Buitenland. ■weet, omdat de heeren Jurgens op de vaatjes of kistjes I hun naam branden, waar de boter vandaan komt en wat men aan de boter uit Oss heeft. Dat de minste soorten met reuzel, vet en Amerikaansche blanke siroop vermengd worden, is volstrekt geen geheim. Wie van dit fabrikaat begeert, onvangt voor geringen prijs eene soort kunst— of confectie-boter, die zeer smakelijk is en door den minderen stand bij massa's gebruikt wordt. De heeren Jurgens gaan met hunne zaak in het openbaar te werk, bezoi'gen belangrijke beweging in den boterhandel, werken, behalve ten eigen bate, in het belang van alle standen en zijn zelfs den armen bedelaar in vele opzigten gedachtig. Wenschelijk ware het, dat de groote boterboeren in Nederland, die hunne gekarnde boter in zuivere vaatjes verpakken, sierlijk orneren en op de markten te koop aanbieden, eens een kijkje namen in de boterfabriek te Oss, dan was er geen twijfel, of de groote klagt der boterkoopers in ons land, dat de boter zoo vervalscht wordt, zou ophouden. De zuivere bewerking der boter is voor de heeren Jurgens te Oss een hoofddoel en is ook de eenigste oorzaak van den grooten bloei hunner fabriek, die winter en zomer aan eene menigte huisgezinnen een goed onderhoud verschaft.» Het prospectus van de te Vlissingen op te rigten naamlooze vennootschap of reederij tot het uitoefenen der visscherij, te vestigen aldaar onder het bestuur van de heeren F. Wibout, J. Dommisse Cz., L. de Groof, C. Mortier, J. Verkuyl Quakkelaar, C. M. Dommisse, Jos. van Kaalte en P. J. Tiegers, allen te Vlissingen woon achtig, is jl. Maandag verschenen. Het kapitaal wordt bepaald op 30 mille en is verdeeld in 120 aandeelen van f 250 elk. De inschrijving geschiedt a pari en de storting in twee termijnen, op 10 April en 10 Julij a. s. De Raad vereenigde zich in de jl. Maandag gehouden zitting met een voorstel van de heeren Verkuyl Quakkelaar en de Kruyff, strekkende om een commissie te benoemen tot onderzoek of middelen te beramen zijn, opdat in het najaar te Vlissingen een tentoonstelling gehouden worde van voorwerpen, welke van Philadelphia over Vlissingen terugkeeren en benoemde tot leden dier commissie de heei-en Verkuyl Quakkelaar, de Kruyff en J. J. P. Hector. De sterke drank heeft weder eene droevige over winning behaald. Jl. Zaturdag avond zaten in eene kroeg te Goes eenige bezoekers, waaronder een slagter, die gewoon is, in dergelijke huizen leverworst en anderen afval van beesten aan de flaauw gewordene gebruikers van den drank te verkoopen. Een der bezoekers, een koopman in vodden en beenderen, maakte aanmerking op de kwaliteit van de worst, waaruit eene woordenwisseling ontstond, met het ongelukkig gevolg, dat de slagter, na een duw van den koopman ontvangen te hebben, zijn mes trok en den laatste een steek in de linkerzijde naar den buik toebragt, die waarschijnlijk den dood zal tengevolge hebben. De slagter is in verzekerde bewaiing genomen. Bij den heer P. v. d. Geest, te Ridderkerk, heeft een schaap 5 levende jongen ter wereld gebragt, 4 van het mannelijke en 1 van het vrouwelijke geslacht, die allen in goeden welstand zijn. In de jl. Maandag avond te Zwolle gehouden open bare raadsvergadering is besloten, bij de ministers van Binnen— en Buitenlandsche Zaken medewerking te vragen, om bij de Pruissische regering aan te dringen om het verbod van invoer van vee in te trekken. De geruchten van longziekte hier te lande zijn te zeer overdreven en het verbod strekt zeer ten nadeele van landbouwer, vee houder en handelaar, zoowel hier te lande