SPEELWERKEN. ADVERTENTIËN. Frankrijk. Engeland, Daitschlud. Amerika. Stoomvaart-Berig-ten. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT van HEDEN. Ingezonden mededeelingen. SPEELWE1U!. Buitenland. Onlangs, zooals we in ons vorig nummer mededeelden, is de heer Gustave Tissandier, de onversaagde luchtreiziger, die op een zijner jongste togten zijne beide makkers Sivel en Crocé-Spinelli door den dood had verloren, te Parijs met een luchtballon opgestegen, om het vormen van sneeuw vlokken in de bovenlucht na te gaan. Hij was vergezeld van den heer Louis Madier, zijn broeder en twee lief hebbers. Ziehier nog eenige nadere bijzonderheden omtrent dezen belangrijken togt. De reizigers stegen ten 11.40 's voormiddags op. Er woei een vrij hevige wind uit het Noordwesten. Langzaam steeg de Atmosphère zoo heette de ballon omhoog en werd weldra wegens den mist onzigtbaar. Op 800 M. hoogte kwamen de reizigers in een laag wolken. Meer dan een kwartier vertoefden zij in die dikke witte, opaal achtige massa, waar zij eene temperatuur van vier graden boven nul waarnamen. Op eene hoogte van 1500 meter waren zij boven die wolklaag. Daar vonden zij als 't ware een bank van ijskristallen. De temperatuur was er nul graden. Een oneindig aantal zeshoekige sterretjes, in alle mogelijke vormen en geheel doorzigtig, dwarrelden om het bootje en schitterden van verre in het zonlicht als zoovele loovertjes van diamant. Deze ijskristallen bestonden niet in de lagere wolkmassa en bleven alzoo in eene daarboven gelegen laag, die eene dikte had van 150 k 200 meter, in het luchtruim zweven. Hooger stijgende, kwamen de reizigers boven die formatie van ijskristallen in eene tem peratuur van 1 graad boven nul. Dddr wachtte hun een onvergelijkelijk prachtig schouwspel: de wolken, die beneden het bootje hingen, vormden bolvormige gevaarten van het zuiverste wit en hadden veel overeenkomst met sneeuw bergen. Op eene hoogte van 2300 meter werd een stapelwolk waargenomen, door welke de zonnestralen van tijd tot tijd heenbraken. Meer dan een uur lang bleven de reizigers ter hoogte van 1600 a 1700 meter zweven, en zij werden in staat gesteld verscheidene belangrijke waarnemingen te doen. Twee uren nadat zij opgestegen waren, kwamen zij te Illiers, departement Eure-et-Loire, neer. Te Parijs wordt in het oude Cirque Nationale in de Champs Elysées les gegeven in 't schaatsenrijden tegen 100 fr. per 3 maanden of 6 fr. per dag. Ook kan men kaartjes voor een maand krijgen tegen 40 fr. Men huurt er schaatsen voor een kwartje per uur. Op asphalt, bij 't spelen der muziek, geeft de heer Spiller les. Een jonge Russische Prins, die een betrekking bij de diplomatie bekleedt, is de roem dezer scholieren. De heer Spiller zal zomer- en wintercursussen openen in de open vlakte achter het Paleis 1'Industrie. Met Maart a. s. zullen zij een aanvang nemen. De Bien Public van Tarbes (Opper-Pyreneën) behelst het verhaal van een brand in een kleinen kruideniers winkel aldaar, op den 26 Nov., waarbij drie der bewoonsters, nadat men met moeite het vuur was meester geworden, geheel verkoold werden teruggevonden. Een telegram uit Kandy meldt dat de bevolking uitge laten was van vreugde over het bezoek van den Prins van Wales. De gouverneur rigtte voor hem en zijnen staf een gastmaal aan. 