INGEZONDEN. Marine-Haven Nieuwediep. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Burg-erlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. SCHAGER MARKT van HEDEN. Mijnheer de Redacteur! Volgens m'n belofte in-, en als vervolg op m'n voorgaand artikel zet 'k me thans tot 't beschrijven van de inrigting en 't streven der vereeniging „Volksonderwijs." De vereeniging bestaat uit gewone leden, begunstigers en eere leden; deze vormen afdeelingen en correspondentschappen. Allen ontvangen de van wege de vereeniging gedrukte stukken. Het uitgeven van geschriften, enz. geschiedt uitsluitend door de commissie van redactie namens 't hoofdbestuur, dat jaarlijks twee leden uit z'n midden daartoe verkiest, terwijl de algemeene secretaris mede daarvan lid is. Deze commissie beslist over de opneming der ingezonden opstellen en bijdragen in de geschriften der ver- eenigiug (Maandbode, Correspondentieblad, enz.j. Gewoon lid kan worden, die 18 jaar is en een jaarlijksche contributie van 1,20 betaalt; begunstigers zijn die leden, welke zich tot een hooger bedrag verbinden. Zij, die dc vereeniging wenschen te verlaten, geven daarvan 3 maanden vóór 't einde van 't dienstjaar schriftelijk mededeeling. Waar 10 leden zich ver eenigen kan een afdeeling worden opgerigt. Deze is vrij in de wijze van hare inrigting en zamenstelling en zendt haar huishoudelijk reglement in duplo ter goedkeuring op aan 't hoofdbestuurzoodanige goedkeuring wordt niet geweigerd dan indien genoemd reglement in strijd is met de beginselen der vereeniging of met de bepalingen van 't algemeen reglement. De afdeelingen zijn vrij in de regeling der werkzaamheden; de besturen er van stellen zich in verbinding met de plaatselijke besturen, de schoolautoriteiten en particuliere corporatiën, ten opzigte van de aangelegenheden, die op 't volks onderwijs betrekking hebben. De afdeelings-besturen zenden jaarlijks voor 1B Oct. aan 't hoofdbestuur een staat van leden en begunstigers hunner afdeelingen, en doen daaraan vóór 15 Febr. een verslag van den toestand en de verrigtingen hunner afdeelingen toekomen. Zij storten jaarlijks vóór 15 Junij bij 't hoofdbestuur een bedrag, dat berekend wordt naar f van de wettelijke contributie over alle leden en begunstigers tot de afdeeling behoorende. De Wetgevende en omtrent alle punten van verschil in hoogste ressort regtsprekende Magt bestaat uit eene algemeene vergadering van de afgevaardigden der afdeelingen. Zij wordt jaarlijks gehouden op den tweeden Zaturdag van de maand Junij daar, waar't hoofd bestuur z'n zetel heeft (Amsterdam). Een afdeeling van 10 tot 50 leden (gewone leden en begunstigers) zendt 1 afgevaardigde; voor 50 tot 75 leden 2; voor meer leden 3 afgevaardigden; elk afgevaardigde brengt z'n stem uit, zonder aan eenigen lastbrief gebonden te zijn. Bovendien hebben alle leden en begunstigers regt van deelneming aan de beraadslaging zonder regt van stemming. De leden van 't hoofdbestuur (indien zij geen afgevaardigden zijn), alsook de algemeene secretaris (die geen afgevaardigde mag zijn) hebben in de algemeene vergadering enkel een adviseerende stem. In deze vergadering brengt 't hoofdbestuur een verslag uit van den toestand en de verrigting der vereeniging over 't afgeloopen jaar. De handelingen van de algemeene vergadering worden door 't hoofdbestuur in druk gegeven en daarin worden het algemeen verslag en de door de vergadering vastgestelde begrooting en rekening en verantwoording opgenomen. Uit 't verslag aangaande de algemeene vergadering der vereeniging, gehouden te Amsterdam (29 Mei '75), blijkt, dat er toen minstens 64 afdeelingen bestonden in alle deelen des lands (behalve Limburg) met pl. m. 4000 leden; terwijl 't verslag van 't dienstjaar '74 slechts L400 leden telde. Alle benoemingen geschieden bij volstrekte meerderheid van stemmenbij herstemming beslist de betrekkelijke meerderheid bij staking van stemmen beslist 't lot. Veranderingen in 't reg lement worden alleen gemaakt in eene algemeene vergadering; daartoe zijn vereischt f van 't aantal uitgebragte stemmen. Stemming over personen geschiedt met gesloten brief jes, over zaken mondeling. Een voorstel, waarbij de stemmen staken, wordt geacht verworpen te zijn. Onder meerdere voorstellen, op de laatstgehouden algemeene vergadering ter tafel gebragt, behoorde dat van de afdeeling Amsterdam, om aan vereenigingen en corporatiën (b. v. van werk lieden) het collectieve toetreden tot de vereeniging „Volksonderwijs" gemakkelijk te maken, waarop het hoofdbestuur het volgende amendement voorstelde: Aan art. 4 toe te voegen„Voor werklieden- vereenigingeu met regtspersoonlijkheid staat het corporatief lid maatschap open tegen eene jaarlijksche contributie van f 1.20 voor elk honderdtal harer leden of onderdeel daarvan. Allen, die tot zulke vereenigingen met corporatief lidmaatschap behooren, hebben toegang zoowel tot de algemeene vergadering als tot die der betrokken afdeeling, benevens het regt van deelneming aan de beraadslagingen. Zulke vereenigingen zullen echter slechts één stem mogen uitbrengen voor elk honderdtal harer leden of onderdeel daarvan, en wel door afgevaardigden, die van behoorlijke magtiging voorzien zijn." Het hoofdbestuur van „Volksonderwijs" bestaat uit 7 leden der vereeniging, door de algemeene vergadering benoemd op eene aan beveling van minstens twee personen voor elke vacature, op te maken door 't hoofdbestuur. Uit z'h midden kiest 't een voor zitter, èen onder-voorzitter en een penningmeester, die te zamen het collegie van Dagelijksch Bestuur uitmaken. Het benoemt een bezoldigden algemeenen secretaris buiten z'n leden; deze heeft in alle bestuurs-vergaderingen eene adviseerende stem. In 1874 treden drie, de beide volgende jaren twee leden, volgens een rooster af, en zoo vervolgens; met uitzondering van de drie leden van 't Dagelijksch Bestuur zijn zij niet dan na één jaar weder verkiesbaar. Het geldelijk beheer wordt gevoerd door 't Dagelijksch Bestuur dat vóór 15 Nov. de begrooting en vóór 15 Febr. de rekening en verantwoording met alle daarop betrekking hebbende justificatoire stukken ter beoordeeling zendt aan de financiëele commissie. Deze, bestaande uit 3 leden, wordt door de algemeene vergadering jaarlijks benoemd uit de leden der vereeniging buiten 't hoofdbestuur en den algemeenen secretaris. Op de laatstgehouden vergadering werd de rekening en verant woording van 't dienstjaar 1874 goedgekeurd, waaruit blijkt: Ontvangst f 1479.72^, uitgaaf f 1449.32; dus voordeelig saldo van f 30.40£. De vereeniging is gevestigd voor den tijd van 29 jaar en 11 maanden. De vereeniging „Volksonderwijs" tracht haar doel te bereiken door 't verspreiden harer denkbeelden bij monde en in geschrifte; door meetings en volkslezingen; door 't bespreken van politieke kwestiën, die met 't onderwijs in verband staandoor 't invloed oefenen op de verkiezingen voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Dat doel is: (Regl. 1, art. 1). a. bescherming en verdediging der beginselen van de wet op het lager onderwijs van 1857 b. verbetering van het volksonderwijs en verheffing van de onder wijzers door betere opleiding en voldoende jaarwedden c. het vestigen eener volksovertuiging van de onmisbaarheid van opvoeding en onderwijs en het nadeel van schoolverzuim; d. grondig onderzoek