1875. N°. 88. Vrijdag 23 Julij. 33 Jaargang. PUBLICATIE. BEKENDMAKING. GEMEENTERAAD. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Verkiezing1 voor Leden van den Gemeenteraad. Binnenland. 8 HELDERSCIIE EV NlÊl'WEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. H u ii franco per post - 1.65. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Batavia en Padang, te ver zenden per mailboot MADURA, geschiedt voor drukwerken en brieven den 23 Julij a. s., na aankomst van trein III (Noord—Holl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds. De COMMISSARIS des KONINGS in NOORD HOLLAND; Brengt ter kennis van belanghebbenden dat, wegens bet verwisselen van deuren in de schutsluis WILLEM III aan het Noordhollandsch Kanaal, tegenover Amsterdam, den 26 Julij e. k. en volgende dagen met die sluis niet zal worden geschut, maar dat gedurende dien tijd alleen zal geschut worden met de schutsluis WILLEM I. Haarlem, 21 Julij 1875. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. De Burgemeester der gemeente Anna Paulotena maakt aan de daarbij belanghebbenden bekend, dat de VOLJAA RS-PATENT- BLADEN over de dienst van 1875/6 aan de Secretarie der gemeente te bekomen zijn van Vrijdag 23 Julij tot Woensdag den 4 Augustus 1875, van des morgens 9 tot 1 ure, de invallende Zondagen uitgezonderd. Anna Paulotena, 20 Julij 1875. De Burgemeester voornoemd, bij afwezen: J. VAN GIJTENBEEK, Wethouder. Zitting van Woensdag den 21 Julij 1875. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 11 leden; afwezig met kennisgeving van verluu- dering de heeren Boomsma, Boom, van der Meulen, van Kelckhoven, Hugenholtz en Berghuijs. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Door B. en W. worden ter tafel gebragt de rekeningen en ver antwoordingen over het dienstjaar 1874 van de gemeente, het Burgerlijk Armbestuur, het Algemeen Weeshuis en de dd. Artillerie- Schutterij. Die rekeningen sluiten met de volgende totalen Van de gemeente: Van het Burgerl. Armbest. Van het Algemeen Weeshuis: Van de dd. Art.-Sehutterij Tot het onderzoek dier rekeningen splitst zich de Baad in twee afdeelingen, elke onder presidium van een der leden van het Dagelijksch Bestuur, volgenderwijze lste afdeeling de heerende Lange, Braaksma, Jelgersma, Berghuijs, van der Meulen, Janzen en Groen; 2de afdeeling de heeren: Werendlijn Smit, Giltjes, van Veen, Hugenholtz, van Kelckhoven, Manlsteed en Boom. De vergaderingen dezer afdeelingen zullen plaats hebben den 26 en 27 dezer. Er wordt gelezen eene missive van den heer L. A. liissink, inhoudende de mededeeling, dat hij de toegezegde subsidie voor het houden eener bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs aanvaardt en met dankbetuiging voor de genolene onderscheiding de verzekering geeft alles te zullen aanwenden wat mogelijk is om de school te doen bloeijen. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede dat van de heeren Vos en Duinker, aannemers alhier, een verzoek is ingekomen tot het verleenen eener tegemoetkoming in de kosten voor het hard maken van den weg in de Keizerstraat. Bij het doen van dat verzoek werd gewezen op het druk gebruik dat door het publiek van dien korten weg naar de Binnenhaven en de Nieuwstad wordt gemaakt en op de kosten aan de verbetering van dien weg verbonden. De Voorzitter verzekert, dat dit verzoek in de vergadering van B. en W. eeu punt van ernstige