1875. N°. 135. Woensdag 10 November. 33 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Binnenland. HELDERSCHE EY YIEUWEDIEPER OlRAT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.80. w franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaats-ruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting s avonds 6 uur. HELDER en NIEUWEDIEP, 9 November. De Staatscourant van Zondag behelst het volgende bulletin: H. M. de Koningin is den 3 dezer plotseling door eene zoo hevige koorts aangetast, dat eene herhaling daarvan levensgevaar zoude daarstellen. De koortsaanval heeft zich niet dan gedeeltelijk herhaald, maar de bestaande borstbe- zwaren doen toenemen. In den jongstverloopen nacht hebben eenige slaap en de herstelde transpiratie verligting aangebragt, die het gevaar waarin H. M. verkeerde eenigzins verminderen. 's Hage, 6 November 1875. Dr. Vinkhuyzen. De gisteren avond verschenen Staatscourant deelt omtrent den toestand van H. M. de Koningin de volgende bul letins mede «7 November. H. M. heeft door veelvuldig hoesten, een onrustigen nacht gehad. De koortsverheffing schijnt gering. De toestand is evenwel niet onrustiger. 8 November. H. M. de Koningin heeft gisteren den ganschen dag door een weinig koorts gehad. Niettegen staande herliaaldelijkhoesten, heeft zij dezen nacht wat gerust.» In de verschillende kerken te's Hage is jl. Zondag bij de godsdienstoefening gebeden om een spoedig herstel van H. M. de Koningin. De Prins van Oranje is jl. Zaturdag in de residentie teruggekeerd, na eene afwezigheid van ongeveer zes maanden. Jl. Zondag is op de Noorderhaaks gestrand en kort daarna verbrijzeld een nog onbekend schip. Van de opva renden is evenmin iets bekend, deze zijn zeker allen om gekomen. Den volgenden middag zijn twee groote wrakken nabij Onrust gezien. Bij besluit van 26 October 11. heeft Z. M. de Koning de statuten van de Vereeniging tot stichting en instand houding van Bewaarscholen alhier goedgekeurd en die vereeniging als regtspersoon erkend. Aan het vergelijkend examen voor de vacante hoofdonderwijzers-betrekking te Huisduinen, jl. Zaturdag alhier gehouden, is door 12 sollicitanten deelgenomen. Naar wij vernemen zal door het muziekkorps der artillerie-schutterij in de volgende week het eerste winter- concert gegeven worden, waarop o. a. behalve eenige zang solo's en mannenkooren een jeugdig piano-virtuoos, de jongeheer Bicknese, uit Rotterdam, zich zal doen hooren. Wij voorspellen alzoo een regt genotrijken avond op muzie kaal terrein. Het tijdstip van de verschijning der vallende sterren kort op handen zijnde, zullen wij misschien velen lezers geen ondienst doen om, met eenige afleiding in de gewone courantenlectuur, het navolgende uit Alexander von Hum- boldt te herinneren: «De beide beroemdste periodieke zwermen van vallende sterren zijn het zoogenaamde November-verschijiisel (van 1214 Nov.) en dat van den feestdag des H. Laurentius (10 Aug.), wiens «vurige tranen» in Engeland reeds gedu rende langen tijd in den Kerk-almanak, benevens in oude overleveringen, als een regelmatig terugkeerend luchtver schijnsel herdacht werden. Hoewel volgens Klöden reeds in den nacht van den 1213 Nov. 1823 in Potsdam en in 1832 door geheel Europa van Portsmouth af tot aan Orenburg aan de Oeral, ja zelfs in het zuidelijk halfrond op Isle de Erance eene groote menigte van dooreengemengde vallende sterren en vuurbollen van de meest verschillende grootten waren waargenomen, bragt evenwel eigenlijk de verbazend groote zwerm, dien Olmsted en Palmer op den 1213 Nov. 1833 