Binnenland. HELDEK en NIEUWEDIEP, 18 Januarij. In een onzer vorige nommers hebben we medegedeeld, dat de commissie voor de feestelijke ontvangst der mariniers uit Atsjin vele blijken van medewerking ondervindt. Toch valt het niet te ontkennen, dat er voor eene behoorlijke ontvangst en een feestelijk onthaal een niet onbelangrijke som noodig is. Het tot lieden bijeengebragte rekenen we I door kod bevangen en in het ijs bekneld, dat hij verstijfde en gelukkig nog bij tijds, meer dood dan levend, gered werd. Volgens een telegram uit Bern aan de Times, heeft Nederland, even als Engeland en Frankrijk, den wensch te kennen gegeven, om ook wat zijne koloniën betreft in de post-unie te worden opgenomen. Van Z. K. H. Prins Alexander worden, volgens den Haagschen correspondent van de Gron. Crt., voortdurend zeer gunstige berigten ontvangen. De Prins geniet een volmaakte gezondheid en zal, naar luid van de uitingen der geneesheer en, in de toekomst geheel herstellen van de echter tot het organiseren van die feestelijkheden onge- noegzaam, hoezeer het ingeschreven bedrag^ ook getuigt j5:wa^]) wellce zijn toestand steeds min of meer zorgwekkend van de belangstelling der ingezetenen. De tijd van voor- maak-t.e_ j)e Prins moet echter vooral veel beweging bereiding, die thans nog rest, is kort en 't zou daarom de zaak zeer bevorderlijk zijn als de ingezetenen, die tot nog toe geen blijk van medewerking verleenden, zich daartoe, hetzij bij de commissie of bij hen die met de inteekenlijst rondgaan, aanmeldden. Jl. Zaturdag avond werd door de Sociëteit Bellona eene vergadering gehouden, waarin de spreekbeurt werd vervuld door den heer T. Mooij. Het onderwerp der voordragt was: de opkomst en de ontwikkeling van den burgerstand in ons vaderland. Spreker schetste den vroe- geren toestand, toen er, buiten de geestelijkheid, slechts sprake was van edelen en lijfeigenen, wees op de pogingen blijven houden en mag volstrekt niet rooken, Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gem. te Amersfoort door ds. K. A. Gonlag, pred. te Harlingen Men schrijft ons van Texel, dd. 17 dezer: «Heden middag werd in de nabijheid van 't Oude Schild eene hardrijderij op schaatsen gehouden, voorafgegaan door eenige volksvermakelijkheden. Door J. v. d. Sterre en K. Dogger werden, na een hardnekkigen kamp, de prijzen behaald.» Dezer dagen herdacht de heer A. Volders het feit, dat hij gedurende 25 jaren onafgebroken als lid van den gemeenteraad te de Rijp was werkzaam geweest. De binnenland lusteloos en vele oude en gebrekkige paarden waren aangevoerd. Op de Nutsvergadering te Zoelen is eene jonge dame als spreekster opgetreden en met groot succes. De 93jarige D. J. Kuipers, van Wolvega, maakte dezer dagen een reisje op schaatsen naar Echten, een afstand van 3 uren, heen en terug, om zijn jongeren broedex-, van 89 jaar, een bezoek te brengen. Te Genève is dezer dagen overleden mevr. Dubois- Coppenex, gewezen min van Napoleon Hl. X1 1 1 'J tot opheffing der onderhoorigheid, inzonderheid van de jubilaris deed bij die gelegenheid eene uitdeeling van eet- Hollandsche graven Willem II en Floris V, deelde eenige waren aan al de verpleegden aldaar, en schonk der gemeente bijzonderheden mede uit het leven dier vorsten en stond - vervolgens stil bij de uitbreiding van de regtcn en vrij burgers in 't overig deel van 't grafelijk tijdvak. heden der 0 Vervolgens werd een blik geslagen op den toestand der burgerij in 't stadhouderlijk tijdperk en op den invloed