1875. N°. 131. 33 Jaargang. Zondag 31 October. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN 1*°. 1«3. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Prijs der Advertcntiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 131 ken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 30 October. Het état-major van het oefenings-escader, dat den 1 Nov. a. s. van hier zal vertrekken, is zamengesteld als volgt Koramandant van het escader: W. C. Klis, kapt. ter zee; T. H. baron van Verschuer, luit. ter zee 1ste kl., adjudant. Zilveren KruisW. C. Klis, kapt. ter zee, kommandant; F. K. Engelbrecht, luit. ter zee 1ste kl., eerste officier; H. A. Schippers, W. C. P. E. de Klopper, L. Dupper en jhr. H. M. Speelman, luit. ter zee 2de kl.J. A. Borel, P. S. R. Wolterbeek, P. W. Sachse, J. M. Baak, F. C. E. L. Koster, F. M. van Gelsdorp, H. J. van Bisselick, P. H. Brocx, G. J. Buijs en jhr. J. F. Coertzen de Koek, adelborsten 1ste kl.; C. M. E. R. C. von Bosen, 2de luit. der mariniers; H. C. Steenbergen, ofï. van gez. 1ste kl.; J. C. L. K. van Wely, off. van adm. 1ste kl.C L. Vernée en A. P. W. Immink, scheepsklerken. Leeuwarden: B. D. van Trojen, kapt. ter zee, komman dant; R. Wijmans, luit. ter zee 1ste kl., eerste officier; J. Dalen, W. A. Kok, A. C. van der Sande Lacoste en jhr. S. B. Ortt, luit. ter zee 2de kl.; A. L. van der Moolen, C. E. Hummel, J. M. Wijers. W. A. Mouton, W. Voor molen, G. P. Posthuma, A. L. Boelen en O. J. E. baron Wassenaer tot Catwijck, adelborsten 1ste kl.; H. van Stockum, off. van gez. 1ste kl.A. J. Looijen, off. van adm. 1ste kl.M. P. H. Krol en H. J. Verveen, scheeps klerken. Cornelis Dirks: E. L. baron van Heeckeren van Walien, kapt.-luit. ter zee, kommandant; L. M. L. dei Haan, luit. ter zee 1ste kl., eerste officier; M. F. J. de Nerée tot Babberich, W. Römer en J. J. Kraakman, luit. ter zee 2de kl.R. Reinders, W. P. Coolhaas en F. C. V. Zwaans hals, adelborsten 1ste kl.H. L. Reeder, off. van gez. 1ste kl. F. A. Frederiks, off. van adm. 2de kl. De reis van dit escader zal worden medegemaakt door den ingenieur der eerste klasse bij het vak van scheeps bouw P. J. Turk. Z. Exc. de Minister van Marine bezocht gisteren alhier het op vertrek liggend escader en het Instituut der Marine. Blijkens een bij het departement van Koloniën ontvan gen telegram van den gouv.-generaal van Nederl.-Indië, heeft de tijdelijke militaire en civiele bevelhebber in Atsjin den 23 dezer aan de Indische regering berigt, dat de gezondheidstoestand gunstig was; sedert den 6 dezer was slechts één enkel militair overleden. Aan de Pruissische grenzen en vooral in de gemeente Ammerlo is het miltvuur onder het vee uitgebroken. Van de zijde onzer regering worden strenge maatregelen genomen en scherp op den invoer van vee van die zijde toegezien. De voorbereidende werkzaamheden zijn sinds eenige dagen aangevangen met het bepalen van het geschiktste punt voor de plaatsing van een ijzeren vuurtoren, en wel buiten het fort Kijkduin, ter vervanging van den tegen woordige, die in het fort als mikpunt voor den vijand zou kunnen dienen en instortende, 40 meter hoog van steen gebouwd, de beweging in het fort zou belemmeren. Naar men verzekert zijn de vier kolonialen, die voor eenige dagen met een vlet van het Huisduiner strand zijn ontvlugt, te Antwerpen aangekomen, terwijl zij de vlet van de Schelde hebben laten afdrijven. Beroepen te Koudekerk (class. Leiden), ds. J. Kraijenbelt Wzn., te Alkmaar; te Callantsoog, ds. W. A. Kuipéri, pred. te Overlangbroek. Met zekerheid kunnen wij