1875. N°. 79. ,4^ Vrijdag 2 Julij. 33 Jaargang. Binnenland. Ui tg-ever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. M EELDERSCHE H EN NIËIIWEDIEPER COURANT. Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. H franco per post - 1.65. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt voor druk werken den 9 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds; voor brieven den 10 Julij, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 Julij. Onder nadere goedkeuring van Z. Exc. den minister van Oorlog is gisteren door den bevelvoerenden officier in het 4de genie-kommandement aanbesteed: het bouwen van een gemetselde bedding met borstwering voor een kanon van 24 cM. Er waren ingekomen twee inschrijvings- billetten, als van de heeren Vos en Duinker, ad f 2338 en van de heeren Gebrs. Moorman, ad f 2169. Laatst genoemden zijn als aannemers voorgedragen. In hare vergadering van gisteren heeft de commissie voor Volksvoordragten alhier besloten, onderscheidene per sonen uit te noodigen tot het vervullen eener spreekbeurt in het eerstvolgend wintersaizoen en de plaatselijke ver- eenigingen voor zang en uiterlijke welsprekendheid te ver zoeken hare medewerking weder te verleenen. Jl. Dingsdag avond vierde de Heldersche afdeeling der Metalen Kruis-Vereeniging haar lOjarig jubilé. De zaal was daartoe tot feestzaal ingerigt, terwijl het gebouw, van buiten verlicht, prijkte met de borstbeelden van de Koningen Willem I, Willem II en Willem III en van H. M. de Koningin. Ten ongeveer 11 ure, toen men gezellig bijeen was, werd de vergadering verrast door een bezoek van den president en de verdere bestuurders der vereeniging: «Het Kruis voor Krijgsverrigtingen.» Aan toespraken en gelukwenschen ontbrak het niet, en onder afwisseling van verschillende voordragten werd de avond zeer aangenaam doorgebragt. Jl. Zaturdag is, na afgelegd examen, door de com missie voor het examineeren van varenslieden te Rotterdam als derde stuurman toegelaten: de heer P. Brandenburg, leerling aan de school voor de zeevaartkunde, van den onderwijzer A. J. Lsijer, alhier. H. M. de Koningin der Nederlanden blijft in Engelands hoofdstad het voorwerp van de vleijendste bewijzen van hoogschatting en vereering. Wij vernemen omtrent HDr. verblijf nog het volgende: Jl. Zaturdag bragt H. M. een bezoek aan de galerij van schilderijen en kunstwerken van Goupil en Co. (Bedford street) en daarna aan de Fransche galerij in Pall-mall. Daarna begaf zich de Vorstin naar de ex-Koningin va.i Napels en van daar naar St. James Palace, bij de Groot hertogin van Mecklenburg-Strelitz. Dien dag werd het luncheon gebruikt op Clarence-House, bij den hertog en de hertogin van Edinburg, terwijl het diner werd gebruikt op Marlborougli-House, bij den Prins en de Prinses van Wales, waar ook de avond werd door gebragt op de luisterrijke soiree, ter eere van onze Koningin door den Engelschen Troonopvolger gegeven. Vóór het diner legde H. M. een contra-bezoek af bij den aartsbisschop van Canterbury en mrs. Tait, die een buitenpartij gaven op Lambeth-Palace. H. M. werd daar door den primaat, mr. en miss Tait en den rev. Crawfurd ontvangen en bezocht, aan den arm van den aartsbisschop, al de zalen, met haar prachtige collectie portretten, schil derijen en kostbare boekwerken. Vervolgens begaf men zich naar den tuin, waar een uitgelezen gezelschap van 1200 dames en heeren vereenigd was en waar de Koningin tot zes uren zij kwam te 4 uren vertoefde. Jl. Zondag morgen woonde H. M. de dienst bij in de Koninklijke kapel (St. James). In