Benoeming-en, enz. STATEW-GENERAAL. België. Frankrijk. Engeland, Duitschland. Bij de firma Lazare te 's Hage zal eerstdaags te bekomen zijn, de Type-writer, zijnde de schrijfmachine waarvan onlangs in de pers melding werd gemaakt. Twee a driemalen sneller kan men door zeer korte oefening met dit werktuig leeren schrijven. Men produceert dan van 30 tot 60 woorden per minuut, tegen 15 a 30 met de pen. En dat zonder hand, borst, ligchaam of zelfs oogen te vermoeijen, want ook blinden kunnen er mede schrijven. Het is een toestel in den vorm der gewone naaimachine, dat werkt als de sedert eenige jaren ingevoerde druk- telegraaf van Hughes. In 4 regels zijn 44 toetsen (met letters, cijfers en leesteekens) geplaatst, die als piano- toetsen des noods met één vinger door den schrijf-machinist slechts behoeven te worden aangeraakt om druk-schrift te verkrijgen. In Amerika is ze reeds veel in gebruik. De prijs is 125 dollars d. i. f 375. Bij sententie van het Hoog Militair Geregtsliof, te Utrecht, in hooger beroep gewezen, is een soldaat, die wegens het met een lossen patroon schieten naar een persoon, waardoor verwonding en beletsel om te werken gedurende meer dan twintig dagen is ontstaan, door den Krijgsraad te 's Bosch onder het aannemen van verzach tende omstandigheden veroordeeld was tot drie maanden celstraf thans veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis straf van een jaar. Twee jaren geleden werd uit Scherpenisse berigt, dat zekere ongehuwde moeder K. W. op aanvraag in eene advertentie haar tweejarig kind had afgestaan aan een onbekenden heer, die per rijtuig het meisje afhaalde, ver klarende dat haar eene schoone toekomst wachtte en ver volgens met haar naar Bergen-op-Zoom en verder per spoor vertrok, zonder eenig narigt te geven waarheen. Sedert dien tijd verdiepte men zich daar in gissingen wat van de kleine zou geworden zijn; tot dat eénige weken gele den, onverwachts een ander vreemd heer per vige- lante arriveerde, onderzoek deed waar bovengenoemde moeder woonde en deze daarna haar kind teruggaf, zonder te zeggen wie hij was, of vanwaar hij kwam. De kleine is nu een lief meisje van 4 jaren; te oordeelen naar de kleeding, is zij niet bij rijke lui woonachtig geweest. Zij antwoordt op de vraag, waar ze gewoond heeft: «te Amsterdam en ook te Haarlem.» Of dit echter zoo is, of wel dat men der kleine deze woorden heeft in den mond gelegd, is moeijelijk uit te maken, maar zeker is het dat de geheele toedragt dezer historie nog al sensatie heeft gemaakt. In de afgeloopene week zijn uit de Meijerij van den Bosch niet minder dan 270 stuks vette kalveren naar Engeland verzonden, die eene waarde vertegenwoordigen van ruim f 20,000. De handel in tabak wordt te Arnhem levendiger. Men besteedt thans voor dit product f 50 k f 60 de 100 kilo. Onder de conditiën voor eene dezer dagen te Wommels verhuurde boerenplaats vond men ook deze, zeker tot nog toe geheel vreemde, dat de huurder geen petroleum mag branden. Men verneemt dat de andere boeren van denzelfden eigenaar een beleefd verzoek hebben ontvangen, om in de nog loopende huurjaren het gebruik van petroleum na te laten. Bij het einde van den huurtijd wordt het dan ook als conditiën gesteld. Generaal Verspijck, die een paar maanden te Batavia wegens familie-aangelegenheden vertoefde, keerde 20 Sept.jl. per Fransche mail naar Europa terug. Zekere vrouw Antonie P., te Pilsen, schonk eenige dagen geleden het leven aan een drieling. Daar dit reeds het vijfde geval van dien aard is, zijn de wakkere echtelieden eenigszins ongerust over de hoegrootheid van den zegen die hun te wachten staat. De vrouw is 23, de man 26 jaren oud; voorloopig hebben zij nu