1875. N°. 90. Woensdag 28 Julij. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N'. 163. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEIWEDIEPER COURANT „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14- regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. VERGADERING van den RAAD der gemeente TEXEL, op Vrijdag 30 Julij I8S5, des morgens ten 10 ure. Punten van behandeling: Ingekomen stukken. Aanbieding gemeente-rekening. HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Julij. De luit. ter zee C. Moll, van Zr. Ms. raderstoomsehip de Valk, lieeft, naar men ons mededeelt, een prachtig liorologie ontvangen van de directie der stoomvaart-maat schappij Nederland, voor zijne uitnemende diensten, bewezen bij gelegenheid van den brand aan boord van de mailboot Koning der Nederlanden. De bemanning, welke bij de brandspuit van de Valk beeft dienst gedaan, ontving do som van f 100. Naar aanleiding van 's Konings besluit van den 21 dezer, wordt bet raderstoomschip Valk buiten dienst gesteld en de kommandant van dien bodem, de kapt.-luit. ter zee A. Dronkers, met genoemden datum eervol van het hem opgedragen bevel ontheven en op non-activiteit gesteld. Jl. Zondag namiddag hield de Christelijke Jonge- dochters-Vereeniging hare jaarvergadering in het Evangeli satie-lokaal in de Palmstraat alhier. Verslag werd uitgebragt van hetgeen door de Vereeniging in het afgeloopen jaar is verrigt. Daarna werd door den heer L. Hartog Jr. het woord gevoerd en tot beoefening van werkdadige godsvrucht opgewekt. Verder werd tot de aanwezigen het woord gerigt door den heer Roos van Amsterdam, die als op aanschouwelijke wijze het nut van dusdanige vereenigingen betoogde, vooral ook met het oog op de gevaren die den jeugdigen mensch in het leven bedreigen. Zeer goede uitvoeringen van de Zangvereeniging Zingt den Heer,« wisselden het gesprokene af. Onze veel geachte plaatsgenoot, de weleerw. z. gel. heer C. Diependaal, pastoor bij de oud-katholieke gemeente alhier, maakte eergisteren van den kansel aan zijne gemeente naren bekend, dat hij op nieuw tot het geestelijk ambt van bisschop geroepen was en thans aan die verheven roeping gevolg meende te moeten geven. Diep bewogen verklaarde hij, hoeveel moeite het hem zou kosten om te scheiden van eene gemeente, die hem zoo na aan het harte lag, en die hem in de zestien jaren van zijn verblijf alhier zoovele ondubbelzinnige bewijzen van innige liefde en achting had toegedragen. Eerzucht zij wisten het was geenszins de beweegreden, die hem tot dien gewigtigen stap verleidde; herhaaldelijk toch had hij, uit warme gehechtheid aan de hem toevertrouwde kudde, zelfs voor hoogere kerkelijke bedieningen bedanktthans echter was de drang te sterk, waren de omstandigheden te overwegend. Met innig leedgevoel vernam de gemeente dit besluit van zijne lippen. De oud-katholieke gemeente verliest in hem een nede rig, hulpvaardig en getrouw herder en leidsman, een gemoedelijk christen-leeraar. Ook de ingezetenen van den Helder zullen hem leede zien vertrekken; immers vriende lijkheid, opregtheid en voorkomendheid, de kenmerkende trekken van zijn zachtaardig karakter, deden velen, ook andersdenkenden, naar den omgang met hem haken. Naar wij vernemen, is in de jl. Zaturdag gehouden vergadering van 't bestuur der plaatselijk WVerbaarheids- Vereeniging definitief besloten tot het houden van den voorloopig aangekondigden wedstiijd voor leden van Schut terijen en Vereenigingen tot oefening in het behandelen der wapenen in Noord- en Zuidholland. Alleen worden nog gevorderd eenige voorbereidende