als in Pruissen. Te Enschedé zal op 26, 27 en 28 Julij dezes jaars de 31ste algemeene vergadering van het Nederlandsch- Onderwijzers-Genootschap plaats hebben. Tot de punten van behandeling behoort de vraag over het al of niet doen voortbestaan der Gewestelijke Vereenigingen, waarvan het nut door velen wordt betwijfeld; verder een voorstel tot het verkrijgen van goede plannen voor de inrigting van schoolgebouwen, afzonderlijk voor die van kleineren en grooteren omvang: eindelijk een voorstel tot uitnoodiging van het hoofdbestuur, om zich te wenden tot de Hooge Regering met verzoek, dat onder het vaste inkomen dei- openbare onderwijzers, ter verhooging van de pensioenen, ook worde opgenomen het bedrag der huurwaarde van de verstrekte vrije woningen. Verder wordt aangekondigd de bespreking der navolgende vraagpunten a. Welke zijn de resultaten van het teekenonderwijs, voor zooverre dit op de lagere school wordt gegeven? b. Wat kan in de lagere school gedaan worden tot opwekking van den kunstzin bij ons volk? c. Hoe moeten kweekscholen voor onderwijzers ingerigt zijn, opdat zij vooral voor de lagere school vruchten afwerpen? d. Is de studie en beoefening der paedagogiek nog noodig voor den onderwijzer? Kan zij voortaan zonder schade voor het onderwijs beperkt worden tot de methodiek? e. Wat kan aan onze lagere scholen ten platten lande gedaan worden ter bevordering van het landbouw-onderwijs? f. Wat is in 't belang van het onderwijs wenschelijk, dat het voorbereidend onderwijs gegeven wordt in zelfstandige inrigtingen of in bijzondere afdeelingen der gewone lagere school? g. Moet men in de lagere school de gewone breuken behandelen vóór de tiendeelige of omgekeerd Het water heeft in Friesland eene ongekende hoogte bereikt. Het staat ongeveer 2| voet hooger dan gewoonlijk. Tusschen Heerenveen en Akkrum loopt het over den straatweg, alsmede tusschen Heeren veen en Wolvega. Wanneer de sterke westenwind aanhouden en daardoor het water wassen blijft, worden ongelukken tegemoet gezien. Op vele plaatsen' golft het water over het land evenals in de zee. Voorde tweede maai zijn de havenbewoners van 's Her togenbosch door het water in hunne huizen opgesloten. Het wast nog steeds. Het Bosscher veld gelijkt eene onstuimige zee, waarop wel een boot zou kunnen vergaan. Men zal zich herinneren, dat onlangs onder de gemeente Muntendam, onder vreemde omstandigheden, een diefstal van meer dan f 25,000 aan effecten heeft plaats gehad uit I een brandkast. Thans wordt berigt, dat de dieven zijn ontdekt. Het beurtschip van Joure op Amsterdam is, naar verzekerd wordt, op de terugreis vergaan. Tegen de vernielende kool-rups wordt in de Prov. Ass. Crt. als proefhoudend voorbehoedmiddel aanbevolen het zaaijen van eenige hennipzaadjes tusschen de koolstruiken. Onlangs werd medegedeeld, dat te Bern van 11 Junij tot 10 Julij dezes jaars een algemeene tentoonstelling van schoenmakerswerk zou worden gehouden. Thans komt de Amst. Crt. een programma in handen, waaraan het volgende wordt ontleend: De tentoonstelling is in 8 groepen ver deeld: 1. Plastische modellen van voeten in gips, metaal of hout enz., vertoonende den voet zoowel in normale als abnormale vox-men, strekkende om den invloed van schoeisel op de vorming van den voet aan te toonen, alsmede wat tot bevordering van het gemakkelijk en goed loopen kan strekken. 2. Alle soorten leesten en modellen van leesten. 