Benoeming-en, enz. B u ite n 1 a n d. België. Frankrijk. Spanje. Men schrijft aan de Leidsche Courant, dd. 5 dezer: «De iucht is ontstemd en aanhoudend dreigen loodkleurige wolken. Er hebben nu al meer dan eene week donder- buijen, wind- en regenvlagen gewoed, en Zaturdag avond woei het ruim een uur een orkaan uit het zuidwesten. Er komen geheele regenachtige dagen, die doen gevoelen dat de herfst is aangebroken en de genoegens van het land leven verdwijnen. Toch zijn de zwaluwen nog niet overal vertrokken; daar scheerden er gisteren nog lustig langs het geboomte van de hofstede. Zij hebben lang vertoefd, maar het was nog niet koud en nachtvorsten bleven uit, anders zouden de achterblijvers het wel ernstig meenen om te vertrekken. Maar de graanoogst is in de schuur, het hooi in den berg, de peulvruchten zijn naar den dorsch- vloer, de aardappelen bijna gerooid, de peren en appelen worden geplukt en heerlijke rijpe druiven komen binnen. Van de akkers worden thans de bieten vervoerd, die grootendeels voor de suikerfabrieken bestemd, en evenals zoovele andere produkten dit jaar, menigvuldig en groot van stuk zijn.» Volgens het Dbld. zouden bij de financiëele voor stellen, welker spoedige indiening door den minister van Financiën in zijn begrootingsrede werd beloofd en die thans bij den Raad van State aanhangig zijn o. a. worden voorgesteld de afschaffing der uitvoerregten op de lompen, de afschaffing van den accijns op het vleescli en de invoering eener belasting op den tabak. Het hoog militair geregtshof te Utrecht heeft jl. Dingsdag het vonnis van den krijgsraad te Haarlem, in zake den sergeant Kleijan, bevestigd wat de kwalificatie betreft, maar de straf verminderd van 20 tot 15 jaren tuchthuisstraf. (U. D.) Jl. Maandag avond ten circa 9 uur had te Amersfoort een voorval plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen na zich slepen. Een granaatzoeker uit het Kamp van Zeist had eenige granaten in zijne woning geborgen en wilde een daarvan stuk maken. Waarschijnlijk onbekend dat de granaat geladen was, werpt hij den kogel met alle kracht op de straat voor zijne woning, met het gevolg dat de granaat met een vreeselijken knal ont plofte en al de ruiten vernielde der omliggende woningen alsmede van de tegenoverstaande bijzondere school voor Christelijk nationaal onderwijs, die gelukkig kort te voren door de kinderen was ontruimd. Anders ware de ramp niet te overzien geweest; thans zijn er geen persoonlijke ongelukken te betreuren, en heeft de onvoorzigtige dader alleen een kleine verwonding aan den arm gekregen. Terwijl de jonge Tooneelliefhebbers, van Brussel, te Breda hun drama Lena repeteerden, waarmede zij jl. Za turdag avond den tooneelwedstrijd openden, beviel de vrouw van den kastelein, in wiens huis de repetitie plaats had, van een dochter. De «liefhebbers» verzochten als peter te mogen optreden en dientengevolge werd het kind «Lena» gedoopt. Door de stoomvaart-maatschappij Zeeland zal te Vlissingen een groot hótel gebouwd worden, in de nabijheid van het havenstation. De afstand van het daartoe benoodigd terrein (Rijksgrond) is reeds aan de regering aangevraagd. Gedurende het loopende jaar zijn van Harderwijk naar Indië uitgezonden 17 afdeelingen aanvullingstroepen, ter gezamenlijke sterkte van 3775 man. Eenige ingezetenen van Stad- en Ambt-Vollenhove hebben aan Z. M. den Koning een adres gerigt, Z. M. haar afwierp op mij toe. Ze stak me beide handen toe. „Laten wij aan dezen onaangenamen toestand een einde maken," zeide ze ernstig en smeekend. „Ik