ADVERTENTIËN. VERKIEZING. Turkije. Stoomvaart-Berig'ten Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Inwoners van Texel! Bovengenoemde 40 millioen hennen brengen jaarlijks minstens 100 millioen kuikens voort, waarvan wij 10 millioen, willen aftrekken om de tot voedsel gebruikte. Rekenen wij nog 10 millioen die door ziekten en andere omstandigheden wegvallen, dan blijven er nog 80 millioen kuikens over, die, 4 11 fr. per stuk, een derde voordeel, ten bedrage van 120 millioen fr., aanbrengen; in 't geheel 151 millioen, nadat wij, volgens zeer matige berekening nog slechts 6 millioen voor de meerdere opbrengst der kapoenen en poulardes berekend hebben. Nu leggen de 40 millioen hennen, door elkander gerekend, elk 100 eijeren 's jaars, te zamen 4 milliarden eijeren, die, 4 6 centimes per stuk berekend, een opbrengst vertenwoor- digen van 240 millioen fr. De kippenteelt alleen brengt dus jaarlijks in Frankrijk een som van bijna 400 millioen fr. op. Te Toulouse werden jl. Donderdag middag de inge zetenen vreeselijk ontsteld door een ontploffing en het onmiddellijk daarop verspreide gerucht, dat het Arsenaal in de lucht was gesprongen. Weldra bleek, dat verscheidene vuurwerkers bezig waren met cartouches-Springfield te ont laden, toen een hunner het tulminaat deed ontploffen, waar door ook de omringende cartouches vuur vatten, benevens een vaatje kruid. 10 mannen bekwamen zulke ernstige brandwonden, dat men voor het leven van eenige hunner vreest. Gelukkig, dat door de spoedige en zeer handige hulp van de ter plaatse toegesnelde militairen, de brand met het daar steeds aanwezig brandbluschmateriëel binnen een half uur gebluscht was. Het was hoog tijd, want het vuur dreigde elk oogenblik over te slaan tot de 2 kruidtorens, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevinden. Uit Bombay wordt berigt, dd. 8 dezer, des voormiddags ten 7 u. 15 min.De Serapis (met den Prins van Wallis aan boord) is in het gezigt. De hoofdzetel van het Engelsche bestuur zal van Cape Coast Castle naar Accra, in een zooveel gezonder streek gelegen, overgebragt worden. Daar kunnen de amb tenaren en geëmployeerden een gezonder lucht inademen en paardrijden. Te Cape Coast Castle stierven paarden en lastdieren na verloop van korten tijd. De residentie van den gouverneur zal zijn te Christiansborg, het oude fort, dat in 1862 voor een gedeelte door een aardbeving ver woest werd. Daaromheen komen de gebouwen der mindere ambtenaren. Tusschen het fort en de plaats zullen nog andere gebouwen opgerigt worden, bijv. een paleis van Justitie. Digt bij Accra zal men op de 1500 voet hooge bergen een hospitaal stichten. Er waait op die bergen een frissche zeewind. Later zal men die bergen met Accra door een spoor of een tramway verbinden. De telegraaf zal zoo spoedig mogelijk gelegd worden. De reeds meermalen vermelde rijzing in den prijs van oesters blijkt uit de taxering van die der Colne Fishery Company. Twaalf jaren geleden was de prijs 38 shilling per zoogenaamde «bushel;» thans is die op 11 p. st. (of 220 shillingen) gesteld. Duitschland. Op de Duitsche Keizerlijke Marine werkplaatsen zijn plotseling een groot aantal arbeiders, die meest alle 15 a 20 jaren daar gewerkt hadden, weggezonden. Op hun vraag naar de reden daarvan werd hun geantwoord, dat zij geweigerd hadden een zeker werk tegen een bepaalden prijs aan te nemen. De arbeiders moesten namelijk een werk uitvoeren voor 900 mark, waarvoor zij vroeger de helft meer ontvangen hadden. De Keizerlijke admiraliteit echter heeft verklaard, dat er volstrekt geen werk voor hen was. Pruissen