Jl. Dingsdag avond werd te Venhuizen in eene open bare feestelijke vergadering van wege het departement der Maatschappij Tot Nut van't Algemeen, de zilveren medaille voor «welbeproefde trouw» uitgereikt aan G. Schekkerman, boerenarbeider aldaar. Gedurende vijftig jaren was hij met zeldzame aanhankelijkheid bij zijn patroons (vader en zoon) werkzaam. Gisteren is te Amsterdam afgebrand de manufactuur winkel van de firma Donald en Co., in de Wolvenstraat. Uit Gouda wordt aan de Amst. Crt. geschreven: In de muzikale wereld dezer gemeente heeft in het ver- loopen jaar geen rust en kalmte geheerscht. De stads— muziekonderwijzer tevens directeur van verschillende muziekgezelschappen vervulde naar het gevoelen van den gemeenteraad zijne pligten zóó slecht, dat hij op een goeden dag zijn ontslag kreeg wegens verwaarloozing zijner betrekking en voor de stads-muziekschool dus een nieuw onderwijzer noodig was. Een gedeelte der burgerij trok echter partij voor den ontslagen ambtenaar en stelde hem in staat een eigen muziekschool op te rigten, zoodat sinds dien tijd in onze kleine gemeente twee muziekscholen bestonden, die tegen elkander concurreerden. Welnu, concurrentie is goed, maar wat minder goed was, is dat de ingezetenen zich als het ware in twee partijen verdeelden, een vóór den ontslagen muziekmeester, de ander tegen hem. De verdeeldheid gaf zich lucht in hatelijkheden in particuliere gezelschappen en bij openbare gelegenheden, eens zelfs op eene vergadering eener kiesvereeniging, waar candidaten gesteld werden voor de Kamer van Koophandel, die met muziek anders weinig heeft uit te staan. Doch gelukkig zal de strijd nu weldra geëindigd zijn, doordien de ontslagen onderwijzer naar elders eene benoeming heeft ontvangen. Te Rotterdam wordt opgerigt achter de nieuwe veemarkt een algemeen slagthuis. P. V., gehuwd niet J. v. E., te Dordrecht, vierden jl. Woensdag hun beider verjaring; hunne feestvreugde van dien dag werd verhoogd door de geboorte van een zoon, zijnde hun eenig kind. Dit huisgezin geniet nu het bijzonder voorregt, dat allen op één dag hun geboortefeest vieren. Jl. Donderdag werden een 40tal fraaije Duitscbe paarden (Oldenburger ras) langs Utrecht naar Rotterdam vervoerd, met bestemming naar Londen; de meeste paarden waren 4 a öjarige merries, wier waarde per stuk op f 1200 geschat wordt. Voor eene talrijke schare van leden der afdeeling Utrecht van het Genootschap voor Landbouw en Kruid kunde en verdere belangstellenden, hield de heer H. M. Hartog van Barneveld, niet alleen een man van theorie en boekenkennis, maar zelf een uitgebreid landbouwbedrijf hebbende en dus ook op grond van practische ervaring sprekende, in het logement van den heer Hillebrand aan de Bilt, jl. Dingsdag avond eene belangrijke voordragt over de veredeling van paarden en vee. Hij toonde het belang van die veredeling aan door er op te wijzen hoe een koe, die f 200 opbrengt, aan opfokken nagenoeg evenveel kost als een die met f 100 betaald wordt, hoe een paard van f 300 a f 400 evenveel noodig heeft gehad als een van f 700 a f 800. Wat is nu veredelen? In de dieren aankweeken, die eigenschappen, die ons het best bevallen, en hun de