Lokaal voor Evangelisatie. pg-OPENINGderWINKEL, VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. ADVERTENTIE N. Benoeming-en, enz. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. 288ste STAATS LOTERIJ. SCHAGER MARKT van HEDEN. Ds, Jb, M0ULIJN, Predikant te "Weesp. MIDDENSTRAAT, HELDER. Evenals na zeker tijdsverloop dezelfde modes, zij het dan ook eenigszins gewijzigd, terugkeeren, is dit mede het geval met dwaze namen voor modekleuren, hoe weinig smaakvol zij mogen klinken, zegt «De Huisvrouw.» Zoo werden een halve eeuw geleden te Parijs sommige kleur- schakeeringen aangeduid met de namen «Modder-van- Parijs,» «Wonderdamp,» «Pad-in-Min,» «Onderdrukte zucht» en «Verschrikte muis,» en verleden jaar had men de nieuwe en voor oningewijden totaal onbegrijpelijke namen van «Rozenasch,» «Londensclie rook,» «Maanlicht- op-het-water» enz. Verwacht voor de aanstaande mode van Parijs «Zoölo gische» dessins voor japonnenleeuwen, tijgers en panthers en voorts heraldische figuren zullen in de stoffen geweven worden. Gevleugelde stieren, allerlei soort van vogels, Oostersche karakters, Egyptische hieroglyphen, Perzische arabesken, Japansche en Chinesche apen, insecten in de grootste verscheidenheid, zullen tot de haute nouveauté behooren. De bekende Fransche schrijver, Alexander Dumas de zoon, stapte voor eenige dagen met zijn dochtertje, een meisje van zes jaren, in een spoorwegwaggon. Op eens viel het kind hem op het lijf met deze moeijelijke vraag: «Papa, wat voor onderscheid is er toch tussschen een man en eene vrouw? De schrijver stond een oogenblik, zooals men 't noemt, met den mond vol tanden. Maar het duurde slechts een oogenblik. Toen antwoordde hij doodbedaard: «Kindlief, dat is heel eenvoudig. Eene vrouw heeft op reis altijd dubbel zooveel bagage bij zich als een man.» De kapt. ter zee H. B. Kip, laatst behoord hebbende tot de zeemagt in Oost-Indië en den 19 dezer van daar teruggekomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld en met 1 Sept. a. s. gedetacheerd bij het departement van Marine, ter waarneming der betrekking van chef der afdeeling personeel bij dat departement en van lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren enz., en zulks ter vervanging van den kapt. ter zee A. Schotborgh, die met den laatsten dezer, op zijn verzoek, eervol wordt ontheven van de waarneming dier betrekkingen en op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. W. van Hasselt, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en den 19 dezer van daar terug gekomen, is met dien datum op non-activiteit gesteld. Aan den heer Charles G. J. Pietersen, te 's Hage, is vergunning ver leend voor den aanleg en de exploitatie van een tramway (paarden spoorweg) vau Middelburg naar Ylissingen. Buitenland. Dat een vorstelijke tafel niet altijd met kostbare spijzen overladen en een toonbeeld van weelde en overdaad is, maar schraalhans er ook wel eens keukenmeester speelt, bleek dezer dagen uit een proces, voor het hof van appèl te Parijs gevoerd, en dat het publiek gelegenheid gaf tot een kijkje in het huiselijk leven van H. m. Isabella van Bourbon, ex-Koningin van Spanje. Onze lezeressen zullen gaarne eens vernemen wat Isabella's tafel kost. Op 9 April 1873 heeft de Koningin met Blanchard, haar kok, de volgende overeenkomst aangegaan: «Ik ondergsteekende, chef de cuisine van het huis van H. M. de Koningin Isabella van Bourbon, verbind mij de gewone en buitengewone