der groote Staatsomwenteling in Frankrijk ook voor ons land, om te besluiten met eene beschouwing van den tegenwoor- digen toestand. In 't bijzonder werd daarbij gewezen op de grondwetsherziening van 1848, waarbij 's volks vrij heden verzekerd en gelijkheid voor de wet voor allen is bepaald. Met opwekking tot waardeering van het vele goede, de vrucht van eeuwenlange worsteling, werd door spreker zijne voordragt besloten. De zangvereeniging Cecilia gaf jl. Zondag avond in Musis Sacrum eene buitengewone vergadex-ing, die talrijk door leden en geïntroduceerden werd bijgewoond. In de eerste afdeeling werden een vijftal zangstukken op alleszins een zilveren ketting aan het onderscheidingsteeken van den bui'gemeester. Door het gemeentebestuur wexxl hem een feestavond bereid. Welke treurige gevolgen de uitvinding van sommige tappers te Amsterdam om aan iedei*, die bij hen een borrel drinkt, een bon te geven, waarop een pendule of eenig ander voorwex-p van betrekkelijk geringe waarde kan getrokken worden, reeds heeft, daarvan heeft de heer P. H. Testas dezer dagen bijgelegenheid eener volksvoordragt der Maatschappij voor den Werkenden Stand een staaltje bijgebragt. Een anders knap werkman werd onlangs gear resteerd, omdat hij in een staat van ligte dronkenschap koffij uit het Dok had gestolen, en bij de visitatie vond men 64 dergelijke bons in zijn zak. Voor de ï'egtbank te Amsterdam stond onlangs een huisvader teregt, beschuldigd van zijne echtgenoote deex-lijk te hebben toegetakeld. Volgens de verklaringen der getuigen, verdienstelijke wijze uitgevoerd, terwijl de tweede afdeeling heeft hij haar in 't gelaat «getrommeld» en zoo geweldig van 't prooTamuia bestond in de cantate van Schmitz: bii de keel gegrepen, dat het arme mensch gilde van de pijn. -i—r, 7 .11. -1 _L..\i. 1.„4. I J o.i („i Ui ,i„ ,.TI, 1 «Schaamdet ge u niet?» spreekt de voorzitter. «Ik ken u sedert jaren. Reeds uw eerste bx-ave vrouw hebt ge op ergerlijke wijze mishandeld. Aan den dx-ank verslaafd, waart ge steeds tot last uwer huisgenooten, wier geluk ge door uw schandelijk gedrag verstoordet.» «Vraag wel excuus,» hervat de man op den toon van gekrenkte waardigheid. «Ik heb mijn pligt steeds naauw- mijn huis geen vrede te «Vraag wel excuus omdat er vierderlei soort van kinderen bij ons zijn!» «Hoe verklaart ge dat?» «Verbeeld u, luidt het klagend antwoord: «ik ben de viei'de man mijner vrouw, en zoo kan 't niet uitblijven, «Z?é landelijke avondstondwelk uitgebreid Stuk met het grootste genoegen werd gehoord. Naar wij vernemen, zal die cantate door deze vereeni- ging mede worden uitgevoerd op de volksvoordragt, te houden op Vrijdag a. s. Die keuze achten we voor dat doel zeer gelukkig; immers dit stuk munt door schoonen inhoud en aangename afwisseling bijzonder uit. Lang niet altijd is het weder de bondgenoot onzer gezet betracht. Maar volksfeesten. Dit bleek ook weder gisteren, toen een houên. Altijd is er ongenoegen over de kinderen....» sterke dooi was ingevallen tegen dat de hardrijderij op «Omdat gij steeds beschonken, zijt schaatsen zou plaats hebben. Toch ging die wedstrijd door, X71 bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, en opgeluisterd door muziekuitvoeringen van de kapel der schutterij. De uitslag is geweest als volgt: De eerste prijs (f 60) wex-d behaald door K. van der - Held; de tweede (f 20) door D. Wiljouw; de 3de en 0f er moeten twisten ontstaan: is het over het ééne kind 4de (ieder f 5) door M. Nagelhout en