Tenteer fler Jariniers i Atjek Lokaal voor Evangelisatie. ADVERTENTIËN. VOOR DE LEDEN DER HERV. KERK. Burger-Weeshuis te Zijpe. EEN WERKMEID. Na afloop BAL. Te Londen is onder den naam van «de heilige oorlog» eene Roomsch-Katholieke beweging ontstaan tegen de dronkenschap, welke onlangs met eene godsdienst oefening in de kerk van St. Patrick werd ingewijd. De deelnemers ontvangen tot kenteeken een klein kruis en verpligten zich tevens om: 1. nimmer in openbare herbergen sterken drank te gebruiken; 2. eiken avond een de pro- fundis of drie paternosters te bidden; 3. een hal ven stuiver 's weeks te storten, en 4. het kruisje op eene zigtbare plaats te dragen. Met het oog op de bekende denkbeelden van kardinaal Manning mag men verwachten, dat de zaak zich aanmerkelijk zal uitbreiden. De politie-rapporten, niet alleen te Londen, maar over geheel het land, zijn in dit jaargetijde vol leering voor alle klassen der maatschappij. De geschiedenis van elk voor den politie—regter gebragt geval bevat een morele leering of eene waarschuwing, en goed zou het zeker zijn voor de natie in het algemeen, wanneer het volk die morele punten en waarschuwingen deugdelijk ter harte nam en zich er naar gedroeg. Jongelingen en jonge dochters bij voorbeeld mogen wel eens goed nadenken over den loop van het geval, dezer dagen bij den politie-regter te Darlington behandeld, waar een spoorwegklerk teregt stond, beschuldigd onder de volgende omstandigheden. Op een avond te huis komende van eene zangoefening, sloeg de onvoorzigtige spoorman in een onnadenkend oogenblik zijnen arm om den middel eener jonge dame, die even als hij lid was van het gewijde koor. Schrikkelijk inder daad was de toepassing van het jus talionus (der vergel- dingswet), door de schoone gezellin op haren ongevraagden geleider. Haar regenscherm danig vastpakkende, sloeg zij dien op zijn hoofd stuk, en bragt vervolgens de beschul diging tegen hem in van aanranding, weswege hij veroor deeld werd tot 20/ boete met de kosten, daarbij een eisch wegens moedwillig verbreken van haar regenscherm, toen dit voorwerp in aanraking kwam met zijn hard hoofd. Deze eisch werd haar echter ontzegd; daar het bleek dat de kracht van den arm der lieve schoone meer de oorzaak was van de breuk, dan wel de hardheid van zijn hoofd. In 't St. George-Kanaal is weder een schip ver ongelukt, waarbij 22 menschen het leven verloren. De «Dante,» op reis van Liverpool naar Bombay, werd door een Noorweegsche bark aangevaren en zonk zeven minuten daarna. De waarde van het schip wordt op f 420,000 geschat en die der lading tusschen de f 960,000 en 1200,000. Omstreeks middernacht werd op de stoomboot bij groote duisternis eensklaps het roode licht van een snel naderend schip gezien. Door eene verkeerde of niet snel genoeg gemaakte manoeuvre, geraakte de boot voor de snelzeilende, den wind achter zich hebbende bark, die de stoomboot in de zijde trof; 7 minuten later was de Dante weg. De comman dant en 3 man van de 30 koppen tellende bemanning sprongen op de bark over. De tweede machinist werd 4 uur later op een balk drijvende gevonden; de kapitein de eerste machinist en een stoker werden 8 uur later op een omgekantelde boot gevonden. Ondanks alle aangewende moeite heeft men de overige 22 man niet kunnen redden. In het bevallige dorp Hatfield, bij Doncaster, is onlangs een zonderling overleden, die in het bezit van een groot vermogen, door sommigen squire Hawley genaamd werd, maar algemeen als Jack Hawley bekend stond. Hij stierf op Kersdag en is overeenkomstig zijne wilsbeschikking in zijnen tuin begraven, te midden zijner kudden, die bij de laatste veeziekte waren bezweken. Het lijk, in jagt- kleedij en gespoorde laarzen gedost, werd, met den rijzweep des dooden naast zich, in een steenen kist van duizend kilogram uit het sterfhuis vervoerd. Hawley's oudjagtpaard Nancy werd gedood en gezadeld en getoomd aan het voeteneinde, aan het hoofdeneinde werden de jagtliond en een oude vos begraven. De aarde, waarin het graf gedolven was, is door een Roomsch priester gewijd. Slechts weinige personen woonden de grillige uitvaart bij; zeer vele nieuwsgierigen hadden zich wel aangemeld, maar waren onverbiddelijk afgewezen. De overledene heeft zijn gansche vermogen nagelaten