meeste waarde geven. Wanneer men van paardeboonen, die peulen met 3 of 4 boonen hebben, de grootste uitzoekt, daarvan de middelste boonen neemt, die uitpoot in goeden grond, kan men boonen van de dubbele grootte en opbrengst bekomen, wanneer men dit slechts eenige malen achtereen doet. Dat is ook bij de tarwe proefondervindelijk gebleken. Hetzelfde is bij den aanfok toepasselijk. Nu reeds kiest dan ook ieder boer de beste dieren voor de paring. Als men de beste koe bij den besten stier brengt bekomt men de beste kalveren. Men moet evenwel naar een vast plan te werk gaan en niet van den hak op den tak springen. Men moet vooraf bepalen wat men wil: veel melk, veel vleesch, veel wol, veel trekkracht? En dan moet men bestendig voor de paring die dieren uitzoeken, die de gewenschte eigenschappen bezitten en niet bijv. voor 't verbeteren van 't melk geven eene melkrijke koe paren met een veel vleesch vormen den stier. Men kan ook aan een ras andere dan zijn oorspronke lijke eigenschappen doen verkrijgen door kruising. Men moet daartoe dieren paren, die de gewenschte eigenschappen standvastig bezitten; daar alleen die eigenschappen, die aan eenig ras standvastig eigen zijn melkrijkheid bij het Nederlandsche, spoedige vetvorming bij het Durham—rundvee van de ouders op de jongen overgaan, en niet de toe vallige eigenschappen, die eenig dier heeft. Ook die standvastige eigenschappen gaan echter niet altijd over; daartoe is noodig, dat de ouders niet te veel verschillen, dat er zekere overeenkomst besta. Dat men daarop niet lette is oorzaak dat in de stoeterij van Borculo de kruising van Engelsche hoogbeenige paarden, voor het houden van wedrennen geschikt, met zware inlandsche, waardelooze jongen leverde, en de kruising van Spaansche Merinos-schapen met onze inlandsche, onbevredigende resultaten gaf. Om edeler dieren te bekomen bestaan er 3 middelen zelf—veredeling, bestaande in het paren der beste manne lijke en vrouwelijke exemplaren van het eigen ras. Met de goede ontwikkelen zich dan echter ook de slechte eigenschappen; daarom is het aanbrengen van vreemd bloed nu en dan gewenscht. Dit geschiedt door de kruising, het tweede middel; het derde middel is: de overplanting, het overbrengen van mannelijke en vrouwelijke exemplaren van een vreemd ras. Dit is het snelste middel, maar daar het vreemde ras bij overplanting in een andere luchtstreek en op anderen grond komt, is men daarbij volstrekt niet altijd zeker van de resultaten. Daarom is kruising ver kieselijk, omdat de jongere geslachten dan langzamerhand aan klimaat en grond gewend worden. (Slot volgt.) Als een treurig bewijs dat ook te Vlissingen het drankgebruik niet vermindert kan dienen, dat in deze betrekkelijk kleine gemeente 123 verschillende tapperijen gevonden worden. De «Landbouw-courant» bevat een houtsnede naar een photographische afbeelding van de inzending der Geldersche Maatschappij van Landbouw naar de wereld tentoonstelling te Philadelphia. Bij deze fraaije inzending is o. a. de tabakscultuur vertegenwoordigd door 36 nommers, ingezonden door de heeren W. Froweins te Arnhem, W. v. d. Monde te Beinmelen en A. Cremer te Wageningen; de bijeenteelt, inzending