1875. N°. 112. Vrijdag 17 September. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLE1VPLF.II* M°. 163. HELDERSCHE EN NIEl WËDIËPËR COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. nu franco per post - 1.65. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaats-ruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail ii*«c Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Binnenland. HELDER en NIEUWEDIEP, 16 September. De schroefstoomschepen Leeuwarden, Cornelis Dirks en Prinses Maria, onder bevel van den kapt. ter zee J. van Gogh en de kapt.-luits. ter zee J. B. A. de Josselin en H. van Goens, zijn den 15 dezer van hunnen oefeningstogt, de beide eersten ter reede alhier, het laatste ter reede van Hellevoetsluis teruggekomen. Naar aanleiding van het Koninklijk besluit van den 14 dezer wordt het schroefstoomschip 1ste kl. Zilveren Kruis, liggende alhier, met den 1 Oct. a. s. in dienst gesteld en bet bevel daarover opgedragen aan den kapt. ter zee W. C. Klis. De monitors Heiligerlee, Tijger en Adder zullen waar schijnlijk met den 1 October buiten dienst worden gesteld. Jl. Dingsdag werd, op de werf der Ned. stoomboot maatschappij te Pijenoord, de kiel gelegd van Zr. Ms. ram- monitor 2de kl. Luipaard, bestemd voor de Koloniën. Gisteren werd door den kommandant in het 4de genie kommandement bij enkele inschrijving aanbesteedbet doen van grondboringen en peilingen op de Harssens, aan de Oostzijde van den havenmond alhier. Er waren ingekomen 8 inschrijvingsbilletten, als van de heeren: J. G. Bruns voor f 1940, Vos en Duinker f 7440, C. Iioogendoorn Kz. f 7600, Michiel Kronenburg f 8600, J. Roskam f 9000, L. M. Zacharias f 9000, P. Spruit f9100, Gebr. Moorman f 10.100. Aangezien de billetten No. 1 en 2 niet aan het daaromtrent bepaalde voldeden, is C. Hoogendoorn Kz. als aannemer voorgedragen. De schietwedstrijd, jl. Zondag aangevangen, liep jl. Dingsdag tegen den avond ten einde. Onderscheidene deelnemers moesten wegens een gelijk aantal punten met elkander op nieuw kampen om den voorrang bij de toekenning der bepaalde prijzen. Des avonds daarna strekte de uitreiking der prijzen in Musis Sacrum tot besluit van dit scherp- schuttersfeest. De smaakvol versierde zaal was reeds vroegtijdig met belangstellende opgevuld. Herhaaldelijk deed zich daar, even als des namiddags op bet schiet- terrein, het muziekkorps der dd. artillerie-schutterij hoo- ren. Toen bestuurderen en officieren van het Vrijkorps hadden plaats genomen, geschiedde de uitreiking der prijzen, op uitnoodiging van den president, den heer mr. Aberson, door den heer jhr. van Spengler, van Alkmaar, vice-president van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond. Gedeeltelijk waren de overwinnaars reeds naar hunne woonplaatsen teruggekeerd; de aanwezigen werden door den heer van Spengler op gepaste wijze, vaak in zeer kernachtige bewoor dingen, toegesproken en met de behaalde zege geluk gewenscht. Bijzonder treffend waren o. a. de toespraken, gerigt tot den sergeant der Mariniers Sörensen en den luit. ter zee Brevet. De prijzen werden toegekend als volgt: Voor geweer op 300 pas, 1ste prijs, twee wijnkannen met zilver gemon teerd, behaald door den heer J. van Mens, lid der Weer baarheid te Rotterdam; 2de pr., porte bouquets, de lir. H. Mulder, lid der Weerb.