naar en zoo mogelijk opheffing van de bezwaren tegen eene tusschenkomst van de regering om het onderwijs algemeen en verpligtend te maken. Hiermede heb 'k aan m'n belofte voldaan; thans nog een enkel woord. Men veroordeelt dikwijls couranten-geschrijf, naar mijn meening, ten onregte, doch dat laat 'k daar. Tot nog toe staat mij echter geen ander middel ten dienste om de zaak buiten de school te bevorderende zaak van welker waarde 'k diep overtuigd benhet vrije, neutrale onderwijs. In verschilllende artikelen heb 'k die overtuiging uitgesproken en de neutrale school trachten te zuiveren van den smet, ook in de gemeente Helder door de tegen- standeis op haar geworpen; daartoe rekende 'k me verpligt als openbaar onderwijzer. Dat 'k soms warm word in m'n schrijven, beken 'k, doch als verontschuldiging (zoo deze noodig is) voer 'k aan: den laster en de drogredenen, waarmede men de openbare school tracht in minachting te brengen; de zwarte beschuldigingen van „godsdienstloos" en „ontkerstenend" waarmede men niet ophoudt haar te bestormen, altijd zonder bewijzen; en eindelijk het lage spel, dat gespeeld wordt met den aangeboren godsdienstzin, die in 't hart van 't Nederlandsche volk ligt, door aanhoudend te roepende godsdienst is in gevaar, de openbare school ontkerstent de natie en ondermijnt 't nationaal gevoel! Zoolang dit blijft plaats hebben, zal 'k de neutrale school helpen verdedigen met alle eerlijke wapenen, waarover 'k beschikken kan. Met een woord van dank voor de toegestane plaatsruimte, blijf 'k Mijnheer de Redacteur! Helder, Uw. Dr. 2 Augustus 1875. J. F. BEEK. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) to 3 -«1 a Windrigting en Barometer mm. Thermometer C. ly-S O O de zee. UBA pmqsaox Kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 n. 7k. 762.28 f 1.90 16.6 - 3.5 0.71 weingolv 5 8 nto. 14„ 758.10 - 2.29 16.8 - 1.5 0.98 Golvend 5 12 lino. 12„ 757.50 - 2.89 18.0 - 2.2 0.95 e Weèrsgesteldheid: 4 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, winderig, mooi. 5 Aug. 8 u. Zwaarbewolkt, regenb., wind. 5 Aug. 12 u. Digtbewolkt, wind. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 6 Julij. Prins vanOranje. T. Aukes. Padangenz.viaSuez. 24 Julij. 4 Aug. Irene. J. H. Meijer. Genua. 31 Julij. 4 Aug. Friesland. T. Sipkes. Samarang. IiATSBBB BEKIOTE1V. Geachte Redactie! Vergun mij voor slechts weinige regels een plaatsje in uw allen bekend blad. Om het publiek eene kleine opmerking te doen, betreffende den strijd tusschen den Weleerw. heer J. J. DE VISSER en den heer J. F. BERK, is mijn begeerte. In de Heldersche en Nieuwedieper Courant, nummer 88, van 23 Julij 1875, schrijft de Weleerw. heer J. J. DE VISSER niet den strijd te eindigen, maar wel degelijk daarop terug te komen, bijv. „Op het algemeen belangrijke daarin voorkomende hoop ik terug te komen, doch dan niet als antwoord op eenig schrijven, maar de zaken als in abstracto beschouwd." En in de Heldersche en Nieuwedieper Courant, nummer 89, van 25 Julij 11. leest men, volgens schrijven van den heer J. F. BERK, dat de Weleerw. heer J. J. DE VISSER als een lafhartige het strijdperk zou verlaten hebben. Dit is dus geheel onwaar. Zie verder genoemd nummer van 25 Julij 11., want te veel zijn de triviale woorden, door den heer J. F. BERK in dat stuk gebezigd, dan dat ik ze zou aanhalen. Het is lastig met een mensch te strijden, zooals de heer J. F. BERK, die tusschen de regels leest, wiens hart te hoog zit en de schat der wetenschap nog niet goed weet te verwerken. O, pauper magister, qui tuum honorem populo amisisti. Helder, 4 Augustus 1875. Uw dienstv. Dn., C. DE GROOT. Aan de Redactie. In uw blad van