STATEN-GENERAAL. Buitenland. België. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Zweden en Noorwegen. Rusland. Stoomvaart-Berig-ten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burg-erlijke Stand. Gemeente Texel. Burg-erlijke Stand. Gemeente Zijpe. Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Di Pasquale, een gevreesd Italiaansch roover-hoofd- man, op wiens leven een bloedprijs van 25,000 fr. was gesteld, is onthoofd gevonden bij Palermo. De rekening van uitgaven en inkomsten van Egypte over het finantiejaar, loopende van Sept. 1874Oct. 1875 sluit met een batig saldo ten minste op papier. Aanvankelijk was voor Nederland in het industrie gebouw der Philadelphia-tentoonstelling een uithoek aange wezen, half zoo groot als was aangevraagd. Op verzoek van de Nederl. Hoofdcommissie heeft echter de heer Bur- lage pogingen aangewend om dubbele ruimte te verkrijgen, en deze zijn uitnemend geslaagd. Thans heeft Nederland een plaats naast Italië. Men koestert nu ook nog de hoop, dat de heeren de Casembroot en Jonckbloet voor ons land eveneens een waardige plaats zullen magtig worden ten behoeve van landbouwkunde,- machine- en tuinbouw- afdeelingen, die thans nog niet schijnen te zijn ingedeeld. Het volgende verhaal doet de «Standard» uit Grand Rapids: «Bundy was twee weken getrouwd. Hij is een klein mannetje en zijne vrouw, een weduwe, weegt 240 pond. Twee weken na zijn huwelijk was hij verwonderd des morgens bij het ontwaken zijne vrouw in het bed te zien bitter schreijende. Hij vroeg haar de reden harer droefheid, maar geen antwoord ontvangende, begon hij te vermoeden, dat zij het een of ander geheim moest hebben, hetwelk de oorzaak van haar verdriet was. Hij zeide haar dus, dat, daar zij getrouwd waren, zij de oorzaak van hare droefheid moest mededeelen, opdat hij het zoo mogelijk kon veranderen, en na lang praten kreeg hij het volgende uit haar: «Ik droomde van nacht dat ik ongetrouwd was, en toen ik door een helder verlichte straat wandelde, kwam ik aan een winkel, waar een uithangbord zeide, dat men er echtgenooten te koop had. Ik trad binnen, en langs de muren aan beide zijden waren mannen met de prijzen er op te koop gesteld. Wat waren daar fraaije mannen! som migen voor 1000 dollars, anderen voor 500 dollars en zoo voort tot 150 dollars; maar daar ik zooveel geld niet had, kon ik er geen koopen.» Meenende haar te troosten, sloeg Bandy zijn arm om haar heen en vroeg: «En zaagt gij er ook mannen zoo als ik?» «O ja!» antwoordde zij, zich van hem afwendende, «verscheidene zooals gij; zij waren in bosschengebonden, zooals aspergies, en werden verkocht voor 10 cent de bos.» Bundy stond op, en ging naar zijn advocaat om te vragen of hij geen grond tot echtscheiding had. Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 16 November. - Deze geheele zitting was gewijd aan de bespreking der afdeeling onderwijs en ceredienst van de Indische begrooting. Naar aanleiding der rede van den heer des Amorie van der Hoeven bij de algemeene beraadslagingen, had een warm debat plaats tusschen de heeren Moens, des Amorie van der Hoeven, Kuvper, van der Kaay en de Jonge. De gedragsijn der regering in zake de bevordering van de godsdienst in verband met het onderwijs werd daarbij veelzijdig besproken. De minister van Koloniën heeft zijn standpunt van volkomen onzijdigheid, gegrond op het regerings-reglement, verleden jaar uiteengezet, gehandhaafd. Zitting van Woensdag 17 November. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de Indische begrooting zijn nog bij afdeeling 5 eenige punten besproken, waarna de afdeeling openbare werken aan de orde was. Deze gaf bij de algemeene beschouwingen aan leiding tot enkele opmerkingen in verband met het verlangen van den heer Nierstrasz, om terug te keeren tot het vroegere stelsel, welke wenseh vooral door den heer van der Hoeven werd weerlegd. Vervolgens kwam bij de behandeling der artikelen de kwestie der havens te Batavia ter sprake. Het voorstel der regering werd uitvoerig verdedigd door de hh. Fransen v. d. Putte, Stieltjes, Blussé en de Min., tegenover den heer