Benoemingen, enz. Provinciale Staten van Noorrlhollantl. B u i te n I a n d. Frankrijk. Engeland. gezagvoerder van de «Phenix» te Antwerpen zeer goed ingelicht. Hij toch wist, dat door den chef van liet Nederl. loodswezen alles wat de «Phenix» te Antwerpen deed onmiddellijk naar Vlissingen geseind werd. Ook dat er langs officiëelen weg aan de Belgische autoriteiten verzocht is, aan de «Phenix» een loods te weigeren, iets dat evenwel niet toegestaan werd. Toen nu de «Phenix» te Antwerpen geheel geladen en gereed was te vertrekken, bleef het schip nog volle vier dagen werkeloos liggen, alvorens de terugreis naar Kopenhagen te ondernemen. Bij het aanhouden van het schip merkte men op, dat zoowel de gezagvoerder als zijn overig personeel buiten gewoon netjes gekleed waren, waaruit men de conclusie trok dat men op alles voorbereid was. Jl. Zaturdag heeft de zaak voor het eerst voor de regtbank te Middelburg gediend en is op verlangen van de verdedigers der firma de L. en Ph., rnr. Borsius en mr. Driewegen, zes weken uitstel verleend.» Men schrijft uit Sappemeer aan de Veend. Crt. «Bij vele mensclien heerscht nog altijd de verkeerde gewoonte om bij ongesteldheden zeiven de toevlugt te nemen tot zoogenaamde huismiddeltjes, waaronder er vele zijn, die in plaats van onschadelijk te wezen, bepaald levensgevaarlijk moeten heeten. Een ingezeten dezer gemeente is het slagtoffer van zulk een hevig werkend kwasi-geneesmiddel geworden, door op gezag van een oud receptenboek eene dosis kopergroen te gebruiken, in zoo danige gift, dat zich al spoedig de verschrikkelijkste inge- wandspijnen en alle verschijnselen van vergiftiging ver toonden. Schoon men nu, door den nood gedrongen, geneeskundige hulp inriep en twee doctoren al het mogelijke beproefden om het vergift te verwijderen of te neutraliseren, mogt zulks niet baten. De ongelukkige gaf na hevige smarten eindelijk den geest.» Volgens de N. Rott. Crt. is het doodelijk huismiddel den patiënt toegekend door zijn om zijne gierigheid alge meen bekenden vader, maar was het nog niet gebleken, in hoeverre het voorgevallene aanleiding zou geven tot nader onderzoek. Er worden uit België weder ontrustwekkende tijdin gen over de ongelukkige Keizerin Charlotte ontvangen haar toestand moet hopeloos zijn. Onder het opschrift: Winter-wandelstokken, wordt in een Belgisch blad een nieuwe uitvinding geadverteerd. De bedoelde rottingen zijn holmet andere woordenlange, dunne buizen. De knop wordt er afgeschroefd, en in de buis eene zekere hoeveelheid olie gegoten, met de rottingen bij den uitvinder verkrijgbaar, en de eigenschap bezittende, dat zij een sterken graad van warmte ontwikkelt. De uitvinder beveelt zijn rottings aan met de verzekering dat zij een onfeilbaar middel zijn om, zelfs bij de strengste koude, warme handen te kunnen houden. Middel tegen den dranklust. Als een beproefd en deugdelijk bevonden geneesmiddel tegen den dranklust geeft «the scientific American» het volgende voorschrift: sulfas verri 5 grein, pepermuntwater 11 drachmen, spiritus van muscaatnoten 1 drachmetweemaal daags te gebruiken bij eene geringe hoeveelheid. De werking van dit mengsel vergoedt voor een groot deel den prikkel van den drank, waaraan men gewoon is en voorkomt het gevoel van uitputting en afmatting, waaraan zij, die aan het drankgebruik verslaafd zijn, bij het nalaten daarvan, gewoonlijk zijn blootgesteld. De luit. ter zee 2de kl. L. Haremaker, laatst behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië en van daar den 30 Oct. jl. in Nederland teruggekeerd, is met dien datum op non-aetiviteit gesteld. De