HELDERSCHE EV MEI WEDIEPER COURANT. 1876. N°. 27. Vrijdag 3 Maart. 34 Jaargang. BEKENDMAKING. Binnenland. „W ij huldigen het goed e." Verschijnt Dingsdag, Donderdag en Zaturdag namiddag., Abonnementsprijs por kwartaal1.80. w franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN N°. 1#3. Prijs dor Advertentiën: Van 14 regels 60 Cents, elke regel meer 15 Cents. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Klken Donderdag; vertrekt de mail naar Oost-Indië. Laatste ligting 's avonds 6 uur. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per Mailboot Celebes, geschiedt voor drukwerken den 13 Maart, na aankomst van trein III (Noordhollandsc,he Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 14 Maart, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. De sluiting der mail naar Padang en Batavia, te ver zenden per Mailboot Prinses Amalia, geschiedt voor drukwerken den 17 Maart, na aankomst van trein III (Noordhollandsche Spoorweg), ten 10.58 des avonds, voor brieven den 18 Maart, na aankomst van trein I, ten 9.47 des morgens. en Wethouders der gemeente Helder brengen ter openbare kennis, dat door hen voorloopig zijn vastgesteld en van af den 1 tot en met den 16 Maart e. k., van des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de gewone werkdagen ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn ncdergelegcl a. Het VOLJAARSK.OHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG, over het dienstjaar 1876. h. Het VOLJAARSKOHIER der BELASTING OP DE HONDEN, over het dienstjaar 1876, en c. Het SUPPLETOIR KOHIER der BELASTING OP I)E HONDEN, over het dienstjaar 1875. Bezwaren tegen die Kohieren moeten binnen den hierboven opgegeven tijd bij den Raad schriftelijk worden ingediend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 28 Februarij 1876. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 2 Maart. Een jl. Zondag avond bij het departement van Kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl.-Indië bevat de treurige tijding van liet plotseling overlijden van den generaal-majoor Pel, militair-en civiel- bevelhebber in Atsjin, in den nacht van den 24 op den 25 Febr. jl. Den 23 Febr. zoo meldt de landvoogd verder had de generaal-majoor Pel nog zelf aan de Indische regering de navolgende tijdingen omtrent de krijgsverrig- tingen doen toekomen. Den 21 Febr. kwam de versterking van Pager Ajer gereed. Den 22 Febr. werden de kampongs Lamkiphan, Longi, Poektat (waarin de woning van Toekoe Moeda Nja Banta, een der twee hoofden van de XXVI Moekim) en Ka- loempan genomen en verbrand, terwijl de moskee van Oleh Karang bezet werd. Voorts werden nog de kampongs in den Pinang-rand en de moskee van Kajoe Adong ver brand. De bevolking vlugtte; onzerzijds sneuvelden 2 minderen en werden de kapitein du Guies, de luitenant de Jonker en 12 minderen gewond. Den 23 Febr. werd de moskee van Oleh Karang tot versterking ingerigt. De gezondheidstoestand was stationair, de geest der troepen uitmuntend. Tot zoover het telegram van wijlen den generaal-majoor Pel. Aan de tijding van diens overlijden, door den adsis- tent-resident in Atsjin R. C. Kroesen {ian de Indische regering overgeseind, werd het berigt toegevoegd, dat het bevel over de troepen was overgenomen door den overste Engeldat de agerende kolonnes waren doorgedrongen tot de Koeroeng Tjoet en zouden voortgaan tot Kwalla Gighen; dat het hoofd van Tiban en de hoofden der IX Moekim hunne onderwerping hadden aangeboden, en dat Toekoe Kadli Malikoel Adil met gevolg in Kotta Radja was gekomen, om zich ook aan onze zijde te scharen. Ten vervolge op vroegere berigten kan nog worden medegedeeld, dat bij de operatiën in Atsjin, op den 4 Febr., gesneuveld is de kapt. J. A. van der Kruk, en bij eene patrouille van het 13de bataillon, op den 15 Febr., de kapt. J. van der Pauwert, terwijl op dienzelfden dag aan de cholera overleed de 1ste luit. J. Bosman. Blijkens een van het Nederlandsch consulaat te Deal bij het departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomscliip Aruba, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. jhr. J. A. Roëll, den 28 Febr. jl. ter reede van Duins geankerd. Aan boord was alles wel. Met de mailboot Celebes zijn alhier uit Java aange- bragt een aantal kroonduiven en andere Indische vogels, bestemd voor Natura Artis Magistra te Amsterdam. Ook heeft dit schip aan boord gehad een grooten rhinoceros, voor gezegde inrigting bestemd geweest; dit kolossale dier is echter na den 20sten dag van de afreis gestorven. Jl. Dingsdag avond had in het directiegebouw der Marine de eerste voorlezing plaats over het torpedowezen. Door den kapt.