Fabius, die aan het plan voor een breekwater op de ree van Batavia de voorkeur gaf. Ten slotte is het regeringsvoorstel aangenomen met 56 tegen 11 stemmen. Ter voldoening aan het besluit der jongste algemeene vergadering, heeft het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der genees kunst een adres gerigt aan den minister van Oorlog, over de keuring van miliciens. De Maatschappij heeft reeds in 1873 hare bezwaren over deze zaak aan den minister kenbaar gemaakt en is toen uitgenoodigd hare wenschen nader te formuleeren. Dit geschiedt thans in haar adres, waarin ten slotte wordt gevraagd: 1. Aan stelling bij eiken militieraad van eene plaatselijke keuringscommissie, bestaande uit drie geneeskundigen, van welke minstens één officier van gezondheid, terwijl een der leden als ophthalmoloog zitting neemt2. benoeming van eene of meer centrale commissiën uit een voldoend, in elk geval oneven getal leden bestaande, aan welke de herkeuring worde opgedragen3. verbetering van de hulpmiddelen, die bij de keuring ten dienste staan4. herziening van het bestaande keurings-reglement. Voor deze verbetering is wijziging der militiewet noodig, maar daar herziening dezer wet thans aan de orde komt, acht het bestuur het tijdstip juist geschikt tot het kenbaar maken van bovengemelde wenschen. De minister van Binnenl. Zaken heeft aan de Gedep. Staten der verschillende provinciën eene circulaire gezonden, waarin hij, naar aanleiding van de voorstellen van het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot bevordering der koepok-inenting en van degenees- kundige ambtenaren, de verpligtingen doet uitkomen, aan de gemeentebesturen door art. 18 der wet van 4 Dec. 1872 opgelegd. Uit deze circulaire blijkt, dat niet overal en altijd het aangehaald wetsartikel naar behooren wordt uitgevoerd. Blijkens het antwoord van den minister van Financiën op het afdeelingsverslag nopens de wet op de middelen, blijft de minister bezwaar maken tegen de afschaffing van overgangsregten te vervangen door verhooging van grondbelasting. Inl874hebben die overgangsregten, geheven op onroerende goederen, ruim 71 millioen opgeleverd, zoodat als equivalent daarvoor de grondbelasting met 70 pCt. zou moeten worden verhoogd. De minister acht herziening der patentwet mogelijk. Overwegingen deswege zijn aangevangen. Ook is in overweging genomen, of het mogelijk en raadzaam is, strafbepalingen ter beteugeling van het misbruik van sterken drank, gelijk in het door de staatscommissie ontworpen strafwetboek, zamen te vatten in eene afzonderlijke wetsvoordragt. Er bestaat geen grond om te vreezen, dat de fraudes aan de Belgische grens den zout-accijns onhoudbaar zouden maken. Indien de toegezegde voorstellen ter wijziging van het belastingstelsel worden bekrachtigd, dan zal er waarschijnlijk spoedig gelegenheid bestaan, om, zonder verlies voor de schatkist, den zeep-accijns af te schaffen. Een voorstel tot afschaffing der meeste leges en emolumenten wegens de in- en uit gaande regten en accijnsen wordt eerstdaags bij de vertegenwoording aanhangig gemaakt. Onder de treffendste bijzonderheden aangaande de mijn- ontploffing te Seraing mag wel deze vermeld worden, dat de vrouw van een der mijnwerkers daarbij met éénen slag haren man en hare beide kinderen verloor, behalve nog vijf werklieden, die bij haar inwoonden. Koningin Isabella is te Parijs voor de regtbank ver schenen in haar proces tegen de crediteuren van haar maitre-d'hötel, om onder eede te verklaren, dat zij hun nooit persoonlijk beloofd had, hen te zullen betalen. Een stoel was voor H. M. bij de balie geplaatst, en zij werd door de deur der regters binnengelaten. Het scheen haat te verrassen, dat zij den handschoen moest uittrekken om den eed af te leggen, doch zij gehoorzaamde aan de voor schriften der wet. Te Valence is een jonge vrouw vergiftigd, tengevolge van het minder duidelijk schrift van een geneesheer. De doctor had een recept voorgeschreven, waarin een grein morphine voorkwam. De bediende van den apotheker, die het recept moest klaar maken, las uit de haal van de pen achter het cijfer een