ADVERTENTIËN. S toomvaart- Berig-ten Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Correspondentie. huizen werden vernield, en de oogst van 39,000 acres land ging er verloren. Een moordenaar, William Taylor, die zijn doodvonnis wachtte, werd uit de gevangenis gehaald, teneinde hem niet te laten verdrinken. Voor hem was de ramp een geluk, hij wachtte niet tot de orde weer hersteld was, maar verwijderde zich van de plaats des ongeluks. Duitschland. De New-Yorksche Handels-Zeitung meldt het volgende De administrateur van het te Philadelphia verschijnend blad Public Ledger zond vóór eenige maanden aan Prins Bismarck een zeer fraai beslagen wandelstok, gemaakt uit hout, oorspronkelijk behoord hebbende tot de betimmering der Independence-hall, waar, zooals bekend is, ten jare 1776 de onafhankelijk-verklaring werd onderteekend. De Duitsche consul, Chs. Meijer, zond het cadeau naar Berlijn en baron von Schloezer, de Duitsche gezant, overhandigde het den Prins op zijn kasteel te Varzin. De Prins heeft eigenhandig den gever een brief geschreven van den vol genden inhoud «Varzin, 4 Julij 1875. Waarde heer! Gij zijt zoo goed geweest, tot steun mijner oude dagen mij een wandelstok te zenden, gesneden uit het bintwerk van den klokketoren, uit welken heden voor 99 jaren de oude klok het eerst luidde ter eere der groote republiek, wier scheepsklokken thans haren vollen welkomen klank in alle wateren des aardbodems doen hooren. Ik verzoek u, voor die histo rische herinnering mijnen hartelijksten dank aan te nemen. Ik zal ze met vereerende hulde zorgvuldig bewaren, en met andere relikiën van gedenkwaardige jaren mijnen kinderen nalaten. Deze dag is een dergenen die steeds mijnen geest de gelukkige uren in herinnering brengen, welke ik op menigen 4 Julij met Amerikaansche vrienden heb doorge- bragt, eerst met John Lothrop Motley te Göttingen in 1832, later met Mitchell C. King en Amory Coffin. Ik wensch slechts dat gij, waarde heer, en ik steeds zoo gezond en tevreden mogen zijn, als wij vier jonggezellen het vóór 43 jaren waren te Göttingen, toen wij den 4 Julij vierden.» Zwitserland. Omtrent het verblijf van den heer Thiers te Ouchy schrijft een correspondent vandaar aan den Temps: De heer Thiers heeft zijne gewoonten van de place St. Georges hernomen. Des avonds is zijn salon geopend voor de vrienden en de aanzienlijke vreemdelingen, die hem wenschen te bezoeken. Dat is de tijd van de lanjre gesprekken, van die beminnelijke causeriën, waarin hij uitmunt. De namiddagen zijn gewijd aan de werkzaamheden en aan 't afleggen van bezoeken; vergezeld door mevrouw Thiers en mlle. Dosne, gaat hij somtijds naar Evian, naar den Fran- schen oever, waar hij altijd wordt opgewacht door den heer Taberlé, den beminnelijken afgevaardigde van Savoije, of wel hij begeeft zich naar Vervey, naar Vorst Gortschakoff, voor wien hij eene levendige sympathie gevoelt en die op zijne beurt bij de talrijke visites, welke hij te Ouchy aflegt, den oud-President talrijke bewijzen van vriendschap en vertrouwen geeft. De heer Thiers behoudt zijne morgens voor zich. Na eenige uren gewerkt te hebben, gaat hij zijne gewone wandeling doen langs de oevers van het meer. «Ik herlees Kant,» zeide hij mij op zekeren morgen, «hij is een magtig genie, inaar duister.» En daarop begon hij eene geheele verhandeling over 't onderscheid tusschen den Franschen en den Duitschen geest. Gij begrijpt, dat ik er belang in stelde de denkbeelden van den heer Thiers over den toestand van Europa te leeren kennen. «Europa wil den vrede,» zeide hij, «het wil dien, omdat er behoefte aan is en ik hoop, dat geene nieuwe voorvallen deze gunstige stemming zullen doen omslaan. Onze ongelukken hebben ons weder de sympathie verschaft, die onze fortuin ons had ontroofd, en de zedige houding, die wij hebben aangenomen en die ons