Buitenland. aan tappers* lierbergiers, enz. 4. Verhooging der grond belasting; van het suceessieregt en den accijns op het gedistilleerd. 5. Aanwending der Oost-Indische baten, voor eerst in het belang van Oost-Indië zelf, en ten anderen tot vermindering, en zoo mogelijk geleidelijke algeheele afschaffing der rijksopcenten op onze verschillende belasting middelen en ten laatste tot opbeuring en aanmoediging van onderwijs, handel, nijverheid, kunsten en wetenschappen. 6. Bekostiging van groote werken van openbaar nut zoo als spoorwegen, aanleg of verbetering van nieuwe water wegen, enz., grootendeels uit buitengewone staatsleeningen en niet uit de gewone inkomsten. In het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam is thans tentoongesteld de étalage met boekwerken, die door de vereeniging van boekhandelaren naar de expositie te Phila- delphia zal worden gezonden. De kiosk, waarin de werken zijn gerangschikt, is ontworpen door den lieer C. Muysken, secretaris der hoofdcommissie, en geschilderd en verguld onder toezigt van den heer Stortenbeker. Van de pracht uitgaven, in de laatste jaren verschenen, zijn hier exemplaren vereenigd: Vondel, Bilderdijk, van Lennep en Tollens vormen de hoofdnommers der talrijke werken, waaruit de inzending bestaat. Die op het onderwijsgebied vormen een groot deel er van. Kaarten, met name ook de landbouw- kaart van Staring, de wereldkaart van Kan en Posthumus en die van het metrieke stelsel van H. Suringar zijn mede zigtbaar gesteld, terwijl eene verzameling exemplaren van al onze couranten, 400 in getal, en portefeuilles met tijd schriften de periodieke pers vertegenwoordigen. Zoowel door den inhoud als door de sierlijke uitstalling zal deze inzending alle eer doen aan den Nederlandschen boekhandel. In een ander gedeelte van het Paleis is eene tent met voortbrengselen, kleederdragten, wapenen enz. uit Indië. Meest alles werd afgestaan door inlandsche vorsten. Deze étalage schittert niet slechts door glanzend metaal en pracht van kleuren, maar ook uit een wetenschappelijk oogpunt is zij van veelwaarde, inzonderheid om de rijke verzameling houtsoorten. In de zalen van Arti et Amicitiae te Amsterdam zijn een honderd vijftigtal schilderijen tentoongesteld van levende meesters, eveneens voor de wereldexpositie bestemd. Men vindt er keurige stukken onder. Vooral de Haagsche school heeft veel geleverd. De hardglas-fabriek van de heeren Jeekel, Mijnssen Co., te Leerdam, werd jl. Maandag vereerd met een bezoek van den heer Burgers, president der Transvaal— Republiek, die alles tot in de kleinste bijzonderheden bezigtigde. Door den heer Jeekel werd aan Z.Exc. een prachtig geslepen bokaal van hardglas aangeboden. Voor de arrondissements-i'egtbank te Dordrecht is in de vorige week behandeld de zaak tegen den stationschef en twee beambten der Staatsspoorwegen aldaar, die een reiziger, welke zijn kaartje liet vallen, voor beschonken aangezien, hem gewelddadig naar het bureau medegenomen en hem dus verhinderd hadden zijne reis voort te zetten. De reiziger deed een eisch tot schadevergoeding, de officier van justitie concludeerde tot veroordeeling van den stationschef tot 15 dagen celstraf en 2 geldboeten, elke van f 8,en van de beide beambten tot eene gevangenisstraf van 8 dagen, maar tot ontzegging van den eisch tot schadevergoeding. De heer mr. van der Noordaa, verdediger der beklaagden, concludeerde tot vrijspraak, bij gemis van een overtuigend bewijs, en tot ontzegging van de civile actie. De