1875. N°. 81. Woensdag 7 Julij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. OEFENING MET DE BRANDSPUIT. Binnenland. HELDERSCRE EN N1EIH ËD1ËFËR COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. hu franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot Voorwaarts, geschiedt voor druk werken den 9 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds; voor brieven den 10 Julij, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De Burgemeester der gemeente Anna Paulowna maakt bekend, dat er eene oefening met de beide brandspuiten zal gehouden worden op Zaturdag den 10 Julij a. s., des avonds ten zeven ure. Hieraan zullen moeten deelnemen de dienstpligtigen die onlangs zijn aangewezen om bij de groote of kleine spuit dienst te doen en de adsistent-brandmeesters uit de ver schillendebrandwijken. De dienstpligtigen uit die wijken behoeven niet op te komen. Afwezigheid zal overeenkomstig de verordening worden gestraft. Plaats van bijeenkomst: liet terrein vóór de meestoof. Anna Paulownaden 3 Julij 1875. De Burgemeester voornoemd, C. E. PEEK. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 Julij. Aan boord van de stoomkanonneerboot Ever, komm. luit. ter zee 1ste kl. Engelbrecht, brengt de schout-bij-nacht P. A. van Rees Woensdag a. s. een bezoek aan den zeilwedstrijd te Harlingen. - De 34ste verjaardag van H. K. H. de Prinses von Wied werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Verschillende couranten behelsden voor eenige dagen onder het opschrift «Verkeerde wereld» het berigt uit Groningen, dat aldaar ter plaatse viscli verkocht was, die nit Huil, via Delfzijl, ter afslag verzonden was. Dit mag met regt wat nieuws genoemd worden, daar het vischrijke Holland reeds van zijn overvloed binnen- en buitenland heeft kunnen voorzien. Men ziet, de tijden zijn veranderd. De vangst langs onze kust wordt steeds minder, en wel hoofdzakelijk doordien de Engelschen alles voor den neus der Hollanders wegvisschen. Naauwelijks hadden eenige Urkers voor omtrent 14 dagen een plekje ontdekt, waar ze met succès hunne netten konden uitwerpen, of er ver schenen den volgenden dag een 400tal Engelsche kotters, die %lles wat maar leefde wegvingen. Met hunne zware korren beploegen ze letterlijk het visclirijk gedeelte, en zoodoende wordt ook de teelt totaal vernietigd. Van zulk eene ontdekte vischplek is de Engelschman onbeperkt meester, want onze kleine scheepjes durven zich aldaar niet wagen, vreezende 's nachts averij te bekomen of last te krijgen van baldadigheden. De aanbrengst van zeevisch bestond in den laatsten tijd dan ook meestal uit wat schol en tong. Het gevolg van die flaauwe vangst is, dat verschillende visschers weèr aan het ansjovis—visschen zijn gegaan, daar volgens hun zeggen alhier te weinig aan de kust te vangen is. De hier bestaande sociëteit Bellona, die zich ten doel stelt bevordering van wetenschappelijke kennis hij de onder officieren der landmagt, ontving dezer dagen een aangenaam blijk van waardeering van haar streven. De heer jhr. W. A. Alting von Geusau, kapitein der artillerie, schonk haar eene eerste bezending boekwerken van wetenschappe- lijken aard, ter vorming van eene bibliotheek. Dit voorbeeld vinde, zoowel hij burgers als bij officieren, navolging, ter bevordering van het goede doel. De heer L. A. Hissink Jr., thans hoofdonderwijzer te Eraneker, heeft zich bereid verklaard tot het aanvaarden der betrekking van hoofdonderwijzer aan de school voor uitgebreid lager onderwijs alhier, op de voorwaarden door den Raad in zijne laatstgehouden zitting vastgesteld. In het laatst der volgende maand zal hij alhier in functie treden. Naar wij vernemen, zijn school en onderwijzers-woning in eigendom aan den heer Hissink overgegaan. Als dit nommer der courant in handen onzer lezers komt, is de kermis in vollen gang en zijn de gelegenheden tot ontspanning, misschien op eene enkele uitzondering na, allen reeds geopend. Reeds Zondag avond gaf de heer Mullens in Tivoli eene voorstelling zijner «onbegrijpelijke kunstverrigtingen.» De opbouw van tenten en kramen werd gisteren door het fraaiste zomerweder begunstigd, en het terrein der uitspanningen werd, zoowel Zondag- als gisteren avond, zeer druk door wandelaars bezocht. Heden avond vangen de tooneelvoorstellingen aan. Men kan tegenwoordig in den zomertijd even goed een reisje naar de Oost en terug maken als vroeger, toen de spoorgemeenschap nog niet bestond, naar Zwitserland. Het stoomschip Prins Hendrik van de stoomvaartmaatschappij Nederland deed zijn laatste reis in 38 dagen. Den 16 Mei uit Nieuwediep vertrokken, was het vaartuig den 18 te Southampton in