AGENTEN - BODEN Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK, EENE GESCHIKTE DIENSTBODE, EEN NETTE DIENSTBODE, 1 I Bewegingen van Zr. Ms. schepen in Neder], Oost-Indië, dato 15 Julij 1875. SCHAGER MARKT van HEDEN. ADVERTENTIËN. Benoemingen, enz. B u ite n I a n d. Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk. Zwitserland. Turkije. Amerika. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. Dr, J, CRAMER, Predikant te Amsterdam, Mevrouw OUDENHOVEN overluid de manschap bedaard van 1 tot 10 en schiet koelbloedig den tienden man dood. Eer de ontzetting, die de soldaten als aan de plaats nagelde, voorbij was, had hij reeds den twintigsten en dertigsten voor den kop geschoten, en hij zette zijn bloedig werk met ijskoude bedaardheid stilzwijgend, zonder ommezien, voort. De soldaten stonden als verpletterd, verroerden zich niet, telden wie de nood lottige kans trof, en Moreno steeg na de voltrekking van zijne strafoefening weder te paard zonder een woord tot de nu getemde en ten onder gebragte oproerigen gesproken te hebben. Sedert heeft men in Ecuador nooit weder van een pronunciamiento gehoord. Van Speyk, kapt. W. F. L. de Vriese, Prinses Amelia, kapt. J. K. van de Kruysse Pilaar en roeikanonneerboot No. 14, luit. 2de kl. G. H. van Steijn, wachtschepen te Batavia, Soerabaija en Sama- rang. - Bali, luit. 1ste kl. G. Doorman, gest. in de wateren van Menado en de Molukken. - Onrust I, luit. 1ste kl. N. A. de Vries, gest. in de W.-afd. van Borneo. - Admiraal van Kinsbergen, luit. lste kl. H. P. König, gest. in de Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo. - Banca, luit. lste kl. D. G. E. Wolterbeek Muller, gest. in de wateren van Celebeskomt op naar Soerabaija om te dokken en schoon te maken. - Hydrograaf, luit. lste kl. jhr. T. E. de Brauw, op het terrein der opname te Billiton. - Banda, luit. lste kl. J. G. J. Spanjaard, te Soerabaija. - Borneo, luit. lste kl. C. F. T. van Woelderen, te Soerabaija. - Zeeland, luit. 2de kl. E. Kempe, wordt te Onrust ingerigt voor wachtschip. - Soerabaija, kapt.-luit. C. P. van der Star, wordt gerepareerd te Soerabaija. Metalen Kruis, kapt. W. B. F. Escher; Citadel van Antwerpen, kapt.-luit. W. H. F. van Oordt; Vice-Admiraal Koopman, kapt.- luit. E. J. van der Sleyden; Watergeus, kapt.-luit. W. F. Meijen; Bommelerwaard, luit. lste kl. J. H. HaakmanSambas, luit. lste kl. L. G. C. van Wachendorff van RijnAmboina, luit. lste kl. jhr. A. F. Meijer; Schouwen, luit. lste kl. J. P. Mercier; Deli, luit. lste kl. D. G. Brand; Aart van Nes, luit. lste kl. A. J. Dumont; Riouw, luit. lste kl. J. C. de Ruijter de Wildt; Pon- tianak, luit. lste kl. J. H. Commijs; Bandjermassing, luit. lste kl. G. J. Buijskes; Palembang, luit. lste kl. C. ten Bosch; Timor, kapt.-luit. C. H. BogaertSumatra, kapt.-luit. P. Swaanblok keren alle 16 Atsjin. feest. Van de 250 schoolgaande hinderen mogten 184 een prijs ontvangen, omdat zij hoogstens tien schooltijden hadden verzuimd. Onder hen waren er 96, die niet éénmaal moed willig verzuimden. Zeventien anderen vielen in de termen, alleen aan het feest deel te nemen, omdat zij van 11 20 verzuimen hadden te verantwoorden. Na de prijsuit- deeling in de kerk der Hervormden, trokken de kinderen in optogt met muziek door het dorp naar het feestlokaal, waar hen een ruim onthaal wachtte en het genot van een comediestukje, opgevoerd door eenige leden van het Bond.» PER TELEGRAAF. 