De verslagene, Burgers genaamd, was landbouwer, ongehuwd en omstreeks 40 jaar oud. Hij bezocht dikwijls de herberg van Gillingen. Zondag avond geraakten beiden in twist, en deze liep zóó hoog, dat Gillingen Burgei-s met eene blaaspijp de hersenpan verbrijzelde, waarna hij zijn slagtoffer in eene nabij zijnde gracht wierp. De dochter van den schuldige heeft de misdaad aan 't licht gebragt, en Gillingen zelf heeft reeds volledig bekend. Hij is gevankelijk naar Nijmegen vervoerd. De arme weezen op 't Toevlugtsoord te Neerbosch, hadden een heerlijken Kerstavond. Een schoone groene den van het landgoed Hulzen, onder Hatert, vulde met zijn breede takken een groot deel van 't schoollokaal. Allerlei figuren van groen, rood en blaauw papier ver sierden hem; 100 waskaarsjes verlichtten hem en een menigte sinaasappels waren er aan gehecht. Te 5 uren mogten de nieuwsgierigen binnenkomen! Dat was me een gejubel 1 't Kleine muziekkorps deed zich voor het eerst hooren, ter begeleiding der Kerstliederen, die voor, tusschen en na het spreken over de geboorte des Heilands, gezongen werden. Rondom den Kerstboom stonden tafels vol geschen ken, in de laatste dagen voor den boom ontvangen. De kerstkransen, broodjes, vijgen, sinaasappels, werden dien avond uitgedeeld. Den lsten Kerstdag kreeg iedere wees 3 stuks van de ontvangen goederen. Daarbij rijst met krenten en suiker, bruine boonen met een klein vet varkentje van 200 pond. Geen wonder, dat de weezen en weesjes blijde waren! De prijs van de turf is in het Noorden met een vierde verminderd. Men schrijft aan de Asser Crt.: «Er heerscht tegenwoordig in enkele streken van Drenthe een ziekte bij de paarden, die de dieren soms erg aangrijpt en wel eens doodelijk afloopt. Ik bedoel de keeldroes, ook keelziekte genoemd, die te Zuidlaarderveen en elders heerscht. Het is geen onbekende ziekte, zij komt meer voor. Zij is hinderlijk voor de dieren, omdat de door zwelging gestoord is, zoodat het gebruikte voedsel en het drinkwater dikwerf door den neus, met slijm vermengd, uitloopt. Men moet de aangetaste paarden warm, vooral niet tochtig, plaatsen, ze ligt verteerbare kost, goed hooi met haver geven en spoedig geneeskundige hulp inroepen. De paarden zijn zoo enorm duur, dat het wel aanbeveling verdient, geen pogingen, om ze in 't leven te houden of spoedig hersteld te krijgen, achterwege te laten blijven. Bij deze ziekte is te eerder geneeskundige hulp noodig, omdat de ziektevorm niet altoos dezelfde is en de behan deling daarnaar geregeld dient te worden.» Van George Elliot, den schrijver van Adam Bede, zal een nieuwe roman het licht zien, onder den titel van Daniël Deronda, een tooneel uit het Engelsche leven. Met den lsten Februarij zal het eerste deelHet bedorven kind» het licht zien. De Times geeft eiken Nieuwjaarsdag een staatkundig overzigt ten beste, waarin de politieke gebeurtenissen van het afgeloopen jaar worden geresumeerd. De eigenaars van het blad hebben thans een overdruk van de jongste 25 jaar-overzigten uitgegeven. Dit nuttige en handige boek beslaat 620 bladzijden en kost één shilling. In Midden-Frankenland, vooral in de districten Schwabach, Gunzenhausen, Beilngries, Fürth en Neustadt, heerscht de hondsdolheid op een vreeselijke wijze. In genoemde districten zijn binnen een zeer kort