Buitenland. voor de oprigting der stoomvaart-maatschappij ten geschenke aangeboden een brieventasch, afkomstig van en gebruikt door Michiel Adriaanszoon de Ruijter. De brieventasch was in een keurig doosje vervat. Jl. Dingsdag morgen kwam de bakker A. Schuller, te Cillaarshoek, in zijn schuur en vond daar, tot zijn niet geringe verbazing, een jonge, maar toch reeds tamelijk groote rat, die gezoogd werd door.... eene kat. Daar deze een paar dagen geleden van haar jongen was beroofd, schijnt zij haar instinctmatige vijandschap tegen het ratten en muizengeslacht te hebben afgelegd, om zich althans eenigszins schadeloos te stellen voor het verloren eigen kroost. Jammer maar, dat de goede bedoelingen van poes Zoo spoedig verijdeld werden, daar de rat uit zijn veilige ligplaats opgeschrikt, door een andere, zeker minder vijand- lievende kaf, gegrepen en opgegeten werd. Men leest in de Arnh. Crt. het volgende: De stad was gisteren middag vervuld van een treurig berigt, treurig omdat, het een menschenleven gold, hoewel het publiek nogniet kanbeoordeelen, in hoeverre het gebeurde een onvermijdelijk gevolg was van consignes. Zooals men ons de toedragt der geruchtmakende zaak mededeelde, komt zij hierop neder: Een artillerist bevond zich met een kruiwagen op het artillerie-park aan den Zijpscheweg. De wachthebbende infanterist gelastte hem zich te verwijderen, daar de toegang verboden was. Men meent, ofschoon wij niet voor die lezing instaan, die toch wel de meest waarschijnlijke is, dat tot drie malen toe de waarschuwing herhaald werd. De artillerist gehoorzaamde niet,de schildwacht schoot hem neer. De kogel ging den ongelukkige dwars door het ligchaam en legde daarna nog een aanzienlijken afstand af, toevallig zonder verder onheil te stichten. De getroffene slaakte nog een paar kreten en was een lijk. Hij werd naar de infirmerie gebragt en de schildwacht, nadat hij in het wachthuisje door andere militairen, die zich op het terrein bevonden, ontwapend was, door een escorte, uit de stad ontboden, naar de kazerne gevoerd. Het getal vreemdelingen, die tijdelijk te Velp wonen, was verleden jaar wel 800, thans is dit cijfer niet hooger dan 350. Dit wordt toegeschreven aan financiële verliezen, door vele familiën geleden in Staatspapieren. Als een bewijs van verregaande baldadigheid diene het volgende. Jl. Maandag morgen werden van twee in aanbouw zijnde villa's, in de nabijheid van Wageningen, 21 groote en kleine glasruiten moedwillig ingeworpen. De daders bleken te zijn 3 knapen van omstreeks 7 jaren oud en aldaar woonachtig. Toen de eigenaar kwam aansnellen, waren de jongens bedaard aan het tellen hoeveel zij er al stukgesmeten hadden; zulke kinderen te straffen zal voor zeker zeer moeijelijk gaan. In de laatste drie maanden is te Harderwijk niet minder dan f 300,000 aan handgeld uitbetaald. Jl. Donderdag avond is de laatste trein van Groningen naar Winschoten, bij Hoogezand en de Friesche trein even over de spoorbrug aan de Dedemsvaart, gederailleerd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Zekere S. B., die dezer dagen met den spoortrein van Zuidhorn te Groningen was aangekomen, ontdekte, zooals hij later zeide, toen hij naauwelijks den trein had verlaten, dat hij geen reisgeld meer had. Niet onaardig had hij zich evenwel uit zijn verlegenheid weten te redden. Een vreemdeling, die in overtreding handelde met het politie-reglement, onderhield hij daarover, zeide dat hij agent van politie was en dat hij tegen hem proces-verbaal zou opmaken. Bedoelde vreemdeling vroeg hierop, daar hij geen tijd te verliezen had, of het zaakje niet afgemaakt kon worden, waarop de quasi-agent liet volgen, dat volgens tarief de zaak met f 1,80 afgedaan was, waarmede de vreemdeling genoegen nam. Buiten den waard was echter gerekend. De vreemdeling, wien de zaak niet zuiver toe scheen, sprak een agent van politie aan, deelde deze het gebeurde mede, en weinige minuten later zag men den quasi-agent van politie overbrengen naar het politie-bureel. Onder de gemeente Hoogezand moet jl. Zondag avond eene vrouw haren echtgenoot hebben vergiftigd, met het doel een tweeden echtgenoot te kunnen huwen. De over ledene was een vlijtig werkman. De politie heeft er reeds de hand in. (Nieuwe Veend. Crt.) Erica, gemeente Einmen, leverde dezer dagen weêr een treurig bewijs hoe dronkenschap en