F. Schoefelenberg. j niet, dan over 't andere. Vier malen was mijne vrouw Het aantal mededingers was 16, uitsluitend mannelijke gehuwd. Uit elk huwelijk zijn kinderen. Ik zelf had er ingezetenen boven de 20 jaren, die allen uitmuntende blijken gaven van geoefendheid in het schaatsenrijden. Gisteren avond had in Musis Sacrum de uitreiking der prijzen plaats. Een talrijk publiek had zich daar verzameld. De president der ijsclub, de heer mr. Oh. Bosch Reitz, was door ongesteldheid verhinderd tegenwoordig te zijn; in zijne plaats opende de heer C. J. van Spall de bijeen komst, heette de aanwezigen welkom en drukte den wensch uit naar meerdere ondersteuning bij de ingezetenen dezer gemeente. De heer jhr. W. A. Alting von Geusau hield daarop eene toespraak, wees op het nut der vereeniging, sloot zich aan bij het gesprokene door den heer van Spall, en achtte ook eene meer algemeene deelneming hoogst noodig, daar liet getal leden slechts p. m. 50 bedraagt. In gepaste bewoordingen ï'eikte de heer von Geusau daarop de prijzen aan de overwinnaars uit. Aandoenlijk was het daarbij, dat de behaier van den eersten prijs, doofstom en dus niet in staat was de woorden, tot hem gerigt, te verstaan. De heer van Spall bragt dank aan den heer von Geusau, voor de welsprekende wijze waarop hij zich ter vervanging van den heer Bosch Reitz van de taak had gekweten om de prijzen aan de overwinnaars te overhan digen. Eindelijk werd nog door den heer A. C. Boonzajer, ooi-deelt den beklaagde inderdaad tot die straf. penningmeester der club, het woord gevoerd en o. a. mede gedeeld dat bij hem en bij den secretaris, den heer S. Giltjes, gelegenheid bestaat om zich als lid te doen inschrijven. De verschillende toespraken werden afgewisseld door muziekuitvoei'ingen. Een bal besloot het volksfeest van dezen dag. Vele streken van ons vaderland mogen zich kunnen beroemen op echte Nimrods, die tal van hazen en ander wild «in het veld» neerschieten, wij mogen trotsch zijn op Nimrods, die in een klein vletje gezeten, trots sner pende koü en ruw weer, door groote ijsmassa,s in zee heenworstelen om een eendje of een meeuw neer te schieten. Men verwondert zich als toeschouwer over hunnen moed en volharding. Maar 't geen we in de vorige week zagen is het nee plus ultra van moed en volharding. Een jager zat aan den Steenendam, behooi'lijk gemaskeerd, in een wit hemd en witte slaapmuts, toen hij op eens een zwaan in het oog kreeg. Hij heeft het geluk het dier onder schot te krijgen en te vellen, maar de zwaan worstelt nog een eind weg en hij kan het dier niet bereiken. Dat was een harde beproeving voor onzen Nimrod. Op eens vat hij het koene besluit op om zich van zijne kleeren te ontdoen en in zee fcte gaan om zijn prooi te bemagtigen. Zóó ontkleed stapt hij van wal, maar wordt weldra zoo Benoemingen, enz. Benoemd tot directeur van het postkantoor alhier de heer A. N. Wentholt, thans directeur, van liet postkantoor te Assen. De kapt. ter zee jhr. M. W. van ltensselaar Bowier wordt met den 20 dezer eervol ontheven van het bevel over het wachtschip alhier, op non-activiteit gesteld en met den 21 daaraanvolgende vervaugen door den kapt. ter zee W. Enslie. zeven.... De rest begrijpt u!» «Dat alles vex-ontschuldigt u niet. Behoefdet gij die vrouw te trouwen? Gij wist immers vooraf, dat zij zoo veel kinderen van verschillende mannen had. Doch ik zal u zeggen, waarom gij haar naamt. Zij is schoonmaakster van beroep, en lui en lusteloos als ge zijt, hooptet ge u door hóAr den kost te laten verdienen!» «Vraag wel excuus, meneeiy» klinkt het steeds even waardig. «Ik heb wel degelijk gewerkt, steenen gebikt, dat 't een liefhebberij was. Eens heb ik mijne vrouw zelfs twintig gulden te huis gebragt. Doch, dacht u, dat dit genoeg was? 