heeft 38 landbouwscholen, die uit de schat kist onderstand ontvangen. Zij werden in het vorige jaar bezocht door 1061 leerlingen, onder welke 869 zonen van landbouwers en 59 buitenlanders. In het fort Wommelghom stortte jl. Maandag het in' aanbouw zijnde officierenpaviljoen in. Zes werklieden werden gedood, vele andere gewond. Oostenrijk. Op-de Franz-Joseph-spoorweg tusschen Göpfritz en Schwarzenau heeft dezer dagen een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Ziehier nadere bijzonderheden: Onmiddellijk dood waren drie personen van het trein personeel, een ambtenaar der posterijen en vier passagiers, terwijl de machinist en de stoker vermist waren, en dus vermoedelijk onder de hoog opgestapelde vernielde waggons begraven lagen. Gewond waren nog zeven passagiers en twee ambtenaren der posterijen, meerendeels hoogst ernstig. Een onderzoek in loco heeft ten duidelijkste in 't licht gesteld, dat het ongeluk aan niets anders dan misdadig opzet kan worden toegeschreven; behalve de losliggende, onbeschadigde rail, was er geen defect aan de spoorbaan, welke reeds den volgenden middag weder voor het verkeer opengesteld kon worden. Slechts een waggon was namelijk op den weg blijven staan, terwijl verder de geheele trein van den 11 meter hoogen spoorwegdam gestort was. De Turquie bevat thans het volledig verhaal van den veldslag op de Servische grenzen niet ver van Widdin. Twee politie-agenten te paard waren uit Widdin gezonden om in eenige Turksche grensdorpen achterstallige belastingen te innen. Nadat zij verscheidene dorpen waren doorge trokken, overviel hen de nacht, terwijl zij onderweg waren. Zij bevonden zich in de nabijheid van een onbewoond Turksch grenswachtershuisje, stegen af en legden zich daar te slapen, nadat zij hunne paarden aan een paar boompjes hadden vastgebonden. De paarden vonden zich daar minder naar hun zin, rukten de boompjes los en sleepten die met zich, terwijl zij naar eene beek liepen, die de grenzen tusschen Turkije en Servië vormt. Het hoefgetrappel in de duisternis, gepaard met het kletteren en ritselen der takken, deed alarm ontstaan in de Servische grensplaatsen. Men liep te hoop en er werd dapper geschoten in de rigting der onzigtbare paarden. Deze keerden terug naar hunne meesters, die ze nu aan steviger boomen vastmaakten. Ziedaar in weinig woorden de beroemde slag bij Kula (of Kuluk zooals een Turksche wachtpost heet,) de slag waarin twee regimenten Turksche kavallerie de grenzen overschreden, de dorpen overrompelden, verbrandden en verwoestten, maar ten slotte door de dappere Serviërs, na een bloedigen strijd en met groot verlies, weder over de grenzen werden teruggedreven. China. Het volgende tafereel van den toestand der vreemdelingen in China is ontleend aan den Courrier des Etats Unis: Sedert eenige maanden vermenigvuldigen zich de aanslagen tegen het leven der Europeanen op onrustbarende wijze, en men vreest maar al te zeer voor ernstige commerciëele verwikkelingen met China. Wij spreken niet van den ruwen spot en de belagchelijke beleedigingen, die vooral in Peking den vreemdelingen ten deel vallen. De laatste drie maanden vooral zijn zeer rijk aan strafbare aanvallen. Nu eens zijn het vier jonge Engelschen, die op veertig mijlen van de hoofdstad op de schandelijkste wijze worden mishandeld. Dan weder worden te Peking zelf doctor Bushel en zijne gade door het woedende volk met steenen geworpen. De heer Lensey, secretaris der Russische ambassade, die te paard door een wijk reed, waar de Europeanen ongedeerd zich vertoonen kunnen, wordt door de ellendelingen aan