Maatschappij van Landbouw en Veeteelt, afdeeling Eindhoven, heeft een viertal haar voorgelegde vragen op de volgende wijze beantwoord: nergens in liet leven vaker aangetroffen, dan juist bij verliefden." Matliilde sloeg hare oogen, terwijl ze door hare tranen heen- lachte, omhoog. „Tante, lieve tante," zeide ze zacht, „ik tintel van geluk, wanneer ik de ervaring opdoe, dat George aan mijn verlangen toegeeft. Het streelt mij, zoo de volkomeue heerschappij over het hart van een ander te voeren. En geloof me, nooit bemin ik hem meer, dan wanneer ik hem trolsche woorden toespreek. God weet, vanwaar telkens de booze wind waait, zoodra er gesproken wordt van orde, of van arbeiden, of van sparen. Ik heb dikwerf gedacht, dat een levenslustige vrouw voor George oneindig veel beter is, dan ik voor heoi wezen kan. ,.0 kind, o kind! hoe dwaas," zeide de oude vrouw, „gij moet als het ware geheel in en voor hem levenen wal hij niet bemint, moet ge voor liem niet verbergen; wat hij niet gaarne hoort, moet ge voor hem verzwijgen, dat is de weg om tot waarachtigen uiter- lijkeu en innerlijken vrede te komen." Het jonge meisje was in zichzelve gekeerd door den ernst waar mede de oude vrouw sprak. „Tante!" vraagde zij op een zachten toon, „vanwaar weet gij dat alles? Kent gij een meisje, dat de kunst niet verstond de liefde van haar verloofde te behouden en dat zijne liefde moest verliezen?" Over het bleeke gelaat van de tachtigjarige vloog een lichte blos, die echter weder spoedig verdween, evenals een wegstervende zonnestraal de grauwe muren van een ruïne voor enkele seconden met glans en luister van jeugdige pracht omgeven kan." „Ja, mijn lievelinge, een zoodanig meisje ken ik en aan u wil ik hare geschiedenis verhalen." Mathilde, getroffen door die woorden, staarde strak in het eerwaardig gelaat van de oude vrouw, dat met zilveren haren omgeven was. „Tante," riep ze, ..ik zie het, ik bedrieg mij niet, het is uwe eigene geschiedenis, waarvan gij mij spreken wilt. Gij, die zoo goed, zoo liefderijk zijt; gij, die de hulp en troost van alle be droefden zijt, zijt gij bedrogen geworden? O, ik kan het niet gelooven, ik kan het mij niet voorstellen." „Stil, mijn lievelinge," gaf de grijze vrouw haar lachend ten antwoord, „stil! Ik ben niet bedrogen geworden. Bedrogen worden, dat is een hard, een verschrikkelijk woord. Ik ben niet bedrogen geworden, ik verstond slechts de kunst niet mij n schat te behoeden en te beschermen en dien ten gevolge bleven de treurige gevolgen voor mij niet achter. Kom. gij kunt als in een spiegel uw eigen noodlot aanschouwen, als ik u van het mijne verhaal." Geroerd boog Mathilde zich aan de borst van de grijze vriendin, die haar, voordat zij hare geschiedenis begon mede te deelen, teeder kuste. Het jonge meisje luisterde met de grootste aandacht naar het roerend en treffend verhaal, dat de tachtigjarige vrouw uit hare eigene levensgeschiedenis mededeelde. 1. De tamme kastanje (castanea vesea) teelt welig op de zandgronden, is goed geschikt voor reep- of hoepel hout en voor den aanleg van schaarbosch zeer aan te bevelen. 2. De teelt van mangehvortelen moest meer algemeen zijn: die wortelen hebben vooral in den tijd van liet jaar, dat er geen knollen of wortelen meer zijn, als veevoeder groote waarde. 3. Het op hoopen zetten van mest is voor zoogenaamde ruwen af te keuren, doch verdient aanbeveling voor mest, bestemd voor aardappelengrond en weiland. 