HELDERSCHE EK jMIEIJWEDIEPER OOURANT. 34 Jaargang. 1876. N°. 25. Zondag 27 Februarij. Binnenland. „W ij huldigen het goed e.,: Verschijnt Diugsdag, Donderdag en Zatnrdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1 80. w ww franc» per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 163. Prijs der Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Eiken Donderdag vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. HELDER en NIEÜWEDIEP, 26 Februarij. Gelijk bekend is, hebben de zoölogen in de laatste jaren voor een groot deel hunne waarnemingen gerigt op de bewoners der zee en meer bijzonder op die lagere dier vormen, waarbij men mag vermoeden, met het microscoop gewapend, de raadselen van maaksel en wording in een minder ingewikkeld stadium aan te treffen dan dat, 't welk bij de zooveel meer zamengestelde hoogere dieren reeds is ingetreden. Daartoe zijn hier en daar op de zeekust zoo genaamde zoölogische stations opgerigt. De Nederlandsche Dierkundige Vereeniging, de pogingen toejuichende, welke op dat gebied reeds door andere volken, o. a. door Duitscli- land ook op de kust van Nederland, zijn gedaan, acht zich aan den anderen kant daardoor ook dubbel verpligt om van hare zijde niets onbeproefd te laten, dat tot de ver meerdering der kennis van de vaderlandsche fauna, vooral wat de lagere diervormen betreft, kan bijdragen. In de eerste plaats schijnt haar daartoe het verkrijgen van een laboratorium noodzakelijk, waar aan de Nederlandsche beoefenaars der dierkunde gelegenheid tot zelfstandig onder zoek zal kunnen gegeven worden en dat zoo mogelijk naar de verschillende, tot dat doel meest geschikte punten van onze kust, verkrijgbaar zij. Voor den zomer van 1876 viel de keus op het Nieuwediep. Hier zal men dan, behalve doelmatige kleinere aquaria, al het benoodigde bijeenvinden voor eene methodische bewerking van het materiaal, dat met netten en dreggen dagelijks zooveel mogelijk versch gevangen en voor het laboratorium aan gevoerd wordt. Alleen gedurende de drie zomermaanden zal dit geheel in hout op te trekken gebouwtje dienst doen 's winters wordt het afgebroken en buiten gebruik gesteld. Dit plan mogt reeds tot eene gedeeltelijke uitvoering geraken, daar vele leden zich dadelijk bereid verklaarden, betzij door eene vrijwillige bijdrage, hetzij door het nemen van rentelooze aandeelen, tot de verwezenlijking daarvan bij te dragen. Maar ook in ruimeren kring hoopt de Ver eeniging sympathie te vinden. Immers het geldt hier eene onderneming, voor den naam der Nederlandsche wetenschap iu het buitenland niet zonder belang, en eene, waarbij de kennis der vaderlandsche fauna zonder twijfel in verschil lende rigtingen zal uitgebreid worden. De Vereeniging hoopt daarom steun te vinden, niet alleen bij de regering en de verschillende geleerde Genootschappen, maar bij allen, die in den bloei van de natuurwetenschappen in Nederland belang stellen. De commissie voor de oprigting van eene zoölogische station aan de Nederlandsche kust beslaat uit de heeren prof. Hoffmann, dr. Hoek en dr. Hubrecht. Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba, koinra. luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. A. Roëll, is gisteren namiddag van hier vertrokken, met bestemming naar West—Indië. In de op gisteren gehouden Nutsvergadering werd de spreekbeurt vervuld door den heer H. J. E. van Hoorn, van Hoorn. Spreker schetste in zijne rede den Deenschen romanschrijver en sprookjes-dichter Hans Christiaan Andersen, in zijn nederige afkomst, zijn onvermoeid streven en zijn gelukkige ontwikkeling tot schrijver en dichter, die ver buiten zijn vaderland werd bemind en vereerd. Als romanschrijver deed spreker den