1875. N°. 128. Zondag 24 October. 33 Jaargang. Alle handen aan het werk! Uit g'ever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Herstellingen Molenbrug. Binnenland. IIELDERSCUE EV XIEUWEDIEPER (ÖlRAYT „W ij huldigen het goed e.,s Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertcntiën: Tan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken öoiiderJnR vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot PRINS HENDRIK, geschiedt voor drukwerken den 29 October, na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 30 October, na aankomst van trein I,ten9.47 des morgens. - V De Burgemeester der gemeente Helder brengt ter openbare kennis, dat, wegens te doene herstellingen aan de Molenbrug, over het Heldersche Kanaal, DE PASSAGE VOOR RIJTUIGEN OVER DIE HRU» gedurende den 85, S6, 87 en S§ dezer maand ZAI< ZIJN AFGESLOTEN. Helder, den 22 October 1875. De Burgemeester voornoemd, STAKMAN BOSSE. Nederland heeft door Amerikaansche spoorwegkoorts schatten verloren. Enkele Nederlanders zijn rijk geworden. Wij zeggen niet, dat deze gelukkige Nederlanders de andere arm gemaakt hebben. Alleen constateeren wij, dat de kantoren en kantoortjes, die deze spoorwegleeningen aan de markt gebragt hebben, er niet slecht bij gevaren zijn. Misschien zal niemand schuldig zijn aan bedrog; van groote ligtzinnigheid en ongeoorloofde hebzucht is zeker niet iedere firma vrij te pleiten, die in 1871 en '72 waardeloos papier voor hoog geld heeft weten te verkoopen. Maar onze natie is een geduldige natie. Zij laat zich plunderen en zwijgt. Want of nu slimme Amerikanen of Nederlanders, niet minder slim of ongeoorloofd ligtzinnig, de schuldigen zijn, geplunderd is ons volk geworden. Wie is er, die niet op de eene of andere manier eerlijk verdiend geld heeft verloren door zijn goed vertrouwen in de talrijke op dik papier gedrukte prospectussen, die gouden wonderen beloofden, en niets gaven, behalve groote winst voor de kantoren, die hun naam misbruikten om deze leeningen aan de markt te brengen? Wie telt de slagtoffers der Vintcent-Brainards, der Atchison-Branch, der St. Louis, St. Eastern, der Maxwell's en hoe die dingen heeten mogen, die men voor 75 procent gekocht heeft, en waarvoor men thans tegen 15 en 20 procent geen kooper kan vinden? Huisvaders zijn eronder, die hunne spaarpenningen, weduwen, die hun schraal inkomen, weezen, die hun geheel bezit, zagen verdwijnen in de zakken van slimme Amerikanen en hunne medeplig- tigen. Maar wij zijn een geduldig volk! Onze justitie is ons waardig. Als een jongen 's nachts een appel uit een boomgaard steelt, komt de geheele staatsmagt, burgemeester, veldwachters, regters van instructie, Provinciaal Geregtshof en des noods de Hooge Raad er bij 'te pas. Als Nederland millioenen en millioenen verliest door beurs-operatiën, die alle vermoeden opleveren van te vallen onder de strafwet, dan zwijgt de justitie; ze neemt een voorbeeld aan de slagtoffers. Soms is er een der geschoren schapen minder geduldig dan de anderen. Soms heeft de hand van den scheerder met de wol ook een stuk van de huid medegenomen. Soms klaagt een ongelukkig aandeelhouder overluid. Iedereen geeft den man gelijk. Maar er gebeurt niets en nog eens niets. De man had even goed niet kunnen klagen. Van tijd tot tijd worden er bijeenkomsten gehouden van houders van aandeelen en obligatiën van de een of andere noodlijdende spoorweg-maatschappij. Men benoemt dan eene commissie; liefst worden daarin juist de firma's gekozen (zeker om der onpartijdigheidswilledie de effecten vaan dé markt hebben gebragt en er wel bij gevaren zijn, de aandeelhouders storten eene zekere som per aandeel «uoor de kostenen na verloop van korter of langer tijd komt de commissie met een voorstel tot regeling voor den dag, dat onvermijdelijk daarop neerkomt, dat de aandeelhouders zoo goed als niets krijgen. Onvoorbereid en zonder vol ledige inlichtingen mogen zij dan kiezen tusschen het regelings-voorstel enniets, tusschen bijna niets en geheel niets. Soms wordt dan de een of ander eerlijk man, die twee, drie duizend gulden betaald heeft, voor wat nu blijkt, ter zijner keuze of geheel, of bijna niets te zijn, boos en verontwaardigd, en zegt in duidelijke woorden zijne meening. Zoo zeide op de jongste vergadering van aandeelhouders der Paul en Pacific de heer van Assendelft de Coninch met duidelijke woorden, dat hij niet geduldig verkoos te zijn, en het alleronaangenaamst vond geplunderd te worden hij riep de steun van de dagbladpers in om openbaarheid te geven aan en licht te verspreiden over de middelen, die gebezigd zijn om de zoogenaamde Amerikaansche spoorwegen