Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. 1 uur. Bezoek der tentoonstelling van landbouw door Z. K. H. den Prins-stedehouder. 3. uur. Uitreiking der premiën. 5 uur. Feestmaaltijd, te geven door het bestuur der Maatschappij van landbouw. 7 uur. Vuurwerk. 8 uur. Soiree in de zaal van de schuttersvereeniging en illuminatie van liet Park. Donderdag 7 Oct., 10 uur. Openbare zitting van het Koninklijk grooth. instituut in het hotel der Kamer van afgevaardigden. 24 uur. Volksspelen. Opstijging van luchtbal, enz. enz. 4 uur. Bezoek van den Prins-stedehouder op het terrein waar de schietwedstrijd wordt gehouden. 8 uur. Bal in het stadhuis. Algemeene verlichting der stad. In een schrijven van den Franschen minister van Koophandel aan de Kamer van Koophandel te Rouaan, wordt gewaarschuwd tegen eene bende chevaliers d'industrie, die Frankrijk, Duitschlaud, België en Zwitserland zouden exploiteeren. Die bende zou, volgens de minister, haren zetel hebben te Rotterdam of te Amsterdam, en hare leden zouden elkander helpen door onderling referentiën te geven. De heer G. J. Hengeveld, leeraar aan de Rijksvee- artsenijschool, heeft in zijn brochure «Wenken over de hondsdolheid» de voornaamste en meest gewone kenmerken opgegeven, die de tot haar gevaarlijkste hoogte gestegen hondsdolheid voorafgaan en heeft den eigenaars van honden den weg gewezen, waarlangs zij in staat zijn gesteld zich bijtijds te wachten voor de vreeselijke gevolgen van die thans zoo menigvuldig voorkomende kwaal. Ziehier de meest karakteristieke verschijnselen, die de ervaren veearts opgeeft: veranderde gemoedsgesteldheid van het dier, onrust, wegkruipen, wegloopen, gramschap en zwaarmoedigheid, te heldere of wantrouwende blikken, beloopen oogen, dorst, poging tot braken, stuipen, heesche stem, verlamming van de onderkaak en het achterstel, speekseluitvloeijiug, bijtzucht en snelle vermagering. In de hier opgegeven volgorde doen zich die kenmerken trapsgewijze voor, naarmate men het tijdstip der gepronon ceerde hondsdolheid meer nadert. Reeds uit het eerstver- melde verschijnsel, de veranderde gemoedsgesteldheid, kan men opmaken, dat vooral de bijzondere geaardheid van het dier bij de waarneming in aanmerking komt. Wijziging van het gewone temperament van den hond immers brengt mede, dat hij, gewoonlijk stil van aard, levendig en onstuimig wordt, en omgekeerd. Doch ook de hondsdolheid zelf laat zich nog onderscheiden in twee soorten: de stille en de razende dolheid. Het dier, dat door de eerstgenoemde soort van die besmette lijke ziekte is aangetast, is veeleer treurig en droefgeestig dan woest; zijn onderkaak hangt af, en hij bijt niet. Dit neemt toch niet weg dat het even gevaarlijk blijft; zijn speeksel nl. is vergiftig en deelt de smetstof der ziekte mede, zoodra het in aanraking komt met een open wondje aan hand of gelaat. Veel kan men doen om de hondsdolheid bij het anders zoo trouwe en nuttige huisdier te voorkomen. Alle lievig werkende invloeden en liartstogten zijn in hooge mate geschikt om het kwaad te. doen ontstaan; daarom is het zeer nadeelig den hond te tergen, hem schrik of angst aan te jagen, zijn toorn op te wekken, hem tot een ongeregeld diëet te dwingen of hitte, koude of dorst te doen lijden, voorschriften, die wij ook uit het oogpunt van billijkheid alle reden hebben op te volgen. Dat wij ons tegen de gevaarlijke razernij van den hond beschermen niets is natuurlijker, maar dan heeft ook zeker ons trouw huisdier alle aanspraak op een liefderijke behandeling van onze zijde, dewijl tekortkomingen van dien aard juist geschikt zijn om de noodlottige kwaal te voorschijn te roepen, en dat te meer wijl de mensch eenmaal