1875. N°. 98. Zondag 15 Augustus. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 103. Binnenland. HELDERSCHE EV MEUWEDIEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdng namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ1 30. nu franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 17 AUGUSTUS e. k., des AVONDS ten ZEVEN ure. De Voorzitter voornoemd, Helder, den 17 Augustus 1875. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Onderzoek der geloofsbrieven van de jongstgekozen leden. 2. Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag 1875. 3. Besluit Hoofd. Omslag 1875. 4. Rapport onderzoek gemeente-rekening 1874. 5. Adres officieren der Schutterij om toelage voor bet Muziekkorps. HELDER en NIEUWEDIEP, 14 Augustus. Naar wij vernemen zullen dezer dagen deuitnoodigingen verzonden worden tot deelneming aan den wedstrijd, die door 't bestuur der plaatselijke weerbaarheids-vereeniging wordt georganiseerd en bepaald is op 12, 13 en 14 Sept. e. k. Door de directie der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij is toegestaan, dat de retourbilletten, aan deelnemers uit te reiken, voor vier dagen zullen geldig zijn. Nabij liet schietterrein zal een ruime houten tent worden opgerigt, waarin eene cantine zal worden gehouden. Door uitvoeringen van het muziekkorps der dd. schutterij alhier zullen de verschillende feestelijkheden worden opge luisterd. Op Maandag 13 zal in Tivoli vauxhall en op Dingsdag 14 Sept. uitreiking der prijzen in Musis Sacrum plaats hebben. De ontvangst der deelnemers van elders geschiedt des Zondags namiddags bij aankomst van den trein ten 12 uur 32 min. De heer B. R. Damsté, pred. te Huisduinen, herdacht jl. Zondag zijn volbragte 25jarige Evangeliedienst, eerst te Wilsum, vervolgens te Waal en Koog en de laatste 20 maanden in zijn tegenwoordige standplaats. Hij hield eene leerrede naar 2 Tim. II3b. b In het Nieuws van den Dag van heden wordt eene flinke dienstbode gevraagd, uitsluitend hoven de 75 jaar. Of daar ook tal van refertes op zullen komen! De heeren Albregt van Ollefen, directeuren van den grooten schouwburg te Rotterdam en van den stadsschouw burg te Amsterdam, behalen thans op eerstgenoemde plaats, bij gelegenheid der kermis aldaar, buitengemeen veel succes met het Opvoeren van het melodrama De reis om de wereld in 80 dagen,» bewerkt naar den bekenden roman van Jules Verne. Zooals men weet, werd dit stuk in het afgeloopen tooneeljaar te Parijs opgevoerd in het Théatre de la Porte St. Martin en trok het daar, evenals later te Brussel en te Londen, vooral de algemeer.e aandacht dooi de prachtige mise-en-scène en den grootschen tooneelmatigen toestel. De heeren Albregt van Ollefen hebben, voor zoover de ruimte op onze schouwburgen dit toelaat, het stuk op dezelfde wijze gemonteerd. In een der tafereelen ziet men de landingsplaats aan het kanaal van Suez en het aankomen van eene groote boot aldaar. Een ander tafereel geeft een schitterend lijkfeest van een Rajah te aanschouwen, waarin de pracht der costumes oogverblindend is en o. a. een bijna levensgroote olifant optreedt. Later vertoont het tooneel een gedeelte van den Pacific-spoorweg en komt een locomotief met verschillende wagens op, die door wilden wordt aangevallen en overrompeld. Nog later ziet men een boot in volle zee vergaan. Kortom, «de reis om de wereld» is gemonteerd op eene wijze zooals men zulks hier te lande nog slechts zelden te aanschouwen heeft gekregen, en het stuk maakt te Rotterdam zeer grooten opgang. Prins Alexander zal zich heden naar Zwitserland begeven. De Regering zal, volgens het Dbld. bij de begrooting voor 1876, eene som van f 3,500,000 aanvragen ter uit voering van de vestingwet. De werving van militairen voor het Oost-Indische leger levert nog steeds dezelfde gunstige resultaten op. Niettegenstaande gepasseerden Zaturdag een detachement van 275 man van Harderwijk naar Oost-Indië is vertrokken, zijn nu weer bij het koloniaal werfdepot ongeveer 600 man aanwezig, op enkele uitzonderingen na meest allen vreem delingen. Hiervan zullen op den 21 dezer a. s. per stoom schip «Groningen» 400 man naar Oost-Indië worden overgebragt. Ds. P. Huet te Dirksland, heeft het beroep naar Nunspeet aangenomen. Van Texel meldt men dat de oogst van zeegras dit jaar zeer gering is. In de jl. Donderdag te Alkmaar gehouden Raads vergadering is besloten aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres te rigten, houdende aanbeveling om in het bij de Kaïjier aanhangige wetsontwerp tot aanleg van spoorwegen alsnog op te nemen eene lijn Alkmaar Hoorn, waardoor eene verbinding van liet Oostelijk met