dertien gezonde kinderen, daar er twee gestorven zijn. Op den dag der afreis van den Prins van Wales naar Indië, bestond de laatste pagina van den Times uit eene enkele advertentie, waarvan de inhoud op niets anders betrekking had, dan op een extra-nommer van de Ulustrated London News, dat uitsluitend over Indië handelde en den volgenden dag tegen den prijs van één shilling (60 cent) het licht zou zien en hoofdzakelijk uit gravures van ouderen en nieuweren datum zamengesteld was. De annonce bestond evenwel noch uit eene enkele compacte massa, noch uit een aantal groote regels, zij was op Engelsche wijze in ver scheidene honderde kleine annonces verdeeld, welke echter natuurlijk allen op het gezegde Indische nommer betrek king hadden, den inhoud daarvan op alle mogelijke wijze beschrijvende en de nieuwsgierigheid van het publiek opwek kende, zeker een zeer practisch systeem, daar ieder dus gemakkelijk vinden kan, wat hij wenscht en evenmin door de grootte der advertentie afgeschrikt wordt, als wel slechts een oppervlakkigen spoedig verdwijnenden indruk bekomt, zooals bij advertenties met weinig tekst en groote letters het geval is. Eene pagina van den Times kost echter minstens 250 p. st. (f 3000) en 't is dus wel een bewijs voor den ondernemingsgeest der uitgevers van de Ulustr. London News, dat zij er niet tegen opzagen, voor een enkel nommer van hun blad eene dergelijke som aan adver- tentiekosten te besteden. (Boekdr. Nbld.) Zekere heer Hankey, wonende in Queen Ann's Gate, te Londen, was sinds jaren een groot liefhebber van branden. Boven op zijn huis had hij een observatorium laten maken, waar hij 's avonds zijne sigaar rookte, terwijl zijn rijtuig steeds ingespannen stond, gereed om zoodra hij van op zijn toren de schemering van een brand bespiedde, hem snel daarheen te voeren. Doch het vuur, welks vernielingswerk de heer Hankey zoo gaarne beschouwde, heeft hem op zijne beurt bezocht en geheel zijn huis, met observatorium en al, in de asch gelegd. Na den olifant, een drommedaris. In de «Reis naar de maan,» de féerie met muziek van Offenbach, die eerstdaags te Parijs wordt opgevoerd, ver schijnt een drommedaris ten tooneele. Nu nog een rhinoceros of een nijlpaard, en de menagerie is voltallig. Apen, honden en paarden hebben uitgediend! De heer dr. H. de Coek, arts, is met ingang van den 1 Nov. a. s. benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zeemagt. De luit. ter zee 1ste kl. P. J. Zaal en de off. van gez. 1ste kl. J. O. D. Steendijk, worden met den 1 Nov. a. s. geplaatst respect, aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis en in de rol van het wachtschip alhier. Aan A. J. van Eeken, opperschipper in het vaste korps dek- en onderofficieren, B. H. Gallee, bootsman en J. Schouten, matroos lste kl., is toegekend de gouden medaille, ter geheele grootte, voor vijftig jaren eerlijke en trouwe dienst. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 26 October. Alle amendementen op art. 1 der spoorwegwet zijn verworpen, behalve dat van den heer Heydenrijck: Amersfoort—BhenenNijmegen, dat der Commissie van rapporteurs tot doortrekking tot den Hoek van Holland en dat van den heer van Wassenaer om, in plaats van Breda's Bosch, Zwaluwe 's Bosch te stellen. Daarna is 't llegerings-artikel 1 aangenomen met 68 tegen 5 stemmen. Zitting van Woensdag 27 October. Na verwerping van alle amendementen op art. 2 is de spoorwegwet in haar geheel aange nomen met 65 tegen 7 stemmen. Uit het voorloopig verslag der Commissie van rapporteurs omtrent de kiestabel blijkt, dat het oordeel van vele leden over de wijze, waarop de regering deze aangelegenheid behandeld heeft, niet gunstig is. Het