's Avonds was er een optogt met fakkel licht van ruim 30 olifanten, en met gewijde dansen onder begeleiding van muziek. De Kandysche opperhoofden legden hun onderdanigheidsbezoek af. «Het tooneel was,» zegt het telegram, «de buitensporigste mengeling van ver tooningen uit le Prophétel'Ajricaine, enz. Er waren priesters, opperhoofden, olifanten, muziek, verlichtingen en dansenden. Het duurde ruim een uur en het liep zeer goed af.» De Prins zou jl. Woensdag naar Colombo ver trekken. De berigten uit Madras, aangaande de cholera, zijn te ontmoedigend dan dat de Prins zich derwaarts begeven kan. Te Londen zijn verscheiden vonnissen geveld wegens het gooijen met sneeuwballen; de magistraat, die zitting had te Clerkenwell, verklaarde, dat het al erg genoeg was voor de lieden te strijden met het weer en de gladde straten, zonder daarenboven met sneeuwballen gekweld te worden. Eene verschrikkelijke ontploffing heeft jl. Maandag plaats gehad in de steenkolenmijn Swaithe Main, bij Barsley, een der grootste mijnen van Zuid-Yorkshire. Er waren meer dan 300 mijnwerkers in de mijn, van welke men vreest dat meer dan 200 zijn omgekomen. Gedurende de week van 16 tot 23 Nov. zijn te Deptford 10,730 schapen, 434 ossen en 105 kalveren geslagt, wegens vermoeden van aangetast te kunnen zijn. Het gevolg van deze slagtingen is, dat de Taurus, die in twee reizen 6040 schapen van Rotterdam aanbragt, regt- streeks naar Deptford stevende, liever dan de vertraging en de onkosten te verduren, die de bestaande verordeningen veroorzaken. De onzekerheid, in hoeverre het van het buitenland aangevoerde vee naar de beestenmarkt gedreven, of te Deptford geslagt zal worden, veroorzaakt eene rijzing in de vleeschprijzen. Graaf Wendt zu Eulenburg, met wien de eenige dochter van Prins Bismarck verloofd was, is jl. Zondag ochtend ten 7 ure aan den typhus gestorven. Een correspondent van de Neue Militarische Blatter vestigt de aandacht op een onlangs in Oostenrijk uitgevonden nieuw kooktoestel voor veldgebruik. Het bestaat uit de eetschaal, die tot de uitrusting van den Oostenrijkschen soldaat behoort, gesloten met een deksel, die veel over eenkomst moet hebben met dien van den Papiniaanschen pot. De uitvinders beweren, dat daarmede binnen den korten tijd van 15 minuten, en met elk soort van brand stof, bijv. hout, papier, stroo, drooge bladeren en mest, rundvleesch en groenten in water gaar gekookt of uitelke soort van vleesch, zonder bijvoeging van water, een smakelijk geregt vervaardigd kan worden. De machine is zoo gemaakt, dat zij gedurende het koken van het vuur genomen en op den ransel gegespt kan worden, zonder dat men de spijzen, die zij bevat, behoeft weg te werpen. Volgens een telegram uit New-York van den 2 dezer is de Hudson-rivier digtgevroren en eene stoomboot, met eene ijsmassa in botsing gekomen, gezonken, waarbij elf personen omkwamen. Tweed, die vergunning had verkregen om, onder bewaking van den slierif, zijne familie te bezoeken, is ontsnapt. Dit geval heeft grooten indruk gemaakt. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hendei k. 30 Oct. van hier vertrokken. 18 Nov. Suez aangek, en vertrokk. Pbinses Am aha. 2 Oct. van hier vertrokken. 18 Nov. te Batavia aangekomen. Peins van Okanje. 3 Dee.alhier aangek.,vertr. 25Dec. c o n e a d. 16 Nov. van Batavia vertrokken. 23 Nov. Point de Galle gepasseerd. Koning dee Nedeelanden. 27 Nov. van hier vertrokken. 5 Dee. Gibraltar gepasseerd. Voobwaaets. 12 Nov. alhier aangekomen. De Madura is den 5 dezer te Napels gearriveerd. Opgave van af Zaturdag middag tot Dingsdag middag. ONDERTROUWD: J. M. Sporrij, machinist bij de marine en J. Visser. GETROUWDGeene. BEVALLENP. Boon, geb. Krijnen, (Z.). S. Bruul, geb. Bakker, (D.). M. de Wolf, (Z.). A. de Vries, geb. van Straaten, (Z.). H. Kroon, geb. Horstman, (Z.). T. Schol, geb. Slagwater, (Z.). OVERLEDENT. A. Helderman, 8 maanden. D. van Seheijen, 2 jaren en 7 maanden. I. S. Loef, 1 maand. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. Thermometer C. Stand. Afw. Toestand van de zee. 5 12 nno. 15k. 760.71 1.43 - 0.7 - 6.2 0.80 Golvend 6 12 noto. 22„ 767.59 f 8.30 - 1.6 - 6.9 0.88 7 8 z. 0.1„ 770.44jtll.l3 - 1.6 - 5.6 0.88 Vlak. 7 12 zw. l.4„ 769.1 lf 9.80 1.1 - 4.0 0.85 zeevolijs sgesteldheid: 5Dec. 12 a. Bewolkt, winderig, vorst. 6Dec. 12 u. Helder, wind, vorst. 7Dec. 8 u. Digtbewolkt, vorst, mooi. 7Dec. 12u. Digtbewolkt, mooi. Gevroren dikte van 4 Dee. op 5 Dee. 20 millimeters. 5 Dee. 6 Dee. 13 6 Dee. 7 Dee. 35 Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 27 Nov. Electra. C. Heiner. Batavia. 28 Nov. Br.v.Pall.v.Rosend.J.A.Vrijman. Soorabaija. 4 Dee. Curacao Packet. E.H.Klein. Curaqao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkorr.s\ Als bijleggers zijn alhier binnen, die wegens het ijs of andere omstandigheden hunne plaats van bestemming niet konden bereiken De Zwaluw, J. J. W. Teensma, v. Arendal n. Harlingen, met Hout. Jeantine, H. Meijering, van Sundswall naar Zoltkamp, met Hout. Jacob Synes, J. Wildeman, v. Erederikshaven 11. Papenburg, met Hout. Gebroeders, C. H. Rapp, v. W. Hartlepool n. Rensburg, met Steenk. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. IJstroom. S. de Vries. Riga. Hout. Blikman&Co. Lovise. P. A. Andersen. Christiania. Harlequin. J. Berry. Charlestown. Steenk. v.Gijn&Co. PER TELEGRAAF. 13 stuks Paarden. 126 Runderen. 41 11 vette Kalveren f 0,80 a 1,per kgr. (vlug) 65 11 magere dito - 10,a 25,per stuk.(ving) 1457 n Schapen. Lammeren. 46 11 vette Varkens - 0,48 a 0,60 per kilog. (vlug) 3 11 magere dito - 15,aper stuk.fmatig) 102 stapels kleine Kaas, f a per 50 kilogram. 1 1, middelbare dito f per 50 kilogram. Boter f 1,25 a 1,40 per kilogram. Kip-Eijeren f 7,50 a per 100 stuks. Eend-Eijeren- a LATEBB BEBICITEH. Kapitein Rab, voerende het schip Gebroeders, als bijlegger hier binnen, rapporteert dat hij voor de veilig heid van zijn schip tusschen de hoofden van het Noordzee kanaal was gaan ankeren maar dat hij door het geweldig stooten van zijn schip genoodzaakt was spoedig die anker plaats te verlaten om de meer veilige haven van het Nieu wediep op te zoeken. Gisteren is hier een Maassche sloep aangekomen met eeu goede vangst kabeljaauw, schelvisch leng. De kabel- jaauw bragt bij afslag den prijs op van f 7.05 per stuk. Bij de Nederl. hoofdcommissie voor de wereldten toonstelling te Philadelphia is een schrijven ontvangen van de heeren Jonckbloet en de Casembroot, leden dier hoofd commissie, welke naar Philadelphia zijn gezonden tot regeling der verschillende aangelegenheden, die in betrekking staan tot de vertegenwoordiging van Nederland op de tentoonstelling. Uit dit schrijven blijkt, dat deze heeren uitnemend geslaagd zijn in het verkrijgen van de noodige plaatsruimte in de verschillende gebouwen, zoowel voor de nijverheid als voor de kunst en den landbouw. De gebouwen zijn prachtig en in geheel de wereld is waar schijnlijk geene zoo schoone lokaliteit als Fairmount-Park te vinden. De Nederl. hoofdcommissie heeft daarenboven een schrijven ontvangen van mevrouw E. D. Gillespie, presidente van de «women's centennial executive committee,» waarin wordt medegedeeld, dat een afzonderlijk gebouw wordt opgerigt voor vrouwenarbeid, en de Nederl. hoofdcommissie wordt uitgenoodigd de Nederl. dames aan te sporen tot deel neming aan dien wedstrijd. Jl. Zaturdag overleed te Amsterdam op 69jarigen