IIELDERSriIE EiV \IEIWE1HEPER COURANT. 1876. N°. 7. Zondag 16 Januarij. 34 Jaargang. Binnenland. „Wij huldigen het goe Verschijnt Dingsdag, Douderdag en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1 80. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prij3 der Advertentien: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. lülken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indie. Laatste ligling b avonds 6 uur. Op WOENSDAG den 26 JANUARIJ a. s., des morgens ten 10 ure, zal, door Burgemeester en Wethouders der gemeente Anna Paulowna, ten raadhuize, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: De levering van eenige SCHOOLBOEKRIV en SCHOOLBKHOKFTKX voor de Openbare Imgere Scholen te Anna Paulowna, in het jaar 1876 benoodigd. De lijst der benoodigdheden en de voorwaarden van aanbesteding liggen op de gewone kantooruren, ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage. Anna Paulowna, 13 Januarij 1876. Burgemeester en Wethouders der gemeente C. E. PERK, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. Op WOENSDAG den 26 JANUARIJ a. s., des namiddags ten 2 ure, zal, door Burgemeester en Wethouders der gemeente Wieringerxoaardten raadhuize, in het openbaar, alleen bij inschrijving, worden aanbesteed: Dc levering van eenige SCHOOLBOEKEN en SCHOOLBEllOIüFTEiV voor de Opcnbnre l<agcre School te Wleringerwaard, in het jaar 1S76 benoodigd. De lijst der benoodigdheden en de voorwaarden van aanbesteding liggen op de gewone kantooruren, ter Secretarie der gemeente, voor een ieder ter inzage. Wieriiigerwaard13 Januarij 1876. Burgemeester en Wethouders der gemeente C. Dz. REZELMAN, Burgemeester. A. J. DE JONGH, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 Januarij. De heer Joh. Dyserinck hield jl. Donderdag avond 'zijn derde voordragt over vergelijkende taalstudie. Een aantal vreemde woorden, bij ons gebruikelijk of in wetenschappelijke werken voorkomende, werden door spreker behandeld, hunne afleiding uit het Grieksch aangetoond en de beteekenis verklaard. Ook nu weder werd het gesprokene door de talrijke aanwezigen met blijkbare belangstelling gevolgd. De hardrijderij op schaatsen van wege de ijsclub West-Frisia is nader bepaald, bij doorgaand vriezend weder, te houden op a. s. Maandag en wel op het Heldersche kanaal tusschen de Postbrng en de Molenbrug. Den 22 dezer zal alhier aan boord van de via Suez naar Java bestemde mailboot Voorwaarts overgaan een detachement, sterk 212 koloniale militairen, onder welke 12 onderofficieren. H. M. de Koningin, Zondag avond 7i ure met den sneltrein uit Parijs naar Cannes vertrokken waar H. M. den volgenden avond aankwam r werd tot aan het spoor wegstation van de lijn naar Lyon vergezeld door generaal maarschalk d'Abzac, adjudant van president Mac-Mahon en den prefekt van politie, die het station niet verlaten hebben, vóórdat de trein zich in beweging zette. Baron van Zijylen van Nyevelt, Zr. Ms. gezant, en de secretaris van het gezantschap maakten mede H. M. hun opwachting aan het station, even als het hoofd van de spoorweg administratie. De Rijksmiddelen hebben in het jaar 1875 ruim 8 millioen gulden meer opgebragt dan de raming was. In de lijst van personen van naam, die in 1875 overleden zijn, behoorde nog voor te komen de vice- admiraal A. F. Siedenburg. Aan de politie in Europa is kennis gegeven, dat een «gevaarlijke misdadiger,» genaamd W. M. Tweed, uit de gevangenis te New-York is ontsnapt. Hij is 50 jaar oud, heeft of had een grijzen vollen baard en is 200 pond zwaar. Dit laatste is niet best voor den vlugteling. Die hem pakt krijgt een belooning van f 6000. Waar schijnlijk x^al de schelm, indien 't gelukt hem te„bemagtigen, het honderdvoud bieden om weer losgelaten te worden, 't Is dus in alle geval der moeite waard jagt op hem te maken. Beroepen te Oterleek de heer L. van 't Sant, pred. te Heilo. Aangénomen het beroep naar Scharwoude door den heer dr. Nanning Tydeman, pred. te Zuiclerwoude. De heet B. R. Damsté, pred. te Huisduinen, heeft voor het beroep naar Zunderdorp (classis Edam) bedankt. De beroepen predikant te Winkel, ds. J. H. van Hoogstraten, zal Zondag den 23 dezer aldaar worden bevestigd. Jl.Dingsdag werd te Texel de aangekondigde hardrijderij op schaatsen gehouden door de ijsclub de Ijsbeer. De prijs werd behaald door M. A. Kalf en de premie door Jb. A. Kalf. Men schrijft ons van Oosterend op Texel, dd. 14 dezer «In den namiddag van den 10 dezer dreigde een gedeelte