baldadigheid aan leiding kunnen geven tot onuitsprekelijke ellende. Eenige jongelieden hadden in beschonken en opgewonden toestand de aardigheid bij de woning van den smid H. nachtgerucht te maken en een ruit in te slaan. H., zeer ontsticht zoo in zijn nachtrust te worden gestoord, moet zich toen naar buiten hebben begeven, voorzien van een scherp werktuig, om de rustverstoorders, die intusschen weêr vertrokken waren, te achtervolgen. Den eerste den beste moet hij toen hebben aangehouden en zoo duchtig hebben toegetakeld dat deze er het leven bij liet. Jl. Dingsdag zijn de officier van justitie, de regter- commissaris en de substituut-griffier, derwaarts geweest om onderzoek te doen en den volgenden dag des namiddags zijn de beschuldigde en het lijk naar Assen overgebragt. Door de geneesheeren wordt een lijkschouwing gehouden, waarvan de uitslag nog niet bekend is. De beschuldigde schijnt zich te gedragen alsof hij van den moord niets weet. Het geval brengt in de buurt waar de manslag voorviel een groote verslagenheid te weeg, te meer daar de man die hem beging er althans van beschuldigd wordt zeer geacht en bemind is. De verslagene daarentegen moet niet zeer gunstig bekend staan. De Kamer van vertegenwoordigers van het groother togdom Luxemburg heeft in buitengewone zitting een crediet toegestaan voor de viering van het vijf-en-twintigjarig stadhouderschap van Prins Hendrik. Aan een brief uit Atsjin wordt het volgende ontleend «Het is hier een eigenaardige toestand. De posten liggen allen ongeveer een j uur van elkander, zoodat de buurtjes elkander dan ook van tijd tot tijd bezoeken. Wij verkeeren in een' staat van rust; alleen wordt de vijand verontrust doordien hij den geheelen dag door, ook dikwijls des nachts, van de verschillende posten vermaningen krijgt in den vorm van granaten, die bijna alle prachtig springen. Dit heeft ten doel hem te beletten te werken, hem moede loos te maken en zoodoende hem tot onderwerping te dwingen. Ziet de generaal de kans schoon, dan wordt er een aanval gedaan en dan worden er ook steeds eenige vijandelijke versterkingen genomen, adres '2 Mei, waarbij een braaf officier sneuvelde. De generaal Pel weet wat hij wil; 't moge langzaam gaan, maar zijn eenmaal ver sterkingen genomen, dan blijven die ook bezet, 't Zou voor zeker niets waard zijn om Bital en de daar in de nabijheid gelegen vijandelijke versterkingen te nemen, alhoewel er nog menige splinter zoude vallen, daar Bital nog een vuil nest moet zijn; doch de kwestie is of wij troepen genoeg hebben om liet bezet te houden, want ik verzeker u, dat Atsjin menig soldaatje verslindt, al is het juist niet altijd door het lood of door den klewang des vijandsde treurige ziekten maaijen er zoovelen weg.» Het leven is echter vrij eentoonig, daar wij in den toe stand, waarin wij op 't oogenblik verkeeren, eigenlijk niets te doen hebben. Wij zouden dus hier in Abrahams schoot zitten, wanneer wij niet van tijd tot tijd een cadeautje in den vorm van een (iponds kogel van den vijand kregen, die je zoo kalm ad patres kan helpendat cadeautje kwam van de week, toen wij allen in onze nederige hutten zaten te lezen, in een der ledige officierswoningen binnenrollen, zonder iemand te wonden. Het adviesjagt Forfait, is jl. Donderdag namiddag li ure in volle zee tusschen Corsica en Villefranche, gedurende de manoeuvres, in den grond geboord door de Jeanne d'Arc. De ekwipage is gered. De Jeanne d'Arc heeft vrij ernstige averij bekomen. Masch, een paabdendrank. Volgens het Journal de la Société agricole du Brabant vindt een onder den naam van «masch» bekende drank voor paarden in den laatsten tijd veel ingang. De «masch» bestaat uit een derde gewigtsdeel zemelen, twee derde gewigtsdeelen haver en 68 centiliters lijnzaad. Volgens opgave van Gayot, bereidt men dezen drank op de volgende wijze. Men doe den haver en het lijnzaad in een stal-emmer of vaatje, giete er kokend water op, voege er de zemelen bij, bedekke het mengsel met een wollen dekkleed en late het vervolgens gedurende 45 uren afkoelen. De paarden gebruiken dezen drank met zeer veel graagte en verkrijgen er eene zware gestalte door. Benoeming-en, enz. De off. van adm. 3de kl. F. D. Clavkson, dienende aan boord van den monitor Tijger, wordt met den laatsten dezer op non- aetiviteit gesteld en met den f Aug. daaraanvolgende vervangen