ge vierden auteur kennen met het oog op zijne geschriften «De Improvisator,» «Do Speelman» en «Zijn en niet zijn» als sprookjes-dichter plaatste hij den grooten Deen op het hem toekomend ver heven standpunt en leverde als proeven onderscheidene dier voortbrengselen van zijnen rijken geest, o. a. ten Kate's overzetting van »De tol en de hal.» Na de pauze zette de spreker zijne schets van 't leven en 't werken des grooten dichters voort, en deed hij helder uitkomen hetgeen Andersen was voor de jeugd van zijn land en van de wereld, en hoe hij tot op hoogen leeftijd een kinderlijk hart bezat, dat warm bleef kloppen voor al wat waarlijk edel was en goed. In den aanvang zijner onderhoudende lezing verhaalde spreker van het groot aantal lauwerkransen, dat bij de plegtige ter aarde bestelling van 't lijk des grooten dichters op zijn lijkkist werd geworpen dat aantal was zoo groot dat men een extra-rijtuig ter ontvangst daarvan in den lijkstoet opnam de heer van Hoorn heeft door zijne lezing aan den grooten Andersen ook een lauwerkrans gewijd, die zeker veel heeft toegebragt om bij zijne hoorders liefde voor den gevoelvollen, geestigen en ernstigen verteller te wekken of te versterken. Jl. Donderdag avond hield de heer J. Dyserinck voor den kring van leden van 't Onderwijzers-Gezelschap Helder en eenige geïnviteerden, op nieuw eene voordragt over vergelijkende taalstudie. Spreker behandelde in het eerste deel zijner voordragt het voorvoegsel disbeschouwde dit als verbonden met verscheidene, wel uitheemsche, maar toch ten onzent in nieuwsbladen, in wetenschappelijke werken en in gesprekken gedurig voorkomende woorden, en lichtte de beteekenis er van in tal van welgekozen voorbeelden toe. In het overig deel der voordragt behandelde spreker de klankverschuiving en toonde hij door voorbeelden, aan hoe hij het ontJeenen van ver schillende woorden, uit de eene taal in de andere, de ver- wantschapte medeklinkers in vele gevallen zijn verwisseld. Men deelt aan de Arnli. Crt. mede, dat Z. M. de Koning ongunstig heeft beschikt op het verzoek van den heer W. Geurts, te Opheusden en zijn 35 medehelpers (oogstvernielers), om gratie van de cellulaire gevangenis straf, waartoe zij zijn veroordeeld. De heeren jhr. H. O. Wichers, kapt.-luit. ter zee, werkzaam hij de afdeeling materieel der zeemagt bij het departement van Marine, en B. J. Tideman, hoofdingenieur, adviseur voor scheepsbouw aan hetzelfde departement, zijn door den minister van Marine naar Rusland gezonden, om aldaar een onderzoek in te stellen naar den bouw van gepantserde schepen, daar in gebruik. Den 26 Jan. hebben zij een bezoek gebragt aan de haven van Kroonstadt en in begeleiding van admiraal Popou het gepantserd schip Peter de Groote en het geblindeerd fregat Groot-Admiraal tot in de kleinste bijzonderheden in oogenschouw genomen. Met hetzelfde doel zullen genoemde heeren aanstaanden zomer een togt naar de Zwarte Zee ondernemen. (D). Directeuren der Nederlandsche Maatschappij ter be vordering van nijverheid hebben, ingevolge een besluit van de algemeene vergadering dier Maatschappij, een adres aan den minister van Binnenl. Zaken gezonden, waarbij maatregelen worden voorgesteld om het gebruik van met schadelijke verfstoffen bekleede voorwerpen tegen te gaan. De meest doeltreffende maatregel zou huns inziens zijn, dat de verkoop en het gebruik van dergelijke met schadelijke verfstoffen bekleede voorwerpen door wettelijke bepalingen werden verboden, hoewel zij niet ontkennen, dat het zamen- stellen van eene uitvoerbare wet te dien opzigte welligt niet sommige bezwaren gepaard zal gaan en geruimen tijd tot behoorlijk overleg zal vorderen. Intusschen meenen zij, dat, onafhankelijk