in Noord-Amerika zagen, en waarbij er op eene plaats, alwaar zij als sneeuwvlokken waren op eengehoopt, in 9 uren minstens 240,000 vielen, voor het eerst op het denkbeeld van de periodiciteit van het ver schijnsel, op de gedachte, dat de groote zwermen van val lende sterren aan bepaalde dagen gebonden zijn. Deze stroom, die over het geheele uitspansel op den 1213 Nov. 1833 van Jamaica tot aan Boston (40° 21' breedte) zigtbaar was, keerde in den nacht van 13—14 Nov. 1834 in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika weder, doch was toen iets minder sterk. In Europa is hij sinds dat tijdstip hoogst regelmatig periodiek teruggekeerd.» (Arnh.Crt.) Er wordt gewezen op eene nieuwe inventie van geestige industriëelen, die zich gehaast hebben de gouden tiengulden stukken in karton en verguld papier zoo netjes na te maken, dat men ze voor echt zon aanzien. Deze namaaksels zijn wel niet zoo gevaarlijk als de imitaties van bankbilletten, aan gezien men, deze gouden Willems in handen nemende, dadelijk bemerkt, dat ze niet wigtig zijn; maar toch is bij eene uitbetaling in goudgeld de proef genomen, of iemand daarmede te bedriegen was, en werkelijk de ontvanger van het geld stak het nagemaakte stuk met de goudstukken op een bewijs, dat met deze fraaije uitvinding bedrog te plegen is. Men meent het publiek daarom een dienst te bewijzen, met hierop te wijzen, alsmede op de wensche- lijkheid om het in de wandeling komen van zulke stukken zooveel mogelijk te helpen voorkomen. (U. D.) De heer Veth zegt in Eigen Haard: «Ik kan het niet helpen, dat wanneer ik onze westersche schoonen, gekleed naar de hedendaagsche mode, met een toren van valsch haar op het hoofd, op welks top een fantastisch hoedje als een vlinder geprikt zit, met een zoo genoemde tournure om de lendenen, die aan sommige deelen het aanzien eener onnatuurlijke ontwikkeling geeft en den slependen japon die van voren lijnregt afvalt, van achteren doet uitstaan op eene wijze die aan de gansche gestalte den vorm van een gelijkzijdigen driehoek geeft met een klein uitwas van boven: eindelijk met de hooge hakken, die, gevoegd bij de voorwaartsche helling van het topzware hoofd en bij den achteruitstaanden japon, aan haar geheele ligchaam de houding geven alsof zij gestruikeld en op het punt zijn van te vallen, ik kan het niet helpen, zeg ik, dat ik aan de kleederdragt der Javaansche schoonen verre de voorkeur geef boven die, mijns inziens, zoo bij uitnemendheid smakelooze, waartoe de zoo hoog geroemde smaak der Fransche toongevers, op het gebied der mode, ons in het jaar des Heeren 1875 heeft gebragt.» Jl. Zaturdag zijn de duinen en mientgronden te Texel verpacht voor den tijd van 10 jaren. Zij hebben opgebragt f 14,750 's jaars. Voor den huurtijd van 6 jaren werd bedongen f 7720 's jaars. In 1854 was het bedrag f 4095 's jaars. De schilder d. B., werkzaam aan de zoldering der kerk te Valkoog, (onder St. Maarten) is bij het verlaten der stelling door 'een misstap van den ladder gevallen en was onmiddelijk een lijk. •- De heer A. F. W. Grottendieck, te Alkmaar, is beroepen tot predikant der Evang. Luth. gemeente te Amersfoort. Men schrijft ons uit Hoorn, dd. 8 dezer. «Op de groote najaars koemarkt gisteren en heden, alhier gehouden, werden aangevoerd ruim 9000 stuks vee, over het algemeen beste kwaliteit. De handel in de beste soort was vlug, met hooge prijzen, in mindere kwaliteit was de handelgedrukt en de prijzen waren merkelijk lager. Groote driften werden van hier naar elders vervoerd, ter wijl er 5 stoom- en 25 andere