Lokaal voor Evangelisatie. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. ADVERTENTIE N. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Marine-Haven Nieuwediep. SC H AG ER MARKT van HEDEN. Ingezonden mededeelingen. H, SMEDING, Theo! Doet., Pred.teHaarlem. O P ROEP I N C. sedert dien tijd van de publieke weldadigheid geleefd. Jl. Vrijdag ontving zij het berigt, dat haar man was overleden, haar bij testament een vermogen vermakende van 360,000 gulden. In haar blijdschap over dat buitenkansje gaf zij zich zoodanig aan den sterken drank over, dat zij eindelijk in een moddergoot teregt kwam, waaruit zij door een agent van politie werd opgevischt. Een slager te Woodbury, is veroordeeld tot een boete van 5 p. st. wegens het mishandelen van schapenhij sneed de arme dieren namelijk de punten van de ooren af, soms de helft van de ooren, «om ze te mesten,» zooals hij zeide. Een ijzingwekkend schouwspel deed zich onlangs op zee voor aan boord van de Glenaston, kapt. Bolton, te Liverpool binnen. De kapitein rapporteert hierover het volgende: De Glenaston had te Calcutta o. a. geladen een ijzeren kooi, bevattende vier prachtige Bengaalsche tijgers en een kist met drie zeer venijnige slangen, alle bestemd voor den Zoölogisclien tuin te Berlijn. De kisten werden tusschendeks geplaatst. Aanvankelijk ging alles naar wenschde oppasser, een Indiër uit Bengalen, voedde twee maal daags zijn schrikverwekkende kostgangers, die zich zeer bedaard hielden. Eens evenwel, in de straat van Malacca, was de Indiër dronken, en dientengevolge bleven de tijgers nuchteren. In den daaropvolgenden nacht hoorde men eensklaps tusschendeks een verschrikkelijk gehuil van de tijgers, dat toenam naarmate hunne woede grooter werd, waartoe de een den ander aanzette. Eenige oogenblikken daarna vielen de ijzeren traliën en sprongen de tijgers op het dek. Het geschreeuw: «de tijgers zijn losgebroken!» deed alle passagiers ontwaken. Kapitein Bolton bleef evenwel bedaard en met donderende stem, dreigde hij hem, die zijne hut verliet, te zullen neêrschietenaan de bemanning gaf hij bevel op het dek te komen. Men gehoorzaamde. De vier tijgers, geschrikt toen zij eene zeer onstuimige zee om zich heen ontwaarden, waren naar achteren gevlugt. In middels liet kapitein Bolton zijn volk wapenen. «Laat mij deze jagt organiseeren,» vroeg de tweede stuurman, «ik ken dat volkje.» «Het zij zoo!» was het antwoord. Acht van de bekwaamste schutters moesten toen op gelijke hoogte in de touwladders klimmen en op een gegeven sein te gelijk vuur geven. Deze toebereidselen werden genomen zonder dat de tijgers, die inderdaad verwonderd schenen, zich verroerd hadden. «Vuur!» kommandeerde hierop kapt. Bolton. Acht schoten knalden op hetzelfde oogenblik. Twee tijgers stortten doodelijk getroffen ter neder. De derde sprong gewond op het dek, terwijl de vierde zich met een vervaarlijken sprong op een matroos in de ladder wierp. De aanval van het verwoede dier was zoo overweldigend, dat beide overboord in zee vielen en verdronken. De gewonde tijger werd, onder den heftigsten tegenstand, met revolvers en bijlen afge maakt. De passagiers in hunne hutten gilden van schrik. Toen men eindelijk het dier meester was, waren negen matrozen gewond en vier hunner zeer zwaar. Daarna werden de passagiers gerust gesteld en de doode tijgers in hunne kooi gebragt. Tusschendeks gekomen, ontstond er nieuwe schrik. De tijgers hadden 11. 