maatregelen, terwijl aan eene commissie van drie leden is opgedragen, de noodig plannen voor de uitvoering te ontwerpen. De negende jaarlijksche vergadering van denNederland- schen Weerbaarheidsbond zal gehouden worden te Haarlem, den 23 Aug. a. s. Behalve het afdoen der huishoudelijke aangelegenheden, zal in deze vergadering aan de orde" gesteld worden de behandeling dezer beide voorstellen, ingezonden door het bestuur der Weerbaarheids-Vereeniging te Helder: «1. Aan het Centraal-Comité worde opgedragen zich, namens den Bond, tot de hooge regering te wenden met de bepaalde vraag: of de regering geneigd is door geldelijke hulp de instandhouding der Weerbaarheids-Vereenigingen te verzekeren en die Vereenigingen, onder nader vast te stellen bepalingen, op te nemen onder de levende strijdkrachten des lands 2. Om, in geval de regering het verzoek mogt van de hand wijzen, naar andere afdoende middelen om te zien, ten einde de Vereenigingen voor ondergang te behoeden.» Het voornemen bestaat om, na afloop dezer vergadering, aldaar een huishoudelijken wedstrijd te houden. Evenals hier heeft de Vlissingsche Jongelings-Ver eeniging zich ten doel gesteld om aan de vertrekkende kolonialen Bijbel- en Christelijke-lectuur te verstrekken. Hiervoor ontving zij reeds uit de provincie Utrecht twee giften van f 60 en f 10. Wij waren in de gelegenheid, zegt het U. D., een proefstuk van de nieuwe gouden tientjes te zien. Op de eene zijde vindt men de beeldtenis des Konings, goed gelijkend, gemaakt naar een nieuw portret van Z. M., hetzelfde, dat ook gediend heeft voor de medaille, geslagen ter gelegenheid van het feest van 12 Mei 1874, met het opschrift: «God zij niet ons; Koning Willem de Derde.» Op de keerzijde vindt men een fraai Nederlandsch wapen met de aanduiding der waarde 10 G., ter wederzijde, en het omschrift: «1875. Koningrijk der Nederlanden.» Het stuk heeft een gekartelden rand. De vervaardiger dei- voorzijde is de heer J. P. M. Menger. Sedert jl. Maandag wordt er met het slaan der stukken geregeld voortgegaan. De Kerkelijke Courant bevat eene «opgaaf van de candidaten tot de heilige dienst bij de Nederlandsche Hervormde kerk op 1 Julij 1875.» Daaruit blijkt dat het aantal candidaten 21 bedroeg, waarvan geen in Zeeland. Gedurende het eerste halfjaar van 1875 zijn als Evangelie dienaars bevestigd 17 en beroepen 12 predikanten. Twaalftal te Hoogwoud: dr. J. A. Bruins te Aarts woud, E. Coldewey te Nieuwe-Schans, L. W. de Grient Dreux te Scharwoude, A. S. van Eerde te Hensbroek, J. N. van der Hoeve te Groesbeek, A. Jentink te Petten, P. Knuttel te Oosterdijk, J. A. Lamping te Scherpenzeel, dr. J. W. Lieftinck te Venhuizen, A. G. Reede te Nieuw Vennep, J. D. H. van Setten te Heer-Hugowaard, J. H. Strarnrood te Brandwijk. Men schrijft ons uit Wieringen, dd. 23 dezer: «De heer Ditmars, hulponderwijzer te Anna Paulowna, na gehouden vergelijkend examen tot hoofdonderwijzer benoemd te Westerland in deze gemeente, heeft voor die benoeming bedankt. Hoe ernu zal gehandeld worden is nogniet te zeggen. De Raad kan overgaan tot eene nieuwe benoeming uit de overgeblevene twee van het drietal, en dit is het waarschijnlijkst; óf hij zal dat drietal aanvullen, doch dit is niet te verwachten. Als 't niet anders wil, moet er nog een nieuw vergelijkend examen plaats hebben. Men ver zekert dat het gemeentebestuur zich in deze tot hh. Gede puteerde Staten heeft gewend.» Men schrijft van Terschelling: «In 1808 strandde op de kusten van dit eiland het Engelsche oorlogschip Flora, voerende 38 metalen stukken en 250 man. De bemanning werd krijgsgevangen