-luit. ter zee W. F. H. Cramer, chef van den Marine-torpedodienst werd de cursus ingeleid. Hij gaf een overzigt van hetgeen tot nu toe van de watermijnen bekend is, deelde de uitkomsten mede welke men in ver schillende oorlogen bad verkregen, en deed uitkomen welke rol de torpedo in een aanstaanden oorlog zal spelen na ondervinding, reeds opgedaan, en de belangrijke verbeteringen van later tijd, daarop toegepast. Ruim zestig officieren van zee- en landmagt woonde de lezing bij. De volgende zal worden gehouden door den luit. ter zee Rovers. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli eene bijeen komst gehouden van leden en begunstigers der Evangelische Maatschappij, onder de leiding van den lieer C.H.Kindermann. Deze Maatschappij tracht, volgens bare statuten, in de eerste plaats de R. C. te bewaren om overvleugeld te worden door het ultraraontanisme, welks invloed zij met al de haar ten dienste staande middelen tegenstaat. Zij poogt dit doel te bereiken door het uitgeven en verspreiden van periodieke en andere geschriften of uittreksels van geschriften, ook door R. C. vervaardigd, die het ultramontanisme in het licht stellen en bestrijden; door den invloed te be strijden, dien de ultramontanen, tegen de bedoeling der wet, op liet openbaar onderwijs uitoefenen; - door de kennis onzer vaderlandsche geschiedenis te bevorderen, ten einde aan te toonen, dat de strijd voor godsdienstige en staat kundige vrijheid de handhaving is van ons volkskarakter en een der hechtste waarborgen van ons zelfstandig volks bestaan; door op staatkundig gebied vooral met behulp der dagbladpers en in kiesvereenigingen tegen de aanvallen en aanmatigingen der ultramontanen te waken; door R. C., inzonderheid vrijzinnige priesters, in hun verzet tegen het ultramontanisme te steunen; en door het houden van zamenkomsten, waarin sprekers het doel der Maatschappij in het licht stellen en tot medewerking opwekken. Aan de vergadering werd medegedeeld dat de afdeeling alhier op 't oogenblik telt 11 leden en 49 begunstigers. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren C. H. Kindermann, president; dr. J. C. Pool, penning meester en J. F. Berk, secretaris. Eindelijk werd bepaald, dat eerstdaags, waarschijnlijk in de maand April a. s. alhier eene meeting zal plaats hebben, waarin door onderscheidene sprekers het doel en streven der Maatschappij voor belang stellenden zal worden toegelicht. Het gedeelte infanterie, dat voorzien heeft in het tekort bij liet corps mariniers alhier, is gisteren naar hunne garnizoensplaatsen vertrokken. Door liet terugkeeren van het laatste detachement mariniers uit Oost-Indië kan de dienst nu weder door voornoemd korps worden vervuld. In zake ons geschil met Venezuela deelt liet D. v. Z. mede, dat een der groote mogendheden aan beide partijen haar bemiddeling heeft aangeboden en dat er in de laatste dagen, in een der hoofdsteden, tusschen bet hoofd van het departement van Buitenl. Zaken der bedoelde mogendheid en de gezanten van Nederland en Venezuela aldaar, onder handelingen zijn gevoerd. Is genoemd blad wel ingelicht, dan blijft generaal Guzman meer dan ooit aandringen op intrekking van den eisch, onzerzijds gedaan, tot weder-openstelling van de havens van Vela de Coro en Maracaibo, nu uit officiële cijfers schijnt gebleken te zijn, dat sedert de sluiting van de tolkantoren in de beide havens, de staatsinkomsten der republiek, wat in- en uitgaande regten betreft, niet alleen aanzienlijk toegenomen, maar meer dan verdubbeld zijn. De ligting der militie van het jaar 1876 is bij koninklijk besluit bepaald op 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee te bestemmen. Het contingent voor Noordholland bedraagt 1773. Voor de groote troepenvereenïging, welke dit jaar zal worden gehouden, is aangewezen het 1ste en 8ste reg. infanterie. Het bevel is opgedragen aan den generaal- majoor le Maitre, kommandant der 4de divisie infanterie. Het instorten van een der kazernen te Maastricht heeft er toe geleid, dat de overige kazernen vanwege bet ministerie van Oorlog eene buitengewone inspectie zullen ondergaan. Beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Alkmaar ds. J. van der Linden, te Westmaas. Ook te Schagen begint men te begrijpen, dat er iets voor het onderwijs dient te worden gedaan. De avondschool voor gewoon lager onderwijs is afgeschaft, terwijl de trac- tementen der hulponderwijzers zijn gebragt op 600, 625 en 700 gulden; de hoofdonderwijzer heeft 900 gulden. Als een eerste stap op den goeden weg verheugt ons dat besluit; •met het oog echter op den toestand en het belang dezer welvarende gemeente valt er nog veel te doen, dat niet door halve maatregelen te bereiken is. Men meldt uit Enkhuizen, dd. 29 Febr.: «De heden alhier gehouden