student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt J. K. Mohr is met den laatsteu October jl. uit voormelde betrek- king ontslagen. Nadat in de zitting van jl. Donderdag door de verschillende commissiën rapporten waren uitgebragt, werden in de zitting van Vrijdag de volgende besluiten genomen tol wijziging van polder reglementen, o. a. voor den Zijpe- en Ilazepolder; tot een gunstig advies op de aanvragen tot toepassing vau art. 36 der wet op het lager onderwijs van de gemeenten Naarden, Jisp, Urk, Westzaan, Krommenie en Ransdorp en ongunstig op die der gemeeuteu Nieuwendam en Landsmeer. Afwijzend is beschikt op het verzoek om aanleg eener haven te Oosterend op Texel. De financiëele aangelegenheden van het gesticht Meerenberg werden geregeld. Snbsidiën werden verleend voor de Industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam en voor de Zeevaartkundige School te Ter schelling. Afgewezen is het verzoek om subsidie voor de in 1876 te Amsterdam te houden tentoonstelling van kunst en industrie. Ook is afwijzend beschikt omtrent de aanvraag om subsidie tot herstelling van de St. Bavo-kerk te Haarlem. Ben amendement van 5 leden, om gedurende 10 jaren f 1000 's jaars daarvoor toe të staan, werd met 39 tegen 16 stemmen verworpen. De vacantie der Nationale Vergadering is bijna geëindigd. Te oordeelen naar de vele redevoeringen van onderscheidene harer leden en staatslieden, die gedurende den vacantietijd zijn gehouden, is het te verwachten dat de partijen in de vergadering niet vriendschappelijk tegenover elkander zullen staan, en het mag betwijfeld worden of de ministers wel homogeen, dat is eenstemmig, zijn. Men meldt uit Parijs, dd. 3 dezer «De kerken en kerkhoven waren gisteren overvol. Het getal bezoekers op Père Lachaise wordt op 300,000 geschat. Daar zijn o. a. de nieuwe graftomben voor den schrijver Amadée Achard, den ingenieur le Bas en den acteur Méligne ingewijd. Evenals die tomben zijn ook die van de Musset, Murger en Cavaignac onder bloemen en kransen bedolven. Verder wekten die van den op 2 Dec. 1851 doodgeschoten volksvertegenwoordiger Baudin, van Ledru- Rollin, vanDorian en andere democraten groote belangstelling.» Hoe velen gedurende beide dagen door de pic-pockets bestolen werden, is moeijelijk te zeggen. Maar zooveel is zeker, dat de politie jl. Dingsdag negen dier al te handige Engelschen heeft gearresteerd. Sedert een paar dagen is Parijs een uur digter bij Londen gekomen. Met de train-éclair, over Boulogne en Folkestone, is men in 9 uur 30 min. uit de Fransche in de Engelscbe hoofdstad. Binnen weinige dagen, meldt de Rappel, zullen de wagens op den paardenspoorweg van de poort Maillot te Parijs naar Suresnes door middel van luchtdruk worden voortgestuwd. Elke wagen is van een toestel voorzien, welke genoeg beweegkracht bezit om dien heên en terug te drijven. Deze toestellen zullen worden volgepompt in een gebouwtje bij de brug van Neuilly. Onder den titel «Het opgaan eener ster» behelst het Journal de Paris een hoofdartikel over de wijze, waarop in toenemende mate de cyniekste ondeugd en de afgrijse lijkste misdaad worden gebruikt ter overprikkeling van een levenszat en zenuwachtig publiek. De pers, wordt daarin gezegd, werkt door de «reporter» woede hiertoe mee en indien het mogelijk was, «de leegte des stilzwijgens» te verkrijgen rondom moordenaars en schaamteloozeligtekooijen, men zou vrij wat grooter dienst aan de maatschappij bewijzen dan met het prediken van de afschaffing der doodstraf en van het volstrekte regt voor alle misdadigers op medelijden, zoo niet op toegeeflijkheid. De titel van het artikel betreft het optreden