1. door hunne sprongen de kist geopend, waarin de slangen zich bevonden, en twee er van waren ontsnapt. Kapitein Bolten had den matrozen die liet ontdekt hadden, doen zweren het stilzwijgen te bewaren, om de passagiers niet te doen ontstellen. Een lange jagt volgde nu door eenige mannen, die, met hooge laarzen aan, overal rondzochten. In alle hoeken van het tusschendek waren kommen met melk neergezet. Drie dagen gingen voorbij, zonder dat men de slangen bespeurde. De kapitein was terneêrgeslagen en droefgeestig, sprak weinig, niettegenstaande de passagiers met belangstelling naar de oorzaak daarvan vroegen. Op een nacht echter, terwijl hij met een der passagiers, Barbier geheeten, stond te praten, nadert hem een stuurman en fluistert hem eenige woorden in. De kapitein gaf van schrik een schreeuw en ging dadelijk heen. Maar, wat zag hijDe heer Barbier had, toen hij op dek was gegaan, zijne hut opengelaten, de beide slangen waren naar binnen geschuifeld en hadden zijnen zoon, een knaapje van 12 jaren, gebetenHet zal wel overbodig zijn den angst van den knaap en de smart van den vader te schetsen. De kapitein zelf doodde de beide slangen. Zwitserland. De tunnel door den St. Gothard zal waarschijnlijk niet voor 1880 gereed zijn. Aan den kant van Zwitserland heeft men thans een lengte van 2500 meters geboord; aan de zijde van Italië 20Ó0, in het geheel 4500 meters. De te doorboren afstand bedraagt 15,000 meters. Neemt men nu aan, dat men gemiddeld 7 5 meter per dag vordert, dan zijn 1400 dagen noodig ter voltooijing van het werk. Turkije. De berigten omtrent den opstand in de Herzegowina en Bosnië zijn zeer raadselachtig; maar zeker is het dat er veel bloed stroomt, honderden hun vaderland als vlugte lingen verlaten, er veel ellende heerscht en het te vreezen is, dat hoe meer de winter nadert te meer de ellende zal klimmen. Als een staaltje van den in Bosnië heerschenden geest verdienen de volgende zinsnede uit een door de Zastava medegedeeld, regtstreeks aan den Sultan gerigt manifest welligt de aandacht. Het opschrift luidt: «Manifest der naakte Bosnische Rajahs aan den Sultan, den Turkschen Keizer, die te Stamboel troont en sinds vijfhonderd jaar met zijne grooten, met de Aga's en Spahija's, de Bosnische Serviërs plundert en verdrukt.» En verder: «Wij verklaren u den oorlog, magtige Sultan! u en al uwen grooten, die in geestdrijverij elkander hebt toegezegd, aan uwen eigen- magtigen druk op den nek van den armen Rajali geen einde te maken en hem door uwe ongehoorde gewelde narijen en buitensporige afpersingen ten gronde te rigten. Oorlog op leven en dood! Honderden Bosnische helden drillen de speer om de ketens te verbreken, waarmede gij en uw bloedzuigers hunne vrijheid hebt geboeid,» enz. «Bedenk, Sultan, hoe wij naar u en de uwen dorsten, hoe wij smachten naar bloed en krijg, naar den krijg, waarin bloed vergoten wordt, uit wraakzucht niet, maar voor eer, welvaart en vrijheid, die gij, gruwzame Aziaten, vertreden, welvaart, die gij verslonden hebt.» In denzelfden trant wordt herinnerd, hoe menigmaal te vergeefs om erbarming gesmeekt werd, waarna eene reeks van uittartingen ten strijde eindigt met de woorden: «Kom zooals gij verkiest; draal niet een oogenblik. De grond mo?e wegzinken onder elk, die de wijk neemt voor u; roep ook gij, wat wij het eerst hebben geroepen met luider stem«Hier hebt gij den krijg, gij oude bloedzuiger, gij vijand der Serviërs, gij onze Padischah!» Amerika. Te Indianola (Texas) heeft twee dagen lang een storm gewoed, tengevolge waarvan de zee de straten dier plaats tot eene hoogte van zes voet is binnengestroomd. De kerken en drie vierden der huizen zijn vernield, vele personen omgekomen. Reeds zijn zeventig lijken ter aarde besteld. De storm heeft de geheele kust van Texas geteis terd. Saluria, Matagorda, San Bernandino, Sedar Lake, Siluria zijn verwoest. Vijftienduizend werklieden in de katoenfabrieken van Fallriver (Massachusetts) hebben den arbeid gestaakt, wegens eene loonsvermindering. In veertien spinnerijen staat de arbeid stil. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. psiks van okanje. 7 Aug. van hier vertrokken. 18 Sept. te Batavia aangekomen. C O N K A D. 4 Sept. van hier vertrokken. 