ADVERTENTIÉN. Duitschland. Oostenrijk. Italië. Rnsland. Turkije. Amerika. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. •289ste STAATS-LOTERIJ Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. ff VAN zijns levens, van het gebied der wereldpolitiek terug, waarop hij zoo buitengewoon grooten invloed uitoefende. Een Engelschman, die zich het genoegen heeft ver schaft een bad in de Doode Zee te nemen, beschrijft dat aldus: «Nog nooit genoot ik zulk een aangenaam bad, ofschoon ik in talrijke zeeën en stroomen van den aardbol mij gebaad heb. De zwaarte van het water is wegens de sterke oplossing, die het bevat (261 pCt.) zoo groot, dat men als een kurk op het water drijft. Ik kon niet alleen met een verwonderlijke gemakkelijkheid zwemmen, maar letterlijk in het water regtop staan en gaan, daar ik er slechts tot de okselholten in zakte. Toen ik dit ontdekt had, ging ik naar den oever en nam dr C., een uit ons gezelschap, die niet zwemmen kon, bij de hand en bragt hem naar belangrijk diepe plaatsen. Aanvankelijk aarzelde hij, mij te volgen, maar herwon spoedig alle vertrouwen, toen hij zag dat hij niet zonk, en verheugde zich over het bad, als de beste zwemmer. Men moet intusschen oppassen, dat men geen water in oogen of mond krijgt, daar het buitengemeen zout, bitter en erg prikkelend is. Het water is kristalhelder, maar geen viscli houdt het er in uit; het geeft aan het ligchaam een gevoel als dreef het in de olie.» De Wheater Porecast and Storm Wannings Association deelde den 14 Oct. mede, dat haar instrumenten aanduidden dat de winter buitengewoon streng zal zijn. De vereeniging herhaalt thans die waarschuwing, opdat het publiek de noodige voorzorgsmaatregelen kan nemen. Op een der Duitsche spoorwegen is het dezer dagen voorgekomen, dat een man, die gaarne kosteloos zijne reis wilde volbrengen, onopgemerkt op de loopplank van een wagen is gaan liggenom niet duizelig te worden, had hij zijn hoofd in een zak gestoken. Daar de trein een snel trein was, had men hem aan de kleinere stations niet kunnen opmerken. Toen de trein eindelijk stilhield, werd hij gezien en gevat, juist toen hij het hazenpad wilde kiezen. Een zwendelaars-proces, dat wel niet over zoo groote sommen loopt, maar overigens in bedriegelijke handelingen en schandelijke praktijken het beruchte proces-Ofenheim nog verre overtreft, wordt thans te Weenen behandeld. De administrateurs en directeuren der Elementar-Versiche- rungsbank (assurantie tegen schade door de natuurelementen bliksem, hagel, storm enz. aangerigt) staan wegens opligterij en frauduleus bankroet teregt. Het proces belooft een helder licht te verspreiden over de schandelijke knoeije- rijen, waaraan de directiën van sommige Maatschappijen, gebruik makende van de vreeselijke zwendelarij in aan- deelen en waardelooze papieren op de Weener beurs vóór Mei 1873, zich ten nadeele van goedgeloovige speculanten en kleine kapitalisten schuldig maakten. Ééne bijzonderheid uit vele: Toen de bank failliet verklaard was en op last van het Openhaar Ministerie de boeken en de kas in beslag werd genomen, vond men daarin een bedrag van 52 kreuzer, terwijl de bank met een kapitaal van 2 millioen florijnen heette te werken. Ofschoon er tijdens de feesten te Milaan 150,000 passa giers boven het gewone aantal aankwamen, bevatte geen der spoorwegrijtuigen meer dan het bij de wet bepaalde getal. Niettegenstaande dagelijks 200 treinen naar en van Milaan liepen, is