begonnen is het dier in een onnatuurlijken toestand te plaatsen. Een opmerkenswaardige bijzonderheid mag het zeker nog worden genoemd, dat velen in den waan verkeeren, dat de door dolheid aangetaste hond een afkeer heeft van water, welke meening aanleiding heeft gegeven dat men in één adem spreekt van hondsdolheid en watervrees. Niets echter is minder waarintegendeel, de hond is zeer begeerig naar water, maar kan het niet doorslikken tengevolge van een krampachtige vernaauwing der keel. Vandaar dat het gezigt van het zoo vurig begeerde water, waaraan het dier echter zijn brandenden dorst niet kan lesschen, een telken male herhaalde pijniging wordt en even dikwerf zijn woede opwekt. Boven noemden wij den schrijver der brochure den «ervaren» veearts; hier mag met regt sprake zijn van veelzijdige ervaring; tweemaal toch werd de auteur door een dollen hond gebeten, doch voorkwam de noodlottige gevolgen door de wond uit te branden, de eerste maal met een brandende sigaar, den tweeden keer met een gloeijenden pook, waarna de heelkundige behandeling het verdere deed. Zeker bijzonderheden, die in het algemeen belang der ver melding overwaardig zijn en die wij tevens mededeelen om onze lezers aan te sporen de kleine, maar hoogst belang rijke brochure te doorloopen. Algemeene vergadering van liet ISoode Kruis. eenige duizenden guldens aanwezig; een beroep op de algemeene liefdadigheid had ten gevolge, dat in eenige dagen f 22,000 was bijeengebragt. Generaal de Brabant, onlangs in Indië overleden, vermaakte een deel van zijn aanzienlijk vermogen aan het Roode Kruis. Be oorlog tegen Atsjin bleef echter nog groote kosten veroor zaken. Inmiddels zijn stappen gedaan om ook in onze West-Indische bezittingen afdeelingen van het Roode Kruis gevestigd te krijgen. Van verschillende zijden werd de hulp van het Hoofd-Comité ingeroepen ten behoeve der ongelukkige slagtoffers van den burger oorlog in Spanje. Het Hoofd-Comité meende echter, aan dat verzoek niet te mogen voldoen, aangezien de hulp gevraagd werd, niet ten behoeve van een internationalen strijd, maar voor zieken en gewonden van een biiirumlandschen strijd. Het verslag bragt verder hulde aau de nagedachtenis van de vroegere leden van het Hoofd-Comité, dr. Bosscha, dr. Sas en dr. Verweij. Evenals door de zorg van bet Hoofd-Comité op het graf van den offic. van gez. bij de marine L. F. Praeger, te Metz, een gedenk- teeken werd opgerigt, wat de stad Metz ouder haar bescherming nam, is ook gehandeld met het graf 'van den caudidaat in de geneeskunde W. W. Smitt, die te Versailles rust en die mede het slagtofter werd van zijn toewijding aau de zaak van het Roode Kruis. Na het uitbrengen van het verslag werden de rekeningen 187374 en 1874 75 goedgekeurd. Over 187374 waren ontvangen f 14,266.55, speciaal voor Atsjin; aan bijdragen van de comité's voor de gewone behoeften f 2879.50J. Over dat jaar werd voor Atsjin gezonden f 30,000 in geld en f 2609.92J aan verdere ondersteuningen. Op de rekening ^van 1S7475 komen die posten voor respec tievelijk tot bedragen van f 9879.48, f 2747.14, f 17,000 en f 1224.88. Overgaande tot de behandeling van de overige aan de orde zijnde punten, besloot de vergadering omtrent punt V (Nader praeadvies van het Hoofd-Comité betreffende de proeve van een Algemeen Reglement voor de eomité's van het Roode Kruis), het voorstel- Utrecht niet aan te nemen, doch werd b. in overweging gegeven om uit dit voorstel eenige bepalingen over te nemen in het door het Hoofd-Comité ontworpen reglement voor de algemeene vergadering) Punt VI (reglement van orde voor de algemeene vergaderingen, werd aangehouden, nadat bevorens een voorstel werd aangenomen