schepen werden geladen.» Ruim 20 der aanzienlijkste ingezetenen van Enkhuizen hebben zich als leden van het Aardrijkskundig Genootschap ingevolge art. 11 van het reglement tot een departement vereenigd. Het doel, waaraan het departement zich voor namelijk wil wijden, bestaat in de oplossing der vraag, in hoever middelen kunnen aangewend worden om de «Noord- pool-visscherij in ons land te doen herleven» en, ingeval het tot gunstige uitkomsten geraakt, deze zaak ook ten bate der wetenschap aan te wenden. Men vestigt met inge nomenheid de aandacht op 't ontstaan van dit departement. Het bewijst duidelijk, dat de ondernemingsgeest in Nederland nog niet is uitgestorven, en dat het Aardrijkskundig Genootschap, 't welk de mannen der practijk en dei- wetenschap te zamen brengt, tot het herleven van dien geest krachtig medewerkt. Moge het voorbeeld, te Enkhuizen gegeven, anderen tot navolging opwekken. De burgemeester van Amsterdam berigt aan hen, die zich bereid verklaren tegen hoog loon ongemuilkorfde honden ook des daags, onder begeleiding der politie, op te vangen en naar de veemarkt te brengen, dat zij zich hiertoe kunnen vervoegen aan het bureau van den hoofd-commissaris van politie, Spinhuissteeg aldaar. -Op de 50 openbare scholen te Amsterdam heeft men tegenwoordig 36 mannelijke en 40 vrouwelijke kweelingen. Een slecht vooruitzigt voor het onderwijs, want de hoofd stad levert hier een beeld van het geheele land. Naar men aan het U. D. mededeelt, wordt met de inzending van bijdragen voor het uitzenden van een zendeling naar Atsjin steeds voortgegaan en is daarvoor reeds een niet onaanzienlijk cijfer ontvangen. Men meent echter, dat men bezwaar zal ontmoeten in de keuze van een gesehikten titularis voor deze verre van gemakkelijke taak. Naar men aan het U. D. mededeelt, hebben de ont vangsten bij gelegenheid van het twaalfde Nederlandsch nationaal zangersfeest te Rotterdam f 31,300 en de uit gaven f 26,790 bedragen. Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden veulenmarkt waren 858 stuks aangebragt. De handel was levendig, goede handel in een- en tweejarige paarden en veulens, matige handel in werkpaarden, minder handel in paarden van weelde. De hoogste besteedde prijs was f 800 per paard. Een der onderwijzers van 't Instituut te Zeist werd dezer dagen de dupe eener onbeschaamde opligterij. Voor eenige weken werd hij bezocht door een Engelschman, die voorgaf de compagnon te zijn van een zijner Engelsche vrienden en op zijn huwelijksreis ook Zeist te willen zien. Op een uitstapje naar Utrecht verloor de reiziger zijn contanten, deed daarvan berigt aan het politie-bureau, liet advei-teei-en en f 150 belooning uitloven voor den vinder zijner portefeuille, die naar zijne opgave, papieren inhield, die voor hem meerdere waarde hadden dan het geld. De portefeuille bleef zoek, de man moest verder, had den indruk gegeven van soliede en goed te zijn, waarom men hem zonder eenige vreeze een betrekkelijk groote som leende, waarmee hij over Rotterdam naar Londen vertrok en van daar telegrafeerde, dat hij goed was overgekomen en 't geleende geld metgeleende reisdeken en overjas directzou over maken. Toen een en ander uitbleef, werd men ongerust, men stelde een onderzoek in en bemerkte met een bedrieger te doen gehad te hebben, die in Engeland verscheidene jaren gevangenisstraf achter den rug had. Hij noemde zich hier llarry Lyod en had een pas op dien naam, die natuurlijk valsch was. Misschien zal 't mogelijk zijn hem op te sporen: er worden ten minste reeds pogingen toe