21 Sept. 'sav.Suezaang., 'sn.vertr. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 22Sept.'sm.6u.Suezaang. 7£ vertr. Prinses Amalia. 17 Julij van Batavia vertrokken. 31 Aug. alhier aangek., vertr. 20et. V oor w aarts. 16 Sept. van Batavia vertrokken. Prins Hendrik. 1 Aug. van Batavia vertrokken. 12Sept.alhieraangek.,vertr.30Oct. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD N. J. Peterse en V. Abbenes. J. de Man en G. Lak. A. van der Plas en J. van Groningen. BEVALLENE. Lastdrager, geb. Overing, (D.). M. E. Tienstra, geb. Brune, (D.). M. Otto, geb. van der Pot, (Z.). A. Klein, geb. Vermeulen, (D.). E. J. Kleene, geb. Spigt, (Z.). OVERLEDEN M. E. Gomes, 3 weken. van 15 tot 22 September 1875. ONDERTROUWD: Jan Witte Jz. en Neeltje Schraag. GETROUWDPieter Hin Pz. en Johanna Weel. Willem Bakker Hz. en Maria Cornelia Langeveld.' GEBORENLammert, zoon van Lammert Kaan en Neeltje Kalis. Klaasje, dochter van Jan Dalmeijer Klz. en Aafje Molenaar. Hendrik, zoon van IJsbrand Witte en Dieuwertje Kuip. Biem, zoon van Simon Lap en Grietje Bruin. OVERLEDENGeene. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms 22 Sept. Amij. S. Cleverleij. ZurMülilen&Co.PortoPrince. 23 Imatra. C. Eeilcke. Duink.&Goedk. Rangoon. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- oj Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Seaham. J. Berwich. Seabam. Steenk. Duink.&Goedk. Shields. Newcastle. Nautilus. G. Bell. Ered.Snowdon.W.F.Chicken. Sundswall. A.M.Gundersen. Sundsvvall. Activ. O.P.Martinsen. Abo. Skiën. O.H.Gulbransen. Sundswall. Landbouw. A. Sissingh. Soderhamn. Hout. ZurMühlen&Co O. Bergbuijs. Amons Co. v. Vliet Co. Blikman Co. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) <0 02 Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 22 12 zto. 0.3k. 753.60 - 7.36 16.9 f 0.9 0.92 Slecht. 28 8 nnw. 1.2» 764.89 t 3.94 13.2 - 0.6 0.68 23 12 nnw. 1.7» 765.71 t 4.76 14.5 - 1.3 0.62 11 Weersgesteldheid: 22Sept. 12 u. Digtbetrokken, regen. 23Sept. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 23Sept. 12 u. Bewolkt, mooiweer. LATKB» BEBI«TES. De Quimpersche Maatschappij van landbouw hield ver leden week een ploegwedstrijd te Beuzée-Conq, in het kanton Concarneau. Een groot aantal boeren en andere belangstellenden was vereenigd om hiervan getuige te zijn. Tot aller bevreemding meldde zich ook een jongedochter tiit Lauriec aan tot deelneming aan den wedstrijd. De boerenzoons en knechts namen hun mededingster wel een weinig spottend op; deze stoorde zich daar evenwel niet aan; zij stelde haar ploeg en span als de beste, begon op het gegeven oogenblik bedaard en met zelfvertrouwen, en weldra bleek het, dat de lagchers groot ongelijk hadden gehad. De commissie voor den wedstrijd mogt aan de jongedochter Fournier den eersten prijs toekennen, daar zij niet alleen het beste werk gelevert had, maar ook 14 minuten vroeger daarmede gereed was dan de beste bouw meester. De bekroonde is de oudste van vier meisjes en bestuurt voor haar moeder, die weduwe is, de boerderij. PER TELEGRAAF. 8 Taarden f 45al70 Ossen - a Stieren - 120al80 80 Gelde-Koeijen - 90a260 Kalf-Koeijen - 220a290 Vaarzen - 70a 90 Hokkelingen - 30a 60 3 Nuebt.Kalveren- 14a 20 Vette Rammen - a 1232 Schapen - 18a 37 284 Lammeren f 15 a 21 4 Bokken&Geiten - lfa 44 30 MagereVarkens - 13 a 30 20 Biggen - 7fa 9 60 Kippen c. 40 al 40 Eenden a Boter per kop -110 al25 Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -350 a400 Eend-Eijeren -350 a400 (Plaatsruimte betaald). Over de Scheelhoofdpijn en hare Behandeling. Er zijn weinige ziekten, die zoo dikwijls voorkomen en van zoo weinig gewigt schijnen maar tevens zoo smartelijk zijn als de scheel hoofdpijn; zij slaat het krachtigste gestel terneder, maakt den lijder voor elk werk, en iedere bezigheid ongeschikt, en wekt het mede lijden