om de statuten van het Hoofd-Comité der vereeniging te herzien. Het voorstel van het comité te Ylissingen werd verworpen, als strijdig met art. 2 der statuten. Bat voorstel luidde: „In geval een der comité's verhinderd wordt een afgevaardigde ter algemeene vergadering te zenden, kan het zich wenden tot eeu der andere comité's, met magtiging om voor genoemd comité op de algemeene vergadering stem uit te brengen." Nadat dr. Templeman van der Hoeven, namens de vergadering, den voorzitter dank had betuigd voor zijn uitmuntende leiding van de werkzaamheden, werd de vergadering gesloten. 's Middags vereenigden zich de leden aan een gemeenschappelijk diner in het Hotel de 1'Europe. (D.) Tot wethouder te Terschelling is herkozen de heer C. Zunderdorp. Met den 1 Oct. worden bevorderdtot kapt. ter zee, de kapt.- luit. ter zee .1. W. Binkes; tot kapt.-luit. ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. W. Steffens; en tot luit. ter zee 1ste kl., de luit. ter zee 2de kl. W. C. Böhtlingk. De luit. ter zee 2de kl. W. H. Tromp en de off. van gez. 2de kb dr. F. M. Cowan, dienende aan boord van het schroef- stoomschip Comelis Dirks, en de off. van gez. 1ste kb J. C. D. Steendijk, behoorende tot de rol van het wachtschip te Helle- voetsluis, en gedetacheerd te Rotterdam, worden op non-activiteit gesteld, de eerste twee met den laatsteu dezer, de laatste met den 31 Oct. a. s., terwijl met den 1 Oct. 1875 de navolgende officieren worden geplaatst, als aan boord van het wachtschip alhier de off. van gez. 1ste kl. W. Ruisch (met intrekking van zijn op non-acliviteitstelling met den laatsteu dezer); in de rol van het wachtschip te Amsterdam en belast met de waarneming van de geneeskundige dienst bij 's Rijks werf en het gedeelte mariniers, de off. var. gez. 1ste kb J. Lamie; aan boord van het sehroefstoomschip Leeuwarden, de off. van gez. lste kb H. van Stoekum; aan boord van het sehroefstoomschip Comelis Dirks, de luit. ter zee 2de kb J. J. Kraakman en de off. van gez. lste kl. II. L. Reeder; aan boord van het sehroefstoomschip Prinses Maria, de off. van gez. 2de kb dr. T. Abrahamsz; aan boord van het ramschip Guinea, de luit. ter zee 2de kb B. de Groot; bij 's Rijks hospitaal der marine alhier, de off. van gez. 2de kb W. Schoondermarken met den 1 Nov. daaraanvolgende in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, en gedetacheerd te Rotterdam, de off. van gez lste kb W. Littel. De luit. ter zee 2de kl. A. A. Kscher wordt met den 1 Oct. a. s. geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, en de plaatsing van den luit. ter zee 2de kb jhr. A. O. J. M. de Casemboot aan boord van de monitor Adder met dat tijdstip ingetrokken en beschouwd als niet te zijn geschied. Het bevel over het sehroefstoomschip Cornelis Dirks is met den 1 Oct. a. s. opgedragen aan den kapt.-luit. ter zee E. L. baron van Heeckeren van Waliën, thans lste officier aan boord van het wachtschip alhier, en zulks in plaats van den kapt.-luit. ter zee jhr. J. II. P. von Schmidt auf Altenstadt. De kapt.-luit. ter zee G. Bijl de Vroe wordt met den 1 Oct. a. s. als lste officier geplaatst aan boord van het wachtschip alhier. Aan D. Mitchell, matroos lste kb en A. J. Eggers, matroos 2de kb, beiden dienende op het sehroefstoomschip Metalen Kruis, is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid wegeus de redding van een over boord gevallen ligtmatroos, ter reede van Atsjin, op 25 Junij jb, toegekend voor ieder de bronzen medaille, alsmede een loffelijk getuigschrift. hem te vreezen is. Als hij uit zijn roes ontwaakt, ziet menig dronkaard verwonderd om zich heen. Hij weet niet wat met hem geschied is, wat hij gesproken of