Woensdag 4 Augustus 11. is het onjuiste berigt opgenomen dat het Te Deum, bij gelegenheid van de eerste steen legging der R. C. kerk, zou opgeluisterd worden door het Staf muziekkorps der K. N. Marine. Dat korps zal zich voorzeker nooit laten gebruiken om eenig kerkelijk feest, van welke secte ook, op te luisteren, terwijl het echter aan ieder van het korps is vrijgelaten, buiten dienst en in burgerkleeding zijne talenten ten beste te geven; op die wijze werd dan ook door eenigen bij het Te Deum geassisteerd. Met de plaatsing dezer regelen zult UEd. ten zeerste verpligten Uw Dienstwilligen, W. L. W E C K E S S E R, Kapelmeester van genoemd Staf muziekkorps. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDJ. C. Deelder en A. Zwaan. W. Waterman en D. Pot. T. C. Bakker en D. Govers. BEVALLEN: M. Rezel, geb. Plaatsman, (Z.). OVERLEDENL. Rietdijk, 24 jaren. van 28 Julij tot 4 Augustus 1875. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Klaas Daalder en Martje Duinker. GEBORENCornelis, zoon van Meindert Visser en Reinoutje Ilenkes. Gcrrit, zoon van Maarten Teunis Zegel en Trijntje Bakker. Biem, zoon van Jacob Vlaming Bz. en Trijntje Beijers. Maria, dochter van Lena Dekker. Neeltje, dochter van Maarten Michiel Simon Ran en Cornelia Kuiper. OVERLEDENPieternella Kikkert, 53 jaren, gehuwd met Hendrik Dito. Van 16 tot 31 Julij 1875. ONDERTROUWD PieterKooij, 24jarenen AntjedeHeer, 19 jaren. GETROUWD: Pieter Borst en Geertje van der Aarde. GEBOREN Neeltje, dochter van Jan Schouten en Neeltje IJfs. Neeltje, dochter van Dirk Kapitein en Antje Schagen. Geertruida, dochter van Gerrit Eriks en Geertje de Groot. Cornelia, dochter van Cornelis Smit en Maartje Breed. Gerrit, zoon van Neeltje Schouten. Guurtje, dochter van Hendrik Jimmink en Maartje Stam. Willem, zoon van Gerrit Blaauboer en Elisabeth van Os. Willem, zoon van Tames Kooij en Trijntje Kapitein. Albert, zoon van Gerrit Zwaan en Antje Noorden. Sijbrand Jacobus (geb. te Wormerveer), zoon van Pieter Schagen en Neeltje Kaper. OVERLEDENTrijntje, 42 jaren, dochter van Flissing Chris- tiaan de Graaf en Marijtje de Jager. Volkert, 4 maanden, zoon van Harmen Hagen en Trijntje Bakker. Guurtje Hofdijk, 45 jaren, echtgenoote van Jan Kooij. Hendrik Snetlage, 58 jaren. Willem, 8 maanden, zoon van Willem de Boer en Maartje Prins. Van 1 tot 31 Julij 1875. ONDERTROUWD en GETROUWDJoris Schotvanger, werkman en Trijntje Zwaan. BEVALLEN: S. Raven, geb. Wiegman, (Z.). A. Rooker, geb. de Croos, (Z.). M. Hopman, geb. Peis, (D.). R. Kooiman, geb. Hagenaar, (D.). N. Schrieken, geb. Hopman, (D.). C. Swiers, geb. Boon, (D.). T. Gorter, geb. Raven, (D.). A. M. van der Waal, geb. Schenke, (D.). C. Weeda, geb. de Ridder, (Z.). E. Breen, geb. Kos, (Z.). T. van Santé, geb. den Nijs, (Z.). Wed. A. Boon, geb. Bellis, (Z.). OVERLEDEN: J. Meilink, 3 maanden. T. Uileman, 4 jaren. P. Heere, man van A. K. Vach, 42 jaren. R. Zwaan, 10 maanden. Levenloos aangegeven 1. Aan boord van Zr. Ms. kanonneerboot Pro Patria is eergisteren bij de schietoefeningen nabij de Horst een der nieuwe getrokken stukken van 12 centimeter gescheurd. Ongelukken zijn daarbij niet voorgevallen. 