aan zijnen rijknecht, John Vickars, onder voorwaarde van stipte uitvoering van het bovenbeschrevene. Daitschlaiid. Toen Keizer Wilhelm in Oct. jl. te Milaan het groote groote bal in het Palazzo Reale bijwoonde, bevond zich onder zijn gevolg Prins Bismarck's oudste zoon, graaf Herbert, een knap jongmensch van ongeveer 26 jaren. Een van de gevierdste Italiaansche schoonen, de gravin de Taverne, die reeds herhaaldelijk de beste partijen afsloeg, zag hem en vatte oogenblikkelijk een bijzondere genegen heid voor hem op. Deze schoone en rijke 27jarige heeft thans zelve een schrijven aan den rijkskanselier gerigt, waarin zij hem om de hand van zijn zoon vraagt! Zoo verhaalt althans de te Amsterdam verschijnende Crédit Europeen. De Reichs-Anzeiger behelst een keizerlijk bevelschrift aan den chef der admiraliteit, waarbij het corps zee officieren in zijn geheel verdeeld wordt in een admiraal staf, een marine-staf en een algemeen corps. De admiraal— staf zal bestaan uit de officieren, die zich door ontwikkeling en bewezen diensten onderscheiden en aan wie posten zullen worden toevertrouwd, met de organisatie der Marine en met de uitbreiding en het gebruik der strijdkrachten in verband. De marine-staf zal op den duur aan de speciali teiten worden voorbehouden, die zich in de dienst der Marine door bijzondere technische begaafdheid kenmerken. Alle overige zeeofficieren vormen het voor de praktische dienst bestemde corps. Jl. Donderdag voormiddag te 9 uur is in een huis te Barmen, in de Pruissische Rijnprovincie, eene dynamiet- patroon ontploft, met het gevolg, dat in het vertrek de zoldering uiteensprong, ramen, meubilair en alles werd verbrijzeld en eene vrouw met haar kind zwaar gekwetst werden. Amerika. Tegen middernacht van den 1 dezer had eene menigte van meer dan honderdduizend personen zich rondom het gebouw der onafhankelijkheid, de Indépendance-Hall, te Philadelphia verzameld. De burgemeester Stokley lieesch eene vlag, volkomen gelijk aan die, welke Washington te zelfder plaatse deed-wapperen. Op het oogenblik dat zij den met kalklicht verlichten top bereikte, sloeg het twaalf en de ontzaggelijke schare deed de lucht van haar gejuich weerklinken. Een half uur lang luidden alle klokken der stad, vuurwerk werd ontstoken, het geschut donderde, krijgsmuziek deed zich hooren, enz. Stoomvaart-Berigten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendrik. 30 Oct. van hier vertrokken. 10 Dec. te Batavia aangekomen. Prinses Amalia. 20 Dec. van Batavia vertrokken. Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 7 Jan. te Napels aangek, en vertr. Conrad. 27 Dec. alhier aang., rertr.lOFebr. Koning der Nederlanden. 27 Nov. van hier vertrokken. 22 Dec. te Aden aang., 23 vertr. y o o rw aarts. 12 Nov. alhier aangek, vertr.22Jan. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Dingsdag middag tot Donderdag middag. ONDERTROUWD: J. N. B. Donkersloot, kantoorbediende te Amsterdam en E. Baak. GETROUWD: G. L. Calff en C. A. Schorsij. J. B. Kok en A. Wijk. BEVALLENC. Kraft, geb. Ligthart, (D.). E. Dilg, geb. Hoogerheide, (Z.). H. Greven, geb. van Kampen, (D.). OVERLEDENA. C. Overtoom, 14 maanden. C. P. Kooper, 32 jaren. G. E. Enzlin, 60 jaren. M. J. Doekes, 5 weken. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Van 29 December 1875 tot 5 Januarij 1876. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. GEBORENMarietje, dochter van Ar ie Eelman en Cornelisje Bruin. OVERLEDEN: Geene. •289ste STAATS-LOTERIJ VIJFDE KLASSE. Dertiende lijst: No. 3568 f 10,000; No. 17072 f 1500; No. 1297, 7482, 12542, 12590 en 18023 ieder f 1000; No. 3099, 13713, 14537 en 19177 ieder f400; No. 5374, 5992, 9215, 15925, 15954 en 17784 ieder f200; No. 2904, 5780, 5883, 5901, 6454, 7231, 8403, 10948, 13650, 15129, 18271 en 19666 ieder f 100. Veertiende lijst: No. 9458 en 15797 ieder f 1000; No. 5237, 5779, 8775, 12267 en 17684 ieder f 400; No. 3759, 7685, 11590, 14687, 17015 en 18613 ieder f200; No. 6678, 7926, 8305, 9075, 9923, 15329, 17069, 17141. 19030 en 19931 ieder f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) "G CS H CS Hs Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 zoto. 0.8k. 774.58 +14.55 - 2.0 - 4.7 0.72 Vlak. 6 8 no. 0.5„ 773.84 +13.29 - 1.0 - 1.9 0.80 6 12 ono. 6,/ 774.12 +14.07 - 0.9 - 3.4 0.84 Weersgesteldheid: 5Jan. 12 n. Helder, vorst, mooi. 6Jan. 8 u. Digtbewolkt, vriezend. 