Benoeming-en, enz. STATEN-GENERAAL. Buitenland. Frankrijk. Engeland. Denemarken. Amerika. INGEZONDEN. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stancl. Gemeente Helder. iM goed geldt door elkander f 20 per 50 kilo, zijnde f 4 minder dan liet vorige jaar. Daar echter het gewas dit jaar buitengewoon gunstig geweest is, hebben de planters geen reden van klagen. In de jl. Woensdag gehouden zitting der Provinciale Staten van Friesland is het gewijzigd reglement op de botervaten na uitvoerige discussie aangenomen, zoodat deze vervolgens uit gewaterd eikenhout kunnen worden ver vaardigd, terwijl vervallen zijn de protectionistische bepa lingen, die ten doel hebben te voorkomen, dat in Friesche geijkte botervaten andere dan Friesche boter werd over geslagen. In de noordelijke streken van Drenthe hebben de vetweiders tegenwoordig alle reden van tevredenheid. Hun runderen gaan met graagte van de hand en gelden in den regel hooge prijzen. Over 't geheel levert de Slagtmaand goede resultaten, daar de meeste slagtrunderen een behoor lijke hoeveelheid vet bevatten en het vleesch wegens ruim voederen malsch en vet is. Voor Moody en Sankey wordt te New-York een kerk gebouwd, welke 30,000 dollars (f 75,000) zal kosten. Tegen het begin van Januarij zal zij gereed zijn. Sankey's liederen hebben in Engeland f 70,000 zuivere winst afge worpen. Het comité, dat de diensten te Londen organi seerde, wilde hen dit geld ter hand stellen, doch zij weigerden. Het zal thans gebruikt worden tot aanvulling van het te kort van Moody's nieuwe kerk te Chicago. Uit verschillende plaatsen ontvangt men berigten omtrent ongelukken, die in de laatste dagen door den storm zijn veroorzaakt. Te Rotterdam en bij Fijenoord, nabij Vlaardingen en elders zijn schepen omgeslagen of gezonken. Gelukkig zijn alle opvarenden gered. Ook te land is hier en daar schade aangerigt. Te Parijs heeft jl. Donderdag nacht een geweldige orkaan gewoed. Van Brussel meldt de Indépendance, dat zulks sedert Dingsdag het geval was, evenals te Luik en te Bergen. Maandag en Dingsdag heeft het te Spa en te Stavelot (prov. Luik) gesneeuwd. Kracht van het Plantenleven. In Nature 3 Junij 1875, p. 88, wordt een uittreksel medegedeeld van een opstel van den heer Clark, president van de State Argicultural College van Massachusetts, waarin verslag gegeven wordt van eenige proefnemingen, welker uitkomsten, indien zij vertrouwbaar zijn, opmerking verdienen. Een groeijenden pompoen zoude gedurende zijne ontwik keling een gewigt opligten van bijna 2| ton, zegge 2500 kilogrammen De geheele lengte der gezamenlijke wortels dezer plant bedroeg meer dan 15 E. mijlen. Deze hadden zich gevormd in den tijd van 4 maanden. Gedurende het grootste gedeelte van dit tijdperk was de groei langzaam, maar toen deze op zijn snelst was, zouden zich niet minder dan 1000 voet wortel per dag hebben gevormd. Met een andere plant derzelfde familie Cucurbita maxima, werd een proef genomen om de kracht der sapstijging te meten. Dit geschiedde door op den bijna tot op den grond afgesneden stengel een kwikzilver-manometer te bevestigen. De hoogte van het opgedreven kwikzilver vertegenwoordigde eene waterkolom van 48,5 voet hoogte. Ook de hoeveelheid van h^t sap dat door bloeding uit sommige boomen vloeide werd bepaald. De aanmerkelijkste hoeveelheid gaf een soort van berk (paperbirk); uit een stam van 15 duim in doorsnede vloeiden in minder dan 2 maanden 1486 ponden sap; op den 5 Mei alleen 63 pond en 4 ons. (Album der Natuur.) Het vervaardigen van papieren goederen te Leipzig. Het vervaardigen van papieren goederen is van Amerikaanschen oorsprong. Salomo Sally Gray, te Boston, opende in 1857 de eerste fabriek voor het maken van papieren goederen. De kragen, volgens zijn systeem vervaardigd, hebben tot op den huidigen dag den naam van «Gray's kragen» behouden en zijn erkend als de beste. Eene door hem in 1865 te Parijs opgerigte fabriek ging in 1867 in handen van twee Duitschers, de lieeren Mey Edlich, over. In 1870 rigtten deze heeren te Plagwitz- Leipzig eene dergelijke fabriek op, die onder Leipzigs industrie eene niet onbeduidende plaats inneemt. In