thans berigten dat ds. J. W. van Hoogstraten het beroep naar Winkel heeft aan genomen. De voorzitter der Nederlandsche Hoofdcommissie voor de Internationale Tentoonstelling te Phiadelphia, dr. E. H. von Baumhauer, heeft een telegram ontvangen van den heer Burlage, lid dezer commissie te New-York, in houdende, dat de heer Burlage er in geslaagd is om voor de Nederlandsche afdeeling eene gunstig gelegen ruimte te verkrijgen, even groot als die, welke voor België is afge zonderd. De Nederlandsche Handelmaatschappij zal in het laatst van Nov. eene belangrijke verzameling Japansche en Chinesche goederen laten verkoopen, waarvan de waarde op p. m. f 300,000 geschat wordt. In hare vergadering van den 27 dezer heeft de afdeeling «Alkmaar» van het Nederl. Schoolverbond hare goedkeuring gehecht aan het ontwerp-reglement voor de Vereeniging tot bevordering van het volksonderwijs en schoolbezoek in Nederland, waarin zij met 1 Jan. 1876 zal overgaan. Tot afgevaardigde ter algemeene vergadering is gekozen de heer M. Cohen S/uart. De spoorwegvreugde was te Hoorn jl. Dingsdag en vooral Woensdag algemeen. Het bestuur van de vereeniging voor Volksvermaken deed des avonds een allegorische loco motief, getrokken door vier paarden, door de stad rijden, terwijl mede een serenade met fakkellicht werd gebragt aan den burgemeester, mr. W. K. baron v. Dedem, het lid der Eerste Kamer jhr. mr. D. v. Akerlaken, ter erkentenis zijner veeljarige bemoeijingen in deze levenskwestie, en aan ons lid der Tweede Kamer, den heer K. de Jong, nog niet tegenwoordig, ten huize van diens zoon, den heer M. de Jong. Het feest werd op de sociëteit tot een gevorderd uur voortgezet. De gemeenteraad bevestigde jl. Woensdag in een voltallige vergadering met 7 tegen 6 stemmen en behoudens aan te brengen hervormingen het bestaan der bank van leening. De kinderen op de armenscholen te Hoorn moeten thans allen eenige uren in de week de gymnastiekschool bezoeken. Deze regeling is door den nieuw benoemden burgemeester, die zich veel aan het onderwijs der arme kinderen laat gelegen liggen, sedert de laatste dagen vast gesteld. Men meldt uit Andijk, dd. 27 dezer: «Zag menig landbouwer zijn erwten-oogst mislukt, over de opbrengst der aardappelen is men daarentegen zeer tevreden. Bij het rooijen ontdekte men slechts enkele zieken. Ook is de kwaliteit uitmuntend. Ze worden verkocht voor f 2 h 2.20 per hectoliter. Van ziekte onder het vee hoort men niets. De weiden zien echter dor en kaal, zoodat vele boeren reeds daar hun vee moeten voeren.» Jl. Donderdag middag derailleerde in de nabijheid van het station te Koog-Zaandijk de locomotief van een trein, die het zand van Castricum naar het IJ brengt. Belangrijke ongelukken hadden niet plaatsslechts één man werd aan het hoofd gewond. De locomotief en verscheidene zandwagens werden zwaar beschadigd. Jl. Woensdag is met de stoomkanonneerboot Havik op het IJ te Amsterdam een proeftogt gedaan. Het vaartuig is gebouwd op 's Rijks werf en de machines zijn bij par ticulieren (de heeren Christie, Nolet de Kuijper, te Delfshaven) vervaardigd. Een en ander heeft aan de verwachting beantwoord; een 8 mijls vaart is verkregen. Thans zijn zeven dier booten voor de dienst beschikbaar, een drietal is zijn voltooijing nabij en met den bouw van vier anderen heeft men in Aug. jl. een aanvang gemaakt. Onder de hij den Amsterdamschen gemeenteraad ingekomen stukken komt een curieus adres voor. De heeren Eibers Co. vragen schadeloosstelling, omdat de Gasthuis straat thans Paleisstraat heet. Deze firma, in