't Ziet er ongunstig uit met de landbouwers en vee houders in het zoogenaamde Buiten veld, Koegras en Anna Paulowna-Polder. De aanhoudende droogte heeft aan de weilanden een dor en kaal aanzien gegeven; hooi is er weinig gewonnen en het staat te vreezen dat vele huur- boeren in het najaar bezwaarlijk aan hunne verpligtingen zullen kunnen voldoen. Zoo er nu nog maar wat regen valt, kan veel teregtkomen, maar de aanhondende N. en NO. winden schijnen telkens de regen van hier te verdrijven. Te Terschelling worden ijverig pogingen aangewend tot het oprigten van eene «Noord- en Zuiderzee-visscherij» op groote schaal. Op de Pijpenmarkt te Amsterdam waren eenige jongens op een zandhoop aan het spelen. Een van hen liet zich, a la Albrecht Beiling, vrijwillig levend begraven. Het scheelde weinig of hij had ook, evenals onze Schoonhoven- sche slotvoogd, er het leven bij ingeschoten. Zijn kameraads hadden hem er zoo diep en stevig ondergestopt, dat zij hem er niet weder uit konden krijgen en hij bovendien door de drukking van het zand bedwelmd raakte. Eenige werklieden hebben echter het geluk gehad, den baldadigen jongen tijdig uit te graven. (Tijd.) Volgens het Haagsche Dagblad is aan een eskader onzer vloot bepaaldelijk opgedragen het transport van de vruchten der Nederlandsche kunst en nijverheid, welke op de internationale tentoonstelling te Philadelphia znllen worden geëxposeerd, daarheen te begeleiden en alzoo door de tegen woordigheid onzer Koninklijke Marine aan de Nederlandsche inzending meerderen luister bij te zetten. Een berigt uit Kopenhagen, dd. 4 dezer, luidt: De bekende schrijver Andersen is heden overleden. De tijdelijke regeringswet betreffende de zeewaardigheid van koopvaardijschepen is jl. Maandag avond door het Huis der Gemeenten in comité afgehandeld. Hare twee artikelen bepalende, dat door het departement van Koophandel een aantal inspecteurs zullen worden benoemd, die bevoegd zullen zijh om het uitzeilen van koopvaardij schepen, die aan zekere vereischten niet voldoen, te ver bieden, en dat een vierde gedeelte der opvarenden het regt zal hebben om vóór het uitzeilen een officiëel onderzoek van het schip te eischen zijn aangenomen, en voorts zijn aan het ontwerp eenige bepalingen toegevoegd, welke voorgesteld werden door den heer Reed, die optrad om de plaats te vervullen van den heer Plimsoll, wiens gezondheidstoestand hem niet toelaat het Huis te bezoeken. Dientengevolge wordt het laden van los graan, zonder zakken of andere middelen, die het verschuiven der lading kunnen verhinderen, verboden, indien de lading voor meer dan een derde gedeelte uit graan bestaat. Verder is het beginsel aangenomen, dat de reeders eene waterlijn zullen moeten vaststellen, het voor hunne rekening nemende, indien die waterlijn de grenzen der veiligheid overschrijdt. Een voorstel van den heer Reed om de dekladingen te verbieden, is echter met 193 tegen 130 stemmen verworpen. Uit het Hartz-gebergte doet de correspondent van een Engelsch blad een voor touristen zeer behartigens waardige mededeeling: «Ik zat,» zoo schrijft hij, «onder de verande van een digt bij den waterval gelegen hötel, toen een jong Engelschman, op een ezel gezeten, vrolijk over de brug reed. Eenmaal aan de overzijde van de brug, keerde de ezel eensklaps om en wilde den weg naar het hötel op. Een strijd volgde tusschen ezel en ruiter, waarbij de eerste de overwinning behaalde en den laatste afwierp. Met een glimlach op het gelaat stond de ober-kellner naast mij het tooneel aan te zien en toen hij den ruiter, bestoven en wel, en ver gezeld van den ezel, op het hötel zag aankomen, fluisterde hij mij op vertrouwelijken toon toe: «Die heer kon zich dien val hebben bespaard. Nooit gaat iemand dit hötel voorbij zonder even aan te leggen en iets te gebruiken. De ezel weet dat, wij geven hem altijd iets.»» PER TELEGRAAF. Paarden f Ossen Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren - Vette Rammen Schapen Lammeren f a Bokken&Geiten - a MagereVarkens - a Biggen - a Kippen c. a Eenden - a Boter per kop - a Kaas per K.G. - a Kip-Eijeren per 100 - a Eend-Eijeren - a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3