ADVERTENTIE N. Duitschland. Zweden en Noorwegen. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Callantsoog. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. badenden buitengewoon groot. De badkoetsen, waarvan er ongeveer 180 in gebruik waren, bevonden zich zoo ver mogelijk in zee, toen eensklaps de vloed met buitengewone snelheid kwam opzetten. Slechts 10 paarden waren beschik baar om de badkoetsen op te halen, en de talrijke toeschouwers begrepen terstond, dat het onmogelijk zou wezen om alle koetsen in tijds op vasten bodem of in voldoend ondiep water te brengen. De personen die zich in de koetsen bevonden bemerkten weldra het gevaar waarin zij verkeerden. Zij die ontkleed waren begaven zich onmiddellijk te water; sommigen lieten hun kleederen in den steek, terwijl anderen die in de handen boven hun hoofd hielden. De dames, die den tijd hadden gehad zich aan te kleeden, gebruikten haar zakdoeken als noodvlaggen en schreeuwden om hulp. De bemanning der reddingboot werd met bazuingeschal bijeengeroepen; een menigte vrijwilligers liep te hulp. Van de paarden kon men zich spoedig niet meer bedienen, want het water was zoo hoog gestegen, dat de dieren slechts zwemmende de koetsen konden bereiken, en als zij eenmaal waren ingespannen, was het moeijelijk hen den kop boven water te houden. De koetsen begonnen reeds op de zee heen en weer te dobberen. Men slaagde er in de vrouwen en kinderen in de booten te plaatsen die ter hulp waren gekomen. De zee steeg al hooger en hooger; de verst in zee staande koetsen dreven reeds geheel vrij rond, doch men slaagde er in, met behulp der beste zwemmers, allen in veiligheid te brengen, zonder dat eenig ander ongeluk te betreuren is dan een vrij ernstige wond aan den voet eener Engelsche dame, mevrouw Ory, een uitstekende zwemster, die zich terstond te water had begeven om hulp te verleenen. Zij kreeg het wiel van een badkoets over haar voet. Velen verloren hun kleedingstukken en kost baarheden. De bladen deelen uitvoerige beschrijvingen mede van de heldendaad van kapitein Webb, die, naar onze lezers reeds weten, in iets meer dan 21| uur van Dover naar Calais is gezwommen. De Times gebruikt zeer vele woorden om toch goed te doen gevoelen wat trouwens iedereen dadelijk begrijpt dat, wat kapitein Webb gedaan heeft, iets geheel anders is dan wat door den heer Boyton onlangs verrigt is. De heer Boyton heeft er nooit aanspraak op gemaakt zulk een kolos saal zwemmer te zijn: het merkwaardige van zijn overtogt die 23 uren en 32 minuten duurde was het proef houdende van zijne uitvinding. Het door kapitein Webb vol- bragte heldenstuk dient nergens toe dan om zijn naam een tijd lang op aller lippen te doen zijn. Iets hoogst buitengewoons is zeker door hem verrigt. Vóór hem is eene dergelijke proeve van zwemkracht waarschijnlijk nooit gegeven. Lord Byron was een goed zwemmer, maar de Hellespont is bij Abydos slechts een mijl breed, en wie hem overzwemt heeft niet te worstelen met zulke sterke stroomingen, als waarmede hij te kampen heeft, die het Kanaal oversteekt, al is het zulk kalm weder als kapitein Webb na zijne mislukte proefneming afgewacht heeft. Zijne taak was stellig tienmaal zwaarder dan die van Leander, van den heer Ekenhead en van lord Byron, die den Hellespont zijn overgezwommen. Toch meende lord Byron, dat reeds zijne proeve van zwemkunst verdiende in onsterfelijke verzen vereeuwigd te worden. Kapitein Webb werd op zijn gevaarlijken togt door een logger en twee booten gevolgd. Elke voorzorg tegen het gevaar van een plotselingen aanval van kramp was genomen. Toch hing het behoud van den zwemmer voornamelijk af van zijne eigene spierkracht. Wat misschien het meest