past, onze ijver om onze ongelukken te herstellen, onze begeerte om in goede verstandhouding met onze buren te leven dat alles heeft ons vrienden en ondubbelzinnige aanmoe digingen van den kant der regeringen verworven. Enge land wenscht in opregtheid ons herstelItalië, gerustgesteld omtrent onze bedoelingen en overtuigd, dat wij ons niet met zijne zaken willen betnoeijen, heeft niet vergeten, dat wij zooveel hebben bijgedragen tot zijn fortuinOostenrijk, dat ook moeijelijkheden heeft doorleefd, moedigt ons aan Rusland, welks Keizer den vrede wil en zeer naauw ver bonden is aan den Duitschen Keizer, geeft ons de stelligste bewijzen van zijne welwillendheid. Er is wel een zwarte stip. De clericale beweging, die op 't oogenblik in Frankrijk de overhand schijnt te hebben, verontrust de buitenlandsche kabinetten. Men moet niet vergeten, dat Duitschland krijg voert tegen het ultramon- tanisme, dat de veldtogt nog niet geëindigd is en dat de rijkskanselier niet zonder misnoegen in Frankrijk den triomf kan zien van zijne vijanden. De wet op 't hooger onderwijs heeft een slechten indruk gemaakt. Maar ik hoop, dat het aan de regering gelukken zal, de beweging tegen te houden en daarmede de moeijelijkheden, die er uit konden voortvloeijen. In het oosten is ook een zwarte stip. Ik geloof evenwel, dat Vorst Milan krachtig genoeg zal zijn om Servië in bedwang te houden en dat de Skuptschina, de gevoelens van Rusland en Oostenrijk kennende, genoeg staatkundig verstand zal hebben, om geene moeijelijkheden te doen ontstaan. Rusland en Oostenrijk hebben gelukkig eene zeer krachtige taal gevoerd; die twee mogendheden willen niet, dat thans de Oostersche kwestie zal ontstaan, en hunne waarschuwingen zullen niet zonder gevolg blijven. Vorst Gortschakoff is hier; hij zou hier niet zijn, zoo hij ongerust ware over den afloop van de zaak. Overal is een levendige begeerte naar vrede.» Van den loop der zaken in Frankrijk had Thiers de beste verwachting. «De verkiezingen,» zeide hij o. a., «zul len goed afloopen en noch ultra-radikaal, noch Bonapartis- tisch, en nog minder clericaal zijn. Wel zal men hier en daar slechte keuzen doen; maar die zullen zeldzaam zijn en niemand verontrusten.» Van zich zei ven zeide de ex-President: «Ik zal mij geen candidaat stellen, ik zal een mandaat aannemen, zoo men er mij een toevertrouwt, maar ik zal het niet vragen. Op den leeftijd, dien ik thans bereikt heb, moet men zich voorbereiden om te sterven. Ik geloof, dat ik een der werkzaamste mannen van mijne eeuw ben geweest en ik ben nog in 't bezit van al mijne vermogens; maar er komt een tijd van rust.» Verder sprak de heer Thiers op nieuw over zijn boek, dat hem zoozeer bezig "houdt. Spanje. De inwoners van Madrid zijn groot in hun ongeluk! Zij worden uitgemergeld door den burgeroorlog, tot het uiterste gebragt door partijtwisten, gekweld door de neteligste kwesties, ten gronde gerigt door belastingen; de duurte der eerste levensbehoeften neemt op schrikbarende wijze toe; meest alle families hebben een of meer hunner leden bij het leger sommigen niet meer, omdat die reeds gekwetst, verminkt, ziek of dood zijnanderen zien hunne kinderen reeds aan gewezen om door den onverzadelijken oorlog te worden weggeruktzoo er dus ooit een volk reden had in zak en asch te zitten dan is het het Spaansche. Doch in Madrid ziet men de zaken anders in. Het zijn zwakke zielen, flaauwe karakters die in rouw hun toevlugt zoeken, men moet het ongeluk toonen dat het zijn meester gevonden heeft. Nooit heeft men dan ook in Madrid zooveel geld verteerd dan thans nu er geen geld meer isprachtige toiletten, bij de minste aanleiding gelegenheids-feestmalen, vermakelijkheden van allerlei aard; nooit waren de cafés zoo levendig; de schouwburgen loopen over; en dat alles gaat wonderwel zamen met het Jubileum, dat uitstekend loopt