33 Jaargang. 1875. N°. 132. Woensdag 3 November. Binnenland. HELDERSCRE EN NIEUWEDIEPER COURANT „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.80. v franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau; HOLE ff PLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: "Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaats-ruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Ooat-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 November. Het oefenings-escader, bestaande uit Zr. Ms. stoomschepen Zilveren Kruis, Leeuwarden en Cornelis Dirks, is gisteren namiddag van hier vertrokken. Door het stoomschip Mercur zijn gered en alhier aangehragt 9 man der equipage van het stoomschip William Chapman, dat den 27 Oct. jl. op het Hornrif is gestrand. Zij hadden 40 uren met de sloep rondgezwalkt. Een andere sloep met nog 10 man aanvankelijk vermist, is in Engeland aangekomen. Het stoomschip William Chapman was den 26 Oct. uit Maassluis naar Dantzig vertrokken. Het barkschip Vijf Vrienden, kapt. Verweij, van Rotterdam naar Riga bestemd, is op de Noorderhaaks gestrand. Het schip is echter gisteren zonder schade vlot en in de haven gekomen. Gisteren is alhier weder een nieuw gedeelte van het korps der infanterie aangekomen en gedetacheerd bij het korps mariniers. De 2de luits. der infanterie Nieuwland en ten Bosch, van het 7de reg. infanterie, alhier in garnizoen, zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in West-Indië. Spaarbank voor den Helder, 3de kwartaal 1875: Saldo op 1 Julij 1875 f 60490.76 Ingebragt en renten gedurende het 3de kw. 1875 - 7220.69 Uitbetaald gedurende het 3de kw. 1875 f 67711.45 - 6067.77 Saldo op 1 Oct. 1875 f 61643.68 Aantal deelhebbers op 1 Julij 1875 466. «1 October 1875 480. Onze lezers maken wij attent op de versnelde post- gemeenschap die met Oost-Indië over Napels is tot stand gekomen. Acht dagen na het vertrek van een stoomschip der Maatschappij Nederland kunnen nog brieven van hier worden verzonden die over land naar Napels worden gebragt en daar aan boord van het stoomschip komen. De brieven en andere stukken bereiken dan Batavia binnen 33 of 34 dagen. Het porto voor een enkelen brief van 15 gram bedraagt slechts 30 cents (10 cents meer dan bij verzending- direct van hier.) De officier van gezondheid 1ste kl. Vorstman is van hier overgeplaatst naar Arnhem, en vervangen door den officier van gezondheid 1ste kl. Pelster. De totale opbrengst van den spoorlijn Heider-Uitgeest- Zaandam was over Mei f36,126.286 enoverJunij f30,584.226. Volgens de N. Rott. Crt. heeft de minister van Marine bepaald, dat het op zijn begrooting voor 1876 uitgetrokken buskruid-magazijn met gebouw tot het vullen van projec tielen, bewaarderswoning en aanlegplaats zal worden opge- rigt in den N.W. hoek van den Achtersluispolder bij de Voorzaan, indien zich daartegen geene bezwaren voordoen. Deze afgelegen en voor het vervoer te water gunstig gelegen plaats schijnt voor dit doel bijzonder geschikt. Eenigen tijd geleden werd door ons opgenomen een ingezonden artikel, waarin door den inzender mededeelingen werd gedaan van de wettelijke voorschriften ten opzigte van de Burgerdagscholen, bestemd voor aanstaande ambachts lieden en landbouwers, verpligtend voor gemeenten van eene bevolking boven de tienduizend zielen. Bij de opneming dier bepaling in de wet op het Middelbaar Onderwijs ging de wetgever van de bedoeling uit, dat voor den toekomstigen ambachtsman, na volbragten leertijd op de lagere school, nog twee jaren zuiver theoretisch onderwijs noodig is, zal hij als werkman behoorlijk toegerust zijn. Over dit