-Vereen. Claudius Civilis, te Amsterdam; 3de pr., zilveren couvert, de hr. T. Rengers, idem3de pr.a., kaasstolp, de hr. J. D. Posthumus, lid van Neêrl. Burgerwacht te Amsterdam; 4de pr., twee beelden, de hr. J. M. den Boer, lid.der Weerb. te Schiedam; 5de pr., sigarenstandaard, de hr. L. W. C. Walraven, idem6de pr., sigarenkist, de hr. J. G. Burggraaf, lid der Weerb. te Alkmaar; 7de pr., thermometer, de hr. H. Kip, lid der Weerb. te Vlaardingen; 8ste pr., twee bloempotten, de hr. S. C. Coster, kapt. der Schutterij te Alkmaar; 9de pr., kristallen boterstolp, de hr. M. Relik, lid der Weerb. te Rotterdam; 10de pr., brieventasch, de hr. J. Noordhoek Hegt, lid der Weerb.-Vereen. Claudius Civilis, te Amsterdam. Op 200 pas: 1ste prijs, twee compotten met zilver ge monteerd, behaald door den heer L. vanDijke, lid derWeerb. te Schiedam; 2de pr., lepelkistje met zilveren theelepeltjes, de hr. P. J. van der Grient, lid der Weerb. te Rotterdam 3de pr., zilveren couvert, de hr. J. C. van Oosterhout, idem; 4de pr., Chineesche tafel, de hr. H. J. Valkenburg, idem4de pra., zilveren voorsnijmes en vork, de hr. Balet, serg. der Schutterij te Rotterdam; 5de pr., ombredoos, de hr. P. A. Peltzer, lid der Weerb.-Vereen. Oranje-Nassau te 's Hage; 6de pr., rooktafel, de hr. A. J. Sörensen, serg. der Mariniers; 7de pr., olie- en azijnstel, de hr. P. A. Tenkinck, majoor der Schutterij te Amsterdam; 8ste pr., peper- en zoutstel, de hr. A. Vijgeboom, lid der Weerb. te Schiedam: Ode pr., twee bloempotten, de hr. K. van Dijke, lid der Weerb. te Schiedam; 10de pr., koelkan, de hr. W. W. Verduin, lid der Weerb. te Rotterdam; 11 de pr., thermometer, de hr. C. Hinsdorf, lid van Neerl. Burgerwacht te Amsterdam. Op 100 pas: 1ste prijs, zilveren zuurste!, behaald door den hr. F. Meerens, lid van het Art.-Vrijkorps te Helder; 2de pr., zilveren couvert, de hr. F. Sant, lid der Schietvereen. Willem Teil te Helder3de pr., cylinder horologie, de hr. J. Zwaan, lid der Weerb. te Schiedam; 3depr.a. zes zil veren messen, de hr. P. J. Lupgens, lid der Schietvereen. Willem Teil te Helder; 4de pr., sigarenstandaard, de hr. J. Bijloo, lid der Weerb. te Schiedam; 5de pr., rooktafel, de hr. H. P. Oetelmans, lid van het Art.-Vrijkorps te Helder; 6de pr., inktstel, de hr. J. van der Ven, lid der Schietvereen. Willem Teil te Helder7de pr., limonadestel, de hr. von Oterendorp, officier der Schutterij te Helder; 8ste pr., couriertasch, de hr. S. Scliellinger, lid der Sociëteit Mars te Helder; 9de pr., inktkoker, de hr. C. Quast, lid van het Art.-Vrijkorps te Helder. Rozenprijzenop 200 pas, een pendule, door den heer D. V. van Hoolwerff, lid van het Art.-Vrijkorps te Helder; op 100 pas, eene portemonnaie, de heer J. S. Manheim, idem. Pistool, op 25 pas: 1ste prijs, kruidenwijnvat met zilver gemonteerd, behaald door den heerL.Hakbijl, lid derWeerb. te Vlaardingen; 2de pr., gebakschaal met zilveren hengsel, de hr. Tilanus, officier der Schutterij te 's Hage; 3de pr., bierglas met zilver gemonteerd, de hr. J. D. Posthumus, lid van Neerl. Burgerwacht te Amsterdam4de pr., ombre doos, de hr. J. C. van Oosterhout, lid der Weerb. te Rotterdam; 5de pr., een stel gouden manchetknoopen, de hr. J. van Mens, idem; 6de pr., een rumkan, de hr. F. Rengers, lid der Vereen. Claudius Civilis, te Amsterdam; 7de pr., veldflesch, de hr. J. M. Brevet, luit. ter zee lste kl. Met een hartelijke toespraak werd door den qiresident van het Vrijkorps een prijs, bestaande ineen fraaijen zilveren inktkoker, uitgereikt aan den lsten secretaris, den heer P. H. Polak, «behaald op 0 passen met de pen, ter bevordering van de zaken van het korps en van den goeden afloop van het concours.» Door den heer van Spengler werden eenige aan- en opmerkingen medegedeeld, betreffende de hij wedstrijden gebruikelijke wapens en de wijze waarop men zich er van bedient en nopens de orde, aan de banen in acht te nemen. Eindelijk bragt de lieer Aberson dank aan allen, die op