aangewend. (Z. Weekb.) Men meldt uit Vlissingen, dd. 7 dezer: «Gisteren middag is op de Noorderrassen bij Westkapelle een schoonerschip gestrand. De ongelukkige ekwipage is hierbij geheel omgekomen, daar het onmogelijk was door de hevige branding hulp te verleenen. Ook bij het fort Rammekens is een roeiboot, waarin twaalf personen die een loods naar een stoomboot moesten overbrengen omgeslagen, doch allen zijn met groote krachtsinspanning van de zijde der stoomboot gered en behouden aan wal gezet.» Jl. Zaturdag morgen overleed te 's Hertogenbosch op 72jarigen leeftijd de oud-minister van Katholieke Eeredienst van Son. Men meldt uit Tilburg: «Een onzer ingezetenen, jhr. van Nispen, was aan de gemeente eene som van f 1.15 schuldig wegens het houden van een hond. Op de hem gedane aanmaning om betaling antwoordde hij dat hij betaald had, doch de kwitantie niet kon vinden. Aangezien hij telkens op de jagt of wegens andere oorzaken niet te huis was, is op regterlijk bevel de deur zijner woning opengebroken, teneinde beslag op zijne goederen te leggen, waarna de verschuldigde gelden, met de bijgekomen kosten ad f 19 zijn betaald. Thans eischt de heer van N. van de gemeente in regten eene schade vergoeding van f 2000, op grond, dat bij het openbreken zijner huisdeur in strijd is gehandeld met de wet, en dat de bewaarders zich aan zijn wijn, in het huis gevonden, zouden hebben te goed gedaan.» De Arnh. Crt. beklaagt er zich niet over, dat de Schah van Perzië, evenmin als eenig Duitsch schijnvorstje, officiëele bezoeken hier te lande aflegt; dat is 't Neder- landsche volk volmaakt onverschillig. Maar dat het hoofd van een kleinen Zuid-Afrikaanschen Staat Nederland bezocht, vergoedt die andere doorluchtige bezoeken, welke slechts een tal ridderorden achterlaten. De president der Transvaal komt niet naar Europa, om door ceremoniëele ontvangsten gevierd te worden, maar om nuttig te zijn voor 't volk, dat hem tot eerste overheidspersoon koos. In 1872 voor vijf jaren tot president benoemd, heeft hij getoond tegenover vreemde aanmatiging een man te zijn. Nu komt hij stoflelijken en intellectuëelen steun zoeken, en waar moet hij die eerder verwachten dan in Nederland De heer Burgers wil in goede verstandhouding leven met Engeland, maar tot ontwikkeling van 't Hollandsch element bezoekt hij ons land. Ook door de opleiding die hij hier genoot, is dr. Burgers door en door Nederlander. Hij wil de lang verbroken betrekkingen tusschen de Kaap en Nederland hernieuwen; een honderdtal landgenooten neemt hij mede; dat is van belang voor beide landen. Handels- relatiën moeten daaruit volgen. Een nieuwe markt wordt ons aangeboden, die wij zelve hadden moeten opzoeken, daar waar onze taal gesproken wordt, Hollandsche zeden in eere worden gehouden. «Onze handel op de Oost- Indische koloniën zegt de Arnh. Crt. heeft ons zoodanig verwend, dat wij de Kust van Guinea hebben prijs gegeven en om West-Indië ons schier niet bekom meren, terwijl aan Zuid-Afrika niet meer gedacht wordt. Het bezoek van den heer Burgers kan ten gevolge hebben dat de voormalige energie ontwaakt, bij het vooruitzigt op geldelijk voordeel. Wij houden ons overtuigd dat dit grooter zal zijn dan men thans wel vermoedt; naarmate wij medewerkten om den bloei van dat vruchtbare, nog onbegrensde land, met zijne goudmijnen en diamantvelden te bevorderen. Het hangt van 't Nederlandsche volk af, om zich eene nieuwe toekomst voor zijn handel en zijne welvaart te scheppen. Alle voorwaarden zijn aanwezig;

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1