onderzoek van het eerste ontwerp was nutteloos geweest; het tweede ontwerp moest, als ware er niets voorafgegaan, in de afdeelingen worden overwogen. Werd reeds hierdoor afdoening in de vorige zitting schier onmogelijk, wederom zond de minister van Binnenl. Zaken, in plaats van op een drietal eenvoudige vragen te antwoorden, een geheel nieuw ontwerp in, waarvan ten derden male verzending naar de afdeelingen noodig bleek. De minister kan daarbij het veiwijt niet ontgaan, zijne voordragten met weinig zorg te hebben voorbereid. Met de voorgestelde wijzigingen was men over het algemeen weinig ingenomen; legde men zich neder bij het denkbeeld, het ledental in de Kamer met een drietal te vermeerderen, het groot aantal voorgestelde verschikkingen, waardoor 28 oude kiesdistricten meer of min uiteen worden gerukt, vond afkeuring. Er waren onder de verschikkingen eenige van zoo weinig aannemelijken aard, dat onwillekeurig de vraag rees, of over de thans gedane voorstellen Gedeputeerde Staten van al de betrok kene provinciën opnieuw geraadpleegd zijn. De meerderheid der Oommissie heeft het daarom van haar pligt geacht, bij haar eindverslag een amendement te voegen, dat door haar wordt voorgesteld en waarin zij gepoogd heeft drie nieuwe kiesdistricten, Apeldoorn, Woerden en Bergen-op-Zoom, te verkrijgen, met de minst mogelijke veranderingen in de bestaande tabel. Bij het afdeelings-onderzoek van Hoofdstuk VI (Marine) werd door onderscheidene leden een ernstige klagt geuit over de gestadige opdrijving der uitgaven; in vier jaren was er eene vermeerdering van nagenoeg millioen, zonder dat wij met onze verdediging ter zee gereed gekomen zijn. Tot staving van hun minder gunstig oordeel over het regeringsbeleid van den minister van Marine toonden zij aan, dat de tot hiertoe toegestane verhoogingen minder gestrekt hebben tot versterking van het materiëel, dan wel ten bate van het personeel en tot oefeningstogten. Eenige leden wenschten zamensmelting der departementen van Oorlog en Marine tot één departement van defensie, met een man aan het hoofd, niet regt- streeks tot het leger of de zeemagt behoorende. Door een grooter aantal leden werd het beleid van den minister van Marine krachtig verdedigd. De verhooging der begrooting was het gevolg van volstrekt noodige uitgaven of van die, voortvloeijende uit eene beslissing der Wetgevende Magt. Bovendien, reeds twee malen heeft de Kamer, door goedkeuring der begrooting met over- groote meerderheid, getoond, zich te kunnen vereenigen met de wijze, waarop de minister zijnen werkkring opvat. Het is eene levensvraag voor ons bestaan als koloniale mogendheid, eene zee magt te hebben, berekend voor de taak om den Nederlandschen Staat naar eisch te vertegenwoordigen en zijne handelingen zooveel mogelijk te beschermen. De ondervinding o. a. bij den oorlog van Atsjin heeft geleerd, dat zuinigheid, hoe goed ook, wel eens de wijsheid bedriegt. Met grond toch mag worden beweerd, dat, indien bij het uitbreken van den oorlog onze zeemagt in Indië in voldoenden staat ware geweest, tallooze offers van menschenlevens en geld bespaard waren gebleven. Enkele dezer leden drongen niet te min op meer voortvarendheid bij den minister aan; zij wenschten meer schepen te zien gebruikt voor de blokkade van Atsjin, meer scheepsmagt aanwezig te hebben in Indië en meer spoed te zien gemaakt bij het afbouwen van hetgeen noodig is. In eene afdeeling drong men aan op splitsing der begrooting in hetgeen voor de Nederlandsche, de Indische en voor de algemeene dienst noodig is. Men wenschte de uitkomst van 's ministers over wegingen hieromtrent te vernemen. Buitenland. De groote luchtballon 1' Univers van Eugène