het Wes telijk deel van Noordholland wordt tot stand gebragt. Op de jl. Woensdag te Hoorn gehouden paardenmarkt waren ruim 200 stuks aangevoerd. De handel was stug. O O Jl. Donderdag morgen, te ongeveer 4 uren, brandde te Westzaan de houtzaagmolen «de Huismusch» tot den grond af. Acht spuiten, onder welke twee van Koog aan de Zaan en twee van Zaandijk, waren aanwezig; door zes werden diensten bewezen. De belendende perceelen zijn behouden gebleven. Te Amsterdam gebeurde eergisteren middag in de Kalverstraat, nabij het Fransche koffijhuis, een wonderbaar geluk hij een ongeluk. Twee zeer jonge kinderen wilden voorbij een aldaar stilstaande bierkar naar de overzijde van de straat gaanzij bemerkten niet, dat er een rijtuig aan kwam. Het eene kind, een meisje van omstreeks 8 jaren, struikelde, en paard en rijtuig gingen over haar henen, zonder haar in het minste te kwetsen. De koetsier schrikte nog erger dan het kind. Te Amsterdam is een meisje van aclit jaar in een put achter de woning harer ouders gevallen en verdronken. Door de Portugeesch Israëlietische gemeente te Amsterdam is jl. Donderdag feestelijk herdacht het 200jarig bestaan der synagoge in die gemeente, bij welke gelegenheid in dat kerkgebouw een feestrede is uitgesproken dooi mr. J. L. de Leao Laguna. De plegtigheid werd o. a. bijge woond door burgemeester en wethouders en den gemeente secretaris. De geheele wijk was met vlaggen getooid. Ook van de Hoogduitsche synagoge wapperde de driekleur. Onderstaand adres is verzonden aan Parnassim der Portugeesch-Israëlietische gemeente te Amsterdam: «Amsterdam, 10 Augustus 1875. Eerwaarde Heeren! «De ondergeteekenden, allen vrijzinnige protestanten, hebben met diepe verontwaardiging kennis genomen van het besluit van den kerkeraad der Nederduitsch-Hervormde gemeente, om uwe uitnoodiging tot de gedachtenisviering van het 200jarig bestaan uwer synagoge niet aan te nemen, en derhalve door zijne afwezigheid te schitteren. «Zij gevoelen zich gedrongen u te verzoeken, dat besluit van den bedoelden kerkeraad niet aan te merken, als ken schetsende het gevoelen der protestanten in het algemeen, maar alleen als een besluit van een klein deel, dat daar door de bewijzen geeft van weinig ontwikkeling en beschaving. «De ondergeteekenden wenschen u van harte geluk met deze uwe feestviering, en bidden ook voor u af den onmisbaren zegen des Allerhoogsten, die niet alleen is een God van den kerkeraad der Nederduitsch-Hervormde gemeente alhier, maar van alle menschen, onverschillig onder welken vorm zij vermeenen den Heer des Heelals, den kenner der harten, te moeten aanbidden. (Volgen de handteekeningen.) Als vervolg en slot op het verhandelde in de 90ste Algemeene vergadering der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, deelen wij het volgende nog mede: Punt XI. Een voorstel van het departement Haaften tot beschikbaarstelling aan het hoofdbestuur van f 25,000, om die departementen, welke soortgelijke vereenigingen als de Goessche Voorschotbank wenschen te bevorderen, te ondersteunen met voorschotten van f 100 tot f 2500 tegen 3 pCt., onder eigen verantwoordelijkheid van liet departement en onder een door het hoofdbestuur goed- gekeurden waarborg en aflossingstermijn, werd door de financiëele commissie ontraden met liet oog op de geldelijke verliezen, welke daaruit voor de Maatschappij kunnen ontstaan, en omdat liet eene geldbelegging is, in strijd met art. 79 der wet. De afgevaardigde van Haaften trok het voorstel in, doch 's Hage nam het over, welks afgevaar digde de bezwaren der financiëele commissie trachtte te weêrleggen en op de zedelijke waarde wees, welke de aan neming van een dergelijk voorstel heeft. Hij wilde echter bepaald hebben, dat die vereenigingen als regtspersonen zullen erkend moeten zijn, en dat de voorschotten moeten gegeven worden tegen minstens 4°/0. Na eenige discussie, waaraan de departementen Beemster, Arnhem, Bemmel, Bolsward en Doetincliem deelnamen, werd een voorstel van laatstgenoemd departement om de bespreking dezer zaak nog een jaar uit te stellen, teneinde zich volkomen op de hoogte te kunnen stellen van de statuten der Goessche Voorschotbank, verworpen. Het voorstel zelve, zooals het door 's Hage geamendeerd is, in rondvraag gebragt, werd met 423 tegen 335 stemmen verworpen. Punt XII, eveneens een voorstel van het departement Haaften, tot strekking hebbende dat 1door de vergadering de wenscli worde uitgesproken tot wettelijke regeling der coöperatieve vereenigingen in ons land, en 2. dat zij het hoofdbestuur magtige om hij de hooge regering aan te dringen op zoo spoedig mogelijke voorziening