te doen strekken om zooveel scliats, zoovele zuurverdiende spaarpenningen en eerlijk verkregene winsten van eigenaren te doen veranderen. Men zou meenen, dat die roep weerklank moest vinden. Het Handelsblad van Donderdag 14 dezer is geschikt, die illusiën te ontnemen. Op vrij hoogen toon verklaart dat blad geene onbewezene beschuldigingen te willen ver breiden, en raadt geduld en zwijgen aan. Niemand vorderde dit van de pers. Men vroeg haar alleen een onderzoek op zich te nemen, dat de krachten van particulieren te boven gaat. Alleen de groote dagblad pers, die over zooveel bronnen van informatie beschikt, zou dit werk kunnen doen, zoude eene schifting kunnen maken tusschen de uitgevers dier spoorwegwaarden, die zelf dupes en slagtoffers zijn geweest, en die anderen, die zich gewarmd hebben bij bet vuur, waarin zij anderen verbrandden. Zijn er die? Wij weten bet niet, en kunnen het niet bewijzen. Maar wij vermoeden het, en juist om het bewijs, van schuld of onschuld om 't even, om licht in deze treurige zaak is 't ons te doen. Voor ons is die taak eene onmogelijkheid. Wij hebben er de proef van genomen. Van eene onderneming «de Maxwell-landgrant and railway cornp.,» hebben wij alles verzameld, wat voor ons verkrijgbaar was. Maar dat is niet genoeg; zonder ingewijd te zijn in de geheimen van de beurs, zonder kennis van bijzonderheden, liandels- relatiën, enz., zonder de mogelijkheid om getuigen en deskundigen te hooren, kan zoodanig onderzoek wel eene persoonlijk sterke overtuiging geven van schuld of onschuld, maar volledig bewijs is langs dien weg niet te verkrijgen. De juiste wijze van bandelen in deze zaak is aange wezen door een zestal ingezetenen van Amsterdam, die zich gewend bebben tot de Tweede Kamer met verzoek gebruik te maken van het regt van enquête, en een onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop men de Nederiandsche natie spoorweg-papieren voor geld heeft weten te doen ruilen. Zulk een onderzoek kan alleen de schuldigen aanwijzen. Aantoonen, wat er waar is van de verhalen, die iedereen kent, en die men elkaar toefluistert, dat het kantoor van A. dezen spoorweg heeft aan de markt gebragt, wetende, dat die niet bestond, en het kantoor van B., de onwaarheden van dat prospectus willens en wetens door hare handteekening geloof heeft verschaft. Zulk een onderzoek is een zedelijke pligt, voorgeschreven door het belang der openbare orde, en door het geschonden regt. Engeland heeft in deze het voorbeeld gegeven. De enquête door het Engelsche Parlement gehouden heeft bewezen, hoe beursprijzen gemaakt worden, en het publiek bedrogen. Zulk een bewijs moet ook voor Nederland geleverd worden. Zal de Tweede Kamer zulk een onderzoek gelasten? Laten wij ons daarover geene illusiën maken. Er behoort daarvoor zeer veel moed; want het is te verwachten dat dit onderzoek een helder licht zal verbreiden over handelingen, die als bij stilzwijgende overeenkomst met een sluijer bedekt zijn gebleven, en een storm van veront waardiging zal wekken in het land. Alles zal er dus van afhangen, of wij weêr blijven «rustige Hollanders,of dat wij de handen uit den mouw steken. Als die enquête niet gevraagd wordt door zes Amsterdammers, maar door honderden en duizenden in het geheele land, dan zal zij zoel gebeuren. Als wij niets doen, omdat onze buurman niets doet, dan zal zij niet gebeuren. Als ieder onzer die schade geleden heeft, of een vriend is van licht ook op de beurs en de fondsenmarkt, zich rigt tot de Kamer ter ondersteuning van het Amsterdamsche adres, dan zal-het wel gebeuren. Alle handen dan aan het werk; eene vraag om «meer licht en scherp onderzoek» is altijd geoorloofd, meer dan dat, is pligt! En niet uitstellen tot morgen. Deze verliezen zijn geleden. Maar van daag of morgen breekt eene nieuwe speculatie woede uit. Laat ons dan op eene enquête kunnen wijzen, als eene waarschuwing voor de zwakken, eene les voor de verstandigen, en eene bedreiging voor hen, die «geld maken van papier.» HELDER en NIEUWEDIEP, 23 October. Bij de Directie der Marine alhier ji. Donderdag verkocht 5 stoomketels en een stel scheepsstoomwerktuigen van 450 paardenkracht nominaal. De hoogste inschrijving was van de firma Cijfer Zn., te Rotterdam, voor de som van f 40,628. De rederijkerskamer Olympia zal Woensdag 27 dezer hare eerste buitengewone vergadering houden in dit saizoen. Het Koninklijk Instituut voor de Marine, met 3jarigen cursus, zal, naar men verneemt, het volgende jaar in een 4jarigen cursus veranderd worden. De leervakken zullen dan tevens worden vermeerderd met de Hoogduitsche taal, Maleisch en chemie. De laatste oefeningen