zal u opheldering geven, en daarna moogt ge van mij denken wat ge wilt." Ze wierp bij deze woorden haar hoofd trotsch in den nek, zooals ze gewoon was te doen, als ze een zekeren nadruk aan hare woorden wilde geven. Er was echter iets in dat gebaar, dat sterk aan de vroegere toeneelspeelster deed denken. „Maar hoe komt ge hier, Else?" zeide ze daarna tot haar dochter. „In dit uur en in gezelschap van een jongen heer. Heb ik u daarvoor opgevoed? Waar vondt ge mijnheer von Persin?" Ze zeide dat op een streng berispenden toon. Else, die het geheele toonecl zwijgend had aangezien, wierp zich nu zonder een woord te zeggen, snikkende in de armen harer moeder. Wat was ze beminnelijk in die verlegenheidZe richtte daarbij een vreesachtigen blik op mij, alsof ze zeggen wilde: moet ik mijn pas verkregen geluk weer zoo spoedig vaarwel zeggen? Den blik van Else willende beantwoorden vatte ik het woord op en zeide: „Ik heb Else gezegd, dat ik haar bemin, dat ik haar voor altijd de mijne wilde noemen." Mevrouw von Saremba wierp op ons beiden een blik van bevrediging. „Dat is een groot geluk voor Else en ook voor mij," zeide ze vervolgens ernstig en langzaam, terwijl ze hare handen zegenend op het hoofd van haar kind legde. „Ik heb dat gehoopt, open hartig wil ik het bekennen, waut ik hel) u hartelijk lief gekregen, mijnheer von Persin. Maar," vervolgde zij schuw in de rondte - ziende, „door dat onverwachte geluk heb ik vergeten, dat gij na het nu gebeurde, aan ieder mijner woorden een andere, door mij niet bedoelde beteekenis zult geven. Ik wil trachten mij te rechtvaardigen. Kom meê van hier!" ze greep haastig mijn arm, „kom meê! En gij ook, Else! Het was slechts een droom, een woeste waanzinnige droom, en nu is alle leed voorbij. Geluk en vrede zullen in uw hart tevugkeeren en misschien ook in het mijne." Ze werd bleek en wankelde. Ik liep naar haar toe om haar voor vallen te bewaren. Zachtjes bracht ik haar naar het bed. Maar ze herstelde zich nog voor we er bij waren. Hare oogen rolden wild heen en weer; hare wangen gloeiden. „Weg, weg van hier!" riep ze. Ben ik een bedelares? Ben ik niet mevrouw von Saremba? Niet de gevierde Biedefeld? Een tooneelspeelster," aldus vervolgde zij met een verachtelijk gebaar. „Een Koningin ben ik Elisabeth, de maagdelijke, en mijne Else, ha, ha, ka! zal rijk en machtig worden. Aardsche glans zal u omgeven, mijn lieve, beminde, eenige Else. Voor u bedelde ik, voor u deed ik alles, nu echter is alle leed voorbij." Ze greep Else en mij bij de handen en trok ons de deur uit. Ik moest de beide vrouwen steunen, want ze konden geen van beiden goed op hare beenen staan. Het trof gelukkig, dat er op de nabijzijnde halt nog een droschky stond. Op den terugweg sprak mevrouw von Saremba niet tot ons, maar ze wrong als in vertwijfeling de handen en er kwamen van tijd tot tijd onverstaanbare uitroepen over hare lippen. verzoekende zijnen raadslieden de indiening van eene wets- voordragt op te dragen tot afschaffing van alle tollen op de wegen, zoowel die, welke door het Rijk, als door de provinciën, Corporation of particulieren geheven worden. Men meldt uit Giethoorn, dd. 5 dezer: «Dat het buitenland enorm veel geperst iiooi vraagt is hier duidelijk merkbaar. Worden, naar de berigten luiden, millioenen ponden geperst in de Langstraat, of aan den Maaskant, of te Zwolle en Kampen, de kwaliteit van het hooi in die streken verklaart dat er veel vraag naar is, daar dan ook met graagte f 22 a 27 de 1000 kilo's besteed wordt. Hier echter wordt minder kwaliteit