in zekeren schouwburg te Parijs van een meisje, welks vriendin een 14 dagen geleden door haren minnaar werd gedood. Deze laatste, op de eerstgenoemde schietende, en aldus de verkeerde getroffen hebbende, jaagde zich zeiven een kogel door het hoofd. Door dit schandaal werd de'naam van het meisje voor het eerst op de spraak gebragt, en naauwelijks zijn haar minnaar en bare vriendin begraven, of zij poogt uit het voorgevallene winst te trekken. De dubbele moord dient haar tot reclame. En zie, schrijft het Journal, bet publiek schijnt haar gelijk te geven; zij is, zooals men het uitdrukt, schoon op weg om haar fortuin te maken. «Is het niet ontzettend?» vraagt het blad verder, «en is men niet verpligt om met elk aasje besef van het betamelijke, dat men in zich heeft, te protesteren tegen deze schandefijke vertooningen, tegen deze exploitatie van misdaad en ondeugd, door vrouwen, hetzij dan schrander of plomp als deze, die onbeschaamdelijk geld slaat uit twee naauw koud geworden lijken?» Mijers, de directeur van bet Amerikaansche paarden spel, die ook Amsterdam bezocht, en daar als elders door de snelheid, waarmede bij zijne tent opsloeg, nog meer verbazing wekte, dan door zijn gezelschap of zijn olifanten, is thans bezig zich te Parijs op vasteren voet te vestigen, dan in zijn ambulant cirque. Hij rigt thans de localiteiten van de Magasins réunis voor zijne vertooningen in, en wel op zoo onbekrompen voet, op zoo groote schaal, dat er niet minder dan 4 a 5000 gasbekken zullen branden, en het gasverbruik per uur bijna even aanzienlijk zal zijn als dat in de nieuwe opera. Het plan bestaat 1 Dec. het cirque te openen. Men berekent, dat Mijers wel 1,200,000 fr. aan zijn etablissement ten koste legt. De zes grootespoorweg-maatschappijen zullen gedurende den winter de compartementen voor alleen reizende dames verwarmen in alle klassen. Jl. Woensdag heeft de inwijding plaats gehad van het gedenkteeken voor de bij Mars la Tour gesneuvelde soldaten; er bad geen bijzondere plegtigheid plaats. Een groot aantal toeschouwers woonde echter de inwijding bij. Na de kerkelijke dienst hield de prefect een rede, waarin bij betoogde, dat de geschiedenis uitspraak zal doen over de verantwoordelijkheid voor den oorlog tusschen twee volken, die vroeger door achting en goede gezindheid aan elkander verbonden waren. De prefect herhaalde verder de vredelievende betuigingen, welke de minister de Cissey na afloop der jongste herfstmanoeuvres beeft afgelegd. Gounod is van zijne schouderbreuk in zooverre her steld, dat hij, uit het huis van den heer Oscar Commettant, naar zijne eigene woning kon vervoerd worden. -1'Economiste Francais behelst een artikel over de huishuur te Parijs, waaruit blijkt, dat zij in 1817 gemiddeld 90 fr. per hoofd bedroeg, in 1829 was zij tot 110 fr. gestegen en tegenwoordig kan men haar gemiddeld op 150 fr. per hoofd rekenen. Volgens de Indépendant heeft men dezer dagen in de buurt van Lyon een vonkelnieuwe wijs van jagen beproefd. Een der ontaarde Nimrods hield een uitmuntend nagenaakten, met waterstofgas gevulden valk aan een draad. Zoodra de hond stond en eene vlugt patrijzen opsteeg, liet de jager zijnen valk op, de verschrikte vogels streken neêr en de geweren konden op hun gemak wonderen verrigten. Het middel wordt onfeilbaar geacht, doch door de lief hebbers van het weispel niet met die ingenomenheid begroet, welke de vernuftige uitvinder verwachtte. Alles is aangewend geworden, niet alleen om de reis des Prinsen van Wales naar en door de Engelsche Oost- Indische bezittingen gemakkelijk en aangenaam te maken, maar vooral om de daaraan