ADVERTENTIE N. PBEDIKANTSWONING. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGEli MARKT van HEDEN. A R I E K 0 0 IJ gezinnen. De Republiekeinsche Siècle, van een en ander gewag makende, roept uit«Dat men binnen en buiten de grenzen ons dierbaar vaderland belastere, het zij zoo; maar één ding kan men ons niet ontnemen, de grootsche bezieling, welke ons allen, oud en jong, arm en rijk, mannen en vrouwen, aandrijft tot den bijstand van al wat lijdt; het innig gevoel van den band, die ons allen ver- eenigt; de verachting van het gevaar. Neen, eene natie, die dergelijke daden van zelfopoffering heeft aan te wijzen, behoort niet tot die, waaraan men wanhopen kan.» De cholera heeft zich dezer dagen te Parijs geopenbaard. Jl. Maandag is er een groote oploop geweest voor de Julij-zuil te Parijs. Er waren tien Engelschen opgeklommen, die er volstrekt niet weêr afwilden, maar er den nacht wilden doorbrengen, om Parijs bij een heerlijk maanlicht te zien. Er zijn soldaten naar boven gezonden om ze met geweld tot dalen te bewegen. In de Champs Elysées te Parijs is thans een monument ten toon gesteld, ter herinnering aan de gevallenen in de veld slagen bij Mars-la-Tours, Gravelotte en Saint-Privat. Het monument stelt Frankrijk voor als een staande vrouw, een krans van immortellen drukkende op het hoofd van een gekwetst soldaat, dien het in zijne armen houdt. Aan den voet liggen twee, op een anker rustende kinderen, die het geweer opvangen, dat de stervende soldaat laat vallen. De kosten voor dit monument zijn door vrijwillige bijdragen, bijeengebragt. Het zal te Mars-la-Tours worden opgerigt. Op het voetstuk zijn deze woorden gebeiteld«Ter gedach tenis aan de soldaten, voor Frankrijk gesneuveld te Grave- lotte, Saint-Privat, Saint-Marie aux Chêns en Mars-la- Tours, den 16 en 18 Augustus 1870.» Te Parijs hielden de kunstenaressen der theaters dier stad in vereeniging met eenige aardige dames de la Halle, die ooft te koop boden, in de Elyseesche velden een bazar, die met een zeer geanimeerd nachtfeest eindigde. Het was ten voordeele der overstroomden. De ontvangsten moeten ongeveer 30,000 frs. bedragen hebben. De vroegere leeuwen- temster Ghinassi verkocht o. a. rozen voor 100 fr. 't stuk en sigaren waren onder den prijs van 20 fr. niet te verkrijgen. - Men heeft te Parijs de hand gelegd op een dief van zomer-overjassen. De man, zeer netjes gekleed en van fijne manieren, had in de laatste drie maanden uit koffij- huizen, théüters, restauratiën en andere publieke plaatsen meer dan tweehonderd overjassen gekaapt en in de bank van leening gedeponeerd. Wie hij is wil hij niet zeggen; ook is het een raadsel hoe hij aan eene waarde van tien duizend francs aan juweelen is gekomen, die in zijn zak zijn gevonden. De Spaansche correspondent van het Handelsblad heeft Toulouse na den watersnood bezocht. Volgens hem is het schouwspel zoo hartverscheurend niet als Fransche bladen, met name de Figaro, het schetsten. Slechts een betrekkelijk klein getal huizen, een van de 10, en dan nog de laagste ziju verwoest. Het groot aantal slagtoffere (214) is daaraan toe te schrijven, dat men te laat de wijk nam naar de voorstad. De meesten zijn verdronkenslechts 10 12 zijn verminkt door ineen stortende huizen. Alle goed gebouwde huizen en stevige bruggen werden gespaard. EHgelasd. Terwijl de groote wereld het Londensche Babel naar het land en de zeeplaatsen ontvlugt, is een gezelschap uit