van den heer Ham te Lunteren; het schillen van het eikenhakhout met de hand en volgens de nieuwe methode met de stoommachine, inzending van den heer Sickesz te Laren; de beetwortel-suikerbereiding, inzending van de Arnhemsche beetwortel-suikerfabriek, enz. enz. Ook in Japan begint «de» vrouw haar toestand onhoudbaar, althans voor verbetering vatbaar, te vinden. Den 21 Nov. 11. is te Osaka een meeting gehouden, welke door ongeveer 20 vrouwen werd bijgewoond en waar beraadslaagd is over de beste middelen om den toestand der Japansche vrouw te verbeteren. Eerlijk gaven de spreeksters toe dat haar materiële en zedelijke toestand veel te wenschen overliet en dat hieraan een einde moest gemaakt worden, 't Kwaad kwam voor namelijk voort uit de onwetendheid der vrouwen, die in hare jeugd bijna niets leeren en alleen worden ingewijd in de beginselen der muziek, overigens haar tijd in ledigheid doorbrengende. De 20 vrouwen besloten ten slotte, zich als comité te constitueeren tot vorming eener vereeniging en geregeld tweemaal 's maands bijeen te komen. Stoom vaart-Berig-teil STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. Prins Hendei k. 12 Jan. van Batavia vertrokken. J 5 Febr. Port-Saïd aang., 6 verti. Pkinses Amalia. 3Febr. alhier aang, vertr. 18Maart. i Prins van Oranje. 25 Dec. van hier vertrokken. 4 Febr. Batavia aangekomen. conbad. j 27 Dec. alhier aang., vertr.l9Febr. i Koning dee Nederlanden. j 9 Jan. te Batavia aangekomen. Voorwaarts. j 22 Jan. van hier vertrokken. 8 Febr. Port-Saïd aang., 9 vertr. Weerkundige Waarnemingen te Helder (Landskeet, «3 a Windrigting Barometer Thermometer ïf Toestand -O D en mm. C. ~Q O van Kracht. Stand.Afw. Stand. Afw. de zee. 11 12 wzw. 13k. 755.51 - 4.53 - 2.5 - 1.2 0.85 Golvend 12 8 zw. 13,, 755.91 - 4.11 - 2.0 - 0.2 0.82 12 12 zw. 12„ 756.40 - 3.62 - 2.2 - 1.6 0.89 Benoemingen, enz. Aan den heer mr. G. T. I-I. Hennyj secretaris-generaal bij liet departement van Koloniën, i9 onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan den lande bewezen diensten op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met ingang van 20 dezer. Aan den heer P. J. Jekel, gewezen hoofdonderwijzer te Huis duinen, gemeente Helder, is een pensioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van f 404 's jaavs. Dc gepens. oli'. van gez. F. J. G. A. Smeets wordt op zijn verzoek met 15 dezer eervol ontslagen uit de betrekking van visiteur der quarantaine te Vlieland. B u ite n I a n d. Engeland, Jl. Donderdag is het ontwerp betreffende de koopvaar dijvloot (matrozen-wet) door het Lagerhuis voor de eerste maal gelezen. H. M. de Koningin droeg bij de plegtige opening van het Parlement, o. a. den ICoh-i-noor als broche gezet. Het graafschap Somerset heeft door het mond- en klaauwzeer onder het vee in het afgeloopen jaar een verlies van 150,000 p. st. geleden. Denemarken. Te Kopenhagen is dezer dagen, op naauwelijks 38jarigen leeftijd, overleden de eerste luit. J. A. P. Ancker, die zich den 18 April 1864, dóór zijne heldhaftige verdediging van de tweede Düppeler schans, grooten roem heeft ver worven, ook bij den vijand. Zijne medeburgers toonden hem hunne dankbaarheid door hem