Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Frankrijk. Buitschland. Denemarken. Amerika. Stoomvaart-Berigten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Burgerlijke Stand. Gemeente Ziipe. •289ste STAATS LOTERIJ. EERSTE KLASSE. Tweede lijst: No. 3305 f 5000; No. 1368 f 2000- No, 7652 f1500; No. 210 en 567 ieder f1000; No. 6853 Er wordt tegenwoordig leder vervaardigd, niet uit huiden, maar uit kurk. Het kurkleder bestaat uit ruwe bladen kurk, aan beide zijden gedekt door dun linnen en zoo bewerkt, dat liet bij het vouwen of buigen met breekt of berst. Het weegt drie-vierde minder dan een gelijke hoeveelheid gewoon leder en kost de helft minder. Het is even lenig en niet zoo kleverig als gewoon waterproof leder. De Fransche regering en de hertog van Cambridge, bevelhebber van de Engelsche Horse Guards, hebben reeds als proeve costumes van kurkleder voor de soldaten be- steld. Voor legertenten is het nieuwe leder uitmuntend geschikt, omdat het geen water doorlaat en de hitte^ goed weêrstaat. De uitvinder heet Berski. Te Londen is het kurkleder tentoongesteld. De Zweedsclie stoomschepen zijn in den laatsten tijd ongelukkig. Thans is een stoomschip met name «Eau» (het zesde binnen weinige weken) verbrand. De Grieksche bladen melden het overlijden van mevr. Blacli, «de jeugdige Atheensche schoone,» welke onder den naam van Maid of Athens door lord Byron is bezongen. Zij bereikte den ouderdom van 76 jaren. De tooneelspeler Kean rigtte zijne maaltijden in naar gelang van het karakter, dat hij des avonds had te vervullen. Speelde hij als minnaar, dan at hij lamsvleesch, trad hij als moordenaar op, dan spijsde hij met rundvleescli en moest hij een tiran voorstellen, dan liet hij varkensvleesch opdienen. De luit. ter zee 1ste kl. P. Ie Comte, laatst belioord hebbende tot het eskader in Oost-Iudië en van daar den 13 dezer terug gekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. Tweede Kamer* Zitting van Dingsdag 19 October. De beraadslagingen over het spoorweg-ontwerp zijn voortgezet. Den groot aantal sprekers hebben de uitbreiding van het ontwerp voorgestaan, enkele zich daartegen verzet. Door de ministers van Biunenl. Zaken en Finan ciën werd geantwoord en door den eerste ten ernstigste gewaai schuwd niet verder te gaan dan het ontwerp, dat strekte tot aan- vulling der bestaande wet, voor zoover de leemten algemeen gevoeld werden. De regering blijft gezind tot subsidiëering van die lijnen, waarvoor eigen krachten ingespannen moeten worden, maar parti- culieren niet kunnen slagen. Na onderscheidene replieken, waarbij verscheidene leden zich onvoldaan verklaarden met het regeriugs- antwoord, zijn de algemeene beraadslagingen gesloten. Zitting van Woensdag 20 October. Beraadslagingen zijn ge voerd over art. 1 van het spoorweg-ontwerp. Baar eerst aan het slot, na afloop der discussiën over alle amendementen op verschil lende lijnen, de stemming zal plaats hebben, heeft het debat zich bepaald tot bespreking der drie eerste lijnenZwolle Almelo, Dordrecht—Eist, Amersfoort—Nijmegen, met de daarop voorge stelde amendementen. Heden (Donderdag) voortzetting.^ Buitenland. Door een der Parijsche regtbanken is eene min ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, omdat zij het kind, aan hare zorg toevertrouwd, in ellende heeft laten omkomen. De moeder verhaalde letterlijk: «Mijn kind stierf van den honger en had zich eene breuk geschreeuwd. Toen ik dat bespeurde was het te Iaat; het kind werd slecht verzorgd en zijn duimpje was krachteloos door het zuigen daarop.» Deze zorgvolle moeder is niet gestraft. De te Grenoble verschijnende Unité Franchise meldt, dat den 12 Oct. op de bergen in die streek een ontzettende hoeveelheid sneeuw gevallen is; die welke Sassenage bestrijken zijn geheel wit; de Eynard, een er van, had nog nooit in dezen tijd van het jaar zulk een schitterenden hermelijnen mantel als waarvan hij nu voorzien is. De winter doet zich daar te vroeg gevoelen, en inen denkt aan een felle en langdurige vorst. Van allé