gemaakt en naar Harlingen getransporteerd; het schip werkte zich in het zand en men kon er niets van redden of sloopen, niettegenstaande de Koninklijke regering daartoe concessie verleend had. Ofschoon nu nog levende bewoners van het eiland meermalen op het dek geweest zijn, zou zelfs de plaats, waar het schip zit, vergeten zijn, ware niet in de nabijheid eene Noordsche kof gestrand, wier stompen van de masten nu nog boven de zandvlakte uitsteken, en die als merk voor de Fiura dienen. Een der krijgsgevangenen, een Nederlander, vertelde den eilanders, dat het schip groote geldsommen aan boord had, en, evenals de Lutine eenige jaren vroeger, daarmede naar Hamburg moest. In elk geval heeft het schip aan koperen geschut, bouten en koperhuid enz., eene waarde van meer dan honderd duizend gulden. De heer Salhier, heeft het nu van de regering gekocht voor den tijd van 10 jaren. Hij hoopt, tegen 50 pOt. van de winst, 20 duizend gulden voor 't opsporen, sloopen enz. te leenen. Als hem dit gelukt, kan men hier vrij wat drukte verwachten; want daarbij zijn 40 a, 50 man noodig. Het schip zit in het drooge zand, niet ver van de hoogwaterlijn en pl. m 700 800 M. van de merken, zoodat het zeer spoedig gevonden wordt. Opgaven omtrent het schip vindt men o. a. in de Am»t. Crt. van 21, 26 en 28 Jan. 1808, overgenomen uit de Koninklijke Courant, volgens verklaringen van en voor den Baljuw. In 1874 zijn in de gemeente Zijpe overleden 61 personen, waarvan tengevolge van typhus en febris typhoidea 4, croup 1, diarhoea 4, levenszwakte en uittering van 014 jaar 11, tering van 1465 jaar 1, marastnua senilis boven 65 jaren 9, acute ziekten der ademhalings-werk- tuigen 15, chronische ziekten der ademhalings-'werktuigen 7, ziekten van het kraambed 3, kanker 3, verdrinken 2. -Binnen eenige dagen zal, naar men verneemt, de directeur-generaal bij het departement van Justitie in Brazilië, de heer Padua Fleury, thans hier te lande aan wezig, het verbeterhuis te Alkma.tr gaan bezigtigen De restauratie van het Diaconiehuis-torentje te Alkmaar, heeft nu veel kaus van eerstdaags ondernomen te zullen worden. De bijdrage van de ingezetenen en van eenige warme voorstanders van het behoud van historische monu menten zijn reeds tot een vrij aanzienlijk cijfer geklommen, en men hoopt nu dat het verzoek van regenten aan den Raad, om de nog ontbrekende gelden uit de gemeentekas aan te vullen, een geopend oor zal vinden. De achtkante toren zal aan de vier zijwanden naar het noorden gekeerd, waar het gebouw het meest van weêr en wind te lijden had, een geheele vernieuwing ondergaan. De andere helft is bij de opneming gebleken nog zeer soliede te zijn. Jl. Donderdag vierde het Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen van Hoogkarspel zijn 25jarig bestaan. Een groot aantal afgevaardigden van de omlig gende Departementen waren op het feest tegenwoordig. Het Departement verkeert in grooten bloei en schonk reeds aan vele nuttige instellingen voor het volk het leven. Mej. van Leijden, te Medemblik, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd van leerling-apotheker. Door het gemeentebestuur van Koog aan de Zaan is tot lid van het armbestuur eene dame benoemd, mej. G. de Vries, wed. S. Huig. Te Zaandijk zijn herkozen tot leden van den gemeente raad de heeren Jb. Vis Pz., Pr. Jz. Couwenhoven en N Bronke. De «vereeniging ter bevordering van het zeevaart kundig onderwijs» hield jl. Zaturdag hare 3de jaarlijksche algemeene vergadering in het Zeemanshuis te Amsterdam onder het presidium van den heer L. Janse Bz. Behalve de huishoudelijke