overweging heeft uitgemaakt; en dat, ook met het oog op den min gunstigen toestand der gemeente- financiën, door het Dagel. Best. wordt voorgesteld geene geldelijke tegemoetkoming te verleenen, doch ten behoeve van dien weg af te staan de hoeveelheid van 150 M3 puin van het gemeente-erf iu de Nieuwstad. De heer van Veen wijst op het groote belang dat de ingezetenen hebben bij de communicatie door de Keizerstraat. Daar de Voor zitter hij zijne toelichting op het gedaan verzoek gesproken had van de moeijelijkheid voor het gemeentebestuur om overal waar men slechts eenige huizen houwt straten, riolen en verlichting aan te brengen, geeft de heer van Veen in overweging bij eene vast te stellen verordening te bepalen, dat men bij aanbouw van nieuwe straten zelve voor riolering en bestrating heeft te zorgen. De Voorzitter deelt mede, dat dusdanige verordening bestaat, waarhij althans bepaald wordt, dat eerst wanneer een straat geheel vol gebouwd en met andere straten in verbinding is gebragt, door de gemeente kan worden overgegaan om dien weg in verder beheer en onderhoud over te nemen. Nadat het voorstel van het Dag. Bestuur tot het afstaan van 150 Ms puin nader door de Voorzitter was toegelicht, werd het met eenparige stemmen aangenomen. Door den Voorzitter wordt gewezen op het bestaand gebrek aan hulponderwijzers, tengevolge waarvan het hoogst moeijelijk wordt het benoodigd hulp-personeel te hekomen voor de gemeente-scholen. Tengevolge hiervan is door den heer schoolopziener voorgesteld om, bepaaldelijk voor de laagste klassen der scholen voor gewoon lager onderwijs, hulponderwijzeressen aan te stellen. De Voorzitter vraagt of de Baad zich in principe hiermede kan vereenigen. Met een parige stemmen wordt die vraag toestemmend beantwoord. De Voorzitter deelt mede, dat op den 19 dezer heeft plaats gehad de verificatie van de hoeken en de kas van den gemeente-ontvanger, dat een en ander volkomen in orde is bevonden en dat zich in kas bevond de som van f 16840,40. Aangenomen voor kennisgeving. Door den Voorzitter wordt herinnerd, dat het oude Weeshuis in der tijd in gebruik is afgestaan aan de Artillerie, doch dat nog eenige localiteit voor de gemeente is beschikbaar gebleven, vroeger gebruikt tot berging van de rouwkoetsen. Thans wordt die localiteit aangevraagd tot stalling van artillerie-paarden, die door den kommandant van het detachement alhier zijn aangevraagd voor het vervoer van het zware materieel. Met eenparige stemmen wordt besloten dit verzoek toe te staan. Niemand der leden vraagt meer het woord. De vergadering wordt daarop gesloten. Helder. Uitgebragt 102 stemmen, (en dat van 830 kiezers!) van onwaarde 2. Hiervan bekwamen de heeren R. Boomsma 95 stemmen, S. Braaksma 94, D. de Lange 84, Chr. van Veen 84 en P. C. van der Meulen 83. Alzoo herkozen de 5 aftre dende leden. De overige stemmen waren verdeeld op de navolgende heerenB. J. Herweijer 6, W. C. M. van Bruggen 4, M. J. Manheim en J. Goedkoop ieder 3, A. Brand, H. Janzen Ez., E. Snel, mr. D. P. H. Aberson en P. J. Duinker ieder 2 en 21 anderen ieder 1 stem. Texel. Uitgebragt 204 stemmen. Hiervan bekwamen de heeren J. R. G. Coninck Westenberg 169 stemmen, K. Dz. Bakker 143, D. Jbz. Bruin 121, j. Jbz. Roeper 67, J. Ensing 47, W. H. Bruno Bok 47, de overige stemmen waren verdeeld. Alzoo gekozen de 3 eerstgenoemde heeren. Herstemming tusschen de heeren