1875. N°. 89. Zondag 25 Julij. 33 Jaargang. PUBLICATIE. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Vervolg- Verkiezing- voor Leden van den Gemeenteraad. Binnenland. HELDËRSCHË EN NIEfIWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. M nu franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Yan 14 regels CO Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. filken Bondcrdng vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De COMMISSARIS des KONINGS in NOORD HOLLAND; Brengt ter kennis van belanghebbenden dal, wegens bet verwisselen van deuren in de schutsluis WILLEM UI aan het Noordhollandscb Kanaal, tegenover Amsterdamden 26 Julij e. k. en volgende dagen met die sluis niet zal worden geschut, maar dat gedurende dien tijd alleen zal geschut worden met de schutsluis WILLEM I. Haarlem, 21 Julij 1875. De Commissaris des Konings voornoemd, R O L L. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat de rekening van de inkomsten en uitgaven der gemeente, over het dienstjaar 1874, gisteren den Baad aan geboden, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing nedergelegd en hetzjj in druk, hetzij in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 22 Julij 1876. L. VERHEY, Secretaris. Wieringen. Gekozen W. Heijblok en N. Keijzer. Her stemming tusschen de heeren A. J. van Doorn en C. Bakker. Terschelling. Uitgebragt 57 geldige stemmen. Herkozen de heeren J. Gorter, met 52, J. D. Cupido, met 34 en T. J. Boer, met 29 stemmen. De opkomst was slechts een vierde van het aantal stemgeregtigden. Callantsoog. Gekozen de heeren G. Kater, aftr. lid, met 11 (alle) stemmen, M. Mooij, aftr. lid, met 8 en A. Baken, met 6. Verder waren uitgebragt op de heeren C. Thomasz, aftr. lid, 5 en op L. Thomasz, 4 stemmen. Zijpe. Uitgebragt 223 geldige stemmen. Hiervan bekwa men de heeren K. Biersteker, aftr. lid, 185 stemmen, S. de Wit, aftr. lid, 183, T. Rampen, aftr. lid, 173, N. J. Kruijer, aftr. lid, 142, D. J. Bakker, 44, J. A. Kaan, 32, C. F. Nobel, 29, F. H. de Koning, 28 en W. v. d. Oord, 24, op eenige andere heeren 5, 3, 2 en 1 stemmen. De vier eerstgenoemden zijn al zoo herkozen. Hoorn. Herkozen: de heeren mr. W. E. J. de Vicq, K. Graftdijk, mr. F. Booy, E. Korver en J. A. Ileule. Ter voorziening in de vacature door het overlijden van den heer C. Bloem Az. is gekozen de heer A van Eek. Andijk. Herkozen de heeren B. Kooijman Pz. en P. Groot. Berkhout. Herkozen de heer P. de Loots met 72 en C. Schilder met 70 stemmen. Gekozen de heer P. Nobel Wz. met 60 stemmen. St. Pancras. Herkozen: de heeren P. Nobel, M. Visser en E. Waal. Enkhuizen. Herkozen de heeren J. Bruijn Jz., G. Bruijnis en A. P. Ie Coultre. Herstemming tusschen de heeren J. Spanjaardt en B. G. Botman. Oostzaan. Herkozende heeren A. Dral Dz., W. Dil Dz. en C. Stam. Westzaan. Herkozen de heeren A. Francken, P. de Jong en K. Zwikker. Krommenie. Herkozen de aftredende leden, de heeren P. Bon en H. Reijne Kz. Gekozen de heer F. J. Avis. Velsen. Herkozen: de heeren W. Dam, P. C. Platvoet en F. Schuijt. Heemstede. Herkozen de heeren M. Tibboel en A. van Dril. Gekozen de heer mr. J. P. A. Teding van Berkhout. Herstemming tusschen de heeren J. van den Berg Jszn. en G. N. van den Berg. Alsmede herstemming ten gevolge der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Vester, tusschen de heeren W. Vester en P. Bos. Bennebroek. Herkozen de heeren W. W. Wakker en J. Blom. Hellevoetsluis. Herkozen de heer J. L. Pisuisse en ge kozen de heer C. Mes. Herstemming tusschen de heeren Goedhart, J. van Rees, Stuffken A. Groen en W. van Harten, die respectivelijk 44, 38, 31, 25 en 25 stemmen bekwamen. Middelburg. Herkozende heeren F. Nagtglas met 369, dr. S. Dobbelaer de Wind met 361, J. H. Snijders met 320 en E. II. F. W. Mathon met 317 stemmen. Voor den heer J. P. van Visvliet, die voor eene herkiezing had bedankt, is gekozen de heer M. Volkrijk Liebert met 347 stemmen. Vlissingen. Herkozen de lieer A. Schraver. Herstem- ming tusschen de heeren C. Mortier, H. E. Kleijnhens, I J. F. Dommisse en P. G. de Veij Mesdag. HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Julij. Volgens een bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. stoomschip Merapi den 21 dezer te Aden aangekomen, en zou, na aldaar kolen ingenomen