1875. N°. 137.,** Zondag 14 November. 33 Jaargang. Binnenland. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. 8 HËLDËRSUHË m EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 30. a franco per post - 1.65. KI ken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indlë. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot HOLLAND, geschiedt voor druk werken den 19 November a. s., na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 20 November, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op DINGSDAG den 16 NOVEMBER e. k., des AVONDS ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 13 November 1875. STAKMAN BOSSE. PEKTEN' TER BEHANDELING: 1. Benoeming van leden voor de Commissie van gemeentewerken. 2. Voordragt ter benoeming van een hoofdonderwijzer, school No. 2. 3. n ii ,i ii i, hulponderwijzer. 4. Verzoek om ontslag van een hulponderwijzer. 5. Verlenging der concessie van de Bank van Leening. 6. Suppletoir Kohier Hoofdelijken Omslag. 7. Adres van ingezetenen omtrent de laadplaats van meststoffen. 8. Ingekomen voorstel en verzoek tot bestratingen. 9. Mededeeling van stukken. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 November. De jl. Donderdag avond verschenen Staatscourant behelst omtrent den toestand van H. M. de Koningin het volgende bulletin «De gunstige verandering in den ziekte-toestand van Hare Majesteit blijft aanhouden.» De laatste berigten luiden dat de Koningin in beterschap blijft toenemen. Te beginnen met heden wordt geen officiëel bulletin meer uitgegeven. De eerste buitengewone wintervergadering van het departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen had gisteren avond in het lokaal Tivoli plaats. De heer W. A. Alting von Geusau vervulde de spreekbeurt, en, gedachtig aan het aloude spreekwoord: «Schoenmaker, houd je bij je leest,» bepaalde hij zijn gehoor bij een militair onderwerp, waarin echter ook burgers belang konden stellen. Hij schetste het leven van een militair, vooral ook in zijne verhouding tot de overige burgers des lands, en drukte als zijne overtuiging uit, dat de militair, meer dan tot nog toe, moest worden beschouwd als burger, wiens taak het is inzonderheid zich toe te leggen op de krijgswetenschap. Als middel tot verheffing van den militairen stand beschouwde spreker den anti-dienstver- vangings-bond, en werd het streven dier vereeniging tot verbetering van het gehalte des legers door hem in het licht gesteld. De meening, als zou het leger nutteloos zijn, omdat in vredestijd daarvan geen resultaten worden gezien, en in een oorlog met een veel magtiger Staat onze kleine magt tegen een sterkeren vijand niet zou bestand zijn, werd door spr. bestreden door te wijzen op de in dat geval noodzakelijke eendragt en zamenwerking tusschen leger en burgerij. In tijd van nood, zoo verzekerde hij, moet de onafhankelijkheid zoowel door de burgers als door militairen worden verdedigd, de laatsten maken van de verdediging de kern uit, en reeds in tijd vanjvrede oefenen zij zich, ter voorbereiding tegen een mogelijk gevaar. In het tweede gedeelte zijner lezing schetste spreker in den artillerie-officier van Eerbeek het leven van den officier, zoowel in vredes- als in oorlogstijd, en deed hij helder uitkomen hoe grootsch de taak is van hem, die, in oogen- blikken van gevaar voor het land, pal staat in de ver dediging van den dierbaren geboortegrond. Ofschoon deze lezing eenigszins de grenzen overschreed der gewone Nutslezingen, wat betreft den tijdduur, werd zij door de boeijende wijze van inkleeding en voordragt tot het einde toe met de grootste aandacht door het talrijk gehoor gevolgd. Jl. Donderdag is bij de Directie der Marine alhier aanbesteed de levering van versch vleesch, witbrood, groenten, aardappelen, bier en melk, alsmede het wasschen en appre teren van linnen-, wollen- en katoenen goederen, ten behoeve van het hospitaal der Marine, gedurende het jaar 1876. Minste inschrijvers voor vleesch inej. wed. Feucht, brood de heer C. Karsman, aardappelen de heer J. B. van Dijk, groenten de heer D. van Amesfoort, bier de heer R. H. Raadsveld, melk de heer P. Kroon, voor de wasch de heer J. Kes. Tengevolge van den noordelijken storm zijn jl. Donderdag morgen alhier van het Amerikaansche schip Bellemorse, dat men bezig was op te tuigen, de groote en bezaansmast gebroken en het schip Kate Harding van voor anker en trossen weggeslagen. Men herinnert zich, dat gemeld is hoe aan 's Rijks munt aan de vervaardiging van een nieuwen stempel voor de gouden tienguldenstukken werd gearbeid. Deze mededeeling wordt thans officiëel bevestigd. Reeds sedert twee maanden is de arbeid voor een