1875. N°. 84. Woensdag 14 Julij. 33 Jaargang. S C HU T T E R IJ. Uitgever A. A. BAKKER Cz. INENTING EN HERINËNTING. Binnenland. HELDERSC1IE EV NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 80. tt n franco per post - 1.65. Bureau: HOL EN PLEIN N° 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, ellce regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. lülken Donderdag vertrekt de mail r Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Het Gemeentebestuur vuu den Helder brengt, ter voldoening aan het bepaalde bij art. 18 der wet van den 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), ter openbare kennis, dat door den plaatselijken heelmeester, den Heer H. BITTER, op aanstaanden DONDERDAG den 15 DEZER, des namiddags ten drie ure, in een der localen van de Werkinrigting op de KERKGRAGHT, eene zitting zal worden gehouden tot kostelooze inenting en herinënting en maant belanghebbenden aan om van die gelegenheid gebruik te maken. Het Gemeentebestuur voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 13 Julij 1875. L. VERHEY, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld bij art. 15 der wet op de Schutterijen, zitting zal houden aan bet Raadhuis, op VRIJDAG den 23sten JULIJ e. k., des namiddags ten zes ure, tot het onderzoeken der redenen tot vrijstelling van dienst, die bij de onlangs gehouden loting en naloting zijn ingediend, zoomede tot het onderzoeken der redenen, tot vrijstelling of uit sluiting, die de reeds ingelijfde Schutters mogten hebben voor te dragen, en tot onderzoek van hen, die bij nommerver- wisseling voor anderen verlangen op te treden. Wijders wordt in herinnering gebragt, dat degene, welke voor die Commissie niet verschijnt, gehouden wordt geene redenen tot vrijstelling te hebben. Helder, den 13 Julij 1875. Burgemeester en Wethouders voornoemd, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 Julij. In de laatste vergadering der Staten van Noord- holland is besloten, om ten behoeve der voorgenomen indijking van het Wieringermeer eene bijdrage uit de provinciale kas beschikbaar te stellen van f 750,000. Wij begroeten dat besluit met levendige belangstelling, en zien daarin den eersten stap tot verwezenlijking van dit groote ontwerp, de eerste schrede op den weg die tot indijking van verdere en nog grootere gedeelten der Zui derzee leidt. De Staten van Noordholland hebben getoond, nog even als onze voorvaderen, de Staten van Holland op den 16 Mei 1609, toen het octrooi tot bedijking van de Beemster verleend werd, van oordeel te zijn: dat van alle oude tijden door de Graven van Holland en daarna door Ons altijd verstaan is, dat de bedijking en toe making van nieuwe landen in Holland in alle manieren be/iooren bevorderd te worden, ten respecte van de groote beneficiën en commoditeiten, dewelke door het gemeene land en de ingezetenen van dien, daardoor zoo in het gemeen als particulier worden genoten. Mogen nu verder allen, wier hulp voor deze onder neming zal worden ingeroepen, overtuigd zijn, dat alleen zamenwerking van aller hoofden en handen eene goede uitkomst kan doen verwachten, en wij daardoor spoedig een aanvang zien van eene allergewigtigste uitvoering, van een werk, dat in later tijden zeker een nieuwe parel zal zijn aan de kroon van Noordholland. Volgens een bij het Departement van Marine ont vangen telegram is het raderstoomschip Merapi, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. Tromp, den 9 dezer te Port-Saïd aangekomen en zou het den 12den de reis naar Atsjin voortzetten. Gisteren legden de heer D. van Proijen en echtgenoot hunne betrekkingen neder als Vader en Moeder in het Algemeen Weeshuis alhier, uithoofde van hun vertrek naar Rotterdam. In tegenwoordigheid van het Bestuur van dat gesticht en van de verpleegden werd hun bij monde van den heer mr. D. P. H. Aberson, president-regent, dank gebragt voor hunne goede zorgen in het belang der weeskinderen. Een tweetal meisjes, waarvan eene reeds het gesticht heeft verlaten, waren de tolken van de overige kinderen, toen zij in gepaste bewoordingen hunne erkente lijkheid betuigden voor de goede zorgen, maar ook voor de nuttige lessen en vermaningen van hunne pleegouders ontvangen. Daarna werden de opvolgers der vertrekkenden, de heer J. M. Mink en echtgenoot, als Weesvader en Weesmoeder geïnstalleerd. Een treffend verlies heeft het Weeshuis geleden door het plotseling overlijden van mejufvrouw de wed. H. Blokziel, gedurende ruim 30 jaren regentes van dat gesticht, en steeds vol belangstelling werkzaam in