Benoemingen, enz. Buitenland. België. Frankrijk. EDgeland. Duitschland. Turkije. Amerika. Dit is in zoover een gelukkig verschijnsel dat de bladen zich nu ontslagen kunnen rekenen van een tweemaal bloei- jenden boom als vermeldenswaard aan te merken. Dat is nu geen bijzonderheid meer. Elke boom, die nu in de courant wil, moet zijn Goutumschen confrater nadoen of overtreffen. De druivenoogst in het Westland is dit jaar zoo gunstig, dat de Amsterdamsche handelaars te Utrecht deze vrucht voor 25 cent het halve kilo verkoopen, een prijs die in geen jaren zoo laag is geweest; in korten tijd hadden zij dan ook daar hun ruimen aanvoer van blaauwe druiven uitverkocht. De groote en menigvuldige transporten ijzeren spoor staven, die te Vlissingen vanwege het huis Krupp dagelijks worden geëffectueerd, geven thans aan het stille Vlis singen een zoodanige bedrijvigheid, dat een ieder, die het met den vooruitgang der oude Scheldestad goed meent, zich innig moet verheugen over deze blijkbaar toenemende welvaart. Nu weder worden de stoomschepen «Pallas» en «Vesuvius» daartoe door de Nederl. Maatschappij van Stoomvaart afgehuurd met goederen bevracht, ten einde die naar de Middellandsche en Zwarte Zee over te brengen. De heer M. A. Smits, boomkweeker te Deventer, zal proeven nemen om nachtvorsten door kunstmatige nevels te weren. Vier jaren geleden overleed te Groningen een dame, die een aantal effecten naliet. Die papieren waren echter nergens te vinden, en men verdiepte zich dan ook in gissingen. Thans echter is de verloren schat teruggevonden. Prof. Valeton, bij wien de dame inwoonde, had een secretaire aan een timmerman verkocht, en deze vond, bij een zorgvuldig onderzoek, een geheime lade en daarin de effecten, naar men wil voor een waarde van meer dan f 20,000. De groote najaars-paardenmarkt te Groningen was jl. Donderdag zeer druk bezocht. Ruim 900 stuks waren aangevoerd, hoofdzakelijk veulens, tweejarige graspaarden, verder werkpaarden in verschillende soort, en enkele exem plaren weeldepaarden. Aangezien er geen vreemde koop lieden waren komen opdagen, was bij grooten aanvoer weinig omzet, al zoo zeer gedrukte markt. Enkele luxe paarden golden f 700 a 800, werkpaarden f 180 a 425, tweejarige graspaarden f 120 a 375, veulens of circa jarigen f 75 k 120. Voor de slagtbank was de markt uitnemend en is in dit artikel vooral voor Holland druk aangekocht, zelfs voor het buitenland. Voor deze soorten werd besteed f 45 k 110. Het Prov. Hof in Limburg heeft den 21 jarigen landbouwer Lenders, die tijdens eene bedevaart in dron kenschap een anderen bedevaartganger met een stuk hout doodsloeg, tot zeven jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Dagbladet, een der te Kopenhagen verschijnende dagbladen, bespreekt uitvoerig het gebeurde met de stoomboot Phoenix. Het blad zegt, dat de Nederl. regering in deze kwestie den wettelijken weg niet heeft verlaten. Dr. Stronsberg, de bekende spoorwegkoning, is failliet verklaard. Het dagblad Die Neuzeit. meldt, dat hij den 25 dezer in het station Petersburg gevangen genomen en den volgenden dag door een politie-agent naar Moskau teruggebragt is. Maandag 11. vereenigden zich de overgeblevenen van de 600 man, die in 1854 in den slag bij Balaklava (Krim- oorlog) onder het vuur van den vijand een buitengewoon stoute kavallerie-manoeuvre uitvoerden, aan een banket in het Alexandre-palace. Aan toasten op den moed en de discipline der Engelsche soldaten en de eigenaardige deugden van het Engelsche volkskarakter ontbrak het natuurlijk niet. Het schijnt intusschen eene uitgemaakte zaak te zijn, dat de manoeuvre zelve eene militaire fout was. Generaal Garibaldi bevindt zich sedert kort weder te Rome. Bij zijn aankomst ontving hij uit de handen van den burgemeester der stad een ter zijner eere geslagen gouden medaille. De Fchah van Perzië is op onaangename wijze in zijn rust gestoord door den opstand zijner soldaten. Twee duizend ruiters, te Teheran in garnizoen, hebben het initiatief genomen. Zij hebben zich, in afwachting van hulp uit de provincie, in hunne kazerne versterkt. De ruiters hadden eenige reden, want zij hadden in geen 14 maanden geld gezien. Aan den heer G. Bruijn