door den off. van adm. 3de kl. J. C. van Reijn, terwijl de off. van adin. 3de kl. J. C. Yos met laatstgemelden datum geplaatst wordt aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis. België. De heer Adolplie Dechamps, minister van staat, gedurende vele jaren lid der Kamer van afgevaardigden en oudere broeder van den kardinaal—aartsbisschop van Mechelen, is in den ouderdom van 68 jaar overleden. Frankrijk. Te Liéramont bij Roubaix is een molen door den bliksem getroffen en afgebrand. De molenaar, die in den molen zijn slaapplaats had, is op een zonderlinge wijze van een waarschijnlijken dood gered door zijn kat. Op den dag namelijk had de kat het dek tot kraambed gebezigd en de molenaar, de kraamvrouw niet willende storen, zette zich op een zak meel te slapen. Te midden van het onweder wordt hij eensklaps wakker door stukken glas, die bij hem nedervallen. Hij springt op en ziet dat zijn bed in brand staat. Blusschen was onmogelijk; de geheele molen brandde af, maar hij was gered. Uit Jeruzalem wordt, onder dagteekening van 8 Junij, aan de Parijsche Monde het volgende geschreven: «Woensdag en Donderdag, 3 en 4 Junij, is de Olijfberg het tooneel geweest van een treurig voorval, dat door de omstandigheden nog treuriger werd. Er had namelijk een levendige twist plaats tusschen de Grieksche scliismatieken en de Armeniërs. Ziehier het punt, waarover de twist liep Ieder jaar vieren de Armeniërs even als de Latijnen het feest der Hemelvaart op de plaats zelve, waar de Zaligmaker opsteeg. Zij verrigten hunne officiën binnen een cirkel vormig gebouw, dat twee a drie duizend personen kan bevatten en in eene kleine rotonde, die het middenpunt van het gebouw uitmaakt. Doch hetzij de drie geloofs belijdenissen het feest op denzelfden dag vieren, hetzij op verschillende dagen, hebben toch in elk geval de Catholieken alleen het regt in de rotonde te officiëren. Slechts is het aan de schismatieken (vooreerst aan de Grieken en daarna aan de Armeniërs) geoorloofd, in do rotonde de plaats te bewierooken, waar de indruk van den voet des Zaligmakers in den steen staat. Zoo is het door het gebruik ingevoerd, door alle partijen aangenomen en door verschillende firmans der Porte bekrachtigd. Dit jaar hadden de Catholieken reeds vier weken lang in vrede en op stichtelijke wijze het feest der Hemelvaart op den Olijfberg gevierd, toen de beurt aan de schismatieken kwam. Bij die gelegenheid veroorloofden de Armeniërs zich een dubbele inbreuk op den gebruikelijken regelaan den vooravond namelijk van het feest, tegen negen ure, begaven zij zich vóór de Grieken in het heiligdom, om het eerst de bewierooking te verrigten. Spoedig daarna trokken zij, met hunne priesters in plegtgewaad aan het hoofd, uit hunne tenten, ten einde hunne officiën te verrigten. Inmid dels liepen de Grieken naar de deur der rotonde, om te protesteren en den Armeniërs het binnengaan te beletten. Deze wierpen de Grieken, die, ondanks hun klein aantal, zich dapper gedroegen, met steenen, waardoor velen gekwetst werden, onder anderen de beide gendarmen van het gouver nement, die de Grieken escorteerden en twee van deze laatsten zeiven. De worsteling hield verscheidene uren aan. Inmiddels arriveerde van Jeruzalem een piket gendarmen met den chef van politie. De laatste liet het heiligdom bewaken, om den Armeniërs het officiëren te beletten; hierna keerde hij naar Jeruzalem terug, om orders van het gouvernement te vragen en kwam tegen drie ure des middags op den Olijfberg aan, vergezeld van een nieuw piket politie-agenten. Oogenblikkelijk deed hij nu de rotonde door de pelgrims der andere geloofsbelijdenissen ontruimen en gaf den Armeniërs verlof, om er binnen te gaan, ten einde hunne ceremoniën te verrigten. De Grieken protesteerden, doch te vergeefs, want de Armeniërs, gesteund door de gewapende magt, bleven zelfs hunne plegtigheden rekken gedurende verscheidene uren. Engeland, De heer Plimsoll, die met beljingeloozen en volhardenden ijver zich gewijd heeft aan de taak, de Britsche zeelieden te beschermen tegen de gevaren, waaraan winstbejag van reeders en kooplieden hen maar al te dikwijls prijs geeft, gaf dezer dagen in het Parlement zijne verontwaardiging te kennen over het uitstellen van zijn wetsontwerp, die den eersten minister noopte van den speaker de strenge bestraffing des hartstogtelijken sprekers