hierin, werd door zijn afgevaardigde nader toegelicht. Het hoofdbestuur is in 't algemeen niet voor het indienen van rekwesten aan de hooge regering, omdat men bij ondervinding geleerd heeft, dat dit niet veel afdoet, en het tweede gedeelte meent zij der vergadering te moeten ontraden, daar de minister reeds een ontwerp heeft ingediend, ook met het doel om de coöperatie te bevorderen. Haaften trok daarom het tweede gedeelte van zijn voorstel in, en de vergadering sprak de wenschelijkheid uit van de wettelijke regeling der coöperatieve vereenigingen in dit land, op voorstel van het departement 's Hage. Punt XIII. Een voorstel van het departement Delft, waarbij het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd in de bibliotheek der Maatschappij eene bijzondere afdeeling aan te leggen van boeken betreffende liet sociale vraagstuk, en dat de vergadering daartoe voor 1875/76 eene som van f 500 en voorts eene som van f 100 jaarlijks, naarmate de behoefte, beschikbaar stelle, werd door den afgevaardigde van dat departement ingetrokken, evenals punt XIV, een voorstel van hetzelfde departement, om een jaarlijksch congres te beleggen op den dag na afloop der algemeene vergadering, ter bespreking van de spaarbanken en hetgeen daarop betrekking heeft. De financiëele commissie had de aanneming van beide voorstellen ontraden. Punt XV. Een voorstel van het departement Amersfoort, om liet hoofdbestuur te magtigen aan oude, verdienstelijke onderwijzers, aan de scholen der Maatschappij werkzaam, een pensioen te verleenen, welk pensioen zal kunnen worden verleend aan hen, die 15 jaren aan een departementsschool zijn werkzaam geweest, vóór het in werking treden der wet op het lager onderwijs van 1857 en op 1 Jan. 1875 nog in functie waren, met dien verstande, dat de Maat schappij 2/3 bijdrage in een pensioen van f 600, werd door de financiëele commissie ontraden, daar het niet op den weg der Maatschappij ligt, een pensioenfonds te stichten. De afgevaardigde van het departement Amersfoort wees er op, dat het voorstel gedaan wordt, opdat niet de blaam op de Maatschappij zal kunnen worden geworpen, dat zij personen, die hunne beste krachten ten haren dienste hebben aangewend, den hongerdood doet sterven. Het departement Zalt-Bommel ijverde voor de aanneming van het voorstel, desnoods al moest ieder lid daardoor f 0.25 meer betalen. Alkmaar was tegen het voorstel, 't gold hier volgens zijn afgevaardigde een onderwijzer, die zijne krachten ten dienste van een departement, maar niet ten behoeve van de geheele Maatschappij heeft aangewend. Bemmel wilde bepaald zien, dat 1/3 door de Maatschappij en 2/3 door het depar tement in het pensioen zou worden bijgedragen. Leiden stelde het volgende amendement voor: 1. De algemeene vergadering noodigt het hoofdbestuur uit te onderzoeken in hoever en onder welke voorwaarden het mogelijk is uit de algemeene kas pensioen te verleenen aan onderwijzers of onderwijzeressen van departementale scholen, 't zij voor lager of voorbereidend onderwijs, en 2. om inmiddels, zonder eenige consekwentie voor anderen, voor ditmaal aan den eervol ontslagen Amersfoortschen onderwijzer eene jaarlijk- sche subsidie van f 400 uit de algemeene kas toe te staan. Dit amendement werd in krachtige bewoordingen ondersteund door den afgevaardigde van 't departement 's Hage, waaruit een kleine persoonlijke strijd tussclien dien afgevaardigde, den heer Kerdijk, en den lieer Jorissen, lid der financiëele commissie, ontstond. Het tweede gedeelte van liet amendement Leiden, het eerst in in rondvraag gebragt, werd aangenomen met 498 tegen 227 stemmen. Het eerste gedeelte werd bij applaus aangenomen. Punt XVI wordt aangehouden, daar de afgevaardigde van het departement Boskoop op 't oogenblik niet aan wezig was. Punt XVII Voorstel van liet departement 's Hage, om het hoofdbestuur te magtigen, door het uitschrijven van een prijsvraag, een geschrift van ïliet meer dan vier vellen druks uit te lokken, waarin de vraag omtrent het begraven en verbranden van lijken wetenschappelijk, maar tevens in algemeen bevattelijken vorm, behandeld en het i voor en tegen van beiden in het licht gesteld wordt. Voor het best gekeurde antwoord wordt uitgeloofd een honorarium 1 van f 300.De financiëele commissie ontraadde de aan neming daarvan, omdat er reeds een commissie voor de lijkenverbranding bestaat. De afgevaardigde van 's Hage antwoordde daarop, dat genoemd departement de zaak zelve in 't licht wenscht te stellen; de commissie, die zich voor de lijkenverbranding gevormd heeft, beoogt de verbranding in te voeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1