een eeresabel te schen ken, en de Koning verleende hem, behalve het ridderkruis van den Dannebrog, een buitengewoon pensioen. Ancker was bij 't begin van den Duitsch-Deenschen als vrijwilliger in dienst getreden. Hij stond toen als luitenant bij de schutterij. Italië. Het carneval te Napels belooft dit jaar schitterender te zullen zijn dan ooit te voren. Men organiseert daar voor den 20 Febr. een grooten optogt, voorstellende den terugkeer van een emir van Mekka. Hij zal zijn zamen- gesteld uit 1 olifant, 7 drommedarissen en 300 paarden, allen rijk hekleed en bereden door Napolitanen in Oostersch gewaad. De Koning van Italië zal op dit feest tegen woordig zijn. Met Arabische fantasiën en vuurwerk zal het besjoten worden. Amerika. In de Vereenigde Staten zullen 240,000 grafsteenen ge plaatst worden op de graven van in den strijd tusschen Noord en Zuid gevallen personen. De namen worden er door een zandstraal in gewerkt. In vier minuten wordt een naam voltooid. Een fabriek levert er dagelijks 500. Er zullen vrij wat fabrieken noodig zijn, om dit Ameri- kaansch denkbeeld te verwezenlijken. Correspondentie. Een onzer geabonneerden veroorlooft zich, met het oog op de voortreffelijke orde, die hier bij den optogt der Atsjin-strijders en verdere festiviteiten plaats had, de bescheiden vraag, of de geëerde commissie, die zich zoo uitnemend van hare taak kweet, ook niet een enkel woord van lof hud kunnen uitbrengen over onze politie, die door haar zedelijk overwigt en goeden tact gedurende dien geheelen feestdag, zooveel heeft toegebragt om het feest een waardig aanzien te doen geven. De meiischerimassa was ook hier niet gering en toch liep alles uitmuntend ten einde. De politie-agenten verdienen op hun moeijelijkcu weg wel eenige aanmoediging. Het ingezonden artikel, naar aanleiding van de in ons blad geplaatste rectificatie van het jongste randsverslag van Texel, kan niet anders geplaatst worden dan met vermelding van den naam des inzenders. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Opgave van af Donderdag middag tot Zuturdag middag. ONDERTROUWD: I). M. van Otteren, schoenmaker en M. Blikkenhorst. F. B. II. Schriever, scheepstimmerman en M. Vis. W. P. Harten, stuurman ter koopvaardij en W. F. Kissing. F. van der Waart van Gulik, hofmeester en T. Bak. GETROUWDGeeue. BEVALLENA. J. G. W. Dyserinck, geb. Bok, (D). T. Ver- berue, geb. de Beurs, (D.). M. M. Amse, geb. Drost, (Z.). OVERLEDENJ. Pauw, 42 jaren. M. Duijts, 65 jaren. T. Roeper, 41 jaren. A. Dekker, geb. de Lange, 77 jaren. T. Goed, geb. Vink, 64 jaren. A. Koning, 6 maanden. Weersgesteldheid: llPebr.12 u. Digtbewolkt, winderig. 12Febr. 8 u. Idem. l2Febr.l2 u. Idem. Gevroren dikte van 10 op II dezer 10 millimeters. Marktberig-ten. AMSTERDAM, 10 Eebruarij. Tarwe. Op levering hooger; Maart f 274. Rogge. Op levering lager verkocht; Maart f 175; Mei f180. Koolzaad. Oct. f 392. Raapolie. Maart f 37!Najaar f 38!, 11 Februarij. Tarwe. Op levering traag; Maart f 273; Mei f 280. Rogge. In loco zonder omzet. Op levering iets flaauwerMaart f 175, 174; Mei f 179, 180. Koolzaad, f 3 hooger; in April f 384; Oct. f 395. Raapolie. Williger; per 100 KG.: Vliegend f 38!; 1°. Mei f 37!, Sept./Dec. f 38!, Lijnolie. Onveranderd; per 100 KG.: Vliegend f 26j; 1°. Maart/Mei f 27?, Sept./ Dec. f 28f. HOORN, 10 Februarij. Kaas. Aangevoerd 18 stapels, wegende 4741 kilogrammen. Hoogste prijs f 39. LEIDEN, 11 Februarij. Vee. 128 Runderen, 52 Kalveren, 198 Schapen. DELFT, 10 Februarij. Boter, f 78 a 88,naar kwaliteit. DORDRECHT, 10 Eebruarij. Tarwe. Puike nieuwe jarige Zeeuws., Vlaams, en Overm. 