en volstrekt niet veeleischender dan noodig is. Het tijdperk der hitte is vroolijk en wel doorgebragt maar de winter belooft eerst eens regt af prachtig te zijn. Voor eenige jaren telde Madrid hoogstens vier schouw burgen, thans zijn er een-en-twintig, zonder de café cban- tants te rekenen, die er in overvloed zijn en nog dagelijks vermeerderen. Deze week werd nog een schouwburg ingewijd, genaamd la Comedia, in de onmiddellijke nabij heid van den ouden Spaanschen schouwburg. Ér worden er in de fraaije kwartieren van de stad zooveel gebouwd, dat zij bijna rakelings aan elkander staan. Men moet nu niet denken dat het inrigtingen zijn waarvan, zooals men zegt, er 14 in 't dozijn gaan. Zij zijn algemeen zeer elegant en rijk; la Comedia is zelfs een juweeltje. Ook hinderen al die schouwburgen elkaar volstrekt niet. Al hunne abon nementen zijn gedekt; 't is waar zij hebben de prijzen belangrijk verlaagd, maar daardoor juist maken zij goede zaken. Slechts de Italiaansche opera heeft de oude prijzen behouden; toch is deze zeker een goed jaar te maken men neemt daar geen abonnementen, men vecht er om. De tegenwoordigheid van 't Hof heeft wonderen verrigt en de directie moet wel zeer ingenomen wezen met haar zaak, want zij heeft den muzikanten van 't orchest voorge schreven een witte das en zwarten rok te dragen. Men heeft dat vroeger echter meermalen beproefd, maar een Spaansch muzikant en een witte das schijnen onvereenig- bare bestanddeelen hun verbond duurt nimmer langer dan drie vier dagen. De winter belooft dus vrolijk genoeg te zijn, maar welke uitwerking zal die vermeerdering van schouwburgen hebben? Zal de kunst er door bloeijen, zal de smaak er door veredeld worden? Helaas neen! De goede artisten, vroeger in één troep vereenigd, raken thans verspreid; elke schouwburg heeft een of twee talentvolle acteurs de rest is bijvulsel. Men zal dus de stukken op 't tooneel slecht opgevoerd zien; daaronder moet de smaak lijden. Men ziet reeds dat fijn geestige, echt beschaafde en bescha vende stukken geen publiek meer trekkenmen concurreert met spektakelstukkenWare dat slechts alleen het geval in Madrid! voegt de N. R. C. bij de opname der boven staande regelen. Italië. Een Italiaan, Jacobo Bellini, die als guitaarspeler op de concerten te Napels en Florence veel naam maakte, heeft men op eene zonderlinge wijze trachten te vergiftigen en wel door zijn guitaar. Hartstogtelijk speler, liet hij zich dikwijls zoo medeslepen door zijn muzikaal gevoel, dat hij zich de vingers aan de snaren openreet. Den 5 Aug. jl. op een concert te Florence spelende, werd Bellini plot seling ongesteld en de ontboden geneesheer constateerde dat eene vergiftiging bij Bellini had plaats gevonden. Het bleek nu, dat eene door Bellini verlatene vrouw, Lea Marforio geheeten, de snaren met een sterk vergift had weten te bestrijken, welk vergift door de ontstane wond aan de vingers, in het ligchaam was gedrongen. De schuldige bevindt zich in hechtenis en Billini bewoont nu het hotel du Louvre te Parijs. Te New-York is dezer dagen in gebruik gesteld het nieuwe postkantoor, dat na zes jaren arbeids bijna zeven millioen dollars heeft gekost. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins van Oranje. 7 Aug. van hier vertrokken. 18 Sept. te Batavia aangekomen. C O n r a d. 4 Sept. van hier vertrokken. 21 Sept. 'sav.Suezaang., 'sn.vertr. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 23Sept. 'smidd.Port-Saïdaang., 24 Sept. smorg.lOu.vertr.viaNapels. Prinses Amalia. 17 Julij van Batavia vertrokken. 31 Aug. alhier aangek., vertr. 20st. V oorwaarts. 16 Sept. van Batavia vertrokken. Prins Hendrtk. 1 Aug. van Batavia vertrokken. 