verbonden gevaren te voor komen, ten minste zooveel mogelijk. De Prins heeft drie lievelings-jagtpaarden, die de reis mede maken, met name Koomassie, Dasliwood en Cockney. Nu zal het tropische land ook voor deze dieren menig nooit aanschouwd voor werp onder de oogen brengen, dat ze schrik zou kunnen veroorzaken, voornamelijk in de dierenwereld dier ge westen. Om ze daartegen te harden, te dresseren, ze vooral aan het gezigt gewoon te maken, heeft men ze eenigen tijd een cursus doen volgen in de Zoölogical Gardens. Men vertrouwt dat ze nu zelfs hij de jagt op tijgers en olifanten even bruikbaar en gevaarloos zullen zijn, ofschoon ze de Indische kolossen hier slechts in gevan genschap hebben ontmoet, en ze daar op vrijen voet leven. Het eerst werd de olifant aan hen voorgesteld, en wel allereerst liet men ze op een afstand zien hoe de Indiër in zijn lusttuin rondwandelde. Allengs werden ze nader gebragt, waarbij ze aanvankelijk bevend en terugwijkend ter zijde blikten. Weldra echter werden de verstandiger beesten meer met het gezigt vertrouwd, en toen zij zelfs er niet meer tegen hadden dat de olifant hun met den snuit een welkomstkus gaf, meende men dat de eerste leerklasse tot een goed resultaat had geleid. Men ging dus over tot de voorstelling van den neushoorn. Ook met dezen waren zij gaauwer klaar dan men gedacht had. Met de leelijke figuur van den kameel schenen ze niet zoo gaauw vrede te hebben. Zelfs de weinig harmonische muziek van den neushoorn had hen minder aangedaan. Toen de paarden bij de leeuwen en tijgers werden gebragt, ontstond er in de hokken zulk een onbeschrijfelijk gebrul, gehuil en gejank, dat het ware helle-kermis was; maai de rossen schenen reeds alle vrees overwonnen te hebben, en te begrijpen dat de onttroonde woudkoningen door de traliën hun niet konden deren. Na betrekkelijk weinige lessen schenen de paarden zelfs regt pleizier te krijgen in den cursus; Koomassie vooral gaf onmiskenbare blijken van genoegen als hij weder in de tuinen kwam. Te Bombay zijn reeds veertig Vorsten en Hoofden hijeen, om den Prins van Wales bij zijne aankomst te begroeten. De Koning en de Koningin van Denemarken zijn met hunne dochter, Prinses Thyra, jl. Dingsdag in Engeland aangekomen. Zij werden door de Prinses van Wales en de hertoginnen van Edinburgh en Cambridge te Dover ontvangen. De Koning van Denemarken schonk den kapt. van de boot, die hem van Calais naar Dover had overgebragt, een gouden met diamanten versierden ring. De heer Bircb, Engelsch diplomatiek resident te Perak (Malakka), is op Maleisch grondgebied vermoord. Troepen zijn afgezonden om de schuldigen te tuchtigen. Een melkboer te Londen, die zijn melk had afge roomd en daardoor aanmerkelijk in waarde had verminderd, werd tot eene boete van 20 p. st. veroordeeld, te vervangen door een maand gevangenisstraf. James Stuit, scheepskapitein van Dordrecht op de stoomboot Martinez Iienriëtta, bragt den 12 Sept. jl. 998 schapen naar Londen over, ofschoon er slechts ruimte was voor 400. De Vereeniging tot bescherming van dieren leverde deswege beklag in en genoemde kapitein werd veroordeeld tot f 36 boete en in de kosten. Gunstige berigten zijn te Londen ontvangen omtrent de expeditie van het Engelsche escader onder den commo dore Hewitt tegen de zeeroovers aan de Congo. De operatiën begonnen den 29 Aug. en duurden ongeveer 14 dagen. In dit tijdsverloop werden 67 dorpen der zeeroovers aan beide oevers van den stroom verwoest, een aantal booten, een groote voorraad levensmiddelen, vruchtboomen, waaronder niet minder dan 3 a 4Ü00 bananen, en andere have der inboorlingen vernietigd. Het