is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur van het postkantoor te Enkhnizen, behoudens aanspraak op pensioen. De gemeenteraad van Brussel heeft den heer Godard ver lof gegeven, nog eens uit het Park op te stijgen onder dezelfde voorwaarden als vroeger, dat wil zeggen, dat de helft der ontvangsten voor de armen zou zijn. Voor dezen togt met de «Univers» hebben zich 14 personen, waaronder een dame, aangemeld. De beroemde luchtreiziger heeft op een bijzondere wijs getoond, dat hij de belangstel ling van 't publiek weet te trekken en te beloonen. Vóór zijn opstijgen op aanstaanden Zondag zal er een loterij gehouden worden ten voordeele der aanschouwers. Ieder ontvangt bij zijn binnenkomen een lot, en de man die het no. bezit van het eerst getrokken lot, zal regt hebben op een plaats in 't schuitje. Wil hij niet profiteeren van deze zeldzame gelegenheid om kosteloos een reisje te maken, dan mag hij zijn lot weggeven of verkoopen. Een Fransch blad meldt het volgende staaltje van den overvloedigen wijnoogst in dit jaar. Een grondeigenaar had slechts uit een gedeelte van zijne wijnbergen den oogst binnen, toen reeds al zijne kuipen en vaten volwaren. Daar hij geen lust had om voor een bovenmatigen prijs nteuwe vaten aan te schaffen, maakte hij hekend, dat iedereen tegen den geringen prijs van 5 francs per dag in zijne wijnbergen zooveel druiven kon komen plukken als hij maar wilde. In het rapport der commissie van het Lagerhuis over de buitenlandsche leeningen is, zooals men weet, een streng oordeel geveld, over den te Londen gevestigden gevolmag- tigden minister van Honduras, Costa Rica en Paraguay. Tbans heeft de lord-mayor besloten hem niet te noodigen op het officiëele feestmaal, dat op 6 Nov. zal gehouden worden. Al de andere leden van het diplomatieke korps zijn genoodigd. -Gladstone heeft 450 pachters bij zich ten eten gehad in een tent, daartoe ingerigt bij zijn kasteel te Hawarden. De Right Ilonorable was zelf een der voorsnijders en de geheele familie hielp in het voordienen van een koud collation. Na het middagmaal stelde de gewezen minister een toast in op de Koningin en vroeg zijn gasten, dat zij dien zouden drinken gedachtig aan de reis van den Prins van Wales naar Indië. «De Prins,» zei Gladstone, «is daarheen gegaan om den toestand, de denkbeelden, vooruitzigten en behoeften van die bevolking van meer dan 200 millioen zielen te leeren kennen. Hij laadt een groote verantwoordelijkheid op zich. Hij moet daar den geest en de waardigheid van het Britsche gouvernement vertegenwoordigen. Veel werk heeft hij te verrigten. Ook het klimaat sluit gevaren in zich. Daarom verzoek ik u aan hem te denken bij uw gebeden, dat God hem een voorspoedige reis schenke en een gelukkigen terugtogt.» De Lords der Admiraliteit hebben eene som van 500 p. st. toegekend aan mevrouw Stokes, de weduwe van den kapitein der Mistletoe, welk schip indertijd door het Koninklijk jagt Albert werd overzeild. De Times dringt aan op het nemen van maatregelen tegen het zich steeds uitbreidend mond- en klaauwzeer. Men begroot het verlies, door die ziekte onder het vee in 1872 veroorzaakt, op zijn allerminst op 600,000 p. st. De schade, die door dit euvel sedert 1839 in dat jaar heeft het zich het eerst in Engeland vertoond aangerigt is, kan men, als men zijne berekening zoo laag mogelijk maakt, stellig op 13 millioen p. st. schatten. Het is dus wel de moeite waard het ernstig te bestrijden. Daar de ziekte ontzaggelijk besmettelijk en thans zoozeer verspreid is, zal het toezigt zeer streng en zullen afdoende maat regelen hoogst kostbaar zijn. De Times is het echter geheel met de overheid van West-Sussex eens, die zich tot den Privy Council heeft gewend, met het verzoek, dat de regering aan deze zaak hare aandacht schenken zou. Uitroeijing van het kwaad is mogelijk: in geene westersche landen is het ooit van zelf ontstaan; in sommige plaatsen, zooals b. v. in Sydney, heeft men het door strenge maat regelen in de geboorte verstikt. Zoo men er een millioen p. st. voor over heeft, dan gelooft de Times, dat deze kwaal, hoezeer ook verspreid en hoe geneigd zich voort te planten, binnen den tijd van één, jaar in Engeland zou kunnen bedwongen zijn. -Te Malmesbury is dezer