5 Paarden f 50a210 Ossen - 80al20 Stieren - 70a 110 130 Gelde-Koeijen - 60a270 Kalf-Koeijen - 260a310 Vaarzen - 60a 80 Hokkelingen - 25a 45 4 Nucht.Kalveren- 15a 21 Vette Rammen - a 1067 Schapen - 12a 37 276 Lammeren f 14 a 20 3 Bokken&Geiten -la 5 45 MagereVarkens - 13 a 21 22 Biggen - 6£a 8£ Kippen c. 30 al30 Eenden - a Boter per kop -110 al20 Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -325 a350 Eend-Eijeren a Getrouwd A. G. F. VAN NIEUWENHUIJSE en T. METZELAAR, die tevens hunnen dank betuigen aan hen, van wien zij belangstelling ondervonden. Helder15 September 1875. Getrouwd W. BAKKER Hz. en M. G. L A N G E V E L D. Burg op Texel, 16 September 1875. Des nachts werd zooveel doenlijk door gewapende sloepen brandwacht gedaan, met dit gevolg, dat in den nacht van den 7den op den 8sten eene geladen Simpang-Olimsche peperpraauw werd prijs gemaakt. Tot hoogheemraad van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland is benoemd, voor Alkmaar, de heer mr. M. G. P. del Court; tot heemraad van den polder Oostzaan, de heer J. Sombroek. Aan den opzigter bij 's Rijks kustverlichting te Kijkduin den heer C. Kwant is op zijn verzoek, met den laatsten Oct. a. s., eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen, en met den 1 Nov. als zoodanig benoemd de opzigter van maritime werken L. E. de Weerd. Een verschrikkelijke orkaan heeft jl. Zondag in de Middel- landsche zee gewoed. Te Cette heeft het water den spoorweg overstroomd en is het verkeer tusschen die stad en Beziers gestremd. Uit verschillende streken van Frankrijk worden herigten ontvangen aangaande stormen op jl. Zaturdag en Zondag. Verscheidene rivieren-zijn buiten hare oevers getreden en de rijke vlakten van Vignobles, tusschen Beziers en Narbonne, zijn overstroomd. De wijngaarden staan onder water. Vele huizen zijn vernield. De laatste onweders hebben in het departement Hérault groote schade aangerigt. In de kleine stad Saint Chinian zijn 120 huizen verwoest en 88 menschen om het leven gekomen. De maarschalk Bazaine is gevaarlijk ziek in Spanje; een oude wond is opengegaan en bedreigt het leven van den krijgsman. Jl. Zondag middag is te Paderborn, in een door armen bewoonde wijk, een felle brand uitgebarsten, welke men eerst 's avonds ten 10 ure meester was. In dien tijd zijn 107 gebouwen in de asch gelegd. Ongeveer 300 gezinnen zijn van hun dak beroofd; de ellende is groot. Naar men uit Stanislau, in Galicië, telegrafeert, zijn jl. Vrijdag te Bukowna twee-en-veertig personen die den Dniester overstaken, door het omslaan van hun vaartuig verdronken. t Van het meer van Genève schrijft men aan de Weser Ztg.«Zal zich aan de bekoorlijke oevers van 't meer van Genève na eene halve eeuw nogmaals alles herhalen, wat hier reeds eens is voorgevallen, toen in het bescheiden slotje aan den Unterzee eene onttroonde Koningin (Hortense) haar verblijf hield en de eerzuchtige zoon plannen voor de toekomst ontwierp? Gelijk toen, woont thans eene ont troonde majesteit op het slot Arenenberg en om haren eenigen spruit, den drager van den naam Napoleon, weven eerzuchtige droomen haar verlokkend weefsel. Men zegt ons wel, dat de vroegere Keizerin van 't schoone Frankrijk als gravin Pierrefond in