Correspondentie. Stoom vaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burg-erlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven Nieuwediep. HOORNSCHE MARKT van HEDEN f 10,- Uit de Beemster meldt men: «Ofschoon de onlangs gevallen regen in den toestand der weilanden wel eenige verbetering heeft gebragt, zal toch de hoeveelheid te winnen hooi beneden het middel matige blijven. Ook het voedsel voor het vee is schraal. Hier en daar doen zich enkele gevallen van tongblaar voor. De augurken en aardappelen de twee belangrijkste producten welke door onze tuinders verbouwd worden - laten eene redelijke opbrengst verwachten. De vrucht- boomen hebben veel geleden door droogte. Vooral appelen zullen er weinig geplukt worden.» Jl. Dingsdag had te Bennebroek de aangekondigde harddraverij plaats door paarden van zessen klaar. Zeven flinke paarden namen daaraan deel. Hoewel het weder zeer ongunstig was, getroostte zich een talrijk publiek een nat pak, om den strijd te aanschouwen. De uitslag was als volgt: de bruine bles van G. Zevenhuizen, van War- menhuizen, pikeur J. de Jong, behaalde den prijs; de zwarte bles «Burgemeester,» van G. lleijnders te Zunder- dorp, pikeur L. G. Lampe, de premie. Het feest liep in de beste orde af. Na de flinke toespraak, bij het uitrei ken van prijs en premie, door dr. v. d. Laan, keerden allen zeer voldaan huiswaarts. Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed het bouwen van een buitensluishoofd met schutkolk, aan de marine-sluis te Vlissingen. Minste inschrijvers de heeren van Hattem te Sliedrecht en de Wild te Milligen, voor f 917,000. De kantonregter te 's Hage heeft jl. Donderdag den heer Valois, directeur van den schouwburg aldaar, vrijge sproken van de aanklagt van het in dienst hebben van het kind Sophia Spoor als actrice. De vrijspraak volgde omdat het feit niet is bewezen. Naar het N. v. d. D. verneemt, zal weldra door de vereenigde tooneelisten te Amsterdam in studie worden genomen een onuitgegeven drama in 5 bedrijven van mej. Petsy Perk, getiteld: Benvenuto Cellini. Gisteren ochtend deed de arrondissements-regtbank te Botterdam uitspraak in de zaak tegen jhr. S., beschuldigd den schoenmaker Lavino, die om betaling eener rekening kwam vragen, slagen te hebben toegebragt. Het O. M. had gerekwireerd schuldigverklaring en veroordeeling tot 15 dagen eenzame opsluiting en f 50 boete. De regtbank vereenigde zich met dat rekwisitoir en veroordeelde jhr. S. tot genoemde straf. (N. Bott. Crt.) Op de thans geëindigde van ouds bekende Veenen- daalsche wolmarkten is de zeer groote hoeveelheid van 110,850 kg. wol aangevoerd, hetwelk ongeveer eene waarde van f 175,000 vertegenwoordigt. De wol ging over het algemeen vlug van de hand, zoodat de handel zeer levendig was en er werden flinke prijzen besteed. Gemiddeld was de prijs f 1.60 per kg. Het meest werd Betuwsche wol aangevoerd. Op het oogenblik zijn de wolmarkten aan de Klomp, eene buurtschap onder die gemeente, in vollen gang, waar integendeel meerendeels Veluwsche wol wordt aange voerd. Zonder overdrijving kan de Veenendaalsche wolmarkt onder- de voornaamste van het land gerangschikt worden. Als eene meldenswaardige bijzonderheid deelt men aan de Prov. Nbr. mede, dat bij den heer D. de Josselin de Jong, notaris te St.-Oedenrode, op de slaapkamer van een der zoontjes een duif genesteld heeft en wel op den hemel van het ledikant. De ramen der slaapkamer stonden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open, waardoor het diertje dus den geheelen dag vrijen toegang had. Het nest was reeds geheel gereed en de eijeren waren gelegd, toen de huisgenooten het bemerkten, daar het zoontje het zeldzaam geval geheim had gehouden. Aan de Middelb. Crt. wordt medegedeeld, dat Willem Beukelsz, van Biervliet geen eenvoudig visscher was, zooals men zou opmaken uit de geschilderde glazen in de kerk te Biervliet, waar men hem heeft voorgesteld op een omge keerde mand, in een overoud visschersgewaad, nl. een blaauw wambuis met oranje-opslagen, hebbende