A D V E RTEN TIÉN. Portugal. Stoomvaart-Berig-ten. Correspondentie. 13 t-5 c. 12 8 12 - 0.8 1 Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven .Nieuwediep. SCHAGEL1 MARKT van HEDEN. en greep zijnen revolver. De tolk, met 's lands gebruiken bekend en dus wetende wat er gaande was, stelde hem echter gerust. Die kreten waren eenvoudig de inleiding tot het feest, de ouverture en het voorspel van het drama, dat te zijner eere gegeven werd. Dertig ongelukkige negers, uit de bevolking genomen, werden voor de hut van den hoofdman gebragt, voor den zetel waarop hij met zijnen gast had plaats genomen, en nu een voor een onthoofdDat was het grootste eerbewijs bij de Niam-Niams aan een vreemden bezoeker te geven, en trillend van afgrijzen moest de heer Chaillé den moord gelaten aanzien, wilde hij zijn eigen leven niet blootstellen. Het minste bewijs van afkeer, en hoeveel te meer eené poging om dat bloedvergieten te stuiten, zou door het opperhoofd als de grootste beleediging aangemerkt en bloedig aan hem gewroken zijn geworden. Toeu de dertig negers onthoofd waren, begonnen woeste krijgsdansen, om het feest te voltooijen. Daarna bood het opperhoofd zijnen gast twaalf vrouwen aan. De heer Chaillé waagde het, na de lioogdravendste dankbetuigingen, voor het geschenk te bedanken, op grond van de moeijelijkheden en bezwaren om met een dozijn dames verder te reizen. Een knaap van twaalf jaren, van wien hij als gids en bode goede diensten meende te kunnen hebben, nam hij daarentegen gaarne aan. Een jong meisje, dat hij uitnoodigde hem te vergezellen, bad en smeekte hem door den tolk te mogen blijven. Zij was bang onder weg door den blanken man opgegeten te worden. Chaillé liet haar geruststellen en zag van haar af. Hij verliet gelukkig heelhuids en in goede verstandhouding de Niam-Niams. Urooli doortrekkende, werd Chaillé, die nu in een kano den Nijl opvoer, door denzelfden stam aangevallen, die in 1872 de expeditie van Baker verslagen had. Chaillé had slechts twee soldaten en eenige bedienden bij zich. Hij doodde met zijn revolver het opperhoofd, die met gevelde lans hem aanviel, en zijne manschap opende tegelijk een goed onderhouden vuur op de wilden. In weinige oogenblikken waren 82 door de werking van hunne ontplofbare kogels geveld, en namen de overigen overhaast de vlugt. Chaillé kon zijne reis verder ongehinderd vervolgen. Hij stelt zich voor, aanstaande jaar nogmaals den Boven- Nijl te bezoeken. De Sultan van Zanzibar heeft jl. Maandag Parijs weder verlaten. Ter herinnering aan zijn verblijf aldaar, heeft hij den president der republiek een kostbaren sabel aangeboden, waarvan de greep en de schede, die 620 gram wegen, van geciseleerd goud zijn. De sabel, die een historische waarde moet bezitten, was in een kistje, van binnen met blaauw, van buiten met rood fluweel bekleed. De Sultan heeft ook de internationale aardrijkskundige tentoonstelling bezocht, waar hem gelijke eer werd bewezen als Mac-Mahon. Den 19 Nov. 1832 werd op Koning Lodewijk Eilips van Frankrijk een pistoolschot gelost en niettegenstaande alle nasporingen, bleef de dader onbekend. Onlangs stierf nu nabij Montrouge een grijsaard van 85 jaar, die in zijn laatste ure bekende, dat hij den aanslag had gepleegd. 