dagen de geestelijke Isaac Hanks plotseling op den predikstoel overleden, juist toen hij als tekst had opgegeven: Maar de meusch sterft en verdwijnt, mensclt, geef op uwen geest en waar is hij?» Een herbergiersknecht te New-Castle on Tync is tot achttien maanden gevangenisstraf met dwangarbeid veroor deeld, omdat hij een telegraaf jongen voor een shilling had omgekocht, hem de namen te noemen van paarden, welke bij gelegenheid van wedrennen gewonnen hadden. De jongens hoorden de telegrammen aflezen, en slopen dan dadelijk weg om den veroordeelde het nieuws mede te deelen. De cognac, het bier en de melk worden in Engeland zoodanig vervalscht, dat een ambtenaar dezer dagen ver klaarde, dat hij bij het onderzoek geen der bestanddeelen had kunnen ontdekken, die in deze dranken behooren aan wezig te zijn. De Duitsche Kroonprins is dezer dagen naar het kasteel Muscau, in Silezië vertrokken, tot het bijwonen van een hofjagt, door Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden te zijner eer te geven. Behalve den Duitschen Kroonprins zullen vele andere Prinsen aan die plegtigheid deelnemen, o. a. Prins Albert van Pruissen en de Prins von Wied, schoonzoon van Prins Frederik. Uit een berigt, door de Köln. Zeitung aan den Trinidad-Chronicle ontleend, schijnt te moeten worden opgemaakt, dat er nog een conflict dreigt te ontstaan tus- schen de Duitsche autoriteiten en de regering van Venezuela. Naar laatstgenoemd blad meldt, is te Guacipati, in de nabijheid van Caratal, een Duitsche baron von Liebenau op schandelijke wijze door ambtenaren van Venezuela vermoord geworden. De onder-prefect van Guacipati drong met eenige andere beambten, allen min of meer beschon ken, de woning van den heer Halin binnen, waar baron von Liebenau zich bevond, dien zij tot drinken trachtten te dwingen. Toen deze dit weigerde, werd hij op de schandelijkste wijze mishandeld; half dood als hij was, sleepten ze hem daarna in de gevangenis, waar hij den volgenden morgen werd gevonden met afgesneden hals, vier steken in den buik en overigens zwaar verminkt. Men had een mes naast het lijk gelegd om het te doen voorkomen alsof de overledene zich zelf had om hals gebragt, doch volgens den Chronicle pleit alles er voor, dat de mannen, die von Liebenau eerst in het huis van Halm mishandelden, hem ook daarna in de gevangenis vermoord hebben, om op die wijze de gevolgen van het eerste mis drijf te ontgaan. Het blad meent, dat van de Venezulaansche autoriteiten geen regt is te wachten en dringt er daarom op aan, dat de Duitsche consulaire autoriteiten zich de zaak aantrekken, wil men den moord niet ongewroken laten.» - De correctionele Kamer van het geregtshof te Dantzig heeft in de afgeloopen week, zoo leest men in de Bank- und Handelszeitung, eene jonge dame van 19 jaar, behoo- rende tot eene der achtenswaardigste familiën dier stad, tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens verregaande onvoorzigtigheid, die den dood van een der huisgenooten had veroorzaakt. Zij had namelijk des avonds te 9* uur de klep der kagchelpijp toegedraaid, welke kagchel eerst des namiddags te 5j uur was gevuld. Er had zich daar door eene groote hoeveelheid stiklucht ontwikkeld in de slaapkamer van eene harer vriendinnen, die ten huize van de ouders der jonge dame logeerde en ten gevolge daarvan het leven had verloren. Yan het tooneel des opstands in de Herzegowina meldt men aan de Polit. Corresp. uit Ragusa van den 22 dezer, dat daags te voren en ook op dien dag hardnekkige ge vechten zijn geleverd in het district Zubci. Aanzienlijke afdeelingen opstandelingen maakten reeds meer dan acht dagen toebereidselen om de bergachtige positiën van Zubci en Pirot in te rigten voor hunne verdere operatiën, die blijkbaar op den winter zijn berekend. Aan de Turksche bevelhebbers is deze beweging van de opstandelingen en hun doel niet ontgaan. Zij maken zich derhalve gereed de plannen der opstandelingen nog in hun geboorte te smoren. Van alle kanten werd de beschikbare Turksche strijdmagt zamengetrokken en tot een aanval gedirigeerd op de insurgenten, die zich te Zubci vast schenen te nestelen. Omtrent de daar geleverde gevechten, verneemt men nu, dat, in weerwil der van alle kanten