onderwerp, inzonderheid over de uitvoerbaarheid van die wetsbepalingen, bevat Ons Onderwijs» een belang rijk artikel. Daarin wordt opgemerkt dat niet minder dan 31 van de 36 gemeenten, op welke de verpligting tot het oprigten van Burgerdagscholen rust, gebruik hebben gemaakt van de vrijheid, haar gelaten om dispensatie te vragen, die zij ook werkelijk verkregen. De vijf bestaande scholen ver- keeren allen niet in bijzonder bloeijenden staat, die in de hoofdstad zelfs kwijnt en dreigt uit gebrek aan deelneming uit te sterven. In den verderen loop van dit artikel wordt de meening geuit, dat het, met het oog op den feitelijken toestand der werklieden, op de behoeften der huisgezinnen en op de mate van ontwikkeling van een groot deel van den werk mansstand, niet noodig is tot oprigting of instandhouding van de zoogenaamde Burgerscholen te besluiten. De schrijver verlangt veeleer een verbetering van het gewoon lager onderwijs, zóó dat het den leerling eene algemeene ont wikkeling schenkt, die hem geschikt maakt voor verscheidene bedrijven van het maatschappelijk leven. Voor timmerlieden, schrijnwerkers, smeden, enz. beveelt hij de Ambachtsschool aan (ten onzent zou hij voorzeker wijzen op de Industrieschool); de Burgerschool der wet van 1863 kan, zegt hij, zeer goed gemist worden, ja hare opheffing is zelfs wenschelijk, omdat het wettelijk voor schrift z. i. tegenhoudt de afronding-van't lager onderwijs en de stichting van goede ambachtsscholen. In de Schoolboard-Chronicle komt voor een artikel over de «Strafschool» te Hamburg, eene inrigting, die aldus beschreven wordt: De strafschool, uitwendig niet op eene strafinrigting gelijkende, bevat in hoofdzaak drieërlei leerlingen: 1. onverbeterlijke luiaards, die niet meer door hunne ouders te regeren zijn en er door het schooltoezigt worden heengezonden; 2. kinderen beneden 12 jaar, die niet van het zakkenrollen en stelen af te brengen zijn en door de politie worden gezonden; 3. onhandelbare kinderen, die er door de ouders zeiven geplaatst worden. De tucht is er zoo streng, dat uit vreeze voor krenking van hunne verstandelijke vermogens de kinderen er gewoonlijk slechts voor één of twee weken worden geplaatst en nooit langer dan twee maanden mogen blijven. Het geheim van deze tucht is volkomen stilzwijgen dag en nacht, een stil zwijgen dat, behalve bij het gebed, alleen wordt afgebroken door den onderwijzer of door den leerling, die zijn meester antwoordt. Dit stilzwijgen moet tevens verhinderen dat een deel der leerlingen de school verlaat met eene neiging tot zonden, die het te voren niet kende, of waarin het thans geen smaak had. Van de binnenplaats gezien, heeft het gebouw veel overeenkomst met eene gevangenis.; de vensters van leer- en slaapplaatsen zijn van traliën, de deuren van grendels voorzien. Volgens den directeur diende dit alleen om invloed uit te oefenen op 't gemoed der leerlingen. Toen de berigtgever de strafschool bezocht, waren er 30 leerlingen, allen jongensgemiddeld zijn er 48 jongens en 15 meisjes in 't jaar. Voorts verklaart hij dat het bezoek hem pijnlijk aandeed, maar dat er een tegenwigt voor dat leedgevoel was in de gedachte, dat hier menige wilde jongen kan worden teregtgebragt, zonder dat de straf eene smet nalaat. De heer Delfos brengt deze zeker belangrijke zaak ter sprake in de Nieuwe Bijdragen van 16 Oct. jl. en voegt daarbij de vraag: Kan er ook ten onzent niet iets gedaan worden, buiten gevangenissen en verbeterhuizen, ter genezing van hen, die op de gewone wijze niet aan tucht te gewennen zijn en zich schuldig maken aan zonde tegen de maatschap pelijke instellingen? Het aantal vreemdelingen, krachtens de wet van 13 Aug. 1849 gedurende de afgeloopen week over de grenzen des rijks verwijderd, bedraagt 83, waarvan het grootste gedeelte uit Harderwijk, als zijnde aldaar voor de dienst bij het Nederl. O.