1875. N°. 134. Zondag 7 November. AANBESTEDING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HËLDËRSCHË KV MKl WËIMKPKR „Wij huldigen het goede.5 Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 30. nu franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertcntiën: Tan 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaats-ruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. Op Vrijdag den 18 November 1875, des avonds ten zeven ure, zal aan het Raadhuis der gemeente, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: De levering van STEESHUIiIüS aan de (jemeente-Inrigtingen voor het jaar 1876. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing aan de Secretarie der gemeente. Helder, den 6 November 1875. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 6 November. Uit de residentie wordt het berigt vernomen, dat H. M. de Koningin sedert een paar dagen door een ongesteldheid is aangetast, die jl. Donderdag een ernstige wending heeft genomen. De aanval van koorts heeft zich gelukkig niet herhaald. Niettemin heeft H. M. een zeer onrustigen nacht doorgebragt, zoodat de toestand zorgelijk is. Met het oog op dien zorgwekkenden toestand van H. M. de Koningin, zijn Z. M. de Koning en Z. K. H. de Prins van Oranje per telegram daarvan in kennis gesteld. Z. M. de Koning kwam reeds gisteren avond te 6 uren van het Loo te 's Hage terug; de Prins van Oranje wordt verwacht, terwijl de reis van Z. K. H. Prins Alexander naar Algiers voorloopig is uitgesteld. Des namiddags 7 u. 5 m. De laatste berigten omtrent den toestand van H. M. de Koningin luiden, dat zij gis teren vrij is gebleven van de koorts en dat de toestand overigens .dezelfde is. Voor een paar dagen waren drie matrozen van een Noorsche bark gedeserteerd. In weerwil van de ijverigste nasporingen der politie, zoowel binnen als buiten deze gemeente ingesteld, mogt het aanvankelijk niet gelukken, die snaken op te duiken. Met de meeste scherpzinnigheid werden alle mogelijke informatiën genomen, totdat het eindelijk mogt gelukken hen aan boord van een naar Amerika bestemd vaartuig verstopt te vinden. -In den loop dezer week gingen een paar nachtwachts, na hunne gewone ronde, naar het politie-bureau, nabij de Nieuwebrug. Op eens hoorden zij een angstig geschreeuw. Zij ijlden naar de wacht en voorzagen zich van een lantaarn. Na eenig zoeken vonden zij een marinier, spar telende tusschen de balken in het zoogenaamde Boeren verdriet. Met moeite werd hij er uitgehaald en in de wacht bij den kagchel gezet. Daar de drenkeling, in weerwil van het koelbad, nog niet geheel ontnuchterd was, laatj! het zich denken, dat hij slechts door eene toevallige omstandigheid van een wissen dood werd gered. Heden wordt in de Bouwzaal alhier vergelijkend examen gehouden ter vervulling van de vacante betrekking van hoofdonderwijzer te Huisduinen. De in het fort Kijkduin liggende kolonialen, 110 man, zullen den 16 dezer met de schepen Henriette en Dieuwerke naar West-Indië worden overgevoerd. De commissie, door het Nut benoemd tot het instellen van een onderzoek naar de werking van postspaarbanken, heeft haar rapport gereed en gepubliceerd. De beide eerste deelen van het rapport omvatten Enge land en België, het derde deel is gewijd aan het overig Europa. De gunstige werking der postspaarbanken in beide eerstgenoemde landen erkennende, meent het rapport echter dat de opinie, dat alleen door Staats-postspaarbanken het spaarbankwezen behoorlijk tot ontwikkeling kan komen, ongegrond is. Gemiddeld wordt per hoofd bespaard: in Denemarken f 60.23, Zwitserland f 54.10, Engeland f 23.04, Prnissen f 15.88, Zweden f 14.49, Hongarije f 12.25, Italië f8.31, Frankrijk f 7.41, België f 4.92, Nederland f 4.47 en Spanje f 0.49. Deze cijfers genomen uitsluitend naar de bevolking worden voor Nederland veel gunstiger, als men de statistiek maakt van het getal inleggers en het getal gele genheden tot sparen als factor in rekening brengt; dan blijven Pruissen, Frankrijk, Hongarije, Oostenrijk, Italië en Spanje bij Nederland ten achter. In elk geval blijft echter de statistiek ons ongunstig, en de commissie heeft zich dan ook de vragen gesteld: Welke zijn de middelen om in dezen ongunstigen toestand verbetering te brengen Is werkelijk de instelling van een Rijkspostspaarbank, zoo niet als het eenige, dan toch als het eenig afdoende dezer middelen te beschouwen? De laatste vraag beantwoordt zij ontkennend, voornamelijk met het oog op de finantiële verantwoordelijkheid, die de Nederlandsche Staat op zich zou nemen. De rekening van de banne en polder Scliagen over het jaar 1874 bedraagt in ontvangst f 25,720.42, in uitgaaf