gedaan heeft, maar hij weet zich zeer goed het oogenblik te her inneren, dat hij, den eersten, tweeden, derden, vierden borrel enz. gedronken heeft. Hij weet dus zeer goed dat hij met volle kennis en vrijen wil, de oorzaak gesteld heeft, waaruit dat alles wat met hem geschied is, is voortgekomen. Waarom moet nu die dronkenschap, die met volle kennis en vrijen wil veroorzaakte toestand, gelden als verzachtende omstandigheid? Integendeel, het is een verzwarende om standigheid, juist omdat de ongelukkige zeer goed geweten heeft, dat in een staat van dronkenschap aan een mensch alles overkomen kan en hij zich zelf vrijwillig in zulk een gevaarlijken staat verplaatst heeft. Jb Dingsdag namiddag had in den theetuin tegenover Bronbeek aan den Yelperweg onder Arnhem een aller treurigst ongeluk plaats. De heer B. met zijn vrouw en dochtertje maakten onder anderen gebruik van den schommel met het noodlottig gevolg voor de dame, dat zij bij het schommelen van boven neerstortte. Zij was door een beroerte getroffen en overleed weinige oogenblikken later. De familie moet, naar men mededeelt, uit Amsterdam zijn, waarheen het lijk der dame is overgebragt. Men zegt ook, dat de heer, een weduwnaar, eerst sedert een paar weken hertrouwd was. Tegen den heer Spriet, directeur van een kermis- theater, is zooals wij dezer dagen mededeelden proces-verbaal opgemaakt wegens het doen uitvoeren van kunsten door een kind van beneden 10 jaar. Naar de Prov. Nbr. Crt. thans, onder bepaalde reserve, verneemt, zou dat kind door de ongehuwde moeder, te Rotterdam woonachtig, bij contract tot 1877 aan voor melden Spriet zijn afgestaan, tegen een geldelijke uitkeering. Jl. Donderdag is met eenige plegtigheid de eerste steen gelegd van het in aanbouw zijnde droogdok te Mid delburg. De werklieden werden bij die gelegenheid feestelijk onthaald. Het dok zal Pins Hendrik-dok heeten. In Maart 1874 overleed te Tiel de heer inr. O. C. J. Hoogendijk van Domselaar. Daar hij geen testament naliet en geen bloedverwanten had in de opgaande of nederdalende lijn, of broeders of zusters, verviel zijne nalaten schap voor de eene helft aan de naaste bloedverwanten in de vaderlijke lijn en voor de andere helft aan die in de moederlijke lijn. In de moederlijke lijn waren bloedver wanten bekend en tegenwoordig, en dezen stelden zich in het bezit der nalatensebap en gingen dadelijk over tot likwidatie daarvan, meenende dat er geene bloedverwanten van de vaderlijke lijn bestonden. In Augustus 1874 kwamen echter 16 bloedverwanten der vaderlijke lijn op, en eischten voor de regtbank aldaar scheiding, deeling en aangifte van de vaderlijke helft der nalatenschap aan hen, als erfgenamen in den 8sten graad, van de erven in de moederlijke lijn. In Nov. daarna kwamen twee personen uit België op, bewerende den erflater te bestaan in, den 7den graad van vaderszijde, voegden zich in gemeld geding en vorderden, dat aan hen de helft der vaderlijke lijn zou worden overgegeven. De conclusie van het Openbaar Ministerie is bepaald op den 15 October a. s. De eisch van den auditeur-militair bij den krijgsraad te Arnhem tegen den milicien Gonlag, die, steunende op zijn consigne, een anderen militair doodschoot, strekt om hem zijne daad ontoerekenbaar te verklaren, uithoofde van beperkte geestvermogens. Op de eergisteren te Meppel gehouden groote boter markt werden betrekkelijk hooge prijzen bedongen, als: voor puike belegen soort f 58 k 61, 2de soort f 56 k 57, 3de soort f 54 k 55. Men berekent, dat er voor ruim een ton gouds in dit artikel is omgezet. Voor de regtbank te Deventer is jl. Dingsdag behan deld de zaak van G. J. S. te Olst (vader), J. S. en G. S. (zoons), beschuldigd