-I. leger afgewezen. Beroepen te Driehuizen en Zuidschermer ds. C. «I. van Bemmel Suyck, pred. te Hoog- en Laagkeppel. Met den beroepene stonden op het drietal ds. A. Jentink, pred. te Petten en dr. N. Tydeman, pred. te Zuiderwoude c. a. De telegrafische gemeenschap tusschen Vlieland en Harlingen is jl. Zaturdag hersteld. De burgemeester van Schagen heeft, naar aanleiding van een in de gemeente Barsingerliorn voorgekomen geval van hondsdolheid, het bevel uitgevaardigd, dat de honden gedurende vier maanden gemuilkorfd moeten zijn. Gelijk hevel is uitgevaardigd door den burgemeester der naburige gemeente Harenkarspel. Men meldt uit Nieuwe Niedorp, dd. 30 Oct.: «Heden namiddag, ongeveer ten 1 ure, brak een felle brand uit in eene boerenwoning, genaamd het Torenhuis, op een half uur afstands van de kom van het dorp, en waarin drie gezinnen gehuisvest waren. Binnen een paar uren tijds lag het geheele gebouw in puin. Van huisraad en gereedschappen is weinig gered; een partij hooi en granen is mede verbrand. Een en ander was slechts tot een gering gedrag verzekerd. Van een. der bewoners is mede eene som van f 170 aan bankbiljetten een prooi der vlammen geworden. Persoonlijke ongelukken zijn daarbij niet te betreuren, en omtrent de oorzaak van den brand, die het eerst in de schuur is ontstaan, verkeert men in het onzekere. Van 25 tot 30 Oct. jl. zijn te Egmond aan Zee door drie booten aangehragt ruim 2000 sclielvisschen, welke hij afslag zijn verkocht voor de aanzienlijke som van f 942. Door den gemeenteraad te Hoorn werd in zijne ver gadering van den 26 Oct. jl. de hegrooting der ontvangsten en uitgaven vastgesteld tot een bedrag, zoo in ontvangst als uitgaaf, van f 126,010.48. Bij het heijen der palen voor een te Hoorn te maken stoommachine tot reiniging der stadsriolen, stortte jl. Zaturdag avond een der werklieden, door onvoorzigtigheid, van het heiblok naar beneden, met het noodlottig gevolg, dat de man dadelijk een lijk was. Hij was ongehuwd. Een ander wist zich in tijds vast te houden en daardoor een wissen dood te voorkomen. - Te Amsterdam is in Zeemanshoop eene meeting ge houden, om over de haven voor Batavia van gedachten te wisselen. Er waren 70 belanghebbenden bijeen. De hh. Jaski, v Ketwicli, Heiiny, Abrahamz en Bienfait bestreden het plan tot het bouwen van een haven te Landjong Priok, als te ver verwijderd van Batavia; zij verlangen verbete ring van de haven van Batavia en aanleg van een zeebreker; de hh. de Kanter, Boissevain, Kretschmer en Zeverijn verklaarden zich voor het regerings-ontwerpde haven zal ruim genoeg zijn; voor de gezondheid zijn maatregelen te nemen; de deskundigen hebben er zich voor verklaard. Ten slotte werd een adres aan de Kamer, door den heer Jaski opgesteld, door velen geteekend. In 't adres wordt gevraagd, dat een haven van Batavia op «Rijnlands groot heid» worde aangelegd, een zeebreker tot beveiliging dier haven tegen den westmoesson, en zoo noodig, uitbreiding van het oostelijk gedeelte vanj den zeebreker, om aldus lig- en losplaatsen te verkrijgen voor de stoomvaart. Tevens wordt bij de Kamer aangedrongen op verwerping van het door de regering ingediende plan tot het aanleggen van een haven te Tandjong Priok. Men schrijft uit Breda, aan de Amst. Crt. dd. 31 Oct. «Na de jongste plegtige teraardebestelling van het gebeente der gesneuvelde militairen op de