Godard is te Brussel opgestegen. De Koning der Belgen en de graaf van Vlaanderen waren er bij tegenwoordig. Met 11 personen steeg de ballon op en dreef in Zuidwestelijke rigting. De luchtreizigers zijn later in goede orde te Trivières neergedaald. Sedert een paar dagen is de heer Thiers weder te Parijs teruggekeerd. De groote mate van populariteit, waarvan de eminente staatsman bijna dagelijks de bewijzen ontvangt, deed zich ook weder kennen op zijn terugreis van Arcachon. Te Angoulême werd hij aan het station opgewacht door een groote menigte, aan wier hoofd zich een twintigtal raadsleden bevonden, welke hem een adres overhandigden, als blijk van instemming met de pas door hem uitgesproken rede. «Vergun ons, mijnheer Thiers,» zoo luidt het slot, «u dank te zeggen voor de schitte rende rede, door u te Arcachon gehouden, die door het gansche land weêrklinkt en waarin wij tot onze groote blijdschap, nevens het zoo klare overzigt van den heden- daagschen staat van zaken, de getuigenis vonden van uw onwrikbaar vertrouwen in de beginselen van 1789. Uwer zijds is dit een nieuwe dienst meer bij de velen, welke gij reeds aan het Vaderland bewezen hebt.» In de volgende week zullen de voorloopige werk zaamheden aan den Kanaaltunnel bij Calais begonnen worden; men zal een schacht boren tot op eene diepte van 100 meter. Nog steeds komen van vele plaatsen uit Noord- en Midden-Engeland berigten omtrent groote verwoestingen, door de overstroomingen veroorzaakt. De Times maakt de opmerking, dat nog maar altijd Engeland niet voorbereid is op zulke aanhoudende slagregens als die van de vorige week. Komen zij, dan komen er ook overstroomingen met al de ellende, die zij in haar gevolg voeren. Spoorwegen, stations, kanalen, wegen, steden, fabrieken, bruggen, alles schijnt berekend op de onderstelling, dat er zooveel regen niet vallen kan. En terwijl men voor geene middelen heeft gezorgd om het water af te voeren, zoo ontbreken daardoor ook de gelegenheden om het water te bewaren. Komt er eene periode van droogte, dan heeft men al den jammer van gebrek aan water. Volgens alle beginselen, waaraan de Engelschen hunne medestervelingen plegen te beoor- deelen, ziet de Times hierin niets dan barbaarschheid, domheid en onnadenkende ligtzinnigheid. Er moesten reeds lang volgens een bepaald stelsel groote en kleine water reservoirs, kanalen enz. aangelegd zijn, om een goed deel der natie zoowel voor watersnood als voor gebrek aan water te behoeden. Dat zou, naar de Times gelooft, wel zeer veel geld kosten, zoo de onkosten niet opgewogen werden door het verlies, dat er door voorgekomen, en de winst, die er door verkregen zou worden. Uit Cape Coast Castle wordt telegraphisch gemeld, dat de Engelsche oorlogschepen Active, Encounter, Spitefal, Merlin, Poam en Supply aan den mond van de Congo zich gereed maken tot 't tuchtigen van zekere neger stammen langs de oevers dier rivier. Deze stammen hebben zich schuldig gemaakt aan 't plunderen van aan den grond geraakte vaartuigen. De Ariel was, met de stoombarkassen en sloepen, op verkenning uitgegaan, en zou de expeditie tot Ponta de Lena geleiden, 't Plan was, de dorpen aan beide rivier-oevers, waar de roovers wonen, te vernielen doch, naar berigt werd, hadden de roovers reeds naar 't binnenland de wijk genomen. Het mond- en klaauwzeer neemt in Engeland steeds in omvang toe. In Norfolk werden in de eerste drie maanden aangetast 14,060 koeijen, 13,275 schapen en 864 varkens. In Sommersetsliire werden van den 19den Junij tot den 30sten Sept. 80,640 dieren aangetast. Een correspondent van den Times ergert zich over het barbaarsche karakter dat de burgeroorlog in Spanje heeft aan genomen. De weg