in de linkerhand een haring en in de regterhand een kaakmesje. Hij blijkt een zeer gegoed persoon te zijn geweest, en volgens nog voorhanden charters in 1312 burgemeester en schepen van Biervliet. De haringvisscherij en het inzouten van den haring werd reeds een paar eeuwen vroeger in Vlaanderen uitgeoefend, maar het zoogenaamde kaken bepaalde zich toen slechts tot het wegnemen van de kaken en het inge- j wand van den visch. De uitvinding van Beukelsz. bestond bepaaldelijk in het zuiveren, het pakken, het sorteren, het overpakken en het overzouten van den haring in tonnen, op eene bijzondere wijze daartoe vervaardigd, welke den eigenaardigen naam droegen van kaken. Beukelsz. is, vol gens deze mededeeling, de uitvinder van een verbeterde wijze van haring-bereiding. De stoomvaartdienst van Londen op Vlissingen vice versa zal den 19 Julij worden geopend. De booten varen dagelijks, met uitzondering van den Zondag. De gemeentescholen te Zwolle werden jl. Donderdag wegens de warmte (80 gr. Fr.) gesloten Toen jl. Dingsdag avond de laatste trein van Leeuwarden te Harlingen aankwam, vond men een dei- gesloten veewagens zoodanig met schapen beladen, dat 32 stuks gestikt waren. Het vleesch is openlijk verkocht. Op het landliuishoudkundig congres te Heerenveen, zijn in de afdeelingen o. a. eenige belangrijke punten behandeld, welke we hier mededeelen. Vooreerst is in de afdeelingen de vraag behandeld, of er middelen zijn tot verdelging van de dennenrups. De heer Sloet tot Oldhüis beantwoordde die vraag ontkennend, j terwijl hij op de groote verwoestingen wees, die dit dier te weeg brengt. Maar de spreeuwen zijn de natuurlijke vijanden der rupsen en hij beval op dien grond zeer de aankweeking van die vogelsoort aan. De stedelijke rege ringen moesten hiervoor zorgen, door het aanleggen van kunstmatige vogelnesten, wat te Zwolle reeds met uit stekend succes heeft plaats gehad. Een tweede kwestie was de bescherming van insecten etende vogels. De heer van den Bosch stelde schriftelijk voor aan de regering een adres te rigten om door eene wet de nuttige vogels te beschermen. Dit denkbeeld vond ondersteuning, wanneer het gepaard ging met zedelijke middelen: door te werken op de jeugd, enz. De nieuwe snoeiwijze juichte men toe, maar men erkende dat de resultaten nog gering waren. Over de kunstmatige bevolking der Friesche nieren werden belangrijke mededeelingen gedaan. Men achtte die zeer geschikt voor de piscicultuur. De vervalsching van veevoeder gaf ook nu weder aan leiding tot klagten. Men verlangde, dat de regering bij de zamenstelling van een nieuw strafwetboek niet verzuimen zou, doeltreffende strafbepalingen daartegen te maken. In de eerste algemeene vergadering hield de heer van Harinxma tlioe Slooten de rede, die voor een gedeelte gewijd was aan eene beschouwing over het landbouw onderwijs en van den toestand van den landbouw in Friesland. Daarna waren de rapporten aan de orde. Overeenkomstig dat betreffende de George Ville-mest werd besloten, daar de resultaten nog schaarsch waren, de commissie voorloopig werkzaam te laten met toevoeging van de heeren Loos, directeur der Hoogere Burgerschool te Leiden en J. van Benesse, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Wageningen. Het rapport, betreffende de proefstations te Wageningen, strekkende om bij de regering aan te dringen op de spoedige oprigting daarvan, werd verzonden naar de ver gadering der gecombineerde afdeelingen. Het denkbeeld was ondersteund door 648 adhaesiën. In de laatste zitting van het Landbouw-congres werd besloten aan de regering te vragen de vaststelling van een tijdelijken landbouwraad, gekozen uit candidaten door de maatschappijen opgegeven, ter voorbereiding van land- bouwkamers. Ook werden aangenomen adressen betreffende het lager landbouw-onderwijs en den veldarbeid van kinderen. Eerstdaags mag men de in circulatie stelling te gemoet zien van de nieuwe 10 gulden stukken, jl. Donderdag is men met de aanmunting begonnen. Yoor de ongelukkigen door den watersnood op Java, is hier te lande de totale som van f 35,523.621 ontvangen. De mazelen-epidemie op de Tidji-eilanden woedt nog altijd. Ziehier eene opgave, ontleend aan naauwkeurige berekeningen, van de gemiddelde hoogte der vastelanden boven den waterspiegel der zee: Gemidd. hoogte in voeten. 