't Mogt wat! Altijd nieuwe herrie en steeds over de kinderen!» «Gij werktet slechts bij uitzondering. Meestal voerdet gij niets uit en laagt ge in de kroegen. Of kunt ge ont kennen, dat ge dronkt?» «Nou herneemt de beklaagde, op zonderlinge wijze met de oogen knippend. «Wat zal ik u zeggen? Voor de zwijnen is het niet gebrouwen en een enkel drupje is balsem voor een arme menschenziel!» Plet rekwisitoir van het O. M. luidt: 15 dagen celstraf en het vonnis der regtbank, denzelfden dag gewezen, ver- Met onverholen verbazing luistert de man naar de uit spraak. Vijftien dagen eenzame opsluiting voor «een enkel drupje» en eenige «tikjes» op 't gelaat zijner vrouw een vrouw met vierderlei soort van kinderenblijkbaar gaat dit zijn begrip te boven. Gelukkig zal hij er thans op zijn gemak over kunnen nadenken. Naar het IPbl. verneemt, is de heer van Gils, stationschef te Uitgeest, in dezelfde betrekking overgeplaatst naar Hilversum. De dag voor de behandeling der zaak van Jut is nog niet bepaald. Het opmaken der acte van beschuldiging eischt zeer veel tijd, daar de bouwstoffen daarvoor moeten geput worden uit meer dan zevenhonderd stukken. Het Vad. verhaalt«Een landbouwer onder Berg- Ambacht, veel last van ratten hebbende, had een rattenval geplaatst. Niet weinig was hij den volgenden morgen verwonderd, daarin een levenden grooten haas te vinden. Onmiddellijk gaf hij aan langoor de vrijheid terug, waar- van deze zichzelven beroofd had.» Zoo'n landbouwer kan men onder de rax-iteiten rekenen. Op de jl. Maandag te Utrecht gehouden paarden markt waren 343 paarden, aangebragt, die verkocht zijn yan f 700 tot f' 200; de handel was echter voor het STATEX-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van Zaturdag 15 Januarij. Tot rapporteurs voor de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting zijn gekozen de lieeren Borsius, PincolFs, Cremers en Smit. Zitting van Maandag 17 Januarij. Al de aan de orde gestelde wetsoutwerpen zijn aangenomen, waaronder de onteigening voor den spoorweg LeidenWoerden, na een korte toelichting van den minister, met algemeene stemmen, en de onteigening Botterdam Houten, na discussie, met 23 tegen 4 6temmen, van de lieeren den Tex, van Swinderen, Schoten Durabar; alle overige kleine ont werpen met, algemeene stemmen. Daarna is de Kamer overgegaan in Comité-Generaal tot het ontvangen van inlichtingen van den minister van Buitenl. Zaken over de zaken van Venezuela. Buitenland. Frankrijk. De proclamatie, door Mac Mahon aan de Franschen uitgevaardigd (zij is niet enkel in het «Journal officiël» verschenen, maar ook op de muren van Parijs aangeplakt), luidt in haar geheel als volgt: «Voor de eerste maal sedert 5 jaren zijt gij bijeengeroepen voor de algemeene verkiezingen. Vóór 5 jaren hebt gij de orde en den vrede gewild. Ten koste der pijnlijke offers en te midden der zwaarste beproevingen liebt gij beide verkregen. Ook thans nog wilt gij orde en vrede. De senatoren en afgevaardigden, die gij verkiezen zult, moeten, mét den president der republiek, er naar streven die te handhaven. Wij moeten gezamenlijk de constitutioneele wetten, waarvan alleen ik vóór 1880 het regt heb de herziening te vragen, opi'egt toepassen. Na zooveel