citadel van Antwerpen, is bij het monument een eenvoudig houten kruis geplaatst, indertijd door de belegerde soldaten zeiven ver vaardigd en dat nu hun eigen graf aanwijst. Het Belgische gouvernement had vergunning gegeven, dat kruis tegelijk met de opgegraven overblijfselen mede te voeren.» Jl. Zaturdag werden te Beverwijk aangevoerd pl. m. 500 stuks vee. De handel was vrij levendig, doch de prijzen niet hoog. Aan den hoogleeraar M. Polano, te Leiden, is, ter gelegenheid van zijn 40jarig jubilé, door den senaat der Hoogeschool het doctoraat in de geneeskunde lionoris causa aangeboden. Het Vaderland bespreekt de spaarbanken en wijst er op, hoe voor 100 jaren in Europa nog geen enkele spaar bank bestond. De eerste eigenlijke spaarbank werd in 1778 in de vrije stad Hamburg opgerigt en volgens het merkwaardig rapport, hij de wereld-tentoonstelling te Weenen uitgebragt, werd toen het totaal der inleggelden in de verschillende Europesche Staten (met uitzondering van Rusland en Turkije) op 5 milliards 200 millioen frs. geschat. In Italië heeft zicli het opmerkelijk verschijnsel voorgedaan, dat do bestuurders van de bestaande spaar banken zich voor het ontwerp tot invoering van postspaar banken verklaarden. De wet, door de Italiaansche Kamers in April aangenomen, bevat onder anderen de volgende bepalingen. De stortingen mogen niet zijn van minder dan 1 fr., met 2000 frs. als maximum. De interest, door het Rijk te voldoen, wordt jaarlijks bepaald door den minister van Financiën met dien voor handel en nijverheid. Stortingen boven 2000 frs. dragen geene rente. Terugbetaling der stortingen geschiedt binnen de volgende termijnen: voor sommen onder 100 frs. binnen 10 dagen, voor sommen tusschen 100 en 200 frs. binnen 20 dagen, voor sommen tusschen 200 en 1000 frs. binnen een maand, voor sommen tusschen 1000 en 2000 frs. binnen twee maanden. De inlegger kan zonder bijkomende kosten de terugbetaling vorderen ook van een ander postkantoor dan dat van inleg. Elk livret verjaart met 30 jaren. Het staat op naam met voldoende aanduidingen van de identiteit des persoons. In geval van verlies kunnen duplicaten worden afgegeven. Behoudens oppositie van ouders, voogden of echtgenoot, kunnen ook aan minderjarigen of gehuwde vrouwen livretten worden uitgereikt. De rijzing der fondsen, zegt het Vaderland in zijn «Beursoverzigt,» is begonnen op den dag, dat de Duitsche troepen als overwinnaars Elzas en Lotharingen zijn binnen getrokken (6 Aug. 1870) en lieeft met enkele pauzeeringen geduurd tot den Weener Krach (9 Mei 1873), dus 2 jaar 9 maanden. Neemt men aan, dat de reactie even lang duurt als de rijzing, dan mag men de hoop koesteren dat wij in den aanvang van 1876 weder op een normaal stand punt zullen zijn. De laatste trein van Rotterdam naar 's Hage is jl. Vrijdag avond, nabij Rijswijk aan een groot gevaar ontsnapt. De machinist zag op den weg een voorwerp ter hoogte van een man, en vóór dat hij stoppen kon, voelde hij een schok, die gelukkig geen déraillement tengevolge had. Toch stopte hij dadelijk: hij wilde weten wat er gaande was. Na lang zoeken ontdekte men, dat een der lantaarns voor aan de locomotief verbrijzeld was en wel door het aanrijden van een paard, dat deerlijk gewond op eenigen afstand huiten de rails werd gevonden. Vanwege het departement Rotterdam der Nederl. Maatschappij ter bevordering van nijverheid is voor eenigen tijd opnieuw eene prijsvraag uitgeschreven voor de doel matigste vertrouwbare petroleumlamp, die, zonder gevaar voor brand, kan gebezigd worden in werkplaatsen, alsmede

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1