1. Zwitserland 4264 2. Spanje en Portugal 2298 3. Turksch Schiereil. 1902 4. Oostenrijk 1698 5. Italië 1696 6. Scandinavië 1404 7. Frankrijk 1292 Gemidd. hoogte in voeten. 826 8. Boumanië 9. Gr.-Britt. Ierland 714 701 548 536 115 31 10. Duitsche Rijk 11. Busland 12. België 13. Denemarken 14. Nederland Gemiddelde hoogte voor Europa: 974 voet. Volgens de jongste statistieke opgaven bedraagt het aantal talen der wereld 3642. Daaronder zijn de dialecten niet begrepen. De Italiaansche taal b. v. heeft 27 dialecten en de Slavische heeft in iedere provincie een ander. Het getal der verschillende godsdiensten bedraagt 980. De jaarlijksche sterfte is gemiddeld 33| millioen menschen; iedere seconde sterft dus een mensch. Een vierde van het mensclielijk geslacht sterft beneden den leeftijd van 7 en de helft beneden dien van 16 jaar. Van 100,000 menschen bereikt één don leeftijd van 100 jaar; van 500 één dien van 90 en van 100 één dien van 60 jaar. De geestelijken bereiken den hoogsten ouderdomde geneesheeren daar entegen sterven op den jongsten leeftijd. Van de manne lijke bevolking in Europa is van 28 personen één soldaat. Het Admiraliteitshof te Londen heeft uitspraak gedaan in zake der bergers- en Stoomboot-Maatschappijen, die het schip Ernestine, kapt. J. H. J. Jollie, bestemd van Sun- derland naar Macassar, hebben assistentie verleend, vlot gemaakt en naar Yarmouth gesleept, toen het in Maart jl. op Harsborough Sands was verzeild. Het schip Ernestine is veroordeeld te betalen aan de bergers 1000 p. st., aan de sleepbooten 800 p. st., te zamen 1800 p. st., plus de kosten. Graaf Derby heeft jl. Woensdag deelgenomen aan den jaarlijkschen maaltijd der Vereeniging van Kruideniers te Londen en bij die gelegenheid een overzigt gegeven van de parlementaire zitting. Met opzigt tot de buiten- landsche zaken zeide de minister: «Engelands staatkunde moet in den tegenwoordigen tijd het bewaren van den vrede in Europa als haar voornaamste doel beschouwen. De toestand der onzijdigen is tegenwoordig veel moeijelijker dan hij ooit geweest is. Indien de krijg ergens ontbrandt, zullen de volken zich misschien medegesleept zien in een strijd, waaraan zij geenszins wenschten deel te nemen. Onze positie is bij uitnemendheid geschikt voor die rol. Met ons zal er geene kwestie van grenzen zijn. Iedereen weet, dat wij niets van onze buren verlangen. En ik hoop, dat iedereen weet, dat wij niet vreezen, dat onze buren ons iets zullen ontnemen.» Een der vreemde gezanten liet onlangs bij deLondensche politie informeren naar eene jonge dame, die onverwacht van een buitenlands overleden bloedverwant een vermogen van verscheidene millioenen had geërfd. Daar de zaak in stilte moest afloopen, werd een der bekwaamste geheime politie-agenten belast met de verblijfplaats der jonge erfgename uit te vorschen. Na zes weken kwam hij bij zijn chef terug. «Welnu, ondervroeg hem deze, hebt gij het meisje gevonden?» «Jawel mijnheer, was het antwoord, reeds voor een maand geleden; zij was naaister.» «En waar is zij nu?» «Bij mij thuis, ik ben in dien tijd met haar getrouwd.» De Koning vanGriekenlanddenkt er niet aan te vertrekken. In de Grieksche wateren bevindt zich geene vreemde vloot, de zaken nemen haren gewonen loopde verkiezingen worden rustig voorbereid. Van de candidaten is tot dusver weinig bekend. Het ministerie verklaart, zich te zullen onthouden. Nog steeds beraadslaagt de jury te New-York over de zaak Beeclier-Tilton. Aan Daily News wordt geschreven, dat twee getuigen a charge verdacht worden valschelijk ten nadeele van Beecher te hebben getuigd. Een der twee zou reeds hebben bekend, dat de geheele geschiedenis slechts op touw was gezet om geld te maken. Een ingezonden artikel van Texel komt ons niet gescliikt voor ter opname. Een van hier wacht op plaatsruimte. De Conrad, van Batavia naar hier, passeerde den 1 dezer Kaap St.