1875. N°. 80. Zondag 4 Julij. 33 Jaargang. Kalm geworden! Uitgever A. A. BAKKER Cz. OEFENING MET DE BRANDSPUIT. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 80. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN ND. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. iülken Donderdag vertrekt de mail naar OoBt-Iadië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt voor druk werken den 9 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noord'holl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds; voor brieven den 10 Julij, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. VERGADERING van den RAAD dei- gemeente TEXEL, op Vrijdag 9 Julij o. s., 's morgens 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Aanbieding staat af- en overschrijving en onvoorziene uitgaven. De Burgemeester der gemeente Anna Paulouma maakt bekend, dat er eene oefening met de beide brandspuiten zal gehouden worden op Zaturdag den 10 Julij a. s., des avonds ten zeven ure. Hieraan zullen moeten deelnemen de dienstpligtigen die onlangs zijn aangewezen om bij de groote of kleine spuit dienst te doen en de adsistent-brandmeesters uit de ver schillende brandwijken. De dienstpligtigen uit die wijken behoeven niet op te komen. Afwezigheid zal overeenkomstig de verordening worden gestraft. Plaats van bijeenkomsthet terrein vóór de meestoof. Anna Paulowna, den 3 Julij 187B. De Burgemeester voornoemd, C. E. PEEK. Laat ons, «kalm geworden,» nu nog eenmaal spreken over de Junij-verkiezingen. Een bedaard woord, waarin men nog wel de vreugdetoon van den overwinnaar mag hooren, maar dat niet mag ingegeven zijn door een alleen in de eerste dagen vergeeflijk leedvermaak met de droevige rol van den overwonnene. De liberale partij zag in dit district bare candidaten met eene onverwachte, ja ongehoopte meerderheid uit de stembus komen, en het is niet meer dan pligt, dat zij zich afvrage, waaraan zij dat te danken heeft. Op die vraag is het antwoord, een woord van lof, verdiend door hen, die persoonlijk voorstanders van een anderen candidaat, zich niet tevreden hebben gesteld met onderwerping aan de wenschen der meerderheid, maar met hart en ziel dat meerderheidsbesluit tot het hunne hebben gemaakt. Die blijk hebben gegeven te staan op zoodanig peil van politieke ontwikkeling, als slechts een gering deel der Nederlandsche kiezers heeft bereikt. Maar wat deze mannen ook deden, wat ook de inspanning der liberale partij wrocht, en dat was niet weinig, want er bestond ernstige overtuiging van het gewigt des oogenbliks, helder inzigt in de beteekenis van den verkiezingsstrijd, warme ijver en moedig vertrouwen onder ons zooveel konden wij voor ons zeiven niet doen, als de tegenpartij voor ons gedaan heeft, om die vlottende stemmen, waarvan de uitslag afhangt, voor de liberale partij te winnen. Geen courant-artikel, hoe helder ook geschreven, geen strooibillet, hoe overtuigend ook gesteld, geen gesprek met hoeveel klem van redenen ook gevoerd, brengt verandering in de stem van hem, wiens overtuiging hem dwong om zich na rijp beraad en kalm overleg aan te sluiten bij eene der bestaande staatspartijen. Maar niet allen, aan wien de wetgever het kostbare kiesregt gaf, hebben eene onwankelbare meening over de beginselen van ons staats leven. Velen, zeer velen helaas! kozen geen partij, óf uit onverschilligheid, óf uit menschenvrees, óf betere, maar nog steeds onvoldoende redenen uit wantrouwen aan eigen inzigt, uit tijdsgebrek. Bij elke verkiezing rigten zich de partijen tot dezen. Hier hoopt iedere partij bekeerlingen te maken, en maakt ze ook, nu eens meer, dan eens minder. Alles hangt af van de middelen, die tot overreding worden gebruikt. Wee de partij, die uit het oog verliest, dat, welke ook de fouten en gebreken dezer weifelende kiezers zijn, 't hun noch aan gezond verstand, noch aan gevoel voor regt en eerlijkheid ontbreekt. Verstand en regtszin beiden kunnen worden geleid op een dwaalspoor. Maar hij die meent, dat die dwaling lang kan duren, die 't mogelijk acht de oogen van die kiezers voor langen tijd te verblinden, zou moeten wanhopen aan 't land en zijn burgers/ Eens, spoedig komt het licht, en dan wreekt zich elk onwaardig middel dubbel en dwars op hen, die het gebruikten. In dien zin meenen wij, dat wij bij deze verkiezing zeer veel te danken hebben aan onze tegenstanders. Of zoude men gelooven, dat de antirevolutionairen werkelijk zoo zwak zijn, als het geringe aantal stemmen, dat op hunne candidaten werd uitgebragt, moet doen ver moeden? Ieder, die met de