verwondering wekken moet is, dat hij in staat geweest is de koude van het water zoo lang te verdragen. In elk geval bewijst de daad van kapitein Webb, dat het tegenwoordig levende geslacht voor onze voorvaderen in ligchaamskracht en in de kunst van die te gebruiken niet achterstaat. Uit de gymnastiek-vereenigingen en zwemclubs, waarin kapitein Webb zich geoefend heeft, komen mannen voort, die het stellig den overwinnaars in de Olympische spelen te raden zouden hebben gegeven. Toen de heer Webb zijn togt over't Kanaal volbragt had en te Calais in zijn liótel te bed ging, vreesde menigeen, dat de kapitein zijn gezondheid ten zeerste benadeeld had. Dit was echter niet het geval. Webb sliep bijna drie uren- achtereen, stond op en at wat visch. Het was moeijelijk de nieuwsgierige Fransclien buiten zijn kamer te houden, terwijl de kapitein sliep. Toen hij nu opgestaan was, ver toonde hij zich aan een der vensters van zijn hotel en werd met vervoering door de menigte toegejuicht. Den volgenden dag, na eerst goed uitgerust te hebben, keerde hij naar Dover terug, waar de ontvangst niet minder hartelijk was. Voor kapitein Webb komen van allerlei zijden giften in. Hij was uitgenoodigd om ééne van die persoonlijk te komen ontvangen, maar rhumatieke aandoeningen in hals en rug verhindérden hem daaraan gevolg te geven. Een der talrijke pleiziertreinen, die omstreeks dezen tijd van het jaar Engeland doorkruisen, heeft op jl. Zaturdag avond aanleiding gegeven tot een verschrikkelijk spoorweg ongeluk te Kildwick. Juister zou het zijn te zeggen, dat eene combinatie van nalatigheden, en vooral de onoplet tendheid van den machinist van den Schotschen exprestrein, die den stilstaanden pleiziertrein, in weerwil van de nood seinen, toch op het lijf gereden is, de aanleiding zijn geweest tot deze ramp. Men telt op den pleiziertrein vijf dooden en veertig gekwetsten. De passagiers van den exprestrein hebben geen letsel van beteekenis gekregen. Het was reeds over elven en donker, wat het akelige van het voorval natuurlijk vermeerderdede pleiziertrein stond even buiten Kildwick stil. om het licht achter aan den trein, dat uit gegaan was, weêr aan te steken. Van de spaanders van de gebroken waggons maakte men fakkels, hij welker licht men de ongelukkige slagtotfers opzocht. De Times hoopt, dat dit voorval er ten minste al weder iets toe bijdragen zal om de stijfhoofdigheid der spoorwegbesturen te over winnen, opdat het publiek voor zijne veiligheid betere waarborgen hebbe, dan de waakzaamheid, de scherpzinnigheid, de tegenwoordigheid van geest en het gezond verstand van een paar stationschefs ten platten lande en van een paar machinisten. Bij de manoeuvres van het derde Pruisissch legerkorps onder Oranienburg is de kolonel van het derde regement huzaren van Rauch door een zonnesteek getroffen. Hij stierf in den loop van den dag. -- Een soldaat van het regiment grenadiers «Keizer Alexander,» te Berlijn, heeft geruimen tijd een schuins leventje geleid. Hij was oppasser van den overste v. W. Deze vertrok in Junijjl., met zijn gezin naar eene badplaats en droeg onzen grenadier, die alléén achterbleef, het opzigt over zijne woning op. De overste had naauwelijks zijne hielen geligt, of de oppasser stak reeds in de uniform van zijn heer, bezocht alzoo uitgedoscht de uitspanningsplaatsen in en om Berlijn en leefde er lustig op los. Het geld voor zijne uitspattingen kreeg hij van woekeraars, die hij in de woning zijns meesters zeer vriendelijk ontving als overste v. W., op wiens naam hij ook flink weg de accepten tee- kende. Aan de lui, die het overige gedeelte van het huis bewoonden, maakte hij wijs, dat hem eene erfenis uitbetaald was. De