1875. N°. 139. Vrijdag 19 November. 33 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER, Cz. GEMEENTERAAD. Binnenland. HELDERSCHE EN NIEUWEDIËPER COURANT. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal ƒ130. h franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1<»3. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per mailboot HOLLAND, geschiedt voor druk werken den 19 November a. s., na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 20 November, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat het TWEEDE SUPPLETOIR KOHIER VAN DEN ÏIOOPDELIJKEN OMSLAG, DIENST 1875, dooi den Gemeenteraad in zijne zitting van den 16 dezer is vastgesteld en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen op de gewone kantooruren voor een ieder ter Secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 17 November 1875. L. VERHEY, Secretaris. Zitting van Dingsdag den 16 November 1875. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 16 ledenafwezig de heer Boom met kennisgeving van verhindering. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Het eerst wordt aan de orde gesteld de benoeming der leden van de commissie voor de gemeentewerken. Met bijna eenparige stemmen worden als zoodanig herkozen de heeren Janzen, Braaksma, de Lange en Maalsteed, die zieh bereid verklaren om deze betrek king te blijven vervullen. De Voorzitter deelt mede, dat, ingevolge het beslnit, in de vorige zitting genomen, eene oproeping van sollicitanten heeft plaats gehad voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de gemeenteschool No. '2. Er hebben zieh aangemeld 14 sollicitanten, waarvan 12 aan het op 6 dezer gehouden vergelijkend examen hebben deelgenomen. Naar aanleiding van dit examen is eene voordragt opgemaakt van 3 personen, welke voordragt, met het oog op het zeer gering verschil in de behaalde punten, alphabetisch is gesteld, als volgt: 1. J. Ditmars, hulponderwijzer te Anna Paulowna, 2. K. A. Heeroma, hoofdonderwijzer te Callantsoog, en 3. A. Klerk, hulponderwijzer te Spanbroek. Op daartoe uitgedrukt verlangen geeft de Voorzitter nadere mededeeling, dat hij, op het getuigenis van den heer schoolopziener No. 2 van het drietal aanbeveelt. Die onderwijzer, sedert eenige jaren reeds als hoofd onderwijzer gevestigd, heeft allezins blijken gegeven van geschiktheid en verdient ten volle aanbeveling. Met eenparige stemmeD wordt dan ook de heer Heeroma tot hoofdonderwijzer te Huisduinen verkozen. Mede met algemeene stemmen worden benoemd tot hulponder wijzers bij de gemeentescholen de heeren A. Lievense en D. J Ruiter, kweekelingen van 's Rijks Normaalschool alhier. Op een daartoe gedaan verzoek wordt aan den heer P. Haremaker, benoemd te Opperdoes, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van hulponderwijzer bij de gemeentescholen alhier. De Voorzitter herinnert, dat met het einde des jaars weder verloopen is de termijn, waarvoor aan den heer M. L. van Gelder concessie is verleend tot het houden eener Bank van Leening, Op voorstel van het Dag. Best. wordt besloten ook nu weder verlenging aan te vragen voor den tijd van drie jaren. Door den Voorzitter wordt ter tafel gebragt het 2de suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1875, tot een bedrag van f 64.76f. Tegen dat kohier zijn geene bezwaarschriften inge komen; het wordt met eenparige stemmen vastgesteld. Er wordt gelezen een adres van een aantal ingezetenen der gemeente, wonende in de nabijheid van het Molenplein, bezwaren inhoudende tegen de aanwijzing van het terrein in de nabijheid hunner woningen tot laadplaats van meststoffen. De Voorzitter drukt zijn leedwezen uit, dat adressanten zich aan overdrijving schuldig maken en niet genoeg bedenken, dat het gemeentebestuur in deze ook met de noodzakelijkheid rekening moet houden. Hij doet opmerken, dat de pachter met 1 Oct. nog in 't geheel niet gereed was