den voormiddag bragt zij een bezoek aan de gravin van Westmoreland en aan Prins en Prinses Eduard van Saksen-Weimar, in Portland- Palace. Daarna begaf zich de Vorstin per Charing-Cross- spoorweg naar Chislehurst om het reeds vermeld bezoek aan de ex-Keizerin der Franschen te brengen. Zij ont moette daar de Groothertogin van Mecklenburg-Strelitz en keerde met HD. te 6.30 uren terug. Voortdurend ontvangt H. M. bezoeken van diplomaten en andere zoowel burgerlijke als militaire overheden. De Hongaarsche bladen melden, dat de Prins van Oranje incognito Pesth bezocht en de merkwaardigheden der Hongaarsche hoofdstad bezigtigd heeft. Volgens een dezer bladen zou de Prins den wensch te kennen gegeven hebben, eens op 't platteland eene Hongaarsche kiezersvergadering van nabij te zien, doch had men hem ernstig afgeraden aan dat voornemen gevolg te geven; «want, schrijft dit blad, één van beide, of hij had aan de kiezers moeten worden voorgesteld in zijne kwaliteit van Koningszoon, en dan had hij niet aan de ovaties der plattelands-bewoners en aan het zeer twijfelachtige voorregt kunnen ontsnappen, op de armen der boeren in triomf te worden rondgedragen, óf de Vergadering zou in hem gezien hebben, wat men op 't platteland in iederen vreemdeling ziet: een Pruis,.... en de Pruissen staan juist op 't Hongaarsche platteland niet in den reuk van heiligheid» Jl. Vrijdag heeft de Prins de beroemde Keizerlijke stoeterij te Mezöhegejes bezocht, die jaarlijks 1000 paarden aan het leger levert. Het bataillon mineurs en sappeurs is tot een getal sterkte opgevoerd van 550 manschappen met 17 officieren. Te Bad-Neuenahr overleed dezer dagen de heer mr. J. Dam, lid van de Tweede Kamer voor het kies district Zutphen. Beroepen bij de Evang.-Luthersche gemeente te 's Hage ds. F. Domela Nieuwenhuis, pred. te Beverwijk. Aangenomen het beroep naar Oudega door ds. R. G. J. Wieringa, pred. te Hoorn op Texel. Het provinciaal geregtshof van Noordholland heeft bij arrest van jl. Dingsdag uitspraak gedaan in de bekende valsche munterszaak. Do feiten, aan de drie eerste beschul digden ten laste gelegd, achtte het Hof wettig en over tuigend bewezen. Met betrekking tot het rapport van het muntkollegie heeft het Hof aangenomen dat daarvan geen afschrift aan de verdedigers behoeft te worden gegeven, en zich overigens geheel vereenigd met de conclusie, daarin vermeld. Het Hof was voorts van oordeel dat art. 9 der wet van 29 Junij 1854 niet kon toegepast en derhalve geen verzachtende omstandigheden konden in aanmerking genomen worden. Dientengevolge is Willem Bolhoven veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf en 136 geldboeten ieder van f 50; vrouw Bolhoven en de weduwe Tophoff ieder tot 5 jaren tuchthuisstraf en de eerste tot 2 en de tweede tot 9 geldboeten, ieder van f 50. Mijndert Bol hoven werd, op grond van gebrek aan bewijs, vrijgesproken. Met zekerheid kan men melden dat van dit arrest cassatie zal worden aangeteekend. Een conducteur van den Hollandschen spoorweg is aan gehouden en ontslagen, wegens oneerlijke handelingen. Hij dreef handel in reeds gebruikte, doch niet geknipte plaats kaartjes. Men vermoedt dat onder zijn collega's mede- pligtigen schuilen. Bij de hooigewas-veilingen, dezer dagen op Texel gehouden, bedong het artikel hooge prijzen. De hoop der veefokkers is hoofdzakelijk op het nagras gevestigd, hetwelk door regen veel kan goed maken. In het tegenovergesteld geval zullen velen met hun vee verlegen raken. Men meldt ons van Texel, dd. 30 Junij: «De lang verwachte opvoering van«De twee weeeen,» heeft gisteren avond, onder directie van de heeren Stoete en Nieuwenhuis, in 't lokaal de «Vergulde Kikkert,» aan den Burg, plaats gehad. De voorstelling werd door een talrijk publiek bijgewoond, dat door een daverend applaudissement zijne goedkeuring te kennen gaf. 