er niet alleen geen ongeluk gebeurd, maar werd er zelfs geen klagt vernomen, zegt een Engelsch berigtgever. Op verscheidene plaatsen is dezer dagen eene massa sneeuw gevallen. Tusschen Tula en Kurks woedde in den nacht van den 17 op 18 Oct. jl. een sneeuwstorm, tengevolge waarvan de passagierstrein van daar te Moskou tien uren later aankwam. Een goederentrein bleef in de sneeuw steken. Den 28 Oct. is te Petersburg in de Newa zoovele ijs uit het Ladogameer komen aandrijven, dat alle losse bruggen moesten worden weggenomen, zoodat het verkeer alleen over de Nicolaasbrug kon geschieden. De reden waarom Strousberg op reis in Rusland is gearresteerd, ligt volgens een telegrafisch berigt uit Weenen hierin: dat hij verdacht werd van frauduleuze handelingen met acceptatiën eener Russische Maatschappij. Zijn passief wordt begroot op 17 millioen. Naar men zegt, heerscht in zijne boeken eene grenzenlooze verwarring. Zijne vrouw en vijf dochters hebben het landgoed Zoiro verlaten. Zij waren zoodanig van alle geldmiddelen ontbloot, dat zij aan reis geld moesten geholpen worden. Er is bij de Oostenrijksche regering aanvraag gedaan om tusschenkomst ten behoeve der 5000 werklieden in de waggonfabriek te Buhma, die ten gevolge van Strousberg's faillissement aanzegging van ontslag hebben ontvangen. Aan de Politische Correspondenz schrijft men de vol gende karakteristieke bijzonderheden uit Konstantinopel. Natuurlijk is de financiëele kwestie nog altijd het hoofd onderwerp der gesprekken. Aanvankelijk hadden de Turken lust genoeg de zaak van de vrolijke zijde op te nemen en de rente-reductie te beschouwen als een goeden trek dien men West-Europa had gespeeld. Zij meenden dat de aandeelen Turksche algemeene schuld, in welk soort de meeste Turken hun geld belegd hebben, zich nog wel tamelijk zouden staande houden; zij waren naïef genoeg te denken dat de voorgespiegelde betaling van de helft der coupons regelmatig zou plaats hebben. Nu zij echter zien dat die effecten, in plaats van zich na de eerste paniek te herstellen, nog dagelijks verder dalen, beginnen zij zich ook ernstig ongerust te maken; de leeningen toch, gesloten onder behoorlijke garantiën, zijn meest in handen van het buitenland en de sluiters dier leenigen wenden ernstige pogingen aan om beslag te leggen op de waarborgen die hun zijn verstrekt. De inlanders bezitten meest Algemeene Turksche schuld en loten. Vooral lijden de ondergeschikte ambtenaars en kltine renteniers, ttén voorbeeld uit dui zenden. Een Turk, ongeveer 60 jaren oud, vertelde het volgende. Ik dien den Staat nu reeds sedert 40 jaren in allerlei betrekkingen en ben thans beambte in een arsenaal. Men meent dat ik 14 Turksche ponden 's maands tracte- ment ontvang, maar sedert twee jaren gaat de uitbetaling al trager en trager, zoodat ik nu zes maanden tractement te goed heb. Ik wiide mij geen 15 of 20 pCt. laten korten, zooals anderen voor comptante betaling zich lieten welgevallen, ik verkocht alle kleinodiën uit den Harem en een klein goed, kocht er geconsolideerde schuld voor en trok daaruit juist genoeg om even rond te komen tot de tractementen uitbetaald werden. Nu wordt die rente op de helft gereduceerd, de tractementen betaalt men evenmin; waarvan moet ik nu leven? mijne betrekking geeft mij gelegenheid Bakschescli te winnen! Zoo zijn er duizenden ambtenaren in Turkije. Zij kunnen het verlies van 50 pCt op hunne obligatiën niet lijden, doch al verkochten zij