Benoeming-en, enz. STAT K\-GE E il A AL Buitenland, België. Doitschlaaé. INGEZONDEN. Stoomvaart- Berigten. Burg-erlijke Stand. Gemeente Helder. Burgerlijke Stand. Gem. Anna Paulowna. Marine-Haven Nieuwediep. 289ste STAATS-LOTERIJ VIERDE KRASSE. Vierde lijst: No. 5775 en 11702 ieder f 100. Marktberigten den bouw van een geneeskundig gesticht voor krankzin- nigen aldaar. Sedert een viertal dagen worden langs Utrecht van de Noordbrabantsche markten voortdurend vette kalveren vervoerd, bestemd voor Engeland; de prijzen zijn zeer hoog en loopen van 70 tot f0 c. het kilo. De wildprijzen te Meppel zijn wegens de vele aan vraag uit Holland tot een ongekende hoogte gestegen hazen gelden f 2,50, patrijzen f 1,25. In Indische bladen wordt melding gemaakt van een paniek in de stad Sitapoer en omstreken, alwaar het gerucht is verspreid, dat eene der beschermgodinnen van die stad haren priesters last heeft gegeven om haar 400 menschen te offeren. Ten gevolge daarvan wordt geen kind, jongen of meisje, meer alleen op straat gelaten. De openbare scholen zijn gesloten, omdat de ouders hun kinderen er niet meer heenzenden, uit vrees dat zij onder weg zullen worden opgenomen en aan de priesters uitgeleverd. Met ingang van 1 Jan. a. s. zijn bevorderd: tot comm., de adj.-comm. D. van der Bloem en C. Admiraal, respeetivelijk bij de directie der Marine te Hellevoetsluis en te Amsterdamen tot adj.-comm., de klerken K. W. Asmus en J. C. J. Graat, respee tivelijk bij de directie der Marine te Hellevoetsluis en alhier. Eerste Kamer. Zitting van Donderdag 2 December. De Indische begrooting is met algemeene stemmen aaugenomen. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag 2 December. Hoofdstuk III der staats- begrooting (Buitenl. Zaken) is na beraadslaging aangenomen met 53 tegen 3 stemmende heeren Bredius, Smidt en Zijker. De algemeene beraadslagingen over het hoofdstuk Justitie zijn aangevangen. Zitting van Vrijdag 3 December. De behandeling van hoofdstuk IV der staatsbegrooting (departement van justitie) is voortgezet. Onder de verschillende besproken punten was de kwestie over de „Phoenix." De heer Tak heeft de regering voor hare houding hulde toegebragt en de minister geantwoord dat die zaak eenvoudig is een kwestie van souvereiniteitsregt op eigen territoriaal gebied. Het hoofdstuk is met algemeene stemmen aangenomen. De regering is in de zitting der Kamer van jl. Donderdag geïnterpelleerd over het voorgevallene met de stoomboot Phoenix. Zij verklaarde dat dit. conflict een der ernstigste was, dat tusschen beschaafde natiën ontstaan konzij beloofde voor do regten en belangen van België te zullen waken en verzocht verdaging van het debat. De Antwerpsche afgevaardigde Jacobs keurde de houding der regering goed en verklaarde, dat het gansche land daarmede algemeen instemmen zou. Frankrijk. Jl. Maandag zijn des voormiddags 2 heeren Tissan- dier, de heer Rodier en 2 broeders Franzen te Parijs in den luchtballon 1'Atmosphére opgestegen en 2| uur later te Illiers, dep. der Eure et Loire, nedergedaald'. De reis voerde over met ijs bezwangerde wolken, welke, naar de heer Gaston Tissandier telegrapheerde, tot merkwaardige waarnemingen omtrent de vorming der sneeuw-figuren gelegenheid gaven. Engeland. Engeland heeft reeds gelegenheid, zijn invloed in Egypte te doen gelden. De Sultan van Zanzibar, wiens rijk uit een eiland en eenige punten aan de kust der Roode Zee bestaat, heeft zich bij het Britsche gouvernement beklaagd over een inval in zijn gebied door Egyptische troepen. Het is in Engeland treurig met de vrouwelijke dienst boden gesteld, zucht de Graphic. Veel vraag en weinig aanbod. Begaf men zich vroeger naar een verhuurkantoor, dan vond men er een massa keukenmeiden, werkboden en kindermeiden thans vindt men er slechts dames, naar dienstboden zoekend. De concurrentie is zoo. groot, dat, indien inen een meisje de straat ziet passeren, die slechts den schijn