Aangenomen de toezegging van beroep naar Warder j door den lieer J. C. Benit, cand., die voor het beroep naar den Hoorn (eiland Texel) en voor de toezegging van beroep naar Foudgum c. a. heeft bedankt. Te Enkhuizen had jl. Maandag de tweede vergadering plaats van het departement van het aardrijkskundig genoot schap aldaar, waarin tegenwoordig waren de heeren R. Coolemans Bevnen, die de Engelsche expeditie met de «Pandora» heeft medegemaakt, en F. W. A. Rosenthal, scheepsbouwmeester te Hamburg. De heer A. J. ten Brink beschouwde den hedendaagsclien toestand der Euro- pesche Noordpoolvisscherij en wees vooral op de oorzaken, waardoor deze in den laatsten tijd zulk eene vlugt heeft kunnen nemen. Door statistiek bewees hij, dat die tak van nijverheid ook voor. ons land de schoonste vruchten belooft af te werpenwant niet alleen de directe voordeelen, winsten op financieel en wetenschappelijk gebied, zullen van groot gewigt zijn, maar ook indirecte, zooals bijv. het vormen van een flinken visschersstand. Daarna deelde hij een plan tot oprigting eener nieuwe Noordsche Compagnie mede. Dit plan komt in hoofdzaak hierop neer, dat hij eene maatschappij wil vormen met een kapitaal van f 400,000 en 3 stoomschepen aankoopen, geheel gebouwd en ingerigt voor de Noordpoolvisscherij, aangeboden door den heer Rosenthal voor eene geringere som, dan waarvoor men nieuwe zou kunnen bouwen. Nadat allerlei bedenkingen en bezwaren waren geopperd, doch tevens uit den weg geruimd door den heer ten Brink, sprak de vergadering met eenparige stemmen hare meening uit, dat eene dergelijke onderneming zeer wenschelijk en mogelijk zal zijn. Te Amsterdam zijn alleen voor doctoren dezer dagen te zien geweest twee meisjes van en 2] jaren, die zoowel de grootste bewondering als het diepste medelijden moeten wekken, aangezien het oudste 212 en het jongste 185 halve kilo zwaar is. Om zich een begrip van den omvang van het oudste meisje te kunnen vormen, dient men te weten, dat de afstand van het eene einde van het schouderblad tot het andere één meter is en de omvang van haar ligchaam 1.60 m. bedraagt. Zij is blijkbaar minder schrander dan haar zuster, kan niet staan en zit, in het minst niet verbaasd, de bezoekers aan te kijken, terwijl het jongste, op het eerste gezigt niet onbevallig, gaarne met haar moeder speelt. Men leest in het laatste feuilleton van de Amst. Crt., dat over het bouwen in de nieuw aangelegde straten der hoofdstad handelt, het volgende: Er loopen omtrent de moderne woningen, die in onze nieuwe wijken als paddestoelen uit den grond zijn ge schoten, tal van anecdoten, die ik voor mij niet alle en ten volle voor waar wil aannemen; maar dat er waarheid aan ten grondslag ligt, en dat zij bewijzen, hoe over de soliditeit of liever de insoliditeit der tegenwoordige manier van bouwen gedacht wordt, is onloochenbaar. In een huis op de kade werd zoo is me verteld onlangs eene danspartij gegeven en men was juist aan den tweeden dans, toen de stoep reeds vol stond met dienst boden der buren, die vriendelijk, maar dringend kwamen verzoeken, of men het dansen wilde staken, aangezien in de kamer van hun «menheeren en mevrouwen» spiegels, schilderijen en pendules tot aller schrik den dans mee maakten en in ééne woning reeds een spiegel naar beneden getuimeld en tot gruis gevallen was. In de ....straat moet zich het verrassend feit hebben voorgedaan, dat daar op zekeren avond aan een der huizen werd aangebeld door een behangersknecht, die verzocht, of het hem vergund was op de tweede verdieping even tegen den muur te mogen aanleunen, aangezien zijn baas in het huis daarnaast een grooten spijker in de keerzijde van denzelfden muur moest slaan. Nog liet onlangs in de ....straat, waar een blok van acht huizen staat, de dame, die aan het eene einde woont, op een avond, dat haar kindje gevaarlijk ziek lag, aan