daarvan, thans reeds door de regering een maatregel zou kunnen genomen worden, die de goede zaak zeer zou bevorderen. In vele gebouwen, bestemd voor het openbaar bestuur, het onder wijs, het leger enz., zooals de lokalen der ministeriële departementen, raadhuizen, geregtshoven, kazernen, scholen enz., worden voorwerpen en meubelen, met vergiftige verfstoffen bekleed, aangetroffen, en is de schadelijke invloed daarvan nu en dan gebleken. Zij meenen dus, dat de regering nuttig zou handelen en een goed voorbeeld aan het publiek zou geven, door in al deze gebouwen het gebruik van met 'schadelijke stoffen geverfde voorwerpen te verbieden. De invoering van wettelijke bepalingen zal gewis dan ook minder bezwaren ontmoeten. Beroepen te Middelburg ds. J. Moulijn, pred. te Weesp; te Leiden ds. W. H. J. Baart de la Faille, te Ridderkerk. Aangenomen het beroep naar de Herv. gemeente te Amsterdam door ds. Brummelkamp, pred. te Veenendaal. Te Terschelling heeft op 22 dezer eene verkiezing plaats gehad voor een lid van den gemeenteraad aldaar. Tusschen de heeren D. H. Duif en T. Ruijg, die de meeste stemmen op zich vereenigden, moet op 7 Maart a. s. eene herstemming plaats hebben. Uit Alkmaar meldt men, dat door den dood van den heer Scheltus van Karaferbeke, oud-postdirecteur aldaar, waarschijnlijk binnen kort eene merkwaardige ver zameling antiquiteiten zal worden verkocht. De uitslag der stemming voor den gemeenteraad te Hoorn is, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren T. J. Binken met 125 en P. Kaag Az. met 103 stemmen. Beide heeren behooren tot de R.-C. gezindte, doch de eerste is een voorstander der onzijdige-, de tweede van de gezindte-school. Tot opzigter van den Waterstaat te Urk is benoemd de heer de Boer van der Leij, thans buitengewoon opzigter te Diemen. De benoemde treedt in de plaats van den heer L. H. Folkers, die in het vorige jaar overleden is. De zeven schutters te Zaandam, die aan den minister van Binnenl. Zaken gevraagd hebben het vonnis van den schuttersraad te vernietigen, waarbij zij wegens niet—ver schijning op een des Zondags gehouden inspectie veroor deeld werden, hebben ten antwoord gekregen, dat de minister geene bevoegdheid heeft, vonnissen van schuttersraden te vernietigen, zoodat het verzoek niet kan ingewilligd worden. Amsterdam heeft een zijner beste burgers, ons vader land een zijner zonen, die op allerlei wijs velen heeft goed gedaan, de kunst een wakker dienaar in menigerlei opzigt en een aantal onzer een trouwhartig vriend verloren. Bijna zeven en zestig jaren oud, is jl. Donderdag ochtend over leden dr. Jan Pieter Heije. Wat Heije als kinderdichter en als volksdichter is geweest, weet iedereen. Geen dichter in ons land, wiens liederen zoo in het hart van het volk zijn opgenomen als de zijne. Weinig scholen in ons land, waar zijne versjes niet worden gekend en dagelijks meer gewaardeerd. Ook op ander gebied is Heije hoogst nuttig werkzaam geweest. Zestien jaren lang nam hij zitting in het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De Maatschappij tot bevordering van Toonkunst bezat sedert 1843 in hem een buitengewoon ijverig secretaris. Aan zijn onvermoeid streven heeft de Vereeniging tot beoefening van Nederlandsche muziekgeschiedenis voor een goed deel liaar bestaan te danken. Jan Pieter Heije was een door en door artistiek man, wat meer zegt: iemand met een warm, goed hart, wiens heengaan niet alleen in den kring zijner familie en onder zijne vrienden eene ledige plaats achterlaat, maar ook in wijder kringen, in ons gansche vaderland betreurd zal worden. (Hdbl.) Uit Laren meldt men, dat de lente-boden, de kievieten, daar reeds jl. Vrijdag teruggekeerd