6 Jan. 12u. Idem. Gevroren dikte van 4 op 5 dezer 25 millimeters. u ii n 6 ii 6 ii 27 Marine-Haven Nieuwediep. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 24 Dec. FennaWilhelmina.T.J.dcBoer. Curacjao. 3 Jan. Lasaletta. A. Landanga. Baltimore. 4 Jan. Tromp. P.Hoekstra.AtsjinviaNewcastle. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomsl. 4 Jan. Agios GiovaniTheologias.T.Galunu. ZurMühlen&Co.Taganrog, 5 Merapi. G. R. de Greeve. Hoogl.&v.Herw.Sainarang. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Trevetick. G. H. Carr. Newcastle.* Steenk. van Gijn Co. ♦Laatst van het Pettemerstraud. LATËBfi BEKIGTEN. De volgende heeren alhier hebben zich vereenigd tot commissicn ter ondersteuning der voorgenomen expeditie naar de Boven-Djambi en de Korintji-vallei: P. A. van Rees, directeur en commandant der Marine, voorzitter; mr. K. J. C. Stakman Bosse, bnrgemeesterCamp, kolonel der artillerie; J. W. Binkes, kapt. ter zee, kommandant van het Kon. Inst. van de Marine; C. Berghuijs, hande laar; Hugenholtz, expert van Veritas; P. Tegelberg, directeur der Stoomvaart-Maatschappij «Nederland;» mr. C. Bosch Reitz, directeur der gasfabriek; dr. Gr. A. Oskamp, hoogleeraar aan het Kon. Inst. van de Marine; C. A. Woldringh, luit. ter zee 1ste kl.S. Krayenhoff van de Leur, luit. ter zee 1ste kl., secretaris-penningmeester. Het Utr. Dagblad meldt, dat de toestand van den baas, den onderbaas en de 7 werklieden, die jl. Dingsdag bij de gasontploffing te Utrecht verwond werden, zoodanig is, dat er geen vrees voor ernstige gevolgen bestaat. Men is bevreesd voor het leven van de ex-Koningin Isabella. Een aanval van de mazelen heeft haar krachten zoo sterk aangetast, dat men vreest dat zij het niet te bpven zal komen. De postwagen van een spoortrein tusschen St. Louis en Kansas-City is den 18 Dec. door gemaskerden over vallen, die den slapenden ambtenaar grepen en in eene groote pakkist opgesloten, de brandkast openbraken en vervolgens met L'0,000 dollars een goed heenkomen zochten. SCHAGER MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. Paarden Ossen - Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarzen Hokkelingen Nucht.Kalveren - Vette Rammen Schapen Lammeren f Bokken&Geiten - Magere Var keus - Biggen Kippen c. Eenden Boter per kop - Kaas per K.G. Kip-Eijeren per 100- Eend-Eijeren - Getrouwd JACOB Phz. BAKKER en TRIJNTJE P. KIKKERT. Oude Schild, 6 Januarij 1876. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een Meisje Mevrouw SCHOONDERMARK, geb. LAPRA. Nieuwediep, 2 Januarij 1876. Mevr. de Wed. RUIJSCH—DE BLOCK betuigt bij deze haren dank voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, bij de ziekte en het overlijden van haren Echtgenoot ondervonden. Helder, 6 Januarij 1876. ZONDAG den 9 JANUARIJ a. s., 's morgens om 10 ure, D. V., Spreker: G, J. Y 0 S Az., Theol. Doet,, Predikant te Amsterdam. De Commissie tot regeling der feestelijke ontvangst ran de uit Atjeh terugkeerende Mariniers, noodigt alle Corporaties dezer Gemeente uit, den intogt der Mariniers luister bij te zetten door bare tegenwoordigheid. De Corporaties, welke genegen zijn hunne medewerking te schenken, worden beleefd verzocht hiervan schriftelijk kennis te geven aan den Secretaris der Commissie, vóór of op 14 Januarij a. s. J. SPANJAARD, President. C. J. MARINKELLE, Secretaris. In bovengenoemd Gesticht de betrekking van BIAnVEUir- TAÖER en MOEDER vacant zijnde, worden sollicitanten naar deze betrekking opgeroepen. Gehuwde lieden, zonder Kinderen, van de Hervormde Godsdienst komen alleen in aanmerking. De voordeelen hieraan verbonden zijn: behalve kost, inwoning, vrije geneeskundige behandeling, een trac- tement van f 275.'s jaars. Gegadigden adresseren zich, met eigenhandig geschreven franco brieven, vóór 1 Februarij 1876, aan HH. Regenten van het Burger-Weeshuis te Zijpe N.-Holl Mejufvrouw ESSELAAR, Binnenhaven, verlangt tegen hoog loon: DINGSDAG 11 JANUARIJ a. s., des avonds 7 uur: OPENBARE VOORSTELLING door de Rederijkerskamer (/HOFDIJK," in het logement VEERBURGte Anna Paulovma. KVTBÉE 49 CENTS.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 3