letterkundige en musicale so'ïrée ten voordeele van de Djambi-expeditie heeft uit stekend voldaan; de deelneming was algemeen. De heer Nolen deelde eenige bijzonderheden mede omtrent de voor genomen expeditie, terwijl door eenige dilettanten uit Bovenkarspel op voortreffelijke wijze eenige quartetten werden uitgevoerd. De solo's van dr. van Walsem bragten mede niet weinig bij om iedereen zeer voldaan huiswaarts te doen keeren.» In het 3de tafereel van het melodrama Van Toulon naar St. Helena, het gevecht bij Caïro voorstellende, brengt de mise en scène mede, dat een ruiter gewond van zijn ros valt. Op dat oogenblik is jl. Maandag avond te Amsterdam het paard te veel op- den voorgrond geraakt, in het orkest gestort, daar weer opgesprongen en in de stalles neerge komen. Het werd toen onmiddellijk gegrepen en door den gewonen uitgang ongedeerd weggevoerd. Hoe snel dit alles geschiedde, toch niet zoo snel of de toeschouwers konden zich terzij begeven, zoodat niemand letsel kreeg, en hoewel het gebeurde groote sensatie verwekte, kwam men er met den schrik af. Zoodra de directie daarvan de zekerheid had, werd de gordijn opgehaald, en deelde de heer Moor, namens haar, deze gelukkige uitkomst mede. De leden van het orkest schaarden zich weder, het publiek hernam in de stalles zijne plaatsen en de voorstelling werd verder geregeld ver volgd. Afdoende maatregelen ter voorkoming van dergelijke incidenten zijn genomen. (Amst. Crt.) Bij een Amsterdamsch bankierskantoor werden dezer dagen te koop aangeboden 28 obligatiën Central-Pacific- spoorweg; die stukken bleken echter valsch te zijn. De commissionair, die ze ter verkoop uit Brussel had ontvangen, deed dadelijk de noodige stappen, en weinige dagen later zijn de opligters te Parijs gevat. Jl. Zondag had te Amsterdam een soldaat de bal dadigheid, om uit een der ramen van de kazerne Oranje- Nassau een stuk hard kommiesbrood op het hoofd van een voorbijganger te werpen, waardoor deze eene hoofdwonde bekwam. Zeer spoedig kwamen meerdere burgers toege- loopen, en uit weerwraak werden met steenen eenige ruiten van de kazerne ingeworpen. De soldaat, die de aanleiding gaf tot het feit, is bekend en zal zijne straf niet ontgaan. De heer L. E. Gerdessen, te Haarlem, betoogt in het Bijbl. van de Landb. Crt., dat de kraai onze beste helper is in den strijd tegen den bastkever en zijne zoo vraatzieke larf, den houtworm, die vooral in de dennenbosschen zulke schromelijke verwoestingen aanrigt.. Neemt men verder in aanmerking, schrijft hij, wolk een onnoemelijk aantal veldmuizen, slakken en larven van allerlei soort de kraai bij voortduring verslindt, dan zal men moeten toegeven, dat het «vogelvrij» verklaren Yan dit niet zeer geliefkoosde - dier op zijn zachtst genomen eene meer dan onregtmatige daad is. Wel is waar is de kraai nog al belust op jong geboren hazen en konijnen en versmaadt zij ook de versch gelegde eijeren van patrijzen en andere vogels niet, doch dit moge al eene reden zijn om haar geslacht in een kwaden reuk bij jagtliefhebbers te brengen, toch zeker niet bij hem, die den grond om zijne voortbrengselen bewerkt, ai is het ook, dat zij door den honger gedreven een enkelen aardappel van de tusschen bosschen gelegen akkers rooft. Laat de landbouwer en de ontginner van woeste gronden toch vooral begrijpen, dat hazen, konijnen, patrijzen enz. voor hem zeer dure en schadelijke gasten zijn; en dat, zoo hij, vooral in dezen tijd van het jaar, eene vlugt kraaijen ijverig op den akker bezig ziet, hij er verzekerd van kan zijn, bevrijd te worden van een onnoemelijk aantal larven, wurmen, enz., die anders zijne billijkste verwachtingen omtrent een goeden oogst in rook zouden doen vervliegen. Onlangs viel te Leiden de volgende grap voor: «Eenige studenten vonden te Katwijk een zeer ouden steen; zij namen dien mede en graveerden daarop in Noorsch schrift eenige letters; vervolgens lieten zij dien steen door een Katwijkschen visscher verkoopen aan den baron van H., die bekend staat als een oudheidkundige. De baron van II. liet photographiën maken van den steen met de letters er op en zond die naar de voornaamste oudheidkundigen in Europa. Na verloop van tijd ant woordden deze professoren, dat het oud-Noorsch schrift was, maar dat zij het niet begrepen. Alleen de beroemde professor K., uit Rome, schreef, dat hij letter voor letter had ontcijferd, doch den zin niet begreep, maar dat er, in gewone letters overgebragt, op den steen stond: «O, baron! gij zijt gefopt.» De Mijncompagnie «Nederland» is bij vonnis der arrondissements-regtbank te 's Hage, jl. Dingsdag gewezen, verklaard te zijn in staat van faillissement.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 1