te hebben, de reis naar Atsjin voortzetten. Aan boord was alles wel. Gisteren namiddag werd op de reede alhier weder eene proef genomen met een torpedo. Een groot aantal nieuwsgierigen was op het havenhoofd te zamengestroomd om de ontploffing te zien van dit in tijden van oorlog zoo geducht vernielingswerktuig. De uitnoodiging, door 't bestuur der plaatselijke Weerbaarheids-Vereeniging tot de ingezetenen gerigt, om door het verleenen van geldelijke bijdragen het mogelijk te maken dat hier een Concours plaats liebbe van de Schutterijen en Weerbaarheids-Vereenigingen in Noord en Zuidholland, is niet vruchteloos gebleven. Reeds is voor eene niet onbelangrijke som en onderscheidene prijzen ingeschreven, en het is te verwachten dat velen, inzonderheid neringdoenden, nog van hunne belangstelling zullen doen blijken. Dezer dagen is alhier eene nieuwe vereeniging tot stand gekomen: eene schietvereeniging onder den naam Willem Teil, bestaande uit leden van het kader der dd. Artillerie- Schutterij. In den tuin van Tivoli is eene schietbaan ingerigt, die morgen (Zondag) zal worden in gebruik gesteld. Er wordt geschoten op 15, 20 en 25 passen met den revolver. Ongetwijfeld zullen van tijd tot tijd wedstrijden worden georganiseerd en zal het aan deelneming bij het kader niet ontbreken. De tuin van Tivoli is voor die schietoefeningen uitmuntend geschikt, en de commissie, die zich met de oprigting der Vereeniging heeft belast, beijvert zich om voor eene goede regeling te zorgen. Voor het eerste natuurkundig staats-examen zijn o. a. toegelaten de heeren: M. C. Giltjes, geb. alhier; P. Stolje Jr., geb. te Burg op Texel; J. C. Mohr, geb. te Zijpe en G. C. van Balen Blanken, geb. te Benningbroek bij Hoorn. Men is druk bezig met het slaan van onze nieuwe gouden munt. Het berigt, omtrent de afkeuring van den stempel, door sommige bladen gegeven, was dus onjuist. In het jaar 1874 werd uit Nederland voor een waarde van 1,454,000 pd. st. aan boter in Engeland ingevoerd. Prins Hendrik heeft 2000 francs doen toekomen aan de Haagsche commissie voor de noodlijdenden in Frankrijk. Beroepen te Gramsbergen ds. G. Doedes, pred. te Velsen. De jagt op waterwild, te Texel geopend den 15 dezer, levert tot heden geen goede resultaten op. De jagers ver klaren dat de opening te vroeg is. De eendvogel is nog te jong en verschuilt zich in de te veldstaande gewassen. In de gemeente Zijpe zijn tot hulponderwijzers benoemd, op eene jaarwedde van f 600: A. H. Gerard, van 's Bosch, voor de school te Burgerbrug, en A. van Urk, van Zwolle, voor de school te St. Maartensbrug. Aan Daniël de Koe, hulponderwijzer te 't Zand, is als zoodanig een eervol ontslag verleend. De Raad van Broek op Langedijk heeft besloten tot afschaffing van de kermis. De algemeen bekende Beemster stieren-, paarden- en koemarkt zal op 2, 3 en 4 Aug. gehouden worden. Naar men verneemt zal dr. A. Kuijper, herkozen lid der Tweede Kamer voor het district Gouda, zijne be trekking bij den kerkeraad als ouderling der Neder- duitsch Hervormde gemeente te Amsterdam nederleggen en zich voor goed metterwoon te 's Hage vestigen. Door Multapatior is op a. s. Donderdag te Amsterdam eene tweede en tevens laatste vertrouwelijke bijeenkomst van belangstellenden bijeengeroepen, waarin door de com missie verslag zal worden uitgebragt over de door Multapatior ontworpen plannen tot bestrijding van den sterken drank. De schrjjver van de «Maandelijksehe Praatjes» in de Gids brengt Hulde aan het menschlievend doel van de mannen der vrede-beweging, maar verwacht toch meer succès van twee mannen, die zijns inziens met nog meer kans van slagen aan het werk zijn, om de ramp van 't oorlogen te doen eindigen. Er gaat geen maamd voorbij, of de dagbladen deelen ons meê, dat de gieter te Essen eene nieuwe uitvinding heeft gedaan, waardoor zijn kanonnen digter bij de vol maaktheid zijn gekomen. Wat het woord «volmaaktheid» in dien zin beteekent, ligt voor de hand. Krupp en de mannen van het vak kunnen het niet anders verklaren dan door: «In den kortst mogelijken tijd het grootst mogelijk getal menschen naar de andere wereld te zenden.» De kanon-baron men geloove 't vrijwanhoopt er niet aan om te eenigertijd zijn geschut zoo ver en zoo juist te doen dragen, dat er zich geen vijand, op welken