Benoeming-en, enz. België. Frankrijk. Efigelaiid, Mtschland. Zwitserland. Spanje. China en Japan. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Ha ven Nieuwediep. PURMERENDÈÏTmARKT van HEDEN~ De adelborst 1ste klasse H. J. E van Gogh, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en vandaar den 11 dezer teruggekeerd, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. De minister van Financiën vermeldt in de Staatscourant dat, te beginnen op 25 dezer, een nieuwe regtstreeksche verzending van brievenmalen naar Engeland zal plaats hebben door middel van de stoombooten der Maatschappij Zeeland, varende tusschen Vlissingcn eu Sheerness. B u i t e n l a n d. In den zoölogischen tuin te Brussel zal den 26 Septem ber a. s. een internationaal concours voor harmonie-korpsen worden gehoudenreeds hebben zich 25 van die vereeni- gihgen, waaronder verschillende Franscbe en Nederlandsche, tot deelneming doen inschrijven. Men verwacht dat bij gunstig weder de tuin te klein zal wezen om alle bezoekers te bevatten. Mevrouw de gravin de Matignon, of wel gravin de Roux de Coincy, of wel gravin de Kersabiec, of barones de St. Martin, is tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld door het hof van Parijs, wegens opligterij. Marie Louise Forgeur, weduwe van den heer Belgoffe, de draagster van al deze groote namen, was al meer veroordeeld. Tijdens het keizerrijk stond zij herhaaldelijk te regt, maar nooit onder ging zij de over haar uitgesproken straf. Op allerlei wijze heeft zij in de laatste jaren zich geld weten te verschaften, zoowel door valsche voorstellingen als door valsche schrifturen. Zij schijnt, tijdens het keizerrijk, een rol in de politieke wereld te hebben gespeeld, als intriguante, onderhandelaarster of spion. Te Lyon wordt een blaadje uitgegeven, dat vijf centimen kost, even als het Petit Journal, en Le Petit Lyonnais heet. De redactie van dat courantje, hetwelk in radicalen geest wordt geredigeerd, is op een aardig idee gekomen. Zij heeft namelijk een buitengewoon nommer uitgegeven voor een dubbelen prijs ten behoeve van de slagtoffers der overstrooming en verschillende beruchte of beroemde mannen der Franscbe democratie uitgenooöigd om voor dat nommer eenige regels te zenden, aan welke uitnoodiging o. a. is voldaan door de heeren Victor Hugo, Garibaldi, Gambetta, Louis Blanc, Jules Simon, Jules Favre en de afgevaardigden Millaud, Ordinaire, Guyot, Le Rover en Barodet. Hunne brieven vullen de drie bladen tekst van het courantje. Garibaldi heeft 2jj regel geschreven om van zijn sympathie voor Toulouse te getuigen. De brief van Victor llngo is eveneens kort, maar belangrijk; du dichter verklaart dat alle plagen, hetzij zij van Koningen of van de elementen komen, Frankrijk wel treffen kunnen, maar niet neerslaan. Gambetta spreekt van de nationale solidariteit. Louis Blanc schrijft een brief van niet minder dan 3| kolom over de «zitting der Nationale Vergadering van 15 Julij 1875.» De geschiedschrijver verklaart zich tegen de vele concessiën zijner partij. Het gevolg hiervan is geweest, dat men thans een regering beeft, die het keizerrijk beschermt, een dreigende" kamer meerderheid, het voortduren van den staat van beleg in vele departementen, een aanmoediging van bet willekeurig gezag, enz. enz. en eindelijk een constitutie, waardoor de republiek met kluisters wordt beladen, waarvan het volgende parlement ze niet zal kunnen bevrijden. Zeer schoon is de brief van Jules Simon, dis verhaalt, hoe in bet jaar 17 70, toen bij gelegenheid van een feest, dat gegeven was ter eere van den dauphin, vele onge lukken waren voorgevallen en een groote brand te Parijs ontstaan was, dieden koninklijken Prins, later Lodewijk XVI, deed besluiten het geld, hetwelk hij maandelijks voor zijn uit spanning ontving en 10,000 fr. bedroeg, met een zeer vriende lijken brief aan den directeur der politie voor de ongelukki- gen te zonden. Geheel Frankrijk juichte daarover. «Thans» besluit Jules Siinon, «zendt een eenvoudig burger (Adolphe Crémieux, oud-minister, oud-lid van het Voorloopig Bewind en thans nog afgevaardigde) niet een maand van zijn pleiziergelden, maar bijna zijn geheele inkomen van een jaar niet 10,000 