stille eenzaamheid met haren zoon op Arenenberg leeftmaar deze eenzaamheid wordt telkens verbroken door komen en gaan van Bonapartistische partij gangers, de hooggeplaatste personen van het keizerrijk en het is geene achtenswaardige deelneming in het lot eener ongelukkige vrouw, die hen aandrijft; neen! groote plannen zijn het onderwerp der herhaalde beraadslagingen, men denkt in de landelijke stilte van Arenenberg aan de oprigting van het derde keizerrijk! En het is opmerkelijk, dat niet alleen Bonapartistische Franschen aan de mogelijkheid daarvan denken. Dwalen wij, indien wij den omgang zelfs van regerende vorstelijke personen dit jaar veel drukker en meer aan 't verleden herinnerend durven noemen dan vroeger? Enkele dier bezoeken schijnen inderdaad meer te zijn dan gewone beleefdheidsvisites en niet de gravin Pierrefond te gelden, maar «II. M. de Keizerin Eugénie en Z. K. H. haren zoon.» Eene mogendheid kennen wij, die niet ingenomen is met die beweging op Arenenberg. Het is Zwitserland, 't welk graag zou zien, dat de Bona- partisten elders hunne plannen voor de toekomst ontwierpen. En Pruissen? In zijne, «herinneringen» verhaalt Laube bij zijne verschillende avonturen met de Berlijnsche politie ook een gesprek met den minister von Rochow. Juist had Louis Napoleon zijn aanslag op Straatsburg beproefd en de minister zou gaarne nadere inlichtingen vernemen omtrent de kansen der Napoleonisten, die hij van Laube op diens «huwelijksreis» dacht te kunnen verkrijgen. Hij zeide bij die gelegenheid: «De regering der Napoleonisten inFrankrijk beteekent in ieder geval weder oorlogElke Napoleon op den Franschen troon is een gevaar voor Pruissen.» De bevolking te Bagdad heeft een Israëliet uit Perzië, die van godslastering beschuldigd was, levend verbrand. De regering heeft te Teheran beloofd maatregelen te zullen nemen. Wie de president van Ecuador, de onlangs vermoorde Garcia Moreno, was, en of hij ook aanleiding tot wraak oefening en bloedigen haat gegeven heeft, kan blijken uit het volgende staaltje van zijn karakter en wijze van handelen. Op zekeren dag verneemt hij, dat het garnizoen zich aan insubordinatie schuldig maakt en in verzet komt tegen het gezag der chefs. Hij begeeft zich onmiddelijk naar het tooneel van den opstand, zegt niets, laat parade blazen, en de soldaten, meenende dat hierop onderzoek naar hunne grieven of onderhandeling volgen zal, overeenkomstig de gewoonten der Spaansche republiek, waar zoodanige tooneelen niet zeldzaam zijn, scharen zich in gelederen. Nu stijgt i Moreno van zijn paard, stapt voor het eerste gelid, telt De Koning der Nederlanden, van Batavia naar hier, arriveerde den 14 dezer 's middags te Aden en zette des namiddags ten 7 ure de reis voort. 4 De Rotterdam, met schade te New-York aangekomen, moet repareeren. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWDGeene. GETROUWDJ. P. Nielsen en L. de Yries. G. Kouseband en E. Lastdrager. J. Huijben en M. Burlage. J. Lover en W. II. van Borkulo. A. G. F. van Nieuwenhuijse en T. Metselaar. BEVALLENM. Biersteker, geb. Bakker, (Z.). C' Lavell, geb. Koopman, (Z.). A. Krijnen, geb. Dekker, (Z.). M. Weetniet, geb. Nobbes, (Z.). M. M. Konijn, geb. Roodt, (Z.). D. S. van Steenbergen, geb. Kloot, (Z.). OVERLEDEN: P. Meijer, 43 jaren. J. Wit, 5 weken. van 8 tot 15 September 