getal gesneuvelden van de zijde der laatsten is niet op te geven, maar zeker hebben de granaten en het geweervuur der Britten den zeeroovers een les gegeven, die zij niet ligt vergeten zullen. Aan den kant der Engelschen vielen slechts enkele gewonden. Luidens de berigten, zijn de meer landwaarts wonende, vredelievende stammen zeer blijde, dat het zeerooversnest uitgeroeid en de handelsweg weder vrij geworden is. Ove rigens hadden de Britsche mariniers geen gemakke lijke taak te vervullen. Dikwijls moesten zij tot aan de borst door de rivier waden eu uitgestrekte, schadelijke moerassen oversteken. Slechts aan het snelle verloop der expeditie was het te danken, dat de gezondheidstoestand der soldaten geen stoornis van groote beteekems ondervond. Daily Telegraph klaagt over de barhaarsche behan deling van veertig schoone Hollandsche koebeesten, die te Deptford, na den aanvoer op jl. Woensdag, te Thameshaven den daaropvolgenden Vrijdag geslagt werden. Eenige vette kalveren werden verdacht gehouden van aangetast te zijn van mond- en klaauwzeer, en de geheele kudde moest er voor boeten. Sommige koebeesten waren 30 p. st. en andere 24 p. st. waard. Eenige hadden aan boord gekalfd en koe en kalf werden onmiddelijk gedood, terwijl sommige beesten nog vóór dat het kalf geboren was, gedold werden. «Zulk een walgelijk tooneel had men nog nimmer aanschouwd,» zegt het berigt verder; «den armen eigenaars brak het hart en eenige der aangestelde slagters weigerden, het zij tot hun eer gezegd, den moord te verrigten. De Hollanders zijn met bezwaarde harten en ligte beurzen teruggekeerd, aan hun verkoopagenten overlatende de rekeningen op te maken en hun het geld na te zenden. In eene vergadering van de Kamer van Landbouw te Leicester is met algemeene stemmen eene motie aange nomen, waarbij het tot bestrijding van het zich steeds uitbreidende mond- en klaauwzeer wenschelijk verklaard werd, dat van 20 Dec. 1875 tot 1 Maart 1876 geen vee naar eene markt zal mogen worden gezonden dan met verlof van de overheid en onder haar toezigt. De kiesgeregtigden te Battersea hebben onlangs op eene vergadering met groote meerderheid van stemmen besloten, geen candidaat voor hun district te zullen aan nemen, die niet zijne krachten zou willen inspannen tot 't in vrijheid stellen van «sir Roger Tichborne.» De candidaat, die zich aan deze vereerende voorwaarde onder wierp, is sir Trevor Lawrence, conservatief. Onder de tegenwerpingen, die George Stephenson, de uitvinder van de locomotief, voor vijftig jaren te over winnen had toen hij aan het Engelsche parlement verlof vroeg om den eersten spoortrein te mogen laten rijden, behoorde natuurlijk ook de vrees voor allerlei ware of denkbeeldige gevaren. «Wat moet er vau uw stoomrijtuig worden, zoo vroegen ernstige parlementsleden, als eens op de rails, die dwars door weilanden zullen loopen, een koe, een paard of een ander groot dier verdwaald raakt? Zal de locomotief zich dan niet tegen de horens of de hoeven van het dier te pletter stooten, of voor het minst ontsporen?» «Wanneer dat gebeuren mogt, antwoordde Stephenson zeer ernstig, dan geloof ik dat het inderdaad een zeer beden kelijk geval zou zijn,voor het paard of de koe namelijk Vijftig jaar is het geleden sedert dit antwoord gegeven werd. Dagelijks zijn wij getuigen van de ontzettende kracht die het stoomtuig langs de ijzeren banen doet vliegen. En niettemin lezen wij in de groote Nederlandsche bladen van Maandag het hoog ernstige berigt, dat de Hollandsche spoor trein aan een groot gevaar ontsnapt is, om dat zich bij

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2