francs, maar 50,000 francs. En bij schrijft geen brief wat meer waard is dan een goeden brief te schrijven. Hij- schrijft eenvoudig zijn naam, een roemrijken naam, naast dien zijner ambtgenooten, schrijft daarachter het cijfer van wat hij geeft voor de overstroomden en dat is alles.» De andere brieyen zijn van weinig belang. Onder de advertentiën in het bewuste nommer van Le Petit Lyonnais vindt men zeker niet het werk van het toeval de aankondiging van een diplomatieke geschiedenis der regering van Napoleon III met het mottoPalmerston l a faitCavour l'a re.fait; Bismarck l'a défait.» Sommige dagbladen hebben gemeld, dat eene zeer hoog geplaatste persoon, reizende onder den naam van gravin von Hohenems (de Keizerin van Oostenrijk), op een rijtogtje naar Sassetot door Franschen beleedigd is geworden Havas heeft echter dit berigt dadelijk tegenge sproken, en voegde er bij dat de gravin van Hohenems (die voor hare gezondheid in Frankrijk vertoeft) door de bevolking met de grootste achting wordt bejegend. Volgens een der andere bladen had het gerucht zijn ontstaan te danken aan het volgende voorval: de Keizerin, die eene zeer goede rijderes is, maakt dagelijks groote rijtoertjes in den omtrek van Sassetot. Voor eenige dagen nu reed zij, om een stoffigen weg te vermijden, over een aardappelveld toen plotseling een boer te voorschijn kwam, die het paard bij den teugel greep en de Keizerin, welke hij natuurlijk niet kende, toeriep«Wilt ge wel ophouden over mijne aardappelen te draven? Dat doet men niet, ma petile dame.» De Keizerin lachte en verliet dadelijk het aardappelveld, zonder dat haar iets onaangenaams was te beurt gevallen. Jl. Donderdag is bij de correctionele regtbank te Blois een geding wegens het verspreiden van onware berigten en laster aan de orde gekomen, door den hertog d' Aumale ingesteld tegen een Bonapartistisch blad, 1' Echo de Loir- et-Cher, 't welk vóór cenigen tijd, in een artikel, getiteld «De roofzucht van iemand, die tien millioen inkomen heeft,» beweerde, dat zekere pensioenen aan dochters en weduwen van ridders der orde van het Legioen van Eer ingetrokken waren geworden om daarmede sommige aanspraken van den hertog te voldoen. De Figaro geeft de volgende grappige voorstelling van hetgeen in de Herzegowina voorvalt: «Meer dan één Parijzenaar weet niet wat Herzegowina eigenlijk is. Sommigen meenen, dat het eene danseres van de opera is, andere gelooven, dat het een nieuwe piano is, waaraan de uitvinder, de heer Herz, zijn naam heeft geschonken, weer anderen meenen, omdat zij gedurig lezen dat de Herzegowina iri vuur en vlam is, dat van eene lucifersfabriek sprake moet zijn. «Nadat zij informatie hebben ingewonnen bij den onfeil baren heer Havas, gelooven wij nu te kunnen verzekeren, dat de Herzegowina noch danseres noch piano, noch lucifers fabriek is. Zij is, zooals ons gezegd werd, een provincie, onderworpen aan Turkije, waarin van tijd tot tijd, twee dozijn Grieken in opstand komen tegen de helft van een vijf-en-twintigtal Turken.» De Hour behelst een telegram uit Weenen, van jl. Woensdag, volgens hetwelk de Clio, een Grieksch dagblad, hetwelk te Triëst verschijnt, verzekert, dat in 1867 tusschen Griekenland en Servië een of- en defensief verbond gesloten is, waarvan het eerste artikel aldus luidde: «Voor het geval Servië of Griekenland Turkije den oorlog mogt aandoen, verbindt zich de andere der contracterende partijen om der oorlogvoerende partij hulp en bijstand te verleenen overeenkomstig de voorwaarden in de bijzondere militaire conventie bepaald.» Dit artikel aanhalende, zegt de Clio verder, dat, aan gezien Griekenland er geenerlei belang bij heeft om het bloed zijner soldaten te doen vloeijen ten behoeve der slaven, of om een oorlog tegen Turkije aan te gaan in het belang van vreemden, de Grieksche regering het tractaat behoort op te zeggen, zich tevens voorbereidende op alle mogelijke gebeurtenissen. Er is een openbare inschrijving geopend tot 't ver zamelen van gelden, ten einde voor het Parlementslid Plimsoll een standbeeld op te rigten in de nabijheid der Londensche dokken. De commissie voor deze zaak bestaat hoofdzakelijk uit werklieden, in dienst bij de voornaamste scheepsbouwmeesters