1875. ONDERTROUWD: Jonas Visman en Hermina Nannings. GETROUWDGeene. GEBORENPieter Jan, zoon van Klaas Plavier Pz. en Martje Geus. Cornelis, zoon van Herman Jaeob Keijser en Dieuwertje Kooimau. Dirk, zoon van Abraham Lagerveld en Antje Vlaming. Willem, zoon van Cornelis van Seters en Pieternella van der Linde. Leendert, zoon van Jan BruiyJsz. en Dieuwertje Bakker. Hendrik, zoon van Jan Raven en Aaltje Boonacker. OVERLEDEN: Antje Eelman, 35 jaren, gehuwd met Klaas van der Werf. Levenloos aangegeven 1. Heden overleed ons jongste kind JACOBUS GIJSBERTUS. Nieuwediep, 12 September 1875. C. W. K. VAN STRIJEN. W. H. M. M. VAN STRIJEN, Versignij. Voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo van hier als van elders, ondervonden bij de viering van onze 40jarige Echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. Alkmaar, 15 September 1875. A. L. L E U W en Echtgenoote. De ondergeteekenden betuigen hunnen welgemeenden dank aan geheel de gemeente, voor de algemeene blijken van belangstelling ondervonden, in het bijzonder aan den Geneeskundige, den Heer J. P. KONING en Echtgenoot, wegens de verpleging en zorgvolle behandeling aan ons Zoontje betoond, welke op Zondag den 5 September een treurig ongeluk ten deel viel. De Coksdorp (Texel), 15 September 1875. Jb. WITTE. L. WITTE—TANIS. Algemeene kennisgeving. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) CL CD CO Uren. jj VViudrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Yochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 15 12 ono. 7k. 768.62 t 7.61 18.2 f 1.2 0.78 vveingolv 16 8 o. 1.4„ 767.75 f 6.73 14.0 - 0.8 0.73 Slecht. 16 12 otn. 1.8„ 767.85 f 6.83 17.2 f 0.4 0.61 Weersgesteldheid: 15Sept. 12 u. Helder, winderig, mooi. lGSept. 8 u. Helder, mooiweer. löSept. 12 u. Helder, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 10 Sept. 16 Sept. JacobRoggeveeu.J.C.Roltt'. Batavia. 15 16 I, WillemJacobus.W.P.deVries. Suriname. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Christine. C. Ingebritsen. Kötka. A. R. Falek. F. Ekamp. Pernovick. Catli.Christina.M.deWeerd. Kroonstad. Louis. A. Oosterhuis. Riga. Solon. T. Jorgensen. Nerva. Seaham. J. Berwick. Seaham. Fairfax. W. B. London. Cardiff. Lading. Cargadoor. Hout. Amons 8c Co. Steenk. Hoogl.8cv.Herw v. Vliet Sc Co. Duink.8tGoedk. de Vries 8c Co. fcATKHE MKHH.TKV. Heden morgen is een sjouwerman K. aan boord van het stoomschip Prinses Amalia van het dek op het zaad hout gevallen, ten gevolge waarvan hij belangrijke inwen dige verwondingen moet hebben bekomen. Men meldt uit Winkel dd. 13 dezer: «Ons Schoolverbond gaf gisteren zijn vierde jaarlijksch ZONDAG 19 SEPTEMBER a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker WORDEN GEVRAAGD voor eene gevestigde en gunstig wer kende Maatschappij van GELDELIJKE UITKEÈRINGEN, bij Ongelukken, Ziekten, Kneuzing en Verwondingen alsmede bij Overlijden. Brieven franco, onder de letters O Z, aan den Boekdrukker J. A. DE LA VIETER, te 's Gravenhage. als HEID AIjIjIüEIV. Adres: Kanaalweg, die goed kan koken, wordt verlangd. Adres onder letter A, aan het Bureau dezer Courant, met opgave bij wie infor- matiën zijn te bekomen. Er biedt zich aan een JIIÏ van 19 jaren, drie weken oud kraams, als IiOOPJHIItT. Adres aan het Bureau dezer Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3