ze, zij zouden niet weten waarin hun geld te heieggen om het productief te maken. Men vraagt zich bovendien reeds af, hoe de regering het geld vinden zal voor de Januarij-coupons, waarvoor f 2,000,000 noodig is, daar de Ottomannische Bank volstrekt geen geld meer voor rekening der regering ontvangt; de regering beweert alles noodig te hebben om de voorschotten, haar voor de October-coupons verstrekt, af te doen. Volgens den te Philadelphia gevestigden berigtgever van den «Times»is er uit Californië ten behoeve van de groote tentoonstelling in genoemde stad een stuk van een boom stronk gezonden ter lengte van zestien voet, met eene door snede van twintig voet. Het stuk behoorde tot een boom, welke 276 voet hoog was en aan den voet eene doorsnede had van 26 voet, volgens de kringen in het hout niet minder dan 2720 jaar oud. Het bedoelde blok is uitgehold, zoodat het een koker vormt, met wanden ter dikte van twee voet, den bast medegerekend. Men denkt er eene soort van sierlijk gemeubelden koepel van te maken. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 31 Oct. 's nam. Soutkampton aang. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 29 Oct. 's morg. Aden gepasseerd. Prins van Oranje. 19 Oct. van Batavia vertrokken. C o N R A D. 4 Sept. van hier vertrokken. 13 Oct. te Batavia aangekomen. K o n i n g der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 13 Oct. alhier aang., vertr. 27Nov. V OORWAARTS. 16 Sept. van Batavia vertrokken. 18 Oct. te Napels aangekomen. *Heeft 31 Oct. 's namiddags ten 5 ure de reis voortgezet. De Celebes passeerde den 30 Oct., des namiddags ten 1 uur, het eiland Malta. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWDM. Kikkert, werkman en T. Kraft weduwe van J. P. Bork. GETROUWD.- Geene. BEVALLENM. Boon, geb. Vroom, (D.). G. van Getsen, geb. Kikkert, (Z.). M. C. Paulus, geb. Stelleman, (Z.). A. Dol, geb. Pinxster, (Z.). G. Ahrend, geb. Makelaar, (Z.). G. Spigt, geb. Bras, (D.). N. Kersting, geb. Vermeij, (Z.). H. A. Klint, geb. Brijce, (D.). OVERLEDENK. van der Ben, geb. Kalis, 38 jaren. E. J. Simonis, 2 maanden. H. Morssink, 68 jaren. M. van der Weide, geb. Hogeweg, 35 jaren. A. F. Velders, 43 jaren. TWEEDE KDA-SSE. Eerste lijst: No. 4883 en 19783 ieder f1500; No. 15576 f 1000; No. 636 en 16222 ieder f 400; No. 1128 f 200; No. 5546, 10318, 14846 en 18429 ieder f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) |Oct. Nov.i H Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. J procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 31 12 ono. 4k. 761.87 f 2.90 3.2 - 7.0 0.87 Slechtw. 1 12 ono. 1.8/, 762.33 f 3.34 2.1 - 7.8 0.89 2 8 o. 1.2» 764.10 f 5.13 3.3 - 4.6 0.94 2 12 ozo. 6„ 764.00 f 5.03 3.5 - 5.9 0.91 Weersgesteldheid: 310ct. 12u. Digtbewolkt, beneveld, koudw. lNov,12u. Idem. 2Nov. 8 u. Idem. 2Nov.l2u. Idem. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 19 Oct. Castor. P. A. de Boer. Middell.Zee. 24 Oct. 31 Oct. Wijk aan zee. A. de Looper. Soerabaija. 2 Nov. LouisAug.Const. K. Visser. Samarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Holland. R.B.vandenSprenkel.Bat.viaSuez. Stukg. Hoogl.&v.Herw Wynyard. R. Robson. Seaham. Steenk. Duink.