van het verkoopen van lijnkoeken, met krijtwit vermengd. Een der getuigen verklaarde, dat bij in een etmaal 600 a 700 halve kilogram van dit vervalschings- middel gebruikte, soms ook minder. Op 750 a 1000 kilo gram lijnmeel konden 600 a 700 halve kilogram krijtwit worden gebruikt. De beklaagden bekenden schuld, doch meenden, dat zonder deze vervalsching geen concurrentie mogelijk was en dat zij op last van hun principaal te Zwolle hadden gehandeld. Het O. M. eischte, dat zij zouden worden schuldig verklaard aan het plegen van bedrog in den aard van een koopmanschap en veroordeel ing tot 4 maanden gevangenisstraf en een geldboete van f25. De centrale commissie voor de feestelijkheden, welke zullen gehouden worden tot viering van het 25jarig stede houderschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden over Luxemburg, heeft het programma dezer plegtigheid openbaar gemaakt. Maandag 4 Oct. zullen des avonds ten 6 ure de klokken worden geluid, ten teeken van den aanvang der feestelijk heden; salvoos uit het geschut zullen worden gegeven. Ten 7 ure fakkeltogt door het jagerkorps en een groot aantal Vereenigingen, in de hoofdstad gevestigd. 5 Oct. des ochtends ten 101 ure plegtige ontvangst van den Prins-stedehouder nabij Neuthor-Avenue. Aanbieding van den eerewijn. Feestelijke optogt. 11 ure. Ontvangst der vreein le autoriteiten en deputa- tiën in het hotel des Prinsen. 111 ure. Te Deum in de hoofdkerk. 12 ure. Ontvangst van autoriteiten; aanbieding van het nationale geschenk en van de adressen. 2 ure. Het defileren der Vereenigingen, die deelgenomen hebben aan den optogt. Concert op de Wilhelrnsplatz. 5 uur. Feestmaaltijd in het stadhuis, hetwelk Z. K. H. den stedehouder door de leden der Kamer uit naam van het groothertogdom wordt aangeboden. 9 uur. Bal in het hotel van den minister-president, den heer E. Servais. Woensdag 6 Oct., 10 uur. Godsdienstoefening in de protestantsche kerk. 11 uur. Ontvangst der verschillende plaatselijke auto riteiten en deputatiën des lands. In het lokaal Diligentia te 's llage had gisteren ten 11 ure, door den voorzitter van het Hoofd-Comité, generaal de Stuers, de opening van de algemeene vergadering plaats, in tegenwoordigheid van een vijf-en-twintigtal afgevaardigden en eenige dames. Uit het daarna uitgebragt jaarverslag bleek, dat de staat van de Vereeniging vrij gunstig was. Hel getal comité's is met 4 ver meerderd en bedraagt thans 121; het getal der correspondenten met 2 en is thans 17. Door het Hoofd-Comité werd een bezoek gebragt aan de inrig- tingen van de Haagsche comité's en aan de Anialia-sticktiug te Utrecht. Met beide iurigtiugen werd tevredenheid betuigd. In Indië wordt bij voortduring meer en meer sympathie voor het Roode Kruis betoond en worden meer en meer comité's opgerigt. Volgens de jongste berigten waren iu de kas te Batavia slechts Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 23 September. Het adres van antwoord op de troonrede is met eenparige stemmen aangenomen. Vervolgens had eene breedvoerige discussie plaats naar aanleiding van de inter pellatie Duymaer van Twist omtrent de bekende overeenkomst met de Rijnspoorweg-maatschappij. Na verdediging van de ministers Heemskerk en van der Heim heeft de heer van Twist de volgende motie voorgesteld: „dat de Eerste Kamer oordeelt dat door de bedoelde overeenkomst het algemeen belang niet behoorlijk is behartigd." Zitting van Vrijdag 24 September. Na voortgezette beraad slaging, is de afkeurende motie van den heer Duymaer van Twist, waaraan deze verklaarde geen politieke bedoeling te geven, aange nomen met 23 tegen 12 stemmen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2