opgeroepen, zeer aan zienlijke Turksche strijdkrachten slechts vijf infanterie- bataillons met twaalf stukken berggeschut in het gevecht konden gebragt worden. Het zeer moeijelijk terrein toch laat de ontwikkeling van groote troepenmagten niet toe, hetgeen ten gevolge heeft, dat de in het gevecht gekomen Turksche bataillons tegen de 1400 insurgenten, hunnerzijds in de gunstigste positiën geplaatst, niets vermogten. De Turken lieten ongeveer 152 dooden en gekwetsten op het slagveld en trokken zich, deels door den vijand verontrust, naar Bicevo terug. De opstandelingen hadden 50 man aan dooden en gekwetsten verloren. De lage prijzen van het slagtvee in de Vereenigde Staten en de voortdurende stijging der vleeschprijzen in Engeland hebben reeds verscheidene malen doen beproeven levend vee over den Oceaan naar Europa te brengen. Herhaaldelijk mislukte het, maar de Amerikanen gaven het niet op, en de laatste resultaten, die de te Chicago gevestigde «Live Cattle importation Company» verkreeg, geven hoop, dat de oplossing van het vraagstuk eindelijk gevonden is. Die maatschappij heeft eene maand geleden de eerste lading levende ossen te Liverpool ontscheept. De dieren hadden het transport over den Oceaan goed door gestaan en werden dadelijk naar Londen gezonden, waar zij goed betaald werden. De schepen der maatschappij zijn opzettelijk voor het transport van vee ingerigt. In een soort hangmatten worden de dieren staande gehouden en wordt verhinderd, dat zij door elkander geworpen worden. Deze hangmatten kan men ophalen en laten zakken, zoo dat de dieren zich kunnen nederleggen. De voedering en drenking is zoo ingerigt, dat het vetmesten gedurende de reis geen stoornis ondervindt. De maatschappij stelt zich voor, vee uit Texas direct naar Engeland over te brengen. De prijzen van het vee op de markt te Chicago waren volgens de laatste berigten als volgt: ossen, eerste kwal., van minstens 1500 pond 31—32 fr. per 100 pd.; goed gemeste ossen van 35 jaren van 131400 pd., 2728 fr. per 100 pd.; ossen van 111200 pd., 2124 fr. per 100 pd.; gewone ossen van 91000 pd., 1620 fr. per 100 pd.; en gewoon slagtvee 1015 fr. per 100 pd. Er wordt aan de markt te Chicago iederen dag minstens 6000 stuks rundvee aangebragt. Het Parijsche blad le Bétail schrijft over de pogingen der «Live Cattle inpor- tation Company»«Het oogenblik is bijzonder gunstig voor deze poging, die, verstandig uitgevoerd, goede vruchten moet dragen; want daar het transport over water weinig kost, mag men aannemen, dat men rundvee uit de middel punten der productie in Amerika, bijna tot denzelfden prijs als op de markt te New-York gemaakt wordt, te Liverpool, misschien zelfs te Parijs, kan leveren.» Ook te Weenen vormt zich eene vereeniging om levend slagtvee uit Amerika te laten komen. Verslag der verrigtingen door de zeemagt in de wateren van Atsjin; vervolg. Zr. Ms. stoomschip Schouwen, behoorende tot het station der Noordkust, kwam den llden Augustus ter reede van Atsjin ten anker tot het overbrengen van rapporten en brieven, en keerde in den avond van denzelfden dag naar zijn station terug. Zr. Ms. stoomschip Sambas kwam den 14den de reede opstoomen tot het afhalen van victualie en keerde onmid dellijk daarna weder naar zijnen post voor Koeala-Giging terug. De baai aan de zuidoostzijde van Poeloe-Way was door dien stoomer een paar malen bezocht, zonder dat daar vaartuigen gevonden werden. De gouvernements-stoomer Hertog Bernard, den 13 Aug. van Penang teruggekeerd, vertrok den 16den d. a. v. naar de noord- en oostkust, ten einde de aldaar gestationeerde oorlogsbodems van victualie te voorzien. Op laatstgemelden datum kwam Zr. Ms. stoomschip Merapi, uit Nederland regtstreeks naar Atsjin gedirigeerd, ter plaatse zijner bestemming aan. Zr. Ms. stoomschip Pontianak, den 1 Aug. naar de west kust vertrokken, keerde den 17den op Atsjins reede terug. Eenige weinige op de kust aangetroffen schepen en praauwen waren gevisiteerd door dien stoomer, die overigens geene meldenswaardige ontmoetingen had gehadalleen waren bij het jagen op eene praauw, die in eene dei' soengies in de Siddo-baai vlugtte, door de Pontianak een vijftal granaten

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2