het belang der wees kinderen en van hunne vorming voor het maatschappe lijk leven. Uit Delft is dezer dagen naar hier overgeplaatst de lste luit. M. J. Boeije, van het 1ste reg. vesting-artillerie. Op Dingsdag 20 dezer zal alhier eene verkiezing plaats hebben voor vijf leden van den gemeenteraad. Aan de beurt der aftreding zijn de heeren R. Boomsma, S. Braaksma, D. de Lange, Chr. van Yeen en P. C. van der Meulen. In het fort Erfprins is een vermoedelijk dolle hond, die, voor zoover men weet een paar schapen en een geit had gebeten na geruirnen tijd vervolgd te zijn geweest door een onder-officier der infanterie doodgeschoten. Per spoortrein zijn, naar wij vernemen, jl. Zondag ruim 1600 personen hier aangekomen. H. M. de Koningin is jl. Zondag ochtend ten 3 ure met de Yalk te Vlissingen aangekomen en ten 91 ure aan wal gestapt. Zij heeft aldaar den ochtenddienst bij gewoond, onder gehoor van den pred. J. J. Richard, die sprak naar aanleiding van Ephese II 14. Na een rid door de stad is H. M. met den gewonen trein van 11.40 naar Duitschland vertrokken. Te Middelburg werd zij door den burgemeester aan het perron begroet. - Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Scheemda (Gronigen) de heer K. van Goor, pred. te Broek op Langendijk. Aangenomen het beroep naar Sneek door ds. J. J. A. Ploos van Amstel, pred. te Hilversum. Op 31 Dec. 1874 bestond de veestapel in Noord holland uit: 21,813 paarden (waaronder 532 kavallerie- paarden te Haarlem), 450 ezels en muilezels, 150,166 runderen, 29,331 varkens, 243,214 schapen en 6568 bokken en geiten. In de gemeente Zijpe zijn dit jaar aan de beurt van aftreding de leden van den gemeenteraadK. Biersteker, T. Rampen, N. J. Kruijer en S. de Wit. De hooioogst te Wijdenes is in vollen gang. De opbrengst is over 't algemeen beneden het middelmatige. Ook het mosterdzaad laat op vele plaatsen nog al niets te wenschen over. Daarentegen mag men van den karwei, welk zaad aldaar in de laatste jaren veel wordt verbouwd, een goeden oogst verwachten. Waarschijnlijk zal met het dorschen daarvan spoedig een aanvang worden ge maakt. Andere veldvruchten als gerst, haver, enz. beloven veel. De voorraad appels zal dit jaar schraal zijn, peren evenwel overvloedig. Een vleijend blijk van de waardering van een oud Zaanschen tak van nijverheid: de papierfabrikatie, wordt in de Zaanlandsche Crt. medegedeeld. Dit prachtwerk «de vier Evangeliën»hetwelk de Parijsche firma Hacliette Co. uitgeeft, wordt gedrukt op papier, geleverd door de heeren C. en J. Honig Breet, te Zaandijk. Het prachtwerk is, zooals men weet, bijzonder duuréén exemplaar, buiten gewoon versierd, is nog verkrijgbaar voor 8000 fr. Aan de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen, te Amsterdam, zal voor rekening van hot Departement van Marine een ram-monitor van verbeterde constructie gebouwd worden. De regtbank te Amsterdam heeft dezer dagen een werkman, die op Zaturdag 5 Junij in beschonken toestand met geweld in een vollen omnibus bij Artis wilde dringen, en zich daarbij tegen een politie-dienaar allerlei geweld dadigheden veroorloofde, veroordeeld tot een cellulaire gevan genisstraf van een maand en twee geldboeten van f 8 elke. De algemeene vergadering van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zal van 28 tot 31 dezer te Haarlem gehouden worden. Het programma voor verga dering en feestelijkheden luidt als volgt: Woensdag 28 Julij. Ontvangst der leden in de socië teit de Kroon aan de Groote Markt, ten 12 ure. Ten 1 ure wordt de vergadering geopend deze namid dag-zitting is gewijd aan de behandeling van de voorstellen der wet op het lager onderwijs. Ten half 8 ureMuziekuitvoering in den Hout in de buiten-societeit «Trou moet blijeken.» Donderdag 29 Julij. De morgenzitting wordt geopend ten 9 ure en daarin worden afgehandeld de punten 25 van den beschrijvingsbrief. Ten 1 ure: orgelbespeling in de Groote of St. Bavo's kerk. Omstreeks 2 ure hervatting der beraadslaging over de voorstellen der wetscommissie. Ten half 6 ure: gemeenschappelijke maaltijd in de sociëteit de Kroon, a f 3 per couvert, waaronder begrepen is een halve flesch wijn. Vrijdag 30 Julij. Rijtoer in de omstreken van Haarlem, 's ochtends ten half 8 ure. Vertrek uit Haarlem, langs den Schoterweg, de Kleverlaan, Bloemendaal, Overveen, Vogelenzang, Hillegotn, Lisse, Veenenburg, Bennebroek, Glip, Heemstede. Terug in Haarlem omstreeks half 4 ure. Deze rijtoer wordt door de afd. Haarlem aangeboden aan de leden van het hoofdbestuur, de directie der Levens