met zijne benoodigde materialen, zoodat de onoverdekte schuiten alsnog in gebruik moeten gesteld worden; dat om die laadplaats eene schutting zal worden gebouwd, die haar van den openbaren weg zal afscheiden; en dat de wagens voortaan, zonder gebruik te maken van de houten goot, in ééns in de vaartuigen zullen worden ontladen. Hij stelt voor, adressanten te antwoorden, dat er voor gezorgd zal worden dat de overlast zoo gering mogelijk zal gemaakt, en dat de voorgenomen maatregelen, als overdekte schuiten en afsluitende schutting, ten spoedigste zullen uitgevoerd worden, terwijl het, blijft het bezwaar bestaan, aan adressanten wordt overgelaten om zich alsdan op nieuw tot het gemeentebestuur te wenden. De heer de Lange ondersteunt het bezwaar, door adressanten ingebragt. Hij heeft zich op de bedoelde plek van den bestaanden overlast overtuigd en beveelt een andere plaats aan tot laadplaats der schuiten. Hij zou het nog beter vinden als het laden op 't midden van 't Molenplein geschiedde, waar men verder, ongeveer 50 M., van de heide rijen huizen verwijderd bleef. Ook de heer Braaksma verklaart, zich overtuigd te hebben van de ongeschiktheid van het nu aangewezen terrein. - De heer Jelgersma wilde den pachter, verpligt hebben, zoolang hij niet aan al de voorwaarden heeft voldaan, om de meststoffen buiten de bebouwde kom der gemeente in de vaartuigen te laden. De heer Groen wees er op, dat de inhoud der bedoelde vaar tuigen geregeld naar Anna Paulowna wordt vervoerd en achtte het daarom zeer geschikt als bepaald werd, dat het laden der schuiten zou geschieden in het Noordhollandsch Kanaal of in de gracht daarnevens. Z. i. zou dit, met het oog op het vervoer, voor den pachter niet lastig of schadelijk zijn. De Voorzitter beantwoordde herhaaldelijk de verschillende sprekers en deed uitkomen, dat het alsnog eene proefneming is en dat die proefneming nog niet in haar geheel is genomen. Blijken in 't vervolg de bezwaren tegen deze plek te blijven bestaan, dan wil hij naar eene andere gelegenheid omzien. Tegen de bepaling der plaats, door den heer Groen aangewezen, bestaan ernstige bezwaren, zoowel met het oog op de weigering op eene vroegere aanvraag bij de Ilooge Regering, als op het ongerief voor den pachter, daar die plek geheel aan 't uiteinde der gemeente is gelegen. Het voorstel des Voorzitters om adressanten mede te deelen, dat pogingen zullen worden aangeweud om den overlast zoo gering mogelijk te doen zijn, wordt daarop aangenomen. Èr wordt gelezen een schriftelijk ingediend voorstel van den heer van der Meulen tot bestrating van den openbaren weg in de Nieuwstraat, de Vijzelstraat, de Brouwerstraat en de Gasstraat, in den loop van het jaar 1876, de kosten hiervan, in zooverre die niet door de inkomsten der gemeente kunnen worden gedekt, te vinden uit eene door de gemeente te sluiten geldleening. Dit voorstel is ondersteund door den heer Hugenholtz. In verband met dit onderwerp, wordt gelezen een adres van een 80tal ingezetenen, bewoners van onderscheidene straten in de Nieuwstad, het verzoek inhoudende om bestrating van den open baren weg, in 't belang van gezondheid en van het maatschap pelijk verkeer. Daartoe door den Voorzitter in de gelegenheid gesteld, licht de heer van der Meulen zijn voorstel nader toe. Al aanstonds echter verklaart hij, dat er hoegenoemd geen verband bestaat tusschen zijn voorstel en het door ingezetenen ingediend verzoekschrift, ofschoon beiden op 't zelfde onderwerp betrekking hebben. Daarna verdedigt hij zijn voorstal, vooral ook met het oog op de oudere regten, die de bewoners der straten in de Nieuwstad kunnen doen gelden boven die in andere deelen der gemeente, waar de wegen reeds sedert geruimen tijd van behoorlijk plaveisel zijn voorzien. Uit zijne mededeelingen blijkt, dat de Oostslootstraat en de straten in het zoogenaamde Land later zijn volgebouwd dan die in de