1875. N°. 130. Vrijdag 29 October. 33 Jaargang. BEKENDMAKING. BEKENDMAKING. RIJKSTELEGRAAF. HONDSDOLHEID. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EN iVIEUWEDlEPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Vcrichijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. n franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N". 163. Prijs der Adyertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaats-ruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar PacLang en Batavia, te ver zenden per mailboot PRINS HENDRIK, geschiedt voor drukwerken den 29 October, na aankomst van trein III (Noordholl. Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven j den 30 October, na aankomst van trein I, ten9.47 des morgens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het TWEEDE SUP PLETOIR KOHIER VAN DEN HOOFDELIJKEN OMSLAG voor het jaar 1876, den 22 dezer door hen voorloopig vastgesteld en van heden af gedurende de eerstvolgende veertien werkdagen, op de gewone kantooruren, voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 26 October 1875. L. VERHEY, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Helder vestigt de aandacht van heeren Gezagvoerders van schepen en wie bet verder mogt aangaan, op de hieronder volgende kennisgeving van den Minister van Fi nanciën, betreffende de thans eenigszins gewijzigde ligging van den telegraafkabel in de Zuiderzee, tot verbinding van Vlieland met den Erieschen wal, bij Harlingen. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 27 October 1875. STAKMAN BOSSE. No. 34. De Minister van Financiën brengt ter algemeene kennis, dat door het herstellen en verleggen van den telegraafkabel in de Zuiderzee tusscben de Friesche kust en het eiland Vlieland, aan dien kabel gedeeltelijk eene andere rigting is gegeven. Hij ligt thans van het Noorderbastion te Harlingen in west-noordwestelijke rigting, volgens het miswijzend kompas, naar de Blaauwe Slenk; voorts in dit vaarwater ongeveer 50 meter benoorden de zwarte ton B. S,, No. 8, ongeveer 25 meter beoosten de zwarte ton B. S.. No. 7, en ongeveer 50 meter beoosten de zwarte ton B. S., No. 6; vervolgens ongeveer 50 meter bezuiden de witte tonnen No. 4 en 3 en ongeveer 50 meter benoorden de witte ton No. 2. Ruim 600 meter bewesten de laatstgenoemde ton ligt de kabel dwars door het vaarwater in nagenoeg noordelijke rigting op de zwarte ton B. S., No. 1, aan, en voorts tusschen deze ton en den wal van den Grienderwaard en langs dezen wal in noordwestelijke en noordelijke rigting tot op een afstand van ongeveer 600 meter van de ton der Pannenplaat: verder in noordwestelijke rigting door den Vliestroom tot digt onder den wal van de Rigchel of Roode tonnenplaat, daarna langs dezen wal in noordelijke rigting tot het punt waar de Veldkaap zich even bewesten het telegraaf kantoor op Vlieland vertoont. Hier is de kabel op de Rigchel geland en geslagen om een op deze zandplaat ingeheiden paal. Tot aanduiding van de rigting waarin de kabel den Vliestroom snijdt, zijn op de Rigchel twee kaapjes geplaatst, die, wanneer men ze zoowel onderling als met de strandkaap op Vlieland in één ziet, aanduiden, dat men zich boven den kabel bevindt. Gezagvoerders van schepen, loodsen en wie het verder mogt aangaan, worden dringend uitgenoodigd, het ankeren van schepen op plaatsen waar de kabel ligt, en iedere beschadiging van den kabel, op welke wijze ook, te vermijden. Namens den Minister, 's Gravenhage, De Secretaris-Generaal, den 13den October 1875. BARTSTRA. De Burgemeester der gemeente Anna Paulowna, Gezien een schrijven van zijn ambtgenoot van Wieringer- waardf houdende mededeeling dat een hond van daar afkomstig en in deze gemeente afgemaakt, volgens ver klaring van den districts-veearts vermoedelijk aan honds dolheid is lijdende geweest, Overwegende dat het mitsdien raadzaam is gevolg te geven aan het bepaalde bij art. 3 der Wet van 5 Junij 1875 (Staatsblad N°. 110), Beveelt dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag van heden en dus tot den SI Februarij 1876, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geene openbare middelen van vervoer zijnde) in deze gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het model door Z. Ex. den Minister van Binnenlandsche Zaken vastgesteld en waarvan een exemplaar ter Secretarie der gemeente ter bezigtiging ligt. Overtreding wordt gestraft met een geldboete van 3 tot ÏO, terwijl bij ontdekking de hond in beslag wordt genomen of afgemaakt. Anria Paulowna, 21 October 1875. De Burgemeester voornoemd, bij afwezen, J. VAN GIJTENBEEK, Wethouder. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 October. Met de mailboot Holland worden hiér verwacht zeven prachtige koningstijgers, bestemd voor acclimatatie-tuinen. De rederijkerskamer Olyrflpia gaf gisteren avond in Tivoli haar eerste buitengewone vergadering in dit saizoen. Zeer verdienstelijk werd opgevoerd het treurspel Montigny Een geanimeerd bal besloot als altijd deze aangename bijeenkomst. Dat de verschillende inrigtingen, door het plaatselijk departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen in 't leven geroepen, blijkbaar aan hare bestemming beantwoorden, bleek o. a. weer jl. Dingsdag avond, toen de Commissie voor Volksvoordragten de eerste bijeenkomst in dit saizoen deed plaats hebben. Reeds geruimen tijd vóór den aanvang waren er geen entree-kaarten meer te verkrijgen, en was de zaal van Tivoli met hoorders gevuld. Het eerst beklom de heer K. Lastdrager het spreekge stoelte; hij wijdde een warm woord van hulde aan zijn ontslapen vriend, den heer C. J. Blok, die, ook als bestuurs-lid van de Commissie voor Volksvoordragten, ijverig medewerkte om volksbesehaving en daardoor volks welvaart te bevorderen. De heer W. Thie Fz. hield eene lezing over de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen; hij wees op het doel, dat met de stichting dier heilzame vereeniging werd beoogd, op de middelen, daartoe aan gewend en op het verheven oogmerk dat zij zich ook voor de toekomst voor oogen blijft stellen. Vervolgens droeg de heer D. Dekker een zijner novellen voor, getiteld Eene kersvertelling. De strekking van dit stukje was: hebt menschen en dieren lief; weest verzekerd, dat uit weldoen de heerlijkste zegen ontspruiten blijft ook te midden van moeijelijke levensomstandigheden op God vertrouwen. Door een sterfgeval in de familie van een der leden van de Vereeniging 't Geluk, kon de opvoering van een tooneel- stukje geen voortgang hebben. Ter vervanging van die werkzaamheid, werden door de heeren J. Schuit en J. C. J. Graat voordragten gehouden. Eerstgenoemde droeg voor «Neerlands vlag,» van den luit. kol. Schraver; laatstgenoemde «Uitgefloten, eene vertelling van de Maan,» vanGerardJr. Met blijkbare belangstelling werden de verschillende werk zaamheden van dezen avond, die door muziek-uitvoeringen werden afgewisseld, door het talrijk gehoor gevolgd. De schelvischvangst, pas aangevangen, levert reeds gunstige resultaten. Enkele visschers kwamen hier aan met 200 stuks. De prijs was f 70 't groot honderd. Als er sprake is van voorspoedige zeereizen dan mag zeker niet onvermeld blijven, dat het eergisteren hier bin nengevallen barkschip Catharina Elisabetli, gezagvoerder A. G. Rijnsaardt, in den loop van dit jaar in den ongelooflijk korten tijd van 142 dagen, driemaal de reis naar Sundswal en terug heeft gedaan. De laatste reis werd heen en terug in 35 dagen volbragt. Gisteren nam een ingezeten dezer gemeente, ten gevolge van huiselijke onaangenaamheden, het radelooze besluit om zich te «gaan verdoen.» In vliegende vaart ijlt hij naar den zeekant en stapt moedig in zee. 't Schijnt echter dat het kille en natte zeewater eenige reactie bij den wanhopigen echtgenoot teweegbragt. Aarzelende deed hij nog eenige stappen verder, totdat het water zijn middel bereikte en reeds scheen hij plan te maken om maar liever «op 't drooge» te gaan, toen hij opgemerkt werd door een paar palingvisschers, die naar hem toevlogen om hem even nog «kopje-onder» te dompelengelukkig wist hij dat voornemen bijtijds te ontloopen. Naar wij ver nemen is hij, met een nat en vuil pak 'thuis komende, door zijne gade behoorlijk afgedroogd, in voege, zooals zulks vroeger bij 's Rijks Marine, na een koelbad, te doen gebruikelijk was. De heeren J. Verweij de Winter, J. C. Reijers en A. Franke, van hier, hebben jl. Dingsdag te Haarlem de acte bekomen voor de gymnastiek. Bij Kon. besluit van den 1 Sept. 11. zijn goedgekeurd de statuten der Vereeniging voor lijkverbranding, gevestigd te 's Hage. Het doel der Vereeniging is: de invoering der lijkverbranding in Nederland te bevorderen. Zij tracht haar doel te bereiken door: a. bij de Wetgevende Magt aan te dringen op zoodanige wijziging van de wet op het begraven, dat ook het verbranden van lijken worde toege laten; b. juiste begrippen te helpen verspreiden omtrent het begraven en het verbranden van lijken; c. een fonds te vormen voor het oprigten van lijkovens, hetzij door de Vereeniging alleen, hetzij door haar gezamenlijk met andere Vereenigingen of met gemeentebesturen en voor het ver- leenen van tegemoetkoming in het vervoer van lijken naar lijkovens. In de Staatscourant komt voor een Kon. besluit van den 21 dezer, waarbij aan de firma van der Slik en Co., te Dordrecht, onder de benaming «Aurora,» concessie wordt verleend voor