kaart van Noordholland bekend is, weet het beter. Maar hoeveel stemmen van hen, die door hunne sterkgekleurde Protestantsche sym- pathiën, tot die partij behooren, zijn op onze candidaten uitgebragt, alleen omdat het geweten van velen zich ver zetten bleef, niettegenstaande de bevelen der aanvoerders, tegen een bondgenootschap dat in Gouda Schaepman deed werven voor Kuyper en dat in Arnhem catholieke stemmen vroeg voor Lobman, zegge voor Lokmanden zeventiende- eeuwschen protestant in de meest strijdlustige beteekenis van het woord? Hoeveel stemmen mogen wij wel te danken hebben aan den beruchten secretaris van het anti-schoolwetverbond, den met de waarheid op voet van openbaren vijandschap levenden Ilusen? Zeer velen zeker, want 's mans strooi billet bezat in de hoogste mate het vermogen om minachting en afkeer op te wekken. Verdiende straf voor hem, en voor die welke hem gebruikt hebben, zooals men iemand in zijn huishouding neemt, om «'t vuile werk te doen verdiende straf voor het geweld, het instinct van eerlijk heid en goede trouw, dat in de borst ook van den minst- ontwikkelden kiezer ligt, aangedaan. En de grappige rhapsodie, die als «manifest» van den conservativen candidaat jhr. Hogendorp in de verkiezings dagen is rondgedeeld, die allerzonderlingste bijeenvoeging van ondoordachte invallen, bekroond met een soort van nationaal vuurwerk tot slot, en de verzekering dat de schrijver nu wel voor dat schrijven!! vele aanvallen zou te verduren hebben! alsof wij niet allen wel iets beters te doen hadden, al was 't maar een cigaar te rooken of een zakje te plakken! Hoeveel stemmen kregen wij door deze al te grove speculatie op 't onverstand en het gebrek aan doorzigt van vele kiezers? Wie telt ze? Waartoe deze herinneringen? T'ot eene vermaning aan onze vrienden! Laat ons nu in 's hemelsnaam niet ver beelden, dat wij dit district voor nu en altijd gewonnen hebben, dat die 1700 stemmen liberale stemmen zijn. Laat ons niet vergeten, dat wij te doen hebben met eene stembus-meerderheid, die vergankelijk is, en vervliegen kan als nevel. Dat die 1700 stemmen niet onze voortreffelijk heid, maar veel meer de tekortkomingen onzer tegenstanders bewijzen, En die zijn te herstellen, en zullen hersteld worden, 't Is zelfs denkbaar, dat een man als Husen leert omzien naar andere middelen, maar 't is bijna zeker, dat men hem eene volgende keer te huis zal laten. Niet altijd staan wij tegenover een candidaat, die zich zoo bloot geeft als jhr. Hogendorp in zijn manifest, of wiens midden- eeuwsche gevoelens door eer. bakkersdochters-amendement zoo wereldkundig zijn geworden, als die van zijn lotgenoot. Dan zal de uitslag anders zijn. Aan ons te waken. Hoe? Door prediking, prediking van de daken, door werken in het openbaar, maar door werken. Niet door jagen en sloven in de weken vóór de verkiezing. De zege te behalen bij de stembus is middel, wij moeten zorgen, dat het niet in doel ontaarde. Door onvermoeide verbreiding onzer beginselen, door loyale, eerlijke discussie, door 't opwekken van eigen onderzoek, door 't verbreiden van nuttige kennis, van historie en staathuishoudkunde, door onderwijs in eiken vorm. Dagelijks, ook waar geen verkiezing den horizon benevelt. Van nu af aan, zonder dat gerustheid overga in zorgeloosheid. Zoo alleen kunnen wij het regt krijgen om in den uitslag van eene volgende verkiezing een bewijs te zien van eigen kracht, zonder tevens te moeten erkennen, dat de uitslag evenzeer getuigenis aflegt van de fouten onzer tegenstanders. Inmiddels zullen wij onze tegenstanders behandelen zooals de Franschen «nos arnis les ennemis» behandelden vóór en gedurende den slag bij Azincourt. Hoffelijk en loyaal, en bij allen strijd: nos amis tout de même! HELDER en NIEUWEDIEP, 3 Julij. Wij zijn aan den vooravond van het jaarlijkscli volks vermaak de kermis. Met steeds «nieuwe» en «nooit alhier vertoonde» voorstellingen verrijkt, blijkt dit volksfeest wel oud, maar nog niet verouderd te zijn. De voorspelling, dat onze jaarmarkten spoedig voor andere volksvermaken zouden moeten wijken, schijnt hare vervulling nog niet zeer nabij. De kermis nadert en dus begrepen wij dat het noodig was het terrein een weinig te verkennen. Op markt en plein was men reeds druk aan 't opslaan van tenten en kramen. We ontmoetten daaronder verscheidene hekenden van vroeger jaren. Namen als Basch, Blanus, Dassie klinken niemand onzer onbekend in de ooren, zoomin als die van Albregt en van Ollefen, Judels en Bouwmeester en Stoete. Men spreekt van een drukke kermis; er zal veel te