gewijzigden stempel aan den gang. Men hoopt, dat uit een oogpunt van goeden smaak die wijziging verbetering zijn zal en dat dan ook de klagt, dat de stukken zich niet goed lieten stapelen, geheel zal ver dwijnen. Dit gebrek, dat wegens den buitengewonen spoed, waarmede de wet van 6 Junij jl. moest worden uitgevoerd, niet dadelijk kon worden weggenomen, is intussehen gaan deweg reeds veel verminderd. (D.) Waarschijnlijk zal binnen niet zeer langen tijd een nieuw model voor muntbilletten worden vastgesteld. Binnen zeer korten tijd zal een maatregel bekend worden gemaakt, waarbij de postkantoren ook tot het ontvangen van spaarpenningen zijn ingerigt. Zoodra in de dagbladen het berigt voorkwam betreffende eenige te Hammerfest aangebragte voorwerpen, ontdekt ter plaatse waar Willem Barendsz en zijn togtgenooten in 15961597 op Nova Zembla overwinterd hadden, verzocht de minister van Binnenl. Zaken zijn ambtgenoot van Buitenl. Zaken, door tusschenkomst van Zr. Ms. gezant te Stockholm een onderzoek naar de gevonden voorwerpen in te stellen en naar de voorwaarden waarop zij door de Nederlandsche regering konden verkregen worden. Inmiddels had reeds de gezant uit eigen beweging kennis gegeven, dat het handelshuis Finckenhagen de te Ishaon gevonden reliquien aan de Nederlandsche regering aanbood, voor dezelfde som van 500 a 600 p. st., welke in der tijd voor de thans te 's Hage berustende verzameling besteed werd. Deze eisch is overdreven; de voorwerpen toch bestaan slechts uit: 1 een handschrift, zijnde vermoedelijk een uit treksel uit een dagboek van vroegere expeditiën, hetwelk Barendsz denkelijk als leiddraad bezigde; 2 kaarten van Holland en van de naburige landen; 3 een stuk van een ijzeren bootanker. Door tusschenkomst van het gezantschap te Stockholm en van het consulaat te Christiania zullen onderhandelingen met de eigenaren der voorwerpen aangeknoopt worden, ten einde te beproeven of zij genegen zijn die tegen een billijke schadeloosstelling af te staan. (D.) Blijkens mededeeling van den minister van Financiën in regeringsantwoord op het verslag van de Eerste Kamer over de spoorwegwet, zal de opbrengst der koffijveilingen over 1875 minstens f 6,000,000 boven de raming bedragen, waarvan een groot gedeelte reeds ontvangen is. De Kopenhaagsche correspondent van de Indépendance verzekert, dat het Deensche ministerie van Buitenl. Zaken slechts wacht op den formelen eisch der reeders van de Phoenix, om tegen de Nederlandsche regering handelend op te treden. Berigten uit Indië melden dat van het stoomschip Kroonprins, welks vergaan wij mededeelden, de postpaketten en kostbare voorwerpen gered zijn. Tegen 1 Mei a. s. zal het 2de bat. van het 7de reg. infanterie vaD Hoorn naar Amsterdam en het 3de bat. van voornoemd korps van Amsterdam naar Hoorn vertrekken. Bedankt voor het beroep naar Middelburg door ds. Doedes, pred. te Velzen. Drenthe en Overijssel worden gewoonlijk als de zonde bokken van het laag salariëren der onderwijzers geciteerd. In Noordholland schijnt het ook niet pluis te wezen; want een verdienstelijk onderwijzer in de gemeente Oosthuizen deed zelfs een tweede poging om verhooging van zijn trac- tement, dat slechts f 550 bedraagt, doch zonder gunstig gevolg. Is dat nu een loon voor een onderwijzer met vrouw en vijf kinderen. Een vreeselijk ongeluk bragt jl. Woensdag avond laat groote ontsteltenis teweeg in de wijk van Amsterdam, waarin het plaats vond. Een paar gehuwde Heden kregen, na den afloop van een familie-partijtje, huiselijken twist eti werden handgemeen, bij welke gelegenheid de petro leumlamp tegen den man aanviel, waardoor zijne kleederen in brand geraakten. De vrouw, hem willende helpen, geraakte mede in brand, en niettegenstaande spoedig aan gebragte hulp, werden beiden op eene vreeselijke wijze gebrand en naar het gasthuis vervoerd, alwaar de man den volgenden morgen is overleden en de vrouw onder jam merlijke smarten nog zeer bedenkelijk ligt. Ook voor kaar leven vreest men. De brand in de woning was spoedig gebluscht door de inmiddels aangekomen brandweer. Men meldt uit Eindhoven, dd. 10 dezer, aan de Amst. Crt.: «De storm van lieden middag heeft aan het dak der nieuwe kerk te Woensel, wier toren onlangs instortte, veel schade veroorzaakt. Woensel heeft zeer veel tegenspoed j met het bouwen dezer kerk, gewis tot groote vreugde van vele boeren, die zich in den beginne tegen den bouw verzet Prijs der Advertcnticn: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. hebben op het door den bisschop aangewezen terrein. Bij het instorten van den toren werd op een uithoek der gemeente in een herberg de vlag gelieschen. De pruttelende boeren