heeft «vrij» te wezen, een half dozijn dames op haar toeschieten, alsof het photographen waren die naar klanten zochten. Wie per advertentie eene meid vraagt, krijgt in den regel geen antwoord, tenzij men aankondigd: «geen messen slijpen, geen glazen zeemen, geen kinderen te verzorgen.» Adverteert daarentegen een keukenmeid, dat zij eene plaats zoekt, dan regent het brieven. Wat nu is daaraan te doen? - Het middel is heel eenvoudig, zegt de Graphic, zooals blijken zal uit de feiten, welke wij zullen opsommen en wel primo op gezag van Punch. Dit blad zij dus het woord gegeven. Een keukenmeid en een fatsoenlijk gekleed «jong meisje» spreken met elkaêr in de keuken. De keukenmeid«Dus je gaat dienen als kamermeid,» en het antwoord van het jonge meisje: «Keen zoo waar niet; als ik al ga dienen, dan ga ik als jufvrouw.» En nu onze eigen anecdote, zegt de Graphic. Een dame onzer kennis ze had vier kinderen had groote moeite om een kindermeid te krijgen. Ze adverteerde, maar ze ontving geen antwoord. Ten lange laatste kwam zij op het denk beeld dat het misschien in de qualificatie kon schuilen. Ze adverteerde dus: «Gevraagd een jufvrouw om zich te belasten met de zorg over vier kinderen en ligt huiswerk te doen.» Er kwamen 50 brieven en ze nam een jufvrouw aan tegen 12 p. st. per jaar, die de kinderen wascht en kleedt en huiswerk verrigt. We moeten er bijvoegen dat ze aan tafel eet. De Graphic meent hiermede veel tot de oplossing der groote kwestie te hebben bijgedragen. De Londensche Lord Chief Justice heeft uitspraak gedaan in de zaak van den gelieimzinnigen moord van Whitechapel. Men herinnert zich, dat het in stukken gehouwen lijk eener vrouw in een cab vervoerd werd en dat deswege Henry Wainwright en zijn broeder Thomas als de ver moedelijke schuldigen teregt stonden. De Jury heeft eerst genoemde schuldig verklaard aan moedwilligen manslag en den ander aan medepligtiglieid na de daad. Henry Wain wright, die alle schuld bleef' ontkennen, is thans veroor deeld tot de doodstraf zonder hoop op gratie, en de jongere broeder tot 7 jaren dwangarbeid. De jongen, die aanleiding gaf tot de ontdekking der misdaad door de cab onvermoeid te achtervolgen, heeft eene belooning van f 360 gekregen. De Rijksdag heeft de tweede lezing der postwet moeten verdagen tot gisteren, omdat er brand in de zaal ontstond, die echter onmiddellijk gebluscht werd. Eene gasvlam had het houten beschot achter den zetel des voorzitters vuur doen vatten. Uit Berlijn meldt de A. C. het volgende: Op het Réunion theater is de eerste exemplaire straf aan doctor Strousberg voltrokken. Twee dramaturgen hebben hem van kop tot teen onder handen genomen. Het is een soort van toepassing der lynchwet door het publiek, in afwachting van hetgeen de regtbank doen zal. De vraag isof zoo iets wel gepast mag heeten. Maar dat daargelaten. De dramatiek heeft zich nu eenmaal reeds van hem meester gemaakt, en het publiek laat niet los. De schouwburg is eivol. Het stuk heet; "Strousberg, of: het is niet alles goud wat blinkt,-» levensbeeld in 7 afdeelingen. De vervaardigers noemen zich Friedrich en Braun. Zij hebben de biografische mededeelingen tot grondslag genomen, die de dagbladen over den nu te Moskou gevangen specu lant hebben geleverd. Strousberg wordt niet alleen voor gesteld in de verschillende phasen van zijn avontuurlijk leven, maar ook zijne vrouw, zijn zoon, zijne pleegdochter, enz. Het laatste tooneel speelt in de gevangenis te Moskou. Mr. de Redacteur! Uitgelokt door de weidsche annonce: „Buitengewone voorstelling, te geven door het ballet-personeel van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam," waarvan de entreeprijs, voor ditmaal vrij hoog was gesteld, begaf ik mij Donderdag avond jl. naar het lokaal Tivoli. Évenals het talrijke- aanwezige publiek verwachtte ik een ballet te zien, zooals zulks te Amsterdam wordt opgevoerd. Deerlijk werd ik echter in mijne verwachting