gevallen en stort, door een zwaren steen getroffen, van zijn paard. Te Tientsin zijn de Protestantsche predikant en zijne gade mishandeld. Te Shangai is een Amerikaan, die met zijne vrouw in een rijtuig zat, door hen met pieken geslagen, Het volk wordt tegen de Europeanen opgezet, omdat deze van allerlei misdaden beschuldigd en als de oorzaak van allerlei rampen en ziekten worden voorgesteld. De Chinesche regering houdt zich of zij niets van die wan daden bespeurt en geeft zich de moeite niet de schuldigen op te sporen, om hen te straffen. Amerika. Toen de heeren Moody en Sankey naar Amerika terug keerden, dacht men algemeen, dat zij met even groot succes in hun vaderland werkzaam zouden zijn als in Engeland. Maar, ofschoon zij hun werkzaamheden voort zetten, maakt hun revivalisme volstrekt geen sensatie. De Nation vindt dit zeer natuurlijk. Hun succes in Engeland, zegt het blad, was voor een groot deel toe te schrijven aan het feit, dat men godsdienstige onderwerpen nog nooit zoo had hooren behandelen. In Amerika daarentegen is men er aan gewoon. Ieder kerkgenootschap telt in haar midden mannen, die dezelfde methode volgen. Men moet ook in aanmerking nemen, dat er tegenwoordig in Engeland een sterke voorliefde voor Amerikaansche vreemdigheden en nieuwigheden heerscht. Dit blijkt ook op letterkundig gebied en is zoo sterk, dat de Nation niet twijfelt, dat, wanneer eenige Amerikaansche revivalisten het volgend voorjaar in de buurt van Londen godsdienstoefeningen op het open veld, volgens Amerikaansch systeem wil orga niseren, dit een der meest gezochte uitspanningen van het saizoen zal worden. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 7Nov.'smorg.Gibraltar gepasseerd. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 29 Oct. 's morg. Aden gepasseerd. Prins van Oranje. 19 Oct. van Batavia vertrokken. C o N R A D. 4 Sept. van hier vertrokken. 13 Oct. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 13 Oct. alhier aang., vertr. 27Nov. V OOHWAART3. 16 Sept. van Batavia vertrokken. 5 Nov. Gibraltar gepasseerd. De Celebes, van hier naar Batavia, arriveerde den 5 dezer des namiddags ten 2 ure te Suez en heeft onmiddelijk de reis voortgezet. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLENJ. van den Brink, geb. Borst, (Z.). A. G. Limonard, geb. Roelofs, (Z.). T. Willemse, geb. Bruin, (D.). J. C. Schulmaijer, geb. Gravensteijn, (Z.). J. C. Steffens, geb. van Twisk, (Z.). E. Oosten, geb. Buijs, (D.). J. M. Maters, geb. Smith, (Dy. OVERLEDENA. E. Brouwer, o jaren en 8 maanden. L. Huisman, 20 jaren. Ambtshalve ingeschreven 3. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18 Oct. Erits. O.Christensen. New-Orleans. 2 Nov. LouisAug.Const. K. Visser. Samarang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 8 Nov. MariaLauretta. G.Schiappapietra.Duink.&Goedk. Berdianski. 8 Cyprus. J. O. Johnson. Meijer Co. Taganrog. 8 Palmetta. D. Penco. ZurMühlen&Co. 8 Kate Harding. II. E. Harding, v. Vliet Co. Baltimore. 9 Kennemerland*.P. de Jong. Hoogl.8cv.Herw. Batavia. Den 7 dezer ter reede geankerd. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Carl Tottie. C. Syvertsen. Kroonstad. Hout. v. Vliet 8c Co. PER TELEGRAAE. 21 stuks Paarden. 62 vette Kalveren f 0,70 a 0,90 per kgr. (vlug) - 12,a 28,per stuk. (vlug) 52 h magere dito 1357 n Schapen. u Lammeren. 