J. Jbz. Roeper, J. Ensing en W. H. Bruno Bok. Zijpe. Al de aftredende leden zijn herkozen. Schagen. Uitgebragt 155 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de lieeren Jacob Denijs Wz 99 stemmen, Jan Schenk 85, Karei Eli Numan 50, Jan Buis 48, Bernardus Henricus Voorman 47, Simon Keet 46, Jan Govers 46 en nog enkele stemmen op onderscheidene personen. Alzoo herkozen de heide eerste leden. Herstemming tusschen de lieeren K. E. Numan en J. Buis. St. Maarten. Herkozen de heeren W. Schermerhorn en C. Grin. Tusschen de heeren J. en N. Dekker moet eene herstemming plaats hebben. Noordscharwoude. Herkozen de heeren M. Borst en K. Slotemaker. Alkmaar. Uitgebragt 401 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de lieeren C. W. Bruinvis 372 stemmen, C. Bosman 372, P. Bruinvis de Lange 368, T. L. Koorn 353 en J. C. Koorn 324. Alzoo herkozen de 5 aftredende leden. Edam. Herkozen de heeren K. Veen Dz., P. de Leeuw, W. Tuijn en J. van Holk. Purmerend. Uitgebragt 162 geldige stemmen. Hiervan bekwamen de heeren G. R. Abbring 135 stemmen, Iv. F. Apken 124 en D. Bakker Cz. 100. Alzoo allen herkozen. Monnikendam. Herkozen de heer C. F. Boerlage. Her stemming tusschen de heeren D. Man, aftredend lid, en C. Nienhuis. Zandvoort. Uitgebragt 76 stemmen. Herkozen zijn de aftredende leden, de heeren C. van Duivenboden, J. van der Mije en C. Duivenvoorden. Haarlemmermeer. Verkozen de lieeren J. Tensen, P. de Breuk, P. Verkuijl en G. B. 't Hooft. Herstemming tus schen de heeren J. IJ. Ran en A. Suijdgeest. Zaandam. Herkozen de heeren C. Corver Mats, J. Ebmeijer, At. de Lange en J. Zwaardemaker Hzn. Er moet eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren A. Latenstein van Voorst en P. Dekker Fz. Beverwijk. Herkozen de heeren C. H. Moens en D Mijsberg. Gekozen de heeren J. J. W. van Waterschoot v. d- Gracht en P. Zillesen. Er moet eene herstemmingplaatshebben. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 Julij. Jl. Dingsdag middag had alhier ter reede eene proef plaats met electro-schok-torpedo's, welke naar wij ver nemen goed is gelukt. Een torpedo, geladen met 50 kilogram buskruid, was bevestigd aan een sper, uitgebragt achter een stoomharkas. Terwijl op een gegeven oogenblik de barkas vooruit stoomende was, werd de mijn ontstoken en had de ontploffing plaats. Een enorme waterkolom van minstens 30 meters hoogte verhief zich, van den dijk gezien, nagenoeg rakelings de barkas; het nederstroomende water viei op liet achter gedeelte van het vaartuig, dat daartegen beschut was met een overdekking van zeildoek. Bij de Directie der Marine alhier is gisteren aanbesteed de levering van Aardappelen ten behoeve van het hospitaal der Marine, van en met 1 Aug. tot en met 30 Nov. 1875. Minste inschrijver de heer P. van Twisk, ad f 1.79 per 50 kilogrammen. Naar men zegt, is de stempel voor de «gouden tientjes» niet door Z. M. den Koning goedgekeurd. Dit zou de reden zijn van de vertraging, die het slaan der nieuwe muntstukken ondervindt. (D. v. 