zien, veel te genieten zijn. Ook onze neringdoende plaatsgenooten zijn druk in de weêr om het hunne bij te brengen ter opluistering van het volksfeest, of tot het verschaffen van de bij zulk eene gelegenheid naar 't schijnt onmisbare versnapering. Omtrent de vertooningen, die er zullen plaats hebben, deelt men ons de meest gunstige verzekeringen meê. Reeds in ons vorig nommer vermeldden we van den bijval dien de opvoering van De Weezen op Texel mogt onder vinden. Een onzer plaatsgenooten, die dit stuk bij Judels en Bouwmeester zag opvoeren, was daarover hoogst voldaan en ried een bezoek bij dat gezelschap ten zeerste aan. Niet het minst belangrijk schijnt te zijn het blijspel Het Zangersfeest, bij Albregt en van Ollefen, een stuk dat elders een buitengewoon grooten bijval ondervond en algemeen als een juweeltje onder de tooneelstukken ten hoogste wordt geroemd. Op het tooneelgebied is er met deze kermis veelheid en verscheidenheid. Volgens een bij het departement van Marine ont vangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Cura9ao, onder bevel van den kapt. ter zee J. A. Vandevelde, den 27 Junij jl. te Nagasaki (Japan) aangekomen. Aanboord was alles wel. H. M. de Koningin heeft jl. Dingsdag morgen een lang durig bezoek gebragt aan het Indisch museum te South-Ken- sington. In den namiddag heeft zij, met den Nederl. gezant en een deel van haar gevolg, op Clarence-House een bezoek gebragt aan den groothertog Alexis van Rusland. Vervolgens is zij gereden naar de woning van den speaker van het Huis der Gemeenten en heeft zij de verschillende zalen der twee Parlementshuizen bezigtigd. In den avond heeft H. M. met den Nederlandschen gezant en de gravin van Bvlandt, benevens met de heeren en dames van haar gevolg, de Italiaansche opera bezocht. Jl. Woensdag voormiddag heeft H. M. de Koningin te Londen verschillende groote magazijnen bezocht en eenige inkoopen gedaan. Daarna ontving H. M. verschillende Vorstelijke en andere personen. Wij noemen slechts den Grootvorst Constantijn en Prins Lucien Bonaparte. Na het lunclieon in Claridge's Hötel bragt H. M. bezoeken aan graaf en gravin Cowley en andere aanzienlijke per sonen, terwijl zij dineerde bij mr. en lady Margeret Beaumont, bij wie des avonds tevens een schitterende partij plaats had ter eere der Vorstin. Jl. Donderdag ontving H. M. o. a. Max Müller ten gehoore. H. M. noodde hem des middags aan haar tafel. Vrijdag zou H. M. dineren bij lord en lady Egerton of Tatton en Zaturdag bij graaf en gravin Cowley. Prins Frederik is jl. Woensdag uit Wied te Ems aangekomen, om een bezoek bij den Keizer van Duitschland af te leggen. Door het prov. bestuur van Noordholland is jl. Don derdag o. a. aanbesteed: het herstellen van den toren der kerk van de Herv. gemeente te Oosterend op Texel, die nende tot verkenmerk voor zeevarenden minste inschrijver de heer K. H. Plavier, te Texel, ad f 7070. Men schrijft ons van Texel, dd. 2 dezer: «Gisteren werd hier aan het strand, bij het geeptrekken, een groote pijlrog gevangen, die, naar de berekening der visschers, ruim 30 pond moet gewogen hebben. Het dier had een kolossale lever, die hier, zooals men weet, wordt gesmolten en onder den naam van pijlrog-olie met het beste succès voor de genezing van allerlei wonden wordt aangewend. Naar ons door een zeer vertrouwbaar visscher is medegedeeld, worden er niet zelden pijlroggen gevangen, die eene zwaarte van 60 a 70 pond bereiken en die een lever inhebben ter grootte eener koe-lever. Men noemt die visch pijlrog, omdat hij aan den staart een scherpen beenen pijl bezit, waarvoor de visschers de grootste vrees hebben. De visch schijnt niet eetbaar te zijn.» Men schrijft ons van Wieringen dd. 1 dezer: «Tengevolge van het eergisteren alhier gehouden verge lijkend examen voor de vervulling der betrekking van hoofdonderwijzer te Westerland, is het volgend drietal zamengesteld1. P. Muijs, hulponderwijzer te Wieringer- waard; 2. J. Ditmars, hulponderwijzer te Anna Paulowna en 3 A. Ott, hulponderwijzer te de Rijp. De benoeming geschiedt Zaturdag a. s.» De heer J. J. Lapidoth, pred. te Ursem, zal den 22 Aug. zijn betrekking nederleggen. De kiezers te Hpendam, district Hoorn, hebben bij de jongste verkiezing voor een lid der Tweede Kamer weinig succès gehad van hun gang ter stembus. De burgemeester is met de bus zoo laat te Hoorn aangekomen, dat de opening der overige billetten reeds was afgeloopen. De ingeleverde 31 stemmen hadden trouwens geen verandering in den uitslag gebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1