-Vincent. De Botterdam is den 27 Junij te New-York aangekomen. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: E. Prins, metselaar en A Moen. P. van der Wiele, zeeman, weduwnaar van H. Westhuis en L. Bos. J. Thie, stucadoor, en J. S. M. Spek, weduwe van P. Visser. GETROUWDGeene. BEVALLENJ. Lap, geb. Gude, (D.). A. Kuiper, geb. Drijver, (D.). J. Beukenkamp, geb. Roerdomp, (D.). H. Sloves, (D). OVERLEDEN: J. J. Reder, 23 dagen. W. Bruul, geb. Vos, 70 jaren. J. Kwant, 8 maanden. Van 16 tot 30 Junij 1875. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDArie Kater en Jaeobje Haringhuizen. GEBORENCornelis, zoon van Pieter Schermer en Geertje Kriek. Martha, dochter van Jan de Leeuw Wrnz. en Neeltje Schuitemaker. Adrianus Petrus, zoon van Pieter Klaver en Geertje Geel. Cornelis Nicolaas, zoon van Aldert Jan Plas en Grietje Schermer. Pieter, zoon van Jan Blom en Volkje Mulder. Jansje, dochter van Simon Bregman en Antje Zwaan. OVERLEDENCornelis, zoon van Atse Nicolaï en Margaretha Bosch, 4 jaren. Aaltje Duif, weduwe van Arie Boon, 79 jaren. Jan Kooijman, echtgenoot van Neeltje Sluis, 45 jaren. Haartje, dochter van Jan Vriendjes en Maarlje Kliem, 3 maanden. Antje, dochter van Jan Mulder en Engeltje Pruim, 2 weken. Reijer, zoon van Jan Delver en Maria Henriëtte Ooijevnar, 8 jaren. Van 1 tot 30 Junij 1875. ONDERTROUWD en GETROUWD: J. Cornelissen, werkman en M. Hoppe. C. Hoogmoed, werkman en J. Dekker. J. List, werkman, weduwnaar van H. Selser en G. Otto, weduwe van A. de Hartog. T. Keuris, timmerman, weduwnanr van A. Breed en E. Pronk. BEVALLEN: N. van Daele, geb. Koopman, (D.). G. Tiessen, geb. Boeudermaker, (D.). A. Kater, geb. Tiel, (D.). A. van Zandwijk, geb. Roosch, (Z.). G. Schnitger, geb. van Sehoorl, (D.j. A. de Vries, geb. Krans, (Z.). C. G. Schuitemaker, geb. Kiel, (Z.). G. Looij, geb. Liefhebber, (Z.). M. Mone, geb. Siewers, (Z.). N. Albers, geb. Volder, (Z.). OVERLEDENJ. Bakker, geb. Krum, 26 jareu. M. Bruin, 5 maanden. J. Leeuwrik, 2 jaren 8 maanden. H. Nooij, 7 maanden. G. Dekker, 1 maand. E. G. Wiggers, 7 maanden. A. Kooij, 3 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) s 01 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. j procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 zw. 1.6k. 757.06 - 3.82 19.5 t 0.7 0.82 Slechtw. 3 8 nno. 0.l„ 758.76 - 2.18 18.2 t 4.1 0.78 Vlak. 3 12- otz. 1u 759.54 - 1.40 19.8 f 1.0 0.80 n Weersgesteldheid: 2Junij. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 3Julij. 8 u. Digtbewolkt, regenbuijig. 3Julij. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 29 Junij. 3 Julij. Oceaan. W. Cramer. Batavia. 29 n 3 Julij. VierGebroeders.C.van derZee. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- oj Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hastings. lt. Dodds. Sunderland. Steenk. Duink.&Goedk. Hebe. W. Harrison. Burntisland. Chip Chase. T. Reed. Newcastle. Meijer 8c Co. Juno. T. K. Bakker. Cadix. Stukg. ZurMühlen&Co. Anganlijn. N. O. Berlin. Taganrog. Rogge. v. Vliet Sc Co. Mjösen. G. Christenscn. Drammen. Hout. Winteren. J. J. Hansen. Wasa. Amons 8c Co. Helena. J. T. Teensma. Riga. A. R. Falck. F. Ekamp. Pernovick. Wynyard. R. Robson. Seaham. Steenk. Duink.ScGoedk PER TELEGRAAF. 1 hectoliter Tarwe Rogge per hectoliter. Gerst Haver - Witte Erwten - Groene dito - Graauwe dito - Vale dito - Bruine Boonen- Witte dito - Paardenboonen- Mosterdzaad - Karweizaad - 7,— a 7,25 6,25 a 20 stuks Paarden - 90,— a200, 8 ii Koeijen -125, a200, 300 u Schapen - 18,— a 86,— 10 h Lammeren 6,a 15, H Kalveren - a 15 S Varkens - 16,— a 28,— e Zeugen - a 200 H Biggen - 5,— a 9,— 19500 Kip-Eijerer. - 3,15 a 3,25 i a ii Eend-Ëijeren 1300 kop Boter - 0,774a 0,80 Handel vlug. Bij het afdrukken hadden wij de opgaven der Alkmaar- sche markten van gisteren en heden niet ontvangen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2