geleverd, maar ook deze wordt voor f 12 16 gretig opgekocht, geperst en verzonden. Dat er veel geld verdiend wordt, lijdt geen twijfel. Jl. Zaturdag is te Leeuwarden, onder voorzitterschap van den heer H. J. Schimmel, de algemeene vergadering gehouden van het Nederlandsch Tooneelverbond. Uit het verslag van den secretaris den heer J. N. van Hall bleek, dat het aantal leden van 497 tot 807 was geklommen. Te 's Hertogenbosch en Gouda waren afdeelingen gesticht. Het Verbond genoot velerlei steun, o. a. f 5000 subsidie van den Koning. Over de tooneelschool spreekt het verslag gunstig, zij telt zes leerlingen. Het batig saldo van de Vereeniging bedroeg f 791. Het onderwerp van bespreking vormde vooral de aangekondigde vraag: of het op den weg van het Tooneelverbond ligt de leerlingen der Tooneelschool, wanneer zij deze verlaten hebben, te blijven steunen en hoe? La vie Parisienne bevat den volgenden raad aan een vriend die Holland wil bezoeken «Vertrek bij wassende maan. Dit hemelligcbaam, zooals men weet, gemaakt van aluminium en gepolijst door een Hollandsche huishoudster, geeft het licht, dat aan een waterland past. De zon is in de noordelijke landen eigenlijk nooit op haar plaats en ziet er altijd uit als een verdwaald reiziger, die te laat is gekomen voor den trein naar het zuiden. Geloof me, waarde vriend, en ge zult zien, dat ik gelijk iieb, de maan zal u het best dienen. Vermijd met zorg en opzettelijk alles wat een onhandige nabootsing is van Parijs in zake hötels, koffijhuizen, schouw- bnrgen en bals. Houd u alleen op met hetgeen een zuiver Hollandsch karakter draagt. Bijv. reis niet de boot; neem van af Antwerpen afscheid van den trein en ga daar op de stoomboot, die u te Rot terdam aan de kade zal brengen na met u gekruist te hebben door de zonderlinge slijklanden van Zeeland, waar men niets ziet dan moerassen, mondingen van rivieren, voortwoekerende zeearmen en kanalen, door zandbanken gegraven of door dijken bepaald. Gebruik zooveel mogelijk de trekschuit (wees zoo goed om treks-cheut uit te spreken). Het zijn eigenlijk dezelfde booten als die ten tijde van Lodewijk XIV of, om beleefder te spreken, van mevr. de Montespan. Deze schuiten dan, van binnen zeer gemakkelijk ingerigt, worden getrokken door een paard, waarop een jongen zit, die op de trompet blaast. Ik recommandeer u in 't bijzonder den weg van Delft naar den Haag en dien van den Haag naar de bad plaats Scheveningen. Men ziet in 't voorbijgaan de bevalligste villa's, die men zich denken kan. Een uitstapje naar de eilanden Texel, Marken en Urk zal mij genoegen doen, omdat ik u veel pleizier toewensch. Daar zult ge zeden leeren kennen, afkomstig uit den fabel- achtigen voortijd, en kleederdragten, bewonderenswaardig door smaak, grillige vormen en kleuren. Ge zult meenen een carnaval bij te wonen, waar het lageben verboden is. Geniet volop van het gezigt van windmolens; het zijn wonderen, zoo sierlijken schilderachtig zijn ze. Te «Saardam,» drie kwartier van Amsterdam, vindt men de moest volledige verzameling: 412 in een stad van 7000 inwoners. Bemoei u niet met hetgeen men een «kermis» noemt. Het is niets anders dan een feest te Saint-Cloud, maar verergerd door het misbruik van sterke dranken. Het merkwaardigst wat gij er vinden zult is, dat de houten paarden der draaimolens vervangen zijn door «houten leeuwen.» Houdt ge van scheepstimmerwerven, ge kunt zeer merk waardige gaan bezigtigen te Saardam en tegenover Rotter dam; men steke de Maas maar over. Vergeet vooral niet om eenige glazen te gebruiken