kanten ver tonnen zich trekvogels, zoo als eenden, kraanvogels en wilde ganzen, die gewoonlijk eerst veel later dat oord bezoeken. Zondag is te Puteaux, in het departement der Seine, onder voorzitting van den heer Jules Simon, een rozenfeest gevierd. Het deugdzaamste jonge meisje, dat, daartoe op advies van al de ingezetenen door den gemeenteraad aan gewezen, ditmaal de krans wegdroeg, was de 18jarige Berthe Bozier, in eene papierfabriek werkzaam tot onder- houd van haren ouden, bijna blinden vader. De heer Simon hield daarbij de gebruikelijke redevoering, o. a. betoogende, dat deugd en democratie uitnemend zamen- gaan en dat het onderwijs de grondslag is van het huisgezin. «W ij hebben scholen,» zeide hij volgens de radicale Eappel o. a., «vele scholen, maar één ding ont breekt ons, en dit ééne maakt, dat ik niet sterf. En ik zal niet sterven voordat ik verkregen heb datgene, waarop ik reeds 30 jaren lang heb aangedrongen, dat het oogwit mijns levens is: kosteloos, verpligt onderwijs!» Aan mijne hoorders de taak, vervolgde de redenaar, om door het ver kiezen van geschikte vertegenwoordigers dat vraagstuk uit te maken. De candidaten zouden hoog opgeven van de republiek, van Frankrijk, van zijne nooden en wenschen en regten; en zij zouden wèl doen. «Maar;» meende de lieer Simon, «leent vooral aan diegenen onder hen het oor, die voor het verpligt onderwijs in de bres springen. Hun alleen is het ernst met de grootheid en de wedergeboorte des vaderlands. Niet de grond maakt het vaderland uit, maar de burgers; en het onderwijs alleen maakt burgers.» Groote toejuichingen lokte eene zinspeling op het Keizer schap uit, toen namelijk de heer Simon zeide: «Het rijk der ligtekooijen en der dieven heeft uit!» Engeland. De Saturday Keview zegt over de inhouding van den halven interest der Turksche schuld, dat de slag, die thans gevallen is, de groote massa der fondsenhouders verrast moge hebben, maar dat geldschieters van beroep zich alleen in "den dag misrekend kunnen hebben. De verdenking, dat enkele personen door het Turksche gouvernement vooraf gewaarschuwd zijn, kan wel gegrond zijn. Het is te vreezen, dat de banken, die Turksche leeningen genegotieerd hebben, er onder lijden en de Egyptische papieren zijn van den weeromstuit gevallen, omdat de Onderkoning niet alleen even als de Sultan een Oostersch despoot, maar ook zelf een groot speculant is. De Spectator gelooft niet, dat Turkije den hal ven interest zal blijven betalen. Niemand kan de Turken er toe dwingen en door hun eergevoel en geweten worden zij er niet toe genoopt. Om verschillende redenen willen de groote mogendheden geen dwang uitoefenen. Zoolang de Onderkoning nog nieuwe leeningen sluit, zonder zich om de voorwaarden te bekommeren, kan hij interest betalen. Maar zoodra hij eens geen geld meer kan leenen, zullen de coupons niet meer betaald worden en niemand zal hem er iets om doen, waarvan hij natuurlijk volkomen overtuigd is. In het Londensche west-end is eene poging gedaan om een Servant's Rights Society op te rigten, die in de bres zal springen voor de regten van de dienstboden. Zij verlangen drie avondjes per week «om zich wetenschappelijk te ontwikkelen en zich te verzetten.» Aan de Times wordt uit Berlijn, onder dagteekening van 19 dezer, gemeld: «Engeland heeft het voorstel van Frankrijk verworpen, om gemeenschappelijke vertoogen aan de Porto te rigten naar aanleiding van de jongste financiële maatregelen. Rusland zal dit voorstel evenmin ondersteunen.» Ten langen leste, zegt de Times, heeft de regering geruststellend nieuws uit China ontvangen. Een telegram van den heer Wade, gedagteekend van den 7 Oct., meldt, dat de Chinesche regering onzen gezant de waarborgen verstrekt heeft, die hij noodig acht; dat de heer Grosvenor naar Yunnan zal gaan, om bij het opsporen der moordenaars van Margary toe te zien en dat hij (Grosvenor), ten einde zich tot die reis voor te bereiden, reeds naar Shanghai vertrokken is, waarheen de Wade hem eerstdaags volgen zou om hem zijne laatste