3. Alle grondstoffen tot de vervaardiging van schoeisel gebruikt wordende, met inbegrip van garen, pennen, spijkers, schroeven, knoopen enz. enz. en de middelen tot het deug delijk onderhouden van het schoeisel, als: borstels, smeer, vernis, enz. 4. Werktuigen en gereedschappen bij de ver vaardiging in gebruik. 5. Afgewerkte schoenen, laarzen, bottines, enz. enz. Deze groep is verdeeld in 10 klassen, die de beide uitersten omvatten, met al wat daartusschen ligt van den houten klomp tot het elegantste schoeisel. 6. Gedragen schoenen, laarzen, enz. ter beoordeeling dei- deugdelijkheid van grondstof en fabricaat. Platen die de verschillende vormen van schoeisel, in onderscheidene tijden gebruikelijk, voorstellen; afgietsels van voeten, en de leesten en schoenen speciaal daarvoor vervaardigd. Niet alleen fabriekanten maar oolc verkoopers van de bedoelde artikelen, kunnen tentoonstellen. Men moet zich vóór of op 31 Maart e. k. te dien einde aanmelden bij den president der tentoonstellings-commissie te Bern. De uitgeloofde premien beloopen gezamenlijk 5000 francs, de eerste premie voor de 2de groep en voor elke klasse der 5de groep is 100 francs, en de eer der bekrooning dus grooter dan het gewin. Uit Genève wordt gemeld, dat de heer Loyson, de voormalige pater Hyacinthe, zich gereed maakt om naar Boston, in Noord-Amerika, te vertrekken. Reeds meermalen werd gewezen op de eigenschappen van den eucalyptus globulus (blaauwen gomboom) om moeras koortsen tegen te gaan; de proeven, welke men in Italië genomen heeft om het te acclimateren in streken, die aan malaria onderhevig zijn, hebben de beste resultaten opge leverd. Vooral in de Romeinsche cainpagna, op 3 mijlen afstand van de hoofdstad, heeft men op schitterende wijs den invloed van den eucalyptus kunnen ondervinden. De drie prachtige kerken en het klooster, welke zich verhieven op de plaats, waar volgens de overlevering Paulus onthoofd werd, waren tegen het einde der 18de eeuw door de monniken verlaten, wegens de vreeselijkc koortsen, die onder hen steeds woedden. Omtrent 6 jaar geleden plantten de Fransche Trappisten in de tuinen van het klooster eenige eucalyptus-stekjeswelke thans eene hoogte van 30 voet bereikt hebben. Gedurende de eerste 4 jaren bleven de monniken er slechts over dag en keerden 's avonds weer naar Rome terug, namelijk in den zomer en in den herfst. In 1874 en 1875 zijn zij echter bestendig in het klooster gebleven en hebben geen last van de doodende aanvallen der moeraskoortsen. Een onrustbarend verschijnsel. In de Schriften des Vereines sur Verbreituug naturioissenscha/tlicher Kehnt- nisse te Weenen komt eene verhandeling voor over de afneming van het water in de bronnen en rivieren bij gelijk tijdige rijzing van den lioogsten ivaterstand in de bebouwde streken en daling van den gemiddelden en den laagsten stand. Dat is natuurlijk een onrustbarend verschijnsel, wijl daar uit voort zal vloeijen: toenemend gebrek aan water voor het gebruik van menschen en dieren, uitdrooging en daar door onvruchtbaar worden van de landerijen, vermeerdering van overstroomingen met al de gevolgen van die. Dat dat alles niet weinig ingrijpt in den gang van het menschen- leven, is ligt in te zien, en te verwonderen is het dus ook niet, dat de landsregeringen reeds hare aandacht op het verschijnsel gevestigd, ja ook reeds enkele maatregelen om het tegen te gaan genomen hebben. De afneming van de hoeveelheid water is niet gering. Naauwkeurige waarnemingen zijn nog maar van jongen datum, en toch is gebleken, dat de gemiddelde waterstand in 50 jaar 25 rïjnl. duimen, hier meer daar minder, en dat de laagste stand nog meer is afgenomen, en het is te ver wachten, dat in