haar buurman vragen, of hij, als !t hem beliefde, wilde ophou den met zijn piano te bespelen. Het antwoord was, dat de piano niet bespeeld werd. Toch werd het kind door het spel gehinderd en dus werd tot den nu volgenden buurman hetzelfde verzoek gerigt. Deze had zelfs geen piano in zijn huis. En zoo ging het voort; in niet één huis werd gespeeld, tot eindelijk in het andere hoekhuis van het blok, in het achterste huis derhalve, de delinquent tot zwijgen kon worden gebragt. De manie om pakjes koopwaar aan den man te brengen, waarin den kooper de kans wordt aangeboden om iets te winnen, schijnt thans haar toppunt bereikt te hebben. In het Handelsblad worden nu geannonceerd: pakketten.... bloedzuigers met bons. Naar men uit goede bron mededeelt, zijn de proces stukken in zake PI. J. Jut c. s., welke de procureur- generaal ter examinatie van den officier van Justitie te Rotterdam had ontvangen, nadat de instructie op een paar punten was aangevuld, heden aan dien ambtenaar terug gezonden, met verzoek, thans de verwijzing naar hem, procureur-generaal, overeenkomstig art. 120 Wetboek van Strafvordering te vorderen. Behalve de aan het dossier toegevoegde bijna even uitgebreide instructie tegen de Jong c. s. bevat de inventaris bij de achthonderd proces stukken. De behandeling der zaak kan niet eerder dan tegen de tweede helft van Maart of de eerste helft van April worden tegemoet gezien. (Het Vaderland.) Onder alle reserve deelt de Haagsche correspondent van de Arnh. Crt. mede, dat onder de regtbanken, die opgeheven zullen worden, behooren: Brielle, Gorinchem, Leiden, Deventer, Hoorn, Nijmegen, Appingadam, Sneek, Goes, Eindhoven enz. Hoewel de handel in runderen, zegt het U. D., in de laatste dagen zeer lusteloos is, blijft die in vette kal veren, vooral voor Engeland, zeer levendig, tegen zeer hooge prijzen. Men besteedde zelfs per kilo van f 0.85 tot f 1.10. De prijzen van vette varkens zijn inede hoog. Op verschillende markten, worden de aangevoerde gereed gekocht tegen den prijs van 60 tot 65 ct. per kilo. Bij den ontvanger van registratie en domeinen te Assen is eergisteren nacht ingebroken. De dieven hebben f 36.90 aan geld ontvreemd. Buitenland. Aan het «Journal de Liège» wordt geschreven, dat de stad Antwerpen, oin het derde eeuwfeest van Rubens met te meer luister vieren, bedacht is op eene tentoonstelling van al de werken diens meesters, niet slechts van die, j welke zich in België, maar ook van die, welke zich in het buitenland bevinden. Voor deze grootsche, schier onmogelijke onderneming schijnt Antwerpen op de medewerking van het ministerie en van den Koning staat te maken. Engeland. Kort voor de opening eener belangrijke parlements- zitting, zegt de Daily Telegrapli, zal het standbeeld van Palmerston digt bij het tooneel van zijn roem worden opgerigt. Elf jaren zijn voorbijgegaan, sedert zijn stoffelijk overschot in de abdij werd bijgezet en veel is in dien tijd in binnen- en buitenlandsche politiek anders geworden. De parlementaire hervormingen, die hij met luchthartige onverschilligheid ter zijde schoof, hebben het geheele systeem veranderd en zelfs de Tories medegesleepthet nieuwe Fransche keizerrijk, dat hij het eerst begroette, is ver- dwenen als een droom; Turkije, dat hij zoo trouw onder- steunde, wankelt meer dan ooit, en het Suez-kanaal, dat hij tegenwerkte en duchtte, is naauw verbonden met Britsche belangen en een grondslag van Engelands Ooster- I sche politiek geworden. Als zijn standbeeld verrijst, gaat het parlement beraad i slagen over de zamenwerking van Rusland en Engeland te Konstantinopel, en de groote bevorderaar van de afschaffing van den slavenhandel zou blozen, wanneer hij uit. de debatten over de instructie der admiraliteit moest hooren, dat een ontvlugte slaaf niet langer veilig is op een Engelsch oorlogschip. Het is goed, dat de