onzer visschersvloot een groot gevaar. Gelegen achter en bij den nieuwen dijk van «'t Noorden,» meende men daar nog al tamelijk veilig te zijn, toen door verandering van den wind het ijs plotseling kwam opzetten en een 30tal schuiten driftig werd. Terwijl het dag was, kon men ze allen, hoewel niet zonder schade, behouden; ware het ongeval bij nacht gebeurd, dan zouden ze vrij zeker allen gebleven en vele onzer burgers van hun eenig middel van bestaan beroofd geweest zijn. Is 't dan wel zoo geheel ten onregte, als men beweert, dat eene haven hier nood zakelijk is? De bevolking der gemeente Zijpe bestond op den 31 Dec. 1874 uit 2428 mann. en 2506 vrouw., totaal 4934. Zij is gedurende 1875 vermeerderd: door ge boorte met 99 jongens en 86 meisjes, door ambtshalve ingeschrev. met 4 m., door vestiging met 157 m., en 149 v., te zamen 260 m. en 235 v. pers.; en verminderd: door sterfte met 57 m. en 49 v., door vertrek met 191 m. en 202 v., te zamen 248 m. en 251 v. pers., zoodat de bevolking is vermeerderd met 12 m. en verminderd met 16 v. en op 31 Dec. 1875 bestond uit 2440 m. en 2490 v., totaal 4930, in de onderscheidene godsdienstige gezind heden zich verdeelende als volgt: 3630 Ned. Nerv., 1094 R.-Cath., 151 Doopsgez., 29 Chr. Afgesch., 23 Evang. Luth. en 3 Oud-Roomschen. In 1875 zijn als levenl. aangegeven 5 geboorten. De overledenen verdeelen ziph als volgt: 72 ongehuwden, 15 gehuwden en 19 weduwnaars en weduwen, ónder welke ongehuwden 41 beneden het jaar. Gehuwd zijn 40 jongmans en jongedochters, 2jongmans en weduwen, 4 weduwuaars en jongedochters, te zamen 46. De bevolking te Hoorn bestond op 31 Dec. 1875 uit 4765 mann. en 4850 vrouwtotaal 9615. Ten vorigen jare zijn geboren 181 m. en 174 v., totaal 355; overleden 138 m. en 145 v., totaal 283. 96 huwelijken zijn gesloten. Echtscheidingen kwamen niet voor. Gedurende 1875 werden te Hoorn ter waag gewogen 8653 stapels kaas, bestaande uit 1,099,750 stuks, tezamen wegende 2,274,873 KG. Gemiddelde prijs f 34 k f 35 per 50 KG. Jl. Dingsdag avond hield de afdeeling Medemblik en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Land bouw eene vergadering, waartoe ook de dames der leden waren uitgenoodigd en waarin men het genoegen had den heer Boomkamp, van Noordwijk, als speker te zien optreden. Op aangename en duidelijke wijze werd door den spreker gewezen op een aantal wetenswaardige bijzonderheden betreffende de zamenstelling, de behoeften en het lesren der planten, hetwelk hem aanleiding gaf tot het mededeelen van verschillende opmerkingen en wenken, nuttig voor den veehouder en den landbouwer, voor den tuinier en den boomkweeker. De aandacht gedurende de voordragt en de luide toejuiching aan het einde der rede getuigden van de dankbare ingenomenheid der aanwezigen. Jl. Donderdag werd te Purmerende, vanwege de ijsclub Purmersteijn, eene hardrijderij op schaatsen gehouden voor minvermogenden. Vrouwen en ouden van dagen mogten niet zelf niet mededingen, doch konden een plaatsvervanger stellen. Zoo behaalde de heer G. L. Ypma, hulponder wijzer aldaar, die zich daartoe belangeloos had aangeboden, een der eerste prijzen (een deken enz.) voor een stokoud echtpaartje. De prijzen bestonden uit spek, meel enz. en kleeding- stukken. Allen ontvingen een prijs; de winners dubbele portiën. Voor de leening der Zuid-Afrikaansche republiek, groot f 3,600,000, rentende 5 pCt., is de inschrijving opengesteld den 19 en 20 dezer te Amsterdam. Men hoopt, dat veel groote kapitalisten door deelname in deze leening van hunne helangstelling in de Hollandsche Zuid-Afri kaansche republiek blijken zullen geven. In het jongste nummer van den Spectator schrijft Flanor in zijn «Vlugmaren» o. a. «Dit jaar moet een goed jaar worden, ik heb er moed op. Bedenk, dat wij dit jaar veel meer kunnen dan andere, want wij hebben veel meer tijd; wij hebben een dag meer, een heelen dag meer, want het is een schrikkeljaar. En een dag beteekent heel wat: een dag beslist over leven en dood; een dag maakt een tekort of een winst in de reke ning; in een dag doorreist men ons heele land; een dag werpt een ministerie om of geeft een nieuw; in een dag kan men al de gebreken afschaffen, waaronder wij gebukt gaan. En Jnu hebben wij een dag meer, wij kunnen dus al heel wat doen in 1876. Er groeit nu bijv. een dag meer koffij; berekent eens hoeveel dit geeft in boontjes, die batig saldo-scheppend neêrdruppelen als balsem op de wonden der schatkist. Een dag meer, nu kan Atsjin