de toekomst de afneming niet gelijk blijft, maar gaandeweg grooter zal worden. De geleerde onderzoeker, die jaren lang de zaak uit een zeer groot getal gegevens bestudeerd heeft, meent als oor zaken van het verschijnsel te moeten aannemenals hoofd oorzaak de uitraeijing der bosschen, die ook nog in andere opzigten nadeelig werkt, en verder het droogmaken van nierenplassen en moerassen, de verbetering en ontginning van landerijen, de vermeerdering der menschen en huisdieren in de bevolkte streken en dus een grooter verbruik van water en eindelijk de toeneming van het getal fabrieken, die eene ont zaggelijke hoeveelheid water behoeven. De uitroeijing der bosschen wil de schrijver vooral hebben tegengegaan, wijl die op eene reusachtige schaal voortgaat. Millioenen boomen zijn in de laatste jaren geveld, en wel om te dienen als dwarsliggers op de spoorwegen, en als men daarbij nog rekent de oneindige hoeveelheid hout, die in de laatste, jaren voor allerlei soort van bouwwerken noodig geweest is, dan kan men begrijpen, hoe daardoor geiieele streken van hout beroofd moesten worden, terwijl aan wederaanplanting niet gedacht werd. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. C. Joekes, onder-ekwipagemeester te Amsterdam, wordt, naar men verneemt, geplaatst bij het departement van Marine te 's Hage, om werkzaam te zijn ouder deu overste Wichers, bij het materiëel. STATEIV-GEIVERAAL. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 8 Maart. Aan de algemeene beraad slagingen over het hooger onderwijs werd door onderscheidene sprekers deelgenomen. De heer van Wassenaer bragt in een warm woord hulde aan de verdiensten en voortreffelijke hoedanigheden van den heer van Loon, die deu vorigen avond plotseling was over leden. Ook de heeren Jonckbloet, Tediug van Berkhout en de minister sloten zich daarbij aan. België. Door tusschenkomst van de politie te Brussel, is te New-York een bedrog ontdekt op reusachtige schaal, nl. de vervalsching van obligatiën van verschillende spoor wegen, een waarde vertegenwoordigende van minstens 50 millioen dollars. In deze zaak is ook een Hollander, zekere H. betrokken, die de valsche aandeelen bij een bekende Amsterdamsche firma (door een Brusselschen bankier gerecommandeerd), trachtte te plaatsen. Doch deze was door een toevallige omstandigheid in staat, het bedrog te ontdekken en heeft de Belgische justitie op 't spoor gebragt. Deze heeft de uitlevering der schuldigen aan gevraagd. Frankrijk. Jl. Donderdag heeft in de Fransche Academie de receptie plaats gehad van den heer John Lemoinne, die gekozen is ter vervanging van wijlen den heer Jules Janin. De heer Lemoinne gaf in den aanvang zijner rede te kennen, dat hij, iemand opvolgende die een meester was in de journalistiek, de eer zijner benoeming toeschreef aan het beroep van journalist, dat hij tot het zijne had gemaakt. De Academie wil alle vormen van het menschelijk weten in haar midden vertegenwoordigd zien. Zij laat regt weder varen aan de wetenschap, aan de welsprekendheid, aan de letteren. Door hem te benoemen, heeft zij het burgerregt willen verleener. aan 't geen gewoonlijk als de vierde magt in den Staat betiteld wordt. Zij heeft in hem een der oudste en trouwste strijders in de pers willen zien. Er is veel wat mij gerust kan stellen, liet Lemoinne er'op volgen; als ik hier mijne oogen laat rondgaan, ontmoet ik confrères, beschermers en vrienden, van welke velen in dien moeije- lijken werkkring gearbeid hebben. Zij weten dat gemak zucht den journalist vreemd moet zijn. Het dagblad, dat