en fabriekanten. Prins Karei van Beijeren is, overeenkomstig zijn uitersten wil, zonder vorstelijke praal ten grave gebragt. Blijkens een openbaar gemaakt extract uit zijn testament mogt zijn stoffelijk overschot niet op een pronkbed gelegd of tentoongesteld worden, mogten alleen de leden dei- vorstelijke familie, en enkele bijzondere vrienden er bij worden toegelaten, mogt er bij de begrafenis slechts één geestelijke voor de lijkdienst aanwezig zijn, geen klok geluid, geen militair vertoon gemaakt worden, enz. Ook heeft hij in het stuk den Koning verzocht, het Hof geen rouw te doen dragon en geen openbare vermakelijkheden zooals anders bij overlijden van een lid der Koninklijke familie gebruikelijk is voor zekeren tijd te doen stilstaan. De regering van het kanton Bern heeft voor de beste leerlingen der openbare scholen een stelsel van beloo ningen aangenomen, dat in hooge mate het nuttige met het aangename vereenigt. In plaats van prijzen uit te deelen, laat zij de leerlingen onder geleide der onderwijzers gedurende een deel der zomervacantie voor rekening van het kanton voetreizen doen, die naar gelang van de ligchamelijke en verstandelijke ontwikkeling der jongelieden verder worden uitgebreid. Voor de leerlingen der laagste klasse is de voetreis tot een wandeling van een langen ra zomerdag beperkt, en alle leerlingen, die geregtigd zijn tot deelneming, vormen daarbij één gezelschap; de daarop vol gende klasse maakt, in groepen van 20 leerlingen verdeeld, een uitstap van twee dagende hoogste twee klassen worden gesplitst in reisgezelschappen van hoogstens 12 jongensdie der hoogste klasse maken den grooten toer, die een voet reis van veertien dagen vordert; de andere zijn zes of zeven dagen op weg. Ofschoon natuurlijk bij de reizen aile weelde vermeden wordt, hebben de geleiders het regt om op onbekrompen wijze voor het noodige te zorgen, en terwijl de wandelaars zich kostelijk amuseeren, leeren ze tegelijk op de meest practisclie wijze hun Vaderland kennen-, Het berigt, het eerst van Carlistische zijde vernomen, dat in de haven van Barcelona eene ontploffing van bus kruid, voor de belegeraars aan de forten van Seo de Urgel bestemd, heeft plaats gehad, wordt thans bevestigd. De ontploffing is begonnen in een ligter en zoo overgeslagen op de stoomboot ol Expres, beladen met buskruid, hommen en patronen; 12 menschen werden gedood en een 20tal zeer ernstig gekwetst. Den volgenden dag zonken de over blijfsels van el Expres met nog vijf ongedeerde mannen. De oorzaak van het onheil schijnt onbekend. Tegenwoordig worden overal in Japan tentoonstellingen ge houden, verreweg de meeste uitsluitend op het gebied der nijverheid, de overige tevens ter bezigtiging van antiquiteiten en andere merkwaardigheden. Te dien einde wordt gewoon lijk een gedeelte van een tempelterrein, soms ook van het gebouw, ten gebruike gegeven en de toegang tegen betaling eener geringe entree opengesteld. In die gedeelten des Rijks alwaar spoorwegen zijn aangelegd, worden die ten toonstellingen druk bezocht, vooral ook door bewoners van het platteland, die van deze gelegenheid gebruik maken om producten ter markt te brengen, of op andere wijze handel te drijven, aankoopen te doen, enz. Gewoonlijk komen er ook een aantal Chinesche kooplieden, zoodat de tentoonstellingen niet slechts veel toebrengen tot de kennis der industrie, maar ook ter verlevendiging van den handel. Te Kasoeska is eensklaps eene onmetelijke Zandbank van den bodem der zee opgerezen, en de haven van Mito, die 50 voet diep was, is in een enkelen nacht geheel eri al opgevuld. Het zand steekt bijna drie meters boven den vroegere:) waterspiegel van de zee in de haven uit. De 17 schepen, die zich op de reede bevonden, zijn gestrand en zitten diep in het zand. Dit verschijnsel is waarschijnlijk veroorzaakt door eene van die aardbevingen, welke in deze streken zoo veelvuldig zijn. - Bij besluit van den Keizer is het verbod op het ver branden van lijken opgeheven. Het was in 1870 uitge vaardigd, doch nu de Keizer heeft vernomen, dat in Europa de lijkverbranding wordt bevorderd, heeft hij gemeend, het te moeten intrekken. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWDO. C. Boogh, oppasser en G. Metzelaar. GETROUWDGeene. BEVALLEN: A. Sleutel,- (D.). D. Kalff, geb. Kramer, (Z.). W. Jongkees, geb. Kroos, (D.). J. Rademaker, geb. Zwaij, (D.). M. E. E. G. de Visser, geb. Watjon, (Z.). W. Janzen, geb. Kikkert, (Z.). J. G. Broekhuizen, geb. van Haasschot, (Z. OVERLEDENC. Smits, 12 weken. F. Tabeling, 5 maanden. M. II. Wester, geb. Nepperus. N. de Grauw, 4 maanden. M. de Vries, 76 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) tb s -4 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. ■4 .£P c 9. O O Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 22 12 wzw. 0.6k. 767.6ojf 7.12 19.6 f 0.3 0.79 Vlak.' 23 12 zwtz. 2,; 764.50 f 3.80 20.4 t 1.1 0.78 j, 24 8 zto. 0.2,, 760.41 - 0.31 16.4 - 0.9 0.89 24 12 zzw. 0.7 H 759.62 - 1.10 2.22 f 3.0 0.62 Weersgesteldheid: 22 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, schoon. 23 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 24 Aug. 8 u. Idem. 24 Aug 12 u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 17 Aug. GeesienaMaria.T.J.Ridder. Padaug. 22 Ang. Noacb III. L. Bijl. Batavia. 22 Aug. 24 Aug. Si. G. B. Postcrino. New-York. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 21 Aug. Cornelia. H. Croese,. Hoogl.Stv.Herw.Banjoewangie. 21 Lillian. G.W.Romball.v.Vliet&Co. Philadelpbia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor Trevethick. O. II. Carr. Newcastle. Steenk. van Gijn Co. Warkwortb. W. Sheriff. Duiuk.&Goedk. Agnes. N. H. Rasmussen. Croonstad. Hout. Amons Co. Daphue. E. Dreijer. St. John. v. Vliet Co. Daphne. A. Nicolaysen. Sundsvt/all. Balmoral. W. Redman. Sunderland. Steenk. ZurMühlen&Co. Eliza. G. Denijer. Rosebud. W. VVatson. Shields. C. Berghuijs. Frankland. H. Warren. Newcastle. Duink&Goedk. Barbara. J. Robinson. Sunderland. van Gijn Co. Sandviken. J. Hanssens. Abo. Hout. Amons 8e Co. James Muir. A. Morrill. St. John. Meijer Co. Silvia. C. Basso. Rangoon. Rijst. Duink.8sGoedk. PER TELEGRAAF. 23 stuks Paarden. 330 Runderen. 134 I, vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 63 ,i magere dito - 10,d 24,per stuk. (vlug) 2096 n Schapen. n Lammeren. 41 n vette Varkens - 0,52 a 0,62 perkilog. (vlug) 70 n magere dito - 9,al4,per stuk. (stug) 318 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 2 ii middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,40 a 1,50 per kilogram. Kip-Eijeren f 3,80 a per 100 stuks. Eend-liijeren- a Jl. Maandag is op 's Rijks werf te Amsterdam de kiel gelegd voor het sehroefstoomschip 1ste kl. Tromp (type Atsjin). De Atsjin staat thans geheel in de spanten. De fijne lijnen dezer bodems, in verband met eene krachtige machine en vol tuig, doen verwachten dat zij aan den eisch van groote snelheid, zoowel onder zeil als stooménde, voor hunne bestemming als kruisers zullen voldoen. De grootste lengte is 91 el; de machines zullen een vermogen hebben van 2000 paardenkrachten effectief en de bewapening is voorloopig bepaald op 4 stalen Krup-kanonnen van 15 c. M. (2 aan den voor en 2 aan den achtersteven), een stuk van 23 c. M. midscheeps en eenige vuurmonden van 12 c. M. in de zijden. (N. R. Crt.) Jl. Zondag is te Amersfoort, onder leiding van mr. A. de Pinto, gehouden de 26ste algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland. Uit het verslag, door den secretaris uitgebragt, bleek, dat de toestand der Maatschappij niet in alle opzigten gunstig is te noemen. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren mr. A. de Pinto, van 's Hage en mr. S. M. A. du Mosch, van Utrecht, terwijl in plaats van de heeren mr. E. van Lier, van Amsterdam en mr. H. Tels, van Rotterdam, die hun mandaat hebben neergelegd, werden benoemd de heeren A. Belinfante, van Amsterdam en dr. M. van Lier, van Groningen. Het voorstel der afdeeling Groningen, strekkende hiertoe, dat de Maatschappij zich voortaan ook op staatkundig gebied zal kunnen bewegen, werd in handen gesteld van het hoofdbestuur. Als plaats der volgende vergadering werd aangewezen 's Hage. Aan de gevolgen van felle zonnestralen en het gebruik van te veel koud water, en wel uit slooten of greppels, zijn in de gemeente Emmen drie arbeiders overleden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3