afstand ook, tegenover kan stellen, zonder onmiddelijk te worden vermorzeld. Daarbij komt nog de ontzettende hulp, die hij of zijn opvolger vroeg of laat verwachten mag van de electriciteit. De kennis van deze geduchtste aller magten is nog in haar kindsheid, maar reed,s gaat zij vooruit, en welligt hangt het ook hier, gelijk bij de meeste uitvindingen van belang is gezien, van het toeval af, dat op een mooijen dag iemand uit zijn bed springt met liet«ik heb 't gevon den!» en aan Krupp het geheim verkoopt om geheele legers door een electrischen stroom neer te vellen. En dan, wie ziet het niet in? zal 't oorlogvoeren onmogelijk zijn geworden. Het genie der vernieling zal zelf aan de vernieling paal en perk hebben gesteld. Langs een geheel anderen weg zou de Yankee Holtum dat doel kunnen bereiken. De man vangt eenvoudig de kogels op, heusche kogels, uit heusche kanonnen geschoten. En men denke daarbij niet aan Barnumschen bluf! Duizenden hebben 't gezien. Het kanon wordt geladen met kruid en kogel. Holtum gaat voor den muil staan van 't geschut. De lont wordt aangebragt. De ontploffing volgt ende man heeft den kogel in de hand. Veronderstel nu eens dat alle soldaten even knap waren en waarom zouden zij het niet kunnen zijn? dan liepen zij, in plaats van zich, gelijk nu, te laten verminken, na den slag ieder met een paar kogels naar huis, en deden alsof er niets gebeurd was. Moge Holtum niet in het graf dalen, voor hij zijn onschatbaar g'ebeim aan het een of ander gouvernement verkocht, of, liever nog, aan de wereld ten geschenke gegeven zal hebben. Jl. Donderdag is te 's Hage aanbesteed: 1. Het bouwen van een basculeerende brug met zeven vaste vakken, tot toegang van het Kamperhoofd naar het stations-emplace ment te Amsterdam. De laagste inschrijving was van den heer Ozinga, te Amsterdam, voor f73,400. 2. Het maken en stellen van den bovenbouw der bruggen over twee doorgangen in het open havenfront te Amsterdam. De laagste inschrijving was van de Cölnische Maschinenbauw Actiën-Gesellsehaft, voor f 409,000. Men leest in het D. v. Zh. en 's Gr. «Het gerucht komt ons ter oore, dat bij de overstrooming in Frankrijk ook de heer Brégal, onze baryton van de vorige en voor de volgende opera-campagne, zou zijn omgekomen. Wij hopen dat dit gerucht niet zal worden bevestigd.» De beroemde schaakspeler Anderssen, die in het Amsterdamsche Schaakgenootschap zeventien partijen heeft gespeeld zonder er ééne te verliezen, heeft te 's Hage eene partij verloren aan den heer J. Andriessen, die ten vorigen jare ook het geluk had eene partij van den heer Blackburne te winnen. Men meldt nit Maastricht aan de N. R. Crt. het overlijden van den heer mr. M. P. H. Strens, procureur- generaal bij het Prov. Geregtshof in Limburg, oud-ininister en oud-lid der Tweede Kamer. - De toonkunstenaars Heinze, Hol, Meyroos, Nicolaï en Stumpff hebben bij circulaire alle musici in Nederland opgeroepen tot een bijeenkomst te Utrecht, op jl. Zondag. Hun doel ishet stichten van een bond of vereeniging van toonkunstenaars in Noord- en Zuid-Nederland. De genoemde heeren achten dit blijkens hun circulaire noodig, omdat hun stand hier te lande niet genoeg gevierd, geacht, gewaardeerd wordt, en in de meeste gevallen dilettanten feitelijk aan het hoofd der muzicale beweging staan. De heeren Heinze c. s. willen «kunstvereerders» wel dulden waar het «maatregelen van orde en administratief beheer» geldt, maar verlangen «in zake van kunst, dat zij die daaraan hun leven en hunne krachten ten offer brengen, ook meer worden erkend en geëerbiedigd.» Te Middelburg is jl. Woensdag avond door een groot aantal notabele ingezetenen, met de muziek van de schutterij eene serenade gebragt aan Mr. Tak van Poortvliet. Mr. Borsius, lid van de Eerste Kamer voerde het woord. Den heer Tak werd jl. Donderdag op zijne reis naar Ztitphen, te Arnhem nog een andere ovatie gebragt. Aan het station werd het nieuw verkozen kamerlid opgewacht door een honderdtal belangstellenden, die hem met een schuimenden beker hunne gelukwenschen toebragten. Den heer A. F. de Bruge, ontvanger van het Neder- landsch loodswezen te Vlissingen, heeft, bij gelegenheid van het feest te Vlissingen, aan Prins Hendrik uit dankbaarheid

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1