ieder geval is zij de voornaamste inrigting van dien aard in Duitschland en in staat om dagelijks 400,000 halsboorden, 100,000 handboorden en 30,000 overhemden te kunnen afleveren. Zij verschaft reeds aan 150 vrouwelijke en 50 mannelijke personen werk, wordt door stoom gedreven en bezit eene cartonnage-fabriek, schrijnwerkerswinkel en een mechanisch atelier. Zij verbruikte in 1872 ongeveer 700,000 ponden cartonpapier, waaruit ongeveer 25 millioen hals boorden en 5 millioen handboorden en overhemden ver vaardigd werden. De afval van papier, waaruit de fijnste soorten schrijfpapier gemaakt worden, bedroeg ongeveer 70,000 ponden. De verzendingen dezer fabriek geschieden voornamelijk naar Duitschland, Oostenrijk, Zwitserland, Japan, Indië, Zuid-Amerika,[Zweden, Noorwegen en Rusland. In Amerika werden in 1872 ongeveer 450 millioen, in Engeland 200 millioen in Frankrijk 100 millioen en in Duitschland 30 millioen papieren halsboorden gebruikt. Men vervaardigt tegenwoordig alle soorten van staande en liggende halsboorden, die voor heeren en kinderen op f 2,25 a f 4,50 en voor dames op f 1,20 a 3,80 per gros (144 stuks) te staan komen. De handboorden kosten ongeveer f 4,80 f 9 per gros, en de overhemden, naar de grootte f 1,20 f 9. Wat men in Amerika zich üit Europa laat mededeelen. Een correspondent der Boston Journal deelt uit Madrid de volgende bijzonderheden mede van geruchten, welke daar in het geheim in omloop zijn. Er schijnt eene groote verontwaardiging te heerschen onder het volk over gebeurtenissen, welke kort geleden plaats gehad hebben. Verscheidene personen zijn in hech tenis genomen en gevangen gezet, niemand weet waar, enkel omdat zij de tong wat los lieten hangen in de koffij- huizen en over verboden zaken spraken. Nieuwsbladen hebben bedreigingen ontvangen en geen er van durft er over reppen. De feiten zouden de volgende zijnDe jeugdige Koning Alfonsus en de hertog de Sexto zouden in misdadige betrekking geleefd hebben met de dochter en vrouw van een officier, die zich in het leger bevindt. Deze hoorde in het leger omtrent de menigvuldige bezoeken van den Koning ten zijnen huize, en besloot de zaak te onderzoeken. Eens des avonds laat te huis komende, vond hij den Koning en den hertog de Sexto in zijn huis. Hij schoot op den Koning, doch miste hem, en werd doodgeschoten door den hertog de Sexto, die zich achter hem bevond. De straat- politie-beambten hoorden de schoten en kwamen kijken, doch werden onmiddellijk weggezonden. Het lijk werd aan een nachtwaker gegeven, die het wegbragt niemand weet waarheen en tegenwoordig 400 doll. salaris per maand ontvangt. De dienstmaagd, die eene ooggetuige van den moord was, verdween den volgenden dag sommige beweren, dat zij vermoord is. Zij had evenwel tijd, om de gebeurtenis mede te deelen aan haar minnaar. Deze verborg zich zeiven eenige dagen, doch eindelijk naar buiten komende, werd hij op een morgen dood op straat gevonden. Men had hem doorstoken. De regter, waarvoor de zaak kwam, bedreef naar men vertelde plotseling zelfmoord. De moeder en dochter zijn naar Bayonne gezonden. Hoeveel ook van deze bijzonderheden waar is, zooveel is zeker, dat de officier den Koning en den hertog in zijn huis vond; dat hij door hen doodgeschoten werd; dat het lijk in het geheim uit den weg gemaakt is; dat de dienstmaagd en haar minnaar plotseling verdwenen zijndat de vrouw en dochter in het geheim naar Bayonne vervoerd zijndat er geen regterlijk onderzoek heeft plaats gehad; dat er eene diepe verontwaardiging onder de bevolking heerscht; en dat de nieuwsbladen over de geheele geschiedenis zwijgen en eenige personen, die er over gesproken hebben, thans in de gevangenis zitten. (Grondw.) Met ingang van den 16 dezer wordt de kapt.-luit. ter zee J. W. F. Frucht, op zijn verzoek, ter zake van ongeschiktheid voor de militaire dienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligehaamsgebreken, op pensioen gesteldmet dat tijdstip bevorderd tot kapt.-luit. ter zee de luit. ter zee 1ste kl. N. Mac-Leod, en tot luit. ter zee 1ste kl. de luit. ter zee 2de kl. C. II. de Goeje. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 11 November. De algemeene beraad slagingen over de Indische begrooting zijn afgeloopen. De heeren Nierstrasz, des Amorie van der Hoeven, Bergman, van den Berch van Heemstede en van Nispen hebben het woord gevoerd. De minister van Koloniën verklaarde zich een bepaald tegenstander om het Indisch onderwijs op niet-neutralc wijze te bevorderen, gelijk de heer van der Hoeven verlangde, maar ook ten sterkste door den heer Fabius werd afgekeurd. Zitting van Vrijdag 12 November. De discussiën over de Indische begrooting zijn voortgezet. De motie Mirandollc, den wensch uitsprekende tot intrekking der straf bepaling tegen inlanders, die het werkcontract verbreken, is tot later verdaagd na toezegging van den minister van nadere mededeelingen. Een amendement van den heer Sehimmelpenninck om de nieuwe organisatie der controle op de invordering der belastingen te doen vervallen is verworpen met 30 tegen 26, en een van den heer van den Berch om den post voor overneming der belastingen ter Sumatra's oostkust te schrappen, met 51 tegen 3 stemmen. De beraadslagingen zijn gevorderd tot de 4de afdeeling. Maandag voortzetting. De 2 jarige prijs van 20,000 fr. van het instituut de France is door de vijf academiën dit jaar uitgekeerd aan Paul Bert, hoogleeraar aan de Sorbonne, voor zijne ver dienstelijke onderzoekingen over de physiologische werking der luchtdrukking. Te Parijs staat thans de equipage van een schip teregt, beschuldigd van moord op den kapitein en plunde ring van 't schip. Onder de hoofdbeschuldigden komt voor een Nederlander, Willem van der Noot, stuurman. Uit Parijs wordt gemeld, dat Gustave Doré tegen woordig eene kolossale schilderij onder handen heeft, voor stellende «de Intogt van Christus in Jeruzalem.» Het doek is dertig bij twintig voet groot. De correspondent van den Temps geeft eene beschrijving van Mostar, de hoofdstad van Herzegowina, die niet zeer geschikt is om ons een grooten dunk te geven van de steden daar. Mostar heeft ter naauwernood 10,000 inwoners de huizen zijn laag, hoogstens met een verdieping er zijn er slechts vijf of zes die er twee hebben en gedekt met platte steenen, die vrij goed onze leijen nabootsen; de huizen staan langs kleine straten die alle uitkomen op één hoofdstraat, welke 1500 a 2000 meters lang is, en er minder vuil uitziet dan men zich voorstelt van een Turksche straat. Kleine winkels, een vijftigtal min of meer nette moskeën, maar alle voorzien van de onmisbare minaret; een Grieksche hoofdkerk, pas nieuw opgetrokken op een fraai punt, maar in een leelijken trant, een eenvoudige katholieke kathedraal; tal van kleine steenen Turksche poorteneen schoone brug over de Narenta, vermoedelijk dagteekenende uit de vijftiende eeuw, maar op Romeinschen onderbouw gemetseldziedaar al wat men te Mostar zien kan. Er heerscht thans, door het komen en gaan der soldaten, nog al levendigheid in de straten. Vrouwen evenwel ontdekt men er bijna niet, en als men er ontmoet, meent men toover- heksen uit de sprookjes te zien, zoo digt is hoofd en ligchaam verborgen onder dikke zwarte doeken, die nog niet eens de punt van den neus vrijlaten. De vrouwen verschijnen trouwens zelden op straat. Des avonds wordt in de openbare verlichting voorzien door lantarens, die iedere wandelaar bij zich moet hebben, of die hij voor zich doet uit dragen door een kavas. De illuminatie te Bombay, in den avond na de aankomst van den Prins van Wales, moet een regt phantastisch schouwspel hebben opgeleverd. De inlandsche bevolking (zoo vinden we in den Times vermeld) had haar vernuft gespitst op 't vinden van allerlei opschriften, die met veel kleurig licht uitkwamen. Een der opschriften luidde: Teil Mama we are happy.» (Zeg aan mama dat wij gelukkig zijn.) De Prins vierde te Bombay, op 9 dezer zijn 34sten verjaardag. De Prins van Wales heeft het schoolfeest te Bombay bijgewoond. Meer dan 7000 kinderen van alle kasten namen hieraan deel. Sommige meisjes hingen bloemkransen om zijn hals, en eene vertaling van het «God bless the Prince of Wales» werd gezongen. Men zegt, dat de Prins zeer geroerd geweest is door dit schouwspel en dat zijn vriendelijkheid diepen