beroeringen, twisten en rampen is de rust noodzakelijk voor het land, en ik ben van meening, dat onze instellingen niet herzien mogen worden, vóóx-dat eerlijk de proef met haar genomen is. Maar om die instellingen te doen wei-ken, zooals voor het welzijn van Frankrijk gevorderd wordt, is de conservatieve en echt liberale staatkunde, die ik steeds heb trachten te volgen, een strikt vereisehte. Om haar te handhaven, doe ik een beroep op de eensgezindheid der mannen, die de verdediging der maatschappelijke orde, den eerbied voor de wetten, de toewijding aan het Vaderland boven de herinneringen, de wenschen en de verbindtenissen der partijen stellen. Ik noodig hen uit, zich allen rondom mijn gouver nement te scharen. Onder de hoede van een sterk en geëerbiedigd gezag moeten de heilige regten, die alle ver anderingen van gouvernement overleven, en de regtmatige belangen, die elk gouvernement gehouden is te beschermen, volkomen veilig zijn. Niet alleen dat dezulken, die deze veiligheid voor het tegenwoordige zouden kunnen verstoren, ontwapend moeten worden; ook diegenen, die haar bedreigden door het verspreiden van anti—maatschappelijke begrippen en van revolutionaire programma's moeten ontmoedigd worden. Frankrijk weet, dat ik het gezag, waarmede ik bekleed ben, noch gezocht noch verlangd heb; maar het kan er op rekenen, dat ik het zonder zwakheid zal uitoefenen. En om de aan mij toevertrouwde taak ten einde toe te vervullen, hoop ik dat God mij zal bijstaan en dat de natie het mij niet aan medewerking zal laten ontbreken.» De proclamatie is gecontrasigneerd door den heer Buffet. Dr. Brochard, wiens openbaringen omtrent de sterfte van uitbestede zuigelingen de Fransche nationale vei-gadering mede er toe bragt om eene wet tot hunne bescherming aan te nemen, heeft thans een werk in het licht gegeven over het lot der vondelingen: La vérité sur les enfants trouvés. Het getal kindermoorden, schrijft hij in zijne voori-ede, is ontzaggelijk, dat der abortussen onberekenbaar. Het aantal doodgebox-enen is in de laatste 20 jaren vervijf voudigd en bedraagt een 15de gedeelte der geboorten; het gemiddeld sterftecijfer der vondelingen is 50,000 's jaars. Om dit euvel te bestrijden heeft men ongelukkig iets ergex-s te overwinnen dan onverschilligheid van ouders of van het publiek, namelijk de bureaucratie. De prefecten en ministers weten niet wat er in het vondeling-departement geschiedt. Ik heb, verklaart de schrijver, op de genoemde feiten de aandacht gevestigd, maar men heeft mij niet geantwoord. «Of toch wel ik ben op straat beleedigd, ik ben ontslagen geworden als inspecteur der Crèches enz. De Jeune Mére waarin ik moeders onderrigt in de opleiding harer kinderen, is met schorsing bedreigd. Eindelijk heeft men aangedrongen op mijne verwijdering uit het Legioen van Eei-, waartoe ik 22 jaren behoord heb.» Doch van de bureaucratie, welke de waarheid smoort, omdat zij die vreest, beroept zich de heer Brochard op de regtbank der openbare meening. Hij staat de wederinvoering voor van de geheime depóts voor vonde- delingen of wettiging van het onderzoek naar het vader schap; eene wijziging van het stelsel van bijstand aan ongehuwde moeders, overbrengiug van bet vondeling departement naar het bestuur der hospitalen en vervanging van de administrative door medische inspecteurs. Bij voortdux-ing melden de berigten uit het zuiden des lands, dat er ontzaggelijk veel sneeuw is gevallen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2