43 jaren lang had hij zich dus aan het oog der politie weten te onttrekken. Een Nederlander, van de Noot genaamd, stuurman op de Fransche brik II. L., zal met zijne mede-schepelin gen voor de maritieme regtbanlc te Brest teregt staan wegens muiterij aan boord. Men wil, dat de equipage den gezag voerder verleden jaar in de Chineesche wateren over boord geworpen heeft, waarna van de Noot het bevel op zich nam. De gansche bemanning werd echter te Macro aange houden. Vice-admiraal Vicomte Exelmans, maritiem prefect van Calais, is overleden aan de gevolgen van een val van zijn paard. De vader van den vice-admiraal, die ook vice-admiraal was, stierf aan dezelfde oorzaak. In het noordelijk gedeelte van het land bestaat de gewoonte, bij de dooden te waken. Zulk een waakstond greep te Birkenhead plaats, waarbij alle bezoekers dronken werden en een oude vrouw een kaars in de doodkist liet vallen. Onmiddelijk vatte het doodskleed vlam en het lijk verbrandde, daar niemand tot blusschen in staat was. De heer Singer, de bekende Amerikaansche fabrikant van naaimachines, is dezer dagen in den ouderdom van 64 jaar overleden te Paington (Devonshire, Engeland). De manschappen der Londensche politie hebben onder elkander ten behoeve van de noodlijdenden tengevolge der jongste overstroomingen in Frankrijk eene som van ruim 213 p. st. bijeengebragt. Duitschland. Het nieuwste en geduchtste schip der Duitsche oorlogs vloot, het gepantserde fregat Deutschland, in Engeland gebouwd, heeft dezer dagen aldaar zijnen proeftogt gedaan, die volkomen naar wensch is uitgevallen; de snelheid was bij volle stoomkracht 14,468 bij halve 13,239 knoopen per uur. Een paar gymnastici gaven jl. Zondag avond eene voorstelling te Königsberg. De een liep over een koord, dat op duizelingwekkende hoogte was gespannende ander zat op zijne schouders. De togt was volbragt; de terug- togt ving aan, drie passen had de kunstenmaker gedaan, toen men hem zag wankeleneen der boomen, waaraan het koord was bevestigd, scheen niet stevig in den grond te staan. Een oogenblik later zag men den balanceerstok vallen en op het zelfde oogenblik stortten de beide gym nastici van hunne hoogte naar beneden. De een grijpt met de eene hand nog het koord, maar tegelijk pakt zijn medgezel hem, in zijn vaart, bij den voet, en sleept hem met zich in de diepte. De een valt plat op zijn lijf en borst en de andere op diens lendenen. De eerste was terstond dood; de ander gaf nog slechts een flaauw rogchelend geluid en werd half dood weggedragen. Rusland. In den omtrek van St. Petersburg woeden vreeseliike boschbranden. Het gevaar neemt voortdurend toe. In den ochtend van den 26 dezer zijn te Sebastopol sterke aardschuddingen waargenomen, waardoor vele huizen werden beschadigd. Portugal wordt, althans in sommige districten, door een hongersnood bedreigd. De aanhoudende droogte heeft bijna geheel den bouw van Turksche tarwe verwoest. De menigte is vertoornd over den uitvoer van granen en dreigt de pakhuizen der handelaars in brand te steken. Ook het vee sterft uit gebrek aan voedsel. Verslag der verrigt ingen door de zeemagt in de wateren van Atsjin; vervolg. Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen kwam den 1 Mei ter reede van Atsjin opstoomen om den voorraad victualie aan te vullen en keerde den daarop volgenden dag naar de station ter Noordkust terug. Terwijl Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes den 2den de reede kwam opstoomen om de opneming aan de Oost en Noordzijde van Poeloe-Way voort te zetten, vertrok Zr. Ms. stoomschip Deli naar Singkel. Zr. M. stoomschip Palembang kwam den 7 Mei op Atsjins reede ten anker om rapporten over te brengen van den stations-commandant ter Noordkust, en keerde, den daaraanvolgenden dag naar het hem aangewezen kruisgebied terug. Terwijl de Aart van Nes voor de opneming vervangen werd door de Pontianak en naar Pinang vertrok. Zr. Ms. stoomschip Sambas, den 1 Mei vertrokken tot bekruising van het Noordelijk gedeelte der Westkust, keerde