12Sept.alhieraangek.,vertr.30Oct. Be Maas is den 24 dezer van New-York naar Botterdam verj trokken. Opgave van af Zaturdag middag tot Bingsdag middag. ONBEBTROUWB en GETROUWS: Geene. BEVALLEN L. Kraak, geb. de Winter, (Z.). A. Bremer, geb. Kooiman, (Z.). E. Tukke, geb. Avontuur, (Z.). J. M. Rippens, geb. Tobijaszen, (B.). V. Peterse, geb. Abbenes, (B.). B. A. Bekker, geb. Meuth, (Z.). OVERLEBENN. Bienaar, 8 maanden. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) O, 02 GG Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 26 12 zzw. 7k. 760.27 - 0.65 17.0 t 1.6 0.78 weingolv 27 12 zwtw. 22» 752.77 - 8.14 15.8 f 0.5 0.64 Holw. 28 8 zw. 15» 751.26 - 9.64 14.5 t 1.6 0.89 28 12 wzw. 18„ 751.10 - 9.80 15.6 f 0.5 0.78 it Weersgesteldheid: 26Sept,12u. Bewolkt, mooiweer. 27Sept. 12 u. Bewolkt, wind, onstuimig. 28Sept. 8 u. Zwaarbewolkt, wind, onst., regenb. 28Sept. 12 u. Zwaarbewolkt, wind, onstuimig. Op den 27 dezer ten 6 u. voormiddag een windstoot van 45 KG., rigting zw., ten 8| u. nam. 40 KG., rigting zwtw. en ten 9 u. 43 KG., rigting wzw. Op den 28sten ten 6f u. de vloed 93 cM. boven volzee. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 31 Aug. Prinses Amalia.E.W.Fabritius.Padang enz. viaSuez. 25 Sept. Gouv.deRouville.P.A.Wolking. Curapao. 25 Sept. Cornelia&Maria. P.B.Mulder. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms!. 25 Sept. EmelioBarabino.M.Thompson. Meijer Co. Bombay. 26 Ant.Hendr.Carol.M. Hoedemaker. Buink.&Goedk. Suriname. 26 GustavAdolf. J. T. Mohn. v. Vliet Co. Rangoon. 26 Thissalia. B. Valmas. ZurMühlen&Co. Taganrog. 26 Batoe Bassie. S. Visman. Macassar. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten— oj Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Vesta. H. Halstensen. Riga. Hout. v. Vliet Co. Houtvaart. M. E. Visser. Nerva. Amons Co. Chip Chase. T. Reed. Newcastle. Steenk. Meijer Co. PER TELEGRAAF. 36 stuks Paarden. 344 II Runderen. 65 n vette Kalveren f 27 II magere dito - 2396 M Schapen. II Lammeren. 48 II vette Varkens 26 II magere dito - 246 tape ls kleiue Kaas, f ,- 3 li middelbare dito f 14,a 30,per stuk. (vlug) Boter f 1,40 a 1,50 per kilogram. Kip-Eijeren f 4,50 a -,per 100 stuks. Eend-Eijerena LATÜIIÜ BERICHTEN. Zr. Ms. ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden is gisteren van Rotterdam langs den Nieuwen Waterweg naar 's Rijks werf alhier vertrokken om voor eene reis naar Nederl.-Indië te worden uitgerust. In de vier maan den, aan het etablissement der Nederlandsche Stoomboot maatschappij te Fijenoord doorgebragt, zijn de stoomketels van 400 nominale paardenkracht vernieuwd en eenige inrigtingen gewijzigd. N. Rott. Crt. Met de mailboot Celebes, gezagvoerder C. Jaski, waarvan het vertrek op 16 Oct. a. s. is bepaald, zal naar Java worden uitgezonden een detachement sterk 240 mili tairen, waaronder tien onderofficieren. Te Hoorn heeft zich eene afdeeling van Multapatiors bond geconstitueerd, waarvan als leden van een voorloopig bestuur zijn gekozen de heeren mr. W. C. J. de Vicq, P. Brinkerink, J. A. Heule en dr. H. J. L. van Hoorn. Eenige dagen geleden hebben wij gemeld, dat de gepensioneerde majoor van het Nederl.-Indische leger F. G. Steek, te Darmstadt, in hechtenis was genomen, als verdacht van zich met betrekking tot de aanwerving in Duitschland van manschappen voor ons Indische leger, aan onbehoorlijke handelingen te hebben schuldig gemaakt. Thans vernemen wij van particuliere zijde, dat de heer Steek den 24sten dezer weder in vrijheid is gesteld. (N. Rott. Crt.) De novelle „De Bedelares met den sluijer" zullen wij het volgende nummer aanvangen. Voorspoedig bevallen van een Dochter, E. VLAMING- DALMEIJ ER. Anna Paulowna, 26 September 1875. Voor de vele en hartelijke blijken van belangstelling, zoo van hier als van elders, bij de viering van zijn Negentigste:» Geboortedag ondervonden, betuigt de ondergeteekende bij dezen zijnen opregten dank. Texel, 29 September 1875. P. LANGEVELD.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3