tijdsverloop meer dan 50 menschen door dolle honden gebeten geworden. Oakey Hall, ex-advocaat, ex-burgemeester van New- York, is in de stad, waarvan hij eertijds de vader der burgerij behoorde te zijn, opgetreden, alstooneelspeler. Luidens een officieel berigt is het getal aangekomen landverhuizers in Noord-Amerika gedurende de laatste elf maanden, vergeleken met 1874, 50 pCt. verminderd. In 1871 bedroeg dat aantal 229,928; in 1872 293,674; in 1873, 267,354; in 1874, 140,337, terwijl het in het afge loopen jaar slechts 85,000 heeft bedragen. Verslag der verrigtingen door de zeemagt in de wateren van Atsjin; vervolg. Twee kruisbooten, met een militair detachement ver sterkt, lagen voortdurend in de monding der Djoeloh-rivier, ten einde den in- en uitvoer te controleren. Met eigene middelen waren aldaar een hoofd gebouwd en eene kleine loods opgerigt, ten einde de te visitei'en vaartuigen zoo noodig te kunnen lossen, en was het terrein in de nabijheid opgehoogd, om als oefeningsplaats voor de bemanning gebezigd te worden. Twee andere kruisbooten werden hoofdzakelijk gebezigd voor transportdiensten. Zr. Ms. stoomschip Deli, den 27 Sept. naar de westkust vertrokken, keerde den 2den Oct. ter reede van Atsjin terug, na Tello, Kloempang, Patty en Kloewang bezocht te hebben. Dat stoomschip ging daarop te Poeloe-Bras den steenkolen-voorraad aanvullen, evenals Zr. Ms. stoom schip Watergeus. Zr. Ms. stoomschepen Merapi en Sambas verlieten den 6den Oct. Atsjins reede, met bestemming naar de westkust. Zr. Ms. stoomschip Watergeus, uit de Atsjinsche wateren opgeroepen naar Soerabaya, om aldaar van nieuwe stoom ketels te worden voorzien, volgde den 9den Oct. zijne bestemming op, met opdragt om de stations ter noord— en oostkust aan te doen, ten einde aldaar een gedeelte zijner bemanning te verwisselen. Zr. Ms. stoomschip Deli vertrok den 13den naar de westkust, ter overbrenging van een brief van den militairen, tevens civilen bevelhebber, bestemd voor den Yorst van Patty. Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes deed herhaaldelijk kleine togten tot het overvoeren van personen en goederen, of tot het overbrengen van orders, en vertoefde overigens ter reede van Atsjin. Van de stations ter noord- en oostkust werden geene nadere berigten ontvangen. Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes, den 13 Oct. naar Krung-Ryah vertrokken, keerde den daaraan volgenden dag op Atsjins reede terug en stoomde de 15 naar de zuidzijde van Poeloe-Bras, om aldaar een wakend oog te houden op marandeurs uit de VI Moekims, die, volgens ingekomen spionnen-berigten, voornemens zouden zijn gedurende den nacht, met een lOtal kleine vaartuigen, derwaarts over te steken, om levensbehoeften te stelen. Voor de kampong Oeleh—Paya, aan de zuidzijde van het eiland, geankerd, geraakte men door de aanwijzingen van een paar mede genomen Marassanen tot de ontdekking, dat twee sampans, tehuis behoorende in de VI Moekims, in eene nabij zijnde rivier lagen. Beide vaartuigen, waarvan de bemanning, volgens mededeeling der bevolking, naar de bergen gevlugt was, werden in beslag genomen. Door de bevolking werd wijders medegedeeld, dat van tijd tot tijd rooftogten op kleine schaal volvoerd werden door volk van Toekoe Nanta, waartegen de bewoners der kampong niet bij magte