der artillerie alhier met de 23 cM. zijn in deze week afgeloopen. Het doel was, om de zekerheid van het schot te kennen op een vaartuig, dat met volle kracht door een sleepboot werd voortgesleept. De sleepboot liep 121 mijls vaart en het kleine vaartuig dat op sleeptouw was, werd op een afstand van drie kabel lengten uit den wal, vijfmaal van de 22 schoten getroffen. De andere projectielen vielen zoo digt bij het doel, dat het als zeker kan worden aangenomen, dat zij, op een vaartuig van grootere afmeting, allen treffers zouden zijn geweest. Het schip Harlingen, kapt. de Boer, van Sundsvall naar Harlingen, op de Laan bij Texel vastgeraakt, is nog vol water; men is bezig den inventaris te bergen en zal trachten door liet lossen van den deklast liet schip te ligten. Beroepen te Middelburg, ds. G. Doedes, pred. te Velsen; te Vlissingen ds. E. W. Heinecken, pred. te Renswoude. De heer dr. W. C. van Manen, van Winkel naar Zierikzee beroepen, aanvaardde jl. Zondag zijne bediening met eene rede over 1 Job. I 3. Het berigt als zoude ds. J. H. van Hoogstraten, te Krimpen aan den IJssel, liet beroep naar Winkel hebben aangenomen, heeft zich nog niet bevestigd. In eene vergadering van leden der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is de lieer mr. A. P. de Lange, advocaat aldaar, tot voorzitter der afdeeling benoemd, terwijl de lieer S. C. Coster (aftredend voorzitter) als candidaat voor lid van liet hoofdbestuur werd gekozen. Tevens werd in deze vergadering besloten f 25 bij te dragen voor den in 1876 te houden wedstrijd van stoomdorschwerktuigen. Gelijk bekend is, heeft eenige dagen geleden de pleg- tige opening plaats geliad van de Prins-Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee. Omtrent de inrigting van liet gebouw en de wijze van verpleging der arme vissclierlieden, zoo mannen als vrouwen, deelt de N. R. C. bet volgende mede Behalve eene spreekkamer en nog een voorvertrek voor den vader en de moeder, aan wie het toezigt zal worden opgedragen, bevat de woning eene ruime eetzaal voor de verpleegden, waar ruimschoots aan de eischen van verwar ming en verlichting wordt voldaan. Voorts zestien slaap vertrekken, waarvan vier elk voor twee personen bestemd. Voor degelijke voeding, ligging en voegzame kleeding der arme gasten wordt op onbekrompene wijze gezorgd. Maar ofschoon het asyl voor ongeveer 20 personen is ingerigt, zullen er voorloopig slechts 10 worden opgenomen, daar de financiën nog niet toelaten aan het geheele plan uit voering te geven, hoewel de diaconie of het armbestuur, waartoe ieder behoort, die hier wordt opgenomen, eene kleine jaarlijksche bijdrage voor hare gealimenteerden betaalt. Op dit oogenblik zijn reeds vijf behoeftige oude vissclierlieden, twee mannen en drie vrouwen, in de Prins- Hendrik-Stichting gevestigd. Het voorloopig getal zal intusschen spoedig vol zijn, want de aanvragen overtreffen reeds het aantal nog vacante plaatsen. Sinds de laatste veertien dagen heerscht onder het rundvee te Winkel de tongblaar, die zich steeds meer uit breidt. Bij de schaarsclite van gras in de weide en het bij uitstek gure weder lijden de dieren dubbel, terwijl de veehouders, voor wie dit jaar toch niet onder de gunstigste kan gerekend worden, opnieuw schade ondervinden, daar, gelijk bekend is, liet melkgeven van met die kwaal bezochte runderen nagenoeg geheel ophoudt. Aan mej. M. H. Viervant, van Hoorn, is de acte voor Engelsche taal- en letterkunde toegekend. De financiëele toestand der Werkmansvereeniging te Hoorn, die tegenwoordig 197 leden telt, is zeer gunstig. Uit de rekening en verantwoording over liet afgeloopen jaar blijkt, dat er een voordeelig saldo is van f 662.01. De ontvangsten waren f 1107.46 en de uitgaven f 445.45. Deze gunstige uitslag gaf in de laatstgehouden vergadering aanleiding tot een voorstel, dat met bijna algemeene stemmen aangenomen werd, om voortaan aan de weduwe van een overleden lid gedurende tien weken uit de kas der ver- eeniging wekelijks drie gulden uit te keeren. De gemeenteraad te Hoorn heeft met algemeene stemmen besloten, de H. Burgerschool met 4jarigen cursus te veranderen in eene met 3jarigen. Het onderwijs zal zóó worden ingerigt, dat die drie jaren een afgerond geheel vormen en ook gelegenheid geven tot aansluiting aan eene school met öjarigen cursus. In het personeel zal eenige verandering plaats hebben. Tevens werd besloten, de hoogste klasse van de voorbereidende school af te schaffen, waardoor eene betere aansluiting tusschen de beide genoemde inrig- tingen van onderwijs tot stand wordt gebragt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1