4. Met diep omwerken van den grond is bij een goede bemesting altijd goed, vooral op zware gronden en voor de teelt van wortelgewassen en haver. Voor een krijgsraad te Vlissingen wordt de zaak onderzocht van een onderofficier, die beschuldigd wordt van diefstal, onder zeer verzwarende omstandigheden. De beschuldigde heeft, naar men zegt, bekend. Een ander onderofficier wordt vermist met het geld van de onder officiers-menage. Misbruik van sterken drank schijnt bij beiden de oorzaak. Dezer dagen werd te Blokzijl op een publieken ver koop, een stukje hooiland, groot 11 aren, ingezet op f 634, dus ruim f 5700 per H. A. Op het Noorderhavenhoofd te Harlingen zal een lichtopstand geplaatst worden, tot aanwijzing bij nacht van den dam op de Pollen. De schipperij had zeer daarnaar verlangd. De kanonneerboot, die sedert eenigen tijd in het noorden vertoeft tot aanwerving van jongelieden voor dc Marine, maakt goede zaken. In de laatste 10 dagen zijn van Groningen met reiswijzer een 16tal naar Amsterdam vertrokken, om aldaar in dienst te worden gesteld. De schrijver der Haagsche kroniek in de «Gron. Crt.» meldt, dat cr verschillende maatregelen, betrekking hebbende op telegrafie en posterijen, op til zijn. De maat regel nopens de verhooging der kosten van afschriften van telegrammen zal spoedig weder ingetrokken worden en het telegraaftarief waarschijnlijk in den loop dezes jaars worden verlaagd. Voorts moet het plan bestaan om in liet personeel der postadministratie, speciaal ten plattenlande, een geheele verandering te brengen. Men schrijft het volgende aan de Veend. Ct.: «De landbouwer H. K. van Deen, te Duurkenakker, onder Muntendam, jl. Zondag zijne brandvrije ijzeren kast ontsluitende, bevond tot zijne teleurstelling, dat daaruit voor f 24.500 aan effecten, ton laste van Rusland, Oostenrijk, Spanje en Turkije verdwenen waren, die voorhanden waren geweest in twee gesloten trommels, welke met geweld schenen geopend te zijn. Daar de brandvrije kast in dc daags bewoonde en 's nachts beslapen huiskamer stond, behoorlijk gesloten was, v. D. steeds den sleutel bij zich droeg, geen der buitendeuren of vensters eenig spoor van braak vertoont en wij niet meer in de tijden leven, waarin spoken of tooveniars door een sleutelgat kunnen komen en gaan, verdiept men zich in allerlei gissingen naar dezen zonderlingen diefstal. De rijksveldwachter Schuth en de gemeente-veldwachter Ronkes hebben evenwel bij een onderzoek daar aan huis geen spoor van de papieren kunnen vinden.» In een estaminet te St. Nikolaas heeft dezer dagen een zonderling wedspel plaats gehad. Eenige vreemde gasten zaten te drinken en te zingen, toon een hunner makkers binnenkwam. Zie, zei er een tot hem, voor u heb ik in den kampstrijd met de duiven de zolen van mijn schoenen geloopen, zonder cr voor vergoed te worden. Ja, maar hadt gij harder geloopen dan zou mijne duif gewis in de prijzen geweest zijn, zulle. Awei zoudt gij zoo hard kunnen loopen als ik? Dat zou wat veel i schillen! Allo, daarvoor gewed en seffens geprobeerd. De weddingschap bestond in het betalen van 20 pinten bier, I waarop al de makkers het eens waren. Bazin tapt nog eerst eik een glaske omdat zy goeden aesem hebben om te loopen. De bazin bestelde al lagchende de gevraagde pinten bier, welke door de manschappen gelcedigd werden, waarop de manschappen aan 't loopen vielenmear loopen nog! Wat de bazin betreft die zal achter hare centen ook mogen loopen! In Engeland en Spanje worden kinderen misvormd i tot natuurwonderen. In de Lewisstreet te Londen, bestuurde Charles