wil zeggen het dagelijksche woord, is eene behoefte voor eene nieuwere beschaving, die door de wonderen der wetenschap zich zoo verbazend snel verspreidt. Pascal heeft gezegd: «Het gedwongen stilzwijgen is de drukkendste van alle vervolgingen. De heiligen hebben nooit gezwegen. Aan de behoefte van spreken beantwoordt het dagblad. Vandaar dat de journalistiek van zoo groote beteekenis is geworden. Meer dan éénmaal, wanneer men mijne eerzucht prikkelde om zitting te erlangen in de Academie, heeft men mij gezegd: «Schrijf dan toch een boek!» Mijn boek, mijne heeren dertig jaren lang heb ik er eiken dag aan gewerkt en gij hebt het ontdekt. Ik betuig er u wel mijn dank voor. Volgens het Journal de Paris, zal de bekende componist Offenbach den 15 April a. s. te Philadelphia zijn, om er zijne werken en die van andere kunstenaars ten gehoore te brengen. Te Parijs is een nieuwe club opgerigt, Le Club des opiophile8, dat is van de opiumschuivers, genaamd. Het doel is om de onaangenaamheden van het leven en van de wer kelijkheid in een aangename bewusteloosheid te vergeten. De club is gevestigd in een elegant hotel in het Quartier 1'Arc de Triomphe, alwaar alles even keurig en gemakkelijk is ingerigt. In eene fraaije galerij komen verschillende kleine boudoirs uit, waarvan het voornaamste meubel bestaat in een gemakkelijke, zachte canapé. Aan het hoofdeinde van iedere canapé staat een nachtlicht om de opium te ver branden, terwijl de liefhebber die inademt. Voor ieder opiumschuiver is een bediende, die in het vak volkomen op de hoogte is, om hem in alle bijzonderheden behulpzaam te zijn. Ieder lid moet in een register de gewaarwordingen schrijven, die hij gedurende den toestand van extase, waarin hij door de opium geraakt, ondervindt. Dit memoriaal, dat zeer belangrijk kan worden, zal ieder jaar publiek worden gemaakt. Engeland, Het jagtvermaak van den Prins van Wales heeft den 4 dezer voor goed een einde genomen, in Britsch-Indië althans. Hij heeft toen zijn laatsten tijger gedood. Sir Jung Bahadoor heeft hem in Nepaul vrij wat meer tijgers onder schot doen krijgen, dan generaal Ramsay in Terai. De berigtgever van de Times meldt, dat er in het geheel 28 gevallen zijn, de meesten door den Prins geveld. De Prins is ongedeerd gebleven en alleen gewond door eenige insecten, die hem pijnlijke bulten op het gelaat hebben bezorgd. Ter afwisseling van de tijgerjagt heeft de Prins eene vischpartij bijgewoond, waarbij ook al de olifanten eene rol vervulden. Zij moesten, gelijk zij uit het riet de tijgers opjagen, de visschen uit het moeras drijven, ten einde ze aan hunne menschelijke vijanden in handen te doen vallen. Na het diner zorgde sir Jung Bahadoor nu en dan, dat de Prins onthaald werd op een of anderen dans, uitgevoerd door eenige uitgelezen danseressen van den Maharajah; sommige dier dansen bewezen, naar de correspondent meldt, duidelijk, dat sir Jung te Londen geweest was, en dat hij de balletdausen, door hem daar gezien, door de Nepaulsche dienaressen van Terpsichore had laten nabootsen. Den 5 dezer heeft de Prins van den premier van den Maharajah van Nepaul zeer hartelijk afscheid genomon. Van weerszijden werden bij die gele genheid prachtige geschenken gegeven. De Prins ontving o. a. een zeer fraaijen, uitnemend gedresseerden jongen olifant, die hem zijne zweep aanreikt, met zijn snuit groet en allerlei kunsten verrigt; verder een groot aantal vogels en dieren van allerlei soort. Sir Jung ontving o. a. een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1876 | | pagina 2