van die uitmuntende aan 't glas hangende nationale dranken. Het is een goed voorbehoedmiddel in een vochtig klimaat. Vraag groene cura<;ao (groen door chinoises), persico, anisette, Schiedam (wat heel sterk) of bitter, hetgeen men zuiver drinkt, en niet met water vermengd, zooals het afschuwelijke «bruine vocht,» dat te Parijs onder den zelfden naam wordt verkocht. Ga naar kleine theaters, liever dan naar de groote; ge zult er meer bijzondere eigenaardigheden kunnen opmerken. Nog heb ik vergeten u te zeggen, dat ge in den Helder kennis moet maken met de adelborsten. Het zijn flinke jongelieden, goed ontwikkeld en zeer beleefd. Zij zullen u wel in hun sociëteit introduceeren. En dan zal na zoovele vreemde gewaarwordingen Parijs u weer dubbel bevallen.» Te Liverpool is een politieagent ontslagen en tot een boete van f 12 veroordeeld, omdat hij een getrouwde vrouw niet zijn eigene op straat gekust had. Een werkman, die zich op dit oogenblik in Pruissen bevindt, heeft den hoogsten prijs van 100,000 fr. in de Brusselsche gemeente-leening getrokken. Verslag der verrigtingen door de zeemagt in de wateren van Atsjin; vervolg. Omtrent de verrigtingen der schepen op de oostkust werden geene nadere berigten ontvangen. Zr. Ms. stoomschepen Deli en Sambas verlieten den 10 Julij Atsjins reede; eerstgenoemd met bestemming naar Sinsapore, laatstgemeld naar de westkust. Zr. Ms. stoomschip Palembang keerde dien dag terug, komende van Singapore, waar het de geleden averij hersteld had; die bodem ging den daaropvolgenden dag zijn statior ter noordkust rejoigneren. Den 14 stoomde Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes naar Poeloe-Bras, om eenige brieven en orders over te brengen, met opdragt om daarna op nieuw de baai aan de oostzijde van Poeloe-Nassi te bezoeken en zich te overtuigen, of aan de ons goedgezinde bevolking aldaar nog verder over last werd aangedaan door volk uit de VI Moekims. Dat stoomschip keerde den daaraanvolgenden dag na volbragte zending op Atsjins reede terug; verdere veront rusting van de bevolking van Poeloe-Nassi had geen plaats gehad. Door Zr. Ms. stoomschip Watergeus werden dien dag eenige granaatschoten gelost op het gebied van de VI Moekims, om eene zich aan liet strand vertoonende talrijke menschenmassa uit een te jagen. Naar aanleiding van de door den commandant der maritime middelen ontvangen mededeeling van den militairen en civilen bevelhebber, dat volgens loopende geruchten Toeankoe Daoed den 16 Julij officieel tot Sultan van Atsjin zou worden verheven en op dien dag op een vastgesteld tijd stip van uit verscheidene van onze posten het geschutvuur zou worden geopend op de omliggende plaatsen, waar voor het krooningsfeest eene talrijke vijandelijke volksmenigte was zamengevloeid, werden op genoemden datum door Zr. Ms. stoomschepen Metalen Kruis en Watergeus eenige granaten in het gebied van Toekoe Nanta geworpen. Van de zijde des vijands werd van uit een benting nabij Atsjin- hoofd met enkele schoten op de Watergeus geriposteerd; dit vuur van 's vijands zijde was echter van weinig betee kenis. In den morgen van den 16 was ter reede gekomen Zr. Ms. stoomschip Schouwen met depeches van den stations commandant ter noordkust, en om namens dezen magtiging te vragen tot tuchtiging van Sambilangan, waar de bevol king den vorigen dag op evengenoemden oorlogsstoomer, toen die zich op korten afstand van den wal bewoog, geschoten had. Ingevolge daartoe bekomen magtiging werden onder de leiding van den stations-commandant op 19 Julij d. a. v. door