117 n vette Varkens - 0,48 a 0,60 per kilog. (vlug) 12 n magere dito - 12,a23,per stuk. (stug) 146 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 3 middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f i,57ia 1,65 per kilogram. Kip-Eijeren f 6,a -,per 100 stuks. Eend-Eijeren- a bATtlBR BERIGTEST. Ons vroeger berigt omtrent de vier van hier gedeserteerde kolonialen, berustte, zoo als sedert is gebleken, op verkeerde informatiën. Die vier lieden zijn, daags nadat zij van hier in zee waren gestoken, 7 mijl uit den wal door het Noorsche schip Haabet, kapt. Sörensen, van Christiania naar hier bestemd, in desolaten toestand opgenomen; de vlet was vol water en zij waren van weinig of geene mondbehoeften voorzien; waren zij één uur later ontdekt, dan was het zeer waarschijnlijk met hun gedaan geweest. Aan boord zijnde, vroegen zij den kapitein waarheen zijne bestemming was, want voor het geval dat hij naar het Nieuwediep ging, wilden zij weder in hunne vlet op een ander tegenkomend schip hunne vlugt vervolgen. De kapi tein gaf toen op, dat hij naar Christiania ging, waarvoor ze toen hunne vlet als belooning aanboden. Een en ander bragt kapitein Sörensen op het denkbeeld, om die snaken goed in het oog te houden. Door storm genoodzaakt in het Vlie binnen te loopen, zond hij dadelijk een telegram aan de politie alhier, liet ze opsluiten en zeer verwonderd zagen zij heden morgen op, toen de Haabet hier was binnengekomen, dat zij weer de plaats hadden bereikt, waarvan zij ontvlugt waren. De vlet met zijl en treil is aan boord van de Haabet en zal den regtmatigen eigenaar weder worden teruggegeven. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat heden bij de regering het navolgende telegram is ontvangen, gedagteekend «Buitenzorg, den 7 Nov. 1875. «Stoomschip Kroonprins op reis herwaarts met Engelsche mail door stoomschip Atjeh ingeloopen en onmiddellijk gezonken. Passagiers en equipage gered. Mail en lading totaal verloren.» De hier bedoelde brievenmail is hoogst waarschijnlijk die welke den 1 Oct. jl. uit Nederland en voorts met de Britsche pakketboot den 4den daaraanvolgende uit Brindisi werd verzonden. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, in den ouderdom van circa 50 jaren, mijn hartelijk geliefde Echtgenoot A. BLOM, na eene gelukkige echtvereeniging van 20 jaren. Die de overledene gekend hebben, beseffen met mij, wat ik en mijne Kinderen aan hem verliezen. Schellingwoude, 6 November 1875. Wed. S. BLOM, ZüNDEKDORP. De ondergeteekende noodigt belangstellenden uit tot het bijwonen van eene OPEISBARE VERG.lDERIItfi, te houden op WOENSDAG 10 NOVEMBER a. s., des avonds ten |7 ure, in het lokaal DE VERGULDE KIKKERT, aan den Burg, tot het bespreken van sommige zaken het ONDERWIJS betreffende. P. S. BAKELS. Het Collegie van Dagelijksch Bestuur van het Water schap der 29 Gemeenschappelijke Polders op Texel, brengt bij dezen ter kennisse van de stemgeregtigde Ingelanden, dat op DINGSDAG den 16 NOVEMBER aanstaande, van des voormiddags 9 uren tot des namiddags 3 uren, ten Raadhuize aan den Burg aldaar zal worden overgegaan tot de stemming van TWEE IIUOI'IHVCEEWDEV voor het Bestuur van dat Waterschap, waartoe alsdan aan de Kiezers hunne stembriefjes zullen worden uitgereikt. Ingeval van herstemming zal dezelve geschieden op een later te bepalen dag, zullende de stembus onmiddelijk na het verstrijken van den tijd voor de inlevering bepaald worden geopend. Deze stemming behoort te geschieden ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding volgens den rooster van de Hoofdingelanden de Heeren PIETER KLAASZ. KUIPER, aan de Waal en PIETER PAULUSZ. KIKKERT, aan den Burg. Texel, den 6 November 1875. Het Collegie van Dagelijksch Bestuur voornoemd, S. KEIJSER, Voorzitter. Sd. KEIJSER Pz., Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3