&Goedk. Friesland. A. Bik. Rotterdam*.Ballast, v. Gijn Co. Fry. O. M. Olsen. Sundswall. Hout. Amons k Co. Frederikstad. J. Sundbye. v. Vliet Co. Diadera. J. Marsen. Kroonstad. Om te dokken bij de Marine. liATRBI! BKHISTKS. De statuten van het Anti-dienstvervangings-bond zijn den 29 Oct. den Koning aangeboden, bij adres, houdende verzoek voor het bond om erkenning als regtspersoon. Dit adres is onderteekend door negen Haagsche bondsleden. Naar elke betrokken plaats zal eene lijst worden gezonden van de bondsleden, die er wonen, met uitnoodiging eene vergadering te beleggen, een afdeelingsbestuur te benoemen en uit dertig door die commissie aanbevolen en andere bondsleden de 15 leden van het hoofdbestuur te kiezen. Bij Koninklijk besluit van 29 Oct. 1875, No. 16, is opgeheven het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Urk, en de gemeente Urk toegevoegd aan het ontvangkantoor der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen te Enkhuizen c. a., en dat kantoor gelaten onder het voortdurend beheer van den tegenwoor- digen titularis, den heer J. Burgerhoudt. Te 's Hage is uit Engeland aangekomen generaal— majoor sir Gerard Wolseley, de beroemde aanvoerder der Engelsche troepen tijdens de expeditie tegen de Ashantijnen. De bekende zaak van de Phoenix, die jl. Zaturdag voor de regtbank te Middelburg zou behandeld worden, is op verzoek van de reeders zes weken uitgesteld. Uit Suriname wordt gemeld dat volgens geloofwaardige berigten aan den regteroever der Marowijne, tegenover de concessiën van onze zijde, dezer dagen rijke goudvelden zijn gevonden. Blijken deze opgaven juist, dan is het te verwachten bij gelijke formatie van den bodem aan beide zijden der rivier dat al spoedig ook het onderzoek aan den linkeroever zeer gunstige resultaten zal opleveren en dat daarvan meerdere aanvragen, vooral van Fransche zijde, het gevolg zullen zijn. De exploitatie op grooter schaal mag dus van dien kant het eerst worden tegemoet gezien. De consuls zijn eenstemmig van meening dat Turkije onder de tegenwoordige omstandigheden niet bij magte is den vrede in het land te herstellen, en eene interventie noodzakelijk is. Chefket Pacha bereidt een aanval op Baniani met 15 bataillons voor. PER TELEGRAAF. 30 stuks Paarden. 265 Runderen. 72 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) 68 magere dito - 12,a 28,per stuk.(matig) 2911 Schapen. 'n Lammeren. 75 vette Varkens - 0,48 a 0,61 per kilog. (vlug) 14 ii magere dito - 12,a32,per stuk. (stug) 182 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,65 a 1,65 per kilogram. Kip-Eijeren f 6,a -,per 100 stuks. Eend-Ëijeren- a oe©e§eeeee©e©ê©©©9e§©©9©©se©©9e©©s§©i O Vijftigjarige Huwelijksvereeniging JAN KOENDERT VEEN EN CORNELIA SCHELLINGER. Heden vieren tot der kinderen algemeene vreugde onze dierbare Ouders hun 50jarig Huwelijksfeest. Hartelijk danken wij den Allerhoogste hun zoo lang in ons midden te zien. Nieuwediep, den 6 November 1875. Uit naam hunner dankbare Kinderen, Beliuiod— en Kleinkinderen. Algemeene kennisgeving. Bevallen van eene Dochter, H. A. KLINTBRIJCE. Nieuwediep, 31 October 1875. Bevallen van een Zoon, ANNA VAN NECKADEL. Nieuwediep, 2 November 1875. Eenige kennisgeving. Heden overleed, na eene kortstondige ongesteldheid, mijn geliefde Echtgenoote KAATJE KALES, in den ouderdom van ruim 38 jaren. Allen die de overledene gekend hebben, kunnen beseffen wat ik in haar verlies. Nieuwediep, 30 October 1875. A. VAN DER BEN. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, na een kortstondig lijden, mijn geliefde Echtgenoote MARIA HOGEWEG, in den ouderdom van ruim 35 jaren. Nieuwediep, 1 November 1875. G. E. VAN DER WEIDE. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3