ouderdom de heer A. van Bosse. Als lid van den Raad en als Wethouder van Financiën wijdde hij aan Amsterdam, dat hij lief had, zijn beste krachten. Ook het onderwijs vond in hem een warm voorstander. Door verzwakte gezond heid was hij genoodzaakt, eenigen tijd geleden, af te treden als directeur der Handelmaatschappij, aan wier hoofd hij 15 jaren lang geweest is. De kloeke, voortvarende man, wiens helder verstand en juist inzigt door zoo velen gewaar deerd werd, zal zeer gemist worden door tal van stad- genooten, die hem een warm hart en ware achting toedroegen. (Hbl.) Plaatsruimte betaald). In onze dagen, door grooten stilstand van zaken gekenmerkt, waarin zooveel verliezen en tegenspoeden van velerlei aard liet leven verbitteren, waarin men zich door zijne vrienden bedrogen ziet, de ruimste liefde niet altijd beloond of zelfs met ondank vergolden wordt, waarin men zijn gemoedsrust verliest. I11 zulk een tijd van tegenlieden verlangt ieder vurig naar iets, dat voor al die onaangenaamheden schadeloos stelt. Dat „iets" nu wordt het publiek aangeboden: koop u een Die welke door J. H. HELLER, te Bern, worden geleverd zijn zoo volkomen, dat zij ieder die slechts eenig gevoel voor muziek heeft werkelijk opbeuren door hun betooverenden klank. Op de tentoonstelling te Weeneu, waar die Speelwerken in een bekoorlijk paviljoen waren tentoongesteld, opzettelijk hiertoe vervaardigd, maakten deze Speelwerken den grootsten indruk op het muziekaal publiek, zoowel door het volle van hun toon, als door den rijkdom en het volkomen harmonieuse hunner mélodiën, bij afwisseling ernstig en vrolijk, en trokken daardoor de algemeene aandacht. De verdienste van den heer HELLER op dit gebied, werd met de medaille „de mérite" bekroond. Geen voorwerp, zelfs het kostbaarste niet, kan een Speelwerk vervangen. Bemint gij, geef er een ten geschenke aan het voor werp uwer keuze. Wat geen woorden ooit kunnen doen, zal zulk een voorwerp uitwerken. Zij geven afleiding aan den patiënt, den kranke; zij vermaken hen; doen hen hun leed vergeten, en roepen hen gelukkiger dagen voor den geest terug. Vele hotelhouders hebben zich voor hunne etablissementen Speelwerken aangeschaft, om hunne gasten te vermaken. De ondervinding heeft het praetisch nut van dit denkbeeld bewezen, dewijl men altijd daar terugkeert, waar men in de gelegenheid is deze muziekinstrumenten te hooren. Dit tot narigt voor hen, die tot dusverre verzuimd hebben hunne gasten dit genoegen te verschaffen. Voor Kersgeschenken, dikwijls zoo moeijelijk te kiezen, kan men geen beter voorwerpen bedenken. Wat kan de echtgenoot dus beter aan zijne gade geven, de bruidegom aan zijne bruid, de vriend aan den vriend? Deze Speelwerken zullen u uit de ver legenheid redden; zij geraken nooit in vergetelheid, zij herinneren altijd aan den gever en maken hem dierbaar aan den begiftigde. Om zeker te zijn, dat men een echt werk van HELLER heeft, wende men zich regtstreeks tot hem; ieder werk draagt den naam van den fabrikant. Geïllustreerde prijscouranten worden op aanvrage toegezonden, en iedere bestelling, zelfs op het kleinste werk, zal ten spoedigste worden uitgevoerd. Bevallen van een Dochter T. DIJKSENMANDJE. Oosterend op Texel, 5 December 1875. Bevallen van een welgeschapen Zoon H. HORSTMAN, geliefde Echtgenoot van P. KROON. Helder, 5 December 1875. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een welgeschapen Zoon T. SCHOL, geb SLAGWATER. Nieuwediep, 6 December 1875. Algemeene kennisgeving.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1875 | | pagina 3