gewaande overste, tusschen twee haakjes, lang geen onbeschaafd man en een geslepen gast, kocht en droeg de fijnste kleêren, verlakte laarzen enz. en knoopte menige betrekking van teederen aard aan met ligtzinnige vrouws personen. Eindelijk kwam de werkelijke overste van de badreis terug en daarna traden ook spoedig alle bedrie gerijen en vervalschingen aan het licht, welke onze grenadier, nu eens als overste v. W., dan weer als majoor v. Z. bedreven had. De militaire gevangenis heeft hem opge nomen, terwijl zijne zaak onderzocht wordt. In de nabijheid van Kopenhagen zijn aan boord van het stoomschip Helsingborg de vlampijpen van den stoomketel gebarsten, waardoor drie man gedood zijn en een ander zwaar gewond is. De stoomboot is te Malmo ir. de haven gesleept. De Prins Hendrik, van Batavia naar hier, arriveerde den 1 dezer des morgens ten 6 ure te Napels en zette ten 11 ure de reis voort. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeetf De zitting van het Parlement is den 20 Junij 11. te Jeddo door den Mikado in persoon geopend, welke daarbij de volgende korte rede hield «Mijne heeren van de pro vinciale vergadering! Ik verschijn heden in uw midden, om u een bewijs te geven van mijne belangstelling in het werk, tot welks voltooijing gij geroepen zijt. Ik hoop, dat ieder van ulieden zijn pligt bij de behandeling der aange legenheden van de onderscheidene gewesten beseffen zal. Eene groote moeijelijkheid is voor u hierin gelegen, dat een ieder slechts de belangen der provincie, welke hij vertegenwoordigt, te verdedigen heeft. Verliest echter in het vuur der discussie het welzijn van het geheele vader land niet uit het oog. Weest eensgezind en tracht u behoorlijk met elkander te verstaan, opdat de provinciën en het vaderland nut van uwe beraadslagingen trekken mogen en men zeggen kunne, dat de opening van deze vergadering een nieuw tijdvak van welvaart voor Japan geopend heeft. Eerbiedigt mijne woorden!» Reeds den volgenden dag begonnen de openbare beraadslagingen van het Parlement, en wel over de inrigting der politie en over den aanleg van wegen. Ook deze werden door den Mikado bijgewoond. Te Kioto is eene tentoonstelling geopend van voor werpen van inlandsch fabrikaat, waar de Mikado zeer schoone lakwerken heeft ingezonden. Bijzondere aandacht trekken eenige modellen der oorlogschepen, waarmede Taikosama in de 16de eeuw Corea aanviel; zij hebben drie masten en bedekte batterijen van drie of vier stukken aan elke zijde en moeten voor hunnen tijd geduchte schepen zijn geweest. Eene andere tentoonstelling, te Nara, is belangwekkend door de aldaar ter bezigtiging gestelde schatkamer van den Mikado Knammu, die 1100 jaren geleden aan den hoofd tempel te Nara in bewaring is gegeven. Men vindt daarin uiterst merkwaardige antieke schalen en vazen, zoowel van metaal als van aardewerk, alles gegroepeerd om een reusachtig beeld van Boeddha, dat zelf 800 jaren oud is. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD Geene. GETROUWDG. E. Vink en M. Wessel. D. Zon en N. Bras. J. Lastdrager en P. Zweerus. G. C. Boogh en G. Metzelaar. BEVALLENM. de Langen Wendels, geb. Folmer, (Z.). J. Warnar, geb. Bonifacius, (D.). J. E. Otzen, geb. Koks, fZ.). OVERLEDENM. Muller, 32 jaren. A. Steilberg, geb. Zuidewind, 69 jaren. van 25 Augustus tot 1 September 1875. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Martinus Langeveld Mz. en Marretje Keijser. GEBORENWillem, zoon van Willem Hamakers en Maaike Feninga. Heintje, dochter van Jan Kuijper Gz. en Antje Drijver. Maarten, zoon van Jacob Daalder Jsz. en Meintje Klaasje Burger. OVERLEDENGeene. Van 1 tot 31 Augustus 1875. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Gerrit Hollander en Jantje Kuiken. GEBOREN: Lourei.s, zoon van Cornelis Vader Az. en Heintje Smit. Pieter, zoon van Cornelis Bregman en Aaltje Weij. Guurtje, dochter van Jan Oosthuizen en Trijntje van Twuijver. Jacob, zoon van Jacob Stam en Aaltje Abo. Trijntje, dochter van Dirk de Boer en Aagtje ten Boekei. OVERLEDEN: Lourena Vader, 12 dagen. cl «3 gg 'n3JH j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. i procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 nw. 12k. 765.08 f 4.24 16.6 - 2.1 0.86 Golvend. 2 8 ntw. 0.1 767.74 f 6.89 15.0 - 1.7 0.78 Vlak. 2 12 wzw. 0.2„ 768.08 f 7.23 17.0 - 1.6 0.73 >1 Weersgesteldheid: 1 Sept. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 2 Sept. 8 u. Helder, schoonweer. 2 Sept. 12 u. Idem. Grootste winddruk op den 31 Aug. jl. ten 7 ure nam. 72 KG. rigting West. Hoogwater ten 7 u. 43 m. nam. 0.874 M. boven AP. 1 Sept. ten 7 u. 48 m. voorm. de vloed 0.902 M. boven AP. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 7 Julij. Conrad. J. de Ridder.Padangenz.viaSuez. 22 Aug. 1 Sept. Noach III. L. Bijl. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 31 Aug. Gazella. W. H. Bernard. de Vries Co. Rangoon. 31 C. C. Sweeney. B.F.White. v. Vliet Co. New-York. 1 Sept. Enos. B. Allegretti. Duink.&Goedk.Taganrog. 2 GraceAndrews.D.R. Andrews, v. Vliet Co. New-York. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Cassandra. J. Jarvis. Sunderland. Steenk. Duink.&Goedk. JamesJoicey. G. Morrill. Newcastle. FrederiokSnowdon.W.F.Chicken. C. Berghuijs. Mary Nixon. R. Naai. Shields. van Gijn Co. Libra. H.Jorgensen. Riga. Hout. Amons Co. Sherburn. R. Benson. Newcastle. Steenk. C. Berghuijs. PER TELEGRAAF. 50 Paarden f 50a210 Ossen - 90al05 Stieren - 90a 140 130 Gelde-Koeijen - 70a260 Kalf-Koeijen - 190a230 Vaarzen - 50a 90 Hokkelingen - a 5 Nucht.Kalveren- 10a 27 Vette Rammen - a 1415 Schapen - 14a 38 200 Lammeren f 13 a 17 5 Bokken&Geiten - 1 a 6 25 MagereVarkens - 12 a 23 19 Biggen -7a 9 Kippen c. 40 al 50 Eenden a Boter per kop -100 all5 Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -300 a330 Eend-Eijeren - a KiATKR» BERIOTKiai. De König Wilhelm is inweerwil van den hoogen vloed van jl. Dingsdag onbeweeglijk blijven liggen. Zestal te Hoogwoud: Ds. J. A. Bruins, te Aartswoud» L. W. de Grient Dreuk, te Scharwoude, A. L. van Eerde» te Hensbroek, A. Jentink, te Petten, ds. J. W. Lieftinck» te Yenhuizen, en J. D. H. van Setten, te Heerhugo waard- DrietalBruins, Dreuk, van Setten, waaruit beroepen is L. W. de Grient Dreuk. Jl. Dingsdag is te 's Hage eene dienstbode na een lijden van veertien dagen aan de gevolgen van een beet eener kat overleden. Men schrijft uit Deventer dd. 31 Aug. «Omtrent het gebeurde bij de jl. Maandag gehouden exercitiën bestaat het vermoeden, dat aan moedwil moet gedacht worden, en dat het niet de bedoeling kan geweest zijn den tamboer, maar wel den majoor te treffen, die zich vlak bij den tamboer bevond. Een streng onderzoek heeft gisteren hier plaats gehad, terwijl heden eenige manschappen voor het lijk, hetwelk in een kist geplaatst was, een eed moesten afleggen. Noch het een, noch het ander heeft tot eenig resultaat geleid.» Getrouwd M. LANGEVELD Mz. met M. KEIJSER. Burg op Texel, 1 September 1875. Getrouwd J. LASTDRAGER en P. Z W E E R U S. Helder, 2 September 1875. Heden overleed, na eene kortstondige ziekte, mijn geliefde Echtgenoot HENDRICUS v. d. GRAAF, in den ouderdom van 75 jaren en 7 maanden. Een ieder die de overledene gekend heeft, zal kunnen beseffen wat ik in mijn hoogen ouderdom aan den goeden man verlies. Helder, 30 Augustus 1875. Weduwe H. v. d. GRAAF, geb. Schefler.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3