eenigerlei wijze hadden bijgedragen om dit concours zoo wèl te doen gelukken en sloot daarmede den wedstrijd en de daaraan verbonden officiële feestelijkheden. Ten behoeve van de Wed. Umans, die te Atsjin een zoon heeft verloren en nu onlangs bij het schijfschieten te Haarlem een tweeden zoon, en welke weduwe in behoeftige omstandigheden verkeert, werd, op aanbeveling van den heer van Spengler, eene collecte in de zaal gehouden, die f 50 opbragt. Met een zeer geanimeerd bal werd ook deze feestavond besloten. Een 90tal leerlingen van de Zondagschool der Her vormde gemeente alhier deden gisteren, onder de leiding van bestuurderen en onderwijzers dier inrigting een uitstapje naar Alkmaar's omstreken. Des morgens per stoomboot vertrokken, keerde men 's avonds, na een genoegelijk doorgebragten dag, terug. De Rotterdamsche diergaarde is jl. Dingsdag door den gouverneur-generaal van Neêrl.-Indië, mr. J. W. van Lansberge, met een prachtigen bijna volwassen vrouwelijken Orang-Oetang verrijkt. Zulke groote exemplaren als deze komen hoogst zelden naar het moederland. Het dier werd hier aangehragt per mailboot Prins Hendrik, komm. F. W. Braat; het is gezond, sterk, eet eu drinkt goed, doch is langzaam in zijne bewegingen. Met betrekking tot het ongeluk, jl. Zondag avond, na aankomst van den spoortrein van hier, aan het station te Schagen voorgevallen, wordt door de Amst. Crt. nog gemeld «De remmer van den Helderschen trein was na aankomst alhier afgestapt om, zoo mogelijk, met den remmer, van den trein, van Alkmaar gekomen, te ruilen, daar hij als werkman aan het station alhier, voor dien avond, de beurt voor den remmer waarnamdoch vóórdat hij zijn oogmerk bereikt had, zette de trein naar Alkmaar zich in beweging en nu haastte hij zich om weder op den trein te komen; hij wilde op de loopplank springen, doch dit mislukte hem, waardoor hij vielhij geraakte met zijn linkerbeen tussehen en onder de wielen, zoodat zijn been verbrijzeld werd. Hij werd opgenomen en in het stations-gebouw gebragt, alwaar hem zoo spoedig mogelijk heelkundige liulp verleend werd men zou tot de amputatie van het been zijn overgegaan, maar de man, reeds bejaard zijnde, verkeerde in zulk een zenuwachtigen toestand, dat men het niet raadzaam achtte, en ten ruim een uur Maandag morgen of nacht is hij reeds bezweken. Men zegt dat hij vrouw en kinderen nalaat.» Bij de jl. Dingsdag voor het prov. geregtshof te Amsterdam voortgezette behandeling der zaak tegen den gefailleerden sigarenfabriekant alhier, en zijne echtgenoot, werden uitvoerige pleidooijen gehouden. De advokaat, mr. D. Mesritz, trachtte te betoogen dat'het bewijs niet was geleverd der schuld van den eersten beschuldigde aan bedriegelijke bankbreuk, en dat in elk geval onderscheidene verzachtende omstandigheden den regter moesten leiden tot het uitspreken van een veel geringere straf dan geëischt was door het openhaar ministerie. De advocaat mr. Rud. B. Benjamins was van oordeel dat de door hem verdedigde vrouw onschuldig was aan de haar ten laste gelegde mede- pligtigheid aan die bankbreuk, door zamenspanning met haar man aan het bedriegelijk aan de gefailleerde massa onttrekken van f 520 in bankpapier. Pleiter trachtte te doen uitkomen dat het bewijs niet was geleverd van hare bekendheid met de herkomst en het doel van het door haar op zijn bevel verborgen geld. Het was zeer goed denkbaar dat zij niet bekend was met de bepaling der wet, dat haar man door het faillissement het beheer der gemeen schap had verloren, en met andere wetsartikelen over het faillissement. Het boos opzet was dus niet gebleken, wes halve vrijspraak moest volgen. In ieder geval was het feit haar niet toerekenbaar, omdat zij aan een onder bedreiging gegeven bevel van haren echtgenoot had gehoorzaamd, aan hetwelk zij in deze, waar het gold de goederen der gemeen schap, konde meenen, dat zij overeenkomstig de bepalingen der burgerlijke wet, als hoofd der echtvereeniging, gehoor zaamheid verschuldigd was. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dingsdag 21 dezer. Ten behoeve van het Rijk is te Utrecht aanbesteed: Het verbeteren van het fort de Bildt, bij Utrecht. Aange nomen door den heer van Haaren voor f 188,000. De raming was f 213,000. In de volgende week zal aan 's Rijks munt te Utrecht de aanmunting van goudgeld voor de Ned. Handelmaat schappij een aanvang te nemen. Tot dusver geschiedde de aanmunting voor particuliere rekeningop dit oogenblik wordt wekelijks voor twee millioen afgeleverd. (U. D.) Aangenomen het beroep naar Amsterdam door dr. Ph. J. Hoedenmaker, pred. te Rotterdam; naar Ursem, cl. Hoorn, door ds. C. van Roggen, pred. te Terkaple c. a. Bedankt voor het beroep naar Driehuizen en Zuid schermer, door den heer J. C. van Slee, pred. te Oostzaan. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Alkmaar door den heer S. Goslinga, proponent. Bij onderzoek door den districts-veearts te Heilo, is gebleken, dat het miltvuur zich heeft voorgedaan onder het rundvee van den veehouder Pieter Kuijper, aldaar. Naar aanleiding van het te Spanbroek voorgekomen geval van hondsdolheid, is ook te Opdam en Hensbroek bepaald, dat, met ingang van 14 dezer, de honden gemuil korfd moeten zijn. Jl. Maandag heeft te Medemblik weder de gewone jaarlijksche harddraverij plaats gehad. Van de 10 mede dingende paarden is de prijs in geld, tot een bedrag van f 125, behaald door den bruinen ruin Alexander, van den heer C. Broers, te Benningbroek, en de premie van i 50 door de bruine merrie Suzanna, van den heer F. Schilder, te Spierdijk. Dit zoo nationale feest werd des avonds opgeluisterd door het afsteken van vuurwerken. Niettegenstaande het aantal toeschouwers van hier en elders zamengekomen weder groot was, is alles in de beste orde afgeloopen. Gisteren werd te Zaandam de tentoonstelling vanwege de Holl. Maatschappij van Landbouw feestelijk geopend. Aan de lijst der bekrooningen is o. a. het volgende ontleend: Akkerbouw. R. Rivetts Baardt. lste prijs K. Rezelman, Schagen; 2e pr. K. Knecht, Winkel; 3e pr. J. A. Zur Muhlen, Anna Paulowna. Witte Wintertarwe. Ie pr. D. Breebaart, Winkel2e pr. J. Breebaart Kz., id.3e pr. Gebr. Berkenbosch, id. Witte Eng. Wintertarwe: 2e pr. D. Breebaart Kz.3e pr. J. Breebaart Kz. RoodeZonaer- tarwe: 3e pr. H. B. Maasen, N.-Niedorp. Wintergerst le pr. dezelfde. Chevalier-gerst: le pr. J. Breebaart Kz.; 2e pr. H. B. Maasen, 3e pr. Gebr. Berkenbosch. De beste korte en fijne Haver: le pr. J. Breebaart Kz.2e pr. K. Knecht. Lange Haver3e pr. H. B. Maasen. Deensche Haver: le pr. J. Breebaart Kz.2e pr. R. Mantel, Schagen. Paardenboonen2e pr. J. Breebaart. Bruin Mosterdzaad: le pr. R. Mantel. Kanariezaad: le pr. J. Breebaart Kz. Karweizaad: le pr. dezelfde; 2e pr. K. Knecht. Papaver zaad: 2e pr. R. Mantel. Driejarige Meekrap: le pr. J. Breebaart Kz.; 3e pr. Gebr. Berkenbosch. Uijen: le pr. O. Stins, Z.-Scharwoude. Bieten (krooten): le pr. J. Tiel, Oudkarspel. Tuinbouw. Verzameling fijnste Tafelperen: 3de pr. D. de Boer, Medemblik. Vijf stuks grootste Peren van eene soort: 2e pr. C. Schut, Hoorn. Bloemkool: le pr. O. Stins. Houtteelt. Rijswaardenhout: le pr. W. F. van Vliet, Schagen. Tiendhout: 2e pr. dezelfde, Dekriet, 2de pr. K. Rezelman, Winkel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1