nul en gaf dus een tienmaal sterker dosis dan voorgeschreven was. Na inneming van het «geneesmiddel» is de zieke in zeer korten tijd bezweken. De justitie heeft de zaak in handen. Bij Nantes is 300 stuks vee, die men op de eilanden der Loire had laten grazen, in de laatste dagen omgekomen door dat de steeds wassende rivier alles had onder water gezet. Loire, Seine, Dordogne, Rhöne, ja alle groote rivieren in Frankrijk zijn schrikbarend gewassen. Men vreest het ergste wanneer de sterke regens en de opstuwende westenwind blijven aanhouden. De voorbereidende werkzaamheden voor den tunnel onder het Kanaal vorderen goed op de Engelsche kust. Gunstig mag men ook de uitkomst noemen van de voort gezette voorloopige werken, daar het althans tot nog toe ge bleken is, dat de bodem waterdigt is. In Engeland wordt er ernstig over geklaagd, dat het klein gevogelte tegenwoordig bij massa's wordt gedood, ten behoeve van de modisten, die zich niet aan de boutjes ver gasten, maar er de dameshoeden mede sieren. Onder den naam van «Pyroleter» is door Paton en Harris, te Glasgow, een toestel gemaakt, dat moet dienen om brand te blusschen en wel voornamelijk in de laad ruimte van schepen. Het ontwikkelt bij het in werking brengen zooveel koolzuur, dat in twintig minuten de lucht ongeschikt wordt, om de verbranding te 'onderhouden, in een schip van 1200 ton. Als bijzonder voordeel wordt opgegeven, dat de lading niet beschadigt door vocht, daar het gas droog is en er volstrekt niets verplaatst behoeft te worden, daar het gas de geheele ruimte vult. Binnen eenige dagen zijn de drie jaren verstreken, sinds Adèle Spitzeder in hechtenis genomen werd, en weldra is het twee jaren geleden, dat het vonnis, waarbij zij tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld werd, bekrachtigd is geworden. Men gelooft, dat om haar zwakke gezondheid het laatste deel van haar straf zal kwijtgescholden worden. Zij is gebroken naar het ligchaam en den geest en leeft in het idéé fixe, dat zij zich voor de menschheid opge offerd heeft. In den nacht van den 15 op 16 dezer heeft op den spoorweg van Malmoe naar Stockholm, tusschen Linkoeping en Bankeberg, eene botsing tusschen twee treinen plaats gehad. Tot dusver telt men zes dooden en twaalf gekwetsten, onder welke de Belgische gezant, die ligt gekwetst is. Zeven wagens zijn verbrijzeld. Het Regeringsblad behelst een opstel naar aanleiding van de geduchtheid, die buitenlandsche bladen ten aanzien der gebeurtenissen in het Oosten aan den dag hebben gelegd. Europa, zegt het blad, verkeerde nooit in gunstiger omstan digheden voor eene vreedzame oplossing van allerlei moeijelijke vraagstukken. De drie magtige Keizerrijken beijveren zich, met den steun der overige mogendheden, op vreedzame wijze een einde te maken aan de onlusten in de Ilerzegowina. Niemand kan er aan denken, zich tegen het algemeen streven naar het behoud van den vrede te verzetten. De vrede van Europa is zoo stevig gegrondvest op het wederzijdsch vertrouwen en de eensgezindheid der groote mogendheden, dat er geen gevaar voor eene storing van dien vrede bestaat. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Pkins Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 15 Nov. Port-Saïd aang., 16vertr. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 29 Oct. 's morg. Aden gepasseerd. Prins van Oranje. 19 Oct. van Batavia vertrokken. 15Nov.Port-Saïd aangek.en vertr. c o n r a d. 13 Oct. te Batavia aangekomen. Koning der Nederlanden. 13 Oct. alhier aang., vertr. 27Nov. Voorwaarts. 12 Nov. alhier aangekomen. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: C. Zunderdorp en G. Dekker. J. de Smit en C. van den Bergh. A. J. de Bunje en M. J. Giltjes. L. G. Kraan en M. Keesman. N. Dekker en F. Hoelandt. J. Baas en W. J. Huisken. J. J. Meijer en A. M. Wibbels. BEVALLENA. Noot, geb. Kossen, (D.). L. de Graaf, geb. Mens, (Z.). J. Dienaar, geb. de Vries, (Z.). C. J. Vink, geb, Wessel, (Z.). OVERLEDENJ. Dekker, 41 jaren. E. Rob, 5 weken. Van 10 tot 17 November 1876. ONDERTROUWDGeene. GETROUWD: Cornelis Boon en Elisabetli Sandifort. Hendrik Bakker Dz. en Grietje Klein. Pieter Zijm Hz. en Neeltje Zijm. GEBORENJan, zoon van Biem van der Vis en Pietertje Geus. Maria Elisabeth, dochter van Klaas Slot en Vrouwtje Zoetelief. Klijs, zoon van Leendert Wiegel en Jannetje Wetsteeen. Cornelia, dochter van Teunis Koning en Geertje Dekker. OVERLEDEN: Frans Joseph Gomes, 1 maand, zoon van Jan Gomes en Jantje Dopmeijer. Arien Witvliet, 12 jaren, zoon van Jan Witvliet en Martieutje Bakker. Klaas Boon, 63 jaren, gehuwd met.Naantje Boon. Een aangespoeld lijk. Van 1 tot 16 November 1875. ONDERTROUWDKlaas Wuiten, weduwnaar, 44 jaren, wo nende te Sehagen en Grietje de Vries, 31 jaren. GETROUWD: Jacob Harp en Jacoba Jeannetta Zijp. GEBOREN: Pieter, zoon van Pieter de Waard en MaartjeSnel. Pieter, zoon van Jan Slikker en Cornelia Weij. Arie, zoon van Pieter Nieuwland en Trijntje Blaauboer. Reijer, zoon van Jan Delver en Maria Henriette Oijevaar. Trijntje, dochter van Hendrik Breet en Neeltje Brommer. Arie, zoon van Jacob Krans en Grietje Koordes. Vrouwtje, dochter van Jacob Kuiper en Maaijke Jobannes. Anna, dochter van Pauius de Moei en Maria de Nijs. OVERLEDEN: Trijntje Kuiper, 72 jaren, weduwe van Jan Met. Maria, 6 weken, dochter van Willem Hartog en Anna Kruisveld. Elisabeth, 12 dagen, dochter van Pieter de Jongen Guurtje Bommer. Klaas, 18 dagen, zoon van Dirk Wit en Jantje Eriks. Audries Lambertus, 2 jaren, zoon van Cornelis Zuidscherwoude en Aagje Dekker. Levenloos aangegeven dochter van Cornelis Kwant en Aatje Peetoom. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) t-l <D r-O e V o ei s Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. I procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 wtz. Ik. 762.12|f 3.28 9.4 t 1-8 0.94 Vlak. 18 8 wtz. 25 n 755.47 - 3.39 11.4 t 5.7 0.95|holin zee 18 12 wtn. 14„ 758.05 - 0.81 10.2 t 2.9 0.93j Golvend Weersgesteldheid: 17Nov.l2 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooi. 18Nov. 8 u. Digtbew., wind, buijig. 18Nov.l2u. Bewolkt, winderig. Van 4 Nov. jl. tot heden viel er 122.4 millimeter regen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 18 Oct. Frits. O.Christensen. New-Orleans. 30 Oct. Holland. C. Jaski. Padangenz.viaSucz. 2 Nov. LouisAug.Const. K. Visser. Samarang. 16 Nov. Lida. J.W.C.VinkeMuller. Suriname. 16 Nov. Gezzusters. L. de Boer. Padang. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkoms'. 17Nov.PrineiperseMarg.dePiemonte.G.B.Molfino.ZurMühlen&Co, Genetsesk. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sundswall. Hout. Amons Co. Riga. v. Vliet Co. Hudiehswal. Amons Co. Newcastle. Stcenk. Duiuk.&Goedk. Schip. Palmatta. Otto. Constantia. James Joieey. Harraton. Harlequin. G. A. Somme. C. L. Hansen. H. Jacobsen. G. Morrill. J. Hammond. J. Beaaw. Charlestown. van Gijn Co. LATERE BERIfiTEIV. Beroepen bij de Doopsgez. gemeente te Burg, Waal en Oosterend op Texel, ds. J. Westerinan Holstijn, pred. te Workum. Men leest in de Arnb. Crt. Onze correspondent in Rusland deelt ons het volgende merkwaardige feit mede, dat beter geschikt is om den toe stand te beoordeelen dan de beschouwingen van officiële en officieuse dagbladen. In bijna alle plaatsen van Rusland en Polen worden gelden ingezameld voor de opstandelingen in Ilerzegowina, wel een bewijs dat de regering voor de opstandelingen is, daar zij anders iets dergelijks zoude beletten. De stad Moskou gaf 30,000 R. In het zuiden van Rusland is dit jaar de oogst zoo slecht uitgevallen, dat de boeren geen voedsel voor het vee hebben. De prijzen van het vee zijn daardoor zeer gedaald. Voor 15 en 10 fl. worden ossen en koeijen verkocht. PER TELEGRAAF. 5 Paarden f 40a 80 Ossen - a 4 Stieren - 80al40 105 Gelde-Koeijen - 80a280 Kalf-Koeijen - a 4 Vaarzen - 70a 90 35 Ilokkelingen - 28a 44 6 Nucht.Kal veren- 9a 14 Vette Rammen - a 869 Schapen - 18a 34 492 Lammeren f 12 a 15 4 Bokken&Geiten - 1 a 5 5 MagereVarkens - 8 a 16 35 Biggen - 6 a 9 40 Kippen c. 40 al 60 100 Eenden - 60 a 75 Boter per kop -110 al 25 Kaas per kilogram - 40 a 50 Kip-Eijeren per 100 -600 a650 Eend-Eijeren ua

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3