waren zich tc verzetten, daar zij in het begin van den oorlog al hunne wapens naar Groot— Atsjin hadden moeten zenden. Ingevolge ontvangen orders keerde de commanderende officier van de Aart van Nes in den avond van den 16 met zijnen bodem ter reede van Atsjin terug. Den vorigen dag waren mede ter reede gekomen Zr. Ms. stoomschepen Merapi en Sambas. Beide schepen, den 6 te voren naar de westkust vertrokken, hadden Kloewang, Patty, Analaboeh, Soesoe en Tampat-Toean bezocht; slechts een zeer gering aantal handelsvaartuigen was op de west kust aanwezig bevonden. De Sambas ging daarop te Poeloe-Bras den steenkolen- voorraad aanvullen en eenige noodzakelijke voorzieningen aan de machines bewerkstelligen. Zr. Ms. stoomschip Deli keerde, na volbragte zending te Patty, den 7 Oct. ter reede van Atsjin terug. In den morgen van den 19 stoomde Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes naar Pedro-punt, ter vervanging van de Bromo; zijnde laatstgenoemd stoomschip tijdelijk opgeroepen naar Atsjin, om zich aldaar van victualie en andere behoeften te voorzien. Zr. Ms. stoomschip Merapi, bestemd voor de station dei- oostkust, volgde op laatstgemelden datum zijne bestem ming op. Door Zr. Ms. stoomschip Metalen Kruis werden den 20 eenige granaten geworpen in het gebied van Toekoe Nanta. Omtrent de verrigtingen der schepen in de stations dei- noord- en oostkust werden geene nadere berigten ontvangen. Benoemingen, enz. Tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw is benoemd de lieer W. F. van Erp Taalman Kip, minister van Marine. Met ingang van 1 Febr. wordt benoemd tot minister van Oorlog de heer jhr. G. J. G. Klerck, adviseur bij den aanleg van Staats spoorwegen; en wordt de minister van Marine, de heer W. F. van Erp Taalman Kip, ontheven van de waarneming van het tijdelijk beheer van het departement van Oorlog, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Met den 16 dezer worden de navolgende officieren geplaatst aan boord van het schroefstoomschip 4de kl. Aruba, als: de luits, ter zee 2de kl. F. M. W. T. KraijenhofF van de Leur, J, II. Meijer en J. B. Dukkers, eerstgenoemde als oudste off.de ofF. van gez. 2de kl. dr. T. Abrahamsz en de off. van adm. 3de kl. G. J. Guichardvoorts wo-don niet evengemelden datum de luits. ter zee 2de kl. C. 14. Uornelissen en H. Vreedenberg geplaatst, res- pectivelijk aan boord van bet wachtschip te Hellevoetsluis en alhier, en wordt de luit. ter zee 2de kl. G. M. Titsingh, dienende aan boord van het wachtschip alhier, met den 15den te voren op non activiteit gesteld. De luit. ter zee 2de kl. C. W. A. D. Steup, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den 19 Dec. jl. teruggekomen, is met dat tijdstip op non-activiteit gesteld. De ofF. van gez. 2de kl. dr. F. M. Cowan en A. Prins (arts) worden geplaatst respectivelijk aan boord van bet ramscliip Guinea en ramtorenschip Prins Hendrik der Nederlanden, eerstgenoemde met 16 Jan. en laatstgenoemde met 16 Febr. a. s. De off. v. adm. 3de kl. J. A. M. Korperskoek van der Kooij, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt met 15 Maart a. s. op non-activiteit gesleid. B u ite n 1 a n d. Fraakrijk. Jl. Maandag is, voor 't eerst sedert langen tijd, wederom in het openbaar aan eene vrouw het doodvonnis (door middel van de