Engeland en den 22 Junij in Batavia, na Napels en Padang te hebben aangedaan. Dit is nu wel de vlugste reis, die nog ooit is gedaan, maar men zal moeten toestemmen, dat menig vermogend persoon, die vier of vijf i zomermaanden in Duitsche badplaatsen omdoolt en den tijd ombrengt met zich te vervelen en niet bekende streken te bezoeken, veel beter zou doen, indien hij zich inscheepte op een onzer Suez-booten, waar hij als in een logement wordt bediend om, op Java aangekomen, enkele dei- voornaamste plaatsen van het eiland aan te doen en sommige schoone natuurtooneelen te gaan bewonderen. Misschien dat zulk een reiziger op die wijze, in vergelijking van vroeger, nog goedkoop uit was. In allen gevalle wilden we het idee eens aangeven: Java als doel voor pleizierreizen. Keizerin Eugénie heeft jl. Woensdag namiddag een bezoek gebragt aan H. M. de Koningin. Den volgenden dag heeft H. M. met eenige leden van haar gevolg de Nationale Portret-Galerij in South-Kensington bezocht. De Hollanders, die te Ems vertoeven, begaven zich jl. Woensdag, toen Z. K. H. Prins Frederik uit Neuwied den Keizer van Duitschland daar een bezoek bragt, met hunne dames naar het station, om Z. K. H. op te wachten en hem een bewijs van hulde te brengen. De Keizer zelf haalde den Prins af, en toen hij de Hollanders zag staan, met oranjestrikken op de borst, bragt de Keizer den Prins naar hen toe. De Prins gaf allen allervriendelijkst de hand. De luit. ter zee L. R. Koolemans Beijnen zal deel nemen aan de Engelsche Noordpool-expeditie, aan boord van de Pandora, door lady Eranklin-Young voor eigen rekening uitgerust en onder bevel van dezen staande. De heer Koolemans Beijnen doet dit, volgens het D. v. Z. H., dat van dit feit met welgeplaatste ingenomenheid melding maakt, na te naauwernood hersteld te zijn van eene ernstige ziekte, waardoor hij in Atsjin werd aangetast. De Stoomvaartmaatschappij Java heeft eene leening uitgeschreven, groot twee millioen, verdeeld in aandeelen van 1000 en 500 gulden, rentende vijf percent. Het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap telt, volgens den dezer dagen verschenen sterkte-staat, 162 afdeelingen, met 2311 gewone, 146 algemeene, 202 eere leden en 167 voorstanders. De algemeene vergadering van dat Genootschap, van 28 tot 31 Julij a. s. te Haarlem te houden, zal worden opgeluisterd door eene orgelbespeling in de St. Bavo's kerk, en een concert, door de kapel van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier. Boven dien, wordt den afgevaardigden aangeboden een rijtoer door Haarlem's schoone omstreken. Men schrijft ons van Wieringen dd. 3 dezer «In de zitting van den gemeenteraad, heden gehouden, is benoemd tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Westerland de heer J. Ditmars, hulponderwijzer te Anna Paulowna, met 3 stemmen. Op den heer P. Muijs, hulp onderwijzer te Wieringerwaard (No. 1 van het drietal) waren 2 stemmen uitgebragt.» Men schrijft ons uit Callantsoog, dd. 5 Julij: «Ten einde onze kleine gemeente, die nagenoeg geheel alleen in alle kosten van onderwijs, bezoldiging harer ambtenaren, onderhoud van gebouwen enz. moet voorzien en daardoor een vrij zwaren last heeft te dragen, niet onnoodig te bezwaren, heeft de gemeenteraad in zijne jongste zitting met eenparige stemmen besloten, het ameublement voor het nieuwe raadhuis voor eigene rekening aan te schaffen en daarna in eigendom aan de gemeente af te staan. Eere den raadsleden, die hierdoor toonen en reeds zoo menigmaal getoond hebben, de belangen der gemeentena ren te willen behartigen! Dat de kiezers dan ook bij de aanstaande verkiezing van drie raadsleden blijken geven, waardige leden op prijs te stellen.» Men meldt uit Alkmaar, dd. 3 dezer, aan het Dbl. van Zuidh. en 's Grav. «Toen Woensdag namiddag ten ongeveer 3 ure de trein van den Helder hier arriveerde, hadden eenige militairen, pas per Madura uit Indie teruggekeerd, zulk een hevigen twist gekregen, dat drie hunner twee Franschen en een Duitscher in den waggon aan het vechten raakten en wel zoo, dat er bloed vloeide. Hunne kamaraden, meer dronken dan nuchter, hitsten door tierend geschreeuw de vechtenden nog aan en de sergeant, die met het convooi belast was, scheen niet bij magte de orde te herstellen. Evenmin wist de luitenant, die bij het stilstaan van den trein te hulp geroepen werd, iets te verrigten om de vechtenden te scheiden, zoodat het tooneel voortduurde tot de stationschef, de heer Caron, op het hulpgeschreeuw van tal van passagiers, in persoon tusschenbeide trad en er in slaagde de woedende soldaten in afzonderlijke waggons een veiliger plaats aan te wijzen.» Op de