uit Frankrijk over Irun naar San Sebastian, die door een fraaije landstreek, vroeger bezaaid met boerderijen, boomgaarden, maïsvelden en boschjes op lagchende heuvels loopt, loopt thans door een wildernis; de oogsten werden vertrapt, de boomen vernield, de hofsteden verbrand. Navarra biedt hetzelfde troostelooze schouwspel: daar zijn de wijngaarden onder de bijlslagen der regeringstroepen bezweken. Wel wil geen der partijen, het erkennen, maar men geeft ter naauwernood kwartier meer. Om het bombardement van Hernani, Guetaria en San Sebastian te wreken, heeft Trillo bevolen Usurbil, Lasarte, Urniëta, Ergobia en Astigarraga te bombarderen; wel heeft Trillo lang genoeg vooraf gewaarschuwd wanneer deze wraakoefening beginnen zou en hoelang zij zou duren; wel verontschuldigt hij zich door de bewering dat de Carlisten nimmer de steden, die zij bombarderen, zullen kunnen innemen en dus louter aan hun vernielzucht botvieren, er is nóg een onderscheid dat Trillo's handeling moeijelijk verdedigbaar maakt. Hernani, Guetaria en San Sebastian zijn versterkte plaatsen met militaire bezettingen daarentegen zijn de plaatsen die Trillo wil beschieten open vlekken, die niet eens door Carlistische troepen bezet zijn. Een Engelsche wetenschappelijke commissie gaat volgens de «Morning Post» eerstdaags naar Peru om een onderzoek in te stellen naar de hulpbronnen des lands. De fondsenhouders worden wantrouwend en twijfelen nu zelfs aan de onuitputtelijke guano- en salpeterschatten, die dit land hun tot waarborg schonk. -De Globe maakt de opmerking, dat de heer Stanley, al verdienen zijne kloekmoedigheid en energie allen lof, al te zeer op militaire wijze met de inlanders omspringt. In dat opzigt drukt hij de voetstappen van Livingstone volstrekt niet, die de inlanders steeds door zachtheid en humaniteit trachtte te winnen. De Globe vindt het onverantwoordelijk, dat een man als Stanley, die op kosten van particulieren de binnenlanden van Afrika onderzoekt, daar den naam der blanken bij de inlandsche stammen doodelijk gehaat maakt en al vechtend en plunderend het land doortrekt. Een Engelsch handelshuis, dat veel in groene thee doet, heeft zich tot de bevoegde autoriteit gewend, met het verzoek om aan adressanten te willen mededeelen, in hoever het kleuren der groene thee haar brengt onder het bereik van de nieuwe wet op de vervalsching van levensmiddelen, die met 1 Jan. 1876 in werking komt. De adressanten erkennen uitdrukkelijk, dat er hoegenaamd geene groene thee is, die niet gekleurd wordt. Hun is geantwoord, dat de ambtenaren alle thee zullen onderzoeken en dat die naar den maatstaf der wet zal beoordeeld worden. De Rijksdag is jl. Woensdag door den heer Delbrück namens den Keizer geopend. In de door hem voorgelezen Troonrede wordt uitvoerig betoogd, dat de tegenwoordige stilstand in den handel, dien de Regering niet kan verhelpen, in elk geval niet aan onzekerheid in de politieke betrekkingen kan worden toegeschreven, vermist sedert verleden jaar het duurzaam behoud des vredes, naar menschelijke bere kening, uieer verzekerd is, dan ooit in de twintig jaren vóór de vestiging van het Duitsche Rijk het geval was. Onder de waarborgen voor het behoud van den vrede noemt de Troonrede ook de hartelijke ontvangst welke den Keizer van de zijde des Konings en der bevolking van Italië is ten deel gevallen. Een vrolijk en eigenaardig jubilé is te Berlijn in het cirque Broekmann gevierd. De jubilaris was de aap Mumini, die vijf en twintig jaar deel had uitgemaakt van het gezelschap. Op grond zijner goede diensten is hij plegtig bevorderd tot de waardigheid van rijder. Men gaf hem

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2