verzekering-maatschappij en die van de Onderwijzers-spaar bank, de leden der commissie van herziening der wet op 't lager onderwijs, en de afgevaardigden. Ten half 5 ure: Collation in de sociëteit de Kroon aan dezelfde leden, boven vermeld, aangeboden door de Haarlemsche afdeeling. Ten 7 ure: Concert, te geven door de kapel van het regiment grenadiers en jagers, onder directie van den heer F. Dunkier, in den tuin van de sociëteit de Vereeniging. De leden van het genootschap, die dit concert wenschen bij te wonen, zullen daartoe voorzien worden van een bewijs van toegang. Na afloop van het concert: réunie in de Kroon, tot het nemen van afscheid. Zaturdag 31 Julij: Gelegenheid tot het bezigtigen van Teylers museum, het koloniaal museum en de schilderij- verzameling op het Paviljoen in den Hout, het stedelijk museum op het raadhuis en eenige inrigtingen van onderwijs. Voor den krijgsraad te Haarlem heeft deze week een getuigenverhoor plaats gehad in zake den gewezen sergeant Kleijan. De beklaagde blijft alle schuld ontkennen. Op 31 Dec. 1874 bedroeg het aantal verpleegden in het gesticht Meerenberg, te Bloemendaal, 359 personen van het mannelijk en 401 van het vrouwelijk geslacht. Het onweder van jl. Donderdag avond heeft vooral over het Gooi vreeselijk gewoed. De lucht geleek wel een vuurzee. Een aanhoudende digte regenbui drenkte de dorstende akkers, maar in de rigting van Oud-Bussum werden enkele boekweitvelden door den hagel geteisterd. Het onweder duurde van 9 tot 101 ure en was zeker een van de hevigste, die men zich daar herinnert. Wij ver namen, dat in den Eemnesser polder hoopen hooi vuur hebben gevat, boomen onder Baarn en Hilversum werden beschadigd en in Blaricum werd het huis van een bakker getroffen. Het gezin had juist het avondeten gebruikt, en zat rustig op den «deel», toen allen door den vreese- lijken slag opvlogen. De bliksem was in den schoorsteen gevallen, had den schoorsteenmantel, het schut en een kast beschadigd en den muur van den bakoven gespleten. Door den luchtstroom waren borden en andere versieringen van den schoorsteen op den grond geworpen, eene schilderij aan de overzijde verbrijzeld en onderscheidene kleine voor werpen beschadigd. Het bedrag der schade is niet zoo groot, maar de menschen zijn nog zeer onder den indruk van den schrik. Jl. Vrijdag is te Utrecht eene vrouw bevallen, die reeds den leeftijd van 54 jaren bereikt had. In de gemeente Groot-Zundert heeft een hevige hagelbui eene onberekenbare schade aan de veldgewassen toegebragt; de boekweit is geheel, de haver grootendeels vernietigd. Honderde boomen werden door den sterken wind ontworteld en neêrgeveld en verschillende gebouwen beschadigd. Door den kantonregter te Vlissingen is uitspaak gedaan in de zaak van kerkvoogden der Nederd. Herv. gemeente te Vlissingen contra J. S., lidmaat van genoemd kerkgenootschap en als zoodanig aangeslagen in den hoofde- lijken omslag der kerk. De vervolgde heeft zijne ver dediging hoofdzakelijk gegrond op de bewering: dat hij niet vrijwillig lid van het Hervormd kerkgenootschap geworden was, hoewel hij niet ontkende lid te zijn, noch bedenkingen aanvoerde tegen de bestaande reglementen of het bestuur der kerk, enz. Bij gemotiveerd vonnis heeft de kantonregter den gedaagde veroordeeld tot betaling van den hoofdelijken omslag en de kosten. De handel in hooi te Blankenham schijnt levendiger te worden; althans wordt reeds, naar men verneemt, meer dan f 40 per 1000 K. G. in verschillende omliggende gemeenten besteed. Omdat nu het hooi uit die gemeente beter van kwaliteit en geregeld te vervoeren is, heeft men het vooreerst in de schuren gelegd, in afwachting van tijden die prijzen zullen opleveren, meer in evenredigheid met den hoogen huurprijs der landerijen. De boter, voor omstreeks 14 dagen zeer laag in prijs, is thans stijgende. De veehandel schijnt, reeds sedert eenige weken, stil te staan; immers er vertoonen zich weinig vreemde handelaars, en de prijzen blijven ook nog zeer laag. De spreuk van Ben Akiba«alles is er reeds geweest,» vindt in de geschiedenis meermalen hare bevestiging. Dit blijkt weder uit de interessante beschrijving van het leven der oude Egyptenaren, door prof. Leo Reiniscli aan de nieuw ontcijferde opschriften en papyiusrollen ontleend. Ongeveer evenveel jaren vóór Christus geboorte, als wij thans er na tellen, begonnen zich in Egypte de gevolgen van overdadige weelde en den hartstogt der speculatie te openbaren. Crisissen zijn er toen ook al geweest.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1