zijn, dus ongeveer drie weken vóór den gewonen tijd. Te 's Hage is jl. Woensdag aanbesteed: het maken en stellen van den bovenbouw van acht bruggen te Rot terdam, namelijk zes huiten de Delftsche poort en twee bij Fijenoord. Minste inschrijvers de heeren Kloos Zoon, te Alblasserdam, voor f 158,900. Israël Dyer Winslow, de Amerikaan, die van Rotterdam naar Londen ontvlugtte en daar werd aangehouden wegens opligterij tot een bedrag van 35,000 dollars, is voor de regtbank in Bowstreet verschenen. De behandeling der zaak werd echter uitgesteld tot de noodige papieren bij het Amerikaansche gezantschap zouden zijn ontvangen. Zr. Ms. monitors Heiligerlee en Tijger zijn jl. Woens dag morgen te Hellevoetsluis uit het drooge dok gehaald. Eerstgenoemd schip was in Aug. 11. door aanvaring van den rammonitor Adder aan bakboordszijde zwaar bescha digd geworden. Thans is de wonde hersteld en het vaar tuig weder voor de dienst gereed. Jl. Woensdag passeerden te Utrecht een honderdtal vette varkens, bestemd voor de Amsterdamsche varkens- slagterijen. Deze vette dieren waren uit den Bommeler- waard afkomstig; het zwaarste woog 350 kilo's; de prijzen waren zeer hoog en liepen van 55 tot 60 cents het a kilo. De regtbank te 's Bosch deed jl. Donderdag uitspraak in den gruwelijken moord, gepleegd door den persoon, bij den burgerlijken stand hekend onder den naam van Maria v. d. Linden, oud 15 jaar, wonende te Reek, thans aldaar gedetineerd, en verklaarde hem schuldig aan: 1. moed- willigen doodslag; 2. diefstal en 3. moedwillige doodslag die strekken moest om de ontdekking van den eersten doodslag te voorkomen, gepleegd met oordeel des onder- scheids door een jongen beneden de 16 jaren oud. Zij veroordeelde hem tot eene 15jarige gevangenzetting in een verbeterhuis. De verdachte had na den eersten moord zich van het geld, zijnde 8 centen en eene portemonnaie, hetwelk zich hij het lijkje bevond, meester gemaakt en het in den grond verborgen. Volgens de Middelb. Cour. is niet mr. van Bemmelen, maar de heer W. de Brouwer, vroeger substituut—officier van justitie te Brussel, tot voorzitter benoemd van de internationale regtbank te Ismaïlia. De Vlissingsche Crt. meldt uit vertrouwbare bronnen dat de firma Krupp niet alleen op het oogenblik niet voornemens is haar kantoor te Vlissingen op te heffen, maar in het loopende jaar zelfs meer goederen over die plaats zal verzenden dan tot dusverre het geval was. Voorts berigt zij, dat de hervatting van de stoombootdienst op Engeland met bedaardheid en kalmte wordt voorbereid, en dat de zomerdienst op de staatsspoorwegen zoodanig zal worden geregeld, dat Vlissingen daarbij op de kortst mogelijke wijze met de Duitsche handelssteden verbonden en de dienst op Engeland niet weinig gebaat zal worden. Zoo zij het! Volgens den schrijver der brieven uit de hofstad in de Arnh. Crt. heeft men te 's Hage eene cause célèbre in de fatsoenlijke kringen, een eisch tot echtscheiding, die zich aansluit aan het beruchte schandaalproces, verleden jaar te Parijs over in het brave Nederland voorgevallen dingen gevoerd. De regtbank behandelt dit proces met gesloten deuren; maar liet is een oud gebouw, waarin de zittingen gehouden worden, en er schijnen reten en spleten in de deur te zijn; althans men hoort nu en dan relazen van hetgeen ter zitting is voorgevallen, die het proces gelijk doen stellen met de feëries te Parijs, die zich piéces a femmes noemen. Terwijl vroeger, bij het bestaan der Borculosche stoeterij, uit Hannover zeer dure hengsten aangevoerd werden tot veredeling van ons paardenras, komen in den jongsten tijd voorname landbouwers uit Hannover in

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1