tafel van Hr. Ms. huis te voor zien, onder de volgende voorwaarden: Art. 1. Onder de gewone tafel wordt verstaan het ontbijt (de chocolaad uitgezonderd); het tweede ontbijt, en het middagmaal van H. M., van hare kinderen en van de overige personen die de eer hebben dit met haar te gebruiken, tot het maximum van tien personen, alsmede het avondeten van H. M. en het middag- en avondmaal harer dienstboden. Art. 2. Het tweede ontbijt der Koningin zal bestaan uit vijf schotels, behalve de soep, fruit, kaas en compötes. Voor het middagmaal zullen geleverd worden twee soepen, acht schotels, waarbij de groenten, fruit, en dessert. Dagelijks zullen twee exemplaren van de menu ter tafel moeten zijn. Het avondmaal van H. M. zal bestaan in een consommé, twee gebraden duiven en compote. Art. 3 betreft de tafel der dienstboden. Art. 4. De prijs per couvert voor de tafel van H. M. wordt vastgesteld op 12 francs, mits niet minder dan voor 10 personen, en op 3 francs voor iedere dienstbode. Art. 5. Voor ieder gast, het genoemd getal van 10 personen te boven gaande, wordt 6 francs berekend voor het ontbijt en 8 francs voor het middagmaal. Van die extra-posten zal dagelijks aanteekening gehouden en de rekening daarvan aan het einde van iedere maand inge leverd worden.» Dat zulk een contract niet alleen prijzen, maar ook stof in overvloed tot verschil oplevert, is duidelijk. Het is tusschen de Koningin en den kok dan ook zoo hoog geloopen over de uitlegging van dit tractaat, dat de regtbank er aan te pas komt, bij welk geding bovenstaand curieus stuk is overgelegd. Te Corbeil plaagde een vierjarig kind een grooten haan. Het verbitterde dier wierp zich op den knaap, die van schrik neerviel, waarop de haan den jongen de beide oogen uitpikte en hem het aangezigt verscheurde. Geen drie uren overleefde de kleine dat ongeluk. Aan een armen veehoeder in de omstreken van Decize is een erfenis te beurt gevallen van 2| millioen, hem nagelaten door een broeder te Dorck, in Hongarije; doch hij wil die erfenis niet aanvaarden. Zijn broeder had in zijn jeugd zijn ouders van verdriet doen sterven en van zulk een ontaarden zoon wil Lamiral (zoo heet de veehoeder) niets bezitten. Daar de erfenis zoodoende aan de armen van Dorck zou overgegaan, zijn de neefs van Lamiral tusschenbeide gekomen. Het baatte niets. Nu zullen zij hem onnoozel doen verklaren en waarlijk, in onzen tijd zullen velen iemand, die een erfenis van 21 millioen verwerpt, alligt stapelgek verklaren. Het graf van Livingstone in de Westminster-abdij te Londen is met een gedenksteen versierd, waarop de volgende woorden staan: «Door getrouwe handen over land en zee gedragen, rust hier de zendeling David Living stone, de menschlievende reiziger. Geboren den 19 Maart 1813, gestorven den 1 Mei 1873 in het dorp Chitambo in Oelala. Dertig jaren lang was zijn leven en zijne onver moeide kracht aan de verkondiging van het evangelie onder de inboorlingen, aan de navorscliing van onbekende streken en aan de afschaffing van den afschuwelijken slavenhandel in de binnenlanden van Afrika gewijd. De laatste woorden, welke hij daar geschreven heeft, luidden: «Alles wat ik in mijne eenzaamheid doen kan is, dat ik den rijken zegen des Hemels afsmeek voor eiken mensch, Amerikaan, Engelschman of Turk, wien het gelukt, deze open wond van het menschelijk geslacht te heelen.» Aan de eene zijde van het gedenkteeken bevinden zich ook nog de volgende latijnsche versregels, die