't Kon dan ook niet anders, daar de acteurs hunne rollen volkomen magtig waren en te zamen een schoon geheel vormden, dat meesterlijk werd afgespeeld. De prachtige costumes deden mede het hunne, om de opvoering op te luisteren en toonden aan, dat noch moeite noch kosten gespaard waren, terwijl een flink orchest medewerkte om het aangename van dien avond nog te verhoogen.» Aan het vergelijkend examen voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Westerland op Wieringen, jl. Dingsdag gehouden, is door zes sollicitanten deelgenomen. De be noeming zal in 't laatst dezer week geschieden. Een negenjarige knaap, die zicb te Urk voor eenigen tijd schuldig gemaakt heeft aan het ontvreemden van twee zilveren haken van een kerkboek, is door de regtbank te Hoorn veroordeeld tot eene maand gevangenisstraf. Het is der politie te Amsterdam gelukt de dieven te arresteren van het spoormandje, waarin zich een som van f 1200 bevond, op een stoep door een juffrouw neer gezet, terwijl ze stond te praten. Zij zijn in een nachthuis in de Pieterjacobstraat gearresteerd en waren nog in het bezit van f 500 aan bankbilletten en contanten, die zij voornemens waren in gezelschap van eenige vrouwen op de Haarlemsche kermis te gaan verteren. Jl. Maandag werd te Amsterdam het eerste examen gehouden van leerlingen der Tooneelschool, dat werd bijge woond door de commissie van toezigt, de afgevaardigden van enkele afdeelingen van het Tooneelverbond en het hoofdbestuur van het Nut van 't Algemeen. De uitslag schijnt zeer gunstig te zijn geweest. De vijf leerlingen (vier jongens en een meisje), die de school bezoeken, beloven naar gezegd wordt veel voor het tooneel, en vooral het onderwijs in de voordragt, door mevr. Kleine, leverde volgens de getuigenis der aanwezigen een zeer verrassend resultaat. „W ij huldigen het goed e." Prijs der Advertentiën: Yan 1i regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekeud. Uit Heeren veen meldt men aan de Amst. Crt., dat jl. Dingsdag de minister van Binnenlandsche Zaken en de commissaris des Konings in de provincie Friesland de tweede zitting van het landhuishoudkundig congres bijge woond hebben. Het volgend congres zal te Amsterdam gehouden worden. De burgemeester dier stad is tot voor zitter van het bestuur benoemd. Het programma van het 12de Christelijk Nationaal Zendingsfeest, dat den 7 dezer op Boekenrode, bij Haarlem zal gehouden worden, is voorzien van alle inlichtingen, welke gewenscht kunnen worden. De sprekers en hunne onderwerpen voor deze bijeenkomst zijn: Mr. J. Messchert van Vollenhoven, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, welkomstgroet; dr. G. H. Lamers, theol. professer te Groningen, openingsrede; S. H. Buytendijk, predikant te Ee, het onderwijs en de zending; dr. M. Cohen Stuart, emeritus predikant van Rotterdam, de wolke te zienJ. H. Donner, predikant te Leiden, de zending onder Israël; G. Doedes, predikant te Velzen, de zending op Borneo; S. de Koe, predikant te Utrecht, het verband tusschen in- en uitwendige zendingdr. A. Kuyper, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de geestelijke opwekking in Engeland; G. J. van Lindonk, predikant te Heemstede, de AValdenzen; H. J. van Lummel, het heiden dom onzer voorouders; T. M. Looman, van