te eischen. Men nam echter iu aanmerking, dat het uitstel den heer Plimsoll in drift gebragt had, en besloot het gebeurde acht dagen later, als de drift wat bekoeld is, te behandelen. -Twee garotters (berooving met geweld) zijn jl. Dingsdag in Newgate gegeeseld. De een was 18, de ander 21 jaar oud. Elk ontvingen ze 25 slagen. Van den eersten tot den laatsten slag gilden ze om genaden. Een jongen van elf jaar, die met steenen naar een spoortrein had geworpen, is veroordeeld om een aantal slagen met de berkenroede te ontvangen, De kapitein van het schip Glance, dat dezer dagen te Londen aankwam, rapporteert, dat hij den 27 Junij door de Jessie Osborne gepraaid werd. Het bleek, dat een matroos van het laatste schip krankzinnig was geworden. Vijf dagen had hij reeds in het want gezeten, gewapend met een bijl, waarmede hij het tuig vernielde. De bootsman had beproefd hem naar beneden te krijgen, maar had die poging met een gebroken arm en been moeten bekoopen. De kapitein besloot eindelijk, teneinde zijn schip en beman ning te behouden, den krankzinnige dood te schieten en verzocht de officieren en manschappen der Glance getuigen te willen zijn. In hunne tegenwoordigheid schoot de kapitein op den ongelukkige, die bij het derde schot dood op het dek neerviel. -- Een van de belangwekkendste zaken, die een vreemde ling in Engeland kan zien, is zeker het arsenaal te Wool- wich, waar de monsters-kanonnen vervaardigd worden. Negen duizend werklieden ongeveer de getalsterkte van tien regimenten infanterie werken dagelijks in deze reusachtige fabriek, en men kan zich geen denkbeeld maken van de orde, en de keurige netheid, de handigheid en kunstvaardigheid, waarmede de Engelsche cyclopen reus achtige blokken gloeijend metaal met scharen en stoom hamers op een aambeeld dat negen maanden noodig had om koel te worden-- tot kanonnen smeden. Op het oogenblik is men bezig met een kanon te smeden van 81 ton, het grootste kanon dat bestaat. Het is 27 voetlang en zal een puntkogel van 2000 KG. gewigt ettelijke mijlen ver slingeren! Het verwonderlijkste schouwspel, dat men in het arsenaal zien kan, is wanneer een zware dikke ijzeren staaf van 200 a 300 voet lang uit de smeltovens gehaald wordt. Als de deuren van de oven geopend worden, straalt een oogverblindend licht en ziet men geen vlammen of ijzer, doch niets dan een witten gloed. De ijzeren tangen of scharen schieten hierop de oven. die op een kelder gelijkt binnen, en halen een groote hulpelooze massa witgloeijend ijzer te voorschijn, welke de stoomhamer onmiddellijk begint te bewerken. Langzaam kronkelt het metaal naar voren als een ver schrikkelijke slang, die ieder verslinden wil; doch de kop van het monster is op den cilinder genageld, en het wordt nu langzamerhand door de machine uitgetrokken en gehamerd tot de kern van een groot kanon. Een bezoek aan het arsenaal te Woolwich moet op iedereen een diepen indruk maken, omdat het krachtiger dan eenige fabriek aantoont, hoe vuur en stoom de ge hoorzame dienaren zijn van den mensch en werk doen dat geen millioenen handen zouden kunnen verrigten. Het is wel een treurig denkbeeld, dat al die kunst en kracht wordt aangewend om vernielings-werktuigen te maken, doch een bezoek aan Woolwich matigt de smarte lijkheid van dit denkbeeld, omdat men onwillekeurig de overtuiging krijgt, dat de voortdurende volmaking van deze werktuigen den oorlog ten laatste onmogelijk zal maken. Kanonnen, die op 8 mijlen afstands kogels van 2000 KG. met de grootste naauwkeurigheid werpen, moeten den oorlog ter zee o. a. langzamerhand een onmogelijk maken. Kapt. Webb, die, zooals men weet, plan heeft het kanaal tusschen Dover en Calais over te zwemmen, zwom jl. Maandag van Dover naar Ramsgate, een afstand van ruim vijf uren, dien hij in acht uren 40 min. aflegde, zonder een oogenblik op te houden of ondersteuning te genieten. Bij aankomst te Ramsgate verklaarde hij, van zijn lang verblijf in het water hoegenaamd geen hinder te gevoelen. Duitschland. Te Berlijn is een bediende op een der grootste bankiers kantoren, na uitbetaling van zijn verschenen salaris, op staanden voet ontslagen, omdat hijeen luchtreisje met Godard had medegemaakt! Te Giessen zijn dezer dagen de 53jarige vrouw eens molenaars nabij die stad, haar knecht en een 18jarige zoon,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2