's Gr.) H. M. de Koningin heeft den kommandant van liet stoomschip de Valk, den lieer A. Dronkers, vereerd met een gouden liorologie met ketting, op welke gegraveerd zijn de wapens van Nederland en Wurtemberg. (N. Midd.Crt.) Door den minister van Binnenl. Zaken is een nader gewijzigd wetsontwerp ingediend tot herziening der kies tabel. De regering laat liet voornemen varen tot vorming van liet district Amsterdam tot een zevenvoudig district; de keuze van een zevende lid zal Amsterdam eerst te beurt vallen als die stad 325,000 zielen telt. Voorgedragen wordt de vorming van een nieuw district met de hoofd plaats Loenen aan de Vecht met 44,259, en Apeldoorn met 44,049 zielen; als hoofdplaats van het tegenwoordig district Steenwijk wordt voorgesteld Meppolde regering handhaaft het nieuwe district Bergen-op-Zoom behoudens enkele wijzigingen. Mogt het voorstel tot wet worden verheven, dan geeft het district Leiden, dat thans 90,517 zielen telt, aan liet district Haarlemmermeer de gemeenten Woubrugge, Ter Aar, Nieuwveen, Sassenheim met 6508 zielen en ontvangt van liet district Delft: Stompwijk, Voorburg, Veur met 6506 inwoners, zoodat het een kies district wordt met 90,515 zielen Twaalftal te WinkelJ. H. L. Bouman te Kolhorn, dr. J. A. Bruins te Aartswoud, C. de Holl te Bedijkte Schermer, J. W. van Hoogstraten te Krimpen aan den IJssel, P. Knuttel te Oosterdijk, dr. J. W. Lieftink te Venhuizen, J. van Loon te Warder, J. E. Moltzer te Geervliet, A. G. Reede te Nieuw-Vennep, J. C. van Slee te Oostzaan, A. M. Venker te Koedijk, H. H. Zaalberg te Varsseveld. Aangenomen liet beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Middelburg door ds. J. C. Geelhuijsen, pred. te Brielle. De beroeping van den heer Laan als predikant te Dinteloord is door het classicaal bestuur van Breda niet goedgekeurd, op grond, dat de beroepene in de laatste twee jaren niet tot eenig classicaal ressort behoord, maar in liet buitenland vertoefd heeft. De kerkeraad van Din teloord is van deze uitspraak in hooger beroep gegaan, maar inmiddels heeft de lieer Laan voor het beroep bedankt. Evenals alle andere bisschoppen hebben ook de Nederlandsche van den lord-mayor van Dublin eene uit- noodiging ontvangen, om deel te nemen aan den openbaren feestmaaltijd, ter nagedachtenis van O'Connel. Volgens de Maas- en Roerbode zullen mgr. Paredis en mgr. Scliaepman aan die uitnoodiging geen gevolg geven. Jl. Zondag avond is het, gelijk reeds kortelijk gemeld is, op vele plaatsen hier te lande ruw weer geweest. Te Hilversum vooral kwam de bui met onbeschrijfelijk geweld neder. De reizigers in het station en in de treinen, die juist aankwamen en vertrokken, konden bijna geen hand voor oogen zien van den zwaren regen. Binnen een kwartier waren de lagere gedeelten van het dorp overstroomd door het water, dat als in hergstroomen uit de straten naar omlaag kwam, totdat het digt bij de R. C. kerk een meer vormde, waardoor men waden moest eer men den hooger gelegen straatweg bereiken kon. De wind woei hier en daar boomen om en scheurde het lood van het dak van het koepeltje op Trompenberg. De stoomboot Stad Tholen, die jl. Zondag avond ten 8 ure met vee en vele passagiers te Dordrecht aankwam, had even buiten de Kil den bliksem in de steng gekregen, waardoor deze geheel werd afgesplinterd, maar verder geene schade veroorzaakt werd. Te Hekelingen sloeg door een glasruit de bliksem een arbeiderswoning binnen, trof eene daar aanwezige vrouw Ontvangsten f 191,609.83 UitgaveD - 175,124.444 Goed slot f 16,485.37 Ontvangsten f 9911.384 Uitgaven - 9616.824 Goed slot f 294.56 Ontvangsten f 15,004.754 Uitgaven f 14,981.81 Goed slot f 22.944 Ontvangsten f 13S4.494 Uitgaven - 1255.00 Goed slot f 129.494

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1