herinnering aan dien echten Britschen staatsman opgefrischt wordt, niet om zijn agressieve buitenlandsche politiek te hernieuwen, maar om Engelsche ministers te herinneren, dat zij in de eerste plaats Engelsch moeten zijn. Amerika. Een telegram uit New—York, dd. 2 Febr., luidt: «Een hevige storm heeft aan de kust van den Atlantischen Oceaan gewoed. De gemeenschap tusschen New—York en Washington is tijdelijk verbroken. Torenspitsen en daken zijn vernield. De wind bereikte te New-York de ongekende snelheid van 66 mijlen (welke?) in 't uur; de verwoesting is enorm.» S loom vaart-BerigTeD. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Peins Hen dei k. 12 Jan. van Batavia vertrokken. 4 Febr. Suez aang. en vertr. Prinses Amalia. 3Febr. alhier aaug, vertr. 18Maart. Peins VAN ORANJE. 25 Dec. van hier vertrokken. 14 Jan. Suez aangek, en vertr. C o N E A D. 27 Dec. alhier aang.. vertr.l9Febr. Koning der N e de.rlanden. 9 Jan. te Batavia aangekomen. V OOEWAARTS. 22 Jan. van hier vertrokken. 3 Febr. Napels aang. en vertr. De Madura arriveerde jl. Woensdag te Port-Saïd. Burgerlijke Stand. Gemeente Heltler. Opgave van af Donderdag middag tot Zaturdag middag. ONDERTROUWD: J. C. J. Graat, adjunct-commies bij de Marine en C. Groot. A. F. de Pater, koksmaat bij de Marine en A. Lover, weduwe C. Oudshoorn. P. Spigt, koopman en J. C. Heeres. L. Dudij, broodbakker en M. Smit, wonende te Texel. GETROUWD: Geene. BEVALLEND. C. Groen, geb. Heeres, (Z.). A. de Boer, geb. van Stipriaan, (D.). G. Schut, geb. Hartman, (Z.). T. van Zoonen, geb. van Twuijver, (D.). L. Tielrooij, geb. Wielix, (Z.). OVERLEDENJ. lloogvorst, 49 jaren. H. van Doorn, 16 jaren. J. Berkhout. 66 jaren. Burgerlijke Stand. Gemeente Wieringen. Van 1 tot 31 Januarij 1876. ONDERTROUWD cn GETROUWD: Geene. GEBOREN: Trijntje, dochter van S. J. Rotgans en A. Snooij. Catharina, dochter van D. Zasburg en C. Dovis. Dirk, zoon van P. Lont en A. Tijsen. Maartje, dochter van Noltje Ruiter. Cornelis, zoon van S. Tijsen en T. Lont. OVERLEDENCornelis Tijsen, zoon van S. Tijsen en T. Lont, 1 dag. ii AT 8SK M S* K SS llGl'ES. Ter aanvulling van liet verslag der op gisteren gehouden feestviering deelen wij alsnog mede, dat bij de feest commissie een antwoord is ingekomen op het aan Z. M. den Koning gezonden telegram. Z. M. betuigt in dat antwoord HD. dank voor de in het telegram uitgedrukte gevoelens. De mededeeling hiervan des avonds in de feestlokalen werd met geestdrift vernomen en met luide hoerah's beantwoord. Het standbeeld van lord Palmerston is jl. Donderdag ochtend te half elf ure onthuld, zonder dat eenige plegtig- heid daarbij plaats had. Het stelt den staatsman voor in eenvoudige kleeding; de linkerhand is min of meer opge heven, gelijk zij pleegde te zijn als hij in het Parlement sprak. Het standbeeld, uit brons vervaardigd, is negen voet hoog en staat op een blok van graniet van gelijke hoogte. De ontwerper is de heer T. Woolner. Correspondentie. Het feuilleton kunnen wij wegens plaatsgebrek ook in dit nommer niet vervolgen. Om dezelfde reden zullen wij later het ingezonden artikel van K. plaatsen. Marktberig'ten. AMSTERDAM, 3 February. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 270; Nov. f 286. Rogge. Op levering iets flaauwer; Maart f 175; Mei f 179; Julij f 181; Oct. f 185, 184. Raapolie. Mei f 37. 