Nieuwstad. Eindelijk doet bij uitkomen dat het niet aangaat met de bestrating in dat deel der gemeente te wachten tot de kosten daarvan nit de gewone middelen kuDnen bestreden worden, en dat hij met het oog daarop voorstelt eene leening te sluiten. De Voorzitter verklaart dat het Dag. Best. het met den voor steller geheel eens is wat betreft de noodzakelijkheid der bestrating in de genoemde deelen der gemeente. Ten allen tijde hebben B. en W. de bestrating zoeken te bevorderen, zooveel als zulks met de beperkte middelen der gemeente mogelijk was. Hij doet uitkomen, dat er in deze zitting geen besluit kan genomen worden omtrent een zoo veelomvattend voorstel, dat vooraf het noodige onderzoek behoeft. Ten slotte wordt goedgevonden, dat het voorstel van den heer van der Meulen zal worden gesteld in handen van het Dag. Best., dat daarover de commissie voor de gemeentewerken zal worden gehoord en dat in eene der volgende zittingen dat voorstel aan de orde zal worden gesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen a. Dat de vereisehte goedkeuring is verkregen op het in de vorige zitting genomen besluit tot bepaling van het maximum van den Hoofdelijken Omslag voor 1875 op f 18,000 b. Dat mede is goedgekeurd de gewijzigde politie-verordering op de straten en wegen wat betreft het ophalen van asch, vuilnis, enz. c. Dat het aandeel der gemeente in de kwade posten der grond en personeele belasting over 1872/73 bedraagt f 2,898,76^ d. Dat vanwege het departement van Oorlog in gebruik is over genomen het koetshuis, gelegen achter het voormalige Weeshuis; en e. Dat hij de jongstgehoudene verificatie van de boeken en de kas des gemeente-ontvangers een en ander in volkomene orde is bevonden, in kas zijnde de som van f 38,027.90. Op voorstel van het Dag. Best. worden over 1875 de navolgende gratificatiën verleend: aan den inspecteur van politie f 50, aan ieder der veldwachters f 25aan den hoofdcommies bij de gemeente belastingen f 40, aan ieder der commiezen f 25; alsmede aan ieder der 4 brugwachters f 25; te zamen f 515. Hiermede waren de punten van behandeling ten einde en daar door geen der leden het woord werd gevraagd, werd de zitting door den Voorzitter voor gesloten verklaard. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 November. De toestand van H. M. de Koningin wordt voortdurend gunstiger, zoodat H. M. naar men hoopt, binnen kort geheel hersteld zal zijn. Het Muziekkorps der Artillerie-Schutterij alhier gaf jl. Dingsdag liet eerste winter-concert, waarop zich de jongeheer Bieknese, van Rotterdam, en onze plaatsgenooten, de heeren J. en M., als solisten lieten hooren. De jeugdige pianist is stellig iemand van veel aanleg. Zijn aanslag is voor zijn leeftijd krachtig en zijne techniek tamelijk ont wikkeld. Eene flinke leiding op een conservatoire zoude hem zeker tot den rij onzer eerste piano-virtuosen brengen. De beide dilettant-zangers kweten zich uitstekend van hunne taak. De voordragt was ongekunsteld, natuurlijk, gevoelvol, in één woord, fraai. Een weibezet mannenkoor gaf aan den concertavond nog meer luister. Het waren een paar juweeltjes die twee nommers, welke door genoemd mannenkoor werden voorgedragen het was waarlijk zang, geen basterdzang, maar van dien echten waren. De nuan cering was uitstekend en getuigde van den goeden smaak van den dilettant-dirigent. Het muziekkorps, dat dien avond vijf nummers ten gehoore bragt, heeft sinds zijn eerste optreden uitstekende vorderingen gemaakt. De ver schillende nummers werden met tact ten uitvoer gebragt. Het jeugdige muziekkorps bezit tal van goede elementen en is onder leiding van zijn ijverigen kapelmeester, in den korten tijd van zijn bestaan, werkelijk een sieraad onzer gemeente geworden. Het spel is zuiver en getuigt van ijver en studie. Vooral de fantaisie Les dragons de Villars werd met veel entrain voorgedragen. Het talrijke audito rium was blijkbaar hoogst ingenomen met dit eerste winter- concert. De keuze der stukken, de bevallige afwisseling en de goede orde die er gedurende den gelieelen avond heerschte, dit alles had grooten invloed op het welslagen van dezen muziekalen avond. Moge hij nog door velen van dit allooi gevolgd worden. Wij twijfelen geenszins of Helders burgerij zal daartoe door moreelen en finantiëelen steun krachtig bijdragen. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Hoorn op Texel, de candidaat S. Dijkstra, te Groningen, die daarvoor echter heeft bedankt. Er is aangespoeld een zakboekje van «captain J. Petherick, North Sea Channel Pilot, Palmouth tusschen de bladen zit lijnzaad, zoodat het vermoedelijk afkomstig is van het op Onrust verongelukte schip. Jl. Vrijdag had te Alkmaar in het Groot Noord hollandsch kanaal een ongeluk plaats, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Door den harden wind stootte een schipper met zijn schuit tegen de palen van de spoorwegbrug, zoodat de schuit onmiddellijk zonk. Door spoedig aange- hragte hulp zijn de opvarenden gered, mede met assistentie van de bemanning der stoomboot van de heeren geb. Zur Müblen, waar een kind van 3 weken werd aan boord opgenomen. Op den volgenden dag is de schuit geligt, ter voorkoming van verhindering der scheepvaart. Jl. Dingsdag zijn te Alkmaar door de politie twee jeugdige dienstmeisjes, wegens diefstal in loontrekkende dienst, terwijl de eene zich bovendien had schuldig gemaakt aan bedriegelijke opligting, alsmede een jongen, wegens diefstal van geld uit de toonbanklade bij een ingezetene dier stad, in verzekerde bewaring genomen. (N. Crt.) Op de jl. Woensdag te Alkmaar gehouden koemarkt zijn aangevoerd 1261 stuks runderen. Prijzen der vette koeijen f 175 tot f 325. - Het volgende wordt ons uit Oudkarspel gemeld: «Is het in den tegenwoordigen tijd bij den duren prijs der eerste levensbehoeften een dringende behoefte de tractementen te verhoogen, dan is het voorzeker aangenaam op besturen te mogen wijzen, die niet slechts die behoeften kennen en er over praten, maar middelen aanwenden om door verhooging in de bestaande behoeften te voorzien. Het kerkbestuur der Hervormde Gemeente van Oudkarspel heeft getoond, dat het meê wil werken tot liet verbeteren van hetgeen een behoefte is. Ziehier wat er voorgevallen is in eene vergadering van kerkvoogden en notabelen der Hervormde Gemeente, gehouden den 15 Nov. jl. Dat bestuur heeft aan onderscheidene personen een aangename verrassing bereid. Met algemeene stemmen is in de gehoudene vex-gadering bij het opmaken der begrooting besloten, de volgende sommen uit te trekken tot verbete ring der tractementen. Is het tractement van den pi-edikant eenige jaren geleden met f 100, en een paar jaar later weder met f 100 ver hoogd, ïxu heeft het bestuur hem een toelage van f 200 toegekend. Het tractement van den organist, die toont het schoone orgel, dat verleden jaar in het kerkgebouw geplaatst is, magtig te zijn en het waardig te bespelen, is met f 50 verhoogd. En aan den secretaris der kerkvoogdij is tevens f 25 verhooging toegekend. Het diaconie-fonds dezer gemeente, dat geene bezittingen heeft, lieeft een ondersteuning uit de kerkefondsen van f 100 ontvangen, zoodat de betrekking van diaken niet alleen veel veraangenaamd, maar ook de hulp, die aan behoeftigen verleend kan worden, veel verbeterd wordt. Ziet men in onderscheidene oorden van ons vaderland met vrees en schrik op de kapitalen in de doode hand, te j Oudkax-spel wil men met de revenuen van het kapitaal in die hand de levende krachten der maatschappij steunen en schragen. Door te handelen, gelijk door Oudkarspel's kerkbestuur gehandeld is, wordt het kapitaal dat in de doode hand berust een zegen voor levende personen, die er voor zeker door zullen worden opgewekt, om het werk dat van

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 1