Harpers, gewezen geneesheer, eene inrigting om met mechanische middelen, de kleine kinderen tot monsters te maken: hoofd, armen en beenen werden maanden lang, tusschen metalen platen geperst, waardoor zij zoo uiterst zwak geleken, dat ieder medelijden met hen kreeg. De klanten van Harpers waren meestal zwervende kunsten- makers, die hunne eigen of gestolen kinderen tot na tuurwonderen laten maken; een 30tal jaren geleden, verdween te Londen een ongehoord getal kinderen, o. a. het zoontje van lord Ruthy, welks hoofd scheef gedraaid werd. De prijzen waren als volgt: Een paar Siamcesche broeders f 1800, een gebogchelde dwerg f1200, een manne- lijke en een vrouwelijke dwerg f 2100, een scheefgedraaid hoofd f 480, een kind met rattenstaarten f 720. Door concurrentie kwam er later de klad in. Harpers leerde de kinderen, nadat zij vervormd waren, in den bijbel lezen, dansen en de eerste beginselen van de Engelsche en Fransche talen. Toen de zaak ontdekt werd pakte men niet Harpers, maar wel zijne bedienden op, waarvan er een gehangen werd. Verslag der verrigtingen door de zeemagt in de wateren van Atsjin; vervolg. Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes bezocht den 2 Nov. andermaal de Midden-passage, om zich te overtuigen, dat door de bevolking der VI Moekims geene strooptogten meer ondernomen worden naar Oeleh—Paija, en keerde tegen den avond terug zonder iets van praauwen bespeurd te hebben. Terwijl Zr. Ms. stoomschip Palembang, behoorende tot de station der noordkust, den 4 Nov. ter reede kwam, om op Poeloe-Bras den steen kol en voorraad te gaan aanvullen, werd Zr. Ms. stoomschip Sambas, tengevolge van een gebrek aan de machines niet in staat om te stoomen, door de Deli beoosten Poeloe—Toean gesleept, om vandaar de vischvangst te beletten en van tijd tot tijd een granaat te schieten in het gebied van Toekoe Nanta. Zr. Ms. stoomschip Deli stoomde den 8sten naar Poeloe- Bras en van daar, na aanvulling van den steenkolenvoorraad, naar de westkust, ter opsporing van het sedert eenige dagen vermiste stoomschip Salak der Nederlandsch—Indische Stoomvaart-Maatschappij. Zr. Ms. stoomschip Riouw, komende van Gighen, ankerde den 9 Nov. ter reede van van Atsjin, derwaarts opgeroepen om van commandant te verwisselen en om eenige officieren, bestemd voor andere bodems, over te voeren. Den daaraanvolgenden dag vertrok Zr. Ms. stoomschip Aart van Nes naar de westkust, om de blokkade te hand haven op liet noordelijk gebied en de vlag langs de kust te vertoonen. Zr. Ms. stoomschip Sambas verving den 12 Nov. Zr. Ms. stoomschip Bromo op diens post voor Pedro-punt, wordende laatstgenoemde bodem beschikbaar gehouden voor de westkust. Station der noordkust. Omtrent de verrigtingen der schepen op dat gedeelte der kust wérden geene nadere berigten ontvangen. Alleen werd door den stations-commandant gerapporteerd, dat hij in het belang der politieke aangelegenheden met Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen den 21 Oct. de reede van Gighen had verlaten en aldaar den 27sten daaraanvolgende was teruggekeerd, na Kloempang-Doewa en Telok-Semawe bezocht te hebben. Station der oostkust. Ook van hier werden omtrent de verrigtingen der schepen geene nadere berigten ont vangen, dan alleen, dat Zr. Ms. stoomschip Amboina den 3 Nov. naar Penang vertrok, derwaarts slepende het Duitsche steenkolenschip D. H. Watjen, in welks lading eene broeijing was ontstaan, die men met de aanwezige hulpmiddelen niet had kunnen meester