Zr. Ms. stoomschepen Citadel van Antwerpen, Palem bang en het inmiddels naar zijne station teruggekeerde stoomschip Schouwen de hoofdkampong van Sambilangan en eene meer westwaarts gelegen groep huizen door granaat- vuur in brand geschoten en genoegzaam geheel in de asch gelegd. Aan den heer dr. G. A. Oskamp, leeraar in de hoogeve wis-, natuur- en werktuigkunde aan het Kon. Inst. voor de Marine, is de personele titel van hoogleeraar toegekend. Benoemd: tot kantonregter te Edam, met ingang van 17 dezer, de heer mr. M. Büehner; tot griffier hij het kantongeregt te Hoorn, met ingang van 14 Deo. a. s., de heer W. D. Verschuer. Aan den Oost-Ind. ambtenaar J. van der Kemp, gewezen baas zeilmaker bij het marine-etablissement te Soerabaija, laatstelijk met verlof hier te lande, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. 11., eervol ontslag verleend uit 's lands dienst met behoud van regt op pensioen, bijaldien hij, volgens de bestaande bepalingen, daarop aanspraak heeft. De luit. ter zee 2de kl. J. J. de Bruijne, laatst behoord heb bende tot de rol van het schroefstoomschip Kijkduin, in YVest- Indië en van daar den 29 Sept. jl. teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. E. Kempe, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 30 Sept. jl. terug gekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De off. van gez. 2de kl. IJ. Bakker, behoorende tot de rol van het wachtschip alhier, en gedetacheerd aan boord van het instructie- vaartuig Ternate, wordt met den 11 dezer overgeplaatst aan boord van het schroefstoomschip Prinses Maria. Jl. Zaturdag avond is bij de opvoering van Le tour du monde, in liet Théatre des Galleries, te Brussel, de olifant met de beide personen die hem bereden, door den vloer gezakt en in den kelder onder het tooneel teregt gekomen. Alles is zonder groote ongelukken afgeloopen, maar het heeft veel moeite gekost om de viervoetige artiste weer op den beganen grond te krijgen. In Frankrijk wordt algemeen geklaagd over de lucifers regie, de slechtheid der regerings-lucifers en de bovenmatige strengheid waarmede de fiscus alle overtredingen tegen dit monopolie van den Staat straft. Dezer dagen behelsde de Figaro een brief, waarin stond dat enkele particulieren voor eigen, huiselijk gebruik zelf lucifers vervaardigen, en de minister van Financiën heeft onmiddellijk een mededeeling aan den Figaro gezonden, dat ook dit een ontduiking van de wet is, die bij ontdekking streng gestraft worden zal. Aan bittere spotternij tegen de regering ontbreekt het intus- schen niet. Zoo werd dezer dagen gevraagd, hoe de rege ring ooit in staat zou zijn om de lucifers, die van haar fabrieken afkomstig zijn, van de andere te onderscheiden. Gemakkelijk genoeg, werd geantwoord: men strijkt ze een voudig aanbranden ze, dan zijn ze niet van de regering. De boulevard des Italiens te Parijs is jl. Zondag getuige geweest van een komiek incident. Voorbij eene standplaats der huurrijtuigen passeerde een detachement van de republiekeinsche garde, toen de trompetters op eens begonnen te blazen. De paarden der rijtuigen, die meestal reformepaarden zijn, spitsten de ooren, hinnikten en gingen er in galop van door. Toen de trompetters ophielden met blazen bleven de paarden staan. De Koning heeft bij de opening der Universiteit te Madrid de volgende redevoering uitgesproken«Ik erken dat de omstandigheden moeijelijk zijn. Mijn levendige wensch is de ontwikkeling van het onderwijs te bevorderen en mede

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2