op wanneer de ziekte haar toppunt bereikt, wat maar al te dikwijls het geval is. De pijn is zoo hevig, dat men ze moet ondervonden hebben, om er zich een denkbeeld van temaken; het is of het hoofd gaat barsten, geheel het ligchaam wordt er door geschokt, en dikwijls ontstaan er brakingen die het lijden nog ondragelijker maken. Wanneer men het nog niet eens is, waardoor de scheelhoofdpijn ontstaat, zoo kent men toch de natuur dezer kwaal. Bijna alle doctoren zijn het heden ten dage eens, de scheelhoofdpijn als eene wezenlijke zenuwkwaal te betrachten, die de zenuwen in het hoofd aandoet. Indien wij ons tevreden stelden, slechts deze verklaring over de scheelhoofdpijn te geven, zoude dit eene zeer geringe troost zijn voor de ongelukkige lijders dier kwaal, doch zulks is niet het doel van dit artikel. Gelukkigerwijze hebben wij iets veel beters voor hen; eene behandeling, die bijna altijd de scheelhoofdpijn eenige oogenblikken doet ophouden, en bewijst dat zij eene wezenlijke zenuwziekte is. Wij zullen niet de talrijke middelen opgeven tegen de scheelhoofdpijn aanbevolenzij gaven niet de minste resultaten, en zijn bijna allen in eene verdiende vergetelheid geraakt. Men had niet over de behandeling der kwaal nagedacht. Aangenomen dat de scheel hoofdpijn eene wezenlijke zenuwkwaal is, handelde het er zich om te onderzoeken of de hulpzaamste agent tegen zenuwziekten aan gewend de scheelhoofdpijn geneest. Wij hebben dit middel beproefd, en wel met het beste gevolg. Van het grondbeginsel uitgaande, dat het aftreksel der terpentijn een uitstekend middel tegen zenuwkwalen is, onder welken vorm of omstandigheden zij ook ontstaan zijn, hebben wij tegen de scheelhoofdpijn de behandeling van het aftreksel der terpentijn toegepast. Wij moeten echter der waarheid getrouw bekennen, dat wij niet in alle behandelde gevallen geslaagd zijn; (welk geneesmiddel geneest altijd?) doch de gelukkige resultaten hebben onze verwachtingen verre overtroffen. Daar het aftreksel der tenpentijn, wegens zijnen walgelijken smaak, niet in een drank of stroop kan toegediend worden, schrijven wij het altijd in den vorm van paarlen voor. Die paarlen zijn kleine ronde balletjes van gelatine, van de grootte eener pil, die onder een doorzigtig en dun omhulsel ieder vier a vijf droppels aftreksel bevatten. Door Dr. Clertan uitgevonden, zijn zij den zieken van groote dienst, daar zij op die manier een geneesmiddel van zulk een' onaangenamen smaak kunnen innemen. Bij het ontstaan der scheelhoofdpijn neme men twee of drie terpentijn- paarlen van Dr. Clertan men slikke ze snel door, met een lepel water, even als pillen. Meestal is de hoofdpijn na twintig of dertig minuten verdwenen. Wij herhalen, dat dit middel niet altijd slaagt, maar het helpt van de tien malen zeven of acht malen. Dit is genoeg om hen die aan deze kwaal onderhevig zijn aan te raden, dit middel te beproeven. Wij geven niet voor, eene ontdekking gedaan te hebben, maar wij hebben de voldoening een gelukkig denkbeeld gehad te hebben dat aan een groot aantal menschen nuttig zijn zal. Dr. VALLON. (Uittreksel uit de Wetenschap voor allen.) P. S. Aan iedereen die zich van de snelle werking dezer paarlen overtuigen wil, zullen gratis monsters gegeven worden. Getrouwd A. VAN DER PLAS en J. VAN GRONINGEN, Wed. J. van deb Plas. Nieuwediep, 23 September 1875. Getrouwd N. PETERSE en F. ABBENES. Nieuwediep, 23 September 1875. ZONDAG 26 SEPTEMBER a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker Al degenen, die iets te vorderen hebben van, of ver- schuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van wijlen G. GORTER, worden verzocht daarvan OPGAVE of BETAEI1S'* te doen vóór den I October aanstaande, j aan S. F. SMIT, te Eijerland, of aan P. C. BAKKER, te Hoorn op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3