worden genomen en wij verlost worden van dien kanker, die knaagt aan ons Indisch en ons eigen leven. Als ik bereken, dat men op een dag eenige honderde malen zijn hand kan zetten onder besluiten, hoeveel besluiten kan men dan wel op één dag teekenen, waardoor ons Insulinde gelukkig en bloeijend gemaakt wordt, waardoor eenige dozijn knoeijers daar worden afge zet en flinke kerels aangesteld! Nu is er ook tijd om ons leger in orde te hrengen, om J^azernen te stichten, om spoorwegen te verordenen. Wie weet of Spanje en Amerika en Turkije en Griekenland nu ook niet door dien eenen dag worden gered en met hen duizenden Nederlanders. Nu komt er ook in 't schrikkeljaar Van 't woordenboek één woorcl meer klaar. Nu krijgen onze studenten één dag meer collegie, wat bij de kolossale vacantiën, die de hoogleeraren nemen, niet onverschillig is. Tenzij die heeren dezen dag ten hunnen bate aanwenden. Maar dan rusten zij in dien eenen dag ook weer zóó uit, dat dit zeer sterk te bespeuren zal zijn aan de kracht van hun onderwijs. Zeker wordt nu ook Venezuela getemd. En ook heeft het ministerie weêr een dag levens, en pensioen naar gelang, gewonnen. Voorts wordt er nu een groot aantal stervelingen meer geboren, dié Nederlanders zullen heeten. Ons rijk wordt dus heel wat grooter, en wie weet welke helden en geniën juist nu het levenslicht zullen zien. Over vijf-en-twintig, dertig jaar zullen wij elkaar nader spreken, oude vriend, dan zal je met regt een oudje zijn! Maar laten wij afspreken, dat wij er dan nog zijn, en dan eens zien wat die gewigtige schrikkeldag voor Nederland opleverde. En welk een jaar, Spectatissime, zien wij aanlichten voor kunsten en wetenschappen! De regering en de ver tegenwoordiging hebben, dank zij de voorspellingskunst onzer almanakken, geweten en er op gerekend, dat er een heelen dag meer in hare dagelijks reeds zoo dringende behoeften te voorzien was. Zooveel geld hebben wij daar nog nooit voor gehad. Wij zullen nu niet alleen veel schoons en nuttigs kunnen aankoopen, maar ook de zoo lang in den steek gebleven voornemens kunnen ten uitvoer leggen. Academiën en museums zullen geboren worden.» «Leelijk lokaas,» schrijft de Amst. Crt. boven onder staande regelen: «Terwijl Multapatior zijn best doet, om de kroeghouders minder aftrek te bezorgen, staan ook die heeren niet stil en wij vreezen, dat wat zij uitdenken, om telkens meer klanten te lokken en altijd meer te tappen van het ver derfelijke vocht, oneindig krachtiger uitwerking heeft, dan hetgeen de wel wat in nevelen gehulde Multapatiors-bond, althans tot dusver, heeft uitgerigt. Zoo heeft een ondeugende, maar behendige tapper, zonder eenigen eerbied voor 's heeren Philippona's Latijnsche pseu doniem, dezen aan een soort van bitter verbonden, dat, met groote letters aangekondigd, als ware het uitgevonden door den onvermoeiden schrijver en jeneverhater zeiven, een menigte drinkgelagen lokt en hun, helaas, goed schijnt te smaken. Een andere kroeghouder, die zijn tijd volkomen begrijpt, en heeft opgemerkt, dat de mensch tegenwoordig door niets zoo gemakkelijk wordt verleid en gelokt als door loterij, heeft de Staatsloterij in den arm genomen, en ziehier op welke vernuftige wijze: De man heeft 21,000 genommerde briefjes laten drukken, even veel dus als in de Staatsloterij bestaan, en geeft aan iedereen, die een borx*el bij hem komt drinken, zulk een briefje. De houder nu van dat nommer, hetwelk overeen komt met het nommer, waarop in de Staatsloterij de f 20,000 valt, krijgt eenpendule. De 21,000 nommers ver tegenwoordigende 21,000 borrelsverdwijnen, naar men ons meêdeelt, op magische wijze, en zelfs moeten vrouwen, die anders nooit in tapperijen komen en er ook haar mannen met energie buiten houden, niet bestand zijn tegen de verleiding, die zich aan haar opdringt in den vorm van een staande klok, welke hare woning zoo goed zou siefen.» Te Zuid-Beijerland zijn een aantal runderen gestorven door vergiftiging, tengevolge van 't voederen met beschim meld klaverhooi. Onder de treurige gebeurtenissen van den dag behoort de dood van een der aanzienlijkste ingezetenen van Utrecht. Niet alleen zijn gezin, zijn familie, zijn vele vrienden, maar ook de plaats zijner inwoning lijdt door zijn dood een groot verlies. Waar de schoone kunsten-konden worden gesteund, haar bloei, kon gorden bevorderd, stond hij steeds vooraan. In verschillende opzigtep toonde hij,te begrijpen,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1