guillotine) voltrokken, 't Was een zekere Sophie Gauthier, die vijf kinderen door middel van spelden had gedood. Sedert 1840 zijn in Frankrijk 9 vrouwen geguillotineerd. In de Louvre te Parijs, heeft een dame, Péchet ge naamd, 50 jaren oud, die tienduizend livres rente 'sjaars bezit en een appartement van 1600 francs bewoont, kanten gestolen op klaarlichten dag, en is op heeterdaad betrapt en gearresteerd. Op het oogenblik van den diefstal had die welgestelde dame 330 francs in haar portemonnaie. Het was dus lust tot stelen en niets anders, dat haar tot misdaad dreef. Mevrouw de weduwe Péchet is niettemin tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Jl. Dingsdag heeft de bankier Ephrussi te Parijs een bal gegeven. Een deskundige schat de waarde van de diamanten tooisels, daar gedragen, op 60 millioen fr. Een bedelaarster stond te Parijs met een kind op den arm. Een heer, die haar een aalmoes wilde geven bemerkte, dat het kind van box-dpapier was. «Och, ja mijnheer,» zeide de vrouw, «met de koude heb ik het echte kind maar thuis gelaten.» Te Marseille werd eenige dagen geleden een lading suiker gelost, komende van Batavia, toen plotseling drie groote slangen tusschen de kranjangs ontdekt werden, die uit hun schuilplaats opgejaagd een toevlugt zochten in de pakhuizen. Men beraamde dadelijk middelen om zich van deze gevaarlijke dieren te ontslaan. Een paar duiven werden met strychnine vergiftigd en aan de slangen voor geworpen. Twee van de dieren stierven. Bij nadere beschouwing bleek, dat zij niet minder dan 2 meter 10 cm. lang waren en tot een der gevaarlijkste soorten behoorden, bekend onder den naam van trigonocéphalis. Engeland, Uit Chatham wordt aan de Pall Mali Gazette gemeld, dat thans in het marine-dok aldaar de romp van een oud Hollandsch oorlogschip zigtbaar is, afkomstig van het escader dat in 1667onderden admiraal de Ruiter deMedway opvoer, en den Engelschen zulk een angst aanjoeg. Deze scheepsromp werd kort geleden blootgelegd, en zal, daar liet onmogelijk is hem te vervoeren, eerstdaags klein gemaakt worden. Een der leden van de Londensche high life, sir Albert Sassoon, zal een gecostumeerd bal geven, waarop al de genoodigden op schaatsen op rolletjes zullen verschijnen. China. Onlangs moet de regering een dertigtal knapen naar de Vereenigde-Staten hebben gezonden, ten einde aldaar te worden opgevoed. Onder geleide van twee onderwijzers, de eene van zijne vrouw, de andere van zijne, zuster vergezeld, zijn zij te San Francisco aangekomen. De jongelieden, van tien tot zestien jaren oud en allen blijk gevende van onge- meone schranderheid, zijn door hunne regering geenszins alleen uit de bevoorregte standen gekozen, integendeel, er zijn er onder hen, die uit arme ouders zijn voortgekomen. Doch ook de armsten zijn in zijde en satijn, in buiten gewoon prachtige costumes gedost. Zij zullen vijftien jaren lang in Amerika blijven, ten einde daarna, in hun land teruggekomen, overeenkomstig hunne bekwaamheden met hooge ambten bekleed te worden. Dit is reeds de vierde bezending van zulke knapen, onder gelijke voorwaarden uit China naar de Vereenigde-Staten overgekomen. S toom vaart-Berig-ten. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. PttINS Hendkik. 30 Oct. van hier vertrokken. 10 Dec. te Batavia aangekomen. Prinses AMALIA. 