de ontginning van steenkolen over eene terreinsuitgestrektheid van ongeveer 450 hectaren, gelegen in de gemeenten Heerlen en Voerendaal. Art. 1 van het ontwerp-spoorwegen, dat jl. Dingsdag middag door de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met 68 tegen 5 stemmen is aangenomen, bevat thans de volgende lijnen 1. Zwolle naar Almelo; 2. Dordrecht langs Gorinchem en Tiel naar Eist; 3. Amersfoort langs Rhenen naar Nijmegen; 4. De Zaanstreek langs Purmerend en Hoorn naar Enk huizen 5. Stavoren langs Hindeloopen en Sneek naar Leeuwarden; 6. Nijmegen naar Venlo langs den linker-Maasoever; 7. Rotterdam of Schiedam langs Vlaardingen en Maas sluis naar den Hoek van Holland; 8. Zwaluwe naar 's Hert'ogenbosch 9. Groningen naar Delfzijl. Jl. Dingsdag werd te Texel door het Roomsch Catholiek parochiaal kerkbestuur publiek aanbesteedhet bouwen eener kerk met toren en pastorie te de Cocksdorp, volgens teekening en onder beheer van den heer; Y. Bijvoets Gz., architect te Amsterdam. Van de zés ingekomen billetten bleek de minste inschrijver te zijn de heer L. van der Ploeg, voor de som van f 20,980. Voor de dienst in Nederlandsch-Indië zijn henoodigd1 tien onderwijzers der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, die in het bezit zijn eener acte van. bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer en van: eene aanteekening voor eerié vreemde taal, bij voorkeur de Fransche. De eischen en voorwaarden zijn in de Staatscourant gemeld. Bij de jongstgehouden gemeenteraads-vergadering te Purmerend had het volgende plaats. Nadat alle verzoeken om tractements-verhooging van meest alle gemeente ambtenaren (van den burgemeester af tot den veldwachter) van de hand werden gewezen, omdat, er geen geld was,' een motief, dat met het oog op den bij uitstek gunstigen toestand der gemeente allen grond mist, kwam ook het voorstel ter tafel om de wedde der hulponderwijzeres aan de school voor M. O. L. O. te verhoogen. Volgens de aanteekening van den secretaris staakten omtrent dit voorstel de stemmen, en zou dus de zaak, volgens art. 50 der gemeentewet, zijn aangehouden tot eene volgende ver gadering, als niet één uit de toehoorders, die 6 voor en 4 tegen genoteerd hadden, den Raad op dat misverstand gewezen had. Het traetement der bedoelde hulponder wijzeres werd alzoo, dank zij de vergunning door art. 43 der gemeentewet aan het publiek verleend, van f 600 op f 700 gebragt. Jl. Dingsdag werd te Beverwijk aanbesteed: het bouwen eener parochiale school met liefdegesticht. Van 15 inschrijvers was de heer P. Langendijk aldaar de minste en wel voor f 12,809. Op grond dat ons nationaal vermogen door de jongst gesloten Amerikaansche spoonvegleeningen een zwaar en zeer gevoelig verlies heeft geleden, verzoeken 56 Amster- damsche firma's aan de Tweede Kamer «eerbiedig, doch met den meesten ernst, met het oog op onze in de waag schaal gebragte volkswelvaart, naar aanleiding van het in art. 90 der Grondwet uitgesproken regt, een onderzoek in te stellen naar dé oorzaken die de genoemde daling, met name van de obligatiën der Vincent-Brainard en zoovele andere, hebben -té-weeg gebragt en tevens zoo mogelijk, op het voetspoor van 't Britsche Parlement, de middelen te beramen, die dergelijke rampen voor de toekomst zullen onmogelijk maken.» Het orgel in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd jl. Dingsdag middag, ten aanhoore van een betrekkelijk klein, doch uitgelezen publiek, voor de eerste maal openlijk bespeeld. Organist was de heer Alex. Guitmant uit Parijs. De lof, dien men aan de instrumenten van Cavaillé-Coll toeschrijft, blijkt niet overdreven te zijn; want de schoone, edele klank van het orgel in het Paleis voor Volksvlijt heeft onze verwachting nog verre overtroffen. In de groote zaal der sociëteit «Vereeniging» te Haar lem heeft jl. Woensdag de 5de veiling plaats gehad van drooggemaakte gronden in het IJ, toebehoorende aan de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij. Geveild werden 369,7046 en opgehouden 35,7425HA. Verkochtzijn333,9621 HA. voor f 599,086 of gemiddeld f 1795 per HA. Het hoogste bod bedroeg f 2100, het laagste f 975 per HA. De heer K., te 's Hage wilde jl. Zaturdag avond zijn hondje een oogenblik buiten, laten rondwandelen. Het dier viel in de gracht en bij zijn pogingen om het te redden verloor de heer K. het evenwigt en raakte eveneens in de vaart. Toen men hem na een betrekkelijk geruimen tijd op het drooge bragt, was hij reeds stervende en, ofschoon dadelijk naar het gasthuis vervoerd om daar nog de noodige hulp te verkrijgen, mogt het niet meer gelukken de levensgeesten op te wekken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1