Lancashire, bestaande uit 400 fabriekarbeiders, in corpore opgetogen om dat Babel te bezien. Aan het station werden zij begroet door eene deputatie uit de arbeidersclub, die bij hen ook gedurende geheel hun verblijf de honneurs waarneemt. In de Westminster Abdij werd de deputatie door den deken Stanley zei ven rondgeleid, en deze gaf hun inlichting over alle détails. Ook de parlementsgebouwen werden hun geopend, waar het parlementslid Jenkins de rol van hun cicerone vervulde. Dergelijke werklieden- expeditiën schijnen in de mode te komen. Zij kunnen ook de deelnemers, bij de ontspanning, regt nuttige leering verschaffen en benadeelen niemand. Duitschland. Duitschland vierde jl. Maandag met onbeschrijfelijke geestdrift een nationaal feestte Detmold werd onthuld het monument, opgerigt ter eere van Herman of Arminius, die den Romeinschen veldheer Varus met zijne legioenen ver sloeg, in het Teutoburgerwoud. Het monument staat op den top van den Grotenburg, vanwaar men een ruim en prachtig uitzigt heeft over de landstreek, die achttien eeuwen geleden, den ondergang van de Romeinsclie legioenen aanschouwde. Aan den voet van den berg werd eene steengroeve aangelegd, die de voortreffelijke blokken voor den onderbouw leverde. Deze was in Junij 1846 voltooid. Op cirkelvormige basis rijst hij 93 voet hoog op den 1200 voet hoogen bergtop. Daar boven op staat het Hermansbeeld. De held rust met den linkerarm op het schild, met den linkervoet op een Romein schen adelaar en houdt in de opgeheven regterhand het zwaard. Het monument heeft van den beganen grond tot de kruin van het beeld eene hoogte van 183 voet. Alleen het beeld, bestaande uit ruim 200 stukken koper, in elkander gezet, weegt 237 centners; het schild, gevormd uit vijf koperen platen, 23 centners. Van binnen voert een wenteltrap naar de koepelruimte. Op verschillende punten zijn toepasselijke opschriften aangebragt, tot zelfs op het zwaard, dat in gulden letters prijkt met de woorden: "Deutsche Einigkcit meine Starke, Meine Starke Deutschlands Macht.» In het midden van het schild staat het woord Treufestte lezen. In een der nissen van den onderbouw prijkt de beeldtenis van Keizer Wilhelm, vervaardigd uit het brons van een stuk geschut, bij Gravelotte op de Franschen veroverd. De Keizer heeft den stichter van het Hermans gedenk- teeken, Ernst von Bandel, de Kroonorde 3de klasse verleend de Vorst van Lippe schonk den kunstenaar het Eerekruis lste klasse; bovendien is hem levenslang een jaargeld van 12,000 mark, en, na zijnen dood, aan zijne vrouw een van 6000 mark verzekerd. Het stoffelijk overschot van den hoogbejaarden Prins Karei van Beijeren (zoon van Koning Maximiliaan Jozef 1,) die dezer dagen te Tegernsee van het paard is doodgevallen, zal, volgens telegrafisch berigt uit Munchen, heden avond zonder staatsie worden bijgezet in den grafkelder te Söcking, nabij Starnberg, alwaar zijne eerste gemalin ter aarde is besteld. Met deze (zijnde Sophia Maria Petin, dochter van een kapitein, bij haar huwelijk verheven tot den rang van gravin van Bayrstorff) was hij in 1823morganatischgetrouwd. Na haren dood, in 1839, sloot hij een tweede morganatisch huwelijk met de actrice Henriette Scholier, die alstoen den naam van mevrouw von Frankenberg verkreeg. Hij was Beijersch veldmaarschalk en grootprior der Maltheser orde. De Politische Correspondenz ziet de zaken in Her- zegowina donker in. De strijd, zegt zij, neemt het karakter aan