de Gasthuisstraat gevestigd, heeft drukwerken doen vervaardigen met het adres Gasthuisstraat en lijdt nu f 330 schade, omdat die drukwerken onbruikbaar zijn. Jl. Woensdag avond is aan den heer Burgers, den president der Transvaalsche republiek, een diner aangeboden in het Amstel-hótel te Amsterdam. Onder de genoodigden bevonden zich de minister van Binnenl. Zaken, eenige leden der Eerste Kamer van de Staten-GeDeraal, van de Kamer van Koophandel en de burgemeester van Amsterdam. Door eenige belangstellenden in de Nederl. zeevaart en industrie, te Amsterdam, is bij de heeren A. W. Sijthoff, te Leiden, in het licht gezonden een Mededeeling, betrek kelijk een werktuig, uitgedacht door den heer L. Janse Bz., leeraar aan de Kweekschool voor de Zeevaart in de hoofdstad. Bedoeld werktuig is vrij van de gebreken, die het gewone kompas onzeker, soms gevaarlijk, maken voor den zeeman. Zooals men weet moet bij de aflezing van het kompas steeds gelet worden op de omstandigheden waarin het verkeert, bijv. of ijzeren ra's, masten, ladingen enz. aanwezig zijn, terwijl tevens de nabijheid van ijzer mijnen, van de magnetische polen enz. Invloed op de rigting der kompasnaald uitoefenen. Het door den heer Janse uitgevonden werktuig, nu, wijst, afhankelijk van het aard magnetisme en van het scheepsijzer, den waren koers van het schip aan. Zulk een werktuig op een vaste plaats in de kajuit aangebragt, stelt den gezagvoerder in staat elk oogenblik te bepalen: «1. ongeveer den tijd der waar neming; 2. den waren koers van het schip; 3. den mis- wijzenden koers en daaruit 4. de variatie en deriatie van het miswijzende kompas voor eiken voorliggenden waren koers.» Deze vinding heeft in een mate de aandacht der zamen- stellers van het door ons aangekondigd vlugschrift getrokken, dat zij zich genoopt gevoeld hebben van haar een voor- loopige mededeeling te doen aan alle gezagvoerders, reeders en assuradeuren; aan allen verder, die zoowel regtstreeks als zijdelings met het zeewezen in betrekking staan, niet minder aan lienf die prijs stellen op practiscli nuttig werkende toepassingen op het gebied der zeevaart, in Nederland door een Nederlander gedaan, en eindelijk aan diegenen, die, bij het gemis van bescherming door een octrooi-wet, zich zouden willen vereenigen tot het in het leven roepen, op ruime schaal, van een geheel nieuwen tak van nijverheid, waarvan Nederland het uitgangspunt zou uitmaken. Wij gelooven de bedoelingen van de Amsterdamsche heeren 't best te bevorderen, wanneer wij, na de korte omschrijving, welke wij aan hun brochure ontleenden, alle belangstellenden opwekken met het geschrift zelf kennis te maken. De zaak verdient ongetwijfeld ernstige overweging. Te Haarlem zijn weder door een handelshuis twee soorten van «kunstmeel» aan bakkers aangeboden, dat bij onderzoek voornamelijk bleek te bestaan uit zwavelzure of koolzure kalk, of gips en krijt. Jl. Woensdag is te Rotterdam onder voorzitterschap van prof. Tiele de derde Nederl. Protestantendag gehouden. De bijeenkomst was talrijk bezocht. De voorzitter hield eene welsprekende uitvoerige rede, waarna de afgevaar digden uit Duitschland, Engeland en Noord-Amerika het woord voerden. Vervolgens besprak de heerP. H. Hugenholtz het vraagpunt «onze roeping tegenover de sociale kwestie,» en kwam tot de conclusie: «de roeping der leden van protestantsche kerkgenootschappen is, als zoodanig, maar vooral als godsdienstige menschen, den individu maatschap pelijk en verstandelijk te ontwikkelen en te verheffen.» Daarna behandelde de heer mr