jl. Donderdag gehouden classicale vergadering van Alkmaar zijn herkozen of gekozen: tot lid van het provinciaal kerkbestuur R. J. Koning, predikant te Limmen, tot diens secundus dr. W. Jelgersma, predikant te Schoorl tot assessor van het classicaal bestuur A. C. H. Calkoen, predikant te Nieuwe Niedorp, tot diens secundus P. Immink, predikant te Bergen; tot leden J. H. L. Bouman, pred. te Kolhorn, en A. M. Venker, pred. te Koedijk, secundi van deze en andere leden: A. B. Claassen, pred. te Egmond aan den Hoef, B. Jelgersma, pred. te Oudcarspel, L. van 't Sant, pred. te Heilo, A. Jentink, pred. te Petten, en mr. van Lelyveld, oud-ouderling te Alkmaar. Na den afloop der verkiezingen hadden er belangrijke en vaak zeer levendige discussiën plaats over het door de Synode ontworpen reglement op het beheer der kerkelijke goederen. Een voorstel van dr. W. C. van Manen, pred. te Winkel, om hij de Synode aan te dringen op het krachtdadig doorzetten harer pogingen tot regeling van het kerkbestuur en beheer, en het kerkbestuur en beheer zoo naauw mogelijk te vereenigen, met terzijdestelling van het ontworpen reglement, werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Desgelijks het voorstel van den heer Koning, pred. te Limmen, om de verandering van art. 11 van het algemeen reglement, door de Synode voorgesteld, in hoofd zaak goed te keuren, doch het art. aanmerkelijk te bekorten en te vereenvoudigen, en wel in dien geest, dat het beginsel der leervrijheid er zonder voorbehoud in gehuldigd werd. Ook de overige voorstellen der Synode vonden meerendeels instemming, doch gaven tot slechts weinig discussie aan leiding. In de laatste dagen worden duizenden bloemkoolen van Amsterdam en Diemen naar Duitschland verzonden, de prijs is van f8 tot 9; de hoogste markt is van de Duitscliers. Jl. Vrijdag is in Diligentia te 's Hage eene algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging tot invoering der lijkenverbranding in Nederland. Dr. M. P. Lindo presideerde in de plaats van dr. L. J. Egeling, die door ambtsbezig heden verhinderd was tegenwoordig te zijn. Van de 1350 leden waren slechts ongeveer 2 pCt. aanwezig. De naam der Vereeniging is veranderd in dien van: «Vereeniging voor lijkenverbranding.» De ontworpen statuten en het algemeen reglement zijn en lloc goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur, van wie 6 uit den Haag en 12 uit andere gemeenten moesten worden verkozen, zijn benoemd de heeren dr. L. J. Egeling, dr. J. Rutgers, M. J. A. G. Campbell, W. C. A. Staring, dr. J. E. de Vrij en ds. J. W. Middelburg, allen te 's Hage; prof. D. Huizinga, te Gro ningen; mr. W. W. van Lennep, te Amsterdam dr. Th. II. Mac Gillavry, te Utrecht; prof. A. C. Oudemans jr., te Delft; dr. A. Fokker, te Middelburg; prof. C. P. Tiele, te Leiden; ds. J. Hoovkaas Herderscheê, te Nijmegen; dr. S. Hoogewerff, te Rotterdam; jhr. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk, te Zwolle; jhr. W. A. van der Feltz, te Assendr. C. J. Vaillant, te Schiedam en dr. T. J. Stieltjes, te Rotterdam. Het voorstel om de eerste algemeene vergadering in 1876 te Rotterdam te houden is aangenomen. Jl. Zaturdag is de bliksem geslagen in het schoollokaal te Strijen, waarin zich 300 kinderen bevonden, gelukkig echter zonder schade aan te rigten. In de 4| pCt. leening der gemeente Vlissingen, groot f 66,000, is ingeschreven voor een bedrag van f 877,000 tegen den koers van 93| pCt. In de gecombineerde vergadering der afdeelingen van het Landhuishoudkundig Congres te Heerenveen werd omtrent de proefstations voor den landbouw besloten het algemeene nut en de noodzakelijkheid daarvan te erkennen, maar zich niet te verklaren ten aanzien van de plaats (Wageningen) en in dit opzigt de regering geheel vrij te laten. De tijd Het niet meer toe de oprigting van kamers van landbouw te behandelen. Bij de behandeling der rapporten van de afdeelingen was vooral de kwestie der middelen tot bestrijding van de long ziekte, en het handhaven der inenting, het onderwerp, dat de leden bezig hield. Na uitvoerig debat werd met 32 tegen 30 stemmen een voorstel aangenomen van den heer van Loon, strekkende om te verklaren, dat tot bestrijding der longziekte noodig is de afmaking van den geheelen koppel waar de ziekte zich voordoet in onbesmette streken, terwijl voorts het beginsel van afzondering krachtig moet worden gehandhaafd. Bij het nemen van dit besluit, onthielden vele leden zich van stemming. De voorzitter zeide op dien grond, dat het, wegens de kleine meerderheid waarmede het genomen was, niet veel gewigt in de schaal legde.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1