Amsterdam, verslag der zendingsvereenigïngen; W. v. Oosterwijk Bruyn, van Zeist, de Christelijke Jongelings-vereenigingendr. J, Riemens, predikant te Driebergen, de zending en de strijd der Kerk; L. J. van Rhijn, predikant te Wassenaar, het seminarie op Java; A. van Toorenenbergen, predikant te Groningen, een gevaarlijke vijand van het Nederlandsche volk; dr. G. J. van der Flier, predikant te Delft, eerste afscheidsrede; N. H. de Graaff, predikant te Amsterdam, slotrede. De Ontevredenheid over de beschikking van den minister van Financiën om geen gevolg te geven aan de klagten over informaliteiten aan het postkantoor te Beverwijk is algemeen. Niemand stelt vertrouwen in de postdirectie, en men beraamt dan ook middelen om verandering te erlangen in den onhoudbaren toestand. (Het Yad.) Een paar dagen geleden is brand ontstaan onder Gijbeland, gemeente Brandwijk, in de woning van een boerenarbeider, J. v. W. genaamdwelke brand tijdig ontdekt en terstond door de buren in zijnen verderen voortgang gestuit is. De huisvrouw van v. W., eene jonge vrouw, slechts 12 dagen kraams, ernstig verdacht van moedwillige brandstichting, heeft jl. Maandag aan den gemeente-veldwachter de bekentenis afgelegd, dat zij hare woning opzettelijk in brand heeft gestoken met het doel om het wegnemen van eenige spaarpenningen van haren man door dat misdadig middel te bedekken en zoodoende de verdenking van zich af te wenden. De justitie heeft: jl. Dingsdag een onderzoek in loco ingesteld. Op de jl. Dingsdag te Utrecht gehouden aardappe- lemnarkt waren 185 manden aardappelen aangevoerd, die verkocht werden voor f 1.40 tot f 1.75 per mand. In de laatste tien dagen werd te Utrecht veel lange turf uit het Noorden aangevoerd. Er kwamen niet minder dan 145 schepen met turf aan. De prijzen variëerden van 22 tot 26 cent per ton. In de te Middelburg gehouden vergadering van de Vereeniging van officieren der Schutterij in Nederland is besloten, de wenschelijkheid uit te spreken van de oprigting van provinciale schutterijbonden, zoo mogelijk in alle provinciën des Rijks, op het voorbeeld van Noordbrabant. Te Groningen zijn jl. Maandag aan den vischafslag tot goede prijzen verkocht partijen tong en tarbot, die, in ijs verpakt, via Delfzijl aldaar uit Huil waren aangevoerd. Bij den geringen aanvoer van viscli uit de eigen nabijheid, is het alleszins gelukkig dat de Engelschen althans in dit opzigt ons helpen, zoo meldt men o. a. van daar. Men leest in de Gron. Crt.: «Onlangs werden bij advertentie de «Olthoffs, die hun naam met twee ff's schrijven,» opgeroepen om Zaturdag den 26sten eene vergadering te houden ten huize van mejufvr. de wed. Eeckhoff over eene gewigtige familiezaak. Geruchten van kolossale erfenissen zweven in de lucht; er is in dezen tijd van onderzoek een markies de Bette- nalatenschap, een van der Hulst-nalatenschap en wie weet wat nog meer voor den dag gekomen. Bij het lezen van de advertentie zullen dan ook de meesten reeds vermoed hebben, dat het hier eene erfenis gold. En zoo zag men Zaturdag een aantal Olthoffs, van alle windstreken ver zameld, langs de Groninger «riepen» dwalen. En niet alleen Olthoffs. Er waren onder deze personen van groote verwachting, die slechts in de verte iets met de familie Olthoff hadden uit te staan. «Men kon nooit weten.» Het was grooter familievergadering dan hier misschien ooit is bijeen geweest. Of de erfgenamen in spe zooveel concur I rentie allen even aangenaam hebben gevonden, is de vraag.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1