indruk op de inboorlingen maakte. De treinen, die den Prins van Wales met zijn gevolg zullen vervoeren, moeten minstens plaatsruimte hebben voor 480 personen. Niet minder dan 100 paarden en 150 stal knechts, koetsiers, enz maken de reis door 't binnenland meê. Uit verschillende streken wordt melding gemaakt van ernstige overstroomingen, een gevolg van de zware regens. De Times beveelt in den vorm eener beschouwing van 's Prinsen bezoek in Indië hem aan, zijne aandacht aan de belangen van Indië te wijden, hij de gelegenheid, die hem thans een denkbeeld zal geven van zijne «onme telijke verantwoordelijkheid» om zich de pligten, die aan een Koningschap verbonden zijn, te herinneren. Tot nu toe was Indië slechts een bloote naam voor den a. s. beheerscher van een bevolking van 200 millioen zielen, «die,» zegt de Times, «volstrekt aan de voeten liggen eener magt waarvan de Britsche kroon het zinnebeeld is.» De anti-zeeziekte-boot van Bessemer heeft zich maar in een kortstondigen roem mogen verheugen, 't Schijnt gebleken te zijn dat de uitvinding gefaald is. De maat schappij voor die boot gaat dan ook likwideeren. De koninklijk Beijersche regtbank te Lohr heeft uit spraak gedaan in het oudste proces, dat welligt in geheel Duitschland aanhangig is. Tusschen de gemeente Burgsin en den vrijheer von Thüngen werd sedert de 15de eeuw een proces gevoerd over een zeker grondbezit. De gemeente is in het gelijk gesteld en'fde wederpartij tot betaling van 800,000 fl. kosten en schadevergoeding veroordeeld. Het oprigten van gedenkteekenen en standbeelden neemt hand over hand zóó toe, dat 't een ware manie dreigt te worden. In New-York bijv. is nu reeds eene som van f 70,000 bijeen voor de oprigting van een «gedenkteeken voor den renner American Girl, de schoonste en vlugste der merriën. Requiescat in pace De Nieuwe Almanak voor 1876, uitgegeven bij Kruseman en Willink te Haarlem, moge al den lof verdienen die de reclame- advertentiën er aan toezwaaijen, jammer blijft liet dat het kalender- werk zoo slordig is. Ik zwijg er van, dat 8 Jan. de stichting der Leidsche Hooge- school 1575 staat opgegeven, waarvoor wel bedoeld zal zijn: Atheneum te Amsterdam gesticht 1832. Dergelijke misvattingen, hoe ergerlijk ook, zijn te begrijpen, maar dat men zoo maar klakkeloos uit Starings Huisboek voor den Landman in Nederland 1868 ook de fouten in de opgaven der Zondagsletters voor de jaren overdrukt en dus zijn fout E bij 1819 - 47.75, 1915 overneemt, dat is toch wat al te erg. Men leze daar C. Als men bij oppervlakkige inzage zulke fouten ziet, denkt men: de kalender is niet veel te vertrouwen. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 11 Nov. van Napels vertrokken. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 29 Oct.'s morg. Aden gepasseerd. Prins van Oranje. 19 Oct. van Batavia vertrokken. c o n r a d. 4 Sept. van hier vertrokken. 13 Oct. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 26 Aug. van Batavia vertrokken. 13 Oct. alhier aang., vertr. 27Nov. Voorwaarts. 16 Sept. van Batavia vertrokken. 12 Nov. alhier aangekomen. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDG. Koedijker, werktuigmaker en A. M. Otten, weduwe van II. H. Sennekes. H. Steentjes, zeeman en A. Zon. D. Seijbel, werktuigmaker en A. Hagenaar. B. Landman, werkman en M. van Bisselik. I. Kroos, zeilenmaker en M. de Bunje. A. Gersen en T. Hulst, weduwe van R. G. van Assen. M. J. Schoonbergen en M. M. Kruk. GETROUWDGeene. BEVALLEN: C. II. Hoeksel, geb. Gersen, (D.). H. J. W. Audenaerde, geb. Lacor, (Z.). M. E. Hagartij, (Z.). OVERLEDENK. Daalder, circa 6 jaren. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 1 November —i Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. M o o O O fc! p. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 12 12 wnw. 19k. 753.19 - 5.57 8.4 t 0.3 0.86 hol in zee 13 8 zto. 0.3„ 759.95 f 1.20 5.0 - 1.3 0.97 Vlak. 13 12 zo. 0.5„ 758.77jt 0.02 5.8 - 2.2 0.97 ii Weêrsgesteldheid: 12Nov.l2 u. Zwaarb., wind- en regenbuijen. 13Nov. 8 u. Digtbetr., mistig, mooiweer. 13Nov.l2u. Digtbeneveld, mistig, mooiweer.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2