kwamen daar in grooten getale bij eenen dronken daar een duchtig glaasje op de «heugelijke» gebeurtenis.» Van één der nieuwe buizen nabij Amsterdam, dat kort geleden door storm ineenstortte en thans weder was opgebouwd, is jl. Donderdag middag de kap afgewaaid. Jl. Woensdag morgen, omstreeks half elf, brandde de boerderij, bewoond door Gerbrand Glaij, te Haarlem mermeer, geheel af. Uit Hoofddorp en Nieuw Vennep waren spuiten aanwezig. Jl. Woensdag avond is te Haarlem een goederentrein tusschen het station en het bolwerk in botsing gekomen met eenige daar staande ledige waggons, tengevolge waarvan twee dezer zijn verbrijzeld. De trein heeft zijn weg naar Rotterdam kunnen vervolgen. Tusschen Leiden en Warmond is zekere Dekker door den zandtrein aangereden, met het ongelukkig gevolg dat hij beide beenen verloor. Te 's Hage is jl. Donderdag aanbesteed het maken en stellen van den metalen bovenbouw der brug over de Waal beneden Nijmegen. Minste inschrijver: de Union Actiën Gesellschaft Dortmünd, voor f 1,440,000. Te 's Hage zal den 23 dezer worden aanbesteedhet bouwen van een houten magazijn op steenen voet, ten dienste van bet loodswezen te Vlieland. - De acte voor hoogere wiskunde is te Delft uitgereikt aan den heer W. Mantel, van Enkhuizen. In dejl. Dingsdag avond te Utrecht gehouden bijeenkomst van Nuttige Kennis trad dr. F. W. Krecke op en hield eene belangwekkende voordragt over de glas-industrie, inzonder heid over de hardglas-industrie, waarmede hij in de fabrieken der hh. Jeekel, Mijnssen en Co. te Leerdam had kennis gemaakt. Spr. gaf eene beschrijving van de bestanddeelen van het gewone glas, potasch of soda, kalk en kiezelzuur en deed de grondstoffen zien, waaruit het vervaardigd wordt. Ver volgens bragt hij de geschiedenis van deze hoogstbelangrijke stof in herinnering, waaruit bleek dat het glas veel ouder is, dan het verhaal van Plinius doet denken, daar het reeds aan de oude Egyptenaren, 10 eeuwen voor Christus, bekend was, en bij hen niet alleen uit dezelfde bestand deelen bestond, maar ook op dezelfde wijze vervaardigd werd. Vervolgens verklaarde spr. de wijze waarop verschillende voorwerpen, zooals wijnflesschen, bierglazen enz. in de glasblazerijen geblazen worden, om zich daarna bij het hardglas te bepalen. De uitvinding van deze soort van glas geschiedde voor korten tijd te Ricliemont bij Lyon, door den lieer Framjois Royer de la Bastie, een rijk grondeigenaar, die na jaren langen arbeid er in slaagde een product te verkrijgeu, dat aan alle billijke eischen voldoet. Het wordt verkregen door gewoon glas gloeijend te dom pelen in een bad van plantaardige en dierlijke vetten, dat tot eene hooge temperatuur afhankelijk van de grootte der te harden voorwerpen verhit is. Spr. beschreef de daartoe noodige inrigtingen, evenals als bij de beschrijving der gewone glasblazerij, door platen opgehelderd. De zamenstelling van het bad is een geheim van den fabriekant. Vooral werd de aandacht der vergadering bezig gehouden door de met proeven opgehelderde beschrijving der eigen schappen van het hardglas: het is onbreekbaar In zoo verre het bestand is tegen invloeden, die gewoon glas zouden vernielen, niet in dien zin waarin een paar olijke gasten het opvatten, die met een paar kleine bobeches de proef lieten nemen of een smid het wel met den voorhamer op het aambeeld stuk zou kunnen krijgen; het is bestand tegen snelle verhitting en afkoeling en kan dus op het vuur -- voor braadpannen, kookpotten, lampenglazen enz. gebruikt wordengeleidt zeer weinig de warmte, zoo dat spr. een bordje, waarop hij water had laten koken, met de hand aan den rand van het vuur kon nemen; - het kan echter niet met de diamant gesneden worden, en als het stuk gemaakt wordt, spr. sloeg een klein ruitje met een zwaren ijzeren hamer stuk, verdeelt het zich in een onnoemelijk getal kleine stukjes, die, naar spr. mededeelde, zich steeds weder verdeelen, tot zich allengs een buiten gewoon fijn poeder vormt van zoo groote hardheid, dat er diamanten mede geslepen kunnen worden. Wat zal deze industrie opleveren? 't Is nog een kind in de wieg, zeide spr., maar met hem zal ieder, die de heldere voordragt en verbazingwekkende proeven gezien heeft, groote verwachting koesteren, omtrent de toekomst van dezen gewigtigen, nieuwen tak van industrie, die door ondernemende mannen mede het eerst in ons land wordt uitgeoefend. (U. D.) Men deelt met zekerheid aan de Arnh. Crt. mede, dat jl. Dingsdag en Woensdag door eenige landbouwers in de onmiddellijke nabijheid van Wageningen meer dan 130,000 kilo tabak zijn verkocht. Aard-, zand en best-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1