4 Februarij. Tarwe. Op levering onveranderd; Maart f 270; Nov. f 286. Rogge. Onveranderd stil; Odessa f 176; Taganrog f 182; Petersb. f 182. Op levering per Maart iets flaauwerMaart f174; Mei f 179. Koolzaad. Voorjaar f 2, Najaar f 4 booger; April f 380, Oct. f 387. Raapolie. Per 100 KG.: Vliegend f 371; 1°. Mei f 36f, 37; Sept./Dec. f 37fLijnolie. Per 100 KG.: Vliegend f 27; 1°. Maart/Mei f 27i; Sept./Dec. f 28$. HOORN, 3 Februarij. Kaas. Aangevoerd 18 stapels, wegende 4915 kilogrammen. Hoogste prijs f 38.50. LEIDEN, 4 Februarij. Vee. 150 Runderen, 45 Kalveren, 82 Schapen. DELFT, 3 Februarij. Boter, f 76 a 84,naar kwaliteit. DORDRECHT, 3 Februarij. Tarwe. Puike nieuwe jarige Zeeuws., Vlaams, en Overm. f9,10 a 9,50, goede dito f 8,60 a 9,mindere en blaauwe f 7,40 a 8,Zomer f 8,a 8,20. Rogge. Nieuwe Zeeuws, en Vlaams, f 7,10 a 7,50, Overm. f 7,— a 7,50. Boekweit. Zonder handel. Gerst. Zeeuws, en Vlaams. Winter zakm. f 6,a 6,50, gest. f a Overm. en Flakk. f 5,20 6,20, Zeeuws, en Vlaams. Zomer zakm. f 6,a 6,20, gest. f 6,40 a Overm. en Flakk. i 5,30 a 5,97. Spelt, f 3,70 a 4,—. Haver. Nieuwe Inl. Voer f 2,50 a 3,60, dito Dikke f 4,50 a 5, Koolzaad. Zonder handel. Nieuw kwam echter niet voor, doch werd geveild puik 3jarig Overm. tot 69, 2jarig dito tot £68 en 69 en jarig Zeeuwsch en Overm. tot 68. Raapolie. Met weinig handel. Vliegend f 38£, 6/w. f 39-J- gedaan, Mei f 37i en Najaar f 37 J aangeboden. Lynolie. Vliegend f 26}, f 27, 6/w. f28, MaartMei f 27fZomermaanden f 28 J en Najaar f 2Sf te koop. SCHIEDAM, 4 Februarij. Jenever f 16,75, Amst. proef f 18,Moutwijn f 11,per N. vat. DOKKUM, 2 Februarij. Vlas. Aanvoer iets grooter; er bestond goede vraag en het aan gevoerde werd tot ruim vorige weeks prijzen vlug opgeruimd. AV1GN0N, 29 Januarij. Meekrap. Onveranderd in prijs, met enkele verkoopen van beste racijn tot fr. 11 a 12, en van ord. kw. tot fr. 8 all; verstampte zonder handelNapelsche met een verkoop met liquidatie van een der firma's. Men noteert rosé Alizari fr. 21 a 23 Paluds fr. 27 a 28 Napelsche fr. 32 a 33; SFFF rosé fr. 34 a 35; Paluds fr. 42 a 43; Garancine fr. 100 a 200. LONDEN, 3 Februarij. Vee. 1100 Runderen, 8000 Schapen en Lammeren, 300 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 6/-, Schapen 7/2, Kalveren 7/4 en Varkens 5/4 per steen. BELFAST, 31 Januarij. Vlas. De aanvoer op de verschillende markten beliep deze week 380 tons machinaal en 277 tons uit de hand gezwingeld. Voor de 1ste soort werd 6/6 a 12/- en voor de 2de soort 6/6 a 9/6 per steen betaald. RIGA. 29 Januarij. Vlas. Zonder vraag; aanvoer 4000 Berkowitz sedert 13 dezer en men noteert merk Kroon K prima rs. 54. Weerkundige vVaarnemingeu te Helder (Landskeet •c-l 12 Windrigting en Kracht. uw. 4k. ntw. 5V n. 7 H W eêisgesteldhei d Barometer mm. Stand. I Afw. 756.18 - 3.93 754.61 - 5.49 755.21 - 4.89 Thermometer C. Stand. I Afw. ■Jf S jToestand ■g o van f3 k| de zee. 3.1 2.3 2.4 - 0.6 f 0.2 - 1.3 0.87 0.91 0.82 weingolv 4Febr.l2a. Bewolkt, regenbuyig. 5Febr. 8 u. Bewolkt, winderig. 5Febr.l2 u. Idem. Marine-Haven Nieuwerliep. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 4 Febr. Venus. D. G. Piejeers. ZurMüblen&Co. Middell.Zee. 4 William enJane.M.Mc.Millan. Duink.&Goedk. Taganrog. 4 Hellena. H. Steege. v. Vliet Co. Batavia. 5 Citadel. A. L. Stewart. v. Gijn Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Buiten- of Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. PrinsesAraalk.E.W.Fabritius. Bat.viaSuez. Stukg. de Vries Co ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Vee. 11 Paarden f 65 a 375; 4 Koeyen f 130 a 215; 29 nuchtere Kalveren f7,a20; 497 Schapen f 18 a 28; Lam meren f a 149 magere Varkens f 16 a 28; 173 Biggen f 6 a 13,4 Bokken en Geiten f 3,a 8; Kleine Bokken f - a -, Boter, f 0,95 a 1,05 per 0.630 kilogram: HOORN8CHE MARKT van HEDEN. PER TELEGRAAF. 6 hectoliter Tarwe f 9,50 a per hectoliter. 4 Gers' 6,a 6,50 n 23 Haver - 5,a 5,50 u Witte Erwten - 14,a Groene dito - 17,a u Graauwe dito - 22,a H Vale dito - 16,a Bruine Boonen - 14,a y Paardenboonen - 9,a n Mosterdzaad - 20,a y Kar weizaad - 24,25 a 20 stuks Paarden - 60,u225,per stuk. 600 Schapen - 18,a 33, 30 Kalveren - 6,a 28,y 55 H Varkens - 15,a 23,a 450 Biggen - 7,a 11,50 t 1600 kop Boter 0,80 a 0,90 per kop, 2300 g Kip-Eijeren - 4,a per 100 8tuka« Handel stug.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2