20 Dec. van Batavia vertrokken. Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 5 Jan. te Napels aangek, en vertr. CONEAD. 27 Dec. alhier aang., vertr. 19Febr. Koning dek Nederlanden. 27 Nov. van hier vertrokken. j 22 Dec. te Aden aang., 23 vertr. Voorwaarts. 12 Nov. alhier aangek, vertr.22Jan. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD; M. Jansen, aardewerker en E. Rijkers. GETROUWD: Geene. BEVALLENA. J. WiedenhofF, geb. Lehmkuhl, (D.). M. Nicrkes, geb. Klom, (Z.). E. M. Löscher, geb. Ritter, (D.). M. G. Boom, geb. Fercken, (D OVERLEDEN: J. de la IToussaije, 8 maanden. S. F. P. Schcondermark, 5 dagen. Burgerlijke Stand. Gemeente Zijpe. Van 16 tot 31 December 1875. ONDERTROUWD: Cornelis Dignum, weduwnaar van Helena .Hopman, 36 jaar en Aaltje Vonk, 32 jaar. GETROUWD: Dirk Kouwenberg en Antje Schrijver. GEBOREN: Willem, zoon van Willem de Leeuw en Guurtje Bakker. Afra, dochter van Bernardus Karstens en Johanna Zeeman. Gerardus, zoon van Cornelis lvos en Marlha Hareman. Johanna Regina, dochter van Hendrik van Os en Cecilia Margaretha de Carpentier. Geertje, dochter van Pieter Stam en Trijntje Kos. Guurtje, dochter van Hendrik Kooijman en Grietje Mul. Anna Chatharina Gesina, dochter vau Theodorus Wilhelmus Hermanus Schreiner en Sara Frederika Johanna van Bilderbéek. Henderica, dochter van Arie Brak Jbz. en Jannetje van Twuijver. OVERLEDEN: Arie Blaauwboer, 62 jaar, echtgenoot van Neeltje Zeeman. Andries, 9 maanden, zoon van Pieter de Jong en Trijntje Blokker. Maartje Geel, 65 jaar, echtgenoote van Hendrik de Carpentier. Jan, 18 jaar, zoon van Jacob Klomp en Klaasje Jansen van der Boom. Maarten Thomasz, 19 dagen, zoon van Jacob Thomasz en Jaantje Ossen. Marijtje, 12 maanden, dochter van Klaas Schaap en Grietje de Leeuw. Jan Morsch, 42 jaar, echtgenoot van Trijntje de Haan. 289ste STAATS LOTERIJ. V IJ F D E KLASSE. Vijftiende lijst: No. 441, 3687, 4552 en 7756 ieder f 1000; No. '555, 4206, 4667, 9387, 9756 en 19621 ieder f 400; No. 1984, 5162, 6062, 8067, 10483, 19178 en 20680 ieder f200; No. 1203, 3552, 9351, 9784, 11982, 12910, 12967, 14794, 15906, 17150, 19074 en 20161 ieder f 100. Zestiende lijst: No. 19843 prijs f 1000 en premie f30,000; No. 2115 en 15394 ieder f1000; No. 313, 10647, 13113, 20151 en 20864 ieder f 400; No. 3796 en 12337 ieder f200; No. 3970, 7665, 8686, 10148, 12077, 15164, 17103, 18034 en 18419 ieder f 100. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet) 'b P a X Hs Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestandi van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 ono. 17k. 769.28 f 9.21 - 1.4 - 38 0.80 Hol in z. 8 8 ono. 10,/ 766.95 f 6.86 - 5.8 - 6.5 0.74 Golv* 8 12 otn. 5„ 766.42 f 6.33 - 5.4 - 7.7 0.83 wein gv* Weersgesteldheid: 7Jan. 12 a. Digtbewolkt, wind, vorst. 8Jan. 8 u. Digtbewolkt, wind, felle vorst. 8Jan. 12u. Bewolkt, felle vorst. Gevroren dikte van 6 op 7 dezer 24 millimeters. u ii n 7 8 47 -5.4° Celsius r= 22.28 Fharenheit. *IJs voor den wal. LATURE BERIGTEN. Gedurende het jaar 1875 zijn alhier binnengekomen 1771 geloodsde schepen en stoombooten en vertrokken 1531. De vier kolonialen alhier, welke voor eenigen tijd met een sloep hebben trachten te deserteren, zijn tot 2 maanden detentie veroordeeld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2