bedrogen. Berst een paar dansen door een paar figuranten uit een ballet, vervolgens een door een als matroos gekleeden danser uitgevoerde horlepijp, zooals men dit in zekere vrolijke buurten dezer gemeente waarschijnlijk wel avond aan avond door den een of anderen Engelschen of A merikaanschen koopvaardijmatroos kan zien doen. Daarna werd opgevoerd een tooneelstukje, als het dien naam waardig is, getiteld: Vrouwtjes Vrouwtjes, blijft van de rumflescJi 1" Dit stukje, gespeeld door een drietal mannen en eene figurante van een ballet, die waarschijnlijk voor het eerst in een tooneelstuk optraden, stond vrij wel gelijk met hetgeen men in een kermisspel van het minste allooi te zien krijgt. Het werd bovendien zoo ellendig afgespeeld en de taal was zoo plat Haarlemmerdijksch, dat al spoedig een deel van het publiek hoogst geërgerd de zaal verliet. De eigenaar van het lokaal Tivoli moet al een zeer geringen dunk hebben van de beschaving en den kunstzin van Helder's ingezetenen, om hen op dergelijk schouwspel te onthalen. Mogelijk was hij in de meening, dat een ballet, in den geest zooals die te Amsterdam worden gegeven, zou opgevoerd worden, in ieder geval had hij zich vooraf moeten vergewissen, alvorens inteekenlijsten met annonces zooals bovenstaande rond te doen gaan, dat werkelijk hetgeen hij daarin belooft ook zou worden uitgevoerd. Met de opname van bovenstaande regelen zult gij zeer verpligten, Uw dienstw. Dienaar, Z. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. PRINS Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 18 Nov. Suez aangek, en vertrokk. Prinses Amalia. 2 Oct. van hier vertrokken. 18 Nov. te Batavia aangekomen. Prins van Oranje. 3 Dec.alhier aangek.,vertr. 25Dec. C o N R A D. 15 Nov. van Batavia vertrokken. 23 Nov. Point de Galle gepasseerd. Koning der Nederlanden. 27 Nov. van hier vertrokken. 1 Dec. bij Yarmoutli E. W. V OORWAARTS. 12 Nov. alhier aangekomen. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWDC. F. van Goor den Oosterlingh, machinist en C. van der Helm. GETROUWD: Geene. BEVALLEN: M. M. Keiler, geb. Mac Fee, (B.). C. Pieterse, geb. Boon, (Z.). M. de Groot, geb. Snel, (Z.). C. Vink, geb. Willems, (D.). A. M. Kamper, geb. Veen, (D.). OVERLEDEN: M. de Moei, 7 maanden. T. Gras, 75 jaren. Van 1 tot 30 November 1875. ONDERTROUWDP. Kamp, weduwnaar van N. Slikker en A. Bellis, weduwe van J. Boon. GETROUWD: II. Jonker en J. Wilms. P. Kamp en A. Bellis. BEVALLENA. Geerligs, geb. Kistemaker, (Z.). T. Zwaag, geb. Krabman, (Z.). J. E. Zweekhorst, geb. de Groot, (D.). E. Sweris, geb. Wilms, (Z.). J. Wissekerke, geb. de Vries, (D.). M. Schouten, geb. van Wijngaarden, (1).). T. Wit, geb. Dekker, (Z.). N. Grootewal, geb. Visser, (D.). OVERLEDENG. Uileman, 2 jaren en 6 maanden. M. Blokker, 10 jaren. P. Dekker. 3 jaren en 10 maanden. Leven loos aangegeven 1. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet, December Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van 'de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 3 12 ono. 0.2k. 757.17 - 2.09 - 1.7 - 7 5 0.84 Vlak. 4 8 zzo. 0.1 757.22 - 2.05 - 2.2 - 6.7 0.94 4 12 no. 2.4„ 758.34 - 0.93 f 0.3 - 5.3 0.88 n Weêisgesteldheid: 3Dec. 12 u. Digtbetrokken, vorst, mooi. 4Dec. 8 u. Digtbewolkt, vorst. 4Dec. 12 u. Digtbewolkt. Gevroren dikte van 2 Dec. op 3 Dec. 25 millimeters. 3 Dec. 4 Dec. 13 Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 22 Oct. 3 Dec. Bella Gadelana. A. G. Brobeck. Pensacola. 27 Nov. Electra. C. Heiner. Batavia. 28 Nov. Br.v.Pall.v.Rosend.J.A.Vrijman. Soerabaija. 30 Nov. 2 Dec. Persa. B. Klip. Cayenne. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. Als bijleggers zijn alhier binnen, die wegens het ijs of aüder* omstandigheden hunne plaats van bestemming niet konden bereiken: Grietje,L.deHaan.vanHarllepool naar Katingziel met steenk. en cement. Eersteling, T.A.Steffens, van Memel naar Harlingen met hout. Geerdina, K. J. Flik, van Frederikstad naar Aardenburg met idem. SikkobaFenna, R P.Jager, van Harlingen Houthandel, T. H. Koster, van DrieGebroeders, J J.Lodewijks, v. Papenburg Ubbina, G. Berends, van Tweelingen, H. G. Kuiper, Felecitas, H. Meijer, van Drammen naar Delfzijl met hout. Gustav Tillberg, H. Niessen, van Havre naar Riga met stukgoederen, gebrek aan steenkolen en water. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Prinsv.Oranje.T.Aukes. Bat.enz.viaSuez. Stukg. deVries&Co. AMSTERDAM, 2 December. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 299. Rogge. Op levering lager afgegevenMaart 194, 193; Mei f194. Koolzaad. April f 434. 3 December. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 290. Rogge. Onveranderd; Petersb. f 187. Op levering iets flaauwer Maart f 193, 192; Mei f 193. Koolzaad, f 2 lager; per 2000 KG. in April f 432. HOORN, 2 December. Kaas. Aangevoerd 105 stapels, wegende 28,948 kilogrammen. Hoogste prijs f 43. LEIDEN, 3 December. Vee. 827 Runderen, 28 Kalveren, 2266 Schapen. DELFT, 2 December. Boter, f 72 a 80,naar kwaliteit. DORDRECHT, 25 November. Tarwe. Puike nieuwe jarige Zeeuws., Vlaams, en Overm. f 9,20 a 9,60, goede dito f 8,70 a 9,10, mindere en blaauwe f 7,80 a 8,20. Zomer f 8,a 8,20. Rogge. Nieuwe Zeeuws, en Vlaams, f 7,20 a 7,60, Overm. f 7,— a 7,40. Boekweit. Zonder handel. Gerst. Zeeuws, en Vlaams. Winter zakm. f 6,50 a 6,80, gest. f a Overm. en Flakk. f 5,50 a 6,50, Zeeuws, en Vlaams. Zomer zakm. f 6,— a 6,50, gest. f -,— a Overm. en Flakk. f 5,50 a 6,—. Spelt, f 4,50 a 5, Haver. Nieuwe Inl. Voer f 2,80 a 4,—, dito Dikke f4,50 a 4,90. Koolzaad. Vond geen afnemers, werd tot vorige noteering aan geboden. Nieuw puik Zeeuwsch en Overm. 64, 65 en minder dito van 60 tot 63, puik 3jarig Overm. gestort tot 70 en 71, 2jarig Zeeuwsch en Vlaamsch tot 70 en dito Zeeuwsch en Overm. tot 69 en per 2040 kilo Gusrath tot f 420. Zomer- zaad f 12 a 12,50. DOKKUM, 1 December. Vlas. Het aangevoerde werd tot iets lager prijzen opgeruimd. LONDEN, 2 December. Vee. 700 Runderen, 6000 Schapen en Lammeren, 200 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 6/4, Schapen 7/4, Kalveren 6/10 en Varkens 6/0 per steen. BELFAST, 29 November. Vlas. De aanvoer op de verschillende markten beliep deze week 405 tons machinaal en 157| uit de hand gezwingeld. Voor de eerste soort werd 7/9 a 12/- en voor de tweede soort 6 a 6/9 per steen betaald. Ï.ATKHIE BERICHTEN. Sinds eenigen tijd heerscht te Winkel onder het rundvee eene ziekte, die de veehouders hersenziekte noemen. De runderen, door deze ziekte aangetast, zijn woedend en stooten zoo geweldig dat zij dikwijls de horens verliezen. Reeds zijn op drie verschillende stallen gevallen van dien aard voorgekomen en verscheidene beesten, om gevaren te voor komen, bijtijds afgemaakt. Het hulp-stoomgemaal, in den polder Waard en Groet geplaatst, is gereed, en zal eerlang aan een proef onder worpen worden. Bij gunstigen uitslag vleit men zich, voort aan spoedig van het overtollige hemelwater bevrijdt te zijn. Door een 50tal vleeschliouwers te Amsterdam is aan de Tweede Kamer een adres verzonden, waarbij zij de afschaffing van den accijns op het geslagt in strijd met het algemeen belang achten. Zij beweren, dat de prijsvermin dering, bij afschaffing van den accijns, die 6 of 7 cent per KG. bedraagt, «om de verhouding van de deelbaarheid der prijzen,» niet meer dan 5 cent per KG. kan zijn. De gegoede burger wordt alzoo door die afschaffing weinig, de mindere in het geheel niet gebaat. In het Noorden van Spanje moet het afschuwelijk koud zijn; de Chronista vertelt dat een kolonel van het regeringsleger doodgevroren is. Naar luid van verscheidene dagbladen wordt de Onder koning van Egypte, vergezeld van zijn zoon en zijn minister van Buitenl. Zaken, in deze maand te Parijs verwacht, en zal hij zich vervolgens naar Engeland begeven.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 2