aan zijnen ijver voor de ontdekking der Nijlbronnen herinneren: Tantus amor veri, nihil est quod noscere malim, Quarn Jluvii causas per saecula tanta latentes. Aan de andere zijde leest men de spreuk: «Ik heb nog andere schapen, die van dezen stal niet zijn, deze moet ik ook toebrengen, en zij zullen mijne stem hooren.» Daar zich in de laatste tijden bij een paar regimenten der Pruissische armee het geval heeft voorgedaan, dat soldaten, op marsch of bij exercitie, ten gevolge van gestadige inspanning bij groote warmte, ziek werden of bezweken, waaromtrent een streng onderzoek is ingesteld, wordt in de Duitsche bladen aanbevolen, het voorbeeld van Beijeren te volgen, alwaar tegenwoordig de militaire marschen des nachts moeten plaats hebben en de exercitiën des voormid dags ten elf ure moeten zijn afgeloopen. Te Metz heeft zich uit de burgerij een commissie gevormd, die het Sedanfeest zal leiden en op grootsche wijze de herinnering aan die belangrijke gebeurtenis vieren wil. Het voornaamste gedeelte van het feest zal den avond te voren, op 1 September, ten 8 ure, plaats hebben. Dan zullen op alle hoogten in den omtrek der stad vreugdevuren worden aangelegd. De commissie heeft verder aan alle groote gemeenten aan den Rijn, van Manheim tot Keulen, kennis gegeven van dit plan en haar uitgenoodigd zich daarbij aan te sluiten, zoodat dien avond de geheele Rijn over dat gedeelte zal zijn verlicht. Dit zal ongetwijfeld een schitterend schouwspel aanbieden. Te Weenen is een paard tentoongesteld, van Russisch ras, ongeveer zeven jaar oud, en dat een geheel onbehaarde, gladde huid heeft. Het trekt bijzonder de aandacht van kenners en liefhebbers, maar al die geleerden zijn het voor alsnog oneens, of hier werkelijk eene zeldzame speling der natuur bestaat, dan wel of men aan eene kunstbewer king of ziekteverschijnsel moet denken. De huid wordt in kleur en gladheid vergeleken bij die van een jong kind. Van Weenen zal het in de volgende maand naar Parijs vervoerd en dan ook daar tentoongesteld worden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) De Prins van Oranje, van hier naar Batavia, arriveerde den 24 dezer, des morgens te Port-Saïd en zou den volgenden dag de reis voortzetten. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: M. Marchand en J. J. Yerhage. BEVALLEN: A. E. Langkemper, geb. van der Poll, (D.). A. Slijkerman, geb. Stokman, (D.). C. M. vau Duin, geb. Duijvetter, (D.). A. de Jong, geb. ten Caat, (D.). OVERLEDEN: T. van Westerop, 51 jaren. F. D. Domeijer, 34 jaren. A. H. Scheen, 15 jaren. J. de Ring, 83 jaren. J. Wentel, 66 jaren. S. Zwart, 6 maanden. C. Lagerweij, 12 weken. van 18 tot 25 Augustus 1875. ONDERTROUWDMartinus Langeveld Mz. en Marretje Keijser. GETROUWD: Geene. GEBORENNanuing, zoon van Tulps Duinker en Tetje Dekker. Cornelis, zoon van Harmen de Wijn en Dirkje Groeneveld. Jan Dirk, zoon van Dirk Eelman en Jantje Ellen. Heintje, dochter van Teunis van der Wal en Maartje de Boer. Grietje, dochter van Jacob de Vries en Reinoutje Dijksen. Michiel Wilhelmus, zoon van Jo- hannes de Graaf en Naantje Bakker. OVERLEDEN: Leentje Boon, 18 jaren, zoon van Klaas Boon en Naatje Boon. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 17 Aug. GeesienaMaria.T.J.Ridder. Padang. 22 Aug. Noach III. L. Bijl. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 24 Aug. Lennaton. W. Wallen. Duink.&Goedk. Bassein. 24 Nehay. T. Soich. ZurMüklen&Co. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. JamesJoicey. Newcastle. Newcastle. S.eenk. Duink.&Goedk. bb E3 <1 Uren. jj Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. j procent. J Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 zzw. 1.2k. 758.52 - 2.22 21.6 f 2.5 0.84 Slecht. 26 8 zwtz. 6 761.37 f 0.62 18.5 f 1.4 0.88 weingolv 26 12 zwtz. 9„ 762.12-f 1.37 20.4 - 1.4 0.83^Golvend. Weersgesteldheid: 26 Aug.12 u. Digtbewolkt, beneveld, mooi. 26 Aug. 8 u. Digtbewolkt, winderig. 26 Aug. 12 u. Ligtbewolkt, winderig. V IJ F D E K L A S 8 E. Vijfde lijst: No. 2323, 2838, 12275 en 20169 ieder f 1000; No. 2237, 6945, 14430, 17906, 20049 en 20854 ieder f 400; No. 644 en 11548 ieder f 200; No. 577, 3772, 4688, 4782, 7260, 8356, 9529, 15237,16681, 16718, 17901, 19668 en 20351 ieder f 100. Zesde lijst: No. 9278 en 16819 ieder f 1000; No. 239, 1485, 3553, 4440 en 13965 ieder f 400; No. 2897, 5265, 11023 en 13379 ieder f200; No. 1808, 3203,4367, 4411, 4768, 4984, 6156, 6358, 7729, 13690, 15469, 18324, 20191 en 20633 ieder f 100. bATBRE BERIOTEK. Met den volkstrein, die gisteren van hier en tusschen- liggende stations naar Rotterdam en den Haag liep, werden ongeveer 1200 reizigers vervoerd. Te Oude Niedorp had jl. Woensdag het volgend ongeluk plaats: Vijf knapen, die op weg naar school al spelende zich hadden opgehouden, en daardoor een weinig te laat aan de school kwamen, besloten niet naar binnen te gaan, maar, door het warme weder uitgelokt, met elkander een bad te nemen. Zoo geschiedde het, doch met het ongelukkig gevolg dat twee hunner weldra in de diepte verdwenen, terwijl een derde, ofschoon reeds bewusteloos toen hij uit het water werd gehaald, spoedig herstelde. De overige twee hebben geen letsel bekomen. Het Army and Navy Journal meldt, dat de heer Krupp, te Essen, zich een stoomhamer wil aanschaffen, die eene massa slaal van 100 ton gewigt kan smeden en 2| millioen gulden kosten moet. De stoomhamer, die tot dusver in de fabriek aanwezig was, had een smeedvermogen van 50 ton. Een telegram uit Ragusa luidt: «De diplomatieke agent van Servië te Weenen is herwaarts ontboden.» «Bij Voznica heeft een hevig gevecht plaats gehad. De uitslag is onbekend.» Het gerucht, als zou de President van Ecuador dezer dagen zijn vermoord, heeft zich bevestigd. PER TELEGRAAF. 3 Paarden Stieren 125 Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren Vette Rammen 1456 Schapen 60a250 80al20 90al80 100a260 48a 70 45a 70 12a 34 200 Lammeren f 11 a 14 Bokken&Geiten - 2 a 7 29 MagereVarkens - 14 a 23 18 Biggen - 6 a 10 10 Kippen c.140 a Eenden a Boter per kop -105 al20 Kaas per kilogram - 35 a 50 Kip-Bijeren per 100 -330 a Eend-Eijeren a Bevallen van een Zoon, TEDA JOHANNA W1RTJES, geliefde Echtgenoote van HENDRIK SIEDENBURG. Amsterdam, 25 Augustus 1875. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, na een smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot FOLKERT GERRIT JOHANNES MOOIJEN, in den ouderdom van 53 jaren, gepensioneerd Bottelier der Marine. Amsterdam, 24 Augustus 1875. Wed. F. G. J. MOOIJEN, geb. J. E. Dijkgraaf. ZONDAG 29 AUGUSTUS a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker De ondergeteekende berigt zijnen geachten Plaatsgenooten, dat hij de WI1VKBI. in KRUIDENIERSWAREN van den Heer A. J. VAN KELCKHOVEN weêr heeft GEOPEND, hopende met een druk bezoek vereerd te worden, belovende eene nette behandeling. A. HUISKEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3