worden. Frankrijk. Een der Parijsche bladen meldt, dat zekere Jean Des- près, te Ville Evrard, koetsier van beroep, 48 jaren oud en gezond van gestel, die nooit ziek is geweest, voor vier maanden plotseling, nadat hij de paarden voor de koets had afgespannen, een zoo geweldigen slaap kreeg, dat hij dien niet kon overmannen en zich op het stroo in den stal wierp. Den volgenden dag vond men den koetsier daar nog slapende. Men trachtte hem te wekken, maar het baatte niet. Den derden dag sliep hij nog op dezelfde plaats. Men haalde toen een geneesheer, die beval hem naar een openbaar gesticht te brengen, waar hij zich op dit oogenblik nog in denzelfden slapenden toestand, die nu al 128 dagen geduurd heeft, bevindt. De man wordt ge voed met bouillon, die met zeer fijn gehakt raauw vleesch vermengd is, en door middel van een buis in het darm kanaal wordt gebragt. Hij schijnt niet te droomen. Geen enkele maal althans heeft men het hem hardop hooren doen, of een spier op zijn gelaat zien bewegen. Eerst voor een paar dagen heeft men hem eenige ligte bewe gingen zien maken, en hieruit leidt men af, dat hij weldra zal ontwaken. Reeds meermalen heeft zich het verschijnsel geopenbaard, dat inenschen in een diepen en langdurigen slaap verzonken waren, maar van een slaap van 128 dagen bestaat geen voorbeeld. Het langst heeft, voor zoover men zich herin nert, in 1861 een jeugdig meisje, Marie Pagen geheeten, in het Hótel—Dieu in slapenden toestand doorgebragt, namelijk 22 dagen. Op zekeren avond, nadat ze als naar gewoonte te bed was gegaan, klaagde zij over zware hoofdpijn. Zij sliep in en werd eerst na 22 dagen wakker. Gedurende haar slaap moet zij benaauwde droomen gehad hebben, want men had dikwijls moeite haar in bedwang te houden. Toen ze eindelijk ontwaakte vroeg zijaHoe laat is 't? Geef mij wat te eten!» Men gaf haar een kop bouillon; zij gebruikte dien en sprak verder geen woord. Den volgenden dag openbaarde zich een zenuwcrisis en stierf zij. Men verhaalt nog van zekeren Marius Ruud, die in 1865 negen dagen aanéén geslapen had. Toen hij ont waakte, schenen zijne vermogens als verstompt. Hij bleef 14 dagen in den toestand van een idioot; vervolgens her stelde hij. Hij is ten vorigen jare overleden. De uitvinder van de likeur, waarvoor het klooster de la Grande Chartreuse vermaard is, don Louis Garnier, is in 72jarigen ouderdom overleden. Hij heeft vijftig jaren zijns levens in dat klooster doorgebragt en het geheim van zijn recept daaraan geschonken. Te Saint-Vol, in het departement Puy-de-Dóme, heeft dezer dagen, tengevolge van de onvoorzigtigheid van twee vrouwen, een geweldige brand plaats gehad, waarbij vier personen in de vlammen zijn omgekomen. Voor een hotel te Toulouse waren oesters besteld; bij het openmaken vond de vischvrouw in één daarvan een kostbaren parel. Wien behoort nu deze: den kooper van de oesters of de verkoopster. Een proces zal waarschijn lijk over die vraag ontstaan. Engeland, Het getal personen, die jl. Vrijdag te Abbot Ripton op de Edinburgsche spoorlijn hun leven verloren, is op het oogenblik dertien; twaalf hunner werden op de plaats dadelijk gedood. De twintig gewonden kunnen bovendien het getal dooden nog vermeerderen. Van één gezin werden twee dochters gedood en tle ouders zwaar gekwetst. De oudste zoon van den Amerikaanschen tooneelschrijver en tooneelspeler Boucicault, een jongeling van 21 jaren, is insgelijks onder de dooden. De twee zonen van een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2