den 9 den ter reede terug, zonder eenige bijzondere ont moeting gehad te hebben. Na de benoodigde victualie over genomen te hebben, nam dat stoomschip den 11 den d. a. v. zijnen post weder in. Na de opneming van Poeloe-Way voltooid te hebben, vertrok Zr. Ms. stoomschip Pontianak den 13 Mei tot het volbrengen van eene aan den commanderenden officier opgedragen zending naar de Westkust, wordende die reis tevens benuttigd om Toekoe Lampasei naar Kloewang over te voeren. Zr. Ms. stoomschip Watergeus, verliet den 15den Atsjins reede met bestemming naar Singapore, om aldaar in een der dokken te worden nagezien. Stations der Noordkust. Zr. Ms. stoomschip Sumatra vertrok den 25 Maart van Gighen tot bekruising der kust van Sambilangan tot aan Telok-Sarnawe en kwam den 28 daaraanvolgende voor laatstgemelde plaats ten anker. Door herhaaldelijk gedurende den nacht gewapende sloepen op brandwacht te zenden, werd het binnensmokkelen van peper uit Simpang-Olim zooveel mogelijk belet. Den 9 April vervangen door de Citadel van Antwerpen, stoomde de Sumatra naar Gighen en deed onderweg Kloempang-Doea en Passangan aan. Den löden weder om de Oost vertrokken tot handhaving der blokkade, bezocht de Sumatra achtereenvolgens de verschillende plaatsen der Noordkust, vertoefde van 23 April tot 4 Mei te Telok-Samawe, en keerde op laatst- gemelden datum naar Gighen terug. Zr. Ms. stoomschip Banda bleef gedurende de maand April gestationeerd voor Gighen en belast met de handhaving der blokkade tusschen Koeala-Segli en Endjoeng. Na de dienst aldaar te hebben overgedragen aan Zr. Ms. stoom schip Palembang, vertrok de Banda den 26 April naar Singapore om te dokken. Zr.Ms. stoomschip Riouw bekruiste gedurende de maan den Maart en April het gebied van Pedir. Eene praauw, die, om zich aan de visitatie te onttrekken, het op den wal zette, werd door dat stoomschip door geschutvuur vernield. Zr. Ms. stooms. Palembang kruiste van Kroeng-Ryah tot Batoe Poetih. Den 21 April werd eene praauw, die bij de nade ring van het stoomschip op het strand liep (ongeveer mijl bewesten Sigil) en door de opvarenden verlaten werd, door de gewapende sloepen genomen. De lading, bestaande uit peper en huiden, werd aan boord genomende praauw was door een granaatschot zoodanig ontredderd, dat zij aan haar lot moest worden overgelaten. Na tot den 26sten gekruist te hebben, ankerde de Palem- bamg voor Gighen en nam aldaar de dienst van de Banda over. Op den 30 April werd op de hoogte van Pakan-Baroe eene met huiden geladen praauw van Pedir door de gewapende sloepen buitgemaakt. Zr. Ms. stoomschip Bommelerwaard hield van 2 tot 13 Maart station te Telok-Samawe en kruiste gedurende dien tijd herhaaldelijk voor Koeala-Karang en Koeala-Itam; voortdurend werden door de gewapende sloepen nachtelijke ronden gedaan tot het beletten van den steeds op vrij groote schaal beproefden smokkelhandel. Twee met peper geladen praauwen, komende van Simpang-Olim, werden den 7 en den 10 Maart door gewapende sloepen van de Bommeler waard genomen. Kloempang-Doea, Passangan en Endjoeng bezocht hebbende, kwam het stoomschip den 23 Maar; ter reede van Gighen ten anker. Van de station ter Oostkust werden geene nadere berigten ontvangen. De Voorwaarts, van hier naar Batavia, is den 27 dezer te Suez aangekomen en heeft onmiddellijk de reis voortgezet. De Holland is den 21 dezer te Padang en den 25sten daaraan volgende te Batavia aangekomen. De Borneo arriveerde den 20 dezer te Poel >e-Bras, reede Atsjin. De Sumatra, van Batavia naar hier, is den 20 dezer Malta gepasseerd. De C'elebes zou den 29 dezer naar Nederland vertrekken. De Madura, van hier naar Batavia, is in den avond van den 27 dezer van Southamptou vertrokken. Een ingezonden artikel moet tot het volgend nornmer blijven liggen. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer Vochtigh. 1 procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 29 29 ono. 1.7k. otn. 1.2» noto. 1.0» 771.22|tl0.00 771.12,+10.86 770.831+10.57 19.0 17.6 19.2 - 0.5 - 0.7 0.72 Slecht. OJOjVlak. 0.67jVlak. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: R. Roerdomp en C. Griek. BEVALLEN: J. Janssen, (Z.). G. Bethlehem, geb. van Leeuwen, (D.). OVERLEDEN P. Dijker, 64 jaren. van 21 tot 28 Julij 1876. ONDERTROUWD: Cornelis Kok en Marretje Bruin. GETROUWD: Jan de Boer Jbsz. en Antje Vlas. Gerrit Brouwer Gz. en Cornelisje Dijker. GEBOREN: Neeltje, dochter van Cornelis Bruin Jsz. en Baafje Kalf. Pieter, zoon van Dirk Drijver en Antje Remmers. Geer- truida, dochter van Volkert Wegman en Grietje Bronkema. OVERLEDEN: Cornelia Visbeen, 75 jaren, weduwe van Abraham Kooiman. Neeltje Bakker, 27 jaren, gehuwd met Gerrit Kooiman Dz. Neeltje Bakker. 31 jaren, gehuwd met Cornelis Keijser Albz. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkon.s'. 29 Julij. Graafstroom.W.T.Leicher. v.d.Brugh&Co. Passarceang. Geloodst: Louis August Constantijn. J. Rotgang, van Java naar Amsterdam bestemd. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet, 29Julij. 8 u. Helder, mooi. 29Julij 12 u. Idem. JiATKRK IIRKIUTKN. De feestrede ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan der Portugeesch-Israëlitische hoofdsynagoge te Amsterdam, zal worden uitgesproken door den heer mr, J. L. de Leao Laguna. De eerste prijs van de Haarlemsche paardenloterij, eene clarence met 2 paarden, is getrokken door v. G., couranten-ombrenger te Haarlem. PER TELEGRAAF. Paarden f Ossen Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingeu - Nucht.Kalveren - Vette Rammen Schapen Lammeren f a Bokken&Geiten - a MagereVarkens - a Biggen T a Kippen fe: a Eenden - a Boter per kop - a Kaas per K.G. - t Kip-Eijeren per 100 - Eend-Eijcren - a Dertigjarige ISclitvcrceniging VAN S P. BRAGGAAR EN 1 C. N. FRISKÜS. ft Helder, 31 Julij 1875. Algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter G. BETHLEHEMVAN LEEUWEN. Nieuwediep, 28 Julij 1875. Algemeene kennisgeving. Overleden te Bandade 1 ste Luit. der Infanterie J. G. SPANJAARD, geliefde Broeder en Behuwd- broeder van J. en C. SPANJAARD. VAN BRAAM HOUCKGEEST. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden trof ons de gevoeligste slag des levens, door het overlijden van onzen zoo tèederbeminden Vader CORNELIS THOMASZ, na eene korlstondige doch hevige ziekte, in den gezegenden ouderdom van ruim 76 jaren. Alleen zij, die den overledene van nabij hebben gekend, kunnen beseffen wat wij in hem verliezen. Cullantsoog, den 24 Julij 1875. L. THOMASZ. Mede namens Broeders, Zusters en Behuwdbroeders en Zusters. Heden morgen, dun 27 Julij, werd uit haar zorgvolle werkkring van mijne zijde weggenomen, mijn geliefde Echtgenoot NEELTJE BAKKER, in den ouderdom van 31 jaren en ruim 5 maanden. Waal te Texel 1875. C. KEIJSER Az. Tot onzer aller droefheid overleed heden, na een langdurig lijden, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader PIFTER DIJKER, in den ouderdom van ruim 64 jaren. Nieuwediep, 27 Julij 1875. Wed. T. DIJKER, geb. Buijkes. Kinderen en Behuwdkinderen. De ondergeteekende wenscht bij de a. s. herstemming voor het Lidmaatschap van den Gemeenteraad, INT «KUNT GEVAL IV AAXItlEKHIVG TE KO.VEIÏ. Texel, 29 Julij 1875. JAN JACOBSZOON ROEPER.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3