werkzaamheden, werd, vol gens het streven der vereeniging, hoofdzakelijk gesproken over hetgeen men noodzakelijk en wenschelijk acht tot verbetering van het onderwijs aan de zeelieden. Algemeen was het gevoelen, dat de jonge zeelieden, die zich voor een stuurmans-examen willen bekwamen, te weinig ontwikkeld zijn, en achtte men voorbereidend onder wijs van het hoogste belang en uitbreiding der bestaande scholen noodzakelijk. Sommige leden wenschten op nieuw den minister van Binnenlandsche Zaken eerbiedig te verzoeken eene rijks commissie tot het examineren van stuurlieden in te stellen, verbetering in het zeevaartkundig onderwijs te brengen, maar bovenal aan te dringen dat het examen der stuur lieden verpligtend worde gesteld, iets wat door bijna alle practici als zeer wenschelijk wordt geacht, doch daar de vereeniging dit reeds in het jaar 1873 jaar gedaan en de gronden daarvoor ontwikkeld heeft, werd besloten daartoe niet weder over te gaan. Ook achtte men dit te minder noodzakelijk, omdat door bijna allen, die in zake het zeevaart kundig onderwijs door de commissie van enquête over de koopvaardijvloot gehoord zijn, in dien geest gesproken is. Ten slotte werd door den heer J. M. Heybrock gespro ken over eene nieuwe methode voor de bepaling dei- breedte op zee en daarvoor een paar formulen ter oplossing ontwikkeld; voorts werd een elementair bewijs geleverd voor de bepaling van den inhoud van een vat. De vereeniging, die voornamelijk bestaat uit leeraren in de zeevaartkunde aan de inrigtingen in ons land, mogt zich weder verheugen in de aanneming van een lid, den heer J. P. J. Lucardie, onlangs benoemd tot directeur der Zeevaartkundige school te Rotterdam. Airist. Crt.) Bij het voederen van de slangen in Natura Artis Magistra te Amsterdam, had de oppasser naauwelijks de glazen afscheiding opgeschoven om een konijntje in het hok te zetten, of de slang sprong vooruit en beet een der personen, die vlak voor liet hok stonden, naar het scheen een vreemdeling, in de pink, zoodat het bloed rondspatte. De slang trok dadelijk na den beet den kop terug, zoodat het hok kon worden gesloten De oppasser, die den vreemdeling herhaaldelijk had gewaarschuwd niet te digt bij te komen, hielp den gekwetste dadelijk met compressen van water en azijn, en kon gelukkig de verzekering geven, dat de slang niet tot. de gifsoorten behoorde. Artis trouwens bezit geen enkele gifslang. (N. Rott. Crt.) Onze lezers zullen zich zeker nog herinneren ons berigt betreffende den brutalen diefstal, op de Martelaars gracht te Amsterdam op 28 Junij 11. gepleegd. Het gold een spoormandje met een geldsom van f 1230. Jl. Donderdag- verschenen drie personen, een beklaagd, van den diefstal te hebben gepleegd, twee anderen van medepligtigheid, voor de regtbank te Amsterdam. Uit de behandeling der zaak bleek, dat de eerste en tweede besch. nadat zij bemerkt hadden, dat de juffrouw, die het mandje bij zich had, daaruit een portemonaie had gehaald om een bij haar staand persoon eenig geld te geven, de lust niet hadden kunnen bedwingen, die portemonaie magtig te worden. Nadat de tweede op wacht was gaan staan, had de eerste snel het mandje geopend, doch, daar hij niet gaauw genoeg het begeerde voorwerp kon krijgen, het mandje zelf medege nomen. Op den O. Z. Voorburgwal werd de inhoud nage zien. f 320 ontving de tweede, terwijl de eerste met het overige, nadat, het mandje, thans zonder geldswaarde, op een stoep was neergezet, zich naar de P. C. Hooftstraat begaf, waar een zijner kennissen werkte. Deze ontving

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1