1 9,10 a 9,50, goede dito f 8,60 a 9,mindere en blaauwe f 7,40 a 8,Zomer f 8,a 8,20. Rogge. Nieuwe Zeeuws, en Vlaams, f 7,20 a 7,60, Overm. 1 7,10 a 7,40. Boekweit. Zonder handel. Gerst. Zeeuws, en Vlaams. Winter zakm. f 6,a 6,50, gest. f a -,Overm. en Elakk. f 5,20 a 6,20, Zeeuivs. en VlaamB. Zomer zakm. f 6,a 6,20, geBt. f 6,40 a -,Overm. en Elakk. t 5,30 a 5,90. Spelt, f 3,60 a 4,—. Haver. Nieuwe Inl. Voer f 2,50 a 3,60, dito Dikke f4,50 a 5, Koolzaad. Zonder omgang. Nieuw werd niet aangeboden, geveild puik 3jarig Overm. tot 69, 2jarig dito tot 68, 69 en jarig Zeouwsch en Overm. tot 68. Raapolie, f hooger. Vliegend f 39, 39!, 6/w. f 40, Mei f 38 en Najaar f 38} te koop. Lijnolie. Onveranderd. Vliegend f 271, 1 27, 6/w. f 28!, MaartMei f 27?, Mei f 27f gedaan, Zomermaanden f 28f en Najaar f 28 t gelaten. SCHIEDAM, 11 Eebruarij. Jenever f 16,25, Amst. proef f 17,50, Moutwijn f 10,50 per N. vat. DOKKUM, 9 Februarij. Vlas. Ofschoon de aanvoer kléiner was dan vorige week, konden verkoopers moeijelijk vorige weeks prijzen bedingen. LONDEN, 10 Februarij. Vee. 900 Runderen, 7000 Schapenen Lammeren, 100 Kal veren enVarkens. Prijs der Runderen 6/-, Schapen 7/2, Kalveren 7/2 en Varkens 5/4 per steen. B ELF AST, 7 Februarij. Vlas. De aanvoer op de verschillende markten beliep deze week 386 tons machinaal en 182 tons uit de hand gezwingeld. Voor de Jste soort werd 7/6 a 11/9 en voor de 2de soort 7 a 9/6 per steen bestaan. RIGA, 2 Februarij. Vlas. Met zeer weinig handel, merk Kroon K, prima rs. 54 nominaal. ALKMA A RSC H E MARKT VAN GISTEREN. Granen, enz. 226 hectol. Tarwe f 7,50 a 9,50; 125 hectol. Rogge f 7,a 8,12!; 280 hectol. Gerst f 5,50 a 6,50; hectol. id. (Chev.) f 7,a 7,75; 526 hectol.Haver f 4,50 a 5,25f 115 hectol. Boonen: Bruine f 13,a 16,hectol. Paardenb, f 8,a 9,9 hectol. Kanariezaad f33,a 36,hectol. Mosterdzaad rood f a geel id. f a hectol. Koolzaad f -,a hectol. Lijnzaad f a f hectol. Karweizaadf a 5 hectol. Erwten: Groene f 13,50 a 18,Graauwe id. f 20,a 24, Vale id. f 18,a Witte id. f a alles per hectoliter. Kaas. 141 stapels, weg. 31284 KG.Kleine f39,Middelb. f 45,Commissie f 43,laagste prijs f 16,per 50 KG. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. Vee. 5 Paarden f 65 a 275; 6 Koeijen f 126 a 225; 71 nuchtere Kalveren f5,nl9; 242 Schapen f 18 a 44; Lam meren f' a 127 magere Varkens f 13 a 30; 99 Biggen f 9 a 12,50; 3 Bokken en Geiten f 3,a 5; Kleine Bokken Boter, f 0,95 a 1,10 per 0.630 kilogram; HOORNSCHE MARKT van HEDEM. PER TELEGRAAF. 3 hectoliter Tarwe f 9,a 10,per hectolitei. 4 Gerst - 6,a 7,n 19 Haver - 5,a 5,50 Witte Erwten - 14,a Groene dito - 17,a n Bruine Boonen - 14,a H Paardenboonen - 9,a H Mosterdzaad - 20,50 a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2