instructies te geven. Wanneer, voegt de Times er bij, een zéé grondig kenner van 't Chinesche karakter, als de heer Wade, zegt, dat de verkregen waarborgen voldoende zijn, dan mogen wij dit gelooven. Welke die waarborgen zijn, zal ons eerst later kunnen blijkenmaar van groot gewigt is alvast 't feit, dat de Chinesche regering aan een Engelschman toestaat op terrein zelf zich te vergewissen van 't al dan niet voldoende der maatregelen, die zij nemen zal om de moordenaars van Margary op 't spoor te geraken. De tegenwoordigheid van den heer Grosvenor in Yunnan zal debevolkingdoen begrijpen welk een ernstig feit 't vermoorden van een Engelschman is. Deze concessie van de zijde der Chinesche regering beteekent dus niet weinig. Natuurlijk (zoo besluit de Times) uescnouwa worden. Nog kunnen den heer Grosvenor moeijelijkheden in den weg gelegd wordennog kan de Chinesche regering, zoo de schuldigen blijken mogten hooggeplaatste beambten te zijn, zich van de verpligting om hen te straffen zoeken af te maken. Doch, afgezien van deze kans, is 't vooruitzigt gunstig; en t ontvangen nieuws moet alle vrienden van den vrede verblijd hebben. De Times betoogt eindelijk nogmaals, welk een ongeluk een oorlog tusschen Engeland en China zou wezen; wat jammer en schade zulk een oorlog aan China brengen en wat zware kosten en verantwoorde lijkheid hij Engeland opleggen zou. De laatste berigten luiden «Het geschil met China is langs diplomatieken weg bijgelegd. De heer Wade, de Engelsche gezant, heeft Peking verlaten.» De Herald behelst een brief van den heer Gladstone, waarin deze het gerucht tegenspreekt, volgens hetwelk hij door Turkije zou zijn uitgenoodigd de Turksche financiën te regelen. Keizer Wilhelm bereikte jl. Maandag avond te halfvijf ure Milaan. Victor Emmanuel, de Kroonprins en vele hoog geplaatste staatsambtenaren wachtten hem op aan't station, kanonnen werden afgevuurd en muziekkorpsen speelden het Pruissische Volkslied. In een der koninklijke rijtuigen reed de Keizer met Victor Emmanuel naar het paleis. Met buitengewone geestdrift werden de Vorsten alom op hun weg begroet. De grijze Keizer zag er opgeruimd uit. Hij boog links en regts om de digt opeengepakte menigte te begroeten. Vooral de Piazza del Duomo bood een grootsch schouwspel aan. Duizende nieuwsgierigen hadden zich bij 't paleis verzameld en de toejuichingen waren oor zonder bekende erfgenamen na te laten. Regthebbenden worden opgeroepen, om hunne aanspraken op die bezittingen te doen gelden vóór 30 Junij e. k. Het zonderlinge van 't geval is, dat niemand eenige nabestaanden van den erflater kent. - Bij de behandeling van het proces tegen von Arnim heeft de verdediger bezwaren ingebragt tegen het mondeling verhoor van den beschuldigde, als leidende tot geen wezenlijk nieuw inzigt, na de verklaring van het O. M. en den ver dediger, dat zij den inhoud der 13 acte-stukken niet nader zouden onderzoeken dan de eerste regter deed. Het Hof heeft dezen eisch afgewezen, met veroordeeling van den eisclier in de kosten. Groot opzien baart te Munchen het volgende voorval. Op den 7 dezer is in het hótel het Bayerische Hof in ver zekerde bewaring genomen de graaf van Schweinitz, vroeger tweede luit. in Pruissische dienst. De aanleiding daartoe een aanklagt, tegen hem ingediend door den Russischen raad van legatie, den heer de Savignyzich ten huize van laatstgenoemde bevindende, maakte hij zich in het geheim meester van een portemonnaie met 600 flor. De Koning, de Koningin en Prins Johan vertrokken jl. Woensdag naar Rumpenheim en verder over Parijs naar Engeland, waar zij tot begin Dec. zullen verblijven. Zij zullen dan terugkeeren, vergezeld van de Prinses van Wallis en hare kinderen, die het Kersfeest te Kopenhagen vieren zullen. De Amerikanen hebben geen tijd om sentimenteel te worden en reliquiën te vereeren. Het paard, dat den grootsten generaal der Unie te Vicksborg heeft gedragen, is eenige dagen geleden te St. Louis als een oude knol verkocht. Een Amerikaansch blad echter brengt een