f 22,719.35 sluitende met een batig saldo van f 3001.061. De collecte, onlangs te Schagen gehouden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, heeft opgebragt de som van f 46.42, behalve dat voor de gekwetsten enz. in Atsjin nog gecollecteerd is eene som van f 22. De afdeeling Waard en Groet der Hollandsche Maatschappij van Landbouw hield jl. Dingsdag te Nieuwe- Niedorp vergadering. Als candidaat voor lid van het hoofdbestuur, in de plaats van den heer L. van Es, te Melissant, die om redenen van gezondheid zijn ontslag heeft genomen, is benoemd de heer J. van der Breggen, te Waddinxveen. Verder heeft de afdeeling f 25 toegezegd voor de prijsuitloving voor een stoomdorschwerking, dat alle granen, zaden en peulvruchten marktschoon oplevert. Door twee leden werd daarvoor te zamen f 35 aangeboden. Men meldt uit Avenhorn dd. 2 dezer: «Wordt van zekere zijde aan Noordholland benoorden het IJ wel. dikwijls ten laste gelegd, dat het, hoe rijk ook in geld en goed, geestelijk arm is, alle belangstelling in ontwikkeling des geestes, in volksbeschaving en volksver edeling mag toch gewis geenszins van Noordholland benoorden 't IJ worden ontzegd. Volks-voorlezingen, ondersteund door'de verschillende afdeelingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, worden hier en in den omtrek geregeld gehouden en vrij druk bezocht, terwijl bovendien te Ouden dijk, te Groothuizen en hier ter plaatse voor den kleinen burgerstand sedert langeren of korteren tijd een plaatselijk zoogenaamd «burgernut» is opgerigt, in welks vergaderingen de voordragt van proza of poëzie voor arbeiders of hand werkslieden ten beste wordt gegeven. Jl. Dingsdag avond is een boer, die van de Purme- render markt huiswaarts keerde, in den Beemster met paard en wagen te water geraakt en levenloos opgehaald. Misbruik van sterken drank is ook weder van dit ongeluk de oorzaak. - Met belangstelling namen wij kennis, zegt de KI. Crt., van de geschiedenis der kunstmatige vischteelt-inrigting van het genootschap Natura Artis Magistra. Deze geschiedenis is vervat in den vorm van een schrijven aan den minister van Binnenl. Zaken, maar zij verdient in wijder kring be kend te worden dan in de ministeriëele bureaux. Het blijkt uit dit onopgesmukt verhaal, hoe nuttig deze inrigting heeft gewerkt, en als de IJssel tegenwoordig weder zalmen levert, als forellen welig tieren in de beken van Bronbeek en el ders hier te lande, dan heeft men dit ongetwijfeld te danken aan den ijver en de goede zorgen van het bestuur van genoemd genootschap, zoo krachtig bijgestaan door den heer M. J. de Bont, wien geen opoffering van tijd, geen moeite te veel was om deze gewigtige zaak te bevorderen. De kunstmatige vischteelt, men ziet het duidelijk uit dit verslag, is een zaak van groot belang en wel in staat bij te dragen tot de vermeerdering van de volkswelvaart, 't Is een. in dustrie, die als 't ware nog in hare kindschheid verkeert, en te hopen is het, dat het met zooveel lof door geheel Europa gunstig bekende Zoölogisch genootschap te Amster dam, nu men meende het rijks subsidie te moeten weigeren, voort zal gaan op den ingeslagen weg. De inrigting te Velp moge vruchten afwerpen, goed is het zeker als Artis voortgaat mede bij te dragen tot de bevolking onzer talrijke rivieren en meren. Vooral ook verwachten wij veel van de Amerikaansche zalmforel brook troutniet alleen merkwaardig om haren spoedigen wasdom, maar ook omdat deze visschen niet naar zee trekken, noch elkander verslinden, zooals andere zalm soorten wel doen. Van de drie doosjes bevruchte eijeren, door den heer Bottemanne uit Caledonië aan het genoot schap gezonden, is één doosje in goeden staat overgekomen en thans zijn in Europa van deze geheel nieuwe zalmsoort 89 exemplaren ter grootte van pl. m. 12 cM. in de bassins van het genootschap aanwezig. Het circus Rancy zal gedurende de wintermaanden te Amsterdam voorstellingen geven. Tot lid van de Tweede Kamer voor het hoofd kiesdistrict Haarlemmermeer is gekozen mr. F. J. J. baron van Heemstra met 648 stemmen. Er waren 1084 stemmen uitgebragt; van onwaarde 17, geldig 1067. Jlir. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg bekwam 415 stemmen. Te Rotterdam zijn dezer dagen twee voor eenigen tijd wettig gescheiden echtgenooten op denzelfden dag ieder weder met een ander in den echt verbonden. De Rotterdammers, die in gevaar verkeeren van gegijzeld te zullen worden, zijn voorloopig gerust. De gijzelkamer is geheel vol, zoodat de adspiranten queue moeten maken. "Werd door de arrondissements-regtbank te Gorin- chem nog niet lang geleden, ter zake het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, de wonderdoctor van den Berg, die een tijd lang in den Alblasserwaard met den schromelijksten afloop een tal waterzuchtlijders behandelde, speciaal door middel van een aftreksel van Amersfoortsche heidekruiden, tot een welverdiende celstraf veroordeeld, jl. Woensdag moest bij de openbare teregtzitting van evengenoemd regterlijk college niettemin weder een groot deel daarvan worden gewijd aan de tegen een soortge lijken geïmproviseerden esculaap ingebragte beschuldiging van het onbevoegd uitoefenen der geneeskundige praktijk als bedrijf in de gemeente Lekkerkerk en omstreken. De beschuldigde, Sint-Nikolaas geheeten en te Rotterdam woonachtig, had zich in die streken meer speciaal toe gelegd op de behandeling van lijders aan rheumatische aandoeningen, bloedgebrek of stoornis in het zenuwstelsel, en dat menig ligtgeloovige zijne dupe werd, bleek uit een aantal patiënten van St. Nikolaas als getuigen a charge, in zake contra hun genoemden lijfarts gedagvaard, terwijl een menigte ter teregtzitting uitgestalde drankfleschjes allerhande artsenijen bevatten, die met de noodige gebruiks aanwijzingen prijkten. Het O. M. eischte de toepassing der wet in hare volle gestrengheid, rekwireerende tegen Sint-Nikolaas eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden, en rigtte daarna in het bijzonder tot de getuigen een ernstig woord van bestraffing en verwijt over hunne afkeurenswaardige ligfgeloovigheid, welke het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst zoo schrikbarend in de hand werkt. (N. R. C.) De heer Pot, lid van den gemeenteraad te Ylissingen, die zich onlangs met kracht verzette tegen beweerde «onre gelmatigheid,» die bij de verkiezing van een wethouder (den heer Kleijnhens) zou hebben plaats gehad, heeft zich na door de Gedep. Staten van Zeeland deswege in het ongelijk gesteld te zijn met diezelfde klagt tot Z. M. den Koning gewend. Z. M. heeft den heer Pot jl. Woensdag, in overeenstemming met het advies van don betrokken gemeenteraad en Gedep. Staten, geantwoord, dat zijn klagten niet vatbaar voor overweging en ongegrond werden beschouwd. De zaak van de Phenix zal, naar men mededeelt, vermoedelijk inderminne geschikt worden. Het is met het oog daarop, dat de verdedigers van het schip, om deze zaak geregtelijk te doen behandelen, zes weken uitstel hebben gevraagd en verkregen. (Vaderland.) Men schrijft uit Vlissingeu aan het Vaderland: «De vele scheve en onjuiste voorstellingen, die er ten aanzien van het gebeurde met de «Phenix» in binnen- en buitenlandsche kranten worden aangetroffen, geven mij aan leiding een dor, maar getrouw verhaal van het gebeurde te geven. Zooals men weet, werd door de «Phenix» op den 25 Maart jl., des morgens te half acht uren, op de Schelde voor Vlissingen een tjalk over- of aangevaren, waardoor laatst genoemd schip onmiddellijk in de diepte wegzonk. Op de tjalk bevond zich schipper M. de Bruin met vrouw, vijf kinderen en hun knecht, die zich na de aanvaring met groote krachts-inspanning met hun eigen roeiboot zelf redden niet door de «Phenix,» zooals de firma de Leeuw en Philibbsen beweert. De bemanning van de tjalk roeide daarop naar de «Phenix,» die haar opnam en te Neuzen weder aan land zette, waarna zij de «Phenix» haar reis naar Antwerpen weder vervolgde. Door den gezagvoerder van de «Phenix» was aan den schipper van de tjalk duizend gulden «als schadevergoeding» aangeboden, die, ofschoon de tjalk niet geassureerd was, op de meest stellige wijze werden geweigerd. Schipper de Bruin, die evenwel geen middelen bezat om in deze een geregtelijke vervolging in te stellen, wist geen uitweg en zijn toestand met vrouw en vijf kinderen was verre van benijdenswaardig. De heeren mr. van Hoek en mr. Brieve, eerstgenoemde Rijks-advocaat en de laatste procureur bij de regtbank te Middelburg, trokken zich de zaak aan en namen alle kosten voorloopig voor hunne rekening. Door hun bemoeijing werd door de regtbank te M. last gegeven om op de «Phenix» beslag te leggen, desnoods met gebruik making van den sterken arm. De komm. van het wachtschip, gestationeerd te VI., werd tot dat einde geregtelijk gerekwireerd, doch alvorens daartoe zijn medewerking te verleenen, wendde hij zich per telegraaftot den M. v. Marine om te vernemen, in hoeverre hij in deze rekwisitie mogt uitvoering geven. Met aanbeveling van eenige voorzigtigheids-wenken ant woordde Z. Ex. toestemmend. Alstoen werd onmiddellijk overgegaan om de «Naerebout» met twee getrokken stuk ken te bewapenen, om daarna op de terugkomst van de «Phenix» te wachten. Van al cleze maatregelen was de

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1