van een godsdienstoorlog tusschen Christenen en Maho- medanen. Is dit zoo, dan zal het den Vorsten van Servië en van Montenegro steeds moeijelijker vallen, hunne onder danen verwijderd te houden van het oorlogstooneel om de geloofsgenooten te hulp te komen. Als een vervolg op een vorig artikel, beschouwt de Volksztg. het verband tusschen den landbouw en de natuur wetenschappen. De landbouwer kan den oogst niet ver menigvuldigen, zooals de industrie het hare producten kan doen. Maar de verschillende takken der natuurwetenschappen leveren hem de middelen om den grond te verbeteren en de ziekten der planten te leeren kennen. De werktuig kunde stelt hem in staat voor duren menschenarbeid, goedkoope natuurkrachten in de plaats te stellen. Daar enboven geeft de practische toepassing der natuurwetenschap hem gelegenheid een intelligenten arbeidersstand te vormen, die bij minder arbeid en meerder loon niet meer in de verzoeking zal komen naar de groote steden te verhuizen. «De welvaart van het gelieele volk hangt naauw zamen met de welvaart van den landman. Er zijn geen vijandige elementen tusschen de steden en het platteland ontstaan; er heerscht slechts een overgangstijdperk. In de steden heeft de nieuwe tijd reeds de overwinning behaald, op het land heerscht nog de oude sleur. De harmonie zal eerst hersteld worden, wanneer op het land de natuurwetenschap in al hare takken evenzeer gekend en toegepast wordt, als reeds in de steden het geval is. Geen klagten en beschuldigingen, maar kennis en verstand kunnen den landbouwer helpen.» De Sumatra is geloodsd en wordt heden namiddag alhier verwacht. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDEBTROUWDGeene. GETROUWD: P. Keim en J. Esbaeh. II. Schaap en J. Koorn. D. Muller en W. Roos. M. J. Koens en J. Meijer. A. Huisken en G. Hagenaar. A. J. L. Sorensen en M. E. den Haan. P. A. van Dongen en G. Gerritsen. BEVALLENM. S. Snooij, geb. Peereboom Voller, (Z.). S. Bogaerts, geb. Lavell, (D.). M. J. de Kok, geb. Vogelenzang, (Z). H. Eieuwerts, geb. Spanjerdt, (Z.). M. Eaber, geb. Corperaal, (D.). M. Otten, geb. van Steenbergen, (Z.). J. Eiekwel, geb Mosk, (D.). OVERLEDENM. Kort, 30 jaren. P. Pauken, 26 jaren. van 11 tot 18 Augustus 1875. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENHendrika, dochter van Antonie Meesters en Jannetje van der Wal. Dieuwertje, dochter van Cornelis Peper en Pietertje Bakker. Antje, dochter van Jan Eelman en Ariaantje Keijzer. Keetje, dochter van Jacob Huisman en Antje Maas. OVERLEDENGerbrigdien van Heerwaarde, 3 maanden, dochter van Hendrik van Heerwaarde en Marrelje Barhorst. Cornelis de Waard, 89 jaren, weduwnaar van Grietje Deijker. Naantje Bruin, 2 maanden, dochter van Jacob Bruin Jbz. en Aagje Roeper. Van 1 tot 15 Augustus 1875. ONDERTROUWD: Carolus Petrus Faus, 29 jaren, en Johanna Daams, 34 jaren. GETROUWD: Pieter Kooij en Antje de Heer. GEBORENAnna, dochter van Jan Smit en Antje Kreijger. Pieter, zoon van Arie Rens en Trijntje Broekhuizen. Antje, dochter van Pieter Hoep en Grietje Schotvanger. Willem, zoon van Jan Struijf en Aagje üelver. Pieter, zoon van Jacobus van Houdt en Duifje de Leeuw. OVERLEDENAdam Konijn, 74 jaren, weduwnaar van Aaltje de Wit. Tamis, 8 weken, zoon van Pieter Commandeur en Aafje Commandeur. Pieter, 15 maanden, zoon van Maarten Schrieken en Maartje Mulder. Klaas de Goede, 69 jaren, echtgenoot van Neeltje Bergen. Jacob, 3 maanden, zoon van Dirk Mantellen Grietje Stins. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 12 12 Windrigting en Kracht. zw. 8k. zw. 0.2,/ wtz. 0.2„ Barometer mm. Stand. I Afw. 763.63 f 3.03 765.70 f 5.08 766.37 f 5.75 Thermometer C. SP Stand. Afw. 21.0 19.2 20.2 f 1.5 f 1.6 t 0.7 Toestand van de zee. 0.84 weingolr 0.90 Vlak. 0.80 Vlak. Weersgesteldheid: 18Aug.l2u. Bewolkt, winderig, mooi. 19 Aug. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. 19 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 17 Aug. GeesienaMaria.T.J.Ridder. Padang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. 17 Aug. 17 18 18 18 19 Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. RosaEugeuio. A Basso, TheresaMolfin o. A.Paalillo Ocean. D.C.Stuart. Tulla. G.B.Olivan. Salvador. N.Bozzo. Pieter Adolf. J.G.deRoever. Duink.&Goedk. ZurMühlen&Co. v. Vliet Co. Order. ZurMühlen&Co. Herkomst. Taganrog. New-York. Taganrog. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd, hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. LinaJolianua. H.H.O.vanWijk. Riga. AdelaMaria. W.A.Lindman. Sundswal. Finchale. C. Mew. Newcastle. Nereid. D. M. Lucker. Jnno. W.J.Whitehead. Burhtisland. Lading. Cargadoor. Hout. Hoogl.&v.Herw. v. Vliet Co. Steenk.Duink.&Goedk. ZurMühlen&Co. v. Gijn Co. PER TELEGRAAF. 6 Paarden f 40al50 Ossen - 90al20 Stieren - 90alSO 90 Gelde-Koeijen - 100a260 Kalf-Koeijen - 190a220 Vaarzen - 60al00 Hokkelingen - 18a 36 12 Nucht.Kalveren- 6a 16 Vette Rammen - a 1308 Schapen - 12a 33 250 Lammeren f 1? a 18 7 Bokken&Geiten - Tja 6 25 MagereVarkens - 12 a 20 22 Biggen - 8 a 10 Kippen c. 40 a 70 Eenden a Boter per kop -110 al25 Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -300 a325 Eend-Eijeren a TOjarige Echtvereentginy VAN ALBERT JANSZ. BRUIN g JANTJE ABBENIS. ft Hoorn op Texel, 19 Augustus 1875. (U) Uit naam hunner dankbare Kinderen, if Kleinkinderen. Behuwd- en Getrouwd PETRUS KEIM en JOHANNA ESBACH, Weduwe van A. Bruning, die tevens hun dank betuigen voor de blijken van belang stelling, bij de voltrekking van hun huwelijk ontvangen. Helder, 18 Augustus 1875. Getrouwd: H. SCHAAP en J. KOORN, die hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Helder, 18 Augustus 1875. Getrouwd A. HUISKEN en G. HAGENAAR. Helder, 18 Augustus 1875. Bevallen van een Zoon M. S. SNOOIJPEERENBOOM VOLLER. 17 Augustus 1875. Bevallen van een Zoon de Hoogwelgeb. Vrouwe VAN RENSSELAAR BOWIER, geb. Jonkvrouwe VAN BERESTEIJN. Utrecht, 18 Augustus 1875. Bevallen van eene Dochter M. D. FABERCORPORAAL. Helder, 19 Augustus 1875. Heden overleed ons geliefd eenigst Dochtertje MAARTJE MEURS, in den ouderdom van 11 jaren en 3 maanden, na eene langdurige ongesteldheid. Berustende in den wil des Heeren, staren wij de lieve overledene na, die de eenigste vreugde van ons ouderhart was. Schagen, 17 Augustus 1875. M. MEURS. H. MEURS—WIT. Op den 20 Augustus 1875 viert onze Vriend zijn 50jnrig jubilé als GROENTEHANDELAAR van DEN HELDER en HUISDUINEN. ZIJNE VRIENDEN. De Commissie tot stichting van Predikantswoningen bij de Hervormde Gemeente alhier berigt bij deze, dat de EERSTE STEEIV voor de in aanbouw zijnde Pastorie op het terrein bij de Nieuwe Kerk zal worden gelegd op ZATURDAG a. s., den 21sten AUGUSTUS, des namid dags ten 2 ure, en noodigt belangstellenden uit daarbij tegenwoordig te zijn. Helder, 19 Augustus 1875. Namens de Commissie, A. RIJKERSPresident. T. MOOY, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3