andere tijding, waaruit blijkt, dat zijn landgenooten niet alle gevoel hebben verloren. Het vermaarde renpaard «American Girl» viel dezer dagen onder het rennen dood. Het was dertien jaar oud on op den ochtend van dien noodlottigen dag had men er nog 20,000 doll. voor geboden. De «Elmira Driving Park-Association» wil nu een monument ter eere van deze «American Girl» oprigten, op de plaats waar het stierf, ter waarde van 1000 doll. verscheen de Keizer met den Koning op verdoovend. Tweemaal het balcon. Er werd een hofdiner op het paleis gehouden. Onge lukkig was de bisschop van Milaan «te ziek» om daar tegenwoordig te zijn. De Cathedraal en de Piazza waren schil terend verlicht. Victor Emmanuel heeft, op het gehouden feestmaal, een toast uitgebragt op den Keizer van Duitschland. Hij zeide de tolk te zijn van het Italiaansche volk, wanneer hij wenschen uitte voor het geluk van den Keizer, de welvaart van Duitschland en de voortdurende vriendschap der beide Rijken. De Keizer verklaarde zich bijzonder getroffen over de ontvangst, hem vanwege den Koning en het land ten deel gevallen. De sympathie tusschen beide landen, de vriendschap der beide vorsten zouden een waarborg blijven voor de- handhaving van den vrede. De Bank- und Hand. Zeitung deelt mede, dat het Kreitsgerigt te Lobsens ter algemeene kennis heeft gebragt dat de heer Wiese, eigenaar van vaste goederen ter waarde van 2,400,000 m., in gemeld kanton gelegen, is overleden STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 20 Oct. Port-Saïd aangekomen. Prins van Oranje. 19 Oct. van Batavia vertrokken. c o n r a d. 4 Sept. van hier vertrokken. 13 Oct. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 13 Oct. alhier aang., vertr. 27Nov. Y oorwaarts. ies«»i.—t, i opeis aangeicoiueii.* r Prins Hendrik. 1 Aug. van Batavia vertrokken. 12Sept.alhieraangek., vertr.30Oct. *Moet aldaar 5 dagen vertoeven, ten einde eenige ondervonden schade aan den stoomketel te herstellen. De Celebes is jl. Zondag avond te Southampton gearriveerd. OND%VoUWDDin|Setimiddag D°nderdag midda* GCTROUWD: C de Vree en L. Merkelbag. O. de Waarden n ,r .Dykshoorn ei> A. Reichart. W. M. van Been en C. Li. Muller. BEVALLEN: L. Kooij, geb. Bregman, (D.). M. J. de Vries, geb. Dietench, (D.). M. W. Kwant, geb. Eijke, (D.). J. C. Veen geb. Gersen, (D.). OVERLEDENE. Timmermeester, J. M. Jongkees, 8 weken. geb. Beemster, 84 jaren. van 12 tot 19 October 1875. r wd.?tTw9,uwd Jacob hart°g en Cornelia Bakker. Cornelis Bakker en Guurtje de Graaf. GEBORENDirk, zoon van Pieter Kuiter Dz. en Gerritje Brouwer Gernt, zoon van Gerrit Roosendaal Jr. en Catharina van den Bosch. OVERLEDEN: Jan Kuiper, 2 jaren, zoon van Jan Kuiper Gz. en Jantje Duijumaijer. Cornelis Kunst, 18 jaren, zoon van Willem Kunst, overleden en Antje Koorn. Cornelis Visser, 2 maanden zoon van Menidert Visser en Reinoutje Henkes. Van 1 tot 15 October 1875. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Dirk Keesman en Elisabeth Blaauboer. GEBOREN Margaretha Cornelia, dochter van Pieter Mooijboer en Haartje Bakker. Alida Martha, dochter van Simon Thoes en Martha Catharina de Wit. Maartje, dochter van Jan Duin en Maaltje Strnijf. Antje, dochter van Gerrit Hoogvorst en Guurtje ader. Aagje, dochter van Cornelis Molenaar en Cornelia Kater Pieter zoon van Cornelis Quak en Neeltje Visser. Jan, zoon van Hendrik Zwnan en Grietje Huijer. OVERLEDENKlaas, 9 maauden, zoon van Pieter de Ruiter en Trijntje Prins. Neeltje, 11 maanden, dochter van Jan Out en Antje Hooft. Jan, 20 maauden, zoon van Jan Breed en Antje IMlenberg Jan, 3 jaren en 9 maanden, zoon van Jacob Stins en Elisabeth Geel. Hermina, dochter van Pieter Meilis en Antje Visscher. ^J01£4 ieder f 400No" 1925> 8761 en 14831 ieder f200; No. 2343, 3675, 9709, 12716 en 17245 ieder f 100. Derde lijst: No. 8077 f 20,000; No. 11890 f 1500- No. 8490, 8504 en 11861 ieder f 1000; No. 3069 f 400- ?™„12276 f 200; No" 6868> 7883> 11396> 12319, 15171,' 16032 en 16895 ieder f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2