H. Ph. de Kanter de vraag: «wat is er van de catheder-socialisten te verwachten voor de zedelijke ontwikkeling van het volk Vervolgens hield de heer F. C. A. Pantekoek eene rede over «de waarde der zoogenaamde christelijke feesten.» Het volgende vraagpunt: «het belang van de godsdienst voor de heden- daagsche zamenleving,» werd behandeld door prof. A. Kuenen. Het laatste punt: over de houding der vrijzinnige protestanten na do onveranderde handhaving van art. 11 van het Alg. Reg. der Synode (handhaving der leer), werd besproken door den heer A. S. Carpentier Alting. Hij verlangde geen petitionnement, maar een openhartig protest van alle liberale protestanten. De volgende bijeenkomst zal te Arnhem gehouden worden. Het jongste nummer van het Weekblad van het liegt behelst eene hoogst belangrijke beslissing van het Hoog Militair Geregtshof, te Utrecht, waarbij bevestigend wordt beantwoord de vraag of bij art. 2 der wet tot afschaffing der doodstraf die straf zonder uitzondering is gehandhaafd in de gevallen, waarin zij door de militaire strafwetten wordt bedreigd, ten aanzien van misdrijven, gepleegd in tijd van oorlog. De zeekrijgsraad in Indië verklaarde een stoker bij de Marine schuldig aan feitelijke insubordinatie door het toebrengen van slagen met een bijl aan zijn meerdere in rang, waarvan verwondingen het gevolg zijn geweest, en zulks in tijd van oorlog en veroordeelde hem deswege tot de straf des doods met den kogel. Deze zaak is ter kennisse van het Hoog Militair geregtshof gebragt, dat zich ter beoordeeling der zaak de vraag stelde, in hoever door de wet van 17 Sept. 1870 (Staatsblad no. 162) in de doodstraf op het onderwerpelijk feit eene verandering is aangebragt en overwoog daaromtrent: Bij de wet van 17 Sept. 1870, art. 2, is de doodstraf mede afgeschaft voor militaire misdrijven in tijd van vrede en niet voor den vijand gepleegd.» Het argument van den verdediger en den fungeerenden fiscaal bij den zeekrijgsraad in Indië, als zouden de voor schreven woorden der wet in dien zin moeten worden opgevat, dat de doodstraf bij het leger en de vloot niet alleen is afgeschaft voor den tijd van vrede, maar ook voor den tijd van oorlog, bijaldien het misdrijf maar niet in de nabijheid van den vijand is gepleegd kan, overweegt het Hof verder, evenmin worden overeengebragt met de woorden der wet, als met de bedoeling des wet gevers, zooals die én uit de Memorie van "Toelichting én uit de daaromtrent in de Staten-Generaal gevoerde beraadslagingen is gebleken. Daaruit toch vloeit o. a. ten duidelijkste voort, dat de gebezigde uitdrukking van vijand ten deze dan ook geenszins in de beperkte beteekenis van dengene, tegen wien bepaald in volkenregtelijken zin de oorlog is gedeclareerd, maar in eene ruimere beteekenis moet worden opgevat, vermits de toelichting spreekt van een vijand, roovers of kapers, bij welke eerstvermelden niet aan eene voorafgaande formeele oorlogsverklaring kan worden gedacht. Het geregtshof leidde hieruit af, dat de doodstraf voor oorlogstijd onveranderd is behouden en het vergrijp heeft plaats gehad in tijd van oorlog, vermits aan Atsjin op legale wijze de oorlog is verklaard. Met aanneming van verligtende omstandigheden, paste het